Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2024 o 9:44 hod.

doc. PhDr. PaedDr. PhD.

Karol Janas

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2024 10:18 - 10:20 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Ďakujem.
Vážená kolegyňa, vážení kolegovia, ja sa teším z toho, že tieto školské zákony, keď preberáme, tak vždycky sú aj príspevky odborné a že sa venujú meritu veci, aj keď to, čo som povedal minule, tak sa nemusíme zhodnúť, a preto aj budem reagovať podľa toho, ako to ja vnímam tiež ako dlhoročný akademický pracovník.
Viete, my sme si tu pred niekoľkými rokmi postavili správnu radu do nejakého postavenia, kde sme ju chceli mať možno ako Západ, na západ od nás v krajinách a nejako sa nám to nedarí. Ale správna rada a najmä jej členovia si musia tú autoritu vybudovať hlavne sami. Viete, v západných univerzitách sú členovia správnej rady najvýznamnejší donori týchto univerzít. Sú tam ľudia, ktorí sú zástupcovia najvýznamnejších zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú absolventov. A u nás to, žiaľ, tak nie je a ja plne rozumiem tomu, že sa bojíme aj politizácie členov správnych rád, keďže minister má mať takú, takú právomoc, akú, akú mal v minulosti. A ja súhlasím s touto zmenou, naozaj. Tam ten vplyv politického prostredia treba čo najviac eliminovať, čo sa mne dlhodobo nepáči na vysokoškolskej legislatíve a určite keď sa bude robiť nový zákon, budem to pripomienkovať, to je podľa mňa to, že utlmujeme právomoci vedeckej rady. Ja považujem vedeckú radu za najvýznamnejší a najdôležitejší orgán, ktorý je na univerzite, a bol by som rád, keby aj tie právomoci na formovaní budúcnosti sa zvýšili.
A posledná len taká pripomienka, ktorá je, tak čo sa týka toho dlhodobého zámeru, tak ten sa tvorí v spolupráci s fakultami, takže tam ten akademický senát nemá až takú, také oprávnenie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.10.2024 9:44 - 9:58 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, na vás je vidieť, že školstvu rozumiete a že keď poviete veci, tak to má svoje ratio. Vo veľa veciach sa zhodneme, ale v niektorých veciach sa nezhodneme, bolo by to aj podivné, keby sme mali rovnaké názory. Ale ja začnem tým, čo sa mi nepáči. Nepáči sa mi to také naše slovenské sebabičovanie, akí sme zlí, aké je všetko nanič, ja verím, že ste to tak nemysleli, aj keď to tak možno trošku vyznelo.
Ja začnem tým, čo ste povedali na začiatku a čo ma teší, lebo tak to je, a to je kvalitou vyučujúcich na univerzitách. Nemáme o nič horšiu kvalitu vyučujúcich na univerzitách ako napríklad v Českej republike alebo v Maďarskej republike, aj keď nám tam odchádzajú študenti vo veľkom. Dôkazom toho je, že veľká časť vysokoškolských pedagógov si dneska robí habilitačné inauguračné konanie práve v Čechách a v Maďarsku, lebo tie kritériá sú tam jednoducho menej prísne ako na Slovensku, čo je znakom toho, že stať sa docentom, profesorom na Slovensku nie je vôbec jednoduchý proces. Ale keď sa pozrieme na to, kde je náš hlavný problém nášho slovenského školstva univerzitného, tak to je vo financovaní. Naše školstvo je tak hlboko podfinancované, že keby sme dostávali toľko financií ako v Maďarsku, v Českej republike, tak určite by sme sa vedeli posunúť ďalej. Aj naši študenti, ktorí odchádzajú, neodchádzajú kvôli kvalite výučby, odchádzajú kvôli kvalite internátov, odchádzajú kvôli materiálnemu vybaveniu na jednotlivých katedrách, fakultách a potom, samozrejme, trebárs kvôli ďalšiemu spoločenskému uplatneniu. Jazyková blízkosť s Českou republikou je výnimočná, ale rovnako tak je jazyková blízkosť na juhu Slovenska s Maďarskom, kde tí ľudia, keď odídu, tak majú spoločenské uplatnenie, ktoré ale za to si môžeme za celých 30 rokov, ako sme to tu nastavil, že tí ľudia radšej odchádzajú, to neni vec tohto ani minulého roka. A ja vidím nejakú budúcnosť nášho školstva jedine v tom, keď kompletne zmeníme spôsob financovania univerzitného školstva, tak potom sa nám posunie aj tá kvalita tých študentov, najmä že nebudeme nútení študentov nechávať študovať... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

30.10.2024 9:33 - 9:35 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, v súlade so zákonom o rokovacom poriadku som bol určený za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona. Predkladám informáciu k predloženému vládnemu návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré na mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona v druhom čítaní výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 29.10.2024 14:09 - 14:11 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený gestorským výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač č. 475.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financovanie a rozpočet a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Prosím, pán predseda, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 24.10.2024 9:59 - 10:01 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, vidím, že stále sme ostali ľudia, ktorí sa naozaj školstvu dlhodobo venujú, ktorí mu rozumejú. Preto by som chcel niektoré veci povedať aj takto verejne. Ony už odzneli na klube, ale aj trošku zarámcovať tú diskusiu do ďalšieho. Je to vážny problém, prechod financií, ktoré sú z materských škôl na, teda zo samosprávy na štát a treba poďakovať pánovi ministrovi, aj teda vyzdvihnúť tú otvorenú diskusiu, ktorú mal so samosprávami, lebo to narážalo na obrovský odpor a tie rokovania sa rodili ťažko.
Ten kompromis, ktorý je s tým, že neprechádzajú kluby a jedálne, ja osobne považujem za zlý, ale zlý zo strany samosprávy, zo strany ZMOS-u. Ja neviem ,čo ZMOS viedlo k tomu, že trval na tejto veci. Žiaľ, aj ja ako člen ZMOS-u som sa musel podvoliť rozhodnutiu väčšiny, ale sám osobne sa s tým nestotožňujem. Podľa mňa sa to malo urobiť celé a naraz, ale čo s tým. Vravím, kompromis bol zložitý a ťažký.
A druhá vec ale, ktorú by som chcel povedať a ktorá odznela aj na klube, a chcel by som to aj tak do budúcej diskusie povedať, prestaňme rozprávať o tom, že samosprávy berú peniaze z originálnych kompetencií zo školstva a používajú na niečo iné. To bolo možno v minulosti, možno niekoľko rokov dozadu, ale ja teda som primátor, myslím, pätnásty rok a rovnaké obdobie som aj predseda regionálneho ZMOS-u a poviem vám rovno, že situácia je úplne opačná. Pravidelne každoročne idú desiatky, stovky tisíc eur z iných rozpočtových kapitol miest a obcí do originálnych kompetencií školstva, pretože jednoducho tie financie nepostačovali. Ja nepoznám, za náš regionálny ZMOS môžem povedať, ani jednu jedinú obec, ktorá by brala peniaze... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 24.10.2024 9:18 - 9:21 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona. Národná rada Slovenskej republiky uznesením z 10. septembra 2024 č. 444 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
Ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie. Určené výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote. Iné výbory o návrhu zákona nerokovali.
Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanovisko od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská:
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 161 zo 17. októbra 2024.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet uznesením č. 130 z 21. októbra 2024.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj uznesením č. 51 z 22. októbra 2024.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci uznesením č. 61 z 21. októbra 2024 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport uznesením č. 47 z 22. októbra 2024. Zhodne odporúčali návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi uvedenými v časti IV. spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o návrhoch uvedených pod bodmi 1 až 61 spoločne, s odporúčaním ich schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, gestorský výbor z 22. októbra 2024 č. 48. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov o stanovisku a návrhu gestorského výboru.
Ďakujem, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.10.2024 16:01 - 16:03 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja by som to nevidel všetko tak negatívne, ako sa tu naznačuje. Dneska je najväčším sponzorom športu samospráva a ja ako dlhoročný primátor som mal to šťastie, že som čerpal z fondov na opravu športovísk prakticky zo všetkých najväčších športových zväzov. Čerpali sme na opravu futbalového štadióna, čerpali sme na opravu tartanovej dráhy alebo vybudovanie úplne novej, robili sme opravy na zimnom štadióne a kompletne sme zrenovovali hádzanársku športovú halu. Ja som mal skúsenosti s čerpaním s futbalovým zväzom, hokejovým zväzom, hádzanárskym aj atletickým a za seba musím povedať, že vždycky bolo všetko transparentne nastavené. Keď sme splnili podmienky, tak sme dotácie dostali. Možno by sme si ich predstavovali vyššie, samozrejme, peňazí nikdy nie je dosť, ale všetko potom sa vyčerpalo úplne tak, ako to bolo nastavené, ako to bolo s tými legislatívnymi podmienkami určené. A ak by nebolo takýchto dotácií a takýchto možností čerpať z fondov, tak určite by sme tie športoviská nemali.
A kto nás kontroluje? No ja vám to poviem, najlepšie nás kontrolujú naši voliči. Ak by som to neurobil ako treba, tak určite by ma štyrikrát po sebe nezvolili za primátora.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 10:56 - 10:58 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ja myslím, že tu odznelo presne to, čo je také merito veci. My sme zákonodarcovia. My nie sme orgány ani OČTK, ani prokuratúry a my nemáme žiadne právo vyšetrovať ani prešetrovať. Ja plne dôverujem orgánom, ktoré to vyšetrujú, a pokiaľ viem, tak informácie, ktoré sú dávané do éteru, tak v priebehu najbližších týždňov by už výsledky práve vyšetrovania mali byť odprezentované, tak počkajme si na ne. A potom ich opäť možno nejakým spôsobom komentujme, posudzujme, ale ja plne dôverujem orgánom, že to robia, ako treba. A veľmi kvitujem, že na rozdiel rokov minulých, práve z toho vyšetrovania neunikajú žiadne informácie.
A pán Krúpa, ktorý rozprával, že bol v tej komisii tej Kolíkovej, tak možno sám prizná, že sa k žiadnym materiálom OČTK ani k ďalším veciam nedostali. Taká komisia môže politicky niečo vyšetrovať, ale určite nie nahradzovať orgány OČTK. A ak máme obavu o to, čo sa môže diať, čo sa môže stať, my predsa priamo tu v Národnej rade máme kontrolné orgány, ktoré kontrolujú všetky OČTK, ktoré kontrolujú SIS-ku. Ja verím, že po včerajšku sa sfunkční aj výbor na kontrolu SIS a tie majú ďaleko silnejší mandát na to, aby, aby takéto informácie zisťovali.
Určite silnejší ako nejaká politická komisia, ktorú si tu politicky dáme dohromady a ktorá bude akurát tak rozprávať na tlačovkách.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.9.2024 10:41 - 10:42 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Vážená pani poslankyňa, ja som v ten deň v tej Handlovej bol. A bol to obrovský šok pre celé Slovensko a je to trauma, z ktorej sa bude Slovensko spamätávať dlhodobo. Atentát na premiéra je niečo, niečo šokujúce a ja v tejto chvíli nevidím žiaden zmysel, aby v parlamente vznikla nejaká komisia, ktorá by prázdne diskutovala o veciach, ktoré má vyšetriť Generálna prokuratúra a orgány, ktoré sú na to určené. Ja plne dôverujem orgánom prokuratúry, plne dôverujem OČTK, že to vyšetria a vyšetria to tak, ako treba.
A úplne súhlasím, že my si môžeme zriadiť komisie a súhlasím aj s tým, že na rozdiel od napríklad Spojených štátov alebo iných krajín nemáme právo zriadiť vyšetrovacie komisie. To slovo prešetrovacie, to len také hranie sa so slovíčkami. Bolo by to politikárčenie a komisia, ktorej jediným cieľom by bolo rozriediť tú zodpovednosť, ktorá smeruje k vám, k vašemu politickému zoskupeniu. Nič iné by to nebolo, len aby sme diskutovali o tom, kto zlyhal, kde zlyhal, ako zlyhal, to nech, to nech rozhodnú orgány. Ale strelec je jasný a politické pozadie úplne jasné každému. A takáto komisia by to len mohla nejako rozriediť, rozptýliť. Načo? Načo?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2024 18:05 - 18:07 hod.

Karol Janas Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážená pani poslankyňa, ja si vážim váš ozaj úprimný záujem o rómsku komunitu, ale, žiaľ, niekedy mi to pripadá, že skĺzate do politikárčenia a takého falošného moralizovania a navyše si často aj protirečíte. Ja som počúval dneska ľudskoprávny výbor, kde na jednej strane hovoríte o tom, že vám stačia čestné prehlásenia, na druhej strane sa o Rómoch vyjadríte, že sú ľudia bez, parafrázujem, kognitívnych schopností, ktorí podpíšu čokoľvek, im kto dá.
Ale čo ma zaujalo včera, keď sme tu diskutovali, tak pán minister povedal, že ste boli prizvaná na práve rokovanie o národnostnej škole a o desegregácii a neprišli ste, napriek tomu, že tam bol verejný ochranca práv, boli tam splnomocnenci vlády pre rómske komunity, národnostné menšiny. A dnes tu poviete bez zaváhania, že keby ste boli pozvaná, tak prídete. Tak ono asi niekde tá pravda bude medzi tým, ale skôr by vám odporučil, ja myslím, že pán minister naozaj je nesmierne otvorený a že veľmi korektne rokuje s každým, kto má o rokovania záujem, aby možno bolo menej politikárčenia a viac snahy o rokovania. A verte mi, že pri súčasnom vedení ministerstva školstva určite prídete k výsledkom, ktoré potešia vás a ktoré budú na prospech slovenského školstva a určite aj rómskej komunity.
Ďakujem.
Skryt prepis