Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, túto, túto debatu, túto debatu s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila udalosť, ktorá sa, ktorá sa udiala 17. marca tohoto roku v meste Liptovský Mikuláš, ktorá vystrašila celé Slovensko a zaujala médiá doslova na celom svete. Veľmi agresívny jedinec sa vtedy prehnal mestom, napadol piatich ľudí, tri ženy a dvoch pánov, a potom niektorí povedali, že veď nepotrebovali už ani nemocničné ošetrenie. A takéto výroky sú nemiestne, pretože títo ľudia sú do konca svojich dní poznamenaní touto, týmto stretom s takýmto jedincom, voči ktorému nemajú žiadnu šancu.
Ja by som si dovolil na začiatok prečítať dve, z dvoch listov, ktorých som dostal niekoľko. Jedna pani Daniela mi píše: „Hneď v ten deň, 17. 3., videla som videá, kde sa človek nemal ani ako brániť v strede mesta. V tom čase sme boli na prechádzke s deťmi na inom mieste mesta, našťastie. Je neuveriteľne znepokojujúce, keď dnes povieme, že sa našťastie nerozhodol ísť medveď smerom, kde sme boli so spiacim dieťaťom v kočíku a druhým na kolobežke. Žiadam o okamžité a hlavne dostatočné riešenie. Ja som mimoriadne nahnevaná, ako sa vzniknutá situácia dlhodobo nerieši a človek stratí jedným poobedím pocit bezpečia vo vlastnom meste a o vlastné deti."
Pán Vladimír píše, ten je ešte prísnejší: „Všetci kompetentní o problémoch s medveďmi len okolo toho kecajú a tvária sa, že hľadajú riešenia. To sa týka všetkých štátnych zložiek aj tzv. ochranárov. A trvá to už veľmi dlho. Najlepšie riešenie: naši pytliaci. Aj keď, bohužiaľ, zatiaľ len v malom merítku."
Toto si ľudia myslia o našej zodpovednosti.
No a ja chcem povedať na začiatok, že vítam iniciatívu ministra životného prostredia, ktorý prišiel najskôr s novým ústavným zákonom, ktorý bol prerokovaný vo vláde a bol predložený aj do parlamentu. Následne prišla komunikácia s predstaviteľmi KDH a konsenzuálne sa dohodlo na tom, že bude sa rokovať o návrhu zákona o ochrane prírody a zmene zákona o ochrane prírody a zmene zákona o civilnej ochrane. Čo je tiež svojím spôsobom určité riešenie, ktoré môže pomôcť veci.
Ja keď som sledoval v piatok rozbehnutú rozpravu, tak mi to pripomínalo, viete, tú televíznu reláciu, kde sa hrá o fakty a mýty, iste ju všetci poznáte, nech, neviem, v ktorej televízii to dávajú. Súťažiaci tu majú možnosť označiť nejaké tvrdenie ako fakt alebo mýtus. Následne príde vysvetlenie od odborníka, ktorý tento rébus rozlúšti a na odbornej báze povie, je to tak alebo je to tak, je to mýtus alebo je to fakt. My, žiaľ, takýchto odborníkov neoslovujeme, preto sa ani nedokážeme ustáliť na tom, čo je fakt alebo čo je mýtus o medveďoch. Jedni hovoria tak, druhí hovoria tak. A ani jeden z nás tu nie je určite odborník na medveďov taký, ktorý sa tým dlhodobo zaoberá. Ja osobne poznám napríklad doc. Patakyho z Technickej univerzity vo Zvolene, s ktorým som mal možnosť pred časom debatovať, a on by nám to tu vysvetlil, keby mohol tu vysvetľovať. Samozrejme, nemôže. Tak ja by som odporúčal do budúcnosti, keby sme sa na týchto odborníkov obracali.
Chcem povedať, že medveď je šelma, ktorá nemá v prírode prirodzeného predátora, má svoje zbrane, ale aj ako každý živý tvor má svoju psychiku, ktorá sa môže časom meniť a máme tu aj informácie o tom, že sa aj mení. Chcem potvrdiť to, čo tu už zaznelo, že podľa môjho názoru dochádza k porušeniu, narušeniu rovnováhy v prírode, pokiaľ sa bavíme o tejto šelme, o tomto medveďovi hnedom, možno aj ďalších, ale v tomto prípade ide tu o narušenie rovnováhy. A vlastne pokiaľ niektoré sily v tejto krajine, na Slovensku budú naďalej presadzovať tento status quo, ktorý teraz máme, tak vlastne škodia prírode, pretože budú posilňovať ďalej túto disproporciu a nerovnováhu.
Viete, keď, ja som tiež taký sviatočný poľovník ako niektorí z nás a viem o tých veciach a diskutujeme s kolegami. Okrem iného, keď dnes idete do lesa, kde, v tých oblastiach, kde sa medveď vyskytuje, nenájdete už mravenisko. Viete dobre, všetci ste ho niekedy videli, dnes ich tam nevidíte. Medveď ničí mraveniská, mraveniská sú potravou pre kuriatka hlucháňa tetrova, no a my tu zasa diskutujeme o tom, že je hlucháň ohrozený, po prvé. Taktiež vám odborníci povedia, že mraveniská, mravce sú biologickou ochranou lesa a keďže nie sú v tých končinách, tak ani túto ochranu nemôžu zabezpečovať. My dlhodobo upozorňujeme, či sa to už jedná o mesto Liptovský Mikuláš, alebo Združenie miest a obcí Liptova, kompetentné orgány na to, aby sa niečo dialo, a som rád, že sa niečo začína diať.
My sme mali tú nedeľu 17. marca veľkú skúsenosť aj s konkrétnou aktivitou protizásahového tímu, som rád, že dve hodiny, tri hodiny po tom, ako sa na obed incident udial, sme zasadli v krízovom štábe a prišiel štátny tajomník ministerstva životného prostredia, všetci predstavitelia národných parkov, respektíve dvoch, šéf ochrany prírody, šéf zásahového tímu a hľadali sme riešenie a išlo sa na vec. No, potom mi každý deň prichádzali dve hlásenia, ráno a večer, že nedošlo k eliminácii medveďa, že bude pokračovať tak a tak ďalej, až nakoniec 26., to je po desiatich dňoch takmer, sme dostali informáciu, že medvedica bola eliminovaná. No a od 15., dva dni predtým, viete, bol ten prípad v Demänovskej doline, od 15. marca do 30. apríla došlo k jedenástim napadnutiam človeka medveďom. Jediný jeden medveď, resp. medvedica bola eliminovaná, tá v tom Liptovskom Mikuláši. No a čuduj sa svete, prišiel, prišlo občianske združenie aj My sme les, takto sa volajú tí, ktorí spôsobujú tú, alebo sú tiež účastní spôsobovania tej disproporcie, tak prišli s trestným oznámením, vraj ten jedinec, ktorý bol ulovený, ktorý bol eliminovaný po desiatich dňoch, vraj nie je ten, ktorý bežal po meste. Neviem, odkiaľ to majú, ide to teraz vyšetrovať enviropolícia. Viete, tie témy sú dobré na takéto prípady, ale tie protizásahové tímy určite nebudú schopné plniť funkciu, ktorú očakávame do budúcnosti.
Budem možno o niektorých veciach hovoriť ešte v druhom čítaní, pokiaľ bude priestor, lebo ten čas beží veľmi rýchlo, veľmi expresne. Možno ešte na záver chcem zverejniť tie čísla, ktoré asi aj viete. Viete, koľko je v Rakúsku medveďov? Tri. Viete, koľko je v Nemecku medveďov? Žiadny. Berlín sa volá podľa medveďa, Bär je medveď po nemecky a Berlín je pravdepodobne názov podľa medveďa, on má dokonca medveďa aj v erbe. Berlín má medveďa v erbe, ale všetky medvede z Berlína dávno vyhnali a nepripustia si. V Česku je to pár kusov, možno v zoologickej záhrade. My máme odhadom, niektorí hovoria 1 500, niektorí 2-tisíc, možno ich je 3-tisíc. To je veľký problém. Ja chcem len vyzvať kolegov všetkých, ktorí budú k tomu hovoriť, že konsenzus, náš konsenzus by mal byť na tom, či sa vieme dohodnúť na serióznej regulácii, alebo to necháme na spôsob Oravy, ako nám to tuná predstavil pán kolega Hlina, myslím si, že veľmi reálne, tam spôsob, teda na, na, na, na spôsob Oravy. Dneska som počul, že Japonci už idú bojovať aj umelou inteligenciou, možno aj to nám pomôže, ale nepomôže nám nič iné, len urobiť rovnováhu v prírode nejakým spôsobom, serióznym spôsobom. A keďže tu máme pána ministra cestovného ruchu, chceme, aby sa cestovný ruch rozvíjal a nie, aby nám ho ešte medvede narúšali.