Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.2.2024 o 19:02 hod.

Mgr.

Ivan Štefunko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 9:24 - 9:26 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem, Janko, familiárne odpovedám.
Po prvé, nepovedal som, že idete podporovať reťazce. Povedal som, kritizoval som, že idete podporovať potravinárov, ktorí produkujú sladké nápoje. A zároveň si protirečíte, že idete zdaniť sladké nápoje. To znamená, že ja navrhujem, aby ste to vyňali, ja neviem, poslaneckým návrhom, keďže náš nevyjde, túto podporu sladkých nápojov.
Zároveň chcem upozorniť, že potravinová inflácia za posledných pár mesiacov klesla, to znamená, že keď idete vy podporovať do budúcnosti cenotvorbu, alebo teda ovplyvňovať cenotvorbu, tak nie je to úplne veľmi efektívne riešenie.
Pán poslanec Blcháč, ďakujem veľmi pekne, predstavím vám aj osobne, aj... skúsime to aj cez tlačovku, naše opatrenia, ktoré sú ináč ako v programe, môžem, môžem vám to preposlať, ale zároveň vám poviem tú vec ohľadom toho vzdelávania. Úplne súhlasím, môžem si to znova podpísať, problém so vzdelávaním, a špeciálne s rušením škôl je nielen tým, že či to pani Jurinová robí, alebo nerobí, ja vôbec neviem o jej motiváciách. Problém rušenia škôl súvisí s tým, že kde sa tie deti hlásia na tie školy, alebo sa nehlásia.
Lenže problém je najväčší, že deti alebo mladí ľudia odchádzajú z tejto krajiny aj vďaka vašim politikám, lebo sústredíte sa len sa na starších, na dôchodcov, ktorých máte podchytených, to je prvá vec.
Druhá vec, rušíte demokraciu v našej krajine, to znamená, že mladí ľudia tu nevidia budúcnosť a odchádzajú, a tretia vec je, že ceny alebo platy v potravinárstve a poľnohospodárstve sú také nízke, že neviem prečo by išiel mladý človek študovať poľnohospodárstvo keď tam nebude mať uplatnenie, to sú problémy.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.2.2024 9:07 - 9:18 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Dobré ráno kolegyne, kolegovia, vážený pán predsedajúci, predkladateľ, ďakujem veľmi pekne za váš úvod aj za úvod spravodajcu.
Na začiatok chcem povedať, že tento návrh nepodporíme. A možno sa pýtate, že prečo to vôbec hovorím, veď opozícia nepodporuje návrhy.
Priznám sa, že včera sme podporili rozumný návrh, ako sme aj sľúbili pred týždňom, čo sa týka strategickej pomoci, teda v regionálnej pomoci strategických investícií. Momentálne ale predkladáte návrh, ktorý akože už rok počúvame od SMER-u, HLAS-u aj SNS, že idete riešiť vysoké ceny potravín. Teraz to balíte do toho, že vlastne idete pomôcť potravinárom, ale pôvodný návrh bolo riešiť vysoké ceny potravín. Ak toto má byť vaše riešenie, tak to musíme povedať ľuďom úplne otvorene, že to nebude fungovať a chlieb vďaka tomu lacnejší nebude. Dokonca podpora pestovania pšenice v tom ani nie je zahrnutá.
Ale najmä preto, že je to taký, neviem, ako sa to povie, preloží z angličtiny, tak som si to preložil sám, systém prekvapkávanie dole. To znamená, že podporíte reťazce a tým pádom akože to má pomôcť konečným spotrebiteľom. Ale sociálni demokrati by mali vedieť, a hlavne ľavičiari hovoria, že takýto systém nefunguje, že keď chcete podporiť ceny potravín, alebo teda zvládnutie cien potravín, máte to dať tým najohrozenejším ľuďom. Poľnohospodárom síce mierne znížite tie náklady, ale len na cca päť mesiacov, čo tiež nie je úplne systémové riešenie, lebo o päť mesiacov a možno aj neskôr budú žiadať ďalšie, čo nehovorím, že nemajú nárok žiadať. Problém je v tom, že tieto riešenia na pár mesiacov do prezidentských volieb nie sú úplne strategické a vôbec nepomáhajú udržateľnosti našej ekonomiky. A potom čo sa bude robiť? Bude sa schvaľovať ďalšie alebo už po prezidentských voľbách nebudeme musieť podporovať poľnohospodárov alebo spotrebiteľov. Zároveň ale treba povedať, že niektorých poľnohospodárov alebo potravinárom sa za posledné obdobie zvýšili marže, čo neznamená, že nechceme pomáhať agrosektoru predtým, ako ma z toho obviníte, lebo treba ale vytvárať prostredie. A netreba robiť konkrétne zásahy, ale treba vytvárať také prostredie, aby si poľnohospodári a agrosektor našiel svoju konkurencieschopnosť v rámci Európskej únie. A teda ako som hovoril, odsúvate problém do budúcnosti.
Riešenie je, zvyšovať konkurencieschopnosť a produktivitu agrosektora. A hlavne možno by ste mali vyplácať agrodotácie naraz, teda načas, a nie, aby si chodili pýtať, a v zásade im sľubovať až keď, až keď je riziko nejakých, by som povedal, protestov, alebo dokonca nepokojov, ako je to v ostatných krajinách Európskej únie. Keď sa tie prostriedky, ktoré dáte do toho systému, 39 mil., rozrátajú, reálne to až tak tým konečným prijímateľom nepomôže a je to trošičku taký klam bez adresovania reálneho problému.
Potravinári a agrosektor potrebuje pomôcť s investíciami do technológií a do modernizácie a hlavne potrebuje kvalifikovanú pracovnú silu. Ja pochádzam zo Spišskej Teplice, kde na družstve predseda nevie nájsť kvalifikovanú pracovnú silu, lebo to už nie je tak, že na pôde pracujú ľudia rukami bez kvalifikácie. To sú ľudia, ktorí ovládajú traktory, ktorí proste ovládajú techniku, ktorí sa musia špeciálne starať o zvieratá, a na to treba vytvoriť pracovnú silu, ju vzdelať a to trvá niekoľko rokov, lenže na toto nie sú vo vašich povedzme srdciach alebo hlavách dostatočná energia, ale skôr to robíte tak, že z času na čas pomôžete, aby vám to pomohlo v kampani. To znamená, že, a hlavne, a to vám hovoria pôdohospodári a poľnohospodári, tento systém potrebuje stabilitu. Potrebuje stabilitu a predvídateľnosť a to sa vám doteraz za posledných 12 rokov nepodarilo, alebo teda za 12 rokov vlády, kedy ste boli pri moci, nepodarilo. Tento návrh má rôzne defekty. Zaváňa trošku pomocou vašim ľuďom, ale zároveň trošičku aj silným loby, nazvime to, ak nechcem používať to slovo oligarchovia, tak silným loby ľuďom vplyvných v rámci nášho ekosystému potravinárov, ale aj vplyvných na vládne kruhy.
A keď sme už teda pri tom potravinárskom sektore, tak použijem taký výraz, po anglicky sa to povie cherry keeping a po slovensky, myslím, že sa to prekladá na vyberanie čerešničiek. Je zaujímavé, že váš návrh podporuje napríklad výrobcov Kofoly alebo iných sladkých nápojov napriek tomu, že ste si povedali aj v programovom vyhlásení vlády, a dokonca do budúcnosti máte zámery, ako znížiť závislosť detí od sladkých nápojov, a zároveň vy podporíte výrobcov Kofoly, by the way, Kofola mala za posledné, minulý rok, 7 mil. zisk, najviac od roku 2019.
Ale keďže ste tu všetci taká národná koalícia a pán premiér minulý týždeň sa odvolával na tradície Slovanov, tak s pripomeňme Slovanov. Čím sa vyznačovali? Napríklad včelárstvom. A v tomto vašom návrhu vôbec nie je spomenutá tá podpora včelárov, alebo teda tých, ktorí sa starajú o včely. A to už nehovorím o tom, že keď včely nebudú existovať, tak nám hynú opeľovači a tým pádom je to zlé pre celý prírodný ekosystém.
Samozrejme, aj píšete, že z dôvodu skráteného legislatívneho konania ste nekonzultovali tieto návrhy s ostatnými podnikateľskými subjektami. Ja sa teda pýtam, že kto to vymyslel. Ministerstvo práce, sociálnych vecí alebo, alebo tie subjekty, s ktorými ste to nekonzultovali? Je možné, že sa potom týmto spôsobom vaše návrhy minú účinku. To znamená, že hovoríme nie, ale vám chceme aj povedať, ako to spraviť. My sme aj pripravení, aj sme boli pred voľbami pripravení, aj sme sa stretávali s pôdohospodármi, malovýrobcami, ktorí inovujú svoje potravinárske produkty, a navrhovali sme v rámci nášho programu aj dlhodobé a efektívne riešenia.
Zároveň ale treba povedať, že my chápeme hnev pôdohospodárov, ktorý sa teraz deje aj na úrovni Európskej únie. A chápeme ich tlak na Európsku komisiu, lebo majú problémy napríklad so zelenou transformáciou, čo neznamená, že sme proti zelenej transformácii. Ale tí, čo sú na spodku toho malého alebo toho krutého reťazca, by mali dostávať podporu. Teda tí malí pôdohospodári, ktorí žijú naozaj z tých tisíc euro aj vo Francúzsku, a nielen na Slovensku, ako sa to hovorí.
Zároveň treba ale, ako som už povedal, podporiť vzdelávanie pôdohospodárov a myslím, že v tejto oblasti máme strašne veľké rezervy. Treba zvýšiť produktivitu práce slovenského pôdohospodárstva, lebo keď priemerná pridaná hodnota na hektár v rámci EÚ bola 1 050 euro, na Slovensku to bolo menej ako 500 euro. A nie je to tým, že oni dostávajú väčšie dotácie, ale je to tým, že potrebujeme mať kvalifikovanejšiu pracovnú silu, lepšie stroje, ktoré proste pracujú na našich poliach alebo v potravinárstve ako takom.
Ak chcete pomáhať transparentne, tak sa dá pomáhať dlhodobo. Treba podporovať inovácie, technológie, rodinné firmy, ekologické hospodárstva, ale zároveň aj agroturistiku, ktorú už tu počúvame, myslím, že asi 20 rokov, že ju treba rozvíjať, a pozrite sa, okolité krajiny ako to spravili, ako sa dá ísť na rodinné farmy, ako sa tam dá ubytovať a ako to nie je možné na Slovensku. A pravdepodobne to nie je možné na Slovensku buď preto, že na to nebola efektívna cielená podpora, alebo preto, že byrokratická záťaž tých pôdohospodárov je strašne veľká, alebo ešte aj preto, že na Slovensku nemáme dostatočnú podporu takéhoto typu turizmu.
O chvíľu, asi o 37 minút, moji kolegovia z PS, kolegovia a kolegyne, predstavia riešenia pre podnikanie, ktoré zahŕňajú aj podnikanie v agrosektore. Je to zníženie byrokracie napríklad. Je to zníženie odvodového zaťaženia, ale odvodového zaťaženia pracujúcich, a nie zníženie odvodov pre firmy. Tak by sa to malo robiť naľavo, a nie tak, ako to robíte vy.
Teda summa summarum, táto vaša legislatíva nepomáha pôdohospodárom z dlhodobého hľadiska, ale pomáha ľuďom, ktorí pravdepodobne túto vašu pomoc využijú na päť mesiacov, ale nebudú mať šancu dlhodobo ju využívať a vlastne táto pomoc, síce veľmi dobre kvantifikovaná, ale pravdepodobne nebude kvantifikovaná na účinkoch.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 14:34 - 14:34 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, Michal, že si teda upozornil na to, že sa snažíme ako Progresívne Slovensko pozerať do budúcnosti a podporovať veci, ktoré nás do tej budúcnosti prenesú. Možno by som len dodal, že náš priemysel je ohrozený priemyselným trendom a zelené technológie do budúcnosti nás môžu od týchto trendov zachrániť alebo nás nimi previesť.
Možno by som ešte spomenul aj to, že je extrémne dôležité, ako sa budú tieto dotácie alebo teda tieto regionálne pomoci prideľovať. Tam ako poslanci budeme veľmi aktívni. Snažíme sa prihovoriť sa pani ministerke, ale opoziční kolegovia mi to kazia, takže skúsim to nejak ináč povedať. (Reakcia z pléna.) Však počkám, kým SaS-ka skončí a dohovorím.
Chcel som len povedať v skratke, že, pani ministerka, podporujeme, ale budeme teda kontrolovať, ako sa budú tie regionálne investičné pomoci prideľovať. Takže budeme v kontakte a teším sa, že prevádzate Slovensko do nového priemyslu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.2.2024 10:44 - 10:46 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán minister, ja oceňujem aj vaše vystúpenie a vlastne obhajobu toho zákonu, ale vlastne chcel by som vám povedať, že vlastne buďte odvážny a naozaj urobte to, zvýšte tú povinnú, alebo teda limit povinnej registrácie kvôli tomu, že mám na to tri dôvody. Po prvé toto umožňuje firmám rásť. Po druhé im to umožňuje investovať do svojho materiálneho vybavenia.
A po tretie je to, tieto malé a stredné firmy sú jediné, ktoré síce majú veľký problém s infláciou, ale vlastne regulácia, ktorá ju umožňuje zvládať, sa im nedostáva. Ten, ten náklad 40 mil. eur je vlastne naozaj zanedbateľný, keď si pomyslíme, že o tri zákony ďalej budeme vlastne dotovať iné typy podnikov.
Takže ďakujem veľmi pekne, pán Viskupič, že ste to otvorili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.2.2024 13:19 - 13:20 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
No vidíte, tlieskajú vám hlasáci, smeráci, škoda, že esenesáci nerobia, nechodia do roboty, lebo by vám tlieskali tiež.
Čo sa týka tej plynofikácie, pozrite, nechcem ísť do tejto debaty, ale pravdepodobne sa o tom budeme ešte baviť, ale myslím si, že je to veľmi vážna, vážne úsilie, aby sa ešte viacej plynofikovalo s tým dôvodom, že už sme na to zvyknutí, takisto ako pred voľbami bol tlak na to, aby sme v zásade sa nenechali obalamutiť Európou a Čínou a riešili tie spaľovacie motory, ktoré vlastne sú veľmi zabehnuté v Európe.
V mojom príhovore som v zásade, som vás trošku podpichol, priznávam, ale že v mojom príhovore som chcel povedať, že poďme dohnať ostatné krajiny Európskej únie, dokonca aj sveta, v podpore odvetví, hlavne výroby v odvetviach, ktoré sú perspektívne, a aj tu si nerozumieme, lebo podľa mňa niekedy trh nevie rozlíšiť, čo je perspektívne a čo nie je perspektívne, lebo by nevznikli napríklad Silicon Valley bez rôznych štátnych zásahov, ani Singapur by nefungoval.
Takže v tom sa ako kebyže nedohodneme, ale som rád, že tu máme slušnú rozpravu, že tu nikto nevykrikuje, neprotestuje a poďme sa baviť na hospodárskom výbore, teda keď tam budú chodiť zástupcovia politických strán.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:13 - 13:16 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, myslím si, že toto je jeden z mála návrhov o skrátené legislatívne konanie, ktoré Progresívne Slovensko podporuje. Robíme to kvôli výnimočnosti doby, ktorej Európa a svet čelí. V Progresívnom Slovensku ide o budúcnosť, aj sme to hovorili vo volebnej kampani a je to náš leitmotív. Chceme budovať krajinu pre deti a ďalšie generácie, ktoré budú po nás nasledovať. My veríme, že investície do zelenej ekonomiky sú investície, ktoré vytvoria budúcnosť, lepšie pracovné podmienky a dokonca budú hasiť nezamestnanosť, ktorá vznikne z upadajúceho priemyslu alebo neperspektívneho priemyslu. Na rozdiel od kolegov zo SaS-ky my tvrdíme, že sú niektoré priemysly, ktoré proste skrátka budú upadať. Spaľovacie motory alebo rôzne typy automobilov, ktoré v nejakom momente boli na vrchole svojej doby skrátka budú upadať a prídu nové technológie, o ktorých napríklad už rieši, riešil aj pán Hlina vo svojej rozprave, ktoré rieši Čína alebo rôzne iné krajiny, dokonca aj tretieho sveta, nás predbiehajú.
Preto si myslíme, že v rámci Slovenska by sme mali mať priemysel, ktorý podpodporuje rozvoj batérií, solárnych panelov, veterných turbín alebo tepelných čerpadiel. Žiaľ, napríklad tie tepelné čerpadlá, máme silné lobistické skupiny, ktoré sú proti nim, bol som na hospodárskom výbore, kde SPP, štátom vlastnené SPP lobuje proti tepelným čerpadlám, ale dobre, o tom sa budeme rozprávať neskôr.
My teda podporujeme to, aby bolo skrátené legislatívne konanie, pravdepodobne budeme hlasovať aj za ten zákon, ešte uvidíme podľa rozpravy, ale budeme zároveň veľmi dôsledne kontrolovať, komu sa tie investičné pomoci budú dávať, že či to nebudú investičné pomoci ako za prvej vlády SMER-u, kedy sa rozdali fotovoltaické elektrárne oligarchom, na ktoré doteraz doplácame a kvôli tomu je zelená energia na Slovensku teraz drahá. Budeme to teda dôsledne kontrolovať, budeme chodiť na poslanecké prieskumy na ministerstvo hospodárstva, budeme veľmi aktívni, ako aj sme na hospodárskom výbore, ale sme veľmi presvedčení, že sú momenty, kedy treba pre budúcnosť krajiny urobiť ústupok, prekročiť opozično-koaličné boje a urobiť rámec pre zelené investície. V konečnom dôsledku v skutočnosti vlastne dobiehame len to, čo urobili všetky okolité krajiny a v zásade aj celá Európa, ak nehovoríme o celom svete.
Takže ďakujem veľmi pekne a, ako som povedal, verím že, ministerstvo hospodárstva naloží s touto dôverou zodpovedne, ak nie, tak budeme o tom hovoriť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2024 19:02 - 19:03 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Juraj, spomínal si, že toto bude zlý deň pre slovenskú demokraciu. Úplne súhlasím, špeciálne v kontraste toho, kedy premiér Fico cez hodinu otázok spomínal na slávnu históriu Slovákov, na Svätopluka, na mincovňu, na... A dostal sa až ku SNP a tá história, vážení páni poslanci, pani poslankyne, ktoré za toto hlasovať budete hlasovať, si vás za toto zapamätá. To znamená, že už nebudú odchádzať len mladí ľudia z tejto krajiny a šikovní ľudia, ktorí chcú perspektívu a nie korupčné prostredie, ale budú odchádzať naše dcéry, ja ich mám dve a mnohí z vás máte dcéry a znižovať premlčaciu dobu z 20 na 10 rokov a ešte obhajovať to, že nechceme, aby, aby to bolo ako v Amerike, sa nový poslanec, bitkár Glück priznal, že to je zámer. Je to strašná hanba, fakt hanba nad hanbu (Potlesk.).
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.2.2024 10:09 - 10:11 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegyne, kolegovia a hlavne kolegyne z Progresívneho Slovenska, za vaše reakcie, ale ak dovolíte, nebudem reagovať na vaše vystúpenia, ale na vystúpenie pána Muňka. Veľmi si vážim, že vystúpil, som rád, že chce diskutovať, a preto som veľmi v rýchlosti chcel overiť to, čo hovoril o, o programe SMER-u v oblasti právneho štátu. Pozrel som si, ale žiadna, žiadny program SMER-u v oblasti právneho štátu som proste nenašiel. Takže neviem, že či mali zrušenie špeciálnej prokuratúry v programe alebo nie. Možno ho šepkali ten program na svojich mítingoch alebo ho proste len z úst do úst rozprávali, teda z úst do ucha. Ale proste neviem, že, že aké to bolo.
No a ešte druhá vec ku pánovi Muňkovi a ku všetkým smerákom, hlasákom a esenesákom, ktorí proste hovoria o Progresívnom Slovensku, že tu mali tri a pol roka na to, aby proste urobilo z tejto krajiny super krajinu. Pripomínam, že Progresívne Slovensko bolo mimoparlamentnou opozičnou stranou, ktorá kritizovala vládu Igora Matoviča so všetkými prostriedkami, ktoré na to mala. To znamená, že fakt si to doštudujte, pozrite si záznamy z parlamentu z minulého obdobia, my sme tu neboli, nemali sme ministrov a nemali sme žiadny vplyv na chod tohoto štátu. To znamená, že ešte raz, PS sa nerovná OĽANO. OĽANO robilo svoju politiku, my robíme úplne inú politiku.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.2.2024 9:32 - 9:53 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Dobre, takže technika je na mieste, ja som pripravený.
Ďakujem, pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, milé, milí občania, občianky, lebo viem, že pozeráte. Včera som počul prejav pána poslanca Kéryho, ktorý hovoril, že pri takom zložitom a obsažnom zákone by sa nemali vyjadrovať ľudia, ktorí nie sú právnici, dokonca pani prezidentka nie je dostatočná právnička, lebo je dosť zaangažovaná v tom celom procese, teda že nie je nezávislá. A tak ja budem vystupovať ako neprávnik, ako, ako človek, ktorý je aktérom tejto spoločnosti, ako občan, ktorý používa právo na to, aby žil, podnikal, bol správnym občanom, aby správne vychovával svoje deti a aby proste sa začlenil do tejto spoločnosti. Budem to teda hovoriť tak, ako to všetko vnímajú neprávnici, ale právo nie je len pre právnikov, ale právo je aj pre občanov. Teda poviem vám sedem bodov, prečo mi tento, táto novela v skrátenom legislatívnom konaní vadí a prvá je nasledovná, nasledovný bod.
Zmeny Trestného zákona sú podľa mňa pozvánkou pre organizovaný zločin. A teraz nehovorím, že vláda urobila nejakú pozvánku a všetkým mafiánom v Európe ju zaslala, ale myslím si, že tak ako daňoví podvodníci alebo daňoví optimalizátori vedia, kde sa vyhnú správnemu zdaneniu alebo kde sa vyhnú správnym trestom, tak tak do budúcnosti budú vedieť aj ľudia, ktorí sú len, nazvime to, na hrane zákona, kde konať svoje podnikanie tak, aby po nejakom období napríklad jeho činy alebo ich činy boli premlčané, kde konať tak, kde sa vie, že polícia nemá dostatočné právomoci alebo dostatočný rozpočet, alebo kde konať tak, kde, nazvime to tak, vládna moc je minimálne, ak nechcem povedať, že toleruje, ale minimálne je zhovievavá ku činom týkajúcich sa korupcie alebo trestným, alebo teda ekonomickým trestným činom.
Ja som veľmi ocenil prejav pani prezidentky a nie preto, že bola podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, alebo že vy ju nazývate, že je zaujatá, lebo ona prvá veľmi správne vysvetlila to, čo nám tu vlastne stále opakujete, lebo pri každom, každej jednej veci rozprávate o tom, ako je to podobné v Rakúsku, v Čechách, v Nemecku a povedzme aj v ďalších iných krajinách. Problém je v tom, že vždycky zamlčíte to, že vy ste urobili takú štvorkombináciu vecí, ktorá vlastne optimalizuje systém na to, aby sa mnohé z tých vecí, ktoré momentálne, ktorým čelí Slovenská republika, zatajili alebo zamlčali.
Znova to pripomeniem, je to zásadné zníženie trestných sadzieb. Okej. Povedali ste, že chcete znižovať trestné sadzby, aby nebola justícia preplnená, aby súdy, teda aby, povedzme, väznice boli prázdnejšie, berem to. Zvýšenie hraníc škody. To, to je trošku problém, nie? To znamená, že, to znamená, že nieže len pôjdem na kratšie do väzenia, ale môžem urobiť, spáchať aj väčší trestný čin. Zmeny v ukladaní podmienečných trestov. To znamená, že urobím zločin, môže byť aj vyšší, ale pôjdem na kra... na kratšie do väzenia, resp. môžem si odsedieť doma, resp. ako to hovoríte pri tých podmienečných trestoch, nemusím na to, na tú väzbu, na ten výkon väzby ani nastúpiť. No a zmeny v oblasti premlčania, tak to je ako keby naozaj gól, výborne vám to vysvetlila kolegyňa Luščíková, ktorá vlastne znova nasvietila to, čo chystáte, z iného svetla, ako to robí Progresívne Slovensko cez svojich poslancov a poslankyne, že proste veľmi správne a z rôznych svetiel, teda z uhlov pohľadu vám nasvecujeme to, čo vy momentálne chystáte. A na to som, ako som už povedal viackrát, hrdý.
Pán poslanec Muňko mi povedal pred chvíľou, že načo to robíme, že veď už sa podobáme na OĽANO, včera to hovoril pán Kéry, veľmi, veľmi si toto vyprosujem, lebo robíte odbornú, dostatočnú protiargumentáciu, keďže ste to všetko urobili v skrátenom legislatívnom konaní a teda odborná verejnosť nemôže vystúpiť, a tak preto to robíme namiesto nej.
Pred 250 rokmi sa, neviem, či viete, na Slovensko, alebo na území Slovenska v Rakúsko-Uhorsku započal cisárom Jozefom II. taký proces, kde vlastne cisár Jozef II., syn Márie Terézie, sa rozhodol, že ide šľachtu trošičku obmedzovať, aby nebola nad zákonom a chcel podporiť občanov a dával im rôzne kódexy a zákonníky, ktoré ich posudzoval, alebo postavili na oveľa vyššiu úroveň, ako to bolo predtým. Samozrejme, neboli to všetci, všetko plnoprávni občania, ale to, že vlastne oslávil, oslabil vplyv šľachty a do veľkej miery posilnil občianske práva a rovnosť pred zákonom, započal proces demokratizácie, no, v úvodzovkách, pred 250 rokmi na našich územiach. Samozrejme, ten proces pokračoval mimo vojen a diktatúr, ale ja mám pocit, že toto, čo sa teraz momentálne deje, vlastne ten proces demokratizácie a emancipácie a rovnosti pred zákonom vlastne začína upadať alebo ide do recesie.
To, čo vám tu stále hovoríme, že vybraná skupina, povedzme, ľudí, ktorí majú problém so zákonom, aby som nebol osobný, je chránenejšia ako obete trestných činov. A toto by sa naozaj nemalo diať. Špeciálne, keď ste v zásade urobili niečo, a teraz sa na to pozriem z opačného hľadiska, nie z právneho, ale vlastne vy momentálne ste skrátili oblasti premlčania, ale zároveň ste znížili rozpočet ministerstva spravodlivosti, pán minister, o 140 mil. na tento rok a v roku 2025, ´26 o plánoži... plánujete ešte znížiť. To znamená, že ako budú tie súdy, v akom budú strese, aké budú mať prostriedky na to, aby sa veci správne rozsúdili alebo vyšetrili. A ešte ku vyšetrovaniu. Zároveň na vnútro plánujete znižovať o 30 až 40 miliónov menej v rokoch 2025 a ´26, teda nezávidím orgánom činnys... činným v trestnom konaní ich situácie, kde budú mať viac stresu, viac práce za menej peňazí a budú mať nižšiu motiváciu. Iba ak motiváciu púšťať zločinu, zločinovcov (správne: zločincov, pozn. red.) na slobodu, aby mali menej roboty. Takže toto je ekonomický a neprávny argument, prečo by ste to nemali robiť.
Druhý dôvod, prečo si myslím, že by ste nemali urobiť túto zmenu, je renomé Slovenska. Renomé Slovenska môžete hodnotiť tak, že napríklad si ľudia spomenú na Slovensku, že a to je tá krajina, kde sa dobre žije, alebo to je tá krajina, kde povedzme vládne vláda práva. No na Slovensku máme pocit, že to tak nie je, ale myslíme si, alebo to tak nebude, ale myslíme si, že ani naši zahraniční susedia nie sú úplne slepí a rôzne agentúry a ratingové agentúry nás už dnes hodnotia, že napríklad v korupcii sme teraz tretí najhorší v EÚ, alebo že z hľadiska vymožiteľnosti práva sme úplne na konci rebríčkov v EÚ. A toto sa všetko prejavuje na tom, že či investori budú investovať na Slovensku, resp. že či, za ako draho si budeme požičiavať peniaze na chod štátu.
Neviem, či viete, ale momentálne sme si v dvojročnom požičiavaní, poviem to tak pre občanov, požičali najhoršie z celej EÚ. To znamená, že náš dlh financujeme naj-drah-šie. To znamená, že váš rozpočet, ktorý je v deficite, budeme strašne dlho a draho splácať. A toto je ďalšia oblasť, kedy si myslíme, že napríklad tento trestný zákonník alebo tá jeho novela nie je veľmi dobrá.
Znova odpoviem pánovi Muňkovi teda, že prečo teda to robíme. No robíme to pre budúcnosť. Ja som sa, ja som si dovolil pozvať na toto rokovanie moju dcéru, ktorá je na balkóne, a robím to pre ňu a robím to pre jej generáciu, lebo neviem, či viete, ale veľké percento, desiatky percent mladých ľudí v jej veku chcú odísť zo Slovenska, lebo majú pocit, že to nie je perspektívna krajina pre ich budúcnosť. A to nie sú len deti z Bratislavy alebo deti, nazvime to, ľudí, ktorí sú spoločensky angažovaní. Sú to deti od Humenného cez Svidník, Zlaté Moravce, ale, až po Nitru a Bratislavu. Oproti priemeru EÚ už teraz odchádza štyrikrát viacej ľudí do zahraničia študovať, ako je to v iných krajinách. Je to strašné vysvedčenie. A znova. Ako to, čo to má spoločné s trestným právom? No to, že ľudia majú pocit nespravodlivosti, že mafiáni alebo ľudia, ktorí majú problém so zákonom, sú momentálne alebo budú na slobode, a ľudia, ktorí svojím umom chcú zarábať a chcú rozvíjať našu republiku, budú, budú, nazvime to, minimálne diskriminovaní, ak nie demotivovaní.
To znamená, že korupcia, rodinkárstvo alebo nefunkčné inštitúcie, ktoré sa chystáte tu momentálne spraviť, vlastne spôsobí to, že s každým talentovaným dvadsaťpäťročným človekom, ktorý sa rozhodne odísť, stráca Slovensko 2,8 milióna eur v jeho celoživotnej pridanej hodnote. Vynásobte si to číslom, ktoré som vám povedal, a sú to naozaj miliardy eur, ktoré by mohli slúžiť na financovanie nielenže 13. dôchodku, ale aj štrnásteho, resp. aj na dvojnásobné dôchodky. A toto sú veľké hospodárske straty, ktoré aj takýmto zákonom sa, sa chystajú a myslíme si, že by sa to nemalo diať.
Moje kolegyne aj kolegovia veľmi správne včera pomenovávali úplné absurdity. Jednu z nich teda vám znova pripomeniem, je, že mladí ľudia žijú iným spôsobom, ako žijú povedzme ľudia mojej generácie alebo, alebo ľudia staršej generácie ešte ako som ja. A marihuana, či chceme, alebo nechceme, je bežnou súčasťou života mladých ľudí v západnej Európe a ja nehovorím, že je to dobré, dokonca to aj odsudzujem, ale trestať mladých ľudí za to, že majú kontakt s touto ľahkou drogou, je veľmi, nazvime to, nehodné 21. storočia, špeciálne ak sú tresty za to, že za držbu alebo dokonca pestovanie nejakej rastlinky je väčšie ako za znásilnenie malého dieťaťa. Je to neuveriteľné, že vlastne ešte aj touto novelou novely, ak to mám takto ľudovo nazvať, ste ustúpili extrémistom z SNS a ste v skutočnosti vlastne ľuďom, ktorí nevedia trafiť domov a narazia do semafora a chodia po pätnástich hodinách na alkoholový test, ste vlastne vyhoveli, a títo mladí ľudia, ktorí tu a tam majú kontakt s ľahkými drogami, ste vlastne spravili to, že im viete pokaziť na celý život. Ale to je samozrejme, súvisí to aj s tým, že potom mladí ľudia z iných krajín neprídu robiť do medzinárodných firiem, ktoré sú na Slovensku, buď v Košiciach, v Bratislave alebo v Žiline, lebo si pozrú, že aké absurdity sú v Trestnom zákone na Slovensku, resp. za čo sa postihuje, nazvime to, životný štýl, s ktorým, ešte raz hovorím, nesúhlasím, ale je taká vec, ktorá sa proste deje a mali by ste sa na to, na to pozrieť.
Včera som počul odvážny výrok pána Michelka, ktorý povedal, že odvážna vláda vie spraviť aj veci proti verejnej mienke. Ináč ja s tým súhlasím, ja s tým súhlasím, odvážna vláda by mala byť vlnolam a nie, nazvime to, ten, ktorý spôsobuje vlny, to znamená, že či už Winston Churchill alebo veľkí lídri našej doby alebo minulých dôb vedeli ísť proti verejnej mienke, keď bolo niečo veľké, čím chceli transformovať spoločnosť. Problém je v tom len, že toto, tento trestný zákonník alebo táto novela vôbec nie je odvážna vec. Je to v skutočnosti len zníženie trestov pre ľudí s potenciálnou kriminálnou činnosťou. Toto nie je boj proti, proti nepriateľovi, alebo toto nie je rozpočtové zodpovedné správanie sa, ktoré o štyri roky ukáže, ukáže svoje výsledky. Toto je to, čo síce ukáže svoje výsledky, a myslím si, že teraz vás hodnotí verejná mienka, už aj zahraničie, ale do budúcnosti vás budú, bude súdiť aj história. Som zvedavý a dúfam, že to niekto spraví, že všetky tie veci, ktoré sú v tom Trestnom zákone, vypíše, porovná so všetkými vecami, ktoré vám my tu hovoríme, že sa stanú, a budeme presne pozorovať, že tento človek bol prepustený na základe tej veci, ktoré ste 7. februára 2024 schválili. A to sú všetci poslanci, aj tí, ktorých všeobecne pokladáme za slušných. Ja si nemyslím, že ste tu všetci neslušní, dokonca mnohých aj poznám z minulosti, len myslím si, že každého jedného človeka, ktorého meno bude podpísané, virtuálne podpísané tým hlasom, tým stlačením toho gombíka, sa bude spájať do budúcnosti s krivdou, čo sa udeje na bežnom živote občanov a občianok. To znamená, myslím si, že vás bude hodnotiť aj história.
Šiesty bod, ktorý by som chcel povedať, je, že na rozdiel od vlády Roberta Fica sú aj dôležitejšie problémy, ktoré by sme mali inkorporovať do moderného trestného zákonníka, a to je niečo, čo je neuveriteľné. Ja ako otec dvoch dcér, ako človek, ktorý celý život presadzujem rovnosť medzi ženami a mužmi a emancipáciu žien, vidím, že domáce násilie v 21. storočí nie je správne pojmované alebo, alebo nazvané, resp. pojmom domáce násilie, čo, čo v normálnych krajinách je, že sa rozumie konanie blízkej osobe spôsobujúce fyzické, sexuálne, fyzické, psychické a emočné násilie alebo utrpenie. Toto navrhujeme, aby sa dodalo, ale som zvedavý ako, keď sa bude hlasovať o našich pozmeňovacích návrhoch, ako sa k tomu vy osobne, pán predsedajúci alebo poslanci, ktorí ste tu, postavíte. Je tu väčšina z vás mužov, ale myslím, že by ste mohli byť solidárni aj so ženami, ktoré naozaj majú problém s domácim násilím a myslím si, že je to niečo, čo v 21. storočí treba riešiť. To už zas, samozrejme, nehovorím o rôznych nenávistných prejavoch, ktoré vlastne sa plynúce, alebo teda sú cez rodovú identitu alebo sexuálnu orientáciu, včera to navrhovala kolegyňa Lucia Plaváková. Som zvedavý, ako sa k tomuto zachováte a ako budete hlasovať.
No a na záver, myslím si, že keby som sa mal vrátiť k tým ekonomickým prejavom toho, čo teraz robíte, je že veľmi vážne ohrozujete prostriedky z Európskej únie, ktoré majú prísť na Slovensko, či už je to plán obnovy, čo je 6,4 miliárd eur, alebo eurofondy 13 miliárd eur a ďalšie. Myslím si, že Európska komisia alebo Európska prokuratúra je veľmi, veľmi pozorná a pozorne sleduje to, čo sa na Slovensku udeje. Samozrejme, vy poviete, že opozícia ohovára a preto, nazvime to, málo informovaná Európska komisia alebo Európska prokuratúra bude nás počúvať na slovo. No nie je to tak. Myslím si, že keď dánski alebo švédski, alebo fínski, alebo nemeckí, alebo francúzski daňoví poplatníci, občania krajín, ktoré majú tiež svoje problémy, si potom uvedomia, že posielajú svoje peniaze na Slovensko, kde sú nízke tresty za korupciu a teda korupciu, ktoré sa týkajú aj eurofondov, tak bude to dosť vážny problém, že či tieto krajiny a občania týchto krajín budú chcieť posielať tie peniaze na Slovensko.
Teda summa summarum, myslím si, že sú aj iné neprávnické argumenty, prečo by Slovensko nemalo mať takýto trestný zákonník, aký navrhujete, a v mojom mene, v mene detí vo veku mojej dcéry a iných detí, ktoré sú na Slovensku, alebo detí, ktoré nežijú na Slovensku, ale sú slovenského pôvodu alebo sú slovenskí občania a občianky, mali by ste zvážiť, či túto novelu prijmete a myslím si, že to nie je len tak, že to budú ľudia vnímať Robertom Ficom, ale myslím, že to budú vnímať aj cez vás, každého jedného človeka, ktorý za túto novelu zahlasuje.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.2.2024 17:52 - 17:54 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem ti, Lucia, za tvoj prejav, kde si veľmi plasticky pripomenula všetky nedostatky a dokonca zvrátenosti, ktoré môžu nastať po tom, ako sa prijme tento zákon, a vlastne aké tam sú rôzne náväznosti na to. Ja by som vypichol vlastne dve veci, ktoré som si teda uvedomil, že v zásade naozaj je to také ako keby nákupný košík všetkých ako kebyže zločinov, ktoré sa nejakým spôsobom vybrali a sa teda pridelia k tým, ktorých má ten, ten, tá novela ochrániť. Myslím si, že budeme to pozorne sledovať a budeme vidieť, ako sa to napĺňa v tej excelovskej tabuľke, že kto bude oslobodený a kto nejakým spôsobom sa na základe tohto dostane na slobodu, resp. už nebude vyšetrovaný, resp. sa doba premlčí.
Ďakujem ti aj za to, že si vlastne ukázala na tú absurdnosť pri tých drogových zločinoch, ako to teda táto koalícia nazýva. Tá, tá absurdita a tá neprimeranosť trestov, ktoré nám... podľa mojich informácií si pretlačilo SNS do tohoto návrhu, je, je úplne brutálne, špeciálne v kontexte toho, že podľa mňa väčší problém má Dúbravka so semaforom, ako, ako to, že si niekto zapáli jointa alebo vlastne vyrába konopnú masť.
A napokon by som chcel vyzvať koalíciu, nech sa naozaj zamyslí nad tvojimi pozmeňovacími návrhmi, ktoré si navrhla. Myslím si, že keď sa dodajú do toho textu tvoje návrhy, nikomu to neuškodí a môžete preukázať dobrú vôľu aj voči ľuďom, ktorí zažívajú rôzne typy neprávostí, ktoré si táto novela... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis