Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.11.2023 o 18:54 hod.

Bc.

Igor Janckulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 16.11.2023 17:24 - 17:40 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení ministri, kolegyne, kolegovia, v mojom vystúpení sa budem venovať doprave. V programovom vyhlásení vlády je u... vlády je uvedené, že potrebujeme kvalitné cesty a železnicu. Dobré cesty a železnica znamená lepší život pre ľudí a znižovanie regionálnych rozdielov. Nie nadarmo sa hovorí, tam, kde je cesta, tam je aj život. V programovom vyhlásení vlády v oblasti dopravy je spomenuté, že vláda urýchli prípravu výstavby D1, D3, R4. To určite kvitujem, bude to náročné, a hlavne úsek Turany – Hubová, kde nás čakajú dva tunely – Korbeľka, takmer 6-kilometrový tunel, a tunel Havran, takmer 3-kilometrový tunel. Dúfam, že len to nedopadne ako tunel Višňové.
Diaľnica D3 na Kysuciach je taktiež veľmi potrebná, každý deň tam ľudia stoja v kolónach a o smrteľných nehodách ani nehovorím. Rýchlostná cesta R4 je taktiež dôležitá, je súčasťou medzinárodného cestného koridoru Via Carpatia. Poľská strana má napojenie na R4 dokončiť v roku 2026 a maďarská strana svoj úsek už dobudovala. Takže čaká sa len na nás.
Mrzí ma, že v programovom vyhlásení vlády nie sú vôbec spomenuté ďalšie úseky rýchlostných ciest, a to R1, R2, R3. Príprava týchto úsekov rýchlostných ciest je veľmi dôležitá. Pritom príprava nie je až tak finančne náročná ako samostatná výstavba. Keď nebudeme pripravovať výstavbu týchto ciest, tak ich realizáciu posunieme o mnoho rokov. Pýtam sa poslancov z vládnej koalície, vám nevadí, že v programovom vyhlásení vlády nie je cesta z vášho regiónu. Čo poviete svojim voličom, keď sa budú pýtať, prečo sa nestavia? Na Orave budúci rok bude ukončená výstavba obchvatu Tvrdošína, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R3. Výstavbu tohto úseku som v roku 2016 presadil do programového vyhlásenia vlády práve ja. Tak vidíte, že oplatí sa bojovať za región a ľudia určite v týchto regiónoch to potom aj ocenia.
Mrzí ma, že ďalšie úseky Nižná – Dlhá, Dlhá – Sedliacka Dubová sa úplne zmrazili. Od roku 2020 sa tam zastavili všetky prípravy a podľa tohto programového vyhlásenia vlády sa do roku 2027 na týchto úsekoch nespraví absolútne nič. Nakoniec zistíme, že nám prepadne EIA a môžeme začať celý proces odznova. Znamená to, že výstavba týchto úsekov sa posunie až po roku 2030 a o R3 cez Dolný Kubín, vidím to, žiaľ, až po roku 2040. Taktiež v programovom vyhlásení vlády sme sa nedozvedeli, ako sa bude riešiť prepojenie sever – juh či výstavba R3 cez Turiec, alebo R1 cez Banskú Bystricu.
V programovom vyhlásení vlády nie je vôbec zmienka o budovaní obchvatov miest a obcí preložkami ciest I. triedy. Je to pre obce a mestá, kde sa neuvažuje o diaľnici alebo rýchlostnej ceste, veľmi dobré riešenie a pre štát finančne náročné, výhodné, pardon. V programovom vyhlásení vlády sa spomína, že vláda vyvinie maximálne úsilie na opravu mostov na cestách I. triedy, ktoré sú vo veľmi zlom havarijnom stave. Súhlasím, už včera bolo neskoro. Slovensko dlhodobo neinvestovalo do opráv mostov, boli postavené ešte v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Slovenská správa ciest má na cestách I. triedy takmer 1 800 mostov a z toho je takmer 600 mostov v piatom, šiestom a siedmom stupni, to znamená zlý, veľmi zlý a havarijný stav. Na opravu týchto mostov by sme potrebovali až jednu miliardu eur. Okrem týchto mostov máme mosty na cestách II. a III. triedy, ktoré patria pod samosprávne kraje. Keďže nám chýbajú diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. tried sú preťažené, tak motoristi automaticky využívajú tieto cesty II. a III. triedy ako obchádzkové trasy. Samozrejme, tieto cesty nie sú stavané na takúto záťaž. Samosprávne kraje majú vyše 1 100 mostov, ktoré sa nachádzajú aj vďaka tomuto preťaženiu v piatom, v šiestom a v siedmom stavebno-technickom stave. Aj z tohto dôvodu je dôležité, aby štát pomohol samosprávnym krajom s opravou týchto mostov. Dôležité je, aby sme predišli týmto problémom, a musíme opravovať mosty, ktoré sú už v štvrtom a v piatom stupni. Tieto opravy sú nie až tak finančne náročné a značne predĺžia životnosť mostov. Dôležité je aj, aby sa začali vážiť kamióny, hlavne tie, ktoré prepravujú drevnú hmotu. Takto taktiež môžeme predĺžiť životnosť našich ciest a mostov. Slovenská správa ciest je dlhodobo podfinancovaná a určite potrebuje reorganizáciu. Potrebuje hlavne stabilné financovanie. Bolo by určite dobré vytvoriť to, čo v minulosti dobre fungovalo, a to je cestný fond, aby bol via... aby bolo viaczdrojové financovanie Slovenskej správy ciest.
Cyklodoprava. Obciam a mestám chýbajú finančné zdroje na projektovú prípravu a tieto sumy sú niekedy od 100- až do 500-tisíc eur a obce si nemožia, nemôžu dovoliť s takýmito veľkými finančnými zdrojmi púšťať na prípravu týchto cyklotrás. Pri výstavbe cyklotrás treba hlavne zlepšiť spoluprácu so Slovenským vodohospodárskym podnikom, SPF-kou, Lesmi Slovenskej republiky z dôvodu, že cyklotrasy idú väčšinou cez ich pozemky. Ideálne by bolo pri príprave výstavby cyklotrás spolupracovať aj s oblastnými organizáciami cestovného ruchu. OOCR-ky najlepšie poznajú lokality a majú skúsenosti s cestovným ruchom.
Verejná osobná doprava. VÚC-ky majú veľké problémy pri súťažiach na prímestskú autobusovú dopravu. Tu treba určite hľadať riešenie. Uvediem príklad. Žilinský samosprávny kraj v roku 2019 platil za prímestskú autobusovú dopravu ročne 23 miliónov a po súťaži v roku 2022 už je to 35 miliónov. Ďalší problém je, že majitelia autobusových staníc vyberajú vysoké poplatky za vstupy na autobusové stanice, doslova je to výpalné.
Železnice. V oblasti železníc potrebujeme modernizovať železničné stanice, modernizovať železničnú infraštruktúru, rušňový a vozňový park, rekonštrukcie havarijného stavu tratí. Nemôžeme budovať integrovanú dopravu, keď nám vlaky stále meškajú. Potrebujeme taktiež riešiť bezpečné železničné priecestia so závormi na všetkých cestách I. triedy.
Železničná nákladná doprava. Podpora rozvoja železničnej nákladnej dopravy vyplýva aj z medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z Bielej knihy EÚ, čo znamená presunúť do roku 2030 až 30 % cestnej nákladnej dopravy nad 300 km na železnicu, prípadne vodnú dopravu. A do roku 2050 až 50 % cestnej nákladnej dopravy. To si myslím, že to je pre Slovensko úplne nereálne.
Na záver chcem pánovi ministrovi odkázať, že mu držím palce, rezort má veľmi náročný, finančných zdrojov veľmi málo a má hlavne veľmi veľa nahnevaných motoristov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 18:54 - 19:10 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážení páni ministri, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som reagoval na vystúpenie môjho kolegu.
Ďakujem, Martin, že si pomenoval problémy v oblasti dopravy, tam ťa len trošku opravím, čo sa týka cestnej dopravy, lebo cestná doprava, znova, to je moja srdcovka, a tam si spomínal, že Slovenská správa ciest má takmer 1 800 mostov, ktoré sú v havarijnom stave. Slovenská správa ciest má zhruba 600 mostov, ktoré sú v stave zlý, veľmi zlý alebo havarijný stav, to znamená päťka, šestka, sedmička, a 1 100 mostov máme takisto v päťke, šestke, sedmičke, ale tieto mosty patria pod ces... na cestách II. a III. triedy, to znamená, že patria pod samosprávne kraje. Samozrejme, tieto samosprávne kraje nebudú mať veľké financie, aby mohli opravovať tieto mosty na cestách II. a III. triedy, ale treba povedať, že za to môže aj trošku štát, lebo keďže nemáme diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. triedy sú preťažené, tak automaticky doprava sa presúva na tieto cesty II. a III. tretej triedy, samozrejme, na to sú nie stavané. Ideálne by bolo, keby sa aj vážili napríklad kamióny, ktoré prepravujú drevnú hmotu, a nedochádzalo by k poškodzovaniu týchto mostov.
Čo sa týka tých 600 mostov, Slovenská správa ciest, čo má v správe, tak na to by sme potrebovali zhruba miliardu eur, čo je obrovská suma a nehovorím o tých ďalších mostoch, 1 100 mostoch. Spomeniem napríklad most ponad Oravskú priehradu, potrebujeme rekonštruovať, ktorý je v šiestom stupni a VÚC-ka potrebuje na opravu tohto mostu až 20 miliónov eur, to je neskutočná suma a VÚC-ka na to peniaze nebude mať, tak dúfam, že štát bude musieť pomôcť, lebo, ako som spomínal, tieto cesty dvojky a trojky a tieto mostné objekty sú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

15.11.2023 16:39 - 16:55 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení páni ministri, kolegyne, kolegovia, som rád, Feri, že si otvoril detské pohotovosti. Ja pochádzam z okresu Námestovo, kde je jeden z mála okresov na Slovensku, kde populácia stále rastie. A je paradox, že tam, kde sa rodí najviac detí, tak niekto od zeleného stola v Bratislave rozhodol, že detskú pohotovosť v Námestove treba zrušiť a to aj napriek tomu, že momentálne máme dostatok detských lekárov. Takéto veci by sa nemali rozhodovať v Bratislave, ale mali by ich rozhodovať samosprávne kraje. Samosprávne kraje najlepšie poznajú situáciu v daných regiónoch a vedia, ako to vyriešiť. Takže dúfam, že nová pani ministerka zdravotníctva si to zoberie k srdcu a prehodnotí túto situáciu, to, čo spôsobilo bývalé vedenie ministerstva zdravotníctva.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 16:24 - 16:40 hod.

Igor Janckulík Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, ministri, kolegyne, kolegovia, Peter, veľmi dobré vystúpenie a musím so všetkým súhlasiť. To, čo si aj uviedol, že ľudia, pacienti, ktorí sa potrebujú dostať na vyšetrenia, proste musia zháňať kontakty a vybavovať si, aby sa dostali, to v 21. storočí, by som povedal, že je neprístupné. A najhoršie na tom je, že tí pacienti potrebujú vlastne, aby sa vedelo o nich, keď ležia na tom lôžku, že o nich niekto vie, že nie je to obyčajný človek. Tak sme sa dostali do takejto doby.
Ďalej musím spomenúť optimalizáciu siete nemocníc. Keďže tu je aj minister dopravy, tak v optimalizácii siete nemocníc sa píše, že do tridsať minút by sa mal pacient dostať do nemocnice. Žiaľ, cestnú infraštruktúru máme v takom stave, že nie je reálne niekde sa dostať do 30 minút a časová dostupnosť je až do 60 minút. Ja viem, že pán minister dopravy to nevyrieši za svoje volebné obdobie, ale optimalizáciu siete nemocníc musíme robiť tak, aby sme zohľadnili túto časovú dostupnosť. Nemôže predsa to tak fungovať, že v niektorých regiónoch pacienti budú znevýhodnení a tá časová dostupnosť, proste nestihnú ísť k tomu lekárovi, lebo tá nemocnica, ktorá funguje tam teraz, tak sa zruší, bude z nej doslova doliečovák a títo pacienti budú musieť niekoľko kilometrov navyše cestovať, a tým pádom niekedy to bude neskoro.
Takže treba sa tým zaoberať a treba urobiť výnimky a pokiaľ nebudeme mať dobrú dopravnú infraštruktúru, tak optimalizáciu siete nemocníc musíme robiť s výnimkami.
Ďakujem.
Skryt prepis