Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.4.2020 o 9:56 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2020 9:56 - 9:58 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ja som sa chcela tiež dotknúť tých karanténnych centier, ale musím povedať, že veľmi veľa ľudí mi píše cez Messenger, a keďže už moji predrečníci o tom rozprávali, tak ja poviem iba jednu vec.
Chcela by som vedieť, či tí ľudia dostávajú potvrdenia o testoch COVID C, COVID, či sú negatívni, alebo pozitívni, lebo stane sa to, že ich otestujú dvakrát. Raz vyjde test negatívny, raz pozitívny. Nikto nevie, kto tie testy robí, nikto nedostane papier a potvrdenie a naozaj je potrebné túto prácu na hraniciach zlepšiť.
Ja by som sa ale obrátila aj ohľadom tej hotovosti, ktorú ste spomínali, ženy, ktoré pracujú v Švajčiarsku ako opatrovateľky, mi povedali, že kedysi švajčiarske banky boli pre nás príkladom, dneska sú v mínusovom úroku. To znamená, že ak máte v švajčiarskej banke peniaze, tak banka si účtuje peniaze za to, že ich tam máte, obrovské poplatky. Nie, že máte nulu, máte mínus. Mne sa páčilo, čo povedal minule pán minister Krajniak, tu sedí, verím, že ho nepresvedčí OĽANO ani iný koaličný partner, že hotovosť je potrebné zachovať. My sme znížili hotovosť na 5-tisíc eur, čiže nerozumiem, o akom prepieraní alebo akým spôsobom sa snažíme toto ľuďom rozprávať cez médiá.
Ja sa pýtam, ak je dôchodkyňa, je sama doma, nemá účet, potrebuje si nakúpiť za 20 eur aj to mi ľudia píšu, tak čo potom, dá kreditnú kartu susede? Ako proste, toto sú také veci, nad ktorými sa naozaj treba zamyslieť, a Rakúsko to už dalo do ústavy, takže verím, že pán minister Krajniak je tu, tak sa teším, že verím, že zostane na svojich, na svojich názoroch zotrvá a že ich presadí vo vláde, pretože treba sa zamyslieť, že budú na tom zarábať iba banky. A naozaj keď pôjdeme, čo banky avizovali, banky to avizovali. Ja som sa rozprávala s tromi riaditeľmi bánk minulého roku a oni avizovali, že pôjdeme do mínusového úroku, že my budeme platiť bankám za to, že tam máme peniaze, nie banky nám a už sa to vlastne aj deje, takže verím tomu, že tieto veci ostanú zachované a že ostane aj zdravý rozum a... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 11:40 - 11:41 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Šeliga, hovorili ste o spravodlivosti, zodpovednosti o informatike a ja som čakala, že sa ako chlap postavíte k včerajšiemu incidentu, pretože dvakrát ste zamietli moju faktickú, môj procedurálny návrh. A viete čo? Fakt máte informatiku v malíčku a poviem:
O 18.20 Denník N zverejnil výsledky tajných volieb, vážení. Údajne, ako som informovaná, ste podali vy správu vonku médiám o tom, ako dopadli tajné voľby bez toho, aby bola zapísaná zápisnica.
O 19.05 Národná rada vyhlásila výsledky.
A aby klamstva nebolo málo, tak 18.17 Národná rada, my to dneska pristálo na mojej stránke ako poznámka, 18.17 že vraj Národná rada zverejnila voľby.
Ako je možné, že Národná rada, zrazu dneska prišlo, že zverejnila voľby 18.17, keď ešte voľby neboli podpísané, nebola zápisnica, nebola, nič, a zrazu dnes mi príde vo faktickej poznámky na Facebook, že, pani Vaľová, čo tu vy vyprávate, pozrite sa, veď 18.17, čiže ste klamali druhýkrát. Lebo viete, to sa dá urobiť dozadu.
Fakt to ministerstvo a tá pani Remišová, vy ste v informatike zdatní, ako posunúť klamlivé informácie ešte aj do portálu Národnej rady. No nehnevajte sa na mňa, ale spravodlivosť, česť a informatika sú vám ozaj blízke.
