Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2021 o 11:05 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:05 - 11:07 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Čo sa týka, mám podobný názor v niektorých veciach s pánom Mazurekom. Proste systém je zlý. Ak dvaja robia to isté, neznamená, že to je vždy to isté a poviem prečo. Mám kolegyňu, ktorá pracuje v Nemecku ako stavebná inžinierka. Minule som na facebook tiež uvádzala z rakúskych nových nejaké veci, ktoré potom aj prešli, ktoré naše médiá nezverejnili. Chcem povedať v Rakúsku, v Nemecku normálne chodia navštíviť ľudia domy seniorov. Objednávajú sa tam. Môže prísť jeden člen rodiny a prídu seniori, nie sú izolovaní. Tu sú ťažko izolovaní seniori. A vy veríte denníku N, tak som si pozrela, že čo povedal pán psychiater Brejer, že seniori v ťažkej izolácii sa im horší chôdza, pamäť, majú obrovské psychické problémy. Jednoducho systém, systém zlyháva. Ďalšia vec, keď som sa informovala doniesla mi kolegyňa aj článok o ivermectine. Dokonca to bolo aj v spravodajstve v Nemecku. Tak v Nemecku zistili, že nasadili v domove seniorov ivermectin kvôli tomu, že mal jeden senior svrab, tak lekár nasadil preventívne. Ten dom seniorov mal Covid iba možno pár ľudí zatiaľ, čo vo vedľajšom domove seniorov, kde ten istý lekár ordinoval, bola premorenosť týchto ľudí Covidom. Znamená, že ten ivermectin alebo ako keď počúvam od lekárnikov, ja som sa tiež bola osobne pýtať, má v začiatočnom štádiu, tvrdia, že okolo tých 50 - 60 % účinnosť. Ale je to v začiatočnom štádiu, keď nie je napadnutá vnútrobunková, vnútrobunková alebo vnútro bunky. Prosím vás pekne, skúsme zmeniť systém, lebo ten systém nám neprospieva a neklamte tuná. Ja chodím, bola som aj v Rakúsku. V Rakúsku sa nenosili rúška vonku. Normálne sa smiali, veď to je čerstvý vzduch. Tak isto ľudia chodia na dovolenky do Dubaja. Kvôli čomu chodia, kvôli čomu sa fotí naša teniska ako sa má dobre, lebo nenosí rúško. V iných krajinách, ja som za ....(Vystúpenie prerušené časomerom.)
Skryt prepis
 

5.2.2021 11:58 - 12:13 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem pán kolega Suja, pretože veľmi málo médiá hovoria o tom, ľuďom neni ani umožnené sa v tomto období vzoprieť, alebo vzbúriť, alebo štrajkovať. Čo si myslím, že táto vládna garnitúra veľmi zneužíva práve takýmito personálnymi výmenami ako sa stali v Košiciach s pánom prof. Sabolom, lebo to bol jeden uznávaný odborník. Samozrejme, že povedal, že COVID-19 sa dá liečiť liekami Ivermektín, tak isto C-vitamínom, D-vitamínom. Predtým sme spomínali aj médiá. V Nemecku je nejakým osem minút na konci vysielania o COVID-e, potom sú správy a u nás sú ľudia tak strašne už utrápení, ja viem koľko ľudí píše mne a pýta sa ma, ako som prežila, lebo aj ja vlastne ten COVID prežila. Mala som taký stredný priebeh. Ľudia nemajú žiadne informácie. Ako keby bol len záujem tuná vlastne stále len o tom COVID-e testovať, očkovať, testovať, očkovať. Samozrejme, ja nie som proti tomu, každý má právo, každý má právo sa rozhodnúť a každý je samostatný človek a určite sa chcem, aby sa ľudia vyliečili, aby sa z toho dostali. Ale som z toho úplne, a myslím si, že mnoho ľudí, je z toho znechuteným, že vôbec sa nevie dočítať nejakých správ ako postupovať keď sú chorí, že sú naozaj lieky, sú nejaké, ktoré sú ľuďom, bežným ľuďom dostupné, lebo teraz znižuje, aby bežným ľudom boli dostupné lieky. Tak Ivermektín bol dostupný liek a ten sme nezaviedli, ale sme používali Rendesivir za 2 tis. eur ktorý dostupný nebol. A tu sa ideme teraz chváliť, ako strašne dôchodcom a všetkým dáme, dáme teda lieky zadarmo. Samozrejme, ja tak isto budem hlasovať za tento zákon. Ale preboha, sa, sa už preberme veď sa tu robia úplne opačné kroky o ktorých sa rozpráva a fakt je mi to veľmi ľúto, že odborníci, ktorí sú, ako pán kardiológ Sabol, ktorý operoval kopu ľudí, takýto odborníci sú jedným slovom ani sa im nikto nepovie, ani ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

