Pán predseda, vážený pán minister, kolegovia, kolegyne. Vidím, že tá debata sa začína zase zvrhávať na politiku a kto čo spravil v minulosti a kto čo nespravil v minulosti. Ja poviem za seba aj za KDH, budem hovoriť, že zákon, ktorý pripravuje, pripravilo Ministerstvo zdravotníctva, prešlo medzera za tým pri mojom konaní, čo je dobré? Ale, kolegovia, treba povedať aj za seba, že kopec iných návrhov, ktoré ste tu predstavovali, čo sa týka...
Pán predseda, vážený pán minister, kolegovia, kolegyne. Vidím, že tá debata sa začína zase zvrhávať na politiku a kto čo spravil v minulosti a kto čo nespravil v minulosti. Ja poviem za seba aj za KDH, budem hovoriť, že zákon, ktorý pripravuje, pripravilo Ministerstvo zdravotníctva, prešlo medzera za tým pri mojom konaní, čo je dobré? Ale, kolegovia, treba povedať aj za seba, že kopec iných návrhov, ktoré ste tu predstavovali, čo sa týka zdravotníctva, šli v skrátenom legislatívnom konaní a priniesli ste ich tak, že tu chudák Zdenko Svoboda, kolega, tu nosil pozmeňováky v druhom čítaní a častokrát ani nevedel, chudák, čo tu musí čítať, čiže za to ho úprimne obdivujem, že to všetko takto zvláda, lebo častokrát ani nevedel, čo číta, a musel to tu prečítať, aby niečo pripravil, ale dnes ho musím pochváliť, že toto tu už dáva trošku väčší zmysel. Poďme, aby sme od tej politiky odišli, ale poďme k tomu, kvôli čomu sa tento návrh zákona pripravuje. Ja si myslím, že budete so mnou súhlasiť, pán minister, že ambíciou tohto zákona je, aby pacienti dostali to najlepšie, ten najlepší liek pri tom svojom ochorení, ktoré majú. Myslím, že to je asi ambíciou vašou. A či sa to týmto návrhom zákona podarí spraviť, si zatiaľ ešte nemyslím, ale veď je prvé čítanie. A poviem to z jednoduchého dôvodu, že nám sa tu bije päť skupín, hej? Máme tu pacienta alebo a rodičov detí, ktorí bojujú s nejakým závažným ochorením, lebo tu sa bavíme o inovatívnych liekoch, hej? Lebo ostatné druhy liečby, aj podľa toho, čo aj pán predseda Baláž rozprával na zdravotníckom výbore, máme v podstate poriešenú, hej? Čiže bavíme sa o liekoch, ktoré sú inovatívne, a tie ostatné skupiny liekov tí pacienti dostávajú pri onkologických ochoreniach a tak ďalej a tak ďalej. Čiže bavíme sa o liekoch, ktoré tu vlastne sú možno niektorý krát čaj na bežné? Na Slovensku nám už v podstate 2 roky niektoré druhy liekov sme nevedeli schvaľovať, lebo dlho trvá schválenie konkrétnych daných liekov a toto by to malo všetko podľa vášho návrhu urýchliť. Čiže pacienti chcú, keď majú veľmi závažné ochorenie, aby tú druhú šancu na to svoje ochorenie mali, dostali, aby mali možno nie šancu prežiť, lebo častokrát to sú tie lieky, ktoré len predlžujú život. To treba otvorene povedať, že sú to lieky, ktoré niektoré len predlžujú život. Oni tie lieky nevyliečia úplne pacienta, ale predĺžia jeho bytie na tomto svete možno niekedy o pol roka, o rok. Škoda, že nemáme niektoré spätné štatistiky, že ako niektoré lieky, ktoré tu vlastne boli a boli schvaľované takýmto spôsobom, priniesli benefit pre toho pacienta. Ja si myslím, že to by bolo veľmi dôležité, aby sme niektoré skupiny liekov aj takto možno konkrétne aj identifikovali, že či to bola pridaná hodnota, že keď to stálo toľko a toľko peňazí, či to pre tých pacientov malo aj pridanú hodnotu tým, že prežili o rok, o dva, o tri mesiace a tak ďalej a tak ďalej. Potom tu máme skupinu lekár, ktorý vlastne chce tomu pacientovi pri tom jeho ochorení poskytnúť čo najlepšiu možnú liečbu, aká momentálne je k dispozícii, buď na základe guidelineov, ktoré sú schválené, alebo na základe možno inovatívnych prístupov, ktoré sú v zahraničí. Potom prichádzame k tým, ktorí to vlastne budú platiť. A to sú vlastne poisťovne, a tam narážame vlastne na problém, že niektoré lieky poisťovne preplácať chcú a niektoré jednoducho lieky alebo liekové skupiny preplácať jednoducho nechcú. A posledným štvrtým je vlastne farma biznis. Je to vlastne biznis, ktorý a to kto to Lieky poisťovne preplácať chcú a niektoré jednoducho lieky alebo liekové skupiny preplácať jednoducho nechcú. A posledným štvrtým je vlastne farma biznis. Je to vlastne biznis, ktorý do tohto, do inovatívnych liekov a vlastne do farma biznisu investuje veľké peniaze, ale samozrejme má z toho aj veľké zisky a ich záujem je samozrejme jasný, aby sa tu predávalo čo najviac liekov, čo za čo najvyššiu cenu. Do toho vstupuje vlastne Ministerstvo zdravotníctva, ktoré to všetko má regulovať a nájsť tú správnu cestu, aby sme v tom našom, by som povedal, že veľmi zlom finančnom nastavení krajiny celkovo aj teraz, našli ten balans, čo vlastne pacientom preplácať dané poisťovne budú. A čo vlastne im preplácať už nebudú? A to si myslím, že je veľmi ťažká situácia, aby to ministerstvo na základe aj ministra možno zdravotníctva alebo aj skupín... Tak to rozumiem. Prichádzam o tom, že ste sa s tým mnohí stretli, prichádza tzv. mediálny tlak, že častokrát sa do médií dostávajú informácie o tom, že niektoré skupiny ľudí alebo niektoré skupiny daných diagnóz sa prezentujú, že to je teraz tá najdôležitejšia vec, ktorá má byť, aby bola preplatená a že proste sa robia tlaky, aby poisťovne dané skupiny liekov preplácali. A tu ja vidím najväčší problém, ten, a z tohto miesta by som to aj chcel otvorene povedať, že my jednoducho nemáme kapacitu v našej krajine na to, ani finančnú, ani ekonomickú na to, aby sme niektoré skupiny liekov, ktoré predĺžia určitú časť života alebo zlepšia nejaký benefit a stoja milióny eur, uhrádzali zo zdravotného poistenia a nedávali tie lieky pacientom, ktorí nielen že sa vyliečia, ale ich dokonca zachránime. To je dôležité povedať. Z toho všetkého, čo som ja navnímal a napočúval pri tých stretnutiach, ktoré organizoval pán predseda zdravotníckeho výboru pán Baláž. A to teraz nechcem povedať, čo na tých stretnutiach bolo, lebo ja si myslím, že bolo tam veľa politiky, ale počúvať tie dané skupiny bolo dobré v tom, že sme si mohli urobiť nejaký taký ucelený obraz, hej? Každý, myslím si, z tých skupín, ktoré na tom zdravotníckom výbore boli, má nejaký záujem, ale my ako zákonodarcovia máme z toho vybrať to, čo by bolo na konci dňa najlepšie pre pacientov. A tu poviem, že tie financie nie sú. A ja si myslím, že problém tohto návrhu zákona, pán minister, je ten, že on naozaj nemá finančné krytie. A ja si myslím, že urobíme v budúcej vláde, to je jedno, kto tu bude sedieť, sekeru, ktorú nebude vedieť zaplatiť a ten daný minister, ktorý tu bude o dva roky, o rok, o tri, bude musieť povedať, že jednoducho na tieto skupiny liekov nemáme peniaze a nebudeme ich mať z rozpočtu kde nájsť. A vytvoríme u pacientov nádej. To je ten problém, že my vytvoríme u pacientov nádej, že oni si na to teraz momentálne zvyknú, lebo sa tie nožnice teraz otvoria. A jednoducho my vytvoríme nádej, že toto tu zlepší stav pri tých najťažších ochoreniach, na ktoré momentálne sú inovatívne lieky. A tí pacienti si na to jednoducho zvyknú a potom im bude veľmi ťažké povedať, že na to jednoducho peniaze nie sú alebo nebudú. A ja očakávam od vás, že to vlastne vysvetlíte, ako je to finančne kryté. Lebo aj teraz tie skupiny liekov, ktoré ešte stále nie sú schválené, ale čakajú na schvaľovanie alebo už platenie od zdravotných poisťovní, nemáme ich v rozpočte kryté, aký balík peňazí je momentálne nekrytý a aký bude v budúcnosti potrebný, aby sa našli peniaze v štátnom rozpočte. Lebo, aby sme si to vysvetlili takým jednoduchým spôsobom, tak ja vám len také dáta poviem, aby ste si to vedeli predstaviť. By som to povedal v číslach: tak 1,8 miliardy ide momentálne do liekovej politiky a Ministerstvo kultúry má 1,4 miliardy rozpočtu. Ministerstvo životného prostredia má 1,8 miliardy rozpočtu, čiže je to obrovský balík peňazí, ktorý musí podľa mňa byť čo najúčelnejšie a najtransparentnejšie daný do systému. A to, čo som sa pýtal aj v predchádzajúcej rozprave, keď rozprával pán Kadužák, že mne tu chýba to, čo je priorita vlastne ministerstva alebo čo je priorita Ministerstva zdravotníctva alebo Slovenskej republiky, akých pacientov liečiť. Či liečiť onkologických, liečiť kardio, neurológie alebo proste aká je priorita. Na čo sa chceme konkrétne zamerať, lebo z tohto návrhu vôbec nie je jasné, čo je cieľom tej liekovej politiky. Preplácať všetky lieky, preplácať všetky lieky na rakovinu alebo preplácať všetky lieky, ktoré majú detské ochorenia. Proste ja z toho návrhu naozaj neviem, lebo ja si myslím, že na to všetko momentálne peniaze nemáme, aby sme mohli preplácať všetko všetkým. Mali by sme si povedať, čo má prioritu a čo prioritu nemá. Ak mi viete povedať, pán minister, že to tam je, tak mi to tam ukážte, lebo ja to tam naozaj nevidím v tom návrhu, že máme tu prioritné skupiny liekov, ktoré jednoducho preplácať chceme. A tam ja vidím ten najväčší problém, lebo my ideme teraz otvoriť takto nožnice, ktoré sme aj v roku 2002 za seba aj s kolegom Stachurov kritizovali v preplácaní. Tak už dnes je aj deficit štátneho rozpočtu, aby sa zdvihol takto vysoko. Takže ja za seba poviem, že vidím tam tieto riziká. A budem očakávať, že pán minister na tieto otázky skúsi zodpovedať, aby sme jasne dodefinovali to, že pacient dostane v tej najťažšej situácii to, čo dostať má, a nebudeme platiť lieky, ktoré sú drahé a neprinášajú žiadny benefit pre pacienta. Aby sa z toho naozaj nestalo to, že lieky, ktoré nemajú žiadny benefit pre pacienta, sú preplácané a stoja, nie že 100-tisíc, stoja milióny eur zo štátneho rozpočtu. Keď samozrejme prebehne rozprava k tomuto prvému čítaniu, tak samozrejme budeme si ten celý návrh vypracovávať a aby sme možno pripravili aj pozmeňujúce návrhy, ktoré by sme samozrejme odkonzultovali s Ministerstvom zdravotníctva, ale riziká, ktoré si myslím, že sú veľmi dôležité, pán minister... A pani poslankyňa Špánik tu nie je, ale ona mala celkom taký dobrý návrh. Pán predseda Baláž to počul, že tým, že my sme veľmi malý trh, tak máme naozaj veľký problém s tým, že sme nezaujímaví možno pre niektoré farmafirmy aj pre niektoré skupiny liekov, ktoré by tu na Slovensku mali byť, lebo tá cena je veľmi nízka. Či nie, pán minister, či náhodou nie je, môžem na chvíľočku, pán minister? Len otázka jedna, že či nie je aj vašou ambíciou, aby sa napríklad vo V4 nakupovali spoločné lieky. Takže toto je ambíciou, lebo toto si myslím, že môže pomôcť Slovensku tým, že by sa nakupovali niektoré lieky vo V4 spoločne, lebo ten náš trh je malý, nezaujímavý aj tým, že máme naozaj jednu z najnižších cien v Európe, lebo takto máme dané, tak sme v podstate nezaujímaví pre niektoré skupiny alebo niektoré farmafirmy. Takže keď na túto otázku odpoviete, budem tiež vďačný. Čiže dve otázky, pán minister: finančné krytie. Druhá je, či sa neuvažuje o tom, aby sme spoločne nakupovali vo V4 lieky a aký to bude mať celkový dopad na štátny rozpočet? Ďakujem vám pekne. Na vaše vystúpenie zatiaľ jedna faktická.
Skryt prepis