Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som sa vyjadrila k zákonu, ktorým sa rozširuje okruh sobášiacich. Ak môže dnes pri civilnom sobáši stáť poverený poslanec drobného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva, nie je žiadny systémový dôvod, aby za prítomnosti matrikára a so súhlasom dotknutej osoby nemohol pri rovnako dôstojnom akte stáť aj poslanec Národnej rady, minister alebo aj prezident...
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som sa vyjadrila k zákonu, ktorým sa rozširuje okruh sobášiacich. Ak môže dnes pri civilnom sobáši stáť poverený poslanec drobného zastupiteľstva alebo mestského zastupiteľstva, nie je žiadny systémový dôvod, aby za prítomnosti matrikára a so súhlasom dotknutej osoby nemohol pri rovnako dôstojnom akte stáť aj poslanec Národnej rady, minister alebo aj prezident republiky. Povedzme si príklad zo zahraničia. Napríklad v štáte Utah v USA môže manželstvo sobášiť guvernér, viceguvernér, ďalší ústavní predstavitelia, senátor alebo zástupca štátneho zákonodarného zboru a aj člen kongresovej delegácie štátu, teda člen Národného kongresu USA. V Kalifornii právna úprava výslovne uvádza, že sobášiť môže člen štátnej legislatívy, ústavný predstaviteľ štátu a tí členovia Kongresu USA, ktorí zastupujú obvod v Kalifornii. Úprava sa vzťahuje aj na bývalých držiteľov týchto funkcií. Ja viem, že v Progresívnom Slovensku je sobáš ľudí, pokiaľ nie sú rovnakého pohlavia, blbosť. My v Slovenskej národnej strane si naopak myslíme a podporujeme len sobáše muža a ženy, plne v súlade s Ústavou Slovenskej republiky. Je štatisticky dokázané, že v manželstvách sú ženy ochotnejšie mať viac detí a tieto rodiny sú stabilnejšie a toto tento štát potrebuje. Rodiny s deťmi, a teda sobáše muža a ženy a nie osôb rovnakého pohlavia. Neviem, čo opozícii tak vadí, že sa rozširuje okruh osôb, ktoré budú môcť sobášiť. Skutočne vytvárate problém tam, kde nie je. A to len preto, lebo vám nejde o skutočné riešenia, vám ide len o vytváranie problémov. Vám, opozičníci, ide len a len o vytváranie problémov. No a nakoniec, keď tvrdíte, že rozšírený okruh sobášiacich vytvára problém, tak nestrašte. Tieto organizačné veci sú prerokované so starostami, ktorí vedú matriku. A títo v tomto návrhu nevidia žiadny problém. Niektorí sa vyjadrili aj na obrazovku. Môžete si to dohľadať v archívoch. A to dokonca aj starostovia z opozície. Veci sú prerokované so starostami, ktorí vedú matriku. A títo v tomto návrhu nevidia žiadny problém. Niektorí sa vyjadrili aj na obrazovku. Môžete si to dohľadať v archívoch. A to dokonca ani starostovia z opozície, tak ako je matrikárka prítomná pri civilnom sobáši teraz, tak bude aj vtedy, ak bude sobášiacim niekto z tohto rozšíreného okruhu oprávnený ich sobášiť. Tak, ako nie je problém s cirkevným sobášom a jeho zavedením do matriky dnes, tak nebude ani v tomto prípade, ak počet oprávnených sobášiacich bude viac. Ale je úplne jasné, prečo pri zákone o sobáši asi Progresívne Slovensko vykrikuje. Lebo sme do tohto návrhu nezahrnuli sobáše osôb rovnakého pohlavia, lebo nemajú skutočné riešenia problémov, do ktorých tento štát dostala aj vláda ich progresívneho Ódora. Lebo potrebujú prekryť škandál a rozkrádačku dotácií, financií Slovenskej republiky a Európskej únie u šéfa Progresívneho Slovenska. Koľko rodín by bolo najedených a koľko zdravotne postihnutých by mohlo dostať viac prostriedkov na pomôcky, ktoré tak potrebujú, ak by sa ľudia z Progresívneho Slovenska nespravili k financiám štátu, čiže k financiám všetkých daňových poplatníkov, ako ku svojim vlastným peniazom. No a čo sa týka OĽANO, tak tí sú úplní svetáci v klamaní občanov a hlavne tých odkázaných. Nehanebne oklamali tých skutočne jednoduchých odkázaných ľudí, aby od nich dostali hlas, ktorý ich dostane do parlamentu. Manipuláciou ľudí v osadách a ďalších chudobných oklamali, že keď ich budú voliť, dostane každý z nich 500 €, nehanebne ich uviedli do omylu a keď si títo chudobní ľudia z osád po voľbách začali pýtať očakávaných 500 €, však oni si ten hlas odovzdali. Oni si tie peniaze teda zaslúžili. Tak OĽANO to ešte hodilo na nich. Slúpolované im začali tvrdiť, že zle pochopili. A že vlastne sú si sami na vine, keď očakávali nejaké peniaze po voľbách. Nemali hlas odovzdať. No hnus. Nie, tento návrh, ktorý rozširuje okruh sobášiacich, nie je zlý, nikomu neubližuje, ale to hnusné, obludné klamstvo a manipulácia ľudí z osád, to bol hnus. To skutočne mimoriadne odporným spôsobom týmto ľuďom ublížilo. Čiže na záver, doviedli ste Slovenskú republiku do totálneho finančného rozvratu a na tom marazme máte a v tom marazme máte prsty všetci z opozície. Každý jeden klub z opozície mal zastúpenie v rokoch 2020 – 2023, či už vo vláde alebo v parlamente. A namiesto toho, aby ste sa snažili pomôcť štát dostať z týchto problémov, tak naopak robíte všetko preto, aby ste koalícii hádzali čo najviac polien pod nohy a dôsledne plníte agendu Progresívneho Slovenska – škodiť Slovensku. Myslíte si, že čím viac poškodíte Slovensku, tým viac vám občania uveria a že keď by ste boli vo vláde, tak s tým prestanete. Omyl. Na rozkrádanie dotácií ste boli navyknutí celé desaťročia a to vám veľmi, veľmi chýba. Iba ešte jedna poznámka. Počúvať vás, opozičníci, je úplne zbytočné, lebo nech je tu akákoľvek téma, akýkoľvek návrh, počúvame stále to isté, len samé frázy a prázdne slová, ktoré neprinášajú riešenia. A ešte na záver by som sa chcela vyjadriť aj k zákonu, ktorý predkladajú kolegyne a ktorým sa má zvýšiť výživné pre dieťa. Je skutočne obludné aj to, že namietate tento veľmi dobrý zákon. Na jednej strane tu hovoríte o tom, ako treba jednorodičom, deťom a odkázaným ľuďom pomôcť a na druhej strane, keď je tu takýto dobrý návrh, tak kritizujete ešte aj ten. Ďakujem za pozornosť. Pán poslanec Lackovič, nech sa páči.
Skryt prepis