Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.11.2023 o 8:55 hod.

Mgr.

Gábor Grendel

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.11.2023 14:40 - 14:40 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
No, pán minister vnútra, vy ste naozaj majster sveta v odvádzaní pozornosti. Zaslúžite si za to zlatú medailu. Asi ste si nevšimli, že už nie ste opozičný poslanec. Parlament dnes neodvoláva ani Igora Matoviča, ani Romana Mikulca, ani Veroniku Remišovú. V minulom období ste na to ako opozičný poslanec mali dosť veľa príležitostí, aj ste tú príležitosť niekoľkokrát využili, robili ste to, mali ste na to plné právo. Ale už nie ste opozičný poslanec. Ste minister vnútra a nesiete politickú zodpovednosť za svoje kroky. Tak k tomu skúste niečo povedať. Skúste niečo povedať k tomu, že ako člen vlády, pod ktorého spadá Policajný zbor, sa vyhrážate sudcovi trestným stíhaním, sudcovi, ktorého rozhodnutie sa vám nepáči. Toto je v demokratickom právnom štáte neprípustné. Ukážte nám ešte jedného ministra vnútra členského štátu Európskej únie, ktorý sa vyhráža sudcom trestným stíhaním za to, že sa mu nepáči rozhodnutie tohto sudcu. Za toto zlyhanie by vás mal odvolať premiér, nie my tu v parlamente. Ak to neurobí, tak za toto zlyhanie preberá politickú zodpovednosť aj na seba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 23.11.2023 13:10 - 13:25 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Chcel by som poprosiť vedenie parlamentu, aby na najbližšom rokovaní poslaneckého grémia oznámilo presné pravidlá zapisovania sa do písomnej rozpravy. Mám za to, že inak sa k tomu pristúpilo dnes ako naposledy, keď sme sa zapisovali do rozpravy k programovému vyhláseniu vlády, čiže buď sa bude dávať prezenčka dopredu a potom nám povedzte, že v akom časovom predstihu. Alebo sa bude dávať až po otvorení schôdze? Ale bolo by dobré, keby tie pravidlá boli jednotné a aby boli oznámené všetkým poslancom rovnako.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

21.11.2023 18:10 - 18:25 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Zatiaľ v tejto rozprave nezaznel jediný argument, ktorý by odôvodňoval skrátené legislatívne konanie v súvislosti s týmto návrhom. Opäť som si otvoril zákon o rokovacom poriadku. Veľakrát to tu už kolegovia citovali. Píše sa tu o mimoriadnych okolnostiach, o ohrození základných ľudských práv a slobôd, o bezpečnosti alebo hospodárskych škodách na strane štátu. Ale tu sa nikde nepíše o tom, že ak je nejaký zákon nevykonateľný, tak vtedy je dôvod na skrátené legislatívne konanie.
Čiže tá základná otázka pri tomto bode v rámci programu je, či sú, alebo nie sú splnené na použitie skráteného legislatívneho konania. A myslím si, že pán poslanec Krajčí úplne dopodrobna vysvetlil, prečo tie podmienky splnené nie sú. A vôbec by som na tom nebazíroval, samozrejme, dá sa niekedy prižmúriť jedno oko, alebo aj dve oči, keby nebol pán súčasný minister spravodlivosti tým najprísnejším posudzovateľom skráteného legislatívneho konania v minulom volebnom období. Čiže ja čakám, že pán minister príde a vysvetlí nám, prečo má dvojaký meter na použitie skráteného legislatívneho konania v súvislosti s tým, či je v opozícii, alebo v koalícii.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.11.2023 15:10 - 15:25 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Keď už tu vedieme polemiku o skrátenom legislatívnom konaní, mám pocit, že jedna vec trochu zaniká. Dôvodová správa k návrhu na skrátené legislatívne konanie nielenže nevysvetľuje dôvody skráteného legislatívneho konania, dôvodová správa k návrhu na skrátené legislatívne konanie je v podstate doslovnou kópiou dôvodovej správy k zákonu samotnému, k zákonu o 13. dôchodku, o ktorom ešte len budeme rokovať. Dôvodová správa jedného aj druhého návrhu hovorí o tom, prečo je dôležité pomôcť seniorom, ale ani čiarka o § 89 zákona o rokovacom poriadku, ani čiarka o hroziacich hospodárskych škodách, ani čiarka o ohrozovaní ľudských práv. To všetko nám vytýkala opozícia v minulom volebnom období. A potom keď prevzali moc, začali robiť to isté, čo iným predtým vyčítali.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.11.2023 14:40 - 14:55 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. V minulom volebnom období nebolo prísnejších kritikov skráteného volebného obdob... teda skráteného legislatívneho konania, ako boli predstavitelia vtedajšej opozície. Prakticky každé jedno skrátené legislatívne konanie podrobili prísnej analýze a jedným z najprísnejších kritikov bol vtedajší opozičný poslanec Boris Susko, súčasný minister spravodlivosti, teda človek, ktorý by mal byť dnes z titulu funkcie ministra spravodlivosti garantom vlády za čistotu legislatívneho procesu. Ešte ako opozičný poslanec hovoril o jednom z vtedajších návrhov vlády na skrátené legislatívne konanie 19. mája minulého roka toto, citujem: "Celý tento návrh je v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku Národnej rady, pretože nie sú splnené ani základné podmienky skráteného legislatívneho procesu, ktoré § 89 tohto zákona hovorí, že môže byť skrátené legislatívne konanie len za mimoriadnych okolností, ak môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd, bezpečnosti alebo hrozia štátu značné hospodárske škody. Keď si pozriete dôvodovú správu k tomuto návrhu zákona, v tej dôvodovej správe neni ani jedno jediné slovo, ani jedna veta, ktorá by analyzovala, akým spôsobom príde k značným hospodárskym škodám štátu. Nie je tu žiadna analýza dopadov týchto opatrení na hospodárstvo štátu a z tohto dôvodu teda ide o jasné porušenie zákona o rokovacom poriadku."
Tak som sa teda pozrel na dôvodovú správu k tomuto návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie a viete, ako je to tam odôvodnené to skrátené legislatívne konanie? Nijako.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.11.2023 9:40 - 9:55 hod.

Gábor Grendel
Ďakujem pekne za slovo. No od volieb nepočúvame nič iné od predstaviteľov vládnej koalície, len to, ako už sú verejné financie rozvrátené na cimpr-campr, a potom sa z večera do rána nájde ďalších 220 miliónov eur. O čom to asi svedčí?
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.11.2023 8:55 - 9:10 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, už viackrát zaznelo v tejto rozprave, aký je nesúlad medzi slovami a skutkami novej vlády. Mnohí kolegovia to ilustrovali na 13. dôchodku, na rodičovskom dôchodku, na hypotékach, na cenách potravín či na čistkách v polícii.
Rád by som teraz spomenul ďalší príklad, a to vzťah vlády k národnostným menšinám. Budem citovať na úvod z kapitoly Politika podpory národnostných menšín. V tejto kapitole sa okrem iného píše: "Súčasná vláda je vytvorená z politických strán, ktoré v rokoch 2016 až 2020 vytvorili vládu spoločne so stranou zastupujúcou aj občanov najsilnejšej národnostnej menšiny. V tomto období bola dosiahnutá štandardizácia vzťahov znamenajúca výrazné zlepšenie vzťahov medzi väčšinovým obyvateľstvom a národnostnými menšinami a rozvoj území obývaných občanmi Slovenskej republiky hlásiacimi sa k národnostným menšinám. Vláda nadviaže na spôsoby a organizovanie podpory rozvoja národnostných menšín, ktoré boli prakticky overené pri vládnutí v minulom období, zaväzuje sa ich vylepšovať a zdokonaľovať." No a teraz sa pozrime na to, ako toto vylepšenie, zdokonaľovanie a nadviazanie vyzerá v praxi.
Štvrtá vláda Roberta Fica ihneď na svojom prvom rokovaní odvolala splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého, reprezentanta, ako je to v tomto programovom vyhlásení vlády definované, najsilnejšej národnostnej menšiny. Na tomto bleskovom odvolaní vládneho splnomocnenca je zaujímavých niekoľko vecí.
1. Nie sú známe žiadne dôvody, pre ktoré bol splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny ihneď na prvom rokovaní vlády odvolaný. Takto vyzerá nadviazanie a vylepšenie a zdokonaľovanie v praxi.
2. Ani na prvom rokovaní vlády, ani na druhom, treťom, štvrtom či na včerajšom piatom rokovaní vlády dodnes nebol vymenovaný nástupca splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny pána Bukovszkého. Ani to moc nepripomína nadviazanie, vylepšovanie či zdokonaľovanie.
3. Viete, čo je na tomto prípade najdokonalejšie? Pán László Bukovszký nebol nominantom vlády Igora Matoviča. Nebol ani nominantom vlády Eduarda Hegera. A nebol ani nominantom vlády Ľudovíta Ódora. Hádajte, nominantom ktorej vlády bol pán László Bukovszký splnomocnencom pre národnostné menšiny. Tretej vlády Roberta Fica. Teda tej vlády, ktorá podľa tohto dnešného programového vyhlásenia vlády dosiahla štandardizáciu vzťahov a výrazné zlepšenie vzťahov medzi národnostnými menšinami a väčšinovým obyvateľstvom. Čiže štvrtá vláda Roberta Fica ihneď na svojom prvom rokovaní odvolala nominanta tretej vlády Roberta Fica z postu splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. A tak sme opäť pri rozpore medzi slovami a skutkami novej vlády.
Ďalší citát z programového vyhlásenia: "Vláda považuje ochranu a podporu rozvoja národnostných menšín za svoje prirodzené poslanie pri formovaní modernej spoločnosti. Bude poskytovať účinnú ochranu národnostným menšinám, právam a slobodám patriacim týmto menšinám v rámci právneho štátu a rešpektovaním štátnej zvrchovanosti a územnej celistvosti štátov." Pekné slová, ale akými skutkami chce vláda dosiahnuť tieto vznešené ciele? V programovom vyhlásení vlády vo vzťahu k národnostným menšinám nenájdeme ani jeden konkrétny záväzok. Nič merateľné. Ako chcete chrániť národnostné menšiny, keď ste úrad splnomocnenca pre národnostné menšiny ochromili hneď na prvom rokovaní vlády a doteraz ste to nenapravili. Odpálili ste svojho vlastného nominanta, splnomocnenca tej vlády, o ktorej v programovom vyhlásení vlády píšete, že nadviažete, že vylepšíte, že zdokonalíte všetko dokonalé z obdobia 2016 až 2020 vo vzťahoch medzi slovenskou väčšinou a národnostnými menšinami.
V skutočnosti práve na tomto vidieť, že národnostné menšiny nie sú pre túto vládu žiadna priorita. Národnostné menšiny sú tejto vláde ukradnuté. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.11.2023 12:39 - 12:55 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Predseda parlamentu po poslancoch chce, aby sa správali ako dospelí a on sám sa pritom správa detinsky. Neviem, či ste čítali to rozhodnutie, ktoré dal vypracovať v súvislosti s prácou médií v budove parlamentu, odporúčam to, je to veľmi poučné čítanie. Okrem iného tam hrozí odobratím akreditácie pre novinárov, ktorí budú robiť rozhovory mimo už tej spomínanej knižnice. To je totálne komunistický manier predsedu parlamentu, ktorý nadobudol platnosť deň pred 17. novembrom. Naozaj klobúk dolu. Chce, aby sa poslanci správali ako dospelí a on sám sa pritom chová ako komunistické dieťa. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.11.2023 17:39 - 17:55 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážení členovia vlády, panie poslankyne, páni poslanci, každá vláda by mala pri svojom nástupe zodpovedať jednu pomerne jednoduchú otázku, v akej krajine chce, aby sme žili. Svoju odpoveď by mala vláda napísať do programového vyhlásenia a potom by podľa tejto odpovede mala konať počas celého volebného obdobia.
Ja sa celkom desím toho, v akej krajine chce táto vláda, aby sme žili. Táto vláda chce, aby sme žili v krajine, kde sa oplatí kradnúť. Táto vláda chce, aby sme žili v krajine, kde sa oplatí korumpovať. Kto tomu neverí, mal by si prečítať tento 88-stranový receptár lepšieho, pokojnejšieho, bezpečnejšieho korumpovania a kradnutia. Vyberám teraz to najlepšie.
Kapitola Trestná politika štátu. Citujem: Vláda odstráni negatívne dôsledky rekodifikácie Trestného práva z roku 2005. Trestné sadzby boli neproporcionálne. Zneužívanie a nadužívanie prostriedkov trestného práva za predchádzajúcej vlády viedlo k obnaženiu týchto nedostatkov. Vláda presadí depenalizáciu, ktorá sa premietne do podstatného zníženia trestných sadzieb na úroveň vyspelých štátov Európy. Koniec citátov.
A teraz preložené do ľudskej reči. Trestný zákon z roku 2005 je vraj príliš prísny. Podľa vlády sa to ukázalo v historicky najúspešnejšom období v boji proti korupcii v rokoch 2020 až 2023. Nová vláda to zmení a tieto tresty zmierni tak, aby sa korumpovať a kradnúť opäť oplatilo.
Táto kapitola programového vyhlásenia vlády dokonale ilustruje dve veci. Po prvé, že nie je jedno, kto je pri moci. Môžete mať najlepších policajtov, prokurátorov a sudcov v systéme, ak vláda vykastruje Trestný zákon, aj tí najlepší policajti, prokurátori a sudcovia sú vám nanič. A druhá vec, ktorú programové vyhlásenie vlády ilustruje, je, že úspechy v boji proti korupcii v rokoch 2020 až ´23 neboli samozrejmosťou. Neboli len zásluhou orgánov činných v trestnom konaní. Boli aj zásluhou vtedajšej garnitúry, ktorá po stránke legislatívy držala orgánom činným v trestnom konaní chrbát. A veľmi rýchlo sa to ukáže. Ukáže sa to hneď, ako toto programové vyhlásenie vlády sa premietne do praxe a do konkrétnych zmien v zákonoch. Zmiernenie trestov za korupciu sa, samozrejme, ťažko obhajuje, najmä po štyridsiatich právoplatne ukončených prípadoch korupcie a zneužívania moci. Vláda ho v programovom vyhlásení zdôvodňuje približovaním sa k najvyspelejším štátom Európskej únie. Dobre počujete. Znížením trestov za korupciu sa ideme približovať k najvyspelejším štátom Európskej únie. Ale veď tá miera korupcie, akú sme na Slovensku mali, svedčí skôr o opaku, že ak sa chceme priblížiť k tým najvyspelejším štátom Európskej únie, mali by sme ľudí motivovať, aby nekorumpovali, aby neuplácali. Mali by sme aj trestnými sadzbami odrádzať ľudí od korupcie.
V tejto súvislosti osobitne komicky pôsobí, že vám tie trestné sadzby, milí členovia vlády, dvanásť rokov neprekážali. Trikrát ste vládli, tri volebné obdobia ste mohli zmeniť trestné sadzby a neurobili ste to. Nie, nebolo to preto, lebo vás trápi rozdiel medzi najvyspelejšími štátmi Európskej únie a Slovenskom. Ten dôvod, prečo ste trestné sadzby neznižovali, sa volá Dušan Kováčik. Kým bol na čele špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, nikoho z vás netrápili inštitucionálne rámce, ústavnoprávne garancie, posilnenie procesných práv či humanizácia inštitútov trestného práva. Bolo vám to jedno. Lebo faktom je, že boj proti korupcii nie je len o zákonoch. Boj proti korupcii je aj o ľuďoch, ktorí majú v mene zákona a v súlade so zákonom konať. A vy ste to mali dokonale ošetrené aj na prokuratúre, aj na polícii, aj na niektorých súdoch. Keďže táto vláda chce, aby sme žili v krajine, kde sa opäť oplatí kradnúť a korumpovať, nie je a nebude to len o zmiernení trestných sadzieb. Jednoduchšie prípady, na ktoré stačil rozkaz nového ministra vnútra, už boli sprocesované. Polícia je vyčistená.
Vláda sa však potrebuje ešte vysporiadať so špeciálnou prokuratúrou. Preto je priamo v programovom vyhlásení vlády zmienka o akejsi neposlušnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a akýsi hmlistý náznak, čo sa chystá v tejto oblasti. Citujem, vláda zavedie systémové zmeny tak, aby bola zabezpečená funkčnosť týchto inštitúcií bez ohľadu na ich personálne obsadenie. Koniec citátu. Také systémové zmeny však v skutočnosti neexistujú. Problém za éry Dušana Kováčika nebol v tom, že by bol zle nastavený systém, že by bol zle nastavený zákon. Problém za éry Dušana Kováčika bol Dušan Kováčik. O tom dnes už existuje aj právoplatný rozsudok. Váš sľub z programového vyhlásenia vlády o tom, že nastavíte funkčnosť inštitúcií bez ohľadu na personálne obsadenie, tento sľub je nesplniteľný. Je to ilúzia a vy to viete. Už ste si to odskúšali počas svojich predošlých vlád. Summa summarum, v boji proti korupcii chystá vláda skrotiť z ich pohľadu neposlušné inštitúcie a zaviesť úplne bezzubé zákony. Nech zdvihne ruku teraz každý, kto si myslí, že tieto zmeny budú odrádzať ľudí od toho, aby korumpovali a kradli.
Vláda si očividne uvedomuje, že tieto zmeny budú zle vyzerať a že to treba aj v programovom vyhlásení niečím zakryť. Na tento účel slúži kapitola Politika prevencie proti korupcii, integrity verejného sektora a transparentnosti. Táto kapitola má za úlohu zalepiť oči kritikom menej podstatnými opatreniami, ktoré majú predstierať záujem vlády bojovať proti korupcii. Napríklad, citujem: "Vláda pripraví", čiže nie prijme, nie presadí, nie schváli, vláda pripraví "protikorupčnú úpravu regulácie styku verejných funkcionárov s osobami zastupujúcimi záujmy jednotlivcov a organizácií." Alebo ďalší návrh. "Vláda sa zaväzuje hľadať", nie prijať, nie presadiť, nie schváliť, vláda sa zaväzuje hľadať "zhodu na zavedení jednotných pravidiel majetkových priznaní". Pripraviť a hľadať. To má vyriešiť korupciu raz a navždy? Tým dobehneme najvyspelejšie štáty Európskej únie? Úsmevné.
Aj tieto vágne prísľuby len dokazujú, že táto vláda nechce bojovať proti korupcii. Táto vláda v skutočnosti chce, aby sme žili v krajine, kde sa oplatí korumpovať a kradnúť a kde zlodejom a úplatkárom nič nehrozí. Lenže korupcia ničí rovnosť šancí. Korupcia povyšuje váhu peňazí nad váhu talentu, schopností a vedomostí. Korupcia vytvára nespravodlivosť. A preto každý z nás, kto chce žiť v spravodlivej krajine, kde rozhoduje talent, schopnosti a vedomosti a nie peniaze a kontakty, by mal hlasovať proti tomuto programovému vyhláseniu vlády a proti vysloveniu dôvery tejto vláde. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

14.11.2023 15:10 - 15:25 hod.

Gábor Grendel Zobrazit prepis
Ďakujem. Nemám procedurálny návrh, ale faktickú poznámku. Takže toto neviem presne ako vzniklo. Čiže to...

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Už je to opravené, pán poslanec Grendel, nech sa páči.

Grendel, Gábor, poslanec NR SR
Ďakujem pekne za slovo. Trinásty dôchodok nie je jediný predvolebný sľub, ktorý zostal v rovine sľubov a keď malo prísť na činy, tak, ako sa hovorí, skutek utek. Rovnako spľasli svaly premiéra Fica aj v oblasti napríklad boja proti nelegálnej migrácii. Ešte ako opozičný politik sľuboval vojakov každých 50 metrov na zelenej hranici. Aká je realita? Realitou je len jednorazová nočná razia v čase nulového záujmu nelegálnych migrantov prekročiť zelenú hranicu. A ešte ani počas tej jednej noci Ficova vláda nepostavila vojakov každých 50 metrov na zelenej hranici. Čiže presne ako so sľubovanými trinástymi dôchodkami v plnej výške už tento rok.
Rovnako sľubovali, že sa nebudú mstiť za historické úspechy v boji proti korupcii. Aj si to dokonca napísali do programového vyhlásenia. A aká je realita? Opäť presný opak. Presne ako s 13. dôchodkami v plnej výške už tento rok. Jedna vec sú slová a druhá vec, úplne opačná, sú skutky.
Požičiam si myšlienku, respektíve doslovný citát jedného koaličného politika: "Treba vždy v politike jedno rozprávať a tak aj konať." Andrej Danko, 2. november 2023. A ja s ním súhlasím.
Skryt prepis