Ďakujem, ďakujem. Pekný deň. Vážený pán predsedajúci, vitajte u nás, pán minister, vážené poslankyne, vážení poslanci... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Skúste bližšie k mikrofónu, lebo vás neni počuť.
Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
To je tým rúškom. (Ruch v sále.) Či môžem si ho dať dole? Asi nie, že?
Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
No, to by som neodporúčal, pretože by ste mohli dostať 1 650-eurovú pokutu.
Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
Dobre. To je moc veľa.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Som rada, že ministerstvo financií prišlo s touto iniciatívou, pretože si týmto zákonom plníme svoju povinnosť z programového vyhlásenia vlády, kde sme sa zaviazali ku zvyšovaniu spotrebných daní penalizujúcich negatívne externality. A práve nimi začnem.
Vedeli ste, že na Slovensku zomrie ročne na následky fajčenia približne 11-tisíc ľudí? Ďalších 500 ľudí zomrie ročne len v dôsledku toho, že žili ako pasívni fajčiari v prostredí, v ktorom sa fajčilo. Vo všeobecnosti platí, že aktívni fajčiari majú mnohonásobne vyššie riziko, niektoré štatistiky hovoria, že až 20-krát vyššie riziko nádorového ochorenia ako nefajčiari. Aktívni fajčiari si môžu privodiť choroby srdca, mozgovú porážku, impotenciu a mnoho ďalších chorôb.
Náklady na zdravotnú starostlivosť sa z roka na rok navyšujú. Pre tento rok aj kvôli koronakríze je rozpočtový deficit verejných financií na úrovni rekordných 10,5 mld. eur. Je teda namieste, aby ministerstvo financií hľadalo spôsoby, ako do budúcnosti priniesť viac peňazí do štátneho rozpočtu.
Veľmi zle sa dýcha v tomto rúšku. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím? (Reakcie z pléna: "Aj nám, aj nám.")
Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
Pardon, ja sa musím vydýchať. (Rečníčka si čupla pod rečnícky pult a začala sa smiať. Ruch v sále.)
Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, kľudne sa nadýchnite. (Reakcia z pléna.) No, teraz ste nám zmizla z obrazu aj pod pultom. (Rečníčka sa opäť so smiechom postavila.) Nechcete vodu, pani poslankyňa? (Ruch v sále. Smiech rečníčky. Potlesk. Rečníčke podali chirurgické rúško.)
Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Asi je moc hrubé. (Poslankyni podali fľašu s vodou.) Ďakujem veľmi pekne. (Reakcia z pléna. Rečníčka sa pozrela na časomer.) Však mám čas. (Rečníčka sa napila. Smiech v sále.)
Pokračujeme. Pri nedávnom porovnávaní cien v rámci EÚ sa zistilo, že ceny potravín sú na Slovensku lacnejšie o 7 %, avšak ak hovoríme o cene alkoholu a tabaku, je to až o 33 % menej v porovnávaní s priemerom EÚ.
Žijeme v časoch, keď zo všetkých strán počúvame, ako máme byť zodpovední a humánni voči zvieratám, chrániť životné prostredie, znižovať emisie, buď uhlíkový, byť uhlíkovo neutrálny, avšak veľmi málo sa hovorí o tom, že by malo byť záväzkom štátu do budúcna znižovať spotrebu alkoholu a cigariet. Hovorím o tom práve s ohľadom na dopady na zdravotníctvo.
Aj tabakové firmy by si mali uvedomiť ich zodpovednosť a prispievať k riešeniu problémov, ktoré fajčenie spôsobuje. Je chvályhodné, že si to mnohé z nich už uvedomujú a v rámci inovácií ponúkajú alternatívy, ktoré sú zo zdravotného hľadiska menej škodlivé. Existuje približne 30 štúdií vrátane vládnych inštitúcií z Nemecka alebo Veľkej Británie, ktoré potvrdzujú, že škodlivosť bezdymových produktov je nižšia ako klasických cigariet. Preto aj regulácia sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov by mala do budúcna odrážať viac škodlivosti jednotlivých kategórií tabakových výrobkov.
Navrhovaná úprava by mohla pomôcť... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, kľudne čítajte pomalšie.
Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
Ale ťažko sa mi dýcha.
Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Bol by som nerád, keby ste nám tu nejak... Nech sa páči.
Tabák, Romana, poslankyňa NR SR
Okej. Navrhovaná úprava by mala pomôcť zvýšiť príjmy do štátneho rozpočtu v budúcom roku o približne 100 mil. eur, v roku 2022 o 178 mil. a v roku 2023 až o 254 mil. eur.
Taktiež oceňujem, že navrhovaná úprava zákona je v súlade s daňovým kalendárom a ministerstvo financií pracovalo na zmenách už od roku 2016. Ide teda o plánované a predvídateľné zvyšovanie spotrebnej dane na budúce obdobie. Je to tiež dôležité práve s ohľadom na zdravé podnikateľské prostredie aj v tomto sektore. Zatiaľ čo bývalý minister financií chcel zvyšovaním spotrebnej, spotrebnej zaplatiť diery v rozpočte, tak pán minister Heger riešil túto problematiku systematicky a racionálne.
Na záver by som chcela povedať, že spotrebné dane penalizujúce negatívne externality vnímam za dôležitý nástroj, ktorým štát môže predchádzať nielen zbytočným úmrtiam, ale z hľadiska znižovania štátneho dlhu pomáhať k lepšej konsolidácii verejných financií, preto tento zákon podporím. A dúfam, že ho podporia opoziční poslanci, keďže s úpravou cien tabaku počítala už bývalá vláda.
Niekto sa možno pobaví, že Tabák sa vyjadruje k tabaku, ale pre mňa je to dôležitá téma. Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)