Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.1.2024 o 17:25 hod.

Mgr.

Branislav Gröhling

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.1.2024 16:00 - 16:02 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pán poslanec Krúpa, v tvojom príspevku si zhrnul opäť všetky výhrady. Tie výhrady, ktoré máme my, v rámci strany SaS, výhrady, ktoré majú aj kolegovia z ostatných opozičných strán, výhrady, ktoré má odborná verejnosť. Dnes sme počuli aj výhrady pani prezidentky, ktorá ich jasne pomenovala, jasne a otvorene povedala, čo sa môže stať, keď prejde táto novela. Ty si aj pomenoval túto vládu, ja to ešte aj tak zopakujem, že čo sa môže udiať či už s vládou, alebo so Slovenskom, že Slovensko sa stane takým európskym rajom pre zločincov a kriminálnikov a budeme mať tu korupcie či krádeže a tresty tu budeme mať v rámci korupcie aj krádeže omnoho nižšie, ako sú tresty v Česku a v Rakúsku.
A myslím si, že ak by si zobrali všetky tieto argumenty, ktoré tu už piaty deň my dávame, argumenty opozícii alebo odbornej verejnosti, alebo argumenty pani prezidentky, tak by premiér alebo pán minister spravodlivosti utekali stadiaľto, pod pazuchou by mali tú novelu a povedali by, že buď ju teda nejakým spôsobom prerobíme a dáme do normálneho legislatívneho procesu a opätovne prinesieme do Národnej rady.
Len ja som, keď som počúval pani prezidentku, tak ja som aj mal ten pocit, že ani ministri to nečítali, že dokonca to nečítal ani premiér, že to nečítal ani minister spravodlivosti Susko, lebo boli takí prekvapení, keď počúvali jednotlivé kroky. Ja by som bol... alebo slová, ktoré tu používala pani prezidentka. Ja by som bol rád, keby sedeli aj tu a keby si vypočuli aj tvoj príspevok, kde si im povedal jasné argumenty, že toto je promafiánsky balíček, ktorý naozaj nebude odrádzať ľudí od páchania zločinov, naopak, ich bude motivovať, aby tieto zločiny páchali, lebo sa dostanú iba do podmienky.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.1.2024 9:32 - 9:34 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ďakujem veľmi pekne za váš príspevok, vy sa aj dlhodobo prezentujete cez pomoc mladým ľuďom a tak som vnímal aj určitú časť vášho, vášho príspevku. Sú to vždy nové pohľady, ktoré tu dostávame od opozičných poslancov, hoci na tej druhej strane nám hovoria, že tu nie sú žiadne argumenty, tak práve tým, že sa neustále prihlasujeme do rozpravy, respektíve do faktických pripomienok, tak ukazujeme, že vieme posúvať túto debatu, klásť ďalšie a ďalšie otázky.
Vy ste aj spomínali tú obrovskú sumu v rámci návratu mladých ľudí, cez 2,9 milióna, alebo tých 32-tisíc mladých, ktorí odišli zo Slovenska. My sme práve kvôli tomuto spúšťali na ministerstve rôzne programy, programy v rámci absolventov, ktorých sme chceli prijímať na legislatívne oddelenia a spoločne s nimi tvoriť legislatívu. Vždy sme ich učili, že by mali kriticky myslieť, že by mali argumentovať, že by mali mať fakty, že by takýmto spôsobom mali pristupovať aj k legislatíve. Ja neviem, že čo by ich učila táto vládna koalícia, že či by ich učila to, že skrátené konanie, keď je podmienka hospodárskej škody, tak si vymyslia nejaké tranzície smerníc, alebo keď bude podmienka inflácie, tak si povedia, že nájdeme niečo, na základe čoho to vymyslíme, aby to nebola inflácia, ale bolo to ešte vyššie, keď budú musieť zosúladiť nejakú právnu judikatúru, tak si vyberú nejaké staršie záznamy. A budú ich učiť obchádzať všetky legislatívne pravidlá a snažiť sa im presadiť iba jednu vec. Vždy si teda zapamätajte, že vládna koalícia bude hovoriť, že chráňte našich ľudí. To by bolo to, čo budú učiť našich mladých ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 16:49 - 16:51 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Stohlová, ja som sa tešil na váš príspevok a aj som vedel, že bude takto plnohodnotný a že sa budete venovať či už životnému prostrediu, alebo celej tej oblasti, ktorú vy reprezentujete či už v spoločnosti, alebo aj medzi mladými ľuďmi, a jasne ste nám poukázali na niektorých faktoch, že čo spôsobí celá táto úprava, tiež ste sa pýtali tú otázku, ktorú tu kladieme my, že prečo skrátené legislatívne konanie.
Vy ste povedali určitú časť, tak ja k tomu ešte aj doplním nejaké ďalšie, pretože v rámci tohto skráteného legislatívneho konania, kedy vláda ho môže využiť, sú nejaké hroziace značné hospodárske škody, na základe toho, že nebola aplikovaná správne transpozícia nejakých smerníc, ale tento dôvod naozaj je úplne minimálny, a nie je presne popísaný, že čo by nám to spôsobilo. Potom sme sa dozvedeli aj o ohrození ľudských práv, z čoho vyplýva nejaká potreba humanizácie trestov, ale vláda ani pán minister nám nepovedali ani v dôvodovej správe, že koho ľudské práva budú ohrozené, že akej skupiny, to iba my tak hovoríme, že skupiny ich ľudí, ktorých chcú ochrániť. Tiež hovoria o tom, že v rámci skráteného konania chcú urýchliť ten proces kvôli vývoju inflácie, no ja už som pomenoval, že to zvyšovanie hraníc škody je naozaj tak výrazné, že je niekoľkonásobne vyššie ako inflácia, a rozprávame tu o 450, 500 až 1 000 % zvyšovania.
A ostatné náležitosti sú úplné hlúposti, keď budú tu hovoriť zosúladenie nejakej právnej úpravy s judikatúrou alebo možno upraviť inštitút prepadnutia majetku, jediným cieľom je ochraňovať ich ľudí a pretlačiť to tu v Národnej rade úplne na hulváta.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 16:05 - 16:07 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Remišová, mali ste taký obsiahly príspevok, kde ste spomenuli množstvo vecí, spomenuli ste tam poslancov, ktorí tu chýbajú pri rozprave tejto novely zákona. Spomenuli ste tu vládu, ktorá sa nevyjadruje. Hovorili ste o pánovi Lipšicovi aj o zrušení ÚŠP.
No my stále ale nemáme odpovede na naše otázky, ktoré tu už všetci kladieme niekoľko dní. Môžme iba si vypočuť opätovne tú tlačovú konferenciu pána premiéra, myslím si, že minulý týždeň v stredu, ktorý hovorí, že ani jeden príspevok, ktorý tu odznieva, sa netýka skráteného konania. No tak tento príspevok je práve o tom skrátenom konaní.
Ja sa budem pýtať opäť, že prečo ho prinášajú v skrátenom konaní, túto novelu zákona, že kde sú tie mimoriadne udalosti, ktoré sú podmienkou v rámci zákona o rokovacom poriadku, že môže zákon sa priniesť v skrátenom konaní. Môžme opätovne si pozrieť dôvodovú správu, a tam hľadať nejaké argumenty, že prečo práve tento návrh zákona prinášajú v skrátenom konaní, a ja som tam našiel jeden taký náznak tej mimoriadnej okolnosti, ktorý je uvedený v časti, ktorá sa týka zvyšovania hraníc škody, a má to byť že vraj inflácia. Tak podľa súčasnej vlády, tá inflácia je na úrovni 163 %, alebo 1 315 %, alebo 1 215 %, pretože presne o toľko navrhujú zvýšiť jednotlivé hranice škody.
Takže nie že tu máme štvornásobnú infláciu, my tu máme absolútne enormnú infláciu, pretože na základe tejto inflácie vyrátali v podstate zvyšovanie hraníc škody. A je to absolútny nezmysel a j to výsmech všetkým ľuďom, pretože nemajú vôbec žiadne argumenty.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 11:22 - 11:24 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Richard, ďakujem veľmi pekne za tvoj príspevok. Ja som sa tiež vrátil teda do minulosti, keď sme tvorili zákony a snažili sme sa naozaj informovať celú či už odbornú verejnosť, alebo ostatnú verejnosť, že prečo jednotlivé návrhy zákonov predkladáme. Ono to aj u nás fungovalo tak, že najskôr sme si vo vnútri sadli v rámci kolečka a dali sme taký ten základ, ten zmysel, že kam by sme chceli smerovať školstvo, následne to jednotlivé sekcie napísali. Potom opäť v tom vnútornom kolečku sme pripomienkovali tieto návrhy zákonov.
My sme dokonca oslovovali aj jednotlivé organizácie ešte predtým oficiálnym procesom, aby nám pozreli jednotlivé opatrenia, aby sme si to nejakým spôsobom dokázali vyštrngať. My sme následne potom oslovovali ešte aj neoficiálnym spôsobom ministerstvá ako ministerstvo vnútra, pod ktoré spadala určitá časť škôl, alebo ministerstvo práce a sociálnych vecí, kde sme mali tiež nejaké kompetencie, ktoré sa nám nejakým spôsobom prekrývali, a po tomto všetkom, keď sme to mali takto vyštrngané, neoficiálnym spôsobom sme išli do medzirezortného pripomienkového konania, kde aj napriek všetkým týmto veciam, ktoré trvali viac ako šesť mesiacov, sme mali okolo 500 až 700 pripomienok, s ktorými sme sa opäť, museli opäť nejakým spôsobom vysporiadať.
A keď sme mali takto urobené znenie, tak my sme dokonca v jednom návrhu zákona išli opätovne do medzirezortného pripomienkového konania a aj s konsolidovaným znením, aby nikto nemal pochybnosť, aké máme zámery, čo chceme zmeniť, akým spôsobom sme to dokázali obhájiť, aby sme informovali celú verejnosť a aj poslancov v Národnej rade, aby sme získali väčšinu, čo sa nám aj veľakrát podarilo. A toto je taký ten normálny spôsob predkladania návrhov zákonov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 10:14 - 10:16 hod.

Branislav Gröhling
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.1.2024 15:55 - 16:10 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pán poslanec Dvořák, ďakujem za vaše vystúpenie, ste človek, ktorý viedol tímy, ktorý, ste človek, ktorý bol aj súčasťou štátnej správy, takže viete, ako prebieha tvorba zákonov a že čo znamená aj skrátené legislatívne konanie. My ho tu stále riešime, tak ako ste ho pomenovali aj vy, okrem toho, že to skrátené legislatívne konanie je k zrušeniu špeciálnej prokuratúry a keďže členovia vlády okrem tých úsporných vyjadrení, ktoré sme tu zažili, s nami nejako nekomunikujú a v dôvodovej správe, ktorú tu neustále opakujeme, naozaj nie sú žiadne argumenty, ani nič sme sa nedozvedeli a vy ste to jasne aj pomenovali, všetky tieto fakty. My v podstate po hodinách a hodinách rokovania sme sa stále nedozvedeli, že aké sú skutočné teda dôvody na skrátené legislatívne konanie. My sme sa nedozvedeli, že či momentálne tu je nejaká mimoriadna situácia, alebo že či nastala nejaká udalosť, že musíme hneď a zaraz, teraz tu znižovať tresty za majetkové a hospodárske trestné činy. Ani sme sa nedozvedeli, že kvôli čomu sa má rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, lebo tieto veci jasne nie sú napísané. Tak my sa môžme chytiť iba tej včerajšej tlačovke na úrade vlády, kde prezentoval premiér Robert Fico a povedal, že zrušenie špeciálnej prokuratúry je mocenské rozhodnutie, pretože pôsobenie Daniela Lipšica ako špeciálneho prokurátora je podľa neho neudržateľné. Politicky, odborne a mocensky. Ale znovu nám neodpovedal na jednu otázku, ktorú si všetci kladieme, že prečo nestačí, aby odstúpil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý to sám opakovane povedal a aj ponúkol. No dôvod je úplne jediný, pretože im vadí táto inštitúcia, ktorá je schopná pozatvárať ich ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.1.2024 11:40 - 11:55 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Ondrej, ďakujem veľmi pekne za tvoj príspevok. Oni sa vždy tie príspevky veľmi dobre počúvajú, pretože hovoríš faktické, hovoríš k veci a ja súhlasím a asi všetci, tak ako tu sedíme, vidíme tú realitu, ktorá sa deje, že už štvrtý deň prebieha v pléne Národnej rady diskusia k skrátenému legislatívnemu konaniu k tejto novele Trestného zákona a už štyri dni tu vystupuje jeden opozičný poslanec za druhým a všetci kladieme tú istú otázku, že aký je dôvod skráteného legislatívneho konania, ktorý stále nebol nikým tu vysvetlený či už z vlády, alebo v rámci koaličných poslancov a už štvrtý deň tu všetci my opoziční poslanci predkladáme jeden argument za druhým, prečo nie sú splnené tieto podmienky, podmienky na skrátené legislatívne konanie. A štvrtý deň tu zástupcovia vlády a koalície okrem toho úvodného slova, ktorý sme tu počuli a myslím si, že to bol jeden vstup pána ministra Suska potom ešte nejaká faktická poznámka, tu všetci držia nejaký bobrík mlčanlivosti a potom si premiér na úrade vlády ohlási tlačovku. V rámci tejto tlačovky povie, že v pléne parlamentu opozícia nemala ani jeden príspevok k skrátenému legislatívnemu konaniu. Tak ja neviem, že či tu žijeme v nejakých paralelných realitách, a tak odkazujem pánovi premiérovi, že nech si vypočuje ten tvoj príspevok, ktorý bol faktický, ktorý bol k veci, ktorý presne hovoril, aké sú problémy a čo môže nastať. Pretože o tom tu rokujeme už štvrtý deň, toto si asi nikto nevšimol a koaliční poslanci alebo členovia vlády, ale aj sám pán premiér nemá odvahu sem prísť a diskutovať s nami preto, lebo nemáte absolútne žiadne argumenty. My tu sedíme takýmto spôsobom a budeme informovať verejnosť a budeme informovať všetkých, aký je ten problém a budeme v tom pokračovať aj ďalej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 18:40 - 18:56 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, vo svojom príspevku ste veľmi často spomínali slovo demokracia. Ja som vždy si myslel, že demokracia je taký ten nosný prvok každej demokratickej krajiny, a teda aj našej krajiny, a myslel som si, že u nás je to naozaj výrazným spôsobom aj vryté či už do histórie, alebo aj do súčasnosti. A po tom vašom príspevku som si položil tak otázku, že či táto vláda je demokratická. Tak odpoveď už asi vieme všetci, že nie je demokratická, lebo ak by bola demokratická, tak by sa tak musela aj správať a nielen o tom hovoriť. A toto je ten veľký problém tejto vlády, pretože jednu vec hovorí a druhú vec robí. Je to úplný opak a zažili sme to už aj pred voľbami a následne teraz po voľbách zažívame tú realitu. Hovorí sa tu o demokracii a predkladá sa tu jeden návrh za druhým v skrátenom legislatívnom konaní a ešte aj tvrdia, že je dôležité toto skrátené konanie kvôli tomu, že to Európska komisia chce, pretože my prídeme o financie, keď nebudeme interpretovať jednotlivé smernice. Pritom práve v tomto skrátenom legislatívnom konaní je oslabený ten demokratický prvok, je oslabená tá možnosť, aby sa dotknuté subjekty, či už verejnosť, odborná verejnosť, ale aj my ako opozícia vyjadrila k tomuto návrhu zákona. Všetci tu rozprávame o participácii, ako to je dôležitá vec, ale veď to je úplne štandardný proces, ktorý by sme mali dodržiavať a hlavne ho dodržiavať pri takýchto návrhoch zákona, ktoré ovplyvňujú aj budúcnosť a ovplyvňujú právny štát. A niečo takéto by malo byť využívané naozaj že výnimočne, vtedy, keď sú nejaké nepredvídateľné mimoriadne okolnosti. Ale nič sa nestalo. Vláda zo skráteného legislatívneho konania urobila nieže pravidlo, ale urobila nieže výnimku, ale urobila z toho pravidlo, pravidlo toho, aby chránila tu svojich ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 17:25 - 17:41 hod.

Branislav Gröhling Zobrazit prepis
Pán poslanec Bužo, ďakujem veľmi pekne za váš príspevok a keď som ho počúval, tak som si hovoril, že dobre sa to počúva, to, čo rozprávate, a hneď som si uvedomil, že, preboha, že čo to rozprávate, veď to sú ťažké slová a ťažké veci, ktoré tu vyslovujete. A odznel pre mňa taký ten reálny hlas zo života a musím povedať, že keď som sa tu obzrel na kolegov z vládnej koalície, ktorých je tu minimum, tak oni sa tak hmýrili pri tom a vás počúvali a si uvedomovali tie slová, ktoré ste vraveli, a aj tú skutočnosť, ktorá nastane, keď sa schváli tento návrh zákona. Ale veď povedzme si to otvorene, že SMER tu vládol 12 rokov a doteraz ho vôbec nezaujímali nejaké neprimerané tresty. A začalo ich to zaujímať až vtedy, keď sa to týkalo ich, alebo týkalo sa to tých blízkych ľudí, ktorých oni chcú obha... obhajovať. A toto je ten pravý dôvod tejto novely. Nie to, čo tu vláda sa snaží prezentovať, čo tu rozpráva pán minister alebo čo si vieme prečítať v dôvodovej správe. Ten hlavný dôvod je, že chcú v podstate chrániť svojich ľudí. A toto celé sa snažia nejako zabaliť a vytiahnuť si nejaké veci, hovoria nám tu v dôvodových správach, že keď sa neschváli táto novela, tak dostaneme pokuty z Európskej komisie a keď nebude tento zákon, tak prídeme o nejaké peniaze, no to nie je pravda. Primeranosť trestov je niečo, asi na čom sa zhodneme všetci, a všetci súhlasíme, aby tresty boli primerané, ale aby dosiahli aj svoj účel. Lenže čo znamená primeraný? Je to to, čo by sme mali hľadať v rámci nejakého šireké.. širokého konsenzu v rámci odbornej verejnosti, tak ako to robila či už pani ministerka Kolíková alebo pani ministerka Dubovcová v rámci normálneho legislatívneho konania, a nie tu v skrátenom konaní, že príde niekto, že nám to tu takto pacne a my sa tu o tom teraz niekoľko dní rozprávame, a pritom vieme, že chcú chrániť iba svojich ľudí, a to je ten jediný dôvod, prečo to tu takýmto spôsobom pretláčajú.
Skryt prepis