Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
26.1.2024 o 12:38 hod.
Mgr.
Ľubomír Galko
Videokanál poslanca
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, pán minister, v mojom vystúpení sa zameriam na časť, ktorá sa týka skrátenia premlčacích lehôt. Ak prejdú navrhované zmeny trestného práva, verejnému funkcionárovi bude hroziť menší trest ako bežnému človeku za krádež. Vlády budú kradnúť v prvom roku vládnutia, lebo ich činy sa do troch rokov premlčia a ďalšia vláda ich už nebude môcť vyšetriť. To nehovorím ja, to povedal prokurátor Ladislav Masár zo špeciálnej prokuratúry. V praxi to bude znamenať to, že akýkoľvek minister z tejto vlády podvodníkov a klamárov, šéf nejakého úradu, štátneho podniku alebo predstaviteľ samosprávy, primátor, starosta, úradník a podobne môžu prvý rok po zvolení alebo ustanovení do funkcie kradnúť ako po nebohom, potom zvyšné tri roky svojho mandátu už nie a keď sa na to príde až v nasledujúcom volebnom období, čo tak prakticky býva vždy, ich skutky budú premlčané a oni sa nám budú môcť zvyšok života škeriť zo svojich bazénov ich miliónových víl na Slovensku alebo z dovolenky v Kostarike, ktoré si zaplatia z peňazí, ktoré ukradli všetkým ľuďom.
V Číne by so zločincami, zlodejmi vo verejnom živote, ktorí rozkrádajú spoločné peniaze, spravili krátky proces. Vo vyspelých demokratických krajinách by tvrdo a dlhodobo pykali vo väzení, u nás im vládna moc chce zabezpečiť formou krátkej premlčacej lehoty beztrestnosť. Človek si položí otázku že prečo. No, lebo u nás sú zločinci z radov zlodejov vo verejnom priestore a vládna moc je jedna a tá istá skupina ľudí. Tak preto.
A teraz k jednej dôležitej veci. Lebo my v opozícii tu riešime už mesiac nielen škandalózny obsah tohto návrhu, ktorý môžeme smelo označiť pracovným názvom lex vitaj, organizovaný zločin, ale aj to, prečo sa táto vládna koalícia tak šialene ponáhľa a láme veci doslova cez koleno. Napriek neuveriteľnému odporu výhrad Európskej komisie, Európskeho parlamentu, obrovskému množstvu pripomienok odbornej verejnosti na Slovensku, poctivej opozičnej argumentácii tu v parlamente, rozhorčeniu desaťtisícov protestujúcich ľudí v uliciach našej vlasti, napriek tomu si vládny valec ide svoje. A my popri kritike a argumentácii rozmýšľame: prečo? Prečo ten chvat, ten zhon? Kvôli Tiborovi Gašparovi, ktorý je vo viacerých prípadov obvinený a už do konca obžalovaný? Kvôli smeráckym oligarchom a smeráckym kumpánom, ktorí sú obvinení alebo sú už v súdnych procesoch tiež? Alebo kvôli tomu, aby sa Kováčik a Kočner a im podobní zločinci dostali z väzenia a nezačali bonzovať na svojich politických parťákov? Lenže toto by sa dalo schváliť aj v normálnom, normálnym návrhom zákona. Síce by si museli koaliční politici odtrpieť medzirezortné pripomienkové konanie, ale to by pri ich cynizme a bezohľadnosti bez problémov odignorovali a nakoniec by to v normálnom procese aj tak pretlačili.
Dámy a páni, žiaden Tibor Gašpar, žiaden Böder, Výboh a ďalší nie sú príčinou tohto neuveriteľného cválania. Aspoň nie primárnou príčinou, oni sa len zvezú.
V týchto dňoch jedno médium, portál Pluska, priniesol informáciu, ktorá nevzbudila u iných médií ani vo verejnosti veľkú pozornosť. A síce to, že z kuloárov orgánov činných v trestnom konaní sa vynorila informácia, že sa pripravuje obvinenie Petra Pellegriniho. Ako je všeobecne známe, dvaja zločinci, bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a bývalý podnikateľ Michal Suchoba, ktorí sú obvinení v kauze Mýtnik, vypovedali aj o úplatkoch, ktoré mali zabezpečiť politickú podporu. A konkrétne hovorili o Petrovi Pellegrinim. Kauza Mýtnik sa týka projektov na finančnej správe v hodnote 65 mil. eur. Kvôli nej skončili s obvinením na krku Jozef Brhel, bývalý šéf finančnej správy Imrecze či IT magnát Suchoba. Biznis dvoch posledných menovaných fungoval jednoducho. Daniari pod vedením Imreczeho potrebovali informačné systémy a kamarát Suchoba im ich rád dodal cez spoločnosť Alexis. Suchoba začal s políciou spolupracovať prakticky okamžite po vznesení obvinenia. Prvú výpoveď urobil ešte cez telemost zo Spojených arabských emirátov. Neskôr sa ro... (Rečník sa odmlčal pre pískanie v sále. Vstup predsedajúceho.)
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Prosím, zastavte časomieru pánovi poslancovi a zavolajte do réžie, že či to je nejaký problém technický niekde. (Reakcie z pléna.
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Nie, nie, nie, nie, nemám. Môžme? (Reakcie z pléna.) Nie, nie, nemám ani mobil. (Reakcie z pléna.) Dobre, budem pokračovať.
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Nech sa páči.
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Dobre, budem pokračovať.
Biznis dvoch posledných menovaných fungoval jednoducho. Daniari pod vedením Imreczeho potrebovali informačné systémy a kamarát Suchoba im ich rád dodal cez spoločnosť Alexis. Suchoba začal s políciou spolupracovať prakticky okamžite po vznesení obvinenia. Prvú výpoveď urobil ešte cez telemost zo Spojených arabských emirátov. Neskôr sa rozrozprával aj Imrecze. Spoločne odkryli aj politické pozadie kauzy a tok úplatkov nevyhnutných na plynulú spoluprácu Suchobovej spoločnosti Alexis s finančnou správou. Tá na prelome rokov 2013 a 2014 ponúkla daniarom napr. projekt virtuálnej registračnej pokladnice v hodnote 5,5 mil. eur. Ministrom financií bol vtedy Peter Kažimír a štátnym tajomníkom Peter Pellegrini. V prvej fáze mali pokladnicu jednoducho online zdarma využívať lekári, hotelieri, notári či taxikári a štát tak získal väčší prehľad o ich príjmoch a podnikaní. František Imrecze pre projekt kamaráta Suchobu na politickom poli potreboval pomoc. Zavedenie virtuálnej pokladnice si totiž vyžadovalo zmenu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Jeho prirodzeným partnerom na rokovanie bol vtedajší štátny tajomník Pellegrini. No a v roku 2021 už usvedčený zločinec Imrecze vypovedal, ako sa touto témou zaoberali na neformálnej večeri v reštaurácii v centre mesta. Vypovedal o tom, ako Peter Pellegrini, vtedajší štátny tajomník a aktuálny predseda strany HLAS, zároveň prezidentský kandidát, mu vtedy povedal, že vládny akčný plán boja proti daňovým únikom je časovo napätý a zabezpečiť potrebnú zmenu zákona v požadovanom čase bude veľmi náročné. Preto treba zabezpečiť rozsiahlu politickú podporu.
Podľa Imreczeho však zašiel ešte ďalej. Citujem z výpovede. "Takisto sa ma spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda konkrétne mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná." Povedal bývalý šéf daniarov vyšetrovateľom. Imrecze vypovedal, že peniaze nemali ísť Pellegrinimu priamo, ale cez prostredníka a tým bol oligarcha Miroslav Výboh.
Ďalší citát: "Pri prechádzke z reštaurácie sa ma Peter Pellegrini spýtal, či tú finančnú odmenu od Michala Suchobu vieme zrealizovať prostredníctvom Miroslava Výboha. Vypovedal Imrecze.
Viac svetla do prípadu priniesol aj Suchoba. Bol to totiž práve on, kto sa spolu s Imreczem vybral na dohodnutú schôdzku s Výbohom do jeho kancelárie v bratislavskom hoteli Carlton. Mocný muž blízky SMER-u podľa Suchobovej výpovede na stretnutí vyčíslil, akú hodnotu bude mať politická podpora zmeny zákona. Ďalší citát z výpovede: "Po asi 30-minútovej debate nám oznámil, že, by bolo dobré dať štátnemu tajomníkovi odmenu za virtuálnu elektronickú pokladnicu. Na otázku akú, povedal, že 150-tisíc eur." Vypovedal Suchoba.
Rovnakú sumu aj priebeh stretnutia opísal aj Imrecze s tým, že jemu sa 150-tisíc zdalo priveľa. Suchoba však vyšetrovateľom priamo povedal, že nevidel dôvod zjednávať a rovno súhlasil s vyplatením peňazí. Suchoba vypovedal, ako o pár dní svoj sľub splnil a Výbohovi priniesol 150-tisíc eur v päťstourových bankovkách v krabici od šampanského Cristal, ktorého fľaša vyjde približne na 250 eur. Imreczeho kamarát Výboh chcel záležitosť korektne uzavrieť, preto si oboch mužov pozval na schôdzku ešte raz a na tomto stretnutí im podľa bývalého šéfa daniarov povedal, že záležitosť je vybavená a Pelle ďakuje.
Rovnako si na schôdzku spomínal a spomína aj Suchoba. Vyšetrovateľom ešte opísal, ako zo stretnutia vo Výbohovej kancelárii odišli tajným východom, kde ich výťah na konci dlhej chodby vyústil priamo v loby známeho bratislavského hotela. Potom už išlo všetko hladko. Poslanci koncom roka 2014 schválili zmenu zákona, ktorou sa od apríla 2015 mala začať využívať virtuálna pokladnica, a daniari mohli podpísať dodatok k zmluve s Alexisom.
Pre korektnosť dodávam, že informáciu o tomto úplatku pre Petra Pellegriniho priniesol ako prvý server Topky.sk a tieto podrobnejšie informácie, ktoré som tu teraz povedal, priniesol potom neskôr portál Aktuality.
Už len dodám, že po prevalení podozrení v kauze Mýtnik daniari zrušili zmluvy na správu viacerých systémov s Alexisom a od roku 2021 prevádzkujú virtuálnu pokladnicu svojpomocne. Dámy a páni, v tomto je pes zakopaný. My si môžeme o portáli Pluska myslieť čokoľvek aj o pravdivosti informácií, ktoré prinášajú, ale práve v tomto prípade je veľmi reálne, že napísali pravdu, že obvinenie Petra Pellegriniho za tento čin je na spadnutie. Zrejme sa okrem týchto dvoch svedkov podarilo orgánom činným v trestnom konaní, polícii pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry získať ďalšie dôkazy a nádejný prezidentský kandidát Peter Pellegrini to z informácií, ku ktorým sa ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky pravidelne dostáva, vie. Preto treba tento návrh zákona schváliť čo najskôr. Nielen preto, aby bol Úrad špeciálnej prokuratúry zrušený, ale hlavne, dovolím si povedať, výlučne preto, aby bol skutok Petra Pellegriniho premlčaný. Preto ten zhon, preto nočné rokovania napriek prísľubom, že nebudú, preto obmedzenie rozpravy a skrátenie rozpravy na 20 hodín napriek prísľubu, že sa tak nestane. Všetko toto zabezpečil Peter Pellegrini.
On sa síce schováva za to, že on to len navrhol a schválili to poslanci, dokonca tu hrajú divadlo, že Petra Pellegriniho k tomu prinútil Robert Fico, ktorý ho ovláda. Nie. Nie. Je vo výsostnom životnom záujme samotného predsedu parlamentu a prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby tento návrh zákona bol schválený čo najskôr, aby jeho skutok bol premlčaný. Lebo sa zachraňuje pred obvinením, lebo sa zachraňuje pred obžalovaním, lebo sa zachraňuje pred odsúdením, lebo sám seba zachraňuje pred väzením.
Navyše ako by to vyzeralo, ak by prezidentský kandidát SMER-u 1 a SMER-u 2 bol obvinený alebo obžalovaný? Tam by k jeho zvoleniu za prezidenta určite neprišlo a celý ich perfídny plán by sa im zrútil. Môj odhad je a uvidíte to v druhom čítaní, kolegovia a kolegyne, že než by prišlo k akejkoľvek korekcii v druhom čítaní v trestných sadzbách, hraniciach výšky súm alebo hocičomu inému, čím nám aj verejnosti budú chcieť zalepiť oči, tak v konkrétnych paragrafoch, ktoré zabezpečia premlčanie vyšetrovania a potrestania trestného činu prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, tu k zmene nepríde. Uvidíme to už čoskoro. A na konci dňa pri hlasovaní uvidíme aj to, či sa nájdu aspoň nejakí koaliční poslanci, ktorí v sebe pozbierajú aspoň kúsok cti a odvahy vzoprieť sa tomu alebo, naopak, či komplet všetkých 79 koaličných poslancov v tomto vykonajú svoju úlohu a službu užitočných idiotov. Službu pre vystrašeného prezidentského kandidáta a úplatkára v jednej osobe Petra Pellegriniho.
Ďakujem vám za pozornosť.
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie v rozprave 20.2.2024 17:34 - 17:34 hod.
Ľubomír GalkoNavrhovateľka ich podrobne vysvetlila, popísala vo svojej úvodnej reči spolu aj s mnohými pozitívnymi efektmi, ktoré by prijatie tejto...
Navrhovateľka ich podrobne vysvetlila, popísala vo svojej úvodnej reči spolu aj s mnohými pozitívnymi efektmi, ktoré by prijatie tejto legislatívy priniesli. Poviem na úvod len to, že sa cyklicky v určitých obdobiach, zvyčajne, samozrejme, predvolebných, objavujú u mnohých politikov kopa fráz o tom, ako treba stransparentniť verejný život, ako je potrebné nečestne nadobudnutý majetok niektorých politikov, verejných funkcionárov, podnikateľov a vlastne kohokoľvek, kto ho nadobudol v rozpore so zákonom a dobrými mravmi, odhaliť a zadokumentovať a zhabať. Ale po voľbách tí istí politici na svoje sľuby zvyčajne veľmi rýchlo zabudnú alebo si nájdu tisíc dôvodov, prečo sa to práve teraz nedá legislatívne pripraviť, prečo sa to nedá zrealizovať a uviesť do života a praxe.
Pritom sa všetci určite zhodneme na tom, že na takýto zákon o preukazovaní pôvodu majetku existuje na Slovensku mimoriadne silná spoločenská objednávka. Veď vidíme niektoré exponované aj menej exponované osoby, akým obrovským majetkom disponujú a aký luxus si doprajú, pričom tento ich majetok a luxus absolútne nekorešpondujú s ich oficiálnymi príjmami. Častokrát sú to ľudia pritom, ktorí v živote nič poriadne nerobili, netvorili žiadne hodnoty, nepodnikali a len sa v podstate celé svoje profesné pôsobenie motajú v politike alebo vo verejných funkciách, kde sú ich oficiálne príjmy jasne zadokumentované, a tieto nie sú až také vysoké. Alebo teda sú to osoby, ktoré síce podnikali, ale negenerovali žiaden alebo generovali len minimálny zisk, a to dlhodobo. Napriek tomu sa táto skupina ľudí obohacuje na štáte a to všetko na úrok ľudí, ktorí poctivo pracujú, poctivo žijú, zarábajú, platia nie malé dane, odvody a všetky možné poplatky, ktoré ako občania platiť musia. A toto je mimoriadne nespravodlivé. Táto skupina, malá skupina zbohatlíkov, ktorá nadobudla svoje obrovské majetky nelegálnym spôsobom, korupciou a trestnou činnosťou, takto beztrestne doslova parazituje na slušnej a pracovitej väčšine občanov Slovenska, a preto treba týmto ľuďom tento nečestne nadobudnutý majetok zhabať, treba im ho vziať.
Pripomeňme si teraz pre príklad len najznámejšie exponované prípady. Vladimír Mečiar nám tu svojho času mával s uslzenými očami z televíznej obrazovky a lúčil sa s občanmi s tým, že odchádza z politiky len s jednou malou korzičkou. A vidíme, akým obrovským až nehoráznym nehnuteľným majetkom následne začal disponovať a užívať ho.
Ján Slota sa nám tu roky rokúce vysmieval ako nedotknuteľný, silný politik. Kade-tade lietal na lietadlách, prevážal sa v luxusných autách. Nehnuteľnosti mu aj po odchode z politiky dlhodobo strážila drahá ochranka, ktorú bolo treba platiť. Oficiálne nikdy de facto akože nič nemal.
Alebo keď sa presunieme do neskoršej, resp. do bližšej minulosti a čiastočne mimo politiky, tak vieme veľmi dobre, akým majetkom disponovala a dodnes vlastne disponuje aj zločinec Ladislav Bašternák, ktorý začínal kdesi pod hradom ako nejaký umývač áut v nejakej garáži alebo niečo podobné.
To isté zločinec Marián Kočner. Ten disponoval a dodnes disponuje priam rozprávkovým majetkom, ktorý dokáže takpovediac obhospodarovať ešte dokonca aj z väzenia, kde sa teraz nachádza. Pamätáme si neuveriteľný až absurdný prípad niekdajšieho generálneho riaditeľa železníc, úradníka v podstate alebo manežéra štátneho, ktorý na pumpe stratil batoh, ktorý bol nájdený na toalete, a bolo v ňom 300-tisíc eur v hotovosti. A on sa bránil tým, že ich našiel kdesi v dome po svojej mame.
My starší s nevyzmízikovanou pamäťou si z minulosti dobre pamätáme, ako smerák a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír prišiel do politiky pred rokmi s holým zadkom, ako drobný živnostníček. Podotýkam, že to nie sú moje slová. Takto to o sebe hovorieval on sám. A po rokoch z nej odchádzal s miliónovými nehnuteľnosťami a luxusom.
Prípadne si zoberme samotného súčasného premiéra Roberta Fica. Odhliadnuc od toho, že je to mimoriadne mizerný právnik, ktorý nevyhral žiaden spor, keď zastupoval Slovensko, majetok, ktorý užíva, ale tomuto majetku absolútne nezodpovedajú jeho oficiálne príjmy, ktoré sú verejne dostupné. Stačí si napočítať, koľko oficiálne platil nájomné u Bašternáka za svoje luxusné bývanie a aké mal v tom čase príjmy. Ani to mimoriadne zľavnené nájomné od tohto zločinca si zo svojich oficiálnych príjmov nemohol dovoliť. To by musel živoriť o vode a o kôrke chleba. Nehovoriac o inom luxuse, ktorým bol a je dodnes Robert Fico obhádzaný. Zahraničné hodinky za nekresťanskú cenu, drahá motorka, teraz nedávno nadobudnutý veľkometrážny byt v novej rezidencii Sokolská na Okánikovej ulici v širšom centre hlavného mesta, ktorý si dovtedy prenajímal od svojho straníckeho kolegu a bohviečo všetko ešte.
A nakoniec aj súčasný predseda Národnej rady Slovenskej republiky a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini vlastní a užíva nehorázne luxusný a drahý majetok, na ktorý si oficiálne nemohol legálne zarobiť. Žije v luxuse, ktorý nevie vysvetliť, pokiaľ teda niekto neverí tým jeho klamstvám o nejakej bohatej sestre alebo nejakom asistentovi, ktorému predal halu, ktoré každý príčetný človek skôr pokladá za drzú provokáciu, a nie za nejaké seriózne vysvetlenie.
Tieto príklady, ktoré som spomenul, sú ale relatívne známi ľudia buď z politiky, alebo verejného pôsobenia, alebo ich prírastky v minulosti odhalili a riešili médiá. Lenže takýchto prípadov je oveľa viac, ktoré stoja za to, aby sa im štát venoval, stačí si napríklad pozrieť majetkové priznania verejných funkcionárov, ako sa menia v rokoch, politikov, napríklad regionálnych, ale aj šéfov štátnych orgánov, štátnych úradov, členov štatutárnych a kontrolných orgánov štátnych podnikov a podobne. Ako niektorým každý rok pribúdajú nehnuteľnosti, autá, a pritom hypotéky a úvery im nepribudnú žiadne. A už ani na pohľad voľným okom tieto ich prírastky majetkovo nekorelujú s ich oficiálnymi príjmami, ktoré sú voľne dostupné. Títo, a ale ešte aj iní ľudia, o ktorých ani nevieme, lebo nie sú tak exponovaní, sa nám doslova smejú do tvárí, verejne alebo v duchu, lebo súčasná legislatíva je na nich prikrátka. Jednoznačne môžeme konštatovať, že je vo verejnej záujme tento stav zmeniť a pravidlá nastaviť tak, aby štát voči takýmto ľuďom zakročiť vedel.
Na tomto mieste treba povedať, že my tu nejakú legislatívu, ktorá sa tvári ako zákon o preukázaní pôvodu majetku, máme, ale tá je nanič, je nefunkčná a na jej základe nebol nikto ešte odsúdený ani nebude, lebo je bezzubá vrátane napríklad toho, že umožňuje vyšetrovaným osobám sa v procese preverovania majetku tohto majetku pohodlne zbaviť, prepísať ho na svoju rodinu, známych alebo ho jednoducho predať. Prípadov hodných preverenia majetku by sme vedeli mnohí z nás uviesť viacero, mnohí z nás, mnohí občania Slovenska máme vo svojom okolí tzv. lokálnych zbohatlíkov, u ktorých nie je jasné alebo, naopak, je až mimoriadne a úplne jasné, odkiaľ svoj luxus a obrovský majetok nadobudli, a nič sa nedeje. Tento stav je nebezpečný, demoralizuje spoločnosť a vieru v spravodlivosť, lebo ľudia na Slovensku vidia náhle a beztrestné bohatnutia mafiánov, politikov, špekulantov, ktorí si beztrestne užívajú pochybný majetok, a tí čestní, pracovití a slušní ľudia ťahajú dlhodobo za kratší koniec. V spoločnosti tak silnie úvaha, že žiť nečestne, kradnúť, podvádzať sa de facto oplatí, ak sa to robí šikovne.
Zároveň je správne podotknúť, že existuje mnoho krajín, ktoré majú tento problém ošetrený aspoň čiastočne a ktorými je možné sa inšpirovať. Napríklad v Taliansku je prijatá tak účinná legislatíva zameraná predovšetkým na boj proti mafii a nelegálne nadobudnutému majetku, že výsledkom sú každý rok zabavené milióny eur, kopa nehnuteľností, podnikov, áut, ktoré štát jednoducho zhabe. Taliani idú vo svojej legislatíve dokonca tak ďaleko, že v určitých prípadoch pri podozrení z korupcie alebo sprenevery idú aj do preventívneho zaistenia majetku.
Preto je namieste nefunkčný zákon zahradiť funkčným a riešenie, ktoré predstavuje Veronika Remišová cez dodatočné zdanenie nelegálnych príjmov, na základe ktorých bol tento majetok nadobudnutý, a uloženie patričnej daňovej sankcie prostredníctvom správcu dane je riešením elegantným a bude funkčné. Takýto postup sa svojím efektom plne vyrovná zhabaniu nelegálne nadobudnutého majetku, nakoľko daňovník buď zaplatí hodnotu nepreukázaného majetku, alebo mu majetok bude odobratý v daňovom exekučnom konaní. Korektné aj nastavené aj podávanie podnetov kompetentným orgánom, takže každý podnet musí byť písomne, aby neboli príslušné orgány zahlcované nezmyslami, ale zároveň platí, že každý oznamovateľ bude chránený utajením totožnosti aj ochranou podľa zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Chcem na tomto mieste s plnou vážnosťou podotknúť, že nejaké obavy z preverovania majetku nie sú namieste. My, čo sme úspešne absolvovali a prešli bezpečnostnou previerkou a sme ju aj získali a príslušné orgány nám kontrolovali mimo iného legálnosť nadobudnutého majetku a naše príjmy do posledného centa, sme prežili oveľa väčšiu tortúru než potenciálne podľa tohto návrhu zákona preverované osoby a koruna nám z hlavy nespadla. Na záver mi teda dovoľte vysloviť presvedčenie, že niet žiadnej prekážky, aby sa politici naprieč celého politického spektra, ktorí svoje slová o transparentnosti a zlepšení čistoty verejného pôsobenia a spravodlivosti ako takej, myslia skutočne vážne, nepostavili za tento návrh zákona. Je to návrh zákona pre čestných a slušných občanov a zároveň je to návrh zákona alebo zákon proti podvodníkom a zločincom.
Dovoľujem si vás preto požiadať o jeho podporu.
Ďakujem vám za pozornosť.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 18:12 - 18:14 hod.
Ľubomír GalkoNo, oceňujem, pán Dostál, že ste hovorili vo svojom vystúpení o dodržiavaní legislatívnych pravidiel aj o pravidlách rokovania. Všetci by sme to chceli, aby sa tu pravidlá, a to nielen legislatívne, ale všetky dodržiavali. Veď si len vezmite, pán Dostál, akým hrubým spôsobom zasahuje do tejto rozpravy pri vedení schôdze predsedajúci Národnej rady a prezidentský kandidát Peter Pellegrini. Veď všetci to tu vidíme, veď tu...
No, oceňujem, pán Dostál, že ste hovorili vo svojom vystúpení o dodržiavaní legislatívnych pravidiel aj o pravidlách rokovania. Všetci by sme to chceli, aby sa tu pravidlá, a to nielen legislatívne, ale všetky dodržiavali. Veď si len vezmite, pán Dostál, akým hrubým spôsobom zasahuje do tejto rozpravy pri vedení schôdze predsedajúci Národnej rady a prezidentský kandidát Peter Pellegrini. Veď všetci to tu vidíme, veď tu pri otváraní rozpravy k tomuto návrhu zákona cvičí s ministrom dopravy ako s takým gumeným gašparkom a robí z neho malé jojo, on nemá problém tu v absolútnom rozpore s realitou to popierať a klamať to, čo tu všetci vidíme, na mikrofón, prosím pekne, napáda tu opozičného poslanca mimo akýchkoľvek pravidiel, mimo akejkoľvek rozpravy k zákonu bez toho, aby ten mohol primerane reagovať. A tak si potom kladiem otázku, ako sa dajú dodržiavať legislatívne a iné pravidlá pri rokovaní, o ktorých ste hovorili na začiatku vášho vystúpenia, keď máme v čele parlamentu človeka, ktorý tieto pravidlá v kuse a stále hrubo pošliapava.
Hovorili ste o hospodárskom výbore, že sa o tomto návrhu diskutovalo na ňom len trinásť minút, aj kolega Hlina to spomenul, aj kolega Pročko, ktorý je členom tohto výboru, to potvrdil a predsedajúci a prezidentský kandidát Pellegrini normálne, sprosto a drzo klame, že tomu tak nebolo. Normálne neuveriteľné toto.
Vy ste apelovali, pán Dostál, na Petra Pellegriniho, aby rešpektoval rokovací poriadok. Ja sa obávam, že vám Peter Pellegrini nevyhovie, lebo Peter Pellegrini, ktorý vkuse porušuje rokovací poriadok vstupovaním do diskusie cez mikrofón mimo akéhokoľvek vystúpenia v rozprave, je obyčajný bezcharakterný lump!
Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 17:49 - 17:49 hod.
Ľubomír GalkoVystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 17:49 - 17:49 hod.
Ľubomír GalkoSom rád, pán kolega Hlina, že ste vysvetlili k tomuto zákonu to, že z takpovediac malej opravy po Kollárovi sa vykľulo no otvorenie a revízia ďalších troch zákonov. Prijímať zákony takýmto nielen drzým, ale aj diletantským spôsobom, to vypovedá veľa o kvalite tejto vládnej koalície, ale v tejto súvislosti by som rád upriamil pozornosť na to, akých nesvojprávnych doslova pajácov tu z predstaviteľov koalície robia ich...
Som rád, pán kolega Hlina, že ste vysvetlili k tomuto zákonu to, že z takpovediac malej opravy po Kollárovi sa vykľulo no otvorenie a revízia ďalších troch zákonov. Prijímať zákony takýmto nielen drzým, ale aj diletantským spôsobom, to vypovedá veľa o kvalite tejto vládnej koalície, ale v tejto súvislosti by som rád upriamil pozornosť na to, akých nesvojprávnych doslova pajácov tu z predstaviteľov koalície robia ich pohlavári, a to už nielen z poslancov, čo ani nevedia častokrát, čo schvaľujú, ale už aj z ministrov. Ako si máme vysvetliť to, že predsedajúci parlamentu Peter Pellegrini oznámi, že minister chce otvoriť rozpravu, ten ju otvorí, potom odstúpi, ide si sadnúť, ide preč od mikrofónu a predsedajúci ho vráti naspäť a povie, že on vlastne chce vystúpiť v rozprave. A ten sa poslušne vráti, hej, postaví sa k mikrofónu, medzitým sa prihlásia do rozpravy dvaja poslanci a následne predsedajúci pán Pellegrini za ministra povie, že však on vlastne prepúšťa poradie tým dvom poslancom a posadí ho ako takého malého žiačika. Vy robíte z tých vašich nominantov, nielen poslancov, ale už aj z ministrov doslova nesvojprávnych jedincov, čítačov toho, čo im niekto strčí do ruky. Inak, inak sa to celé nedá ani vysvetliť.
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán Hlina rozprával niečo takéto? Reagujte na pána Hlinu!
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Áno, reagujem na pána Hlinu. Pán Hlina odkážte, prosím vás pekne, pánovi ministrovi dopravy, že robí z neho pán Pellegrini doslova pajáca, len aby náhodou nešiel v rozprave, aby nemusel diskutovať, a že robí z neho strašného zbabelca. Toto mu, prosím vás, odkážte, že mu to prezidentský kandidát pán Pellegrini nejakým spôsobom vybavuje, že z neho, robí z neho hlupáka a že sa nedá na to pozerať.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.2.2024 17:48 - 18:03 hod.
Ľubomír GalkoVystúpenie s procedurálnym návrhom 8.2.2024 10:45 - 10:46 hod.
Ľubomír GalkoNavrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky dala hlasovať o všetkých troch mojich pozmeňovacích návrhoch. Jeden som prečítal v rozprave a dva, nakoľko mi bol odopretý čas, som odovzdal predsedajúcemu. O každom bode zo všetkých troch mojich pozmeňovacích návrhoch žiadam hlasovať zvlášť.
Odôvodnenie: Vzhľadom k tomu, že bola skrátená rozprava a nedostal som sa k prečítaniu dvoch pozmeňovacích návrhov, rokovací poriadok...
Navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky dala hlasovať o všetkých troch mojich pozmeňovacích návrhoch. Jeden som prečítal v rozprave a dva, nakoľko mi bol odopretý čas, som odovzdal predsedajúcemu. O každom bode zo všetkých troch mojich pozmeňovacích návrhoch žiadam hlasovať zvlášť.
Odôvodnenie: Vzhľadom k tomu, že bola skrátená rozprava a nedostal som sa k prečítaniu dvoch pozmeňovacích návrhov, rokovací poriadok jasne určuje, čo treba v takom prípade robiť. Treba tieto pozmeňovacie návrhy spravodajcom prečítať a rozdať ich poslancom a následne ich zaradíte do hlasovania. Takže očakávam, že tento postup bude uplatnený aj v mojom prípade.
Ďakujem pekne.
Vystúpenie v rozprave 2.2.2024 11:06 - 11:07 hod.
Ľubomír GalkoTakže v mojom vystúpení sa zameriam primárne na prednes troch pozmeňovacích návrhov, ktoré chcem predložiť, tieto prečítam na konci môjho vystúpenia. Najprv ešte niekoľko myšlienok k samotnému návrhu. Zaznelo toho už veľa v doterajšej rozprave, takže spomeniem len štyri konkrétne veci, ktoré tu buď ešte nezazneli, alebo nezazneli v dostatočne silnej miere.
Po prvé. Chcem, aby všetci poslanci koalície, ktorí sa chystajú zahlasovať za tento návrh zákona, a zároveň aj všetci občania Slovenska vedeli, že ak bude tento návrh zákona schválený a nebudú okrem predloženého kozmetického koaličného pozmeňovacieho návrhu schválené žiadne opozičné pozmeňovacie návrhy, tak bude premlčané aj trestné stíhanie obžalovaného Mariana Kočnera a spol. pre trestný čin poškodzovania veriteľa v kauze Welten Báč, čo bude znamenať, že poškodeným definitívne zanikne nárok na náhradu škody vo výške presahujúcej 3 mil. eur. Takže ešte raz, aby ste, kolegovia z koalície a opozície, rozumeli a vedeli, za čo zahlasujete a čo spôsobíte, konkrétnych ľudí poškodených v Kočnerovej kauze, ktorú som spomenul, pripravíte o viac ako 3 mil. eur.
Po druhé. Chcem, aby všetci poslanci koalície, ktorí sa chystajú zahlasovať za tento návrh zákona, a zároveň aj všetci občania Slovenska vedeli, že ak bude tento návrh zákona schválený a nebudú okrem predloženého kozmetického koaličného pozmeňovacieho návrhu schválené žiadne opozičné pozmeňovacie návrhy, tak bude premlčané aj v súčasnosti pripravované trestné stíhanie štátneho tajomníka na ministerstve financií v rokoch 2013 a 2014 a dnes predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a zároveň prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho za prijatie úplatku vo výške 150-tisíc eur za umožnenie objednania IT projektov na finančnej správe v rokoch 2013 a 2014, týkajúcich sa virtuálnej registračnej pokladnice v hodnote 5,5 mil. eur, účelovou a urýchlenou legislatívnou zmenou zákona, ktorú on osobne zabezpečil. Takže ešte raz, aby ste, kolegovia z koalície a opozície, rozumeli a vedeli, za čo zahlasujete a čo spôsobíte, konkrétneho politika v super konflikte záujmov, predsedu jednej koaličnej strany Petra Pellegriniho zachránite pred obvinením a obžalovaním z korupcie a pred väzením. Po nadobudnutí účinnosti tohto zákona budú musieť orgány činné v trestnom konaní v tejto veci zastaviť akékoľvek vyšetrovania.
Tu už len dodám, že môj odhad, ktorý som prezentoval v rozprave pri prvom čítaní, keď ešte neboli známe zmeny sľubované Petrom Pellegrinim v druhom čítaní, a síce to, že nech by prišlo k akejkoľvek korekcii v druhom čítaní v trestných sadzbách, v hraniciach výšky súm, alebo k hocičomu inému, čím nám aj verejnosti bude chcieť koalícia zalepiť oči, tak v konkrétnych paragrafoch, ktoré zabezpečia premlčanie vyšetrovania a potrestania trestného činu prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, nepríde. Tento môj odhad sa ukázal ako stopercentne správny.
Po tretie. Chcem, aby ste všetci poslanci koalície, ktorí sa chystáte zahlasovať za tento návrh zákona, a zároveň aj všetci občania Slovenska vedeli a rozumeli tomu, že ak bude tento návrh zákona schválený a nebudú okrem kozmetického koaličného pozmeňovacieho návrhu schválené žiadne opozičné pozmeňovacie návrhy, tak bude premlčaný aj skutok guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra v kauze podplácania. Pripomeňme si, že Kažimír je obžalovaný z toho, že bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 ako minister financií poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti. Zároveň si pripomeňme, že v tomto prípade už sudca Cisarik rozhodol trestným rozkazom o Kažimírovej vine. Odsúdil ho, teda bol presvedčený už na základe predložených dôkazov z prípravného konania o jeho vine. Súdny proces, ktorý beží len preto, lebo aj odsúdený Kažimír, aj žalujúci prokurátor sa odvolali. Takže ešte raz, aby ste, kolegovia z koalície aj opozície, rozumeli a vedeli, za čo zahlasujete a čo spôsobíte. Prebiehajúci súdny proces týkajúci sa obžalovaného Kažimíra za korupciu, ktorý je tesne pred dokončením, bude musieť byť zastavený a skončený a vy zachránite Kažimíra pred odsúdením.
A po štvrté, chcem, aby všetci poslanci koalície, ktorí sa chystajú zahlasovať za tento návrh zákona, zároveň aj všetci občania Slovenska vedeli a rozumeli tomu, že ak bude tento návrh zákona schválený a nebudú okrem kozmetického koaličného pozmeňovacieho návrhu schválené žiadne opozičné pozmeňovacie návrhy, tak bývalý špeciálny prokurátor, zločinec Kováčik, ktorý si za prijatie úplatku 50-tisíc eur a vynášania zo spisov momentálne odpykáva trest 8 rokov nepodmienečne a do konca trestu mu zostáva necelých 5 rokov, bude môcť požiadať o preloženie do domáceho väzenia. Toto odhlasujeme, kolegovia z koalície, že zločinec Kováčik, ktorý mal bojovať proti korupcii a dozerať na čistotu a mravné konanie a ktorý sa hrubo tomuto svojmu poslaniu spreneveril, pôjde po smiešnych 3 rokoch z väzenia domov.
Toto sú konkrétne štyri prípady, ktoré som tu chcel v dnešnej rozprave prednostne ešte uviesť tak pre informovanosť hlasujúcich poslancov, ako aj pre verejnosť, ktorá sa zaujíma o veci verejné a ktorá toto rokovanie sleduje.
Teraz k zmieneným trom pozmeňovacím návrhom. V pozmeňovacom návrhu č. 1 navrhujeme vypustenie ustanovení, ktorými sa ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, navrhujeme malú škodu stanoviť na výšku nad 500 eur a navrhujeme zachovať jej násobky tak, ako je to v zákone teraz, to znamená 10-, 100- a 500-násobok. Ďalej navrhujeme zachovanie premlčacích dôb, zvýšenie sadzieb za majetkové a hospodárske trestné činy, zrušenie zákazu používania obrazovo-zvukových materiálov pri rokovaní Národnej rady, predĺženie času na rozpravu a stíšenie legislatívneho procesu. V preklade to znamená, že navrhujeme, že ak bude na nejakej schôdzi parlamentu predložený obsiahly pozmeňovací návrh, tak sa o ňom bude hlasovať až na ďalšej schôdzi. Tento pozmeňovací návrh podávam spoločne s poslancom Gáborom Grendelom.
V pozmeňovacom návrhu č. 2 navrhujem vypustenie ustanovení, ktorými sa ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, navrhujem malú škodu stanoviť na výšku nad 500 eur a navrhujem zachovať jej násobky tak, ako je to v zákone teraz, to znamená 10-, 100- a 500-násobok. Ďalej navrhujem zachovanie premlčacích dôb a úpravu § 363. Cieľom tejto časti pozmeňovacieho návrhu je podporiť obnovu dôvery v právny štát úpravou ustanovenia § 363 Trestného poriadku tak, aby jeho znenie zodpovedalo pôvodnému zmyslu tohto mimoriadneho opravného prostriedku, ktorý má v rukách generálny prokurátor Slovenskej republiky na odstránenie nezákonnosti v prípravnom konaní. Zároveň sa tým zlepší dodržiavanie zákazu negatívnych pokynov, ktoré sa neraz obchádzajú práve využitím § 363 Trestného poriadku. Pôvodným zmyslom mimoriadneho opravného prostriedku bolo poskytnúť právomoc generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky, zrušiť právoplatné rozhodnutia vydané policajtom alebo prokurátorom v prípravnom konaní, ak došlo k podstatnému pochybeniu, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci. Za také rozhodnutia nemožno považovať napríklad uznesenie o vznesení obvinenia, čo v súčasnosti patrí medzi časté prípady rozhodnutí, voči ktorým smeruje použitie § 363 Trestného poriadku. Deje sa tak dokonca aj v súvislosti s obvineniami vplyvných osôb za spáchanie závažných trestných činov korupcie či organizovaného zločinu. Dík. (Rečníkovi priniesol poslanec Jakab pohár vody.) Zmena v predloženom pozmeňovacom návrhu je obsiahnutá pre § 363 teda v tom, že do budúcnosti bude potrebné na jeho použitie podstatné porušenie zákona, resp. podstatné pochybenie. Tento pozmeňovací návrh podávam sám.
V pozmeňujúcom návrhu č. 3 navrhujem ponechať Trestný poriadok v súčasnej podobe, to znamená navrhujem v ňom vypustenie všetkých bodov predmetného návrhu zákona. Aj tento pozmeňovací návrh č. 3 podávam sám.
Teraz postupne prečítame vyššie uvedené tri pozmeňovacie návrhy, keďže sú dlhé, predpokladám, že ich nestihnem v stanovenej dobe prečítať a budem pravdepodobne predsedajúcim schôdze prerušený, vopred hovorím, že o pozmeňovacom návrhu č. 1 aj o pozmeňovacom návrhu č. 2, aj o pozmeňovacom návrhu č. 3 žiadam hlasovať o každom bode v týchto pozmeňovacích návrhoch zvlášť.
Pozmeňovací a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ľubomíra Galka a Gábora Grendela. Ešte raz, opravujem sa, pozmeňovací a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Gábora Grendela a Ľubomíra Galka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
1. V čl. I sa vypúšťa bod 2.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
2. V čl. I v bode 4 v § 33a ods. 2 sa slová „povahu a závažnosť" nahrádzajú slovami „povahu, závažnosť a následok".
3. V čl. I v bode 4 v § 33a ods. 3 prvej vete sa za slová „kde postačí" vkladajú slová „na zabezpečenie ochrany spoločnosti pred páchateľom tým, že sa mu zabráni v páchaní ďalšej trestnej činnosti a vytvoria sa podmienky na jeho výchovu k tomu, aby viedol riadny život a súčasne iných odradil od páchania trestných činov".
4. V čl. I v bode 6 v § 34 ods. 4 prvej vete sa za slovami „urovnania s poškodeným" vypúšťa čiarka a slová „ako aj na dobu, ktorá uplynula od spáchania trestného činu".
5. V čl. I sa vypúšťa bod 7.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
6. V čl. I sa vypúšťa bod 14.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
7. V čl. I v bode 24 v § 53 ods. 1 písm. b) sa za slovo „povahu" vkladajú slová „závažnosť a následok".
8. V čl. I v bode 26 sa suma „3 000 000" nahrádza sumou „10 000 000" .
9. V čl. I sa vypúšťa bod 28.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
10. V čl. I bod 30 znie:
„30. § 58 a 59 znejú:
„§ 58
(1) Trest prepadnutia majetku môže súd uložiť vzhľadom na okolnosti spáchaného trestného činu a pomery páchateľa trestného činu, ak páchateľa odsudzuje na trest odňatia slobody na doživotie alebo ak ho odsudzuje na nepodmienečný trest odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin, ktorým páchateľ trestného činu získal alebo sa snažil získať majetkový prospech aspoň veľkého rozsahu alebo ktorým spôsobil škodu veľkého rozsahu.
(2) Trest prepadnutia majetku súd môže uložiť bez splnenia podmienok uvedených v odseku 1, ak odsudzuje páchateľa za spáchanie trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 173 ods. 3, trestného činu obchodovania s ľuďmi podľa § 179, trestného činu zverenia dieťaťa do moci iného podľa § 180 ods. 2 alebo 3 alebo § 181, trestného činu vydierania podľa § 189 ods. 2 písm. c), trestného činu hrubého nátlaku podľa § 190 ods. 1, 3, 4 alebo 5 alebo § 191 ods. 3 alebo 4, trestného činu nátlaku podľa § 192 ods. 3 alebo 4, trestného činu nepovolenej prevádzky lotérií a iných podobných hier podľa § 230 ods. 2, 3 alebo 4, trestného činu legalizácie výnosu z trestnej činnosti podľa § 234, trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov podľa § 270, trestného činu uvádzania falšovaných, pozmenených a neoprávnene vyrobených peňazí a cenných papierov podľa § 271 ods.1, trestného činu výroby a držby falšovateľského náčinia podľa § 272 ods. 3, trestného činu skrátenia dane a poistného podľa § 276 ods. 3 alebo ods. 4, trestného činu neodvedenia dane a poistného podľa § 277 ods. 3 alebo ods. 4, trestného činu daňového podvodu podľa § 277a ods. 2 alebo ods. 3, trestného činu nezaplatenia dane a poistného podľa § 278 ods. 2 alebo 3, trestného činu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru podľa § 279 ods. 2 alebo 3, trestného činu teroru podľa § 313 alebo § 314, trestného činu prijímania úplatku podľa § 328 ods. 2, trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky podľa § 352 ods. 6, trestného činu prevádzačstva podľa § 355 alebo § 356, trestného činu kupliarstva podľa § 367 ods. 3, trestného činu výroby detskej pornografie podľa § 368, trestného činu rozširovania detskej pornografie podľa § 369, trestného činu ohrozovania mravnosti podľa § 372 ods. 2 alebo 3, trestného činu teroristického útoku podľa § 419, trestného činu niektorých foriem účasti na terorizme podľa § 419b, trestného činu financovania terorizmu podľa § 419c alebo trestného činu cestovania na účel terorizmu podľa § 419d a páchateľ nadobudol majetok aspoň v značnom rozsahu trestnou činnosťou alebo z výnosu z trestnej činnosti.
(3) Trest prepadnutia majetku súd môže uložiť bez splnenia podmienok uvedených v odseku 1 aj vtedy, ak odsudzuje páchateľa za spáchanie trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 172 ods. 7 alebo 8 alebo § 173 ods. 4, trestného činu legalizácie výnosu z trestnej činnosti podľa § 233 ods. 3 alebo 4, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny podľa § 297, trestného činu prijímania úplatku podľa § 328 ods. 3 alebo § 329 ods. 3 alebo trestného činu podplácania podľa § 334 ods. 2.
(4) Súd trest prepadnutia majetku podľa odseku 2 alebo odseku 3 neuloží, ak vzhľadom na okolnosti prípadu alebo pomery páchateľa trestného činu považuje jeho uloženie za neprimerane prísne.
§ 59
(1) Trest prepadnutia majetku postihuje v rozsahu, ktorý patrí odsúdenému za trestný čin pri výkone trestu prepadnutia majetku po ukončení konkurzného konania,
a) výťažok zo speňaženia prepadnutého majetku,
b) prepadnutý majetok vylúčený zo súpisu majetku podstát,
c) prepadnutý majetok podliehajúci konkurzu, ak nedošlo k speňaženiu prepadnutého majetku.
(2) Súd môže vylúčiť z trestu prepadnutia majetku vec, ktorej prepadnutie považuje vzhľadom na okolnosti prípadu alebo pomery páchateľa za neprimerane prísne.
(3) Vlastníkom prepadnutého majetku je štát, ak súd nerozhodne inak na základe vyhlásenej medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná.
(4) Právoplatným rozhodnutím súdu o prepadnutí majetku zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov podľa osobitného predpisu. Do konkurznej podstaty patrí majetok v dlžníkovom bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ak ešte nedošlo k jeho vysporiadaniu, vyporiadaniu, vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ku ktorému došlo skôr, vrátane úkonov, ktoré zmenili jeho rozsah, možno v konkurze odporovať."."
11. V čl. I sa vypúšťajú body 31 až 33.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
12. V čl. I sa vypúšťa bod 53.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
13. V čl. I sa vypúšťa bod 54.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
14. V čl. I sa vypúšťa bod 55.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
15. V čl. I sa vypúšťa bod 56.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
16. V čl. I bode 62 v § 124 odsek 4 znie:
„(4) Škodou sa na účely tohto zákona rozumie aj skrátená, neodvedená alebo nezaplatená daň, clo alebo poistné, neoprávnene vrátená daň z pridanej hodnoty alebo spotrebná daň, neoprávnene získaný alebo použitý nenávratný finančný príspevok, subvencia, dotácia, alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, rozpočtu Európskej únie, rozpočtu priamo alebo nepriamo spravovaného alebo kontrolovaného Európskou úniou, rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, rozpočtu štátneho fondu, rozpočtu vyššieho územného celku alebo rozpočtu obce."
17. V čl. I bod 63 znie: „63. V § 125 ods. 1 sa suma „266" nahrádza sumou „500"."
18. V čl. I sa vypúšťa bod 65. Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
19. V čl. I bod 71 znie: „71. § 212 až 249a vrátane nadpisov znejú:
„§ 212 Krádež
(1) Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocni a
a) spôsobí tak malú škodu,
b) čin spácha vlámaním,
c) bezprostredne po čine sa pokúsi uchovať si vec násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia,
d) čin spácha na veci, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe,
e) takou vecou je vec z úrody z pozemku, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, alebo aj drevo nachádzajúce sa na lesnom pozemku, alebo ryba z rybníka s intenzívnym chovom,
f) čin spácha na veci, ktorej odber podlieha spoplatneniu na základe osobitného predpisu, alebo
g) bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) hoci bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený, alebo
c) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) na mieste požívajúcom pietu alebo všeobecnú úctu alebo na mieste konania verejného zhromaždenia alebo obradu,
d) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu,
e) tým, že taký čin zorganizuje, alebo
f) na chránenej osobe.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 213 Sprenevera
(1) Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu,
c) ako osoba, ktorá má osobitne uloženú povinnosť chrániť záujmy poškodeného, alebo ako správca konkurznej podstaty, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) na chránenej osobe.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 214 Nevyplatenie mzdy a odstupného
(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na osem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
§ 215 Neoprávnené užívanie cudzej veci
(1) Kto sa zmocní cudzej veci malej hodnoty v úmysle prechodne ju užívať alebo kto na cudzom majetku spôsobí malú škodu tým, že neoprávnene vec, ktorá mu bola zverená, prechodne užíva, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu alebo iný obzvlášť závažný následok,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu alebo iný obzvlášť závažný následok, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
Neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla § 216
(1) Kto sa zmocní cudzieho motorového vozidla malej hodnoty v úmysle prechodne ho používať, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) z osobitného motívu,
c) vo vzťahu k motorovému vozidlu väčšej hodnoty alebo takým činom spôsobí väčšiu škodu, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo vzťahu k motorovému vozidlu značnej hodnoty alebo takým činom spôsobí značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) vo vzťahu k motorovému vozidlu hodnoty veľkého rozsahu alebo takým činom spôsobí škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 217
(1) Kto neoprávnene používa cudzie motorové vozidlo, ktoré mu bolo zverené, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až na štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) z osobitného motívu,
c) vo vzťahu k motorovému vozidlu väčšej hodnoty alebo takým činom spôsobí väčšiu škodu, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo vzťahu k motorovému vozidlu značnej hodnoty alebo takým činom spôsobí značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) vo vzťahu k motorovému vozidlu hodnoty veľkého rozsahu alebo takým činom spôsobí škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 218 Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru
(1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni, potretá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Kto protiprávne vnikne, obsadí alebo užíva nebytový priestor iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní nebytového priestoru neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) z osobitného motívu.
§ 219 Neoprávnené vyrobenie a používanie platobného prostriedku
(1) Kto neoprávnene prechováva, prepravuje, obstará si alebo inak zadováži alebo poskytne inému platobný prostriedok, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Kto neoprávnene použije platobný prostriedok, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(3) Rovnako ako v odseku 2 sa potrestá ten, kto falšuje, pozmení, napodobní alebo neoprávnene vyrobí platobný prostriedok alebo kto takýto platobný prostriedok prechováva, prepravuje, obstará si alebo inak zadováži, použije alebo poskytne inému.
(4) Kto vyrobí, sebe alebo inému zadováži alebo prechováva nástroj, počítačový program alebo iný prostriedok špeciálne prispôsobený na spáchanie činu uvedeného v odseku 3, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(5) Odňatím slobody na dva roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2, 3 alebo 4
a) závažnejším spôsobom konania,
b) vo väčšom rozsahu, alebo
c) z osobitného motívu.
(6) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2, 3 alebo 4 v značnom rozsahu.
(7) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2, 3 alebo 4
a) vo veľkom rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 219a Neoprávnené vyrobenie, používanie alebo prechovávanie overovacej značky meradla alebo zabezpečovacej značky meradla
(1) Kto neoprávnene vyrobí, pozmení, napodobní, spojí alebo falšuje overovaciu značku meradla alebo zabezpečovaciu značku meradla na účel použiť ju ako pravú alebo na taký účel ju prepravuje alebo poskytne inému alebo neoprávnene prechováva overovacie značky meradla alebo zabezpečovacie značky meradla na účel použiť ich ako pravé, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Kto neoprávnene vyrobí, prechováva, obstará si alebo inak zadováži, poskytne inému alebo použije raznicu, nástroj alebo iný prostriedok špeciálne prispôsobený na spáchanie činu uvedeného v odseku 1, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(3) Odňatím slobody na dva roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) závažnejším spôsobom konania,
b) vo väčšom rozsahu, alebo
c) z osobitného motívu.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) vo veľkom rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 220 Falšovanie a pozmeňovanie identifikačných údajov motorového vozidla
(1) Kto falšuje alebo pozmení identifikačné číslo motorového vozidla, výrobné číslo motora motorového vozidla, výrobný štítok motorového vozidla alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla alebo použije ako pravé identifikačné číslo, výrobné číslo motora motorového vozidla, výrobný štítok alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla iného motorového vozidla, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) vo vzťahu k motorovému vozidlu väčšej hodnoty alebo spôsobí takým činom väčšiu škodu, alebo
c) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) vo vzťahu k motorovému vozidlu značnej hodnoty alebo spôsobí takým činom značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) vo vzťahu k motorovému vozidlu hodnoty veľkého rozsahu alebo spôsobí takým činom škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 221 Podvod
(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) na chránenej osobe.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 222 Úverový podvod
(1) Kto vyláka od iného úver alebo zabezpečenie úveru tým, že ho uvedie do omylu v otázke splnenia podmienok na poskytnutie úveru alebo na splácanie úveru, a tak mu spôsobí malú škodu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na dva roky až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak ako zamestnanec, člen, štatutárny orgán, zástupca alebo iná osoba oprávnená konať za toho, kto úver poskytuje, umožní získať úver tomu, o kom vie, že nespĺňa podmienky určené na jeho poskytnutie.
(3) Odňatím slobody na tri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a spôsobí ním značnú škodu.
(5) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 223 Poisťovací podvod
(1) Kto vyláka od iného poistné plnenie tým, že ho uvedie do omylu v otázke splnenia podmienok na jeho poskytnutie, a tak mu spôsobí malú škodu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na dva roky až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak ako zamestnanec, člen, zástupca alebo iná osoba oprávnená konať za toho, kto poistné plnenie poskytuje, napomáha získať poistné plnenie tomu, o kom vie, že nespÍňa podmienky určené na jeho poskytnutie.
(3) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a spôsobí ním značnú škodu.
(5) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) ako člen nebezpečného zoskupenia,
b) za krízovej situácie, alebo
c) spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
§ 224 Kapitálový podvod
(1) Kto v súvislosti s ponukou, predajom alebo rozširovaním cenných papierov alebo iných listín, ktoré sľubujú účasť na majetkových výnosoch podniku, alebo kto v súvislosti s ponukou zvýšiť výnosy takého investovania v prospektoch alebo v iných propagačných materiáloch alebo prehľadoch týkajúcich sa majetkových pomerov alebo výnosov podniku vo vzťahu k väčšiemu počtu osôb uvádza nepravdivé údaje alebo nereálne údaje o výnosoch investovania alebo o majetkových pomeroch podniku, do ktorého sa má investovať, alebo kto nevýhody takého investovania zamlčí, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí nim väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí nim značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí nim škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 225 Subvenčný podvod
(1) Kto vyláka od iného dotáciu, subvenciu, príspevok alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, rozpočtu štátneho fondu, rozpočtu vyššieho územného celku alebo rozpočtu obce, ktorých poskytnutie alebo použitie je podľa všeobecne záväzného právneho predpisu viazané na podmienky, ktoré nespĺňa, a to tým, že ho uvedie do omylu v otázke ich splnenia, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestáte, kto získa ten, kto získanú dotáciu, subvenciu, príspevok alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, rozpočtu štátneho fondu, rozpočtu vyššieho územného celku alebo rozpočtu obce použije na iný ako určený účel.
(3) Odňatím slobody na dva roky až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak ako zamestnanec, člen, zástupca alebo iná osoba oprávnená konať za toho, kto dotáciu, subvenciu, príspevok alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, rozpočtu štátneho fondu, rozpočtu vyššieho územného celku alebo rozpočtu obce poskytuje, umožní získať dotáciu, subvenciu, príspevok alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, rozpočtu štátneho fondu, rozpočtu vyššieho územného celku alebo rozpočtu obce tomu, o kom vie, že nespĺňa podmienky určené na jeho poskytnutie.
(4) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3
a) a spôsobí nim väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(5) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3 a spôsobí ním značnú škodu.
(6) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 226 Neoprávnené obohatenie
(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že neoprávneným zásahom do technického alebo programového vybavenia počítača, automatu alebo iného podobného prístroja alebo technického zariadenia slúžiaceho na automatizované uskutočňovanie predaja tovaru, zmenu alebo výber peňazí alebo na poskytovanie platených výkonov, služieb, informácií či iných plnení dosiahne, že tovar, služby alebo informácie získa bez požadovanej úhrady alebo peniaze získa neoprávnene, a spôsobí tým na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až na štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 227 Podvodný úpadok
(1) Kto v úmysle spôsobí inému škodu alebo zadováži pre seba alebo iného neoprávnený prospech spôsobí úpadok právnickej osoby, v ktorej je štatutárnym orgánom alebo prokuristom, tým, že majetok tejto právnickej osoby čo aj len sčasti použije.
Opravujem sa, tento odsek znovu prečítam.
§ 227 Podvodný úpadok
(1) Kto v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť pre seba alebo iného neoprávnený prospech spôsobí úpadok právnickej osoby, v ktorej je štatutárnym orgánom alebo prokuristom, tým, že majetok tejto právnickej osoby čo aj len sčasti použije.
a) na založenie inej právnickej osoby alebo
b) na získanie jej majetkovej účasti v inej právnickej osobe, alebo kto tak koná v úmysle spôsobiť úpadok právnickej osoby, v ktorej je štatutárnym orgánom alebo prokuristom, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu alebo ním získa pre seba alebo pre iného väčší prospech.
(3) Odňatím slobody na dva roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu alebo ním získa pre seba alebo pre iného značný prospech, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu alebo ním získa pre seba alebo pre iného prospech veľkého rozsahu, alebo
b) a spôsobí ním inému úpadok.
§ 228 Zavinený úpadok
(1) Kto spôsobí úpadok právnickej osoby a vo väčšom rozsahu zmarí uspokojenie jej veriteľa tým, že
a) bez zodpovedajúceho finančného krytia investuje do stratového obchodu,
b) prijme alebo poskytne z hľadiska majetkových možností právnickej osoby nevýhodný úver,
c) na škodu veriteľa právnickej osoby zničí, poškodí, daruje, zatají alebo inak odstráni čo aj len sčasti majetok tejto právnickej osoby,
d) väčšiu časť príjmu z podnikania právnickej osoby použije na vlastnú osobnú spotrebu, alebo
e) príjem z podnikania právnickej osoby vloží čo aj len sčasti do lotérií, hier alebo stávok, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto koná spôsobom uvedeným v odseku 1 písm. a) až e), úpadok právnickej osoby bol odvrátený len poskytnutím príspevku alebo iným opatrením orgánu štátu, územnej samosprávy alebo verejnoprávnej inštitúcie, ku ktorým neboli tieto orgány povinné.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) spôsobí ním inému úpadok.
§ 229 Prevádzkovanie nepoctivých hier a stávok
(1) Kto prevádzkuje peňažnú alebo inú podobnú hru alebo stávku, ktorej pravidlá nezaručujú rovnaké možnosti výhry všetkým účastníkom, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na štyri až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejších spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na dvanásť rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 230 Nepovolená prevádzka lotérií a iných podobných hier.
(1) Kto bez povolenia prevádzkuje lotériu alebo inú podobnú hru, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na štyri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na dvanásť rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 233 Legalizácia príjmu z trestnej činnosti
(1) Kto nadobudne, prechováva alebo užíva vec, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej inou osobou na území Slovenskej republiky alebo v cudzine, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto
a) ukryje na seba alebo iného prevedie vec, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine,
b) zmení povahu takej veci, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine, založí ju alebo s ňou inak nakladá v úmysle umožniť sebe alebo inému uniknúť trestnému stíhaniu, trestu alebo ochrannému opatreniu alebo ich výkonu, alebo
c) zatají existenciu veci, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine, najmä tak, že zatají pôvod jej trestnej činnosti, jej umiestnenie alebo vlastnícke právo alebo iné právo k nej.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) z osobitného motívu, alebo
b) vo väčšom rozsahu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) ako verejný činiteľ,
b) v značnom rozsahu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(5) Odňatím slobody na trinásť rokov až dvadsať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) vo veľkom rozsahu,
b) vo vzťahu k veci pochádzajúcej z obzvlášť závažného zločinu, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 233a
(1) Kto z nedbanlivosti ukryje, na seba alebo iného prevedie, prechováva alebo užíva vec väčšej hodnoty, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej inou osobou na území Slovenskej republiky alebo v cudzine potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto inému z nedbanlivosti umožní zatajiť pôvod alebo zistenie pôvodu veci väčšej hodnoty, ktorá je výnosom z trestnej činnosti spáchanej na území Slovenskej republiky alebo v cudzine.
(3)Odňatím slobody na dva roky až šesť rokov sa páchateľ potrestá ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) vo vzťahu k veci značnej hodnoty, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 po vo vzťahu k veci
a) hodnoty veľkého rozsahu, alebo
b) pochádzajúcej z obzvlášť závažného zločinu.
§ 234
(1) Kto neoznámi alebo neohlási napriek tomu, že mu taká povinnosť vyplýva z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie
a) skutočnosti nasvedčujúce tomu, že iný spáchal trestný čin legalizáciou výnosu z trestnej činnosti podľa § 233 alebo § 233a alebo trestný čin financovania terorizmu podľa § 419c, alebo
b) neobvyklú obchodnú operáciu, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až deväť rokov.
(2) Čin uvedený v odseku 1 nie je trestný, ak páchateľ trestného činu nemohol ohlásenie alebo oznámenie urobiť bez toho, že by seba alebo blízku osobu neuviedol do nebezpečenstva trestného stíhania.
§ 235 Úžera
(1)Kto zneužijúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju na seba prevedie potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až šesť rokov.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten kto poskytne plnenie bez povolenia v rozpore s vydaným povolením. (Ruch v sále) alebo poruší zákonom chránené práva spotrebiteľa a dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju na seba prevedie.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo v odseku 2
a) spôsobí ním väčšiu škodu,
b) na chránenej osobe, alebo
c) z osobitného motívu.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(5) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 236 Zatajenie veci
(1) Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.
§ 237 Porušovanie práva pri správe cudzieho majetku
(1) Kto inému spôsobí malú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisom ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu alebo vyplývajúcu zo zmluvy opatrovať alebo spravovať cudzí majetok potrestá sa odňatím slobody až tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3)Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(4)Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 238
Kto z nedbanlivosti inému spôsobí značnú škodu tým, že poruší všeobecne záväzným právnym predpisov ustanovenú povinnosť alebo povinnosť uloženú právoplatným rozhodnutím súdu opatrovať alebo spravovať cudzí majetok, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
§ 239 Poškodzovanie veriteľa
(1) Kto, čo aj len čiastočne zmarí uspokojenie svojho veriteľa tým, že
a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, predá, vymení alebo inak odstráni čo aj len časť svojho majetku,
b) zaťaží veci, ktorá je predmetom záväzku alebo ju prenajme,
c) predstiera alebo uzná neexistujúce právo alebo záväzok alebo postúpi svoju pohľadávku alebo prevezme dlh iného i keď na to nebol povinný ani oprávnený, alebo
d) predstiera zmenšenie svojho majetku alebo jeho zánik potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto čo aj len čiastočne zmarí uspokojenie veriteľa inej osoby tým, že
a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, predá, vymení, daruje alebo inak odstráni čo i len časť majetku dlžníka, alebo
b) na majetok dlžníka uplatní neexistujúce právo alebo pohľadávku.
(3) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(4) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 a spôsobí ním značnú škodu.
(5) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) a spôsobí ním inému úpadok, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
§ 240 Zvýhodňovanie veriteľa
(1) Kto ako dlžník, ktorý nie je schopný plniť svoje splatné záväzky zmarí, hoci aj len čiastočne, uspokojenie svojho veriteľa tým, že zvýhodní iného veriteľa potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 škodu veľkého rozsahu.
§ 241 Machinácie v súvislosti s konkurzným a vyrovnacím konaním
(1) Kto ako konkurzný veriteľ v súvislosti s hlasovaním o nútenom vyrovnaní alebo ako veriteľ v súvislosti s hlasovaním na vyrovnacom pojednávaní alebo ako veriteľ v súvislosti s hlasovaním o schválení reštrukturalizačného plánu
alebo verejného preventívneho reštrukturalizačného plánu príjme alebo si dá sľúbiť majetkový alebo iný prospech potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto veriteľovi v súvislosti s hlasovaním o nútenom vyrovnaní za súhlas s vyrovnaním poskytne, ponúkne alebo sľúbi majetkový alebo iný prospech.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) z osobitného motívu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
§ 242 Marenie konkurzného a vyrovnacieho konania
(1) Kto marí verejnú preventívnu reštrukturalizáciu, konkurzné konanie, vyrovnacie konanie, konanie o reštrukturalizácii alebo konanie o oddlžení tým, že
a) uvedie nepravdivé údaje v zozname aktív a pasív, alebo
b) nesplní povinnosť uloženú mu zákonom, ktorý upravuje také konanie vrátane povinnosti podať včas návrh na vyhlásenie konkurzu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
§ 243
(1) Kto marí konkurzné konanie tým, že
a) zatají vec patriacu do konkurznej podstaty,
b) znemožní, aby sa vec patriaca do konkurznej podstaty zapísala a odhadla,
c) nevydá vec patriacu do konkurznej podstaty, alebo
d) zadrží, sfalšuje alebo zničí zaznamená informácie o majetku alebo finančných aktivitách dlžníka, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
§ 243a Marenie exekučného konania
(1) Kto marí exekučné konanie tým, že
a) nevydá vec podliehajúcu exekúcii,
b) znemožní, aby sa vec podliehajúca exekúcii spísala a odhadla,
c) zadrží, sfalšuje, pozmení alebo zničí zaznamenanie informácie o majetku alebo finančných aktivitách povinného,
d) odstráni, poškodí alebo zničí hnuteľnú vec pojatú do spisu, alebo
e) uvedie nepravdivé údaje vo vyhlásení o svojom majetku, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri rokov sa páchateľ potrestá, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spôsobí činom uvedeným v odseku 1 škodu veľkého rozsahu.
§ 244 Porušovanie zákazu konkurencie
(1) Kto ako osoba povinná dodržiavať zákaz konkurencie podľa zákona, zákaz uvedený v takom zákone poruší a spôsobí tým inému väčšiu škodu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na dva roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
Poškodzovanie cudzej veci § 245
(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu, alebo
c) a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 246
(1) Kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu,
b) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
§ 247 Neoprávnený prístup do počítačového systému
(1) Kto prekoná bezpečnostné opatrenie, a tým získa neoprávnený prístup do počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 247a Neoprávnený zásah do počítačového systému
(1) Kto obmedzí alebo preruší fungovanie počítačového systému alebo jeho časti
a) neoprávneným vkladaním, prenášaním, poškodením, vymazaním, zhoršením kvality, pozmenením, potlačením alebo zneprístupnením počítačových údajov, alebo
b) tým, že urobí neoprávnený zásah do technického alebo programového vybavenia počítača a získané informácie neoprávnene zničí, poškodí, vymaže, pozmení alebo zníži ich kvalitu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) a spôsobí ním vážnu poruchu v činnosti štátneho orgánu, orgánu územnej samosprávy, súdu alebo iného orgánu verejnej moci,
c) tak, že zneužije osobné údaje iného s cieľom získať dôveru tretej strany, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) a spôsobí ním vážnu poruchu v kritickej infraštruktúre, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 247b Neoprávnený zásah do počítačového údaja
(1) Kto úmyselne poškodí, vymaže, pozmení, potlačí alebo zneprístupní počítačové údaje alebo zhorší ich kvalitu v rámci počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) tak, že zneužije osobné údaje iného s cieľom získať dôveru tretej strany,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
d) a spôsobí ním vážnu poruchu v činnosti štátneho orgánu, orgánu územnej samosprávy, súdu alebo iného orgánu verejnej moci.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) a spôsobí ním vážnu poruchu v kritickej infraštruktúre, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 247c Neoprávnené zachytávanie počítačových údajov
(1) Kto neoprávnene zachytáva počítačové údaje prostredníctvom technických prostriedkov neverejných prenosov počítačových údajov do počítačového systému, z neho alebo v jeho rámci vrátane elektromagnetických emisií z počítačového systému, ktorý obsahuje takéto počítačové údaje, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Kto ako zamestnanec poskytovateľa elektronickej komunikačnej služby spácha čin uvedený v odseku 1 alebo inému úmyselne umožní spáchať taký čin, alebo pozmení alebo potlačí správu podanú prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, potrestá sa odňatím slobody na jeden až šesť rokov.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) z osobitného motívu,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 247d Výroba a držba prístupového zariadenia, hesla do počítačového systému alebo iných údajov
(1) Kto v úmysle spáchať trestný čin neoprávneného prístupu do počítačového systému podľa § 247, neoprávneného zásahu do počítačového systému podľa § 247a, neoprávneného zásahu do počítačového údaja podľa § 247b alebo neoprávneného zachytávania počítačových údajov podľa § 247c vyrobí, dovezie, obstará, kúpi, predá, vymení, uvedie do obehu alebo akokoľvek sprístupní
a) zariadenie vrátane počítačového programu vytvorené na neoprávnený prístup do počítačového systému alebo jeho časti, alebo
b) počítačové heslo, prístupový kód alebo podobné údaje umožňujúce prístup do počítačového systému alebo jeho časti, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ' potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 248 Zneužívanie vlastníctva
(1) Kto poškodí dôležitý kultúrny záujem alebo iný všeobecný záujem tým, že zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou alebo zašantročí vlastnú vec alebo jej časť, ktorá požíva ochranu podľa osobitého predpisu, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu alebo iný obzvlášť závažný následok.
§ 248a Poškodzovanie a znehodnocovanie kultúrnej pamiatky
(1) Kto, čo aj z nedbanlivosti, poškodí, znehodnotí, alebo zničí nehnuteľnú vec, ktorá je kultúrnou pamiatkou, alebo zmarí konanie o vyhlásenie nehnuteľnej veci za kultúrnu pamiatku a spôsobí tak značnú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) ním získa pre seba alebo pre iného väčší prospech,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania,
(3) Odňatím slobody na dva roky až sedem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) ako člen nebezpečného zoskupenia,
b) a spôsobí tým škodu veľkého rozsahu, alebo
c) na území požívajúcom ochranu podľa osobitného predpisu.
§ 249 Poškodzovanie a znehodnocovanie archeologického dedičstva
(1) Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni alebo prechováva archeologický nález, alebo kto inak poškodzuje alebo znehodnocuje archeologické dedičstvo, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu
b) detektorom kovov alebo iným detekčným zariadením,
c) vo väčšom rozsahu, alebo
d) hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich trinástich mesiacoch postihnutý alebo bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) v značnom rozsahu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) vo verkom rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia,
c) na území požívajúcom ochranu podľa osobitného predpisu, alebo
d) za krízovej situácie.
§ 249a Falšovanie predmetov kultúrnej hodnoty
(1) Kto neoprávnene vyrobí, napodobní alebo pozmení predmet kultúrnej hodnoty tak, aby bol považovaný za pravý, alebo kto taký predmet sebe alebo inému zadováži alebo prechováva, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu,
b) vo väčšom rozsahu, alebo
c) prostredníctvom počítačového systému.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) v značnom rozsahu.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) vo veľkom rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) ak ide o predmet kultúrnej hodnoty požívajúci ochranu podľa osobitného predpisu.
20. V čl. I sa vypúšťa bod 72.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
21. V čl. I sa vypúšťa bod 73.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
22. V čl. I sa vypúšťa bod 74.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
23. V čl. I sa vypúšťa bod 75.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
24. V čl. I sa vypúšťa bod 76.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
25. V čl. I sa vypúšťa bod 77.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
26. V čl. I sa vypúšťa bod 78.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
27. V čl. I sa vypúšťa bod 79.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
28. V čl. I sa vypúšťa bod 80.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
29. V čl. I sa vypúšťa bod 81.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
30. V čl. I sa vypúšťa bod 82.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
31. V čl. I sa vypúšťa bod 83.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
32. V čl. I sa vypúšťa bod 84.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
33. V čl. I sa vypúšťa bod 85.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
34. V čl. I sa vypúšťa bod 86.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
35. V čl. I sa vypúšťa bod 87.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
36. V čl. I sa vypúšťa bod 88.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
37. V čl. I sa vypúšťa bod 89.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
38. V čl. I sa vypúšťa bod 90.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
39. V čl. I sa vypúšťa bod 91.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
40. V čl. I sa vypúšťa bod 92.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
41. V čl. I sa vypúšťa bod 93.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
42. V čl. I sa vypúšťa bod 94.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
43. V čl. I sa vypúšťa bod 95.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
44. V čl. I sa vypúšťa bod 96.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
45. V čl. I sa vypúšťajú body 97 a 98.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
46. V čl. I sa vypúšťa bod 99.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
47. V čl. I sa vypúšťa bod 100.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
48. V čl. I sa vypúšťa bod 101.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
49. V čl. I sa vypúšťa bod 102.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
50. V čl. I sa vypúšťa bod 103.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
51. V čl. I sa vypúšťa bod 104.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
52. V čl. I sa vypúšťa bod 105.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
53. V čl. I sa vypúšťa bod 106.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
54. V čl. I sa vypúšťa bod 107.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
55. V čl. I sa vypúšťa bod 108.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
56. V čl. I sa vypúšťa bod 109.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
57. V čl. I sa vypúšťa bod 110.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
58. V čl. I bod 111 znie:
„111. § 250 až 283 vrátane nadpisov, opravujem, „111. § 250 až 283 vrátane nadpisov znejú:
„§ 250 Zneužitie účasti na hospodárskej súťaži
(1) Kto zneužije účasť na hospodárskej súťaži tým, že
a) konaním, ktoré je v rozpore so zákonom upravujúcim ochranu hospodárskej súťaže, spôsobí inému súťažiteľovi značnú škodu alebo ohrozí chod jeho podniku, alebo
b) nekalou súťažou v hospodárskom styku poškodí dobrú povesť súťažiteľa,
potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na dva roky až sedem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním úpadok podniku iného súťažiteľa,
b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
c) z osobitného motívu, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
§ 251 Neoprávnené podnikanie
(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
c) a získa ním väčší prospech,
d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie, alebo
e) tým, že poskytuje bez odbornej kvalifikácie služby alebo vykonáva iné odborné činnosti, ktoré podľa zákona môže vykonávať len ten, kto má odbornú spôsobilosť.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 251a Neoprávnené zamestnávanie
(1) Kto neoprávnene zamestná osobu, ktorá sa na území Slovenskej republiky zdržiava v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 bez ohradu na predchádzajúci postih za obdobný čin
a) na chránenej osobe,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) za osobitne vykorisťujúcich pracovných podmienok vrátane pracovných podmienok vyplývajúcich z diskriminácie, keď existuje nápadný nepomer v porovnaní s pracovnými podmienkami oprávnene zamestnaných osôb, ktorý má vplyv na zdravie a bezpečnosť a je v rozpore s ľudskou dôstojnosťou, alebo
d) na osobe, ktorá je obeťou obchodovania s ľuďmi.
§ 251b Nekalá likvidácia
(1) Kto v úmysle zmariť riešenie ukončenia podnikania likvidáciou vyhľadá alebo sprostredkuje inú osobu, ktorá len prepožičiava svoje meno a priezvisko a svoju totožnosť k prevzatiu práv a povinností, ktoré nemá skutočný záujem vykonávať, na účel prevodu účasti na právnickej osobe na takúto osobu alebo na účel ustanovenia takejto osoby ako štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu právnickej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na šesť rokov.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto v úmysle zmariť riešenie ukončenia podnikania likvidáciou prevedie účasť na právnickej osobe na inú osobu, ktorá len prepožičiava svoje meno a priezvisko a svoju totožnosť k prevzatiu práv a povinností, ktoré nemá skutočný záujem vykonávať.
(3) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto prepožičia svoje meno a priezvisko a svoju totožnosť na účel prevodu účasti na právnickej osobe alebo na účel ustanovenia ako štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu právnickej osoby, hoci nemá skutočný záujem o účasť na právnickej osobe alebo o pôsobenie ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho orgánu právnickej osoby, a mal a mohol vedieť, že ten, kto na neho previedol účasť na právnickej osobe alebo ho ustanovil ako štatutárny orgán alebo člena štatutárneho orgánu právnickej osoby, mal úmysel zmariť riešenie ukončenia podnikania právnickej osoby jej likvidáciou.
(4) Odňatím slobody na tri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odsekoch 1, 2 alebo 3
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) spôsobí ním väčšiu škodu.
(5) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odsekoch 1, 2 alebo 3 a spôsobí ním značnú škodu.
(6) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odsekoch 1, 2 alebo 3
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 252 Neoprávnené obchodovanie s devízovými hodnotami a poskytovanie devízových služieb
(1) Kto neoprávnene obchoduje s devízovými hodnotami alebo neoprávnene poskytuje devízové peňažné služby
a) vo väčšom rozsahu,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol za taký alebo obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a získa ním značný prospech.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) za krízovej situácie,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) a získa ním prospech veľkého rozsahu.
§ 253 Nepovolená výroba liehu, tabaku a tabakových výrobkov
(1) Kto bez povolenia vo väčšom množstve vyrába lieh, tabak alebo tabakové výrobky alebo kto lieh, tabak alebo tabakové výrobky bez povolenia vyrobené vo väčšom množstve prechováva alebo uvádza do obehu, potrestá sa, ak nejde o čin prísnejšie trestný, odňatím slobody až na tri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto neoprávnene vyhotoví alebo prechováva zariadenie na výrobu liehu, tabaku alebo tabakových výrobkov.
§ 254 Porušovanie predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou
(1) Kto vo väčšom rozsahu ohrozí všeobecný záujem tým, že poruší zákaz alebo obmedzenie dovozu, vývozu alebo prevozu tovaru, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Kto vo väčšom rozsahu skráti alebo nezaplatí clo alebo inú platbu vyberanú podľa zákona pri dovoze tovaru, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 najmenej s dvoma osobami.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním značnú škodu alebo iný obzvlášť závažný následok, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(5) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
Porušovanie predpisov o nakladaní s kontrolovaným tovarom a technológiami § 255
(1) Kto poruší zákaz alebo obmedzenie týkajúce sa nakladania s tovarom a technológiami kontrolovanými podľa osobitných predpisov, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Kto bez povolenia vyvezie tovar alebo technológie kontrolované podľa osobitných predpisov alebo ich prevedie na cudzí štát alebo na organizáciu, ktorá má sídlo v cudzine, alebo na cudzieho činiteľa, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až deväť rokov.
§ 256
(1) Kto poruší alebo nesplní dôležitú povinnosť svojho zamestnania, povolania, postavenia alebo svojej funkcie a spôsobí tým, že sa neoprávnene vydá povolenie na nakladanie s tovarom a technológiami kontrolovanými podľa osobitných predpisov alebo že taký tovar unikne z evidencie, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a z toho dôvodu sa tovar dostal do cudziny,
b) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
c) v úmysle získať značný prospech.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) v úmysle získať prospech veľkého rozsahu, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 257
(1) Kto dosiahne na základe nepravdivého alebo neúplného údaja vydanie dokladu potrebného pre orgány kontrolujúce tovar a technológie podľa osobitných predpisov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto podklady potrebné na evidenciu tovaru a technológií kontrolovaných podľa osobitných predpisov zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnými, zatají alebo nevedie evidenciu, alebo kto urobí zásah do technického alebo programového vybavenia počítača, v ktorom sa vedie evidencia tohto tovaru a technológií.
§ 258 Ohrozenie devízového hospodárstva
(1) Kto ohrozí devízové hospodárstvo tým, že v čase trvania depozitnej povinnosti alebo núdzového stavu v devízovom hospodárstve poruší v malom rozsahu devízové predpisy, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na dva roky až sedem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
Skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie § 259
(1) Kto uvedie nepravdivé alebo hrubo skresľujúce údaje alebo zatají povinné údaje o závažných skutočnostiach vo výkaze, v hlásení, vo vstupných údajoch vkladaných do počítača alebo v iných podkladoch slúžiacich na
a) kontrolu účtovníctva,
b) evidenciu zamestnancov v úmysle zabezpečiť sebe alebo inému neoprávnené výhody,
c) štatistické zisťovanie v úmysle zabezpečiť sebe alebo inému neoprávnené výhody,
d) určenie ceny majetku alebo kurzu cenného papiera pri jeho prevode alebo prechode na inú osobu,
e) kontrolu použitia dotácie, subvencie alebo iného plnenia zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, z rozpočtu štátneho fondu, z rozpočtu vyššieho územného celku alebo z rozpočtu obce,
f) riešenie hroziaceho úpadku verejnou preventívnou reštrukturalizáciou alebo neverejnou preventívnou reštrukturalizáciou, konkurz, vyrovnanie, reštrukturalizáciu alebo oddlženie, alebo
g) zápis do obchodného registra alebo katastra nehnuteľností, evidencie motorových vozidiel alebo iného registra podľa osobitného predpisu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto v úmysle uvedenom v odseku 1
a) urobí zásah do technického alebo programového vybavenia počítača, alebo
b) podklady uvedené v odseku 1 zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnými alebo nevedie.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) z osobitného motívu.
(4) Odňatím slobody na päť rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) a spôsobí obzvlášť závažnú poruchu v chode hospodárstva Slovenskej republiky alebo iný obzvlášť závažný následok.
§ 260
Kto z nedbanlivosti, kto sa z nedbanlivosti dopustí trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie konaním uvedeným v § 259 ods. 1 okrem písmena a) alebo b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky až deväť rokov. Poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie § 261
(1) Kto použije alebo predloží falšovaný, nesprávny alebo neúplný výkaz alebo doklad, alebo neposkytne povinné údaje, a tým umožní protiprávne zadržanie finančných prostriedkov alebo iných aktív pochádzajúcich z rozpočtu Európskej únie, z rozpočtu spravovaného Európskou úniou alebo v mene Európskej únie alebo použitie týchto prostriedkov alebo aktív na iný ako určený účel, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto použije finančné prostriedky alebo iné aktíva pochádzajúce z rozpočtu Európskej únie, z rozpočtu spravovaného Európskou úniou alebo v mene Európskej únie na iný ako určený účel.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak ako zamestnanec, člen, zástupca alebo iná osoba oprávnená konať za toho, kto finančné prostriedky alebo iné aktíva uvedené v odseku 1 poskytuje, umožní získať finančné prostriedky alebo iné aktíva uvedené v odseku 1 tomu, o kom vie, že nespĺňa podmienky určené na ich poskytnutie, alebo umožní ich protiprávne zadržať alebo použiť na iný ako určený účel.
(4) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(5) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3 a spôsobí ním značnú škodu.
(6) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 262
(1) Kto poruší alebo nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie v riadení alebo kontrole činnosti osôb ním riadených, a tým umožní spáchanie trestného činu podľa § 261ods. 1, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
§263
(1) Kto z nedbanlivosti poškodí finančné záujmy Európskej únie konaním uvedeným v § 261 ods. 1, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
§ 264 Ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva
(1) Kto vyzvedá obchodné tajomstvo, bankové tajomstvo, poštové tajomstvo, telekomunikačné tajomstvo alebo daňové tajomstvo v úmysle vyzradiť ho nepovolanej osobe alebo kto také tajomstvo nepovolanej osobe úmyselne vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu,
b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
c) za krízovej situácie.
§ 265 Zneužívanie informácií v obchodnom styku
(1) Kto neoprávnene použije informáciu dosiaľ verejne neprístupnú, ktorú získal vo svojom zamestnaní, povolaní, postavení alebo vo svojej funkcii a ktorej zverejnenie podstatne ovplyvňuje rozhodovanie v obchodnom styku, a uskutoční alebo dá podnet na uskutočnenie zmluvy alebo operácie na organizovanom trhu cenných papierov alebo tovaru, alebo kto neoprávnene použije dôvernú informáciu podľa osobitného predpisu alebo kto takú dôvernú informáciu nepovolanej osobe vyzradí, potrestá sa odňatím slobody až na päť rokov.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto ako zamestnanec, člen štatutárneho orgánu, spoločník, podnikateľ alebo účastník na podnikaní dvoch alebo viacerých podnikov alebo právnických osôb s rovnakým alebo podobným predmetom činnosti v úmysle uvedenom v odseku 1 uzavrie alebo dá podnet na uzavretie zmluvy na úkor jednej alebo viacerých z nich.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1alebo 2
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 265a Manipulácia s trhom
(1) Kto neoprávnene
a) uvedie nepravdivé alebo hrubo skresľujúce údaje o ponuke, dopyte alebo o cene finančného nástroja alebo súvisiacej spotovej zmluvy týkajúcej sa komodít,
b) spôsobí dosiahnutie alebo udržanie ceny finančného nástroja alebo súvisiacej spotovej zmluvy týkajúcej sa komodít na neprirodzenej alebo umelej úrovni,
c) manipuluje s výpočtom referenčnej hodnoty na trhu, potrestá sa odňatím slobody až na päť rokov.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto s použitím podvodného konania alebo machinácie uskutoční obchod, dá pokyn na uskutočnenie obchodu alebo sa dopustí iného konania ovplyvňujúceho cenu finančného nástroja alebo súvisiacej spotovej zmluvy týkajúcej sa komodít.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo odseku 2
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo odseku 2 a spôsobí ním značnú škodu.
(5) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo odseku 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
Machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe
§ 266
(1) Kto v súvislosti s verejným obstarávaním alebo verejnou dražbou v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému prospech koná v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o verejnom obstarávaní alebo verejnej dražbe alebo dojedná niektorému súťažiteľovi alebo účastníkovi verejnej dražby prednosť alebo výhodnejšie podmienky na úkor iných sťažovateľov (správne: súťažiteľov, pozn. prepis.) alebo účastníkov verejnej dražby, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na dva roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) ako vyhlasovateľ alebo usporiadateľ verejnej súťaže alebo verejnej dražby, člen privatizačnej komisie, licitátor,
b) a spôsobí ním značnú škodu,
c) z osobitného motívu,
d) a žiada, prijme alebo si dá sľúbiť majetkový alebo iný prospech, alebo
e) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až štrnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 267
Kto sa dopustí machinácií v súvislosti s verejným obstarávaním tým, že
a) závažnejším spôsobom konania prinúti iného, aby sa zdržal účasti na verejnom obstarávaní,
b) inému poskytne, ponúkne alebo sľúbi majetkový alebo iný prospech za to, že sa zdrží účasti na verejnom obstarávaní, alebo
c) žiada alebo prijme majetkový alebo iný prospech za to, že sa zdrží účasti na verejnom obstarávaní,
potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
§ 268
Kto sa dopustí machinácií v súvislosti s verejnou dražbou veci tým, že
a) závažnejším spôsobom konania prinúti iného, aby sa zdržal účasti na podávaní návrhov pri dražbe,
b) inému poskytne, ponúkne alebo sľúbi majetkový alebo iný prospech za to, že sa zdrží podávania návrhov pri verejnej dražbe, alebo
c) žiada alebo prijme majetkový alebo iný prospech za to, že sa zdrží podávania návrhov pri verejnej dražbe,
potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
§ 269 Poškodzovanie spotrebiteľa
(1) Kto poškodí spotrebiteľa a spôsobí mu malú škodu tým, že
a) klame spotrebiteľa na kvalite, množstve alebo hmotnosti tovaru alebo na druhu, akosti a množstve poskytovaných výkonov,
b) uvedie na trh výrobky, práce alebo služby a zatají pritom ich podstatné vady, alebo
c) ako oprávnená osoba na strane predávajúceho určí cenovú ponuku, na základe ktorej dôjde k predaju tovaru alebo poskytnutiu služby za cenu prevyšujúcu obmedzenie ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom, alebo rozhodnutím vydaným na jeho základe,
potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a získa ním pre seba alebo iného väčší prospech,
b) na chránenej osobe,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) hoci bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a získa ním pre seba alebo iného prospech značného rozsahu alebo spôsobí poruchu v zásobovaní.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a získa ním pre seba alebo iného prospech veľkého rozsahu.
§ 269a Nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľovi
(1) Kto poruší práva spotrebiteľa konaním spočívajúcim v obchodných praktikách, ktoré sa podľa osobitného predpisu o ochrane spotrebiteľa považujú za každých okolností za nekalé,
a) hoci bol za taký čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený, alebo
b) hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý, potrestá sa trestom odňatia slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto poruší práva spotrebiteľa tým, že dá na konanie spočívajúce v obchodných praktikách podľa odseku 1 pokyn, hoci predávajúci bol za obdobné konanie v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo odseku 2 na chránenej osobe.
§ 270 Falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnená výroba peňazí a cenných papierov
(1) Kto sebe alebo inému zadováži falšované, pozmenené alebo neoprávnene vyrobené peniaze alebo cenné papiere alebo kto také peniaze alebo cenné papiere prechováva, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až deväť rokov.
(2) Kto falšuje, pozmení alebo neoprávnene vyrobí peniaze alebo cenné papiere alebo kto falšuje, pozmení alebo neoprávnene vyrobí peniaze alebo cenné papiere v úmysle dať ich ako pravé alebo ako peniaze alebo cenné papiere vyššej hodnoty, alebo kto falšované, pozmenené alebo neoprávnene vyrobené peniaze alebo cenné papiere dá ako pravé, potrestá sa odňatím slobody na sedem rokov až jedenásť rokov.
(3) Odňatím slobody na desať rokov až šestnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) vo väčšom rozsahu.
(4) Odňatím slobody na trinásť rokov až dvadsať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo
b) vo veľkom rozsahu.
§ 271 Uvádzanie falšovaných, pozmenených a neoprávnene vyrobených peňazí a cenných papierov
(1) Kto dovezie, vyvezie, prepraví, prijme alebo získa falšované, pozmenené a neoprávnene vyrobené peniaze a cenné papiere s cieľom uviesť ich do obehu, potrestá sa odňatím slobody na sedem rokov až jedenásť rokov.
(2) Kto falšované alebo pozmenené, alebo neoprávnene vyrobené peniaze, ktorými mu bolo platené ako pravými, dá do obehu ako pravé, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(3) Rovnako ako v odseku 2 sa potrestá ten, kto použije falšované alebo pozmenené, alebo neoprávnene vyrobené cenné papiere ako pravé.
§ 272 Výroba a držba falšovateľského náčinia
(1) Kto vyrobí, sebe alebo inému zadováži alebo prechováva nástroj alebo iný predmet, alebo počítačový program určený na falšovanie alebo pozmeňovanie peňazí alebo ich ochranných prvkov, cenných papierov, verejných listín, úradných pečatí a úradných uzáverov alebo znakov, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto neoprávnene s použitím zariadenia alebo materiálu určeného na výrobu peňazí vyrobí, prijme, získa alebo prechováva hologramy, vodoznaky alebo iné ochranné prvky peňazí, ktoré služba (správne: slúžia, pozn. prepis.) na ochranu pred ich falšovaním.
Opravujem, tento, tento bod 2 prečítam ešte raz:
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá ten, kto neoprávnene s použitím zariadenia alebo materiálu určeného na výrobu peňazí vyrobí, prijme, získa alebo prechováva hologramy, vodoznaky alebo iné ochranné prvky peňazí, ktoré slúžia na ochranu pred ich falšovaním.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2 pri výkone svojho povolania.
§ 273 Ohrozovanie obehu peňazí
Kto bez zákonného dôvodu odmieta tuzemské peniaze alebo poškodzuje tuzemské peniaze, potrestá sa odňatím slobody až na sedem mesiacov.
§ 274 Falšovanie, pozmeňovanie a nedovolená výroba kolkových známok, poštových cenín, nálepiek a poštových pečiatok
(1) Kto falšuje, pozmení alebo neoprávnene vyrobí kolkové známky, tuzemské alebo cudzozemské poštové ceniny vrátane cenín stiahnutých z obehu, poštové nálepky alebo poštové pečiatky v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, alebo kto také známky, ceniny, nálepky alebo pečiatky uvádza do obehu alebo ich použije ako pravé, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a získa ním väčší prospech,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a získa ním prospech veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 275 Falšovanie a pozmeňovanie kontrolných technických opatrení na označenie tovaru
(1) Kto falšuje alebo pozmení kontrolné známky, kontrolné pásky alebo iné kontrolné technické opatrenia na označenie tovaru na daňové účely alebo na iné účely ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech alebo kto také kontrolné známky uvádza do obehu alebo ich použije ako pravé, alebo ich prechováva, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a získa ním väčší prospech,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a získa ním prospech veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 276 Skrátenie dane a poistného
(1) Kto v malom rozsahu skráti daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) a na uľahčenie spáchania takého činu poruší úradný uzáver,
c) závažnejším spôsobom konania, alebo
d) vo väčšom rozsahu.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
§ 277 Neodvedenie dane a poistného
(1) Kto v malom rozsahu zadrží a neodvedie určenému príjemcovi splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré zrazí alebo vyberie podľa zákona, v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody na jeden až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa potrestá, sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) vo väčšom rozsahu.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak činom uvedeným v odseku 1 spôsobí značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
§ 277a Daňový podvod
(1) Kto neoprávnene vo väčšom rozsahu uplatní nárok na vrátenie dane z pridanej hodnoty alebo spotrebnej dane v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, potrestá sa odňatím slobody na jeden až šesť rokov.
(2) Odňatím slobody na štyri roky až jedenásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) v značnom rozsahu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na sedem rokov až trinásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) vo veľkom rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 278 Nezaplatenie dane a poistného
(1) Kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
§ 278a Marenie výkonu správy daní
(1) Kto marí výkon správy daní tým, že
a) pozmení, znehodnotí alebo zničí doklady rozhodujúce pre správne určenie dane,
b) v dokladoch predkladaných pri správe daní uvedie nepravdivé alebo hrubo skresľujúce údaje, alebo zatají povinné údaje o skutočnostiach rozhodujúcich pre správne určenie dane,
c) nesplní zákonom uloženú mu oznamovaciu povinnosť, alebo
d) nesplní povinnosť uloženú mu zákonom pri daňovej kontrole, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 ako člen nebezpečného zoskupenia .
§ 279 Porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru
(1) Kto s kontrolnými známkami, kontrolnými páskami alebo inými kontrolnými technickými opatreniami na označenie tovaru na daňové účely alebo na iné účely ustanovené zákonom nakladá v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech alebo kto v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom dovezie, vyvezie, prepraví, dá prepraviť, uvádza do obehu alebo prechováva tovar bez kontrolných známok, kontrolných pások alebo bez iných kontrolných technických opatrení na jeho označenie na daňové účely alebo na iné účely ustanovené zákonom, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 280 Spoločné ustanovenie
Ochrana podľa tohto dielu sa popri platných peniazoch poskytuje aj neplatným peniazom počas obdobia, ktoré je určené na ich výmenu, peniazom v čase spáchania trestného činu nevydaným, ale určeným na vydanie do obehu, ako aj cudzozemským peniazom vrátane meny euro a cudzozemským cenným papierom vrátane cudzozemských cenných papierov hromadne vydaných, ktoré znejú na majiteľa alebo sú rubopisom prevoditeľné.
§ 281 Porušovanie práv k ochrannej známke, označeniu pôvodu výrobku a obchodnému menu
(1) Kto uvedie do obehu tovar alebo poskytne služby neoprávnene označené označením zhodným alebo zameniteľnými s ochrannou známkou, ku ktorej právo používať ju patrí inému, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto na dosiahnutie hospodárskeho prospechu
a) neoprávnene použije označenie zhodné alebo zameniteľné s obchodným menom alebo názvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, alebo
b) uvedie do obehu tovar neoprávnene označený označením zhodným alebo zameniteľným so zapísaným označením pôvodu výrobku a zemepisným označením výrobku, ku ktorému právo používať ho patrí inému.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 282 Porušovanie priemyselných práv
(1) Kto neoprávnene zasiahne do práv k patentu, úžitkovému vzoru, dizajnu, topografii polovodičového výrobku alebo k uznaným odrodám rastlín, alebo k plemenám zvierat, potrestá sa odňatím slobody až na štyri roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
b) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody za, na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
§ 283 Porušovanie autorského práva
(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až štyri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) závažnejším spôsobom konania,
c) z osobitného motívu, alebo
d) prostredníctvom počítačového systému.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na tri roky až deväť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.".
(59) V čl. 1 sa vypúšťa bod 112.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(60) V čl. 1 sa vypúšťa bod 113.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(61) V čl. 1 sa vypúšťa bod 114.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(62) V čl. 1 sa vypúšťa bod 115.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(63) V čl. 1 sa vypúšťa bod 116.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(64) V čl. 1 sa vypúšťa bod 117.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(65) V čl. 1 sa vypúšťa bod 118.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(66) V čl. 1 sa vypúšťa bod 119.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(67) V čl. 1 sa vypúšťa bod 120.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(68) V čl. 1 sa vypúšťa bod 121.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(69) V čl. 1 sa vypúšťa bod 123.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(70) V čl. 1 sa vypúšťa bod 124.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(71) V čl. 1 sa vypúšťa bod 125.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(72) V čl. 1 sa vypúšťa bod 126.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(73) V čl. 1 sa vypúšťa bod 127.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(74) V čl. 1 sa vypúšťa bod 128.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(75) V čl. 1 sa vypúšťa bod 129.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(76) V čl. 1 sa vypúšťa bod 130.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(77) V čl. 1 sa vypúšťa bod 131.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(78) V čl. 1 sa vypúšťa bod 132.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(79) V čl. 1 sa vypúšťa bod 133.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(80) V čl. 1 sa vypúšťa bod 134.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(81) V čl. 1 sa vypúšťa bod 135.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(82) V čl. 1 sa vypúšťa bod 136.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(83) V čl. 1 sa vypúšťa bod 137.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(84) V čl. II sa vypúšťa bod 43.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(85) V čl. II sa vypúšťa bod 57.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(86) V čl. II sa za bod 83 vkladá nový bod 84, ktorý znie:
„84. § 363 znie:
„§ 363
(1) Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Porušením zákona sa rozumie podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.
(2) Ak sa týka rozhodnutie alebo konanie uvedené v odseku 1 viacerých osôb alebo skutkov, môže generálny prokurátor zrušiť len tú časť rozhodnutia alebo konania, ktorá sa týka niektorej z týchto osôb alebo skutkov.
(3) Generálny prokurátor v konaní podľa odseku 1 rozhodne uznesením, proti ktorému nie je prípustný opravný prostriedok."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
(87) Článok IV znie:
„Čl. IV
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 77/1998 z. z., zákona č. 86/2000 Z. z., zákona č. 138/2002 Z. z., zákona č. 100/2003 z. z., zákona č. 551/ 2003 Z. z., zákona č. 215/2004 Z. z., zákona č. 360/ 2004 Z. z., zákona č. 253/2005 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 320/2005 Z. z., zákona č. 261/2006 Z. z., zákona č. 199/2007 Z. z., zákona č. 400/2009 Z. z., zákona č. 38/2010 Z. z., zákona č. 153/2011 Z. z., zákona č. 187/2011 Z. z., uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 191/ 2011 Z. z., uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 237/2011 Z. z., zákona č. 69/2012 Z. z., zákona č. 79/2012 Z. z., zákona č. 236/ 2012 Z. z., zákona č. 296/2012 Z. z., zákona č. 330/2012 Z. z., zákona č. 309/2013 Z. z., zákona č. 402/2013 Z. z., zákona č. 375/2015 Z. z., zákona č. 399/ 2015 Z. z., zákona č. 1/2017 Z. z., zákona č. 55/2017 Z. z., zákona č. 217/ 2018 Z. z., zákona č. 314/2018 Z. z., zákona č. 318/2018 Z. z., zákona č. 6/2019 Z. z., zákona č. 241/2020 Z. z., zákona č. 423/2020 Z. z., zákona č. 288/2021 Z. z., zákona č. 252/ 2022 Z. z., zákona č. 264/ 2022 Z. z. a zákona č. 133/2023 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 24 ods. 1 sa vkladá nová prvá veta, ktorá znie: „ihneď po otvorení každej schôdze zaznie v rokovacej sále štátna hymna Slovenskej republiky.”
2. V § 25 sa za slovami „podklad na rokovanie” vypúšťa čiarka a slová „ak Národná rada bez rozpravy nerozhodne inak”.
3. V § 27 ods. 7 druhej vete sa slová „bez možnosti” nahrádzajú slovami „s možnosťou”.
4. V § 30 sa číslica „20” nahrádza číslicou „30”, číslica „30” sa nahrádza číslicou „60” a číslica „10” sa nahrádza číslicou „20”.
5. V § 32 ods. 4 druhej vete sa za slovo „materiály” vkladajú slová „oblečenie alebo doplnky oblečenia”.
6. V § 83 ods. 4 druhej vete sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak tento zákon neustanovuje inak.".
7. V § 83 ods. 4 sa na konci pripája táto veta: „Hlasovanie o návrhoch zo spoločnej správy výborov a o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch podaných na schôdzi Národnej rady s výnimkou návrhov, ktoré majú výlučne legislatívno-technický charakter, sa uskutoční až na najbližšej riadnej schôdzi Národnej rady.”.
8. V § 96 ods. 3 prvej vete sa za slovo „rada” vkladajú slová „na dvoch po sebe nasledujúcich schôdzach” a za slovo „dňa” sa vkladá slovo „druhého”.
9. V § 133 ods. 3 sa číslica „100 000” nahrádza číslicou „50 000"."
88. Čl. V sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
89. Čl. VI sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Vypustenie tohto článku sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
90. Čl. VII sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Vypustenie tohto článku sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
91. Čl. IX sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Vypustenie tohto článku sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
92. Čl. XI sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Vypustenie tohto článku sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
93. Čl. XIII sa vypúšťa.
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú.
Vypustenie tohto článku sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
94. Čl. XV sa vypúšťa.
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Vypustenie tohto článku sa premietne do článku upravujúceho účinnosť zákona.
No o tomto pozmeňujúcom návrhu č. 1 žiadam o každom bode hlasovať zvlášť.
Prechádzam k pozmeňujúcemu návrhu č. 2. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Ľubomíra Galka
k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
1. V čl. I sa za bod 1 vkladajú nové body 2 a 3, ktoré znejú:
„2. Doterajší text § 17 sa označuje ako odsek 1 a dopĺňa sa odsekom 2, ktorý znie:
(2) Tam, kde tento zákon vyžaduje na zavinenie hrubú nedbanlivosti, rozumie sa tým obzvlášť ľahostajné alebo závažné porušenie obvyklej opatrnosti, starostlivosti alebo povinnosti, ktoré viedlo k ohrozeniu alebo porušeniu záujmu chráneného týmto zákonom.”
3. V § 20 sa slovo „páchateľov” nahrádza slovom „osôb".
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
3. V čl. I bod 3 znie:
„3. V § 29 ods. 2 sa slovo „a” nahrádza slovom „alebo” a na konci sa pripájajú tieto vety: „Za súhlas sa považuje vážny, dobrovoľný a zrozumiteľne vyjadrený prejav vôle poškodeného, ak vzhľadom na okolnosti činu a svoje osobné pomery mohol taký súhlas prejaviť. Súhlas nemožno považovať za prejavený, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval."
4. V čl. I bod 4 znie:
„4. Za § 33 sa vkladá § 33a, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 33a
Obmedzenia a povinnosti
(1) Obmedzenia spočívajú najmi v zákaze
a) účasti na určených verejných podujatiach
b) požívania alkoholických nápojov,
c) požívania iných návykových látok ako alkoholu,
d) stretávania sa s osobami, ktoré majú na páchateľa negatívny vplyv alebo ktoré boli jeho spolupáchateľmi alebo účastníkmi na trestnom čine, e) vstupu na vyhradené miesta alebo priestory, na ktorých trestný čin spáchal,
f) držania a chovu zvierat,
g) vedenia motorových vozidiel,
h) účasti na hazardných hrách, hrania na hracích automatoch a uzatvárania stávok,
i) kontaktu s určenou osobou v akejkoľvek forme vrátane kontaktovania prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby alebo inými obdobnými prostriedkami,
j) priblížiť sa k určenej osobe na vzdialenosť menšiu ako dvadsať metrov a zdržiavať sa v blízkosti obydlia určenej osoby alebo v určenom mieste, kde sa osoba zdržiava alebo ktoré navštevuje.
(2) Povinnosti spočívajú najmi v príkaze
a) zdržiavať sa v určenom čase na určenej adrese,
b) vysťahovať sa z bytu alebo domu, v ktorom sa neoprávnene zdržiava alebo ktorý protiprávne obsadil,
c) nahradiť v určenej dobe spôsobenú škodu vrátane ekologickej ujmy alebo so súhlasom poškodeného do určenej doby odstrániť škodlivý následok trestného činu, alebo nahradiť poškodenému preukázateľné náklady na odstránenie škodlivého následku,
d) vykonať v určenej dobe opatrenia alebo zaplatiť náhradu podľa všeobecne záväzných právnych predpisov o ochrane životného prostredia,
e) zaplatiť v určenej dobe dlh alebo zameškané výživné,
f) osobne alebo verejne sa ospravedlniť poškodenému,
g) získať určitú pracovnú kvalifikáciu alebo zúčastniť sa na rekvalifikačnom kurze,
h) podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom sociálnemu výcviku, výchovnému programu alebo inému obdobnému programu,
i) podrobiť sa liečeniu závislosti od návykových látok alebo závislosti na hazardných hrách, hraní na hracích automatoch a uzatváraní stávok,
j) podrobiť sa v určenej dobe psychoterapii alebo zúčastniť sa na psychologickom poradenstve,
k) zamestnať sa v určenej dobe alebo uchádzať sa preukázateľne o zamestnanie,
l) dostaviť sa v určenom čase na príslušný útvar Policajného zboru určený podľa miesta pobytu, v odôvodnených prípadoch aj opakovane,
m) vykonať verejnoprospešné práce,
n) zložiť peňažnú sumu na účet súdu určenú Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky (ď'alej len „ministerstvo”) na ochranu a podporu obetí trestných činov podľa osobitného predpisu.”
5. V čl. I bod 5 znie:
„5. V § 34 ods. 1 sa na konci pripája táto veta: „Pri ukladaní trestu sa prihliadne aj na práva a právom chránené záujmy osôb poškodených trestným činom, ako aj osôb, ktoré boli dotknuté škodlivým následkom trestného činu."."
6. V čl. I bod 6 znie:
„6. V § 34 ods. 4 sa za prvú vetu vkladá nová druhá veta, ktorá znie: „Pri určovaní druhu trestu a jeho výmery súd vždy prihliadne aj na závažnosť činu.”.”
7. V čl. I bod7 znie:
„7. V § 34 ods. 6 druhej vete sa slovo „päť" nahrádza slovom „šesť".
8. V čl. I sa vypúšťajú body 8 až 13.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
9. V čl. I bod 14 znie:
„14. V § 38 ods. 6 sa za slová „odsekov 4 a 5” vkladajú slová „a § 38a"."
10. V čl. I sa za bod 14 vkladá nový bod 15, ktorý znie:
„15. Za § 38 sa vkladá § 38a, ktorý znie:
„§ 38a
Ak súd odsudzuje páchateľa za úmyselný trestný čin uvedený v štvrtej alebo piatej hlave osobitnej časti zákona v rozsahu najmenej 1 000 000 eur zvyšuje sa dolná hranica trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti zákona za čin spáchaný vo veľkom rozsahu o jednu polovicu; v takom prípade sa ustanovenia § 38 ods. 4 a 5 nepoužijú.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
11. V čl. I bod 24 znie:
„24. V § 53 odseky 3 a 4 znejú:
(3) Ak súd ukladá trest domáceho väzenia, súčasne ustanoví náhradný trest odňatia slobody vo výmere až na tri roky pre prípad, že by odsúdený nedodržiaval podmienky výkonu trestu domáceho väzenia, nedodržiaval uložené obmedzenia alebo nesplnil uložené povinnosti, nedodržiaval podmienky probačného dohľadu, maril výkon kontroly technickými prostriedkami. Náhradný trest odňatia slobody nesmie presahovať hornú hranicu zákonom ustanovenej trestnej sadzby pri danom trestnom čine.
(4) Odsúdený po dobu výkonu trestu domáceho väzenia je povinný v čase, ktorý určí súd, zdržiavať sa vo svojom obydlí vrátane k nemu prináležiacich vonkajších priestorov a podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami. Odsúdený musí dodržiavať podmienky probačného dohľadu, plniť uložené povinnosti a dodržiavať uložené obmedzenia, musí dodržiavať podmienky výkonu kontroly technickými prostriedkami, nesmie počas doby uloženého trestu domáceho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie v rozprave 26.1.2024 12:53 - 12:55 hod.
Ľubomír GalkoDámy a páni, žiaden Tibor Gašpar, žiaden Böder, Výboh a ďalší nie sú príčinou tohto neuveriteľného cválania. Aspoň nie primárnou príčinou, oni sa len zvezú.
V týchto dňoch jedno médium, portál Pluska, priniesol informáciu, ktorá nevzbudila u iných médií ani vo verejnosti veľkú pozornosť. A síce to, že z kuloárov orgánov činných v trestnom konaní sa vynorila informácia, že sa pripravuje obvinenie Petra Pellegriniho. Ako je všeobecne známe, dvaja zločinci, bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a bývalý podnikateľ Michal Suchoba, ktorí sú obvinení v kauze Mýtnik, vypovedali aj o úplatkoch, ktoré mali zabezpečiť politickú podporu. A konkrétne hovorili o Petrovi Pellegrinim. Kauza Mýtnik sa týka projektov na finančnej správe v hodnote 65 mil. eur. Kvôli nej skončili s obvinením na krku Jozef Brhel, bývalý šéf finančnej správy Imrecze či IT magnát Suchoba. Biznis dvoch posledných menovaných fungoval jednoducho. Daniari pod vedením Imreczeho potrebovali informačné systémy a kamarát Suchoba im ich rád dodal cez spoločnosť Alexis. Suchoba začal s políciou spolupracovať prakticky okamžite po vznesení obvinenia. Prvú výpoveď urobil ešte cez telemost zo Spojených arabských emirátov. Neskôr sa ro... (Rečník sa odmlčal pre pískanie v sále. Vstup predsedajúceho.)
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Prosím, zastavte časomieru pánovi poslancovi a zavolajte do réžie, že či to je nejaký problém technický niekde. (Reakcie z pléna.
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Nie, nie, nie, nie, nemám. Môžme? (Reakcie z pléna.) Nie, nie, nemám ani mobil. (Reakcie z pléna.) Dobre, budem pokračovať.
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Nech sa páči.
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Dobre, budem pokračovať.
Biznis dvoch posledných menovaných fungoval jednoducho. Daniari pod vedením Imreczeho potrebovali informačné systémy a kamarát Suchoba im ich rád dodal cez spoločnosť Alexis. Suchoba začal s políciou spolupracovať prakticky okamžite po vznesení obvinenia. Prvú výpoveď urobil ešte cez telemost zo Spojených arabských emirátov. Neskôr sa rozrozprával aj Imrecze. Spoločne odkryli aj politické pozadie kauzy a tok úplatkov nevyhnutných na plynulú spoluprácu Suchobovej spoločnosti Alexis s finančnou správou. Tá na prelome rokov 2013 a 2014 ponúkla daniarom napr. projekt virtuálnej registračnej pokladnice v hodnote 5,5 mil. eur. Ministrom financií bol vtedy Peter Kažimír a štátnym tajomníkom Peter Pellegrini. V prvej fáze mali pokladnicu jednoducho online zdarma využívať lekári, hotelieri, notári či taxikári a štát tak získal väčší prehľad o ich príjmoch a podnikaní. František Imrecze pre projekt kamaráta Suchobu na politickom poli potreboval pomoc. Zavedenie virtuálnej pokladnice si totiž vyžadovalo zmenu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Jeho prirodzeným partnerom na rokovanie bol vtedajší štátny tajomník Pellegrini. No a v roku 2021 už usvedčený zločinec Imrecze vypovedal, ako sa touto témou zaoberali na neformálnej večeri v reštaurácii v centre mesta. Vypovedal o tom, ako Peter Pellegrini, vtedajší štátny tajomník a aktuálny predseda strany HLAS, zároveň prezidentský kandidát, mu vtedy povedal, že vládny akčný plán boja proti daňovým únikom je časovo napätý a zabezpečiť potrebnú zmenu zákona v požadovanom čase bude veľmi náročné. Preto treba zabezpečiť rozsiahlu politickú podporu.
Podľa Imreczeho však zašiel ešte ďalej. Citujem z výpovede. "Takisto sa ma spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda konkrétne mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná." Povedal bývalý šéf daniarov vyšetrovateľom. Imrecze vypovedal, že peniaze nemali ísť Pellegrinimu priamo, ale cez prostredníka a tým bol oligarcha Miroslav Výboh.
Ďalší citát: "Pri prechádzke z reštaurácie sa ma Peter Pellegrini spýtal, či tú finančnú odmenu od Michala Suchobu vieme zrealizovať prostredníctvom Miroslava Výboha. Vypovedal Imrecze.
Viac svetla do prípadu priniesol aj Suchoba. Bol to totiž práve on, kto sa spolu s Imreczem vybral na dohodnutú schôdzku s Výbohom do jeho kancelárie v bratislavskom hoteli Carlton. Mocný muž blízky SMER-u podľa Suchobovej výpovede na stretnutí vyčíslil, akú hodnotu bude mať politická podpora zmeny zákona. Ďalší citát z výpovede: "Po asi 30-minútovej debate nám oznámil, že, by bolo dobré dať štátnemu tajomníkovi odmenu za virtuálnu elektronickú pokladnicu. Na otázku akú, povedal, že 150-tisíc eur." Vypovedal Suchoba.
Rovnakú sumu aj priebeh stretnutia opísal aj Imrecze s tým, že jemu sa 150-tisíc zdalo priveľa. Suchoba však vyšetrovateľom priamo povedal, že nevidel dôvod zjednávať a rovno súhlasil s vyplatením peňazí. Suchoba vypovedal, ako o pár dní svoj sľub splnil a Výbohovi priniesol 150-tisíc eur v päťstourových bankovkách v krabici od šampanského Cristal, ktorého fľaša vyjde približne na 250 eur. Imreczeho kamarát Výboh chcel záležitosť korektne uzavrieť, preto si oboch mužov pozval na schôdzku ešte raz a na tomto stretnutí im podľa bývalého šéfa daniarov povedal, že záležitosť je vybavená a Pelle ďakuje.
Rovnako si na schôdzku spomínal a spomína aj Suchoba. Vyšetrovateľom ešte opísal, ako zo stretnutia vo Výbohovej kancelárii odišli tajným východom, kde ich výťah na konci dlhej chodby vyústil priamo v loby známeho bratislavského hotela. Potom už išlo všetko hladko. Poslanci koncom roka 2014 schválili zmenu zákona, ktorou sa od apríla 2015 mala začať využívať virtuálna pokladnica, a daniari mohli podpísať dodatok k zmluve s Alexisom.
Pre korektnosť dodávam, že informáciu o tomto úplatku pre Petra Pellegriniho priniesol ako prvý server Topky.sk a tieto podrobnejšie informácie, ktoré som tu teraz povedal, priniesol potom neskôr portál Aktuality.
Už len dodám, že po prevalení podozrení v kauze Mýtnik daniari zrušili zmluvy na správu viacerých systémov s Alexisom a od roku 2021 prevádzkujú virtuálnu pokladnicu svojpomocne. Dámy a páni, v tomto je pes zakopaný. My si môžeme o portáli Pluska myslieť čokoľvek aj o pravdivosti informácií, ktoré prinášajú, ale práve v tomto prípade je veľmi reálne, že napísali pravdu, že obvinenie Petra Pellegriniho za tento čin je na spadnutie. Zrejme sa okrem týchto dvoch svedkov podarilo orgánom činným v trestnom konaní, polícii pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry získať ďalšie dôkazy a nádejný prezidentský kandidát Peter Pellegrini to z informácií, ku ktorým sa ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky pravidelne dostáva, vie. Preto treba tento návrh zákona schváliť čo najskôr. Nielen preto, aby bol Úrad špeciálnej prokuratúry zrušený, ale hlavne, dovolím si povedať, výlučne preto, aby bol skutok Petra Pellegriniho premlčaný. Preto ten zhon, preto nočné rokovania napriek prísľubom, že nebudú, preto obmedzenie rozpravy a skrátenie rozpravy na 20 hodín napriek prísľubu, že sa tak nestane. Všetko toto zabezpečil Peter Pellegrini.
On sa síce schováva za to, že on to len navrhol a schválili to poslanci, dokonca tu hrajú divadlo, že Petra Pellegriniho k tomu prinútil Robert Fico, ktorý ho ovláda. Nie. Nie. Je vo výsostnom životnom záujme samotného predsedu parlamentu a prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby tento návrh zákona bol schválený čo najskôr, aby jeho skutok bol premlčaný. Lebo sa zachraňuje pred obvinením, lebo sa zachraňuje pred obžalovaním, lebo sa zachraňuje pred odsúdením, lebo sám seba zachraňuje pred väzením.
Navyše ako by to vyzeralo, ak by prezidentský kandidát SMER-u 1 a SMER-u 2 bol obvinený alebo obžalovaný? Tam by k jeho zvoleniu za prezidenta určite neprišlo a celý ich perfídny plán by sa im zrútil. Môj odhad je a uvidíte to v druhom čítaní, kolegovia a kolegyne, že než by prišlo k akejkoľvek korekcii v druhom čítaní v trestných sadzbách, hraniciach výšky súm alebo hocičomu inému, čím nám aj verejnosti budú chcieť zalepiť oči, tak v konkrétnych paragrafoch, ktoré zabezpečia premlčanie vyšetrovania a potrestania trestného činu prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, tu k zmene nepríde. Uvidíme to už čoskoro. A na konci dňa pri hlasovaní uvidíme aj to, či sa nájdu aspoň nejakí koaliční poslanci, ktorí v sebe pozbierajú aspoň kúsok cti a odvahy vzoprieť sa tomu alebo, naopak, či komplet všetkých 79 koaličných poslancov v tomto vykonajú svoju úlohu a službu užitočných idiotov. Službu pre vystrašeného prezidentského kandidáta a úplatkára v jednej osobe Petra Pellegriniho.
Ďakujem vám za pozornosť.
Vystúpenie v rozprave 26.1.2024 12:38 - 12:38 hod.
Ľubomír GalkoV Číne by so zločincami, zlodejmi vo verejnom živote, ktorí rozkrádajú spoločné peniaze, spravili krátky proces. Vo vyspelých demokratických krajinách by tvrdo a dlhodobo pykali vo väzení, u nás im vládna moc chce zabezpečiť formou krátkej premlčacej lehoty beztrestnosť. Človek si položí otázku že prečo. No, lebo u nás sú zločinci z radov zlodejov vo verejnom priestore a vládna moc je jedna a tá istá skupina ľudí. Tak preto.
A teraz k jednej dôležitej veci. Lebo my v opozícii tu riešime už mesiac nielen škandalózny obsah tohto návrhu, ktorý môžeme smelo označiť pracovným názvom lex vitaj, organizovaný zločin, ale aj to, prečo sa táto vládna koalícia tak šialene ponáhľa a láme veci doslova cez koleno. Napriek neuveriteľnému odporu výhrad Európskej komisie, Európskeho parlamentu, obrovskému množstvu pripomienok odbornej verejnosti na Slovensku, poctivej opozičnej argumentácii tu v parlamente, rozhorčeniu desaťtisícov protestujúcich ľudí v uliciach našej vlasti, napriek tomu si vládny valec ide svoje. A my popri kritike a argumentácii rozmýšľame: prečo? Prečo ten chvat, ten zhon? Kvôli Tiborovi Gašparovi, ktorý je vo viacerých prípadov obvinený a už do konca obžalovaný? Kvôli smeráckym oligarchom a smeráckym kumpánom, ktorí sú obvinení alebo sú už v súdnych procesoch tiež? Alebo kvôli tomu, aby sa Kováčik a Kočner a im podobní zločinci dostali z väzenia a nezačali bonzovať na svojich politických parťákov? Lenže toto by sa dalo schváliť aj v normálnom, normálnym návrhom zákona. Síce by si museli koaliční politici odtrpieť medzirezortné pripomienkové konanie, ale to by pri ich cynizme a bezohľadnosti bez problémov odignorovali a nakoniec by to v normálnom procese aj tak pretlačili.
Dámy a páni, žiaden Tibor Gašpar, žiaden Böder, Výboh a ďalší nie sú príčinou tohto neuveriteľného cválania. Aspoň nie primárnou príčinou, oni sa len zvezú.
V týchto dňoch jedno médium, portál Pluska, priniesol informáciu, ktorá nevzbudila u iných médií ani vo verejnosti veľkú pozornosť. A síce to, že z kuloárov orgánov činných v trestnom konaní sa vynorila informácia, že sa pripravuje obvinenie Petra Pellegriniho. Ako je všeobecne známe, dvaja zločinci, bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a bývalý podnikateľ Michal Suchoba, ktorí sú obvinení v kauze Mýtnik, vypovedali aj o úplatkoch, ktoré mali zabezpečiť politickú podporu. A konkrétne hovorili o Petrovi Pellegrinim. Kauza Mýtnik sa týka projektov na finančnej správe v hodnote 65 mil. eur. Kvôli nej skončili s obvinením na krku Jozef Brhel, bývalý šéf finančnej správy Imrecze či IT magnát Suchoba. Biznis dvoch posledných menovaných fungoval jednoducho. Daniari pod vedením Imreczeho potrebovali informačné systémy a kamarát Suchoba im ich rád dodal cez spoločnosť Alexis. Suchoba začal s políciou spolupracovať prakticky okamžite po vznesení obvinenia. Prvú výpoveď urobil ešte cez telemost zo Spojených arabských emirátov. Neskôr sa ro... (Rečník sa odmlčal pre pískanie v sále. Vstup predsedajúceho.)
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Prosím, zastavte časomieru pánovi poslancovi a zavolajte do réžie, že či to je nejaký problém technický niekde. (Reakcie z pléna.
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Nie, nie, nie, nie, nemám. Môžme? (Reakcie z pléna.) Nie, nie, nemám ani mobil. (Reakcie z pléna.) Dobre, budem pokračovať.
Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Nech sa páči.
Galko, Ľubomír, poslanec NR SR
Dobre, budem pokračovať.
Biznis dvoch posledných menovaných fungoval jednoducho. Daniari pod vedením Imreczeho potrebovali informačné systémy a kamarát Suchoba im ich rád dodal cez spoločnosť Alexis. Suchoba začal s políciou spolupracovať prakticky okamžite po vznesení obvinenia. Prvú výpoveď urobil ešte cez telemost zo Spojených arabských emirátov. Neskôr sa rozrozprával aj Imrecze. Spoločne odkryli aj politické pozadie kauzy a tok úplatkov nevyhnutných na plynulú spoluprácu Suchobovej spoločnosti Alexis s finančnou správou. Tá na prelome rokov 2013 a 2014 ponúkla daniarom napr. projekt virtuálnej registračnej pokladnice v hodnote 5,5 mil. eur. Ministrom financií bol vtedy Peter Kažimír a štátnym tajomníkom Peter Pellegrini. V prvej fáze mali pokladnicu jednoducho online zdarma využívať lekári, hotelieri, notári či taxikári a štát tak získal väčší prehľad o ich príjmoch a podnikaní. František Imrecze pre projekt kamaráta Suchobu na politickom poli potreboval pomoc. Zavedenie virtuálnej pokladnice si totiž vyžadovalo zmenu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Jeho prirodzeným partnerom na rokovanie bol vtedajší štátny tajomník Pellegrini. No a v roku 2021 už usvedčený zločinec Imrecze vypovedal, ako sa touto témou zaoberali na neformálnej večeri v reštaurácii v centre mesta. Vypovedal o tom, ako Peter Pellegrini, vtedajší štátny tajomník a aktuálny predseda strany HLAS, zároveň prezidentský kandidát, mu vtedy povedal, že vládny akčný plán boja proti daňovým únikom je časovo napätý a zabezpečiť potrebnú zmenu zákona v požadovanom čase bude veľmi náročné. Preto treba zabezpečiť rozsiahlu politickú podporu.
Podľa Imreczeho však zašiel ešte ďalej. Citujem z výpovede. "Takisto sa ma spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda konkrétne mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná." Povedal bývalý šéf daniarov vyšetrovateľom. Imrecze vypovedal, že peniaze nemali ísť Pellegrinimu priamo, ale cez prostredníka a tým bol oligarcha Miroslav Výboh.
Ďalší citát: "Pri prechádzke z reštaurácie sa ma Peter Pellegrini spýtal, či tú finančnú odmenu od Michala Suchobu vieme zrealizovať prostredníctvom Miroslava Výboha. Vypovedal Imrecze.
Viac svetla do prípadu priniesol aj Suchoba. Bol to totiž práve on, kto sa spolu s Imreczem vybral na dohodnutú schôdzku s Výbohom do jeho kancelárie v bratislavskom hoteli Carlton. Mocný muž blízky SMER-u podľa Suchobovej výpovede na stretnutí vyčíslil, akú hodnotu bude mať politická podpora zmeny zákona. Ďalší citát z výpovede: "Po asi 30-minútovej debate nám oznámil, že, by bolo dobré dať štátnemu tajomníkovi odmenu za virtuálnu elektronickú pokladnicu. Na otázku akú, povedal, že 150-tisíc eur." Vypovedal Suchoba.
Rovnakú sumu aj priebeh stretnutia opísal aj Imrecze s tým, že jemu sa 150-tisíc zdalo priveľa. Suchoba však vyšetrovateľom priamo povedal, že nevidel dôvod zjednávať a rovno súhlasil s vyplatením peňazí. Suchoba vypovedal, ako o pár dní svoj sľub splnil a Výbohovi priniesol 150-tisíc eur v päťstourových bankovkách v krabici od šampanského Cristal, ktorého fľaša vyjde približne na 250 eur. Imreczeho kamarát Výboh chcel záležitosť korektne uzavrieť, preto si oboch mužov pozval na schôdzku ešte raz a na tomto stretnutí im podľa bývalého šéfa daniarov povedal, že záležitosť je vybavená a Pelle ďakuje.
Rovnako si na schôdzku spomínal a spomína aj Suchoba. Vyšetrovateľom ešte opísal, ako zo stretnutia vo Výbohovej kancelárii odišli tajným východom, kde ich výťah na konci dlhej chodby vyústil priamo v loby známeho bratislavského hotela. Potom už išlo všetko hladko. Poslanci koncom roka 2014 schválili zmenu zákona, ktorou sa od apríla 2015 mala začať využívať virtuálna pokladnica, a daniari mohli podpísať dodatok k zmluve s Alexisom.
Pre korektnosť dodávam, že informáciu o tomto úplatku pre Petra Pellegriniho priniesol ako prvý server Topky.sk a tieto podrobnejšie informácie, ktoré som tu teraz povedal, priniesol potom neskôr portál Aktuality.
Už len dodám, že po prevalení podozrení v kauze Mýtnik daniari zrušili zmluvy na správu viacerých systémov s Alexisom a od roku 2021 prevádzkujú virtuálnu pokladnicu svojpomocne. Dámy a páni, v tomto je pes zakopaný. My si môžeme o portáli Pluska myslieť čokoľvek aj o pravdivosti informácií, ktoré prinášajú, ale práve v tomto prípade je veľmi reálne, že napísali pravdu, že obvinenie Petra Pellegriniho za tento čin je na spadnutie. Zrejme sa okrem týchto dvoch svedkov podarilo orgánom činným v trestnom konaní, polícii pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry získať ďalšie dôkazy a nádejný prezidentský kandidát Peter Pellegrini to z informácií, ku ktorým sa ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky pravidelne dostáva, vie. Preto treba tento návrh zákona schváliť čo najskôr. Nielen preto, aby bol Úrad špeciálnej prokuratúry zrušený, ale hlavne, dovolím si povedať, výlučne preto, aby bol skutok Petra Pellegriniho premlčaný. Preto ten zhon, preto nočné rokovania napriek prísľubom, že nebudú, preto obmedzenie rozpravy a skrátenie rozpravy na 20 hodín napriek prísľubu, že sa tak nestane. Všetko toto zabezpečil Peter Pellegrini.
On sa síce schováva za to, že on to len navrhol a schválili to poslanci, dokonca tu hrajú divadlo, že Petra Pellegriniho k tomu prinútil Robert Fico, ktorý ho ovláda. Nie. Nie. Je vo výsostnom životnom záujme samotného predsedu parlamentu a prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby tento návrh zákona bol schválený čo najskôr, aby jeho skutok bol premlčaný. Lebo sa zachraňuje pred obvinením, lebo sa zachraňuje pred obžalovaním, lebo sa zachraňuje pred odsúdením, lebo sám seba zachraňuje pred väzením.
Navyše ako by to vyzeralo, ak by prezidentský kandidát SMER-u 1 a SMER-u 2 bol obvinený alebo obžalovaný? Tam by k jeho zvoleniu za prezidenta určite neprišlo a celý ich perfídny plán by sa im zrútil. Môj odhad je a uvidíte to v druhom čítaní, kolegovia a kolegyne, že než by prišlo k akejkoľvek korekcii v druhom čítaní v trestných sadzbách, hraniciach výšky súm alebo hocičomu inému, čím nám aj verejnosti budú chcieť zalepiť oči, tak v konkrétnych paragrafoch, ktoré zabezpečia premlčanie vyšetrovania a potrestania trestného činu prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, tu k zmene nepríde. Uvidíme to už čoskoro. A na konci dňa pri hlasovaní uvidíme aj to, či sa nájdu aspoň nejakí koaliční poslanci, ktorí v sebe pozbierajú aspoň kúsok cti a odvahy vzoprieť sa tomu alebo, naopak, či komplet všetkých 79 koaličných poslancov v tomto vykonajú svoju úlohu a službu užitočných idiotov. Službu pre vystrašeného prezidentského kandidáta a úplatkára v jednej osobe Petra Pellegriniho.
Ďakujem vám za pozornosť.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.1.2024 10:36 - 10:38 hod.
Ľubomír GalkoVážení, žiaden Tibor Gašpar, žiadni smerácki oligarchovia a ďalší, o ktorých sme sa domnievali, že sú hlavným dôvodom tohto návrhu zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Svetlo sveta uzrela informácia, že je na...
Vážení, žiaden Tibor Gašpar, žiadni smerácki oligarchovia a ďalší, o ktorých sme sa domnievali, že sú hlavným dôvodom tohto návrhu zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Svetlo sveta uzrela informácia, že je na spadnutie obvinenie Petra Pellegriniho za úplatok 150-tisíc eur v krabici od šampanského. Informácia vyšla z prostredia orgánov činných v trestnom konaní a priniesla ju Pluska. My si môžeme o tomto médiu myslieť, čo chceme, aj o pravdivosti informácií, ktoré prináša, ale práve tu by som sa vôbec nečudoval, ak by táto informácia bola pravdivá. Tam je pes zakopaný. Preto treba čo najskôr schváliť tento návrh zákona, aby bol skutok Petra Pellegriniho premlčaný. Preto ten zhon, preto nočné rokovania, preto obmedzenie rozpravy. Preto tá obrovská nervozita Petra Pellegriniho, ktorý tu navrhuje všetky tieto kroky smerujúce k urýchlenému schváleniu zákona, aby si zachránil svoj nectený zadok pred basou. Zrejme sa okrem svedkov Imreczeho a Suchobu objavil ďalší dôkaz, ďalší svedkovia alebo niečo podobné a Peter Pellegrini to ako predseda Národnej rady z informácií, ktoré má, vie. A si to predstavte, už nielen podozrivý, ale už trestne stíhaný prezidentský kandidát SMER-u 1 a SMER-u 2 Peter Pellegrini, to ako by vyzeralo. Všetko by sa im zrútilo. Preto sa celý tento cirkus deje a 79 koaličných poslancov ide de facto robiť bez toho, aby to vedeli, Petrovi Pellegrinimu užitočných idio... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)