Ďakujem aj pani ministerke, asi.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.4.2020 10:42 - 10:44 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, spomínal si Zákonník práce, odbory a odborárov. Chcem povedať, že odbory sú veľmi dôležitá súčasť našej vlastne, a, našej spoločnosti a mali by sa vyjadriť k takémuto dokumentu. A týmto chcem aj niečo povedať.
Vážení páni a dámy, prepáčte, dúfam, že nikto nebude protestovať, 400 ľuďom v Humennom hrozí, že prídu o prácu. Ľudia mi píšu, urobili dneska demonštráciu pred mestským úradom aj napriek tomu, že ste prijali opatrenia, že sa ľudia nesmú zhromažďovať. Čiže vy normálne bránite tomu, aby ľudia vyjadrili svoj názor dlhodobo.
Ďakujem, včera že Peter Pellegrini a ďalší poslanci vyjadrili, že ako sa môžme zhromažďovať my, keď je zákaz zhromažďovania. Využívajú to súkromní oligarchovia. Vypli energie. Vypli energie firme, kde 400 ľudí môže prísť o prácu, a nerešpektujú súdny príkaz, nerešpektujú súdny príkaz súdu.
Pán Šeliga, chcem ich podporiť a určite, ak namietate, povedzte, že ste proti tomu, aby sme sa zastali 400 ľudí... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Pán podpredseda nenamietal nič, niečo iné mi hovoril.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ďakujem pekne, lebo po včerajšku zamietol mi všetko. (Smiech v sále.) Takže ešte aj to, že ja sa ho ešte budem pýtať. Ale dobre. Čiže jedni môžu, jedni nie.
Takže, vážení, zoberte si, aké vy dávate opatrenia, čo robíte a ako tým napomáhate veciam.
No a čo sa týka vydávania novín, tak, samozrejme, pán premiér môže vydávať noviny, môže robiť propagandu, mestá propagandu robiť nemôžu, pretože ja si pamätám, ako Transparency hodnotila noviny, napísali: V Trnave noviny sú fantastické, síce informujú o meste iba 20 %, ale sú výborné. V Humennom noviny informujú 100 % o dianí v meste, ale sú netransparentné.
Viete, môže si niekto robiť srandy, ale ja stále budem rozprávať o praxi, lebo kopu ľudí tu prišlo bez praxe a ja som strašne veľa vecí prežila a budem hovoriť len o tom, čo ľudia zažili, čo zažívajú, či sa vám to páči... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.4.2020 19:15 - 19:16 hod.

Jana Vaľová
Ďakujem pekne. Žiadam predsedu parlamentu, aby informoval parlament a poslancov, ako je možné, že výsledky volieb v tajnom hlasovaní, ktoré sme aj teraz videli a potvrdili sa, že boli presné, ako zverejnil Denník N o 18.20 h, boli zverejnené v Denníku N skôr ako v pléne v Národnej rady, kde tieto boli zverejnené až o 19. hodine piatej minúte. Ďakujem.
Skryt prepis
 

23.4.2020 19:06 - 19:07 hod.

Jana Vaľová
Písomne to dám zajtra. Aj tak nemôžeme... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.4.2020 19:06 - 19:07 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Prosím vás pekne, žiadam informáciu zajtra na začiatku schôdze od pána predsedu parlamentu, ako je možné, že poslanci sa dozvedajú výsledok tajných volieb, aj keď boli zverejnené s menom o 19.06 a 18.20 Denník N uviedol, že pán Majerník získal 93 hlasov, pán Mazák 92, o hlas menej, a Alena Svetlovská získala 83 hlasov. To znamená, že parlament posiela, volebná komisia, správy Denníku N z tajného hlasovania. Ak bude sedieť počet týchto poslancov, žiadam, aby predseda parlamentu podal zajtra poslancom informáciu a verejnosti. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2020 10:29 - 10:31 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa budem držať aj praxe, aj keď niekedy sa vyčíta, že sa vraciame do regiónov, ale viete, v regiónoch žijeme, ja som bola primátorka, mala som veľa praxe teda s rôznymi inštitúciami. Prvé poviem, že súhlasím s tým, že sú tam aj dobré veci, ale opozícia je na to, aby vám povedala, kde sú chyby, lebo vaši vlastní vám to nepovedia. Je tam veľmi veľa zhlukov, o čom sa aj budem chcieť vyjadriť v rozprave, kde si miešajú rezorty svoje kompetencie. A napríklad rezort hospodárstva ide zriaďovať školy, čo nie je absolútne možné. Vrátim sa k NKÚ. Plná pravda. Opäť z praxe ako primátorka. Veď NKÚ nemôže dávať pokuty, NKÚ nemá ani spätnú väzbu, NKÚ vám nepríde ani skontrolovať to, čo váš kontrolór navrhne ako opatrenie. Absolútne, to je tá, to je tá neskúsenosť, ako neviete, ako fungujú inštitúcie, ako funguje štát.
Trojka. Vytvárať nové úrady. Samozrejme my, ktorí sme dlhšie v politike, vieme, že sú to miestečka teplé pre svojich blízkych. (Reakcie z pléna. Šum v sále.) Transparency International, no našiel sa tam... No samozrejme, že to vieme, pretože ja som zažila v Humennom, ja som zažila v Humennom, je vám smiešne fajn... (Potlesk.) Ja vám poprosím, pán predseda, aby mi dali čas za ten potlesk, aby som dovysvetľovala... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Pokračujte, pani poslankyňa.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Takže ja som zažila v Humennom, za SMER-u sa to určite nedialo, keď prišla vaša garnitúra, určite sa to nedialo a bolo 30 - 40 ľudí z úradu práce vyhodených. Ja som to zažila. A momentálne zažívam v Humennom, keď z 96 ľudí, ktorých som mala ja na úrade, si nový primátor, váš nominant, nanominoval do 140 a zvýšil mzdy o 330-tis. euro, vážení, o 330-tis. euro. A dneska šetrí tak, že vypína v noci energie. Takže sa pozrite. A čo sa týka Transparency, a keď už som pri tom meste, tak Transparency vynechám, sedí tu pán Naď. Hovoríte o segregácii. Humenský primátor sa vyjadril v JOJ-ke, že Rómov nechce do Humenného nakazených. A čo sa stalo? Pán Naď stiahol chvost, takto to vyznelo v JOJ-ke... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.4.2020 18:52 - 18:53 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Naozaj zákon bol vyprecizovaný. Samozrejme, že vždy sa niečo môže nájsť v praxi, ale myslím si, že taký zákon je, je teraz pripravený tak, aby sme ho mohli - teda ja aj za seba hovorím, možno aj za niektorých kolegov - podporiť, a viem, že nemám reagovať síce na pána ministra, ale mám jednu otázku. Pán minister, keď pôjdeme východniari v stredu ráno domov, sa to, dúfam, že počíta ako cesta z práce? Lebo všetci tu majú, všetci tu sú hotoví z toho, aby ste vedeli, že nevedia, ako majú ísť domov, aj vaši kolegovia, len ja sa to opýtam za všetkých (povedané so smiechom).

Mikulec, Roman, minister vnútra SR
Áno, ja som to zaregistroval... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.4.2020 16:26 - 16:28 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým za reakcie.
Pani Pivková, chcem povedať, že keď ste ma všetci, a tým budem reagovať aj na mojich kolegov, keď ste ma počúvali, tak ja som povedala, že je potrebné tento zákon prijať. Ja som nepovedala, že je nepotrebné. A súhlasím s vami, že sú tam procedurálne problémy, ktoré treba vyčistiť, a vôbec nemyslím, že tri mesiace je to zákonná lehota. Takže nič som neklamala, je to zákonná lehota. A nikoho nenavádzam, ja len rozprávam, čo sa môže stať, ak ten zákon nebude vyprecizovaný.
Čo sa týka mojich kolegov, to isté. Myslím si, že áno.
A už doplním, čo sa týka starostov obcí. Myslím si, že tam je to ešte jednoduchšie, pán kolega, pretože vlastne tam sú traja, štyria poslanci. Napísať zápisnicu, urobiť per rollam, tak to jednoducho, je to jednoduchšie, je tam menej rokovania, zápisnica sa dá urobiť ľahšie, adresnejšie, ale zase aj mestá sa nemôžu vyhýbať, že nebude napísané, kto ako hlasoval, lebo majú na to celý štáb ľudí. Takže určite áno.
A, tak viete, trošku sa pousmejem nad pánom Šudíkom, lebo on si ešte stále sedí v Humennom na mestskom zastupiteľstve. On ešte nevie, že je v Národnej rade, čiže sa ešte nepreniesol v čase. Tak si myslím, že sa musí preniesť v čase a odosobniť. A chcem ho upozorniť, ale už ho nebudem upozorňovať, lebo stále rozpráva, že mesto má mať nejakú pokutu 2 milióny. Neviem o tom, aby bolo nejaké správne konanie, a myslím si, že už to treba právne riešiť, lebo on jednak nerozozná, čo je európska hanba, národná hanba, čo je pokuta, čo je súdny spor atď. Takže myslím si, že na jeho mieste by mal menej rozprávať a najprv sa zamyslieť, lebo veľmi to je dôležité aj pri tomto zákone.
Prosím vás pekne, treba sa nám zamyslieť, ako túto novelu zákona prijmeme, pretože potom podľa nej budeme fungovať. Potom nás budú posudzovať aj občania miest a obcí. A ak to urobíme zle, aj keď je situácia, aká je, tak napáchame veľa škôd. A ja sa myslím, že všetci, aj primátori, aj starostovia, aj všetci ako sedíme, chceme týmto občanom dobre, uchrániť ich zdravie, ale uchrániť aj ich majetok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.4.2020 16:10 - 16:20 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, vážený pán predsedajúci, v jednej veci podporím svojho kolegu pána primátora Ferenčáka, že vzhľadom na dnešnú situáciu spôsobenú COVID-19 považujem za správne umožniť obciam fungovať spôsobom, ktorý neohrozuje životy a zdravie obyvateľov. Zároveň si myslím, že minister mal určite dobrý úmysel takýto zákon predložiť, avšak stále si musíme uvedomiť, že ide o citlivý zásah do spôsobu rokovania obecných zastupiteľstiev, ktorý de facto vylúči účasť verejnosti na veci správnych a verejných. Preto si myslím, že by bolo vhodné precizovať limity a záruky pred zneužitím tohto inštitútu hlasovania per rollam.
Mne sa veľmi páči, čo povedal pán kolega Gyimesi, myslím, že dobre prečítam jeho meno, lebo má ho veľmi zložité, aspoň pre mňa, čo by všetko bolo treba precizovať. Myslím si, že tento zákon by sme mali prijať, ale naozaj po týchto úpravách. A myslím, že to bude dobré aj pre vás, pán minister, pretože budete mať menej práce do budúcna.
A ja by som ako bývalá primátorka podotkla veci. Netvárme sa teraz, že zastupiteľstvo je, má zasadať, sme dvadsať dní alebo dvadsaťpäť dní v krízovej situácii. Mestské zastupiteľstvá zasadajú raz za tri mesiace, majú to zo zákona. Vážení, tri mesiace. Vyššie územné celky majú zo zákony dva mesiace. Takže netvárme sa, že sme pod takým strašným tlakom, že čo všetko sa môže diať v mestách a obciach. Ja na konci poviem možné odporúčania pre pána ministra, ako by mali zasadať krízové štáby a čo sa naozaj deje v mestách a obciach.
Nehovorme si o tom, že primátor nemôže meniť rozpočet. No nerozprávajme si tu bájky. Primátor môže meniť rozpočet. A následne, keď zmení rozpočet, každé mesto a obec mu určuje do akej výšky, následne ho môže dať prerokovať na najbližšie zastupiteľstvo. Takže nerozprávajme veci, ktoré nie sú pravdivé.
Ďalej nehovorme, že primátor nemôže urobiť prenájmy. Veď každý primátor má v zastupiteľstve možnosť urobiť prenájmy, či mu to určí obec a mesto na rok, niekomu na polroka, a následne si to môže dať schváliť po týchto situáciách v zastupiteľstve. A nehovorme, že primátor má zodpovednosť, keď mu to schváli zastupiteľstvo.
A ja už vôbec odmietam, vážení, a to som sa stretla ako primátorka, že si poslanci povedia, že si niečo odhlasovali a že je to kolektívna vina. Aká kolektívna vina? Veď predsa je jasné, že v zápisnici má byť uvedené, ako váš poslanec hlasuje, aby ľudia vedeli, ako hlasoval a o čom hlasoval.
Takže naozaj v zmysle rokovania § 30f zákona o obecnom zriadení bude daná zastupiteľstvám možnosť hlasovať o uzneseniach per rollam, teda korešpondenčným hlasom. V zmysle navrhovanej právnej úpravy hlasovať takto bude možné, "a)" - ako je to v zákone -"vo veciach bezprostredne súvisiacich so zabezpečením opatrení na riešenie krízovej situácie, b) vo veciach, ktoré z dôvodu hroziacej škody neznesú odklad". Všetci určite vieme, že takýto spôsob hlasovania sa dá zneužiť, ako sme hovorili, na nestatočné ciele a niekto si pod uvedené možnosti dokáže subsumovať aj to, čo tam nepatrí.
A teraz sa netvárme, že všade majú primátori väčšinu. Veď to neni o primátoroch? Nikto ich nepodozrieva. Veď niekde má väčšinu zastupiteľstvo. Zastupiteľstvo predloží návrh a predá sa majetok. Však sa tu netvárme, teda tí, ktorí ste žili a pracovali v samospráve, že to tak nemôže byť.
Áno, pán Ferenčák, ja viem, že primátor to nepodpíše. Ale v Humennom je taký stav, kde je tri štvrtiny zastupiteľstva. Čiže čo urobí primátor? Nič! Čo urobí? Jednoducho môže povedať, že nevykoná. Nevykoná. A tam nastupuje prokuratúra. A my sa práve týmto, týmto veciam, ktoré sa týkajú prokuratúry a podobne, a týmto komplikáciám sa chceme vyhnúť. Alebo sa nechceme vyhnúť?
A preto súhlasím s pánom Gyimesim, lebo vždycky si hovoríme, čo nie je zakázané, je povolené. Čo tento zákon neprecizuje, to sa bude robiť. Tak súhlasím s tým, aby tieto veci, ktoré sa týkajú majetku, prevodov majetku atď., boli vyňaté. Nehovorím o vecných bremenách, ktoré sú potrebné pri rôznych rekonštrukciách a podobne, ale tieto veci by som určite, pán minister, precizovala. A myslím si, že potom by v tomto nebol problém.
Ja napríklad ešte spomeniem, lebo ja vždycky hovorím o praxi a človek by mal žiť v praxi. Nemal by žiť v týchto štyroch stenách a myslieť si, že to tak funguje. Takže určité veci týkajúce sa prevodov majetku a toho všetkého, čo som spomenula, by mohli byť. Ale kedy? Sme v druhom čítaní. Jedine, že nezahlasujeme za tieto dva body a pri najbližších vládnych zákonoch ich tam zapracujeme. Myslím si, že to by bola možná situácia, pretože nikto by sa nečudoval a nikto by tu nekričal podľa mňa, že tieto dva body nepatria k danému zákonu.
Ja poviem napríklad v Humennom. V Humennom je prichystaný, sa pripravuje prevod majetku v hodnote milióna eur. Ja sa pýtam, už to bolo všetko pripravené, boli spísané petície, občania sa voči tomu vyhradzovali. Dnes sa použije per rollam, lebo sa povie, že je to tepelné hospodárstvo, vymyslí sa dôvod, že občanom nebude zabezpečené teplo, je to ohrozenie života a zdravia, pán minister, milión eur poslanci odhlasujú. Nikto nebude vedieť, kto ako hlasoval. Podnikateľ si pomädlí ruky. Takže sú aj takéto prípade, kde naozaj môže dôjsť k poškodeniu verejného záujmu.
A keď už hovoríme o prokurátoroch. Ja si myslím, ako som pred chvíľou spomenula, je to to posledné. Pretože viete si predstaviť ten nápor, ktorý budú mať prokurátori? Nebudem sa zastávať, ale viete si predstaviť, čo sa deje možno aj teraz? Možno aj teraz niektorí využívajú, je to smiešne, mňa by to nikdy nenapadlo, že niekto má rúško a urobí trestnú činnosť. Možno aj tie rúška spôsobujú, na jednej strane sú dobré a na druhej strane môžu spôsobiť aj zlé úmysly. A ja viem, ako som vravela, že prokurátorov je tak málo, že nechodili na mestské zastupiteľstvá, pretože kapacitne to ani nestíhali. Pretože s tým úplne súhlasím, pretože museli riešiť životy ľudí.
Ja by som ešte možno takúto novinku na zamyslenie do tohto zákona. Že zároveň by možno bolo vhodné, ak by sa schvaľovali napríklad zmluvy na poskytovanie určitých služieb, pri ktorých sa vždy musí vymedzovať časové obdobie platnosti, aby to bolo limitované napríklad, je to tam na dobu trvania mimoriadnej situácie. Ale čo to je? Ja viem, keď štát vyhlási, že je to ináč. A po jej ukončení, aby boli obce v určitej lehote na riadnom zastupiteľstve tieto prerokované za účasti verejnosti. To znamená, aby bolo možné napríklad takéto zmluvy uzatvárať len na obdobie troch mesiacov a následne ich po dobu trvania mimoriadnej situácie predlžovať hlasovaním per rollam. Teda aby nedošlo k schváleniu zmluvy alebo prijatia opatrenia na neobmedzený alebo dlhotrvajúci čas bez riadneho prerokovania účasti. A tie zmluvy, ak by sa opätovne neprerokovali v zastupiteľstve, boli by neplatné.
Verím, že ak sa všetky tieto návrhy a pripomienky zapracujú, tento zákon v tejto časti zaručí bezpečnosť, tak zdravie a životy obyvateľov, ale ako aj záruky právneho štátu.
A ešte by som vás chcela, pán minister, poprosiť, aby ste dohliadli na krízové štáby možno. Viete, je zvláštna situácia. Mnohí primátori sú neskúsení, pretože sú prvýkrát vo svojich laviciach. Prednostovia sú, tak to poviem jednoducho, deštruovaní. Najprv vyhlásil pán premiér, že zamestnancov nebude prepúšťať pred voľbami. Po voľbách povedal, že budú prepúšťať, keď prišiel COVID-19, opäť nebudú prepúšťať. Viete, ako sú ľudia demotivovaní. Ja viem v niektorých mestách, že primátori nevedia, čo majú robiť, lebo majú dokonca, ja som sa dozvedela, že niektorí, ja nechcem to mesto menovať, ale každý si domyslí ktoré, v ktorom žijem, že majú dokonca home office. A predstavte si, že tie štáby nezasadajú tri-štyri týždne, mestskí policajti nosia rúška, keď im niekto zavolá. Veď mestskí policajti majú strážiť ľudí, ktorí prídu, ako je to napríklad aj v tom Humennom v osadách, kde prišli ľudia, 18 ľudí prišlo z Anglicka a strážia ich rómske hliadky. Nemyslím si, že snažia sa svoju prácu vykonávať dobre.
Preto by som chcela povedať, že naozaj dozrite na tieto štáby. Skúste mestských policajtov a štátnych policajtov nejakým spôsobom, aby ukľudňovali situáciu, aby ju kontrolovali a aby naozaj ľudia boli v takej, v takej istote, aby sme im nedávali také zmiešané, lebo, môžte si pozrieť aj môj profil na Facebooku, koľko ľudí mi píše, koľko mi píšu, že sú v neistote, nevedia, čo majú robiť, vykupujú potraviny a podobne, aby sme tých ľudí naozaj ukľudnili a aby ste tým neskúseným primátorom alebo tým deštruovaným, ja vám poviem rovno, prednostom a prednostom, ktorí sú už na odchode a povedia, že už nechcú robiť, lebo vedia, že odídu, aby ste možno nejakým spôsobom pomohli, porozprávali sa s tými ľuďmi, aby sme túto situáciu naozaj zvládli v zdraví a s dodržiavaním zákona.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis