Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

9.2.2024 o 13:11 hod.

Mgr.

Erik Tomáš

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie 9.2.2024 15:32 - 15:36 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Tak tentokrát vystúpim v mene podpredsedu vlády Petra Kmeca.
Primárnym cieľom návrhu zákona je implementácia nariadenia Európskej únie o súťaže schopných a spravodlivých trhoch digitálneho sektora, ktoré je známe aj ako akt o digitálnych trhoch a nariadenia Európskej únie o zahraničných subvenciách narúšajúcich vnútorný trh. Obidve nariadenia sú kľúčové pre strategickú autonómiu Európskej únie a jej členských krajín vrátane Slovenska. Strategická autonómia znamená viac odolnosti, ktorá nám pomôže prekonať krízy, viac vplyvu či viac ochrany našich záujmov a práv. Tiež znamená menej závislosti od tretích krajín.
Strategická autonómia, ktorú tvorí do veľkej miery aj digitálna agenda, nám umožní využiť potenciál, ktorý máme v oblastiach ako hospodárska súťaž, umelá inteligencia, dáta či internet vecí. Zároveň nám pomôže nastaviť tie najvyššie štandardy a pravidlá, ktoré budú podporovať našich podnikateľov a chrániť našich občanov, a to nielen na Slovensku či v Európskej únii, ale aj za jej hranicami. Príkladom vytvorenia štandardov a pravidiel je akt o digitálnych trhoch, ktorý apeluje na integritu na digitálnych trhoch prostredníctvom presadzovania práva hospodárskej súťaže a čestného správania online platformových služieb prostredníctvom ex ante regulácie. Toto nariadenie zavádza kritériá, podľa ktorých budú prevádzkovatelia určitých online platformových služieb kvalifikovaní ako strážcovia prístupu.
V skupine strážcov prístupu sa aktuálne nachádzajú, po prvé, sociálne siete ako Facebook, Tik Tok či Instagram, služby na odosielanie správ ako WhatsApp alebo Messenger, webové prehliadače, napríklad Chrome a Safari, operačné systémy Android, iOS, Windows, či sprostredkovatelia rôznych iných online služieb. Tieto platformové služby predstavujú dôležitú bránu medzi komerčnými používateľmi a spotrebiteľmi. Následne toto nariadenie ustanovuje práva a povinnosti týchto strážcov prístupu, vďaka čomu prispieva k ochrane našich občanov, ale aj podpore podnikateľov, pre ktorých sú platformy dôležitým obchodným partnerom.
Druhý príklad legislatívy, ktorá prispieva k našej strategickej autonómii vrátane ekonomickej bezpečnosti, je nariadenie o zahraničných subvenciách narúšajúcich vnútorný trh. Vďaka Európskej únii je Slovenská republika súčasťou najväčšieho vnútorného trhu na svete s otvoreným trhovým hospodárstvom. Toto nariadenie sa zameriava na koncentrácie, postupy, verejné obstarávania či iné obdobné situácie, pri ktorých je pravdepodobné, že zahraničná subvencia tento vnútorný trh naruší a vytvorí deformácie, ktoré poškodia priemysel Európskej únie a teda aj jej konkurencieschopnosť.
Cieľom tohto nariadenia je odstrániť regulačnú medzeru na vnútornom trhu, pokiaľ ide o deformáciu hospodárskej súťaže spôsobenú zahraničnými subvenciami z verejných zdrojov tretích krajín. Tým sa zároveň posilní riadne fungovanie hospodárskej súťaže na vnútornom trhu Európskej únie a teda aj strategická autonómia. Orgánom príslušným na presadzovanie pravidiel vyplývajúcich z týchto nariadení je Európska komisia. Zároveň je ale potrebné, aby si členské štáty Európskej únie určili príslušný orgán, ktorý bude s Európskou komisiou spolupracovať a ktorý bude zodpovedný za vykonanie s tým súvisiacich povinností.
Návrh zákona reflektuje potrebné zmeny v právach a povinnostiach Protimonopolného úradu Slovenskej republiky, predovšetkým sa upravuje postup konania a kompetencie Protimonopolného úradu Slovenskej republiky v rámci úzkej spolupráce s Európskou komisiou pri uplatňovaní predmetných nariadení. Je preto dôležité, aby bol Protimonopolný úrad Slovenskej republiky považovaný za dôveryhodného partnera.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 9.2.2024 15:29 - 15:30 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Aha, už dobre. (Rečník reaguje na technické zvukové zariadenie.)
Ja len veľmi krátko. Nechcel som pôvodne záverečné slovo a ani ho v princípe mať nebudem, ale mali ste veľmi sympatické a vecné vystúpenie, pán poslanec, až to tu niekedy prekvapuje, a, samozrejme, aj všetci ostatní. Takže len vám chcem vysvetliť jednu vec, myslím z opozičných lavíc, ale veď dobre, vecne chcem zareagovať.
Pán kolega, len vám chcem vysvetliť, že prečo ministerstvo práce predkladá tento zákon, ktorý vlastne vznikol v prostredí úradu vlády, niekedy v roku 2013-2014 došlo k zmene. Zákon o štátnej službe bol v gescii ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny dovtedy, potom prešiel pod úrad vlády a akékoľvek zmeny týkajúce sa tejto problematiky, keď úrad vlády chce predkladať, tak to využíva, povedzme, ako poštára, keď to tak poviem, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ale z tohto titulu, a dialo sa to tak aj v minulosti za Jána Richtera, ja som si veľmi podrobne poznačil do telefónu tie vaše pripomienky, jednak od toho, že či vôbec je zákon ako taký potrebný, prečo zákon, že či nie je tak zložitý, že sa bude potom meniť každú chvíľu a potom, samozrejme, ten váš detail.
Ja som komunikoval počas vašej rozpravy s úradom vlády a všetky pripomienky sa pokúsime zodpovedať do toho druhého čítania. Takže zatiaľ toľko.
Skryt prepis
 

9.2.2024 14:40 - 14:46 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Kolega a kolegyne, tak mi dovoľte uviesť návrh zákona o centrálnom informačnom systéme štátnej služby a o zmene a doplnení zákona o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tu chcem uviesť, že pripravil tento zákon úrad vlády, ale teraz som tu procesne, čiže naozaj som bol učený, keďže úrad vlády, samozrejme, nemôže niečo také predložiť, takže v tomto prípade som bol od začiatku určený na predloženie tohto zákona.
Vláda Slovenskej republiky predkladá na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky vládny návrh zákona o centrálnom informačnom systéme štátnej služby a o zmene a doplnení zákona o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ako som už povedal.
Cieľom predloženého návrhu zákona je zmena a doplnenie právnej regulácie potrebnej k spusteniu a prevádzky komplexného riešenia centrálneho informačného systému štátnej služby. Centrálny informačný systém bol vybudovaný z finančných prostriedkov štrukturálnych fondov Európskej únie na základe zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného prostriedku a pre Úrad vlády Slovenskej republiky tento projekt zabezpečovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby.
Centrálny informačný systém bude informačným systémom verejnej správy, ktorého služby bude využívať všetkých 215 služobných úradov v Slovenskej republike. Úrad vlády Slovenskej republiky a časť služieb bude dostupná aj verejnosti. Správcom tohto systému bude Úrad vlády Slovenskej republiky a bude prevádzkovaný vo vládnom cloude. V roku 2017 bola zriadená a uvedená do tzv. pilotnej prevádzky časť centrálneho informačného systému, konkrétne register výberových konaní, register úspešných absolventov, register nadbytočných štátnych zamestnancov a nástroj na zabezpečovanie elektronických výpisov z registra trestov. V tomto rozsahu je centrálny informačný systém prevádzkovaný aj v súčasnosti na ústrednom portály verejnej správy prostredníctvom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby. Existujúca spustená časť centrálneho informačného systému bude plne nahradená novým centrálnym informačným systémov zriadeným podľa predloženého vládneho návrhu zákona.
Nový centrálny informačný systém bude pozostávať z verejného a interného portálu, ktorý bude obsahovať sedem modulov a päť registrov. Primárnym zdrojom údajov pre dátovo najväčšie moduly, modul služobných úrad a modul štátnych zamestnancov, bude prostredníctvom integrácie centrálny ekonomický systém. Nový verejný portál zvýši elektronizáciu vybraných úkonov, najmä zjednoduší občanom a štátnym zamestnancom podávanie niektorých žiadostí a umožní ich podať elektronicky. Verejný portál bude ďalej slúžiť ako jednotná platforma, na ktorej bude Úrad vlády Slovenskej republiky zverejňovať rôzne výstupy a informácie v oblasti štátnozamestnaneckých vzťahov.
V rámci interného portálu sa vytvoria nové nástroje pre služobné úrady, ktoré zefektívnia ich prácu. Napríklad sa zlepší a zrýchli administrácia výborového konania, sprístupnia sa služobným úradom databázy absolventov a bývalých štátnych zamestnancov za účelom posilnenia ich zamestnávania, umožní sa elektronicky zabezpečovať nielen výpis z registra trestov, alebo odpis registra trestov a mnohé iné.
V neposlednom rade má nový centrálny informačný systém slúžiť Úradu vlády Slovenskej republiky ako gestorovi štátnej politiky a príslušnej legislatívy v oblasti štátnozamestnaneckých vzťahov ako zdroj údajov a informácií na prípravu, tvorbu a rozvoj politiky v oblasti štátnej služby na základe dôkazov.
Vzhľadom na špecifický predmet právnej úpravy, ktorým je zriadenie, obsah, správa a prevádzka informačného systému, rozsah prístupu do informačného systému, poskytovanie údajov do a z informačného systému a pracúvanie osobných údajov v systéme, sa navrhuje právna regulácie nového centrálnej informačného systému v samotnom zákone. V nadväznosti na právnu úpravu tohto informačného systému je nevyhnutná a súčasná novelizácia zákona o štátnej služby, najmä vo vzťahu k obsadzovanie štátnozamestnaneckých miest.
Účinnosť predkladaného návrhu zákona navrhuje od 1. júna 2024, kedy bude spustený centrálny informačný systém do plnej prevádzky, pričom sa však povinnosť služobných úradov poskytovať údaje do modulu štátnych zamestnancov a do modulu služobných úradov odkladá na 1. júl 2025 za účelom vytvorenia dostatočného časového priestoru nevyhnutného na realizáciu všetkých nevyhnutných úkonov.
Návrh zákona bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, ktorý bude rozpočtovo zabezpečený, pozitívny vplyv na informatizáciu spoločnosti a na služby verejnej správy na občana a pozitívny a negatívny na procesy služieb vo verejnej správe. Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
Návrh zákona bol predmetom riadneho medzirezortného pripomienkového konania. Bol prerokovaný na Legislatívnej rade vlády Slovenskej republiky a dňa 10. januára 2024 bol prerokovaný a schválený vládou Slovenskej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.2.2024 14:40 - 14:46 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, páni zo SaS-ky, to naozaj už myslíte vážne? Ako ja chápem, že potrebujete stále sa na všetko, na každú oblasť života človeka pozerať cez tie excelovské tabuľky a v princípe je to súčasť takej tej vašej politiky, ale nazývať rozdeľovanie, respektíve prideľovanie 13. dôchodku dôchodcom trestným činom, tak to hádam nemyslíte vážne. Dokonca váš predseda pán Sulík v relácii, v ktorej bol so mnou, povedal, že to je korupcia. Však už majte nejaké hranice, pre pána kráľa. Trestný čin korupcia, že my ideme dávať 13. dôchodok? Čo by ste s nami robili, keby my ten 13. dôchodok, ktorý sme sľúbili pred voľbami, sme nedali tým dôchodcom. Čo by ste tu robili s nami v tom parlamente? Veď ste ešte aj minulom roku, nie, vy SaS, SaS, vy, vy, ja vám to pripomeniem, čo ste urobili v minulom roku? Vy ste pustili video na mňa, kde ste ma krivo obvinili, že ja som vraj sľuboval 13. dôchodky vo výške priemerného dôchodku ešte v minulom roku. Pamätáte si to? Sulík to musel zobrať späť v relácii.
Už v minulom roku ste skákali, že prečo sme nedoručili ten 13. dôchodok ešte v minulom roku. Takí ste vy zodpovední, taký máte prístup. Potom ste zistili, že to nie je pravda. Tak vy si už vyberte. Tak v minulom roku na nás kričíte, že prečo to nedoručíme ešte pred Vianocami minulého roku a teraz už hovoríte, že už je to veľa a už je to príliš veľa pre dôchodcov. Veľmi nekorektné. A preto sme aj pred koncom toho minulého roka ešte každému poberateľovi dôchodkov schválili 300 eur a v skrátenom legislatívnom konaní. A takto to má byť. Pretože vy keď ste boli vo vláde, SaS, a nie, nezbavíte sa toho, ste naozaj v tých najťažších rokoch kašľali na tých seniorov. Rok ´21 a ´22 boli rokmi vysokej inflácie a vysokej dôchodcovskej inflácie a vy ste im nepomohli. Marián, dobre to vieš, nepomohli ste im. Až potom, keď musela prísť opozícia so svojimi návrhmi, konkrétne strana HLAS – sociálna demokracia na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a na rozmrazenie minimálnych dôchodkov, tak ste sa pridali. Chvalabohu, ďakujeme, že konečne ste už aj pochopili, že aj tí dôchodcovia to potrebujú. Ale prečo ste im nepomohli vy ako členovia vládnej koalície? Prečo musela prísť opozícia? Prečo museli prísť moje návrhy? Nevideli ste ich, nepočuli ste ich. Päťstotisíc dôchodcov starobných žije pod hranicou chudoby podľa inštitútu sociálnoekonomických rizík. Tak sa dôchodcovia zle majú. A ja nehovorím, že len oni. Jasné, že tu máme ďalšie ohrozené skupiny, jednoosobové domácnosti a podobne. A budeme sa im venovať. Ale uznajte, že za sto dní sa nedá všetko.
Takže za to, že my, strana HLAS – sociálna demokracia plníme svoj sľub, máme ísť do väzenia alebo čo. Ja tomu nerozumiem. Ešte raz. Čo by ste s nami robili, keby to neurobíme? A my sme v tom autentickí. Naozaj sme pomohli tým dôchodcom aj keď sme boli v opozícii. Na náš návrh sa rozmrazili minimálne dôchodky, na náš návrh sa mimoriadne valorizovali dôchodky a teraz po voľbách len plníme svoj sľub aj záväzok z programového vyhlásenia vlády, že dáme tým dôchodcom 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. A netaktizujeme. Tiež sme tu mohli dva roky o tom špekulovať, mohli sme dávať iba nejakú menšiu sumu a podobne. Nie, hneď teraz. A keď hovoríte, že teda neuznávate tento prístup, no tak dobre, tak prídete do vlády a to zrušíte jednoduchým zákonom. Veď koniec koncov už ste to raz urobili. Trinásty dôchodok vo výške priemerného dôchodku už bol schválený ešte predchádzajúcou vládou, našou poslednou, vy ste sľubovali, že nič nezrušíte a jedným z prvých krokov bolo zrušenie 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku a jeho zmena na sociálnu dávku, ktorú ste sa nehanbili nazývať 13. dôchodkom. Vy ste dokonca ten zákon nazvali 13. dôchodkom a mali ste pocit, že ste dávali dôchodcom 13. dôchodok. No nedávali.
Dávame takú sumu peňazí, celý objem peňazí, ktorý zodpovedá, zodpovedá objemu peňazí určenému na pokrytie všetkých dôchodkov. Ale keď sa pýtate na tú, na to riešenie, na to kritérium, tak je spravodlivé, lebo my tam kombinujeme v tom 13. dôchodku aj zásluhovosť, aj solidaritu. Preto dáme priemerný dôchodok každému. Čiže tým, ako aj pán Richter povedal, nízkopríjmovým, pomáhame, ale zároveň nezabúdame na tých, ktorí odvádzali na sociálnom poistení viac. Čiže presne ten priemerný dôchodok stelesnený v tom 13. dôchodku kombinuje solidaritu aj zásluhovosť. A takto to my považujeme za spravodlivé už niekoľko rokov. Viete, že táto agenda je dlhodobá, dlhá, konečne sme ju prijali.
Je to naša vlajková loď celej vládnej koalície, aj SMER-u, aj HLAS-u, aj SNS. Vy ste mali akú vlajkovú loď, SaS-ka? Povedzte mi, čo ste v tej politike, lebo ste hovorili o tých veľkých témach, pán Hlina, veď áno, mali by mať politici veľké témy, alebo strany. Vy stále voličom sľubujete to znižovanie odvodov. To je tá vaša mantra. Povedzte mi, kedy ste, kedy ste znížili odvody. Povedz mi jediný krát, kedy ste ako SaS-ka znížili? Lebo všetci, keď sa pýtam na SaS-ka, hovorím s mladými ľuďmi, ale SaS-ka znížila odvody. Nikdy neznížila odvody SaS-ka, mali ste tu daňovo-odvodové koliesko, to bola tá vlajková loď, kde je to koliesko? Odkotúľané dávno v roku v parlamente.
Takže áno, plníme svoje sľuby. Jasné, nájdeme peniaze, splníme sľuby. To je všetko. A ja vás chcem poprosiť, však keď chcete, pán Hlina, nehlasujte, ale ako ste vy to tu naznačili, taká malá politická až rituálna samovražda to bude. Ale dobre, veď to je vec prístupu. Ja chcem týmto uzavrieť, že chcem poprosiť aj poslancov opozície, aby za ten 13. dôchodok pre seniorov zahlasovali, lebo seniori na Slovensku si nežijú dobre, nežijú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:56 - 14:06 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, áno, tentokrát sedí zákon, aj minister, tak dúfam, že už bude plénum spokojnejšie.
Veľmi krátko, sme v prvom čítaní, samozrejme, obsahovo by sme mali hovoriť v druhom čítaní, ale krátko mi dovoľte tento zákon uviesť. Ide o zavedenie skutočného, spravodlivého alebo, ak chcete, plnohodnotného 13. dôchodku vo výške priemerného dôchodku. Všetci už dobre viete, že jednak to bol sľub strany HLAS – sociálna demokracia pred voľbami, ale najmä záväzok z programového vyhlásenia vlády. Takže už v tomto roku v decembri bude prvýkrát vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Keďže už sú známe sumy priemerného dôchodku alebo priemerných dôchodkov, lebo tých druhov dôchodkov máme viac, za predchádzajúci rok, tak aj presne vieme povedať sumy. Poviem možno len tu jednu základnú pri starobných dôchodcov, ktorých je približne milión sto tisíc, bude 13. dôchodok vo výške 606 eur a 30 centov. Samozrejme, máme aj ostatné druhy dôchodkov, či už predčasné, vdovské, vdovecké, sirotské, invalidné, tie budú tiež, tam budú tiež 13. dôchodky vyplatené vo výške priemerných dôchodkov týchto druhov priemerných dôchodkov s tým, že v troch prípadoch by mohlo podľa tohto nového kritéria dôjsť k tomu, že by 13. dôchodok klesol pod úroveň 13. dôchodku, ktorý bol vyplácaný naposledy v minulom roku, a v takom prípade sme do zákona dali aj poistku, že nesmie klesnúť pod hranicu 300 eur, takže nikto nebude obratý ani o jeden jediný cent na tom novom 13. dôchodku.
Dobré je aj povedať ešte k tomu dve skutočnosti. Tou prvou je, a tu sme vyhoveli organizáciám, ktoré zastrešujú zdravotne znevýhodnených občanov, že v prípade, že človek poberá invalidný dôchodok, ale už dosiahol dôchodkový vek, tak mu bude vyplatený dôchodok v rovnakej výške ako starobných dôchodcom. A tú druhú pripomienku, ktorú sme tiež v rámci medzirezortného pripomienkového konania akceptovali, bola, bola tá teda podmienka, že aj v prípade príslušníkov bezpečnostných zborov všetkých, pokiaľ už dosiahli starobný vek, teda dôchodkový vek, tak im bude vyplatený takýto 13. dôchodok v tejto podobe.
Ešte možno jedna poznámka k tomu, 13. dôchodok bude môcť vláda nariadením vyplatiť v určitej časti aj skôr, ak to teda vláda uzná za vhodné. Došlo k takým situáciám aj v minulosti, že napríklad keď bola vysoká inflácia, že možno to pomôže aj trochu skôr, takže nejakú pomernú časť toho 13. dôchodku je možné nariadením vlády vyplatiť aj počas roka. Náklady celkove na vyplatenie 13. dôchodku v tomto roku sú presne 820 mil. eur. Opatrenie bolo schválené ako trvalé, teda bez akéhokoľvek dočasného obmedzenia, to je asi na úvod toľko.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:50 - 13:53 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak dovoľte, aby som v mene pani ministerky uviedol zákon.
Na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky sa prekladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ako iniciatívny materiál.
Cieľom návrhu zákona je transponovať ustanovenia smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 9. marca 2022, ktorou sa mení smernica 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou, karcinogénom alebo mutagénnom pri práci do slovenského právneho poriadku. Účelom návrhu zákona je zlepšiť ochranu zdravia zamestnancov pri práci tým, že sa v súlade s predmetnou smernicou dopĺňa do zákona č. 355/2007 Z. z. ustanovenia súvisiace s ochranou zdravia zamestnancov exponovaných pri práci reprodukčne toxickým faktorom, ktoré môžu mať vážne a nezvratné účinky na zdravie zamestnancov.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 9.2.2024 13:34 - 13:37 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Nechcel som, nie je to môj zákon, no teraz som fakt ako nezaslúžene si to schytal ja, ja, čo tu sedím. Pán Hlina ešte pred chvíľou, pre hodinou hovoril, že som chcel niekde utiecť z toho parlamentu a preto som sa tak spravodlivo rozhorčil, keď nedovolil a takou smiešnou obštrukciou zabránil hlasovaniu o skrátenom legislatívnom konaní. Tak už si vyberte, pán Hlina, už si musíte vybrať (povedané so smiechom). Sedím tu s vami a prejavujem takto aj k vám rešpekt a ja som, samozrejme, sa pokúsil o vtip, možno sa niekomu páčil, možno nie, ale to nesúvisí s tým, že ja sa tu teraz hrám na trojjediného. Ja som tu, pracujem.
No a keď už sme pri tom, pani ministerka hospodárstva je v Japonsku na služobnej ceste, viete, tak všetko rád čítate, no tak si to prečítajte. A pani Dolinková má tiež nejaké pracovné povinnosti. Áno, máte pravdu, mali by ministri predkladať svoje zákony, ale dialo sa to aj v minulosti, že sa zastupovali. Zatiaľ ja, Erik Tomáš, som každý jeden svoj zákon tu v pléne predkladal, takže fakt nechápem, prečo zrovna teraz sa máte do mňa nejakú potrebu navážať. Ja, ktorý tu s vami sedím celý piatok a budem až do štvrtej. Možno ste sa urazili trošku za ten, to moje predchádzajúce vystúpenie, ale opäť ste ma k tomu vyprovokovali vy. Však vy tu proste okydávate ľudí hore-dole, ešte aj pani Dolinkovú teraz, vám neslúži ku cti, hej, ako mužovi. Čo to tu má byť, akože čo to je za vecná diskusia, keď ju tu urážate, že má sa ísť radšej fotiť do nejakého Elle a tak ďalej. To ste vy, pán Hlina. A ešte vy dáte si do tých úst ´parlamentná kultúra´. Vy, pán Hlina.
Tak len som vám pripomenul tú minulosť, lebo tuto mladé kolegyne (rečník ukázal smerom na opozičných poslancov), ktoré si myslia, aké sú vtipné, ale však dobre, veď každý je vtipný svojím spôsobom (reakcie z pléna), ale viete, že pán Hlina sa bil v parlamente. Viete, že sa bil? Predtým, v predchádzajúcich, videli ste to video, ako tu mlátil poslanca? Máte pocit, že toto je politická kultúra? (Reakcie z pléna.) Nie, dobre, záverečné slovo, tak prepáčte, však môžte to brať akože, len (reakcie z pléna), aj tu sa niekto bil? Nie, nie, to aby sme hovorili pravdu.
Tak len aby bolo jasné, že keď pán Hlina hovorí o parlamentnej kultúre, tak že kto to hovorí? Je taký pekný film, že Pozri, kto to hovorí. No, pán Hlina, ale ja som predsa, opäť viete dobre, že som za vecnú diskusiu, len som vám to musel pripomenúť, lebo tiež ste tu stáli a tiež ste sa na mňa vrhli, no tak som vám to len vrátil. A pokiaľ k môjmu zákonu a k zákonom iným budete naozaj vecne, že budete mať poznámky a budete ich chcieť zmeniť, nech sa páči. Vtedy to považujem za vecnú diskusiu. Takže ešte raz, ´pozri, kto to hovorí´, pán Hlina, ale uzavriem to tým, že ja som tu s vami, tak, prosím vás, aspoň to rešpektujte, že sa snažím tu byť, pracovať, ako najlepšie viem, dobre? Tak teraz som si to fakt nezaslúžil.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:21 - 13:24 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Opäť ďakujem pekne za slovo, z Denisy Sakovej som sa zmenil na Zuzanu Dolinkovú (smiech), ale nie, ony sú oveľa krajšie, samozrejme. Takže dovoľte, aby som v mene pani ministerky Zuzany Dolinkovej a ministerstva zdravotníctva uviedol tento zákon.
Dovoľujeme si predložiť na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon číslo 89/2016 Z. z. o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Návrh zákona sa predkladá v súlade s bodom B1 uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 264 z 31. mája 2023, ktorým sa vykoná transpozícia delegovanej smernice komisie Európskej únie 2022/2100 z 29. júna 2022, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/40/Európska únia, pokiaľ ide o zrušenie určitých výnimiek týkajúcich sa zahrievaných tabakových výrobkov.
Novelizácia ustanovení predmetného zákona má za cieľ rozšíriť kategóriu tabakových výrobkov o nový tabakový výrobok, ktorým je zahrievaný tabakový výrobok. Vzhľadom na zákaz uvádzať na trh tabakové výrobky s charakteristickou arómou alebo obsahujúce arómy v akýchkoľvek ich zložkách, ako napríklad vo filtroch, papieroch, baleniach, kapsuliach alebo akejkoľvek technické prvky umožňujúce zmenu vône alebo chuti dotknutých tabakových výrobkov alebo ich intenzity dymu, ktorý už existuje pre cigarety a tabak na vlastnoručné zhotovenie cigariet, sa bude tento zákaz uplatňovať aj na zahrievané tabakové výrobky. V prípade zahrievaných tabakových výrobkov, pokiaľ ide o tabakové výrobky na fajčenie, sa nemôžu udeľovať výnimky z povinnosti uvádzať informačný odkaz a kombinované zdravotné varovania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:20 - 13:21 hod.

Erik Tomáš
Nejdem nič hovoriť, pretože nie je to môj zákon, samozrejme, ale keď ste už hovorili o tej korektnej rozprave a ak som správne pochopil, tak váš klub je pripravený podporiť tento zákon, tak určite ministerka hospodárstva by vám poďakovala za podporu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:11 - 13:11 hod.

Erik Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, ďakujem veľmi pekne. Ako ste povedali, tak v zastúpení pani ministerky hospodárstva si dovolím v krátkosti uviesť tento návrh zákona.
Predkladám vládny návrh zákona, ktorého cieľom je vytvoriť legislatívne podmienky pre aplikáciu oznámenia komisie dočasný krízový a prechodný rámec pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorý prijala Európska komisia s cieľom dodatočnej podpory investícií v odvetviach strategických pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo úpravou maximálnych stropov pomoci a notifikačných povinností.
Návrh zákona a na neho nadväzujúce nariadenie vlády zavádza nový druh investičnej pomoci, a to mimoriadnu investičnú pomoc v odvetviach strategických pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo, upravuje jej špecifické pravidlá a podmienky. Cieľom mimoriadnej investičnej pomoci je podpora konkrétnych strategických odvetví. Bude teda zameraná výlučne na podporu investícií v oblasti výroby batérií, solárnych panelov, veterných turbín, tepelných čerpadiel, elektrolyzérov a technológií na zachytávanie a uskladnenie oxidu uhličitého.
Hlavný rozdiel medzi existujúcou regionálnou investičnou pomocou a mimoriadnou investičnou pomocou je v notifikačnej hranici, ktorá je pri mimoriadnej investičnej pomoci podstatne vyššia. Je preto možné bez notifikácie Európskej komisii poskytnúť investičnú pomoc až do výšky 350 mil. eur. Pre porovnanie, aktuálna notifikačná hranica regionálnej investičnej pomoci na východnom Slovensku predstavuje 41,25 mil. eur. Mimoriadna investičná pomoc sa taktiež líši v maximálnych intenzitách a oprávnených nákladoch. Na území celého Slovenska okrem Bratislavského kraja bude maximálna intenzita pomoci 35 % a na území Bratislavského kraja 15 %. Tieto intenzity možno navýšiť pre malé a stredné podniky alebo pre pomoc výlučne vo forme daňovej úľavy. Pri mimoriadnej investičnej pomoci sa za oprávnené náklady považujú len investičné náklady a nie mzdové náklady.
Návrh zákona zavádza aj niekoľko zmien vyplývajúcich z aplikačnej praxe, ktorých cieľom je spresnenie postupov a podmienok pre vyššiu právnu istotu prijímateľov investičnej pomoci. Napríklad sa navrhuje rozdeliť výpočet právnych dôvodov, kedy fyzická osoba podnikateľ alebo právnická osoba nemôže byť prijímateľom investičnej pomoci na skupinu dôvodov, ktoré spôsobujú tzv. relatívnu diskvalifikáciu. V tomto prípade ministerstvo vyzve prijímateľa na odstránenie evidovaných nedoplatkov a až následne, ak ich v určenej lehote neodstráni, nastáva takzvaná definitívna diskvalifikácia prijímateľa a zamietnutie žiadosti. Tiež sa v súlade s európskou legislatívou navrhuje spresniť vymedzenie jedného investičného zámeru.
Materiál nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, služby verejnej správy pre občana, nemá sociálne vplyvy, ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodiny.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis