Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

10.5.2022 o 17:42 hod.

Mgr.

Vladimíra Marcinková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

15.6.2022 10:25 - 10:40 hod.

Vladimíra Marcinková
 

Vystúpenie v rozprave 15.6.2022 10:25 - 10:40 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Rada by som o tejto novele povedala viac v takých troch oblastiach, na čom stojí predložené znenie, ako vznikalo toto znenie a vlastne čo tým sledujeme, čo chceme priniesť a zlepšiť v slovenskej legislatíve. Táto novela stojí na takých troch pilieroch, hoci nie je dlhá, naozaj sme si dlho lámali hlavu nad tým, ako ju napísať, aby, aby plnila tieto tri ciele.
Prvým je, samozrejme, ten základný cieľ, a tým je právo na sprievod pre rodičku pri pôrode. Táto novela bude garantovať každej rodičke právo na to, aby mohla mať pri pôrode pri sebe sebou určenú osobu. Prečo je veľmi dôležité, aby to bola ňou určená osoba? Na to nás upozornili ľudia z praxe aj zdravotníci, ale, samozrejme, aj ľudsko-právne organizácie, pretože tá žena najlepšie vie, kto jej dokáže priniesť pohodu pri tom pôrode, či to je matka, či to je sestra, či to je otec dieťaťa, alebo v mnohých prípadoch je to aj nejaký zdravotnícky školený človek typu dula a podobne.
Druhým pilierom, na ktorom stojí táto novela, je to, že ak to dovoľujú podmienky zdravotníckeho zariadenia, tak prinášame možnosť mať pri sebe aj viac ako jednu ženou určenú osobu. Je to veľmi dôležité kvôli tomu, aby sme touto novelou nezužovali ten právny alebo aktuálny stav, ktorý už dnes na Slovensku máme. Už dnes mnohé pôrodnice dovoľujú žene mať pri sebe viac ako jednu sprevádzajúcu osobu. To znamená, že ak sa žena rozhodne, že chce mať pri sebe otca dieťaťa, ale zároveň aj dulu, sú nemocnice, ktoré to dovoľujú, a preto bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme nejakou našou úpravou, ktorou chceme zlepšiť postavenie žien v zdravotníckom systéme, naopak nezhoršili už dnes dobrú, zaužívanú prax, ktorú niektoré nemocnice a zdravotnícke zariadenia robia. Takže preto.
A takým tým tretím pilierom, na ktorom táto novela stojí, je právo ošetrujúceho lekára zamedziť alebo obmedziť sprievod osoby pri pôrode v prípade, že toto okolnosti pôrodu budú vyžadovať. A ak nastane nejaká neočakávaná, ťažká a kritická situácia a bude nevyhnutné, aby tam ten sprievod nebol, tak aj na toto sme v tejto novele mysleli, hoci ja som to v mojom pôvodnom zámere nemala, ale po diskusii so zdravotníkmi, po diskusii so zdravotníckymi zariadeniami sme spravili tento ústupok a vytvorili tam priestor na to, že v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas môže ošetrujúci lekár sprievod obmedziť.
Prečo takáto novela? Ja som si sama kládla túto otázku, keď som videla, že pani verejná ochrankyňa práv sa pred niekoľkými rokmi venovala tejto téme. Veď je to právo, ktoré už dnes implicitne vyplýva z rôznych rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva alebo implicitne aj z našej legislatívy a v prípade, že by sa dostalo pred Ústavný súd, tak ako v iných krajinách, kde majú úpravu podobnú, nepochybujem, že aj u nás by toto právo bolo potvrdené Ústavným súdom Slovenskej republiky, avšak napriek tomu, že implicitne tu toto právo dlhodobo máme a vyplýva nám aj z charty...
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.5.2022 10:52 - 10:53 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Ja som tiež vďačná, že to tu zaznelo, lebo mám doma športovca a často hromží nad tým, že v iných krajinách naozaj to titulkovanie športových prenosov je štandardom. U nás práve ľudia s hendikepom, ktorí sú fanúšikmi športu, na toto dlhodobo upozorňujú, čiže teším sa.
A, samozrejme, je to nevyhnutné aj pri iných ako športových prenosoch a pre mňa je to až také zarážajúce, lebo dnes, keď mladí ľudia využívajú sociálne siete a napr. na Instagrame, keď si spravíte nejakú storku, v momente vám ju vie softvér vytitulkovať v tom jazyku, v akom rozprávate, že nerozumiem, prečo sa toto nedá preniesť vlastne aj do našej audiovizuálnej tvorby, lebo videá a príspevky na sociálnych sieťach takto fungujú už veľmi dlho. Takže bol by to určite posun k štandardu fungovania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.5.2022 17:42 - 17:42 hod.

Vladimíra Marcinková
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Hlasovanie podľa dohody dávam vo štvrtok o jedenástej hodine. Tak?
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.5.2022 17:40 - 17:42 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, nakoľko Národná rada vo voľbe ani v novej voľbe nezvolila komisára pre deti, predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 989 vyhlásil ďalšiu novú voľbu a určil lehotu na podávanie návrhov na kandidátov do 13. apríla 2022.
Do určenej lehoty boli gestorskému výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny doručené štyri návrhy kandidátov. Ich zoznam je uvedený v tlači 1003.
Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny rokoval o podaných návrhoch na svojej 54. schôdzi. Kontrolou dokumentov priložených k návrhom a vyžiadaných odpisov z registra trestov výbor zistil, že všetci navrhnutí kandidáti, teda Natália Blahová, Júlia Lindtnerová, Jozef Mikloško a Janette Motlová, spĺňajú podmienky voliteľnosti uvedené v § 15 zákona 176/2015 Z. z. Výbor preto navrhuje Národnej rade zvoliť jedného z navrhnutých kandidátov za komisára pre deti.
Správa výboru spolu so zoznamom kandidátov a s návrhom na uznesenie Národnej rady je v tlači 1003, ktorá bola schválená uznesením výboru č. 109.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.5.2022 17:10 - 17:25 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Povedzme si úprimne, že to, o čo sa dnes opozícia snaží jedným z týchto návrhov, je zakázať ženám utekajúcim pred vojnou ísť na potrat a tie cudzinky, o ktorých hovoria, sú najmä ženy, ktoré utekajú pred vojnou a zažili znásilnenie. Ja len spomeniem v tejto diskusii svedectvá znásilnených žien, výpovede žien, ktoré naozaj s touto ťarchou musia žiť ďalej.
Dvadsaťpäť dievčat a žien vo veku 14 až 24 rokov bolo počas okupácie systematicky znásilňovaných v jednej pivnici domu v Buči. Deväť v nich zostalo tehotných. Ruskí vojaci im povedali, že ich budú znásilňovať dovtedy, kým už nikdy so žiadnym mužom nebudú chcieť mať sexuálny styk. Zabránia im tak mať ukrajinské deti. Popisovala ukrajinská ombudsmanka. S informáciami sa im ľudia zverovali na linke dôvery alebo cez sociálnu sieť Telegram. Volala im 25-ročná žena, že jej 16-ročnú sestru priamo pred ňou znásilnili na ulici, pritom kričali, že sa to stane každej nacistickej Ukrajinke. Povedala: Sú to strašné veci. Existuje tendencia, že ženám ruskí vojaci polámali zápästia predtým, než ich znásilnili, aby sa nemohli brániť, aby nemohli nič urobiť rukami, išlo najmä o kyjevskú oblasť.
Ďalší hovorili, že na nich namierili pištoľ, odviedli ich do neďalekého domu a prikázali im, aby sa vyzliekli, lebo inak ich zastrelia. Neustále sa im vyhrážali, že ich zabijú, pokiaľ to neurobia a toto sú naozaj traumatizujúce skúsenosti, ktoré zničili týmto dievčatám a ženám život, a my ich teraz ideme súdiť, dokonca im zabraňovať v zdravotnej starostlivosti pre nejaké ideológie a pre nejaké snahy zapáčiť sa určitej skupine voličov.
Odsudzujem toto chovanie a tendencie opozície a naozaj sa mi to protiví... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 25.3.2022 9:23 - 9:24 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 993 pridelil návrh skupiny poslancov na prerokovanie výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Podpredseda výboru zvolal schôdzu výboru k prerokovaniu predmetného návrhu nadnes, avšak výbor, hoci bol výbor v čase rokovania o tomto bode uznášaniaschopný, v čase hlasovania už uznášaniaschopný nebol. Podpredseda výboru poveril mňa, aby som podala informáciu a predložila návrh na uznesenie Národnej rady. Predkladám teda návrh na uznesenie, aby Národná rada Slovenskej republiky schválila predmetné vyhlásenie.
Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.3.2022 16:19 - 16:22 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Tak popíšem súčasný stav, ktorý je taký, že v prípade tehotnej príslušníčky Hasičského a záchranného zboru alebo príslušníčky, ktorá sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, nesmie vykonávať štátnu službu v noci alebo štátnu službu nad základný čas služby. Predpokladám, že cieľom tejto právnej úpravy bolo maximálne chrániť matky a budúce matky. S týmto som úplne v zhode, ale práve prax ukázala, že to nie úplne ladí s predstavami samotných matiek vo výkone týchto funkcií, ktoré považujú za vhodnejšiu formu, ak im budú umožnené pri dvojročných deťoch, trojročných deťoch nočné služby, kedy majú menší problém so starostlivosťou o dieťa, pretože tú môže prevziať partner, kdežto počas dňa vykonáva svoju prácu a je to pre ne zložitejšie, ak nemôžu tú 20-hodinovú službu robiť v noci, ale musia ju robiť cez deň. Takže tam požiadali práve z týchto praktických dôvodov o prehodnotenie tejto zmeny.
Ja som po dlhej diskusii s nimi a rovnako aj na ministerstve vnútra dospela k záveru, že takým kompromisným riešením by mohlo byť zachovanie tej silnej ochrany, kedy naozaj nesmie príslušníčka buď tehotná, alebo starajúca sa o dieťa vykonávať túto službu, ak je dieťa mladšie ako jeden rok. V prípade, ak je medzi jedným až tretím rokom, tak v tom prípade s písomným súhlasom príslušníčky Hasičského alebo záchranného zboru, ak s tým ona súhlasí, chce takúto službu, je to pre ňu vhodnejšia forma výkonu svojej práce, tak jej to zamestnávateľ umožní. Takže toto je cieľom novely.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 24.3.2022 16:16 - 16:18 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
V úvode, v skratke ide o to, aby sme uľahčili príslušníčkam Hasičského a záchranného zboru zosúladiť si svoje rodičovské povinnosti s pracovnými povinnosťami a vytvoriť im väčšiu flexibilitu v ich pracovnom prostredí. Týka sa to najmä tehotných príslušníčok hasičského zboru a príslušníčiek, ktoré majú deti mladšie, ako sú tri roky.
Viac o detailoch tejto úpravy by som rada povedala v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.3.2022 16:52 - 16:54 hod.

Vladimíra Marcinková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Mne sa z nejakých technických príčin nepodarilo prihlásiť do rozpravy, tak aspoň využijem túto možnosť a zareagujem na predrečníčku. A ak by som mala možnosť vystúpiť v rozprave, tak by som sa venovala aj výhradám a takým negatívnym javom, ktoré sprevádzali pôsobenie pani, pani Viery Tomanovej. Ale nemám ten čas a tak chcem túto krátku chvíľu využiť na, na pochvalu a tak isto aj moju predrečníčku, že venovali pozornosť detským pacientom, a to najmä v aspektoch duševného zdravia. Je to, toto je veľmi podceňovaná téma. Naozaj je to vypuklý problém v rámci slovenského zdravotníctva a to právo na liečebnú starostlivosť u detí je prakticky nenaplniteľné v dnešných podmienkach, čo si vyžaduje naozaj systematický prístup k tejto výzve. Takže ja som rada, že sa aj pani kolegyňa Hatráková tejto témy chopila a že ju vyzdvihla a opísala v rámci svojho vystúpenia, lebo ju tiež považujem za veľmi dôležitú.
Skryt prepis