Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.11.2023 o 16:24 hod.

Mgr.

Branislav Gröhling

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 21.11.2023 11:25 - 11:40 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Milé plénum, dovoľte, aby sme sa vyjadrili k programovému vyhláseniu vlády, pretože programové vyhlásenie tejto vlády klub SaS nepodporí. Najlepšie programové vyhlásenie tejto vlády totižto je dvanásť rokov vlády SMER-u a my tu nepotrebujeme žiaden dokument, žiadne pekné reči a žiadne sľuby, aby sme vedeli presne, čo táto vláda bude robiť. My vieme, ako dopadla tá diaľnica do Košíc, ktorú SMER sľuboval od roku 2010, vieme ako dopadli 13. dôchodky, ktoré SMER desať rokov sľuboval a neschválil ich, ani keď boli ste štyri roky sami vo vláde a mohli ste urobiť, čo ste chceli. Dvanásť rokov vlády SMER-u budú charakterizovať iba tri veci, a to nesplnené sľuby, prázdne reči o sociálnej politike, pritom v praxi žiadnu sociálnu politiku ste nerobili a korupčné kauzy na dennom poriadku. A toto sú tie priority vašej vlády a nie programové vyhlásenie, a preto klub SaS toto programové vyhlásenie vlády nepodporí a tieto štyri roky bude túto vládu sledovať aj jej členov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.11.2023 16:24 - 16:40 hod.

Branislav Gröhling
Pán Škripek, ja vás ešte doplním. Vláda ohlási, že tento rok nebudú 13. dôchodky, že zníži rodičovské dôchodky, že zoberie 2% z dane OZ-kám, ktoré sa starajú o choré deti. Takže namiesto toľko sľubovanej sociálnej politiky vláda zoberie peniaze dôchodcom a chorým a jej prioritou bude to, že budú riešiť, koľko rokov dostanú politici za korupciu. Toto je tá sociálna politika, ktorú chceli priniesť všetkým svojim voličom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.11.2023 15:54 - 16:10 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som sa aj ja vyjadril k programovému vyhláseniu vlády, keďže som nemal tú možnosť ísť do písomnej rozpravy, keďže ani nebolo umožnené a prebiehalo rokovanie Národnej rady, tak pre záznam, aby odznelo aj niekoľko myšlienok, ktoré chcem vysloviť.
Takže, vážený pán predsedajúci, vážení páni, ministerky a ministri, vážené poslankyne a poslanci, toto programové vyhlásenie vlády je, samozrejme, že nejakým kľúčovým dokumentom každej vlády a na ten prvý pohľad, keď si pozriete ten počet strán, ktorý má, tak pripravili naozaj veľmi hutné a veľmi také obsažné programové vyhlásenie vlády, ktoré sa dotýka všetkých oblastí, ktoré máme v krajine, a má aj nejaké že ambiciózne ciele. A musím vám povedať, že keď som ho čítal, tak som si spomenul na rok 2016, kedy bola tretia Ficova vláda, kedy tiež predkladali programové vyhlásenie vlády a musím povedať, že možno keby som pri tom programovom vyhlásení vlády nebol, tak by som tomuto aj nejako veril, lebo vtedy v 2016 sa čítali také bohaté vyhlásenia programové, čo všetko sa malo riešiť, ako sa malo riešiť hlavne vzdelávanie a výskum, a potom najbližšie štyri roky ministerstvo školstva pod vedením SNS nám naozaj ukázalo, že ako vyzerá programové vyhlásenie vlády, pretože náš čakal eurofondový škandál za 300 mil. eur, kde veda a výskum robili upratovacie firmy. A keď musel odísť minister, tak potom bol ďalší škandál za 33 mil., opäť na vedu a výskum pre firmu, ktorá mala robiť túto vedu a výskum v bytovke. Takže to bolo na jednej strane programové vyhlásenie vlády, ktoré nám niečo sľubovali tej, toho istého predsedu, ktorý nám predsedá aj teraz a prináša nám znova programové vyhlásenie vlády. Takže ja sa veľmi obávam a som taký skeptický voči tomu, že či to naozaj nie sú iba nejaké sľuby, ktoré máme na papieri a v tej realite sa nikdy nestretnú s tým.
Chcel by som vysloviť päť nejakých myšlienok, aby boli zaznamenané takýmto spôsobom. Tá prvá myšlienka je, že som sa celkom pobavil, keď som sa dostal na stranu 73, kde táto vláda hovorí, že nám bude dávať správu o stave demokracie. Normálne som si to prečítal tak s úsmevom, pretože si myslím, že tú správu o stave demokracie nám už dávate každý jeden deň tieto tri týždne. Pán premiér nám dal správu o stave demokracie tým, že odmietol pustiť médiá na úrad vlády, pretože sa bojí kritických otázok. Áno, on nám to vysvetľoval teraz aj hodine otázok, že preverujú akreditácie, že vyhodnocujú príspevky jednotlivých médií. No a potom, keď to vyhodnotia, tak pán premiér povie, že tieto médiá sú tie nepriateľské a zakáže im vstup na úrad vlády, ale viete čo, mňa pri tomto napadla jedna vec, a to, že ten, ktorý sa cíti vinný, tak radšej tieto kritické otázky, ktoré by mal dostávať, zakáže.
Tú druhú správu o stave demokracie sme dostali aj tu od pána podpredsedu Národnej rady, pána predsedajúceho, ktorý tú správu o stave demokracie, ktorú chce podávať vláda, nám podal aj pán podpredseda Blaha, keď si do kancelárie zavesil obrázok Che Guevaru. Viete, keby sme rozprávali o nejakom rebelujúcom tínedžerovi, ktorý si nevie overiť informácie, ktorý sa chce cítiť ako revolucionár, tak ja to pochopím, ale ten obrázok, ktorý visí v kancelárii podpredsedu Národnej rady, je komunistický politik, ktorý na Kube zvrhol jednu diktatúru a nahradil ju druhou diktatúrou. Aj vďaka nemu sa Kuba premenila na neslobodnú krajinu, na krajinu, kde neexistovali demokratické voľby a kde boli naozaj potláčané občianske slobody. Na krajinu, kde ročne väznili 20-tisíc politických väzňov, na krajinu, ktorá bola ekonomicky zničená, a na krajinu, odkiaľ za 30 rokov utieklo 1,2 mil. ľudí do Spojených štátov.
Tú správu o stave demokracie nám podal aj pán Danko hneď v tých prvých dňoch, keď oznámil, že chce, alebo uvažuje nad tým, že zoberie občanom právo voliť prezidenta, tak neviem, že čo tým chcel povedať pán Danko, že či sa chcel vyjadriť, že nechce, aby namiesto ľudí prezidenta volil parlament, alebo teda, že sa vyjadril, že chce, aby namiesto ľudí volil prezidenta parlament. Aj to je taká tá ukážka toho vnímania sveta a vnímania demokracie tejto vlády, že ako bude nasledujúce roky, ak vydržia tie štyri roky, vládnuť.
Možno ešte v rámci toho stavu demokracie v našej krajine, o tej správe, ktorú chcú dávať, tak to nám tiež podal pán minister vnútra. Ja som ho tu pozorne počúval aj na hodine otázok, ale nebol ani tri týždne vo funkcii a už porušil zákon. Samozrejme, že už dostal aj vyjadrenie súdov dvakrát, že konal naozaj protiprávne v rámci tých predbežných rozhodnutí. A my sme si tu aj vypočuli také tie náznaky na kritiku policajtov, ktorí si robia svoju prácu. My sme počuli aj vyhrážky sudcom, áno, pán minister sa ospravedlnil potom, ale povedzte mi, že aké je to vnímanie sveta, že ako prvé sa budete vyhrážať súdom, pretože to ospravedlnenie už nebudeme vôbec vnímať, to prvotné, čo je, tak sú vyhrážky.
To vypovedá o takom stave demokracie u nás na Slovensku aj to, že pán minister ako také prvotné naznačoval, že by možno chcel zrušiť aj tú stránku hoaxy a podvody na ministerstve vnútra, potom povedal, že síce bude fungovať ďalej, ale všetko sú to také tie náznaky toho videnia sveta a ešte ani len nemajú danú dôveru v rámci tohto parlamentu a už robí tieto rozhodnutia.
Takže, milá vláda, prosím vás, správu o stave demokracie nám podávate každý jeden deň a vôbec to nemusíte podávať ako správu, vôbec si to nedávajte do toho PVV, pretože to, čo nám chcete povedať, naozaj nie je pozitívne.
Ďalších pár myšlienok, celkom som sa pousmial v kapitole energetika, ja si myslím, inak obsahovo chválim túto kapitolu o energetike, ale úplne stačilo napísať v energetike, že budete robiť všetko, čo nastavil pán minister Sulík viac ako pred rokom a potom pokračovali v tom ďalší ministri. Nič iné ste tam nemuseli písať. Zostanem pri tej ekonomike a pri tom hospodárstve, pretože to bolo také najzásadnejšie v programovom vyhlásení vlády, že idete zvyšovať dane a všetky možné dane, na ktoré máte dosah a ktoré vás vtedy napadli, tak to ste tam napísali, či už daň z nehnuteľnosti, daň z vyššieho zisku pre fyzické osoby, právnické osoby, bankovú daň, ale toto všetko v konečnom dôsledku zaplatia občania, zaplatí každý jeden z nás. A ja chápem, že musíte nejakým spôsobom konsolidovať, ale my sme už v rámci aj volebnej kampane dávali návrh, že ako konsolidovať, ako sa dá urobiť tieto kroky tým, že posilníte ekonomiku, ale to v programovom vyhlásení vlády vôbec neriešite, pretože tam som sa nedočítal o nejakom ekonomickom raste alebo o nejakej podpore podnikateľov alebo podnikateľského sektoru, alebo nebodaj aj prilákaním ďalších investorov. Vy iba hovoríte o tom, že budete zvyšovať dane a treba povedať jasne, že zvyšovanie daní je brzdenie ekonomiky.
A možno ešte sa pozrite teda do toho nášho programu v rámci ekonomického rastu, kde by ste sa mohli sústrediť na ľahšie vytvorenie pracovných miest, aby ste uľahčili podnikanie, aby ste znížili byrokraciu a aby ste prinášali také opatrenie, ktoré prinášalo aj ministerstvo hospodárstva v rámci kilečiek. Mohli by ste sa sústrediť na to, aby investičné stimuly prišli vždy tam, kde ich treba, teda na východ, aby tam vznikali tie pracovné miesta, presne tak, ako sme to robili, alebo možno v rámci toho daňového mixu, ktorý sme my navrhovali pre mestá a obce. Aby ste mestá a obce podporili tým, že keď pritiahnu investorov, tak to budú finančne nejakým spôsobom motivovaní. Toto nám odporúčalo aj OECD a viete, že to je ten správny krok, ktorý by mal nastať.
Ja by som aj týmto spôsobom chcel vysloviť, nebudem ani vyzývať vládu, lebo vás to nezaujíma, je vidieť, že tu ani nesedíte a nepočúvate, ale aby ste rozmýšľali o tom, že nové dane, ktoré uvalíte na občanov, im viac peňazí zoberie z peňaženiek a skôr rozmýšľajte nad tým, ako nejakým spôsobom posilníte ekonomický rast, aby sme tu mali väčší koláč, viacej financií aj pre rezorty, ktoré vy máte.
Pani exministerka Kolíková sa rozsiahlo vyjadrovala k spravodlivosti a ja si ju opäť rád vypočujem, ale to, čo som sa ja dozvedel v tej kapitole v rámci spravodlivosti, bolo, že vládu trápia dĺžky trestov za korupciu a podmienky väzňov vo väzení. Viete, SMER tu vládol 12 rokov a 12 rokov nikdy túto tému neriešili, ale zrazu, keď bolo 40 ľudí odsúdených za korupčné kauzy SMER-u, tak veľkým problémom sú tresty a veľkým problémom sú tresty za korupciu, aj to si potom veľmi radi vypočujeme v tej správe o demokracii v tejto krajine.
Je také vtipné, keď to tak zhrniete a poviete, že táto vláda v podstate ohlásila, že tento rok nebudú 13. dôchodky, že znížia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

25.10.2023 10:10 - 10:25 hod.

Branislav Gröhling
Sľubujem. (Potlesk.)
Skryt prepis