5.2.2021 11:58 - 12:13 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja poviem na pána Šeligu, ale presne som približne chcela povedať čo pán Suja, čiže on povedal ten úvod. Ja na to poviem, pán Šeliga, vy asi veľmi málo chodíte po Slovensku, veľmi málo sa stretávate s ľuďmi. Ja som sa veľa rozprávala s riaditeľmi. Jedálne sa dovybavili a oni mi povedali, že je to veľmi zlé, že na začiatku jasne že to malo nejaké, ako sa povie keď niečo zavádzate, tak to aké pôrodné bolesti, ale potom keď to všetko dovybavili, tak je to oveľa lepšie a to z toho dôvodu, že deti sa nesegregujú. Teraz je to zase iba pre deti, ktoré spadajú do tej, do tej sociálnej siete, ale je kopu detí kde otcovia sú alkoholici pijú, alebo matky, alebo podobne a vtedy chodili všetky deti zadarmo, nikto sa nesegregoval, to mi vysvetľovali riaditelia a nikto nemal problém, či sú tam chudobní, bohatí alebo deti sa nevysmievali, lebo sú zlé, či padli do sociálnej siete alebo nepadli do sociálnej siete. A to opatrenie hodnotia ako veľmi dobré. Takže trošku by som povedala, že možno treba sa rozprávať s tými riaditeľmi, s tými odborníkmi a pýtam sa ich, kým niečo vyslovíme a povieme.
Spomenuli ste vo svojej reči pána ministra zdravotníctva. Pán minister asi nevystúpi v rozprave, ja sa ho chcem spýtať ale, pán minister, prečo ste odvolali pána, pána profesora, neviem či mu dám dobrý titul, pána kardiológa Sabola a nahradili ste ho človek ktorý je inžinier v metalurgii ... (Prerušenie vystúpenia predsedom.)

Kollár Boris, predseda NR SR
Pani poslankyne, mali by ste k veci k predrečníkovi, toto nie je.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ale prepáčte, to ľudí zaujíma. V Košiciach ľudia štrajkujú... (Prerušenie vystúpenia predsedom.)

Kollár Boris, predseda NR SR
K predrečníkovi.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Sú z toho nešťastní, čo sa deje v našom zdravotníctve ... (Prerušenie vystúpenia predsedom.)

Kollár Boris, predseda NR SR
K predrečníkovi a nie k pánovi ministrovi. Prosím vás, nezneužívajte faktickú poznámku. Prosím vás, pani poslankyňa.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Dobre a vy sa tu schválite teraz liekmi a v nemocniciach sa dejú strašné veci. Takže takto je jediná možnosť. Ďakujem pekne pán predseda, ale prepáčte, ľudia sa tu pýtajú. Ja viem, že to mnohých nezaujíma, lebo je to pre vás zlé, ale ďakujem, že ste ma nechali dohovoriť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 9:58 - 10:00 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Pani kolegyňa, mne sa páčilo, keď ste vlastne od začiatku povedala ako Tesco a všetky tie holdingy a nadnárodné spoločnosti začali vstupovať na náš trh, čo bolo také správne vlastne a taký príklad, keď ste ale vzápätí povedali, že sme vypustili väčšiu ochranu v tomto zákone voči našim vlastne prvovýrobcom a dodávateľom. Správne hovoríte, že mali by sa veľkí hráči dohodnúť a nie urobiť diktát. Samozrejme, že veľký hráč sa nikdy nechce dohodnúť, lebo sama ste to, ale v dobrom na začiatku povedali, že keď vstúpilo Tesco, nemalo záujem sa dohodnúť. Prečo by sa dohodlo, keď je veľký hráč. A vlastne tých malých pohltí a buď pristúpia na jeho hru alebo nie.
Preto možno malo zostať toto ustanovenie v zákone aj za cenu pokuty, a preto by sme si možno mali uvedomiť a vrátim sa k slovám vášho predsedu pána Sulíka, ktorý kedysi predniesol takú významnú vetu v parlamente aj v médiách, trh všetko vyrieši. Možno kedysi to myslel dobre alebo to platilo, ale táto veta je absolútne nesprávna. My sme ju tu aj viackrát používali, trh všetko nevyrieši. A my naozaj musíme začať brániť slovenských prvovýrobcov aj za takéto ceny, že teda Slovenská republika dostane pokutu, ale treba si povedať, ako alebo čo z toho získa. A v prvom rade vlastne teraz vidíme, aká chyba bola Igora Matoviča postaviť sa vo V4, keď nepodporoval teraz Maďarsko a Poľsko pri posledných veciach, ktoré boli v Európskej únii, pretože my sme naozaj malí hráči. My sa musíme držať V4, lebo tá nám jediná môže pomôcť a tá nám môže pomôcť možno aj takéto ustanovenia, ktoré ste hovorili, že by mali by v zákonoch presadiť pánu ministrovi. Čiže ako povedal pán Sulík, trh všetko vyrieši neplatí a naozaj niekedy aj za cenu pokuty musíme udržať pracovné miesta, poľnohospodársku výrobu a udržať vôbec Slovensko a našich ľudí, aby mohli produkovať a my sme mohli zdravo jesť. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.2.2021 9:37 - 9:39 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Veľmi správne kolega povedal, čo vlastne sa deje na našom obchodnom trhu a musíme naozaj všetci pre to urobiť maximum. Vieme, že tá legislatíva nie je jednoduché, nie je to jednoduché nastaviť tú legislatívu. Ja to úplne takisto chápem, ale samozrejme nemôžu obchodné reťazce, ktoré zarábajú na našom trhu, ktoré vlastne majú zisky z financií slovenských občanov, naozaj nemôžu dávať do úzadia slovenské výrobky a nepodporovať slovenskú produkciu. Určite každý povie, že áno podporujeme slovenskú produkciu, veď vidíme aj na pultoch vo všetkých obchodných reťazcoch, ale samozrejme tak ako si aj Rišo povedal za akú cenu. Ja chápem plne, že letáky a všetko čo chodí domov je dôležité, aby tí ľudia do toho obchodu prišli. Ale ak potom propagujeme nejakých výrobcov, tak ich netlačme s cenou dole. Čiže znamená, že ich netlačme pod výrobné náklady, lebo naozaj ten výrobca nemôže vyrábať pod výrobné náklady a ešte nemôže sa podieľať aj na propagácii.
Chcela by som ešte povedať jednu vec, dúfam, že sa pán minister na mňa nenahnevá, je to trošku takto. Pán minister, ja by som sa chcela spýtať, či sa podarilo, keď ste propagovali jahňacie mäso, či sa dostalo naozaj na naše pulty, lebo ja som ho naozaj vehementne hľadala aj v tých reťazcoch a bola by som rada, lebo to bola veľmi dobrá myšlienka, či sa podarilo, ako sa podarilo a či vôbec sa naši spotrebitelia k tomu dostali, pretože skutočne musíme podporovať ten vidiek. Mali by sme ísť k tej sebestačnosti a ja vítam každú dobrú myšlienku, ale toto si myslím, že toto tlačí táto legislatíva tlačí našich poľnohospodárov, naozaj pod tie výrobné ceny. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.1.2021 17:09 - 17:10 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Poprosím, aby pán predseda potom konkretizoval, že či naozaj na zázname tento páchateľ kričal moje meno. Pán predseda, moment. Pán predseda, vy ste veľmi vtipný, pred chvíľou ste povedal na môjho kolegu, ktorý stratil peňaženku, že tam mal obrovskú hotovosť, čo nebola pravda. Teraz zase ste povedal, že kričali moje meno. Tak viete, sranda je sranda, ale ja si myslím, že takto aj vtipne možno satiricky osočovať kolegov sa nepatrí a ste predseda Národnej rady, ja si vás veľmi vážim, dobre s vami vychádzam a verím tomu, že sa snažíte hovoriť pravdu, ale v tomto prípade asi ani o mojom kolegovi, ktorý stratil peňaženku si nehovoril pravdu, ani o mne a pritom o tom písal aj premiér Matovič, že mal tam veľa peňazí a podobne, tak dajme to na pravú mieru. Ďakujem pekne.
===== Národnej rady, ja si vás veľmi vážim, dobre s vami vychádzam a verím tomu, že sa snažíte hovoriť pravdu, ale v tomto prípade asi ani o mojom kolegovi, ktorý stratil peňaženku si nehovoril pravdu, ani o mne a pritom, o tom písal aj premiér Matovič, že mal tam veľa peňazí a podobne, tak dajme to na pravú mieru. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.1.2021 17:09 - 17:10 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Poprosím, aby pán predseda potom konkretizoval, že či naozaj na zázname tento páchateľ kričal moje meno. Pán predseda, moment. Pán predseda, vy ste veľmi vtipný, pred chvíľou ste povedal na môjho kolegu, ktorý stratil peňaženku, že tam mal obrovskú hotovosť, čo nebola pravda. Teraz zase ste povedal, že kričali moje meno. Tak viete, sranda je sranda, ale ja si myslím, že takto aj vtipne možno satiricky osočovať kolegov sa nepatrí a ste predseda Národnej rady, ja si vás veľmi vážim, dobre s vami vychádzam a verím tomu, že sa snažíte hovoriť pravdu, ale v tomto prípade asi ani o mojom kolegovi, ktorý stratil peňaženku si nehovoril pravdu, ani o mne a pritom o tom písal aj premiér Matovič, že mal tam veľa peňazí a podobne, tak dajme to na pravú mieru. Ďakujem pekne.
===== Národnej rady, ja si vás veľmi vážim, dobre s vami vychádzam a verím tomu, že sa snažíte hovoriť pravdu, ale v tomto prípade asi ani o mojom kolegovi, ktorý stratil peňaženku si nehovoril pravdu, ani o mne a pritom, o tom písal aj premiér Matovič, že mal tam veľa peňazí a podobne, tak dajme to na pravú mieru. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.12.2020 10:00 - 10:01 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No pôvodne som chcela svoju faktickú poznámku trošku ináč. Ale to čo sa zomlelo v sále, vážený pán kolega Ľubo Blaha, pichol si do osieho hniezda pravdy. Vieš, ak nemá, nemá táto vládna garnitúra argumenty, tak presne toto tu zažívame aroganciu, vulgarizmy a dokonca pán kolega, ja som pozerala kolegu Heráka, takto si ťukal, že ši blázon na hlavu, čo nehnevajte sa, toto ak má byť príklad pre našich občanov, pre naše deti. Tak mne stačila jedna relácia, a vrátim sa k obedom, kde majiteľ reštaurácie Massímo, Talian, na TA3 povedal: z 11 kuchárov a čašníkov 10 volili Matoviča, už nikdy by to neurobili. A je to človek, ktorý tu nežije a je to človek, ktorý tu podniká. Ale prejdem k tým obedom zadarmo. Rovnako máš pravdu, že zobrali deťom v týchto zlých časoch obedy a v tejto kríze kľudne na to mohli, kľudne mohli počkať kým tí rodičia začnú zarábať. Lebo ja poviem zase príklad zo života. Stretla som minule čašníčku, ktorá pracuje u súkromníka. Povedala, že je tam na pol úväzku. Súkromník ich poslal, pretože nemá východisko na maródku. Viete čo dostala? 70 eur za mesiac. Vážení, vy viete čo sa deje, vy rozprávate, že vy chodíte medzi ľudí.
Spomeniem mesto Humenné, bola som tam primátorka. Rozprávate, že my sme navýšili, aby rodičia platili. Nie, to si určovali samosprávy. V Humennom sa navýšilo o 70 až 100 % v školách poplatky. A viete čo sa stalo v osade Podskalka, tam im nenavýšili. Mne je jedno či to dieťa je rómskeho pôvodu alebo nerómskeho. Viete prečo im nenavýšili? A nenavýšili im poplatky a napísali, že preto že je to celoorganizova..., nie je to celoorganizovaná škola. Veď sa ľudia búrili. Veď toto sú tie rozdiely. Tak si poďme povedať, že všetky deti sú pre nás rovnaké a je nám jedno či sú, či sú tam alebo sú Rómovia alebo sú Nerómovia. Ale vy sami toto robíte a keď chodíte po, po týchto, po týchto mestách a obciach tak si hovorme pravdu, lebo si ju tu nehovoríme. Ale pán Blaha ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.12.2020 9:33 - 9:35 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, všetko si veľmi dobre zhrnul, ja sa tak isto stotožňujem s pripomienkami pani ministerky, ale možno prezidentky, no už ma tu nakazil pán kolega, ale chcem povedať jednu vec. Prejdem na to ľudsky a prejdem na to aká je skutočnosť. Ja som sa spýtala riaditeľov základných škôl, aby mi naozaj povedali, či to opatrenie, ktoré boli tie obedy zadarmo, či boli tak zlé, lebo na začiatku sme boli svedkami toho, že naozaj aj niektorí kritizovali, niektorí neboli spokojní, pretože museli prijímať viacej kuchárok, museli prijímať, museli zariadenia nové kupovať a tak ďalej. Všetko sme to vyriešili, dostali na to finančné prostriedky. Viete aká bola ich odpoveď? Veľmi ľutujeme, že toto opatrenie sa ruší. A viete prečo? Nielen preto, že 50 tisíc detí zostane teraz bez obedov, ale povedali, že ich ostne omnoho viac. Pretože ak mali viac finančných prostriedkov, tak dokázali kvalitnejšie navariť, pretože celá škola chodila na obedy. Následne mi povedali, že ak deti sú v hmotnej núdzi alebo ak napríklad ich rodič je alkoholik skrytý alebo je gembler, tie deti sa hanbili chodiť ako deti v hmotnej núdzi do jedálne na obedy a to z toho dôvodu, že všetci na nich ukazovali. Vieme, že deti sú zlé, že to je ten, čo jeho otec pije, to je ten, čo jeho gembluje, alebo to je ten, ktorý, pozri sa, nemá na to. Takže povedali mi riaditeľky, že je to strašne zlé, lebo naozaj tie deti dneska nebudú mať ani jedno teplé jedlo. Tie deti budú vylúčené. A ak mali všetky deti teplé obedy, tak nikto na nikoho neukazoval prstom, nikto na nikoho sa nepozeral a naozaj tie deti sa socializovali, mali teplé jedlo a tí učitelia mali a tí riaditelia mali oveľa menej problémov aj s tými deťmi v škole.
Myslím si, že aj toto je aspekt, na ktorý sa treba pozrieť a kedy si treba povedať, že ak sa naozaj vyriešilo technické vybavenie v školách, ak sa poriešili kuchárky, ak sme na to dali finančné prostriedky, nechápeme prečo toto rušiť. Spýtajte sa riaditeľov, spýtajte sa učiteľov. ja som s nimi skutočne rozprávala. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.11.2020 17:21 - 17:22 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Áno, ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, ste ho prečítali, ale ja by som chcela poprosiť, keďže som poprosila pred chvíľou aj pána ministra Hegera a bol taký láskavý, že aspoň by sme sa na to pozreli a takisto aj ostatné kluby a keďže sa jedná o to, že darcovia krvi sú vlastne znevýhodňovaní a dneska tú krv potrebujeme, veci sú už vo vyšších kolektívnych zmluvách a títo ľudia nemajú naozaj nárok na to, aby mali deň voľna, keď darujú krv a zachraňujú ľuďom život a je ťažká doba. Tak by som vás poprosila, keby som mohla ešte dorokovať trebárs o tomto zákone, a teda aj oboznámiť aj pána ministra, ho poprosiť a vysvetliť mu, ale aj klubom, niektorým klubom, ktoré v tom nemajú, alebo teda by chceli ešte, ešte rokovať, ako som rozprávala cez prestávku, tak by som chcela poprosiť hlasovanie na jedenástu, ďakujem veľmi pekne, na zajtra.
Veľmi pekne vám ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis