Vážený pán predsedajúci, vážení páni ministri, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som poďakoval pánovi ministrovi Takáčovi, ja som sa s ním stretol ráno a veľmi chcel a nakoniec sa mu to aj podarilo, že prišiel a ozrejmil mnohé veci, o ktorých sme tu dovtedy diskutovali možno tak trošku aj bez znalosti veci, a viete, mne sa zdá, že pri tých reakciách na vystúpenie pána ministra akoby niektorí z nás, nechcem povedať z vás,...
Vážený pán predsedajúci, vážení páni ministri, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som poďakoval pánovi ministrovi Takáčovi, ja som sa s ním stretol ráno a veľmi chcel a nakoniec sa mu to aj podarilo, že prišiel a ozrejmil mnohé veci, o ktorých sme tu dovtedy diskutovali možno tak trošku aj bez znalosti veci, a viete, mne sa zdá, že pri tých reakciách na vystúpenie pána ministra akoby niektorí z nás, nechcem povedať z vás, nepočúvali to, čo hovoril, lebo sa ho pýtali na niečo, čo on vo svojom vystúpení vysvetlil. Tak možno do budúcnosti by sme (povedané so smiechom), keď už túžime po vystúpení ministrov, mohli, keď už prídu sem a niečo povedia, ich aspoň počúvať, a nie znehodnocovať osobnými útokmi, ako to urobil pán poslanec Pročko, všetko to, čo odborne tu predniesol. Viete, aby to nebolo tu len o kofole a podobných ďalších veciach, tak som si dovolil vystúpiť a chcem na úvod povedať, že je to aj taká moja trošku povinnosť, pretože... (Ruch v sále.) Pán kolega Sabo, pán kolega Sabo, pán kolega Sabo! (Reakcia z pléna.) No mne to vadí, lebo ja chcem niečo hovoriť a vy ma tu vyrušujete. Prosím vás pekne, nechajte si to na potom. (Reakcia z pléna.) Pán Pročko (povedané so smiechom), aj vy ma vyrušujete.
Takže keď dovolíte, moja povinnosť vyplýva aj z toho, že som pôsobil aj v poľnohospodárskej prvovýrobe, aj v štátnej správe, v poľnohospodárstve a v rokoch 1993 až 2004, prosím vás (povedané so smiechom), môžte si to potom s pánom ministrom vyriešiť, lebo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Šimečka, Michal, podpredseda NR SR
Prosím vás, nechajme pána poslanca dokončiť vystúpenie.
Blcháč, Ján, poslanec NR SR
Ďakujem, pán Sulík.
Tak bol som pri, v potravinárskom podniku, viedol som potravinársky podnik vtedy, keď vstupovali obchodné reťazce, ktoré tu dnes posudzujeme. Bol som tam vtedy, keď sme vstupovali do Európskej únie, a viem, aké príkoria vám boli s tým spôsobené.
Ale chcem sa možno, chcem dať takú otázku všeobecnú na úvod môjho vystúpenia, našťastie niektoré veci, ktoré som mal pripravené, vysvetlil pán minister, nemusím sa im venovať, ale otázka je, či chápeme aspoň my, čo sme tu, nás 150, ktorí by sme tu mali byť, ako sa vlastne vyrábajú potraviny. Mnohí možno, ale myslím teda obyvateľov alebo spotrebiteľov, ktorí na Slovensku pôsobia, idú s takou samozrejmosťou, viete, do toho supermarketu, zoberú si z toho, z toho regálu nejaký, nejaký výrobok, ale to, aký mal ten výrobok rodokmeň a ako vznikol, to už možno niekoho dneska ani tak nezaujíma, logicky, ale z toho môžu vyplývať potom aj nejaké konzekvencie, keď hovoríme o podrobnostiach, ako, ktoré vstupujú do celého toho procesu, či je to už kolobeh uhlíka v prírode a podobne a tak ďalej.
Je to, minule som počul takú, takú otázku, prirovnám to, že pýtali sa niekoho, nejakého človeka: „Prosím vás pekne, ako vzniká teplo?“ – „No radiátor.“ Ľudia nemajú také praktické vedomosti, že treba, aby bolo k tomu príslušné nejaké palivo, aby bol nejaký zdroj tepla, ale ono vzniká v... v... v radiátore.
Musím povedať, že, a to už pán Dostál spomenul, že určite zástupcovia poľnohospodárstva a potravinárstva vítajú túto pomoc, a ja ho chcem len, ja mu chcem len potvrdiť, že áno, určite je to tak, pretože som mal možnosť sa s mnohými rozprávať, a napriek tomu, že tu padá kritika na tieto, na tieto, na túto pomoc, tak tá pomoc je vítaná. Nebudem sa vracať k tomu, že meškáme jeden mesiac. Chcem povedať, že všeobecne vidíme, že inflácia ako taká klesá, aj potravinárska klesá, ďakujeme pekne, že môžeme očakávať, že sa ceny budú postupne regulovať alebo redukovať, okrem tohto opatrenia, ktoré na, určite nie percentuálne, ale možno v promilách v ovplyvňuje ceny potravín, tak ovplyvňuje asi tak... (Krátka pauza a smiech rečníka.) Pán predseda klubu Progresívne Slovensko, prosím vás pekne, ovplyvňuje asi tak, že keď si robí výrobca kalkuláciu ceny, konečnej ceny, za ktorú ide predávať tomu ďalšiemu obchodníkovi, no tak jednoducho nebude tam kalkulovať ten odvod do tej Sociálnej poisťovne, tým pádom je cena nižšia a tým pádom to nejako niekedy pocítime na trhu. Samozrejme, že k tomu pristupuje do budúcnosti cena, cena... kontrola ceny potravín, pristupuje k tomu sľub, že ministerstvo pôdohospodárstva bude viac kontrolovať výrobcov, či už sú prvovýrobcovia, alebo potravinári, bude zriadená webová stránka a ministerstvo financií chce zriadiť aj aplikáciu, ktorú mohlo zriadiť, samozrejme, už dávno aj ministerstvo informatizácie so svojím úradom v Košiciach s niekoľko sto ľuďmi.
Viete, treba vidieť pri tomto všetkom, že potravinári a poľnohospodári nie sú suverénni, suverénni na trhu, pretože musia sa podriadiť spoločnej poľnohospodárskej politike, a to je téma, ktorá je tak zložitá, že ani ja si nedovolím dlhšie o nej hovoriť, ale čo je podstatné, je to, že naozaj tam ťaháme za kratší koniec. Pri vstupe do Európskej únie sa urobilo, urobili zlé rozhodnutia a teraz na to ešte doplácame.
Chcem povedať ešte, pretože čas sa kráti neskutočne a chcem sa vyjadriť k niektorým výrokom, ktoré tu zazneli, a aby to nebolo také negatívne, preto som vystúpil, pretože väčšina tých vystupujúcich logicky z opozície dávala negatívne postoje alebo negatívne hodnotenia tohto návrhu, ktorý je len pokračovaním niečoho, čo tu už bolo a čo by ešte malo platiť do konca júna a čo bude stáť 31 mil. eur. Áno, nie je to päť eur, je to 31 mil. eur, ale keď si, viete, spomenieme na to obdobie, čo je za nami, toho tri a pol roka, ja viem, že niektorých vás to nezaujíma, ale tam boli miliardy, o ktorých sa tu rozhodovalo, o ktorých rozhodovali tí, ktorí dnes kritizujú týchto pár miliónov eur, ak to tak môžem nazvať. Len poviem príklad, že vieme všetci asi dobre, že rozpočet Slovenskej republiky bol v roku 2019, myslím, 19 mld., dneska je to cez 35. Nejako sa tie miliardy tam pridali.
Ja keď budem s pánom ministrom, požiadam ho o, o to, o rozbor, ako to vlastne je s tým včelárstvom, lebo máme tu aj pozmeňovací návrh a včelárstvo je populárne, včelárov máme radi a sám pochádzam z včelárskej rodiny, ale otázka je to, čo hovoril pán Richter, koľko je včelárov zamestnancov alebo koľko je podnikov, kde zamestnávajú včelárov, a či to má nejaký zmysel.
Chcem sa vyjadriť ešte k tomu, áno, pán Hajko ma tu kritizoval, že som navrhoval alebo že navrhujem, že jedno z opatrení môže byť aj znížiť DPH, to je reálne opatrenie, ktoré môže nastať, keď sa tu dohodneme a, samozrejme, bude chýbať v štátnej kase, ale dá sa. Ale určite sa nedá to, čo povedal aj vám pán Richter, nedá sa, aby sa táto pomoc vztiahla na živnostníkov. Ja som vás včera vyzval, aby ste dali pozmeňovací návrh v druhom čítaní, aby táto pomoc platila aj pre živnostníkov, ale vidíte, teraz ste počuli asi, keď vám to vysvetlil pán Richter, že sa to nedá.
No a ku kvalifikácii, ku kvalifikovanej pracovnej sile sa opäť vrátil pán kolega Čaučík, ja s tým plne súhlasím. Je škoda, že niektoré župy rušia poľnohospodárske stredné školy, ktoré majú pripraviť kvalifikovaných pracovníkov na tie moderné traktory do moderných technológií v živočíšnej výrobe. A ešte poviem, že k tým protestom, ktoré sa chystajú, ktoré sú logické, alebo teda proti ktorému nemôže mať nikto nič, sú dva. Jeden je veľký protest veľkých poľnohospodárov, komory, ktorá podporuje tie veci, ktoré sú, ktoré idú z Európy. Druhý je ten malý protest, tých pár malých výrobcov, ktorí budú protestovať proti vláde.
Ďakujem pekne, skončil som.
Skryt prepis