Ďakujem pekne. Dámy a páni, popravde nemám ani chuť tu byť, vystupovať a s viacerými s vami môžem súhlasiť, s pani poslankyňou Žitňanskou áno. Každý čakal na tento zákon, jak rodičia, tak aj deti a takisto naňho čakali aj rómske deti. Avšak nedokázali sa dočkať nejakých obrovských zmien, na ktoré upozorňuje Európska komisia, a v týchto dňoch vlastne sme svedkami toho, čo hovorí Európska komisia od roku 2015 a sme v poslednom štádiu. Presne to, čo som hovoril, neviem, pred mesiacom bola posledná rozprava, tak počas uplynutia prvého a druhého čítania pri tomto zákone Európska komisia Slovensko podala, alebo teda Slovensko ide v tretej poslednej fáze infringementu, kde po neprijatí opatrení k tomu, aby sme uspokojili Európsku komisiu, budeme postavení pred sankciou. Pred sankciou, ktoré bude musieť zaplatiť Slovensko za to, že sme si nesplnili, že sme si nesplnili domácu úlohu. Toto je fakt.
Školský zákon sa neotvára každý deň. Školský zákon môžme precizovať nejakými kozmetickými zmenami, avšak nejaké systémové zmeny tu musia prísť naozaj otvorením niekoľkých opatrení a zákonov, aby sme vedeli aplikovať naozaj pomoc aj tam, kde to potrebujú. A tú pomoc potrebujú takisto aj rómske deti, aby sme vybudovali z týchto ľudí naozaj zodpovednú generáciu, ktorá tu bude vytvárať hodnoty pre túto krajinu, ktorá tu bude platiť dane a odvody a ktorá bude uplatniteľná na pracovnom trhu.
Mrzí ma veľmi, že školský zákon neovplyvnila ani správa Európskej komisie, ktorá naozaj hovorí o tom, aby sa pristupovalo k týmto deťom rovnocenne, aby nekončili v špeciálnych základných školách a jednoducho, aby sa z nich vybudovali plnohodnotní ľudia, ktorí budú uplatnení do budúcna na pracovnom trhu. Môžme si to naozaj vysvetľovať ako chceme, ja to čítam takto a verím, že Európska komisia so mnou aj takto súhlasí. Toto je posledný krok k tomu, aby sme mohli naozaj prijať opatrenia k tomu, aby sme neboli vystavení sankcii. Toto je posledný deň, kedy sme mohli prijať zákony k tomu, aby sme deti aj z rómskeho prostredia, ale hovoríme o sociálne znevýhodnenom prostredí, dokázali do budúcna pripraviť k tomu, aby sa uplatnili na pracovnom trhu. To znamená, ak sa pri tomto zákone táto vláda nepodujme urobiť naozaj razantné kroky, nie kozmetické zmeny, nejaké pilotné projekty, ktoré sú naviazané na eurofondy, tie sme tu už mali, áno, tie fungujú, ale dočasne, dokiaľ sa nevyčerpajú tie peniaze, lebo potom to pokračovanie nemá, musí to byť stále naviazané na štátny rozpočet, aby sme naozaj tu budovali generácie, ktoré tu budú zodpovedne a plnohodnotne žiť, tak jednoducho budeme vystavení obrovskej pokute.
Na jednej strane tu máme naozaj tento zákon ako míľnik k tomu, aby sme prijali tento zákon k tomu, aby sme dostali peniaze z Európskej únie. Na druhej strane tu máme od roku 2015 nesplnenú domácu úlohu a za tú nesplnenú domácu úlohu budeme musieť vrátiť, a podľa mňa to bude obrovská pokuta, to sa môže kľudne vyrovnať aj tým 800 miliónov euro. Na jednej strane dostaneme 800 miliónov euro a predpokladám, že tu bude naozaj obrovská pokuta. Tu máme ďalších 800 miliónov, ktoré budeme musieť vrátiť za to, že sme si nedokázali splniť domáce úlohy. A tu je jeden pán, ktorý bol ministrom školstva, hovorí, že chce rušiť domáce úlohy a pritom tú svoju nezvládol. Vyhovárať sa teraz na pána Horeckého v mojom prípade by bolo nezodpovedné a ja sa mu chcem aj ospravedlniť, lebo časť kritiky ide aj na jeho stranu, ale minister Gröhling tu bol od roku 2020. Školský zákon sa ale začal pripravovať od roku 2021. Od roku 2020, odkedy sme nastúpili do tejto vlády, otravujem ministerstvo školstva s tým, aby sme prijali naozaj opatrenia k tomu, aby sme priniesli aj rómske deti do klasických základných škôl, aby nekončili iba kvôli tomu, že nevedia po slovensky v špeciálnych základných školách, lebo vybudujeme z nich naozaj generácie poberačov sociálnych dávok. A toto ja nechcem, toto je nechcem.
Napriek tomu však ministerstvo školstva sa na to bude pozerať zrejme ideologicky, ale nebudeme prijímať tu zákony, kde potrebujeme urobiť to politické rozhodnutie. Aj minister je politik, pán Gröhling je podpredsedom SaS-ky a mohol urobiť to politické rozhodnutie. Takisto ale mohol urobiť to politické rozhodnutie aj pán Horecký.
Je naozaj toho strašne veľa, viem, že sa ponáhľate domov, ale v tomto prípade je naozaj nezodpovedné, aby sme pri otváraní tak rozsiahleho zákona nemysleli na tých najzraniteľnejších, na tie najzraniteľnejšie rodiny, na tých najzraniteľnejších rodičov a najzraniteľnejšie deti. A netreba sa naozaj pozerať pri, pritom, že tento zákon hovorí o právnom nároku ako o niečom, čo rieši tento problém. Nie, v tých osadách sú stále nezodpovední ľudia a tam, kde je nezodpovedný rodič, musí nastúpiť zodpovedný štát, lebo iba v takom prípade naozaj si vieme povedať, že v takom prípade budeme vedieť vybudovať z tohto človeka plnohodnotného človeka, zodpovedného, ktorý bude v budúcnosti platiť dane, odvody, lebo bude na tej základnej škole a nebude na špeciálnej základnej škole, ktorá z neho vybuduje človeka, ktorý bude na úrade práce a nebude sa vedieť uplatniť na pracovnom trhu.
Rozumiem aj tomu konsenzu, o ktorom sme tu hovorili, alebo o ktorom tu hovorili moji predrečníci, a to bol konsenzus medzi ministrom Horeckým a ministrom školstva v prípade, ak by aj pán minister Horecký súhlasil s mojím návrhom o povinných materských školách pre deti od troch rokov, v tom prípade by SaS-ka nezahlasovala za ten zákon ako celok. Také tu boli dohody. Celé to maslo v tomto prípade ide na hlavu exministra Gröhlinga. A môžme sa tu tváriť naozaj ako svätý za dedinou, že ministra Gröhlinga sa nič netýka, že on tu urobil nejaké, nejaké zmeny v školstve, teraz prichádzame so segregáciou pri tomto návrhu zákona. Nie, so segregáciou sme mali prísť dávno a toto nerieši ale skutočne tie problémy v regióne, toto je len definícia segregácie a nie sú tu usmernenia, ako predísť tej segregácii, ako riešiť tú segregáciu tam dole, tá segregácia, tak ako povedal exminister Gröhling, má vyriešiť iba to, že tie súdne konania majú ísť rýchlo. A my chceme naozaj nechať tie školy, aby končili na súdoch, aby, aby súdy mohli reagovať rýchlejšie v rámci tejto definície? To fakt? Táto, poviem, alebo definícia, segregácia má riešiť toto? Nie, poviem, segregácia alebo definícia, segregácia má riešiť práve terén a práve deti v tých školách a škôlkach, aby sme naozaj tie deti nejakým spôsobom integrovali medzi sebou, a nie kvôli tomu, aby tie súdy mohli súdiť alebo teda rozhodovať rýchlejšie. Takto si to vykladá exminister Gröhling, aspoň toto je obraz naozaj človeka, ktorý viedol ministerstvo školstva.
Nesplnili sme si tú svoju domácu úlohu a obávam sa toho najhoršieho naozaj, že Európska komisia aj vzhľadom na to, že pán minister Horecký sa snažil naozaj z každej jednej strany, aby možno aj vyhovel tej smernici, ale obávam sa tomu, že Európska komisia si to vyloží presne tak isto ako ja, že tu nie je systematická zmena a nie je tu zákon, ktorý nedovolí naďalej segregovať, a jednoducho, aby tie deti z rómskeho prostredia alebo z marginalizovaného, alebo teda zo sociálne znevýhodneného prostredia končili v špeciálnych základných školách. Obávam sa toho.
A tak ako som povedal na začiatku, tak to hovorím aj teraz, že školský zákon ako taký sa neotvára každý deň, je to naozaj dlhodobý proces, aby všetky tie zákony spolusúvisiace boli menené a urobili sa tam zmeny. A, tak ako hovoril aj pán poslanec Ledecký, neviem, či tu je, ktorý, ja si myslím, že rozumie tej téme v rómskej komunite, ja sa čudujem, že prečo nechcel presvedčiť svojho kolegu zo SaS-ky k tomu, aby sme išli do takého opatrenia, ktoré zlepší život rómskej komunity. Možno teraz nie, ale uvidíme to o päť, desať, dvadsať rokov, kedy tie deti naozaj po aplikácii tohto základného kameňa budú mať inú, iný osud. A nebudú musieť piť vodu z potoka a nebudú musieť žiť ako na africkom kontinente, lebo budú môcť byť uplatnení na pracovnom trhu. Mrzí ma to.