Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.4.2022 o 16:12 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 11:38 - 11:40 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Zavrieť. Dobre. Ďakujem veľmi pekne.
Laco, dobre si všetko povedal alebo pospomínal, čo všetko sa deje momentálne v tejto vláde, aká je korupcia, ako sa nám vyhrážajú a tak ďalej, a z rozpravy to aj vyplynulo, keď Jozef Pročko povedal, že keby nás chcel Fico pozatvárať, keď vládol, tak nás pozatvára ako jahody. Opäť opakujem, Fico nechcel nikoho pozatvárať. Ani my sme nechceli pozatvárať. My sme bojovali politicky a slušne a možno sa teraz musíme nad tým aj zamyslieť. Rozprávate tu, rozprával si o rôznych veciach, ktoré sa diali aj nám, o lustráciách, mňa osobne lustrovali za Radičovej vlády. Viem, pamätám sa, ako pán poslanec Šudík napísal na facebook, čo veľké máme na Vaľovú, sme to zistili a tak ďalej. A teraz ten istý pán poslanec minule povedal svojmu kolegovi, že Vaľovú treba trestne odstíhať, aby už nekandidovala na primátorku. Pravidelne sa na mňa podávajú trestné oznámenia v Humennom.
Čiže toto je váš boj politický, toto je váš programový boj! Odstíhať, zastrašiť a použiť ešte na to novinárov, že keď to nevyjde, tak novinári napíšu, že je podozrivá, má kauzy a všetko! To sú tie chránené druhy, ktoré máme chrániť, a ja by som si povedala, že nikto tu neni chránený druh, aj to, čo sa píše, by sa malo preukázať.
Čiže, Laco, dobre si povedal, čo sa deje, len my sme naozaj, my sme nerobili nikdy cenzúru, ako sa robí teraz v médiách. My sme nezastrašovali ľudí, aby sa báli napísať svoj názor. A jednoducho sme bojovali politicky, názorovo, ale vidíme, že prišla nová kultúra a títo, títo, títo páni, to neni len tuná v Národnej rade, to je aj na regiónoch! Ešte raz hovorím, tu môj kolega Šudík povedal, že ma musia odstíhať, aby som nešla za primátorku! To čo je za politický boj?! Toto je podľa vás politický boj? Mám na to svedkov, kde ste to povedali. To je politický boj?! Však vy nás chcete pozatvárať, aby ste tu ostali sami, len neviem, čo potom bude ďalej. Asi tá republika úplne pôjde, zhynie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.4.2022 10:30 - 10:32 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Kolega Jožo Pročko, ty keď sa rozčúliš normálne povieš pravdu, ja s tebou musím súhlasiť. Ty si povedal, že Fico vládol sám, keby chcel, tak by nás pozatváral, teda vás, ako jahody. Ale Fico bojoval politicky, Fico nekriminalizoval a nechcel zatvárať. Takže povedal si úplne totálnu pravdu.
Ďalej povie, povie pravdu aj pán Šefčík, keď sa rozčúli, tiež s ním budem súhlasiť, a povedal, že teraz tu hráte o to, aby dve minúty Fico ešte zostal na slobode. Čiže je jasné, ako pán Šefčík rozmýšľa, lebo už vopred už všetci vedia, že Fica chcú zatvoriť. Preto sa tiež preriekol, že hráme tu, aby bol ešte na slobode. No, chlapci, to je fajn, lebo keď si šlehnete a sa rozčúlite a ja už ten výraz budem používať, lebo ho píše aj Denník N, nech ho nezabudne vyschránkovať aj v Humennom, 12-tisíc kusov, aby niekto zase zaplatil, lebo Denník N vychádza v 2-tisícoch. A vrátim sa, prečo som hovorila, ďakujem všetkým svojim kolegov za to, že doplnili moje slová, pretože ešte odbornejšie podložili veci, o ktorých som rozprávala, čo sa týka toho, skutkovej podstaty, z ktorej je Robert Fico obvinený.
A vrátim sa rýchle ešte k Humennému, prečo to spomínam. Nie ako ukrivdená, ja to spomínam ako déjá vu, lebo takýto istý lynč, ktorý som zažila ja, len vo väčšom množstve sa deje aj tuná a ešte som zabudla povedať, že v Humennom boli aj novinári - Bán, Kern - nielen sa dve filmy o mne natočili, dokonca ma lustrovali a o tom bude aj Laco Kamenický rozprávať a vy ste teraz takí úzkocitní, len keď vám niečo povieme alebo niekto náhodou, že sa na vás pýtal, nás lustrovali, lynčovali, chodili k nám do rodín. Mne preskočili novinári v dome z Denníka N a dali si kapucne, strašili moje deti. Veď toto je, toto a toto je teraz ešte horšie, veď toto, čo vy robíte, to je úplný, úplný strach. Čo vy tu robíte na ľudí, aby ste ich umlčali a čo ste robili, ste si to vyskúšali v komunále a teraz v tom pokračujete ako fašisti.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.4.2022 9:09 - 9:29 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, svoje vystúpenie by som začala slovami bývalého politika a diplomata Petra Weissa o súčasnej celospoločenskej kríze dôvery a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽANO bol boj s korupciou. Tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 mld. eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac ako dvoch rokoch vila má stále pôvodného vlastníka, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra a z Kristiána Čekovského, ktorý mu vnukol túto myšlienku, predsedu výboru pre médiá. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti, veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, no povedzte. Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo, napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát 3 mld., ktoré sa za vlády OĽANO predsa už nemohli rozkradnúť. Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním sa premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali, kým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafia a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní. Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov, došlo k surovej politizácii," toľko Peter Weiss.
Dôvera vlády úmerne jej neodbornému a katastrofálnemu vládnutiu neúspešne klesá, dôveruje jej len 30 % občanov. Namiesto sľubov obnovy dôvery v spravodlivosť nastala hlboká kríza v právnom štáte, ktorá prerástla do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady včera prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby Roberta Fica, ktorého vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovanému zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva.
Prvýkrát som túto správu započula, keď som šoférovala v aute z provládneho rádia Expres, keď som počula o zosnovaní a založení zločineckej skupiny, tak som si myslela, že Robert Fico je obvinený z tej dookola omieľanej krádeže niekoľkých miliárd eur. Názov obvinenia bol tak silno mediálne úderný, že mnohí ľudia si to ešte dlho mysleli. Pri precitnutí sme prišli na to, že ide vlastne o to, že Robert Fico robil tlačovky, medializoval a verejne odhalil daňové podvody Igora Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku.
Daňový podvod Igora Matoviča bol premlčaný, a to bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Tým Ivanom Miklošom, ktorého dneska opäť médiá vracajú na výslnie a na politickú scénu. Výstižne to vyjadril publicista Roman Michelko, keď bol podvodník a zločinec Matovič koaličným poslancom v roku 2010 až 2012 mal obrovské problémy a bol trestne stíhaný. Ministrom financií bol vtedy Ivan Mikloš, ktorý mu zahladil stíhanie jeho podvodov a zločinov finančnou správou. Berie si to teraz naspäť? Budem hovoriť ako to bolo, budem spievať? Áno, dnes všetci bedákame, že je to premlčané. Za koho sa nestihol tento podvod Matoviča vyšetriť? Toho trnavského zločinca, aby to bolo už dnes premlčané? No za Mikloša, hovorí pán Michelko. Teraz si prišiel Mikloš a pýta si svoje percentá. Ja som ti pomohol vtedy, ty mne, ja na bráchu, brácha na mne, ale človek, ktorý na antikorupčnej rétorike vyrástol, chce presadiť najväčšieho známeho korupčníka za šéfa NBS Ivana Mikloša? A my máme veriť v spravodlivosť tejto spoločnosti? A ja dodám, že sme svedkami, ako nám médiá podsúvajú ďalej Ivana Mikloša ako odborníka a tvária sa, aby presvedčili mladú generáciu, že Ivan Mikloš je ten čistý, vynikajúci ekonóm, nepopísaný list.
Možno si poviete, prečo nazývam niektoré médiá provládnymi? Potrebujeme ešte iné dôkazy ako to, čo sa to stalo pred rokovaním pléna včera, keď sa pani poslankyňa Zemanová, keď som pani poslankyni Zemanovej priniesla k rečníckemu pultu okuliare, pretože klamala, že Robert Fico uteká, že sa vyhýba, že tu nie je a pritom sa naňho bezostyšne pozerala, ako sedí v poslaneckej lavici, ale to už ľudia na obrazovkách nevideli. (Reakcia z pléna.) Buď teda...

Blanár, Jura, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte možnosť faktickej poznámky.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
... nemáte problém tak bezostyšne klamať, je slepá alebo ako to u koaličných poslancov býva, si niečo ráno šľahli. Keď som jej tie okuliare niesla, pani Kozelová išla k médiám alebo sedela v lavici a kričala: Netočte to, netočte! Ako členka pre kultúru a médiá im dávala príkazy. Príkazy televíziám, čo majú točiť a čo nie. Takýto obraz, Slováci, vám prinášajú dnešné médiá. To je jasne vidieť, ako dáva Matovičova poslankyňa médiám rozkazy preto, aby národ z tejto falošnej ilúzie, ktoré im prinášajú médiá, klamstiev, mal iný obraz, ako v skutočnosti je, ale ľudia už z tejto falošnej ilúzie a klamstiev precitajú, lebo ľudia už pomaly nemajú na základné životné potreby svojich rodín.
Mimochodom, pani Kozelová, keď po mne kričíte, bohužiaľ, tu nie je, myslela som, že dôjde včera, že jej to poviem, ale nie je tu dnes ráno a vôbec tu nie sú ani koaliční poslanci, lebo oni už presne vedia, ako budú stláčať gombíky, ako budú stláčať gombíky a ako budú hlasovať a nezaujímajú ich argumenty, dostali príkaz, rozkaz a úlohu.
Pani Kozelová, uvedomte si, že sme si nepotykali a pre tých občanov, ktorí nevedia, kto je pani Kozelová, je to tá pani, ktorá chodí do parlamentu v teplákoch, preslávila sa zákonom o včelách a jej fotografie obleteli snáď celé Slovensko.
Vráťme sa ale k odbornej stránke a k dôveryhodnosti nositeľom tejto spravodlivosti, ktorí sú dnes vo vedení nášho štátu, ktorým okrem poslancov koalície už v tejto krajine hádam nedôveruje nikto, ale áno 30 % ľudí im ešte dôveruje. A keďže aj ja som politička, aby som bola objektívna, budem citovať názory ľudí, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti a nikdy neboli v žiadnej politickej strane. To, že sme na Slovensku rešpektujeme princípy právneho štátu potvrdzuje aj dlhoročný bývalý vyšetrovateľ, vysokoškolský pedagóg profesor Jaroslav Ivor. Budem priamo citovať slová, ktoré odzneli v relácii TA3 22. apríla.
Redaktorka Anna Žitná sa pýta: "Trestní advokáti ale poukazujú alebo, samozrejme, mnohí toto celé komentujú, že pri organizovanej skupine pri tejto kvalifikácii, že to vnímame ako nejaký nátlak na toho sudcu, ktorý o tom bude rozhodovať, lebo naozaj, že potom v médiách sa objaví, že sudca ich nezavrel do väzby, že je to organizovaná skupina, lebo naozaj to znie hrozne ako nejaký nátlakový model na toho sudcu, aby vzal tých ľudí do väzby."
Profesor Jaroslav Ivor odpovedá: "Ešte raz, takáto predstava je zakotvená vo verejnosti a v laickej verejnosti, v tomto smere, žiaľ, musím konštatovať, že tá úroveň právneho vedomia našich ľudí nie je veľmi vysoká a oni očakávajú pri každom takomto pojme zločinecká skupina, že musí ísť o väzbu. My, žiaľ, v európskych krajinách máme veľmi vysokú rozhodovaciu prax o väzbe a veľa našich obvinených, tak povediac, je vo väzbe a nevyužívajú sa tie inštitúty, ktorý nám Trestný poriadok dáva. Veď Trestný poriadok napríklad dáva inštitúty nahradenia väzby, sú tam ďalšie štyri inštitúty, okrem toho existuje aj ďalšie primerané obmedzenie, ktoré súd môže takémuto stíhaniu, ktoré ho nechá na slobode, uložiť. Ale frekvencia využitia týchto ustanovení je u nás v práve veľmi nízka."
Keď redaktorka Anna Žitná sa opýtala ďalej: "Keď teraz pozrieme na vyšetrovanie týchto prípadov, nie je to prvý prípad, je tu niekoľko ďalších za dva roky. Kajúcnici, opäť je to inštitút, ktorý sme prevzali zo zahraničia, v tomto prípade, ale v prípade politicky prepojených káuz, figurujú títo kajúcnici, sú to notoricky známi, známe mená niektorých ľudí. Jeden z nich napríklad figuruje v 86 prípadoch."
Anna Žitná hovorí: "Ja si neviem spomenúť ani na 86 mien a ako to nie je problém si spomenúť po čase na 86 skutkov? Aké parametre má mať výpoveď takéhoto kajúcnika? On by mal vypovedať hneď všetko, čo vie naraz, aby teda mohol byť považovaný za kajúcnika, alebo si môže spomínať ešte ďalších desať rokov, čo si pamätá a čo si nepamätá."
Profesor Jaroslav Ivor odpovedá: "Ak začneme vôbec o tom pojme kajúcnik, mne sa to veľmi nepáči, lebo tento pojem je mediálne vymyslený pojem, ktorý nepozná žiadne ustanovenia v práve."
Redaktorka Anna Žitná pýta: "Ale znie to lepšie ako spolupracujúci obvinený."
Profesor Jaroslav Ivor odpovedá: "Ani Trestný zákon, ani Trestný poriadok to nepozná, vymysleli ho médiá, ale vráťme sa späť, prečo vlastne vznikol tento inštitút. Tento inštitút podobne ako mafiánska zločinecká organizácia vznikol v Taliansku, kde jedným z princípov organizovaného zločinu bol zákon omerty, zákon mlčania, aby tento zákon bol prelomený, tak známy vyšetrujúci sudca Giovanni Falcone prišiel s touto metódou prelomenia mlčanlivosti a získal na stranu štáty jedného z členov organizovanej skupiny, ktorý sa priznal a, samozrejme, popísal svoju činnosť v tejto skupine. Ale postupom času, keď sme prevzali tento inštitút, u nás má tento inštitút oficiálny názov spolupracujúci obvinený alebo inštitút spolupracujúcich obvinených, pretože máme aj inštitút odloženia obvinenia a dokonca niektorá takáto spolupracujúca osoba ani nemusí byť obvinená a potom možno lepšie znie kajúcnik. Lenže zase kajúcnik to je ten, kto sa priznáva, kto sa kajá, prizná sa vám, že spáchal trestný čin a on ho ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel, alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. To sa vymyslelo na Slovensku. A máme k tomu aj možnosti judikatúr, dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tej známej kauze Adamčo, teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp toho rozhodnutia len v tom, že voči obvinenému je jediný dôkaz - výpoveď spolupracujúceho obvineného, a to nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo ak chcete kajúcnika, musí byť odložená, podložená množstvom iných procesov."
Vážení, nie my hráme o čas, vy hráte o čas, lebo vidíte, že sú už dokonca aj rozhodnutia Európskeho dvora a vy veľmi dobre viete, že aj to, čo ste teraz zrušili na Roberta Fica, Európsky dvor to všetko odhodí. "Obrovskú službu," hovorí ďalej profesor Ivor, "zohrávajú v tomto médiá, pretože presne tak, ako sa, pani redaktorka, pýtate, práve kvôli medializovaným informáciám majú ľudia skreslené a pomýlené informácie a vnímanie a tieto bombastické kauzy vynikajúco poslúžia v politickom boji." Keď už nezaberajú médiá a klamstvá, ako to robia v prípade Roberta Fica, to už sú moje slová, lebo SMER práve pod jeho vedením ide percentuálne raketovo hore, tak táto politická garnitúra s manipuláciou momentálnou a emočnou výbavou sa uchýli k zatváraniu. Vôbec im pritom neprekážajú ani úmrtia ľudí, ktorí už nevinne zomreli vo väzbe.
Dovolím si tieto veci tvrdiť s úplnou istotou a poviem vám prečo. Ja hovorím vždycky z vlastných skúseností. Ja som zažila takýto lynč osobne ako primátorka v komunálnych voľbách 2018, keď v Humennom sa vystriedali všetky najväčšie politické špičky. Nebol to, vážení, politický boj. Prišla tam pani Remišová, pán Galko, pán Lipšic, pani Nicholsonová dokonca povedala, že moja prehra vo voľbách je jej osobným víťazstvom. Dokonca pripravili mediálne kauzy, ktoré sa dodnes nepotvrdili, ako napríklad že mesto Humenné musí vrátiť 150-tisíc Envirofondu, že mesto Humenné, odvysielala to televízia JOJ, boli z toho veľké reportáže.
Veľká kauza v médiách bola ako Jana Vaľová nechce premenovať Základnú školu v Humennom po Petrovi Breinerovi, pretože vraj kedysi, kdesi, ani neviem kde, Robert Fico nadával na Petra Breinera. Žiadne médiá však neuviedli fakt, že ministerstvo školstva nedalo súhlas k takémuto pomenovaniu školy, a to z dôvodu, že Peter Breiner stále žije a školy sa pomenúvajú po nežijúcich významných osobnostiach. Ako príklad slúži aj to, že napríklad materská škola v Topoľčanoch nemohla byť pomenovaná podľa hokejistu Šatana, ktorý je podľa mňa určite väčšia osobnosť ako brnkáč Peter Breiner, ktorý urobí štyri koncerty za tri roky na Slovensku, v Prešove, v Košiciach a v Humennom, za jedno vystúpenie zinkasuje tisíc euro. Pýtam sa, kto mu platí tie cesty z Kanady? Kto mu platí náklady z Anglicka? Za tisíc eur by musel prísť pešo. Keď som ho však videla minule sedieť na námestí s pánom Kiskom a s pánom Bútorom s veľkými úsmevmi na tvári pri káve, bolo mi úplne jasné, odkiaľ tieto mediálne kauzy idú a odkiaľ sa šíria.
O mojej osobe sa v regionálnych voľbách natočili dva celovečerné filmy, ktoré komentovali moje priateľky, umelkyne, že sa im takejto cti v živote nedostalo. Natočil ich študent Cicha, ktorý na to dostal peniaze od štátu a použil ich pritom na nelegálne nahrávky. Ten istý Cicha natočil film pred rokom o pani Ivete Radičovej, ako bola u veštici a on počúval za dveram, ako Ivete Radičovej rozprávala táto, že ona sa má stať prezidentkou. Ja už tých filmov som videla toľko do budúcna, ktoré sa predpovedajú, ktoré natáčajú za spolupráce rôznych zahraničných podporovateľov a predpovedajú budúcnosť. Dnes už vieme, kto im tieto scenáre píše, čo sa má udiať a stať v našom štáte, ale najhoršie je na tom, že daná mocenská skupina to nielen financuje, ale ona to, vážení občania, aj realizuje.
Ako posledné spomeniem demonštrácie Za slušné Slovensko, ktoré sa konali, ako oznámilo rádio Expres, veľmi často na začiatku a na konci Slovenska, a to v Bratislave a v Humennom. Aj keď si povedzme, že koniec Slovenska je Snina, Medzilaborce alebo Svidník. Neviem, aký koniec mysleli, ale asi ten môj, ale ako mi to potvrdil Alojz Hlina, že budem najväčšia trofej na východnom Slovensku za SMER, tak to bol ten môj. Bolo to všetko perfektne zorganizované, presne tak, ako to je organizované teraz. Vyskúšali si to v komunálnych voľbách, ako môžu do kresiel primátorov dosadiť neschopné osoby alebo ale schopné všetkého, za pomoci médií a pokračovať v tom ďalej. Čas ale zabezpečil, že pravda vždy vyjde najavo ako v mojom rodnom meste, verím, že pravda o Robertovi Ficovi tiež vyjde najavo, kde dnes používajú väčšinu, väčšiu úctu občanov používam ako kedysi a mnohým ľuďom sa otvorili oči. Ale vykonávači pokynov, ktorí sú teraz v meste Humenné poslancami, riadia toto mesto, dokázali klamstvami za pomoci celoslovenských médií vyhrať voľby. Ľudia ale rýchlo precitli, keď podpísali títo klamári vo vedení mesta 15-ročnú nevýhodnú zmluvu na odber tepla monopolnému výrobcovi, ten sa občanom okamžite odvďačil 53-percentným navýšením tepla a bol by hlupák, aby v tom každý rok nepokračoval a rekordne nezdražoval každý rok. Vete mi, že pri drahej mediálnej kampani vždy ide o biznis a politika slúži ako prostriedok.
Už len na okraj spomeniem túto rodinu Molnárovcov, ktorá vlastne vlastní priemyselný park, a viete prečo? A tepláreň. Ich syn je členom a sponzorom strany NOVA. Predsedom strany NOVA je Daniel Lipšic. Lipšic a strana OĽANO, NOVA a to chcem povedať aj po, pre pána Stančíka, ktorému uši nemôžem požičať, že včera som povedala, že to nebo..., že nie je Lipšic členom OĽANO, ale strany NOVA a spolu kandidovali v parlamentných voľbách.
Vráťme sa opäť do prítomnosti i keď bez poznania minulosti, prítomnosť nepochopíte. Prítomnosť, ktorú žijeme, už mnohí ľudia z dôvodu cenzúry média nazývajú často fašizmom. Spravodlivosť sa podobná časom Adolfa Hitlera, ktorý sa najprv pomenil sudcov a prokurátorov a potom už len chodil a ukazoval prstom.
Vysoké školy priamo otvorenie hovoria o strate samosprávy, čo nebolo ani za komunistov. Za komunistov im tú samosprávu nechali, to robili fašisti. A ľudia, ktorí sedia bezprávne, právoplatne, bez právoplatného rozsudku niekoľko rokov vo väzbe, aby ich psychicky zlomili rôznymi metódami, nepripomína vám to fašistické metódy? Tu je nutné poukázať na fakt, že ak fašistické boli označované aj režimy, ktoré sa nedostali k moci, pozor, fašistickým hnutím, ale napríklad aj zásahom zahraničných médií alebo zásahom zahraničia. Nič vám to opäť nepripomína? To druhé by sme určite spĺňali. Ešte sa vrátim k spomínanému uznesenie Roberta Fica.
Politológ Ján Baránek sa o ňom včera vyjadril, že je to taká znôška nezmyslov, tam to dokopy by mohli dať každého premiéra namontovať, čo napísal. Počúvajte: "Zamyslime sa teda spolu," hovorí Baránek. "Ak by sa v dotknutom uznesení vymenili mená Fica za Matoviča a Kaliňáka za Mikulca, čo poviete? Určite by to sedelo," povedal pán Baránek.
Na koniec perla ducha z poslaneckých lavíc. Poslanec Tomáš Šudík z OĽANO sa v komentároch na facebooku vyjadril: Matovičova vláda je daná na Slovensku od Boha. Ja si myslím, že ako trest, vážení, ja si myslím, že ako trest, vtedy by som s ním súhlasila. (Ruch v sále.) To áno, takto sa vyjadril, že Matovičova vláda je tu od Boha, je tu daná od Boha. Ja hovorím, že áno, ale iba vtedy, ak by za tým bolo napísané, že Slováci to dostali ako trest. K bohorovnosti, vážení kolegovia z koalície, máte strašne všetci ďaleko, aj my. A božie mlynu melú pomaly ale isto, to by ste si mali uvedomiť všetci, ale hlavne dnešní politickí kati, ktorí bez rozmýšľania, a nehovorte mi, že ste si chceli vypočuť argumenty, keď ešte len prišlo od, z Generálnej prokuratúry, ktorú vlastne poveril špeciálnu prokuratúru, o vydaní Roberta Fica. Čo sa vážení objavilo na facebookoch? Nie, vy ste nehovorili, že my chceme počuť argumenty, my chceme vedieť, čo sa deje, my si chceme vypočuť druhú stranu. Klub SaS v tej sekunde vyvesil na facebook, budeme okamžite hlasovať za, my sme všetci za. Tak o čom tu rozprávate, toto nie sú politické objednávky. Ja som to zažila v komunálnych voľbách. Ja som to zažila, ako všetko bolo pripravené, ako sa robila kauza za kauzou, ako sa to medializovalo. V Humennom sa schránkoval Denník N, ktorý vychádza v počet 3-tisíc kusov a v Humennom sa schránkoval 12,5-tisíc do schránok zadarmo.
Vážení, bez rozmyslu zopakujem ešte raz, vy, kati, by ste si mali uvedomiť, že život sa dnes nekončí a mali by ste sa zamyslieť nad tým, kým stlačíte tlačidlo a čo vlastne urobíte, pretože určite nevina Roberta Fica sa dokáže.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 18:51 - 18:53 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Kéry, ja tiež podobne ako môj kolega Richter poviem, že na začiatku si spomenul sociálnu situáciu Slovákov. Určite tí mnohí ľudia, ktorí prišli pred parlament, prišli podporiť Roberta Fica. Ja som s mnohými rozprávala a oni spomínali, že za čias Roberta Fica sa mali lepšie, určite ekonomicky.
Stretla som pani, ktorá tvrdí, že žije zo 110 eur mesačne, nemá z čoho platiť účty a táto vláda sa absolútne, ale že absolútne nezaujíma o tom, o tom, čo tu bude. A ešte ich aj pobúrilo to, keď sa v parlamente rozprávalo alebo keď rozpráva predseda Heger, že nevadí, vypneme ruský plyn, však to vydržíme. Tak tá pani povedala, odkážte im všetkým, prosím vás, oni to vydržia z tých päťtisícových platov, ale my to nevydržíme.
Vrátim sa k tej trestnoprávnej časti, ktorú si spomínal, a spomínal si už dáv... tuná citovaného pána Burdu, ktorý vlastne navrhol pána Lipšica do funkcie. A ten sa napríklad vyjadril o Kaliňákovi takto, spomeniem aj Roberta Kaliňáka, ktorý sedí teraz vo väzbe: „Kaliňáka zadržali kvôli kolúznym dôvodom. Koho by mohol ovplyvňovať, ak sa rovnako dlhodobo verejne vyjadruje, nejakých pre verejnosť neznámych svedkov?“ pýta sa redaktorka Pravdy. Pán Burda odpovedá: „Vzhľadom na celkový charakter skutku, resp. skutkov, ktoré sa v tomto prípade kladú za vinu, ako aj vzhľadom na celkovú politickú klímu a verejný drobnohľad som presvedčený, že ak by aj bolo toto obvinenie v určitej časti vyhotovené ako dôvodné, čo podľa toho, čo uvádza vyššie, čiastočne by mohlo byť, dôvod na väzbu v tomto prípade nie je. Pripomínam, že väzba nie je trest, ale zaisťovací inštitút a je chyba, ak sa používa ako prostriedok na donútenie k dráhe kajúcnika.“ Toľko pán dekan.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 28.4.2022 18:25 - 18:26 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Moment, pán podpredseda.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ja som ešte takéto prejavy vrieskania a šialenstva nevidela. Prosím vás, skúste dať pomerať týmto ľuďom, čo si šľahli, aké omamné látky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa... (Povedané súbežne s rečníčkou.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
... lebo pod vplyvom omamných látok... (Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
... chápem, že vás to vyrušuje. (Povedané súbežne s rečníčkou.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
... tu nemá nikto chodiť do parlamentu! (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 17:24 - 17:26 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, povedali ste, že Robert Fico nie je v pléne, už je tuná, bol vonku pozdraviť ľudí, ktorí prišli ho podporiť, na rozdiel od vašej vlády, keď sa jednalo o pána Mikulca, všetci utiekli ako myši dozadu za plentu.
Pán kolega, viete čo, oponujete sám seba a klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte, čo tu rozprávate. Máte to naučené, tie frázy, ktoré mediálne zaberajú, a tie opakujete aj päťkrát. Ak by ste to naozaj mysleli vážne, tak nestlačíte tlačítko za to, aby bol Robert Fico vydaný, ale budete proti nemu politicky bojovať. Hovoríte, že vy nepôjdete presviedčať žiadnych prokurátorov ani nechodíte. No veď ani vy nemusíte, však tu skoro ste sa všetci hádzali o zem a bola tu politická kríza, keď nechceli zvoliť Lipšica, ktorý je šéfom Generálnej prokuratúry (Úradu špeciálnej prokuratúry, pozn. red.), ktorý je predseda strany, ktorý je predseda strany alebo bol predseda strany OĽANO, ktorý bol v strane KDH, ktorý bol, kandidoval za stany OĽANO - NOVA. Prosím vás pekne, veď to je politik, to nie je prokurátor, to je politik z našich radov, ktorý má politické myslenie, a myslím si, že čaká na politický revanš.
Ďalej chcem povedať že, ešte aj poviem - aj previerku, že nemá v poriadku, aj previerku, všetko možné. Proste to je skutočne viera v spravodlivosť. Načo vy ho budete presviedčať, veď vy ste mu to všetko umožnili, aj to, že bol odsúdený, je prokurátor, všetko. Veď on je vám vďačný a on urobí to, čo vám na očiach vidí, pán Šeliga. Mňa nebudete klamať tým kamenným ksichtom, ktorý vás naučili, že vy ste ten spravodlivý.
A že neveríme sudcom? No takej ako pani Záleská a podobne - určite nie. A čo sa týka generálneho prokurátora, myslíme si, že sú veci, ktorý generálny prokurátor povedal, veci, ktoré sa vám nepáčia a nepáčili sa vášmu právu, a preto ste naňho nahnevaný, ale nie je to náš dominant (nominant, pozn. red.).
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.4.2022 9:53 - 9:55 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pani kolegyňa, Remišovú nazývajú na Facebooku Majka z Gurunu, ale dnes ste ju prekonali, pretože ja neviem odkiaľ vy ste prišla. Buď... toľko právnych nezmyslov, čo ste povedali, buď ste to urobili z neznalosti alebo zámerne, aby ste presvedčili tých svojich mladých kolegov, ktorí možno niektorí ani nevedia, o čom hlasujú, že je to iba tak. Iba také hlasovanie o tom, že my nie sme ani sudcovia, ani nič. Proste jednoducho takto, lebo nebudem už rozprávať, čo povedali kolegovia o imunite a podobné veci.
Viete, tak ste ma vyprovokovali, pretože nemám rada ľudí, ktorí dokážu zaprieť nos medzi očami, a vy ste ho zapreli. Vy sa rovno pozeráte drzo na Roberta Fica a rozprávate národu, ktorý ho, samozrejme, nevidí, lebo kamery neberú, že on sa vyhýba, on tu nie je a tak ďalej. Tak som doniesla okuliare, lebo sú len tri možnosti pri opozícii. Buď nevidíte, klamete alebo ste si niečo šlehli. To už všetci vieme. To sú len tri možnosti. Tak ja neviem. Okuliare som vám dala, lebo vo vašom prípade som si možno myslela, že dobre nevidíte, že ste si nešlehli. Ale takto to vyzerá.
A čo chcem povedať ďalej, vy tu rozprávate o nejakom prenasledovaní? Ja už tu niečo pamätám v tom parlamente. Viete, keď tu sedel váš kolega Galko z SaS, tak ten nechal sledovať aj šoféra - dobre, že ste vtedy boli iba dva roky - šoféra kamiónu, ktorý za ním išiel, pretože mal, mal normálne hysterické predstavy, že ho sleduje. Tak ho, normálne ho nechal lustrovať. Ja si spomínam kolega Galku, ktorý mňa nechal vyšetrovať NAKE, lebo najprv napísal do článku, že som zlodejka, a potom ma nechal preverovať, a keďže sa to nepotvrdilo, ja som mu to tu stále rozprávala, a bola vaša vyšetrovacia skupina za Ivety Radičovej, nieže to vyšetroval SMER, tak musel článok stiahnuť. Preboha, veď vy ste to začali, len bolo jedno šťastie, že vám padla vláda, že Riško pustil balónik, lebo naozaj neviem, kde by tá republika už v akom stave bola. A teraz v tom normálne pokračujete.
Pani kolegyňa, fakt ako zamyslite sa nad sebou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2022 16:12 - 16:14 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pôjdem k veci, ale musím povedať, že tam ten kolega v tom kockovanom saku, on sa stále smeje. Ja neviem, čo dobrého si šlehol dneska, z OĽANO, ale on sa v kuse smeje. No, to sa mi páči, v kuse sa tu rozpráva o vážnych veciach, o fašizme, o vraždách a on sa smeje. No tak, čo dobrého, kolega, povedzte aj nám potom. Dobre.
Laco Kamenický, dobre si pomenoval túto vládu hrôzovlády a že zaviedla diktatúru a fašizmus. Ja keď som bola naposledy na vysokých školách a stretla som sa s dekanmi, tak ani som také slovo nechcela použiť, ale použila som, že tým, že berú samosprávy, vlastne samosprávu vysokým školám, tak som povedala, že robia to ako komunisti. A viete, čo mi povedala dekanka? Nie, pani Vaľová, to robia fašisti. Komunisti nám tú samosprávu nechali. To taký dovetok. A ja hovorím, že strácame všetko. Samosprávu a ešte tu bude hlad aj zima, to si mnohí neuvedomujú, ale to príde. A to naozaj nie je strašenie. My na to upozorňujeme na tlačových konferenciách všade.
A k tomu Lipšicovi čerpám, keď si povedal, že naozaj sme rarita, že človek, ktorý rozhoduje, ktorý obviňuje Roberta Fica a ktorý spolu sa podieľa s pánom Mikulcom na všetkých veciach, pán Lipšic, tak naozaj je to človek právoplatne odsúdený, človek, ktorý nevieme, ako dostal advokátske skúšky, a nevieme, ako prešiel previerkou.
Ale ja už som tu dlho v tomto parlamente a dodám k tomu ešte takú vec. Keď tu sedela kolegyňa Katka Tóthová, tak si pamätám, že pán Lipšic vystupoval a tiež proste obhajoval veci neobhájiteľné a robil veci, ktoré robí aj teraz, čiže tá jeho povesť ide s ním ďalej. A vtedy Katka Tóthová povedala, a bola to profesorka na vysokej škole právnickej, povedala: "Daniel, keby som vedela, čo z teba vyrastie, čo ty budeš stvárať, a mal si u mňa opakovanú skúšku, nikdy ti ju nedám urobiť, aby si nikdy v tomto štáte nepáchal to, čo páchaš."
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2022 15:28 - 15:30 hod.

Jana Vaľová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega Ľubo Blaha, pomenoval si presne, čo sa deje v tejto spoločnosti, preto na teba tuná poslankyne takto z SaS ziapali a kričali, pretože sa veľmi zle počúva, ak sa hovorí pravda, a ty ju hovoríš tak, že si servítku neberieš pred ústa, a to je veľmi dobre. Samozrejme, že sa kriminalizujú poslanci a kriminalizuje sa opozícia, ide to z najvyšších miest, to je aj dôvodom toho, že už vlastne piaty- či šiestykrát odvolávame pána Mikulca, kde naozaj sú podložené dôkazy, k čomu vôbec koalícia nediskutuje. A ak tá kriminalizácia nepomáha, tak na všetkých tých, ktorí sa ozývajú, a potvrdil to aj môj predrečník, tak sa potom dajú iné sankcie. A to sú také napríklad, že robia všetko pre to, aby ťa vyhodili z vysokej školy Univerzity Mateja Bela, ako pána Chmelára a teba vyhodili z Policajnej akadémie, pretože, samozrejme, nikde nechcú, aby bolo počuť, čo sa deje, a tým ľuďom potrebujú zničiť existenciu. Čiže tých, ktorých, ktorých ešte nezatvárajú, lebo nestíhajú, tak tým, tých aspoň vyhodia z práce, ničia im rodinný život, ničia im pracovný život a podobne.
Spomeniem slová Igora Matoviča, vraždou Kuciaka a Martiny sme dosiahli míľnik spoločnosti. Vieš, Ľubo, mňa najviac, ty si tu spomínal všetko, aj pána Lučanského, mňa najviac trápi, že aký míľnik. Koľko ľudí už zomrelo za tejto koalície vo väzení, ktorí neboli ani odsúdení? To už bude aj vražda? Alebo to už budú aj vraždy? Vraždami sa to začne a vraždami to bude končiť? To už aj vraždy budú ich pracovným nástrojom? Pretože naozaj to takto vyzerá. A ja si myslím, že, neviem, kam toto speje, ale Ľubo, treba to rozprávať a ja ti ďakujem, že si urobil takýto rešerš.
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 22.3.2022 11:34 - 11:34 hod.

Jana Vaľová
Ďakujem veľmi, pekne, pán predseda. Dajte hlasovať o tom, že Národná rada sa uzniesla v § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku prerokovať predložený návrh zákona v druhom čítaní.
Skryt prepis