Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.11.2023 o 10:25 hod.

Mgr.

Mária Kolíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

21.11.2023 10:40 - 10:55 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za všetky poznámky. Boli naozaj, by som to povedala, veľmi výživné a neviem, či tieto dve minúty mi vystačia, ale skúsim.
V prvom rade ďakujem veľmi pekne za tie poznámky, ktoré súviseli naozaj s rozhovorom s pani Kotekovou. Rozhovorom, ktorý sa ťažko počúval a preto som aj chcela naňho upozorniť. Pretože ja si myslím, že stojí za vypočutie. A stojí za vypočutie, že v akom ohrození je Slovensko teraz. V ohrození, že ľudia prestanú veriť, že sa oplatí na Slovensku konať čestne a postaviť sa zlu. O tom je ten rozhovor. A to, čo urobila táto vláda, čo umožnila, je, hrubú šikanu, zastrašovanie v priamom prenose. Toto urobila.
A teraz k pánovi Gašparovi, k pánovi Saloňovi, k obidvom pánom poslancom si dovolím spoločne zareagovať. Kriminálno-expertízny ústav povedal jasne: nahrávka, ktorou ste tu mesiace, dá sa povedať už roky masírovali verejnú mienku, že dochádza k manipulácii trestných konaní. Nuž táto nahrávka bola zmanipulovaná. Koniec. Netreba k tomu žiadne dovetky, vyťahovať teraz kadečo bez kontextu. Ako to, samozrejme, sa dá, radi to robíte, ale to je proste iba zavádzanie.
K pánovi Bartekovi, to ja neviem ani, či mám vôbec komentovať. Prepáčte, to, čo som povedala, je, ak nepomôžeme Ukrajine, budeme mať ruského agresora na východnej hranici a nie je to ani bezpečné a vôbec si nemyslite, že budeme potom Ukrajine pomáhať z európskych fondov, ak to, nebodaj, sama ustojí s pomocou ostatných.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.11.2023 10:25 - 10:40 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo.
Vážený pán minister a vážení páni ministri, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, ja si dovolím nadviazať na moje prvé vystúpenie, ktoré ešte bolo na základe písomne prihlásených, takže mala som trošku väčší časový priestor, ale budem si to teraz už lepšie sledovať. Ja by som sa rada prizastavila teraz v mojom krátkom vystúpení pri, osobitne pri dvoch častiach programového vyhlásenia vlády, a to ešte sa vrátim späť k spravodlivosti, preto si osobitne cením, že je tu pán minister spravodlivosti. Nestihnem povedať všetko, ale predsa len niečo by som rada spomenula. A potom si dovolím sa venovať v krátkosti aj zahraničiu.
Ja si dovolím začať tým základným mottom celého programového vyhlásenia vlády, ktoré je lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť. Takže ja skúsim si dovoliť teraz dať zopár poznámok, ako vidím rozpor medzi týmto mottom v programovom vyhlásení vlády, ale najmä so skutkami tejto vlády, že jednoducho nemôžme čítať predsa len to programové vyhlásenie vlády bez toho, aby sme si predstavovali tých, ktorí vlastne majú to programové vyhlásenie realizovať. Ja som si dnes prečítala a vypočula rozhovor s pani Kotekovou v Denníku N, bolo to veľmi poučné a ja si dovolím na to nadviazať, lebo myslím si, že je to veľmi dôležité, lebo to ukazuje, že k čomu sa vlastne hlási vládna koalícia a ako to vlastne realizuje.
Pani Koteková, pre tých, čo nepoznajú toto meno, je manželkou policajta pána Koteka, ktorý bol zastavený v skorých ranných hodinách, tam som sa dozvedela detaily, bolo to pred siedmou ráno, vo svojom vozidle, ktoré predpokladal, že má ho oprávnené ako služobné vozidlo a bol zastavený s majákmi s pánom prokurátorom Chylom a pani manželka Koteková ho vlastne našla na hlavnom námestí v Jabloňovom, kde bývajú, a tam vlastne zistila, že bol takto zastavený s majákmi s tým, že neoprávnene používa motorové vozidlo aj so svojím synom, v ktorom bol aute. Ja som tiež veľmi rada, že prišiel aj pán minister Blanár, lebo, myslím, aj od jeho, z jeho úst a od viacerých vládnych predstaviteľov som započula, že toto služobné vozidlo bolo zneužívané a osobitne často asi aj deťmi a blízkymi príbuznými, takže naozaj, aké je to hrubé, škaredé, fuj, zneužívanie takýchto, takéhoto štátneho majetku.
No z tohto rozhovoru som sa dozvedela, že nikdy toto služobné vozidlo nebolo používané blízkymi príbuznými, ani deťom, ani dieťaťom na jeho prevoz, ani manželkou. To znamená, boli to hrubé, naozaj škaredé poznámky, ktoré tu zaznievali pri komunikácii vládnych predstaviteľov, aby spochybnili česť a dôstojnosť policajta pána Koteka, pričom keď som si vypočula tento rozhovor, bolo zrejmé, že táto hrubosť, kedy došlo k výmene jeho nadriadeného, a išiel odviezť toto služobné motorové vozidlo do práce, kde by sa mohol dozvedieť, že asi už to oprávnenie nemá, tak mohli normálne v pokoji vyriešiť.
Tým chcem poukázať na všetky časti programového vyhlásenia vlády, kde táto vláda tvrdí, že pomsta tu bola, šikana tu bola, ale teda naozaj s touto vládou prichádza pokoj. No tak to je zjavne hrubý omyl. A ja si dovolím ešte poukázať na poslednú medializovanú informáciu kriminálno-expertízneho ústavu, kde sme sa dozvedeli, že nahrávka, s ktorou tu pracoval už dnešný pán premiér Fico ako s nahrávkou, ktorá mala byť kľúčovým dôkazom, že dochádza k manipulácii trestných konaní, tak, čuduj sa svete, táto nahrávka bola zmanipulovaná. To znamená, že ja by som teraz očakávala pri týchto informáciách, že ak chceme teda lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť, tak asi aj ten dokument, ktorý je kľúčový ako programové vyhlásenie vlády, tak by mal asi vychádzať z nejakých uveriteľných skutočností. A ja teda očakávam, že tieto časti budú prepísané, teda tam všade, kde hovoríme o tej manipulácii trestných konaní, že vlastne, prosím vás, na základe čoho hovoríme o tej manipulácii trestných konaní? Kde sú tie dôkazy? Tak ako máme teraz pracovať s programovým vyhlásením vlády, ktoré odvíja sa od takýchto nejakých základných premís a tie sa ukázali ako nepravdivé? Takže ako prepíšeme to programové vyhlásenie vlády? Ja by som očakávala od pána premiéra a od vlády, že k tomu zaujme nejaký postoj.
A ani minulosť sa nedá prepísať. Ja si dovolím znovu spomenúť únos vietnamského štátneho občana, lebo ako keby tu nad tým, na to sme zabúdali. V Nemecku, nemecká krajina je spôsobilá, Nemecko, aby vyšetrovalo toto konanie a dospelo k záveru, k skutočnostiam, ktoré sa týkajú našej krajiny, ale u nás jednoducho prebieha vyšetrovanie, nič o tom nevieme a kľúčové postavy pri tomto únose vietnamského štátneho občana sú súčasný premiér a súčasný minister obrany. Vládnym špeciálom zjavne bol unesený vietnamský občan a my o tom nevieme nič. Takže ja sa pýtam, ako tu ideme lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť, keď vlastne sme tu postavení na klamstvách a samotné programové vyhlásenie vlády je zjavné, že je postavené na vymyslených tézach, ktoré sa preukázali ako hrubo nepravdivé.
Ja by som očakávala, samozrejme, oveľa viac ambícií pri časti k spravodlivosti a očakávala by som, kde všade tam, kde tá ambícia je pomenovaná, tak vychádza aspoň z nejakých skutočností, ktoré môžeme uveriť, že dávajú nejaký zmysel a veľmi rada by som, tak ako môj predrečník pán Szalay, pochválila nejakú časť k spravodlivosti, ale príde mi teraz zbytočné míňať tento krátky čas na to, aby som vyberala časti, ktoré sú prehlásenia, bez toho, aby som videla ich reálny obsah a vedela si predstaviť, čo naozaj bude pozitívne pre Slovensko a nevidela za tým pomstu a šikanu, ktorá sa ukazuje v skutkoch tejto vlády.
Ja si dovolím teraz iba v krátkosti prizastaviť pri zahraničí, aj keď nie úplne mi náleží táto oblasť, ale predsa len ja by som tiež chcela, aby sa mi tu lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žilo a veľmi ťažko sa mi počúvajú všetky prehlásenia ohľadom dostatočnej humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. Takže ja len chcem dobre rozumieť, že ako tu mám teda bezpečne žiť, ak dovolím ruskému agresorovi priblížiť sa k východnej hranici. A čo to znamená za pomoc Ukrajine, aby som teda zastavila túto agresiu, ak teda dovolím tomuto agresorovi, aby posielal ďalej rakety, aby tam vraždil deti, lebo môže sa stať, že tá humanitárna pomoc už nebude, nebude mať byť komu určená. A ja musím sa priznať, že časť v programovom vyhlásení vlády práve k tejto zahraničnej politike na časti 83, kde je ambícia tejto vlády, že sa zasadí za využitie fondov Európskej únie pri podpore prihraničných regiónov Slovenska a zapojení sa slovenských firiem do obnovy Ukrajiny, to mi príde ako vtip. Akože to znamená, že niekto nás volá, niekto volá o pomoc, my mu nepomôžeme a potom očakávame, že sa budeme podieľať na obnove tej krajiny. Ako ja by som teda chcela vidieť naozaj tých Ukrajincov, ktorí budú mať záujem spolupracovať so slovenskými firmami, že prosím vás, tak my sme síce vás potrebovali, ale nevadí, viete čo, vôbec nám to nevadí a kľudne poďte k nám a poďte nám teraz pomôcť z tých európskych fondov nám dať dokopy tú našu krajinu. My sme na všetko zabudli a my si nebudeme vyberať ani francúzskych, ani projekty z Nemecka. Vôbec nie, my sme radi, že sú to Slováci a hádam sa polepšíte. No tak to určite nebude. Takže to podľa mňa tiež by ste mohli asi vymazať z programového vyhlásenia vlády, lebo takto to nedáva žiadny zmysel.
A ja si dovolím iba na záver iba zopár poznámok k takému naozaj hrubému pokrytectvu, keď počúvam o slovenských záujmoch a ako keby sme nevnímali ani minulosť Slovenska, toho premiešavania jednotlivých kultúr a toho, čo sa deje na Slovensku. A tak ja sa len opýtam, mrzí ma, že tu nemám pána premiéra alebo pána ministra Tarabu, ale kde dali študovať svoje deti? Tak pán premiér dal študovať svoje, svojho syna na prestížnu medzinárodnú školu na Slovensku, aby mohol ísť zjavne, asi mohol ísť študovať do zahraničia a predpokladám, že buď do Ameriky alebo do západnej Európy. A pán minister Taraba, tak som si prečítala, že vaše deti študujú na zase prestížnej francúzskej škole na Slovensku. No tak určite sú tu vzdelávané k hodnotám iným, ako tým, ku ktorým vedie programové vyhlásenie vlády. Tak ja len chcem poukázať na pokrytectvo, ktoré, sa tvárime, že ide nám tu o lepšie Slovensko, ale vlastne naše deti chceme, aby žili niekde inde. Tak to považujem naozaj za hrubé farizejstvo. Tak si potom povedzme, čo chceme, či chceme mať naozaj krajšie Slovensko, aby sa nám tu všetkým lepšie žilo a školy chceme pre všetkých také, aby mohli študovať na nich aj deti aj tých možno menej zámožných a vedeli si to dovoliť a mali kvalitné vzdelávanie, alebo len pre seba si ideme teda niečo vytvoriť a nevadí nám, keď to Slovensko pôjde niekde, kde sa naozaj ľuďom nebude chcieť žiť.
Ďakujem veľmi pekne. Ostalo mi desať sekúnd, tak ja len si dovolím ešte raz vyzvať vládu, aby prehodnotila programové vyhlásenie vlády, pretože je založené na klamstvách, ktoré... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.11.2023 18:24 - 18:40 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Pán poslanec Hlina osobitne veľmi pekne ďakujem za tú druhú časť vystúpenia, ktorá jednoznačne patrí k programovému vyhláseniu vlády a k procesu, akým ho tu schvaľujeme.
Považujem programové vyhlásenie vlády asi za najdôležitejší dokument, ktorý sa schvaľuje v parlamente, a naozaj nevidím dôvod nijaký, časový, pre ktorý by sme mali teraz my predlžovať rokovanie, pretože tým, že predlžujeme rokovanie, tak, samozrejme, že sme aj viac unavení, menej reagujeme a to si jednoducho takýto významný dokument nijako nezaslúži. A nesúvisí to s tým, že či sme alebo nie sme ochotní pracovať, ale súvisí to aj s tým, že či sme schopní pozorne počúvať, reagovať a diskutovať, a to si naozaj programové vyhlásenie vlády nezaslúži, aby sme tu do noci rokovali, pretože naozaj nič nám neutečie. Naopak. Je potrebné naozaj dôsledne si povedať všetko, čo k nemu patrí, pretože je to predsa o vyslovení dôvery vláde.
Takže považujem za veľkú chybu, že vôbec k tomu predlžovaniu došlo aj včera, aj dnes a ak nebodaj sa bude ešte predlžovať vlastne toto rokovanie, tak znamená to podľa mňa hlboký prejav neúcty k tomuto kľúčovému dokumentu, ktorý znamená začiatok vládnutia tejto vlády v parlamente, a je to nerešpektovanie všetkého, ku čomu sa táto vláda hlási. Osobitne ak sa hlási k pokoju, k lepšiemu životu, ak sa hlási k tomu, že prísne rešpektujeme princípy právneho štátu, lebo je to vlastne potieranie práv opozície.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 15:39 - 15:55 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za upozornenie, budem sa snažiť reagovať, samozrejme, na rečníka.
Ja veľmi pekne ďakujem, pán poslanec Ledecký, za naozaj sociálne vystúpenie, pretože pri čítaní programu, programového vyhlásenia, teda programového vyhlásenia vlády mi tam naozaj chýba toto sociálne cítenie a osobitne naozaj vidno pri marginalizovaných komunitách, lebo kde inde máme vidieť teda naozaj ten sociálny rozmer a citlivosť k skupine, ku ktorej treba pristupovať spôsobom, že chceme jej pomôcť vymaniť sa z toho ťaživého prostredia, kde je, a potom osobitne hovoriť o tom, že pozeráme sa teda na rovnováhu medzi právami a povinnosťami dotknutých osôb, sa ukazuje ako nenáležité, ale v iných častiach programového vyhlásenia vlády už nám takáto rovnováha nie je potrebná. A ja si dovolím len na tú necitlivosť poukázať napríklad v časti, kde je ambícia tejto vlády prehodnotiť medializované výstupy v súvislosti s zjavne asi s politicky činnými osobami, ak sú osobami trestného stíhania, pretože áno, máme tu takúto ambíciu, iným spôsobom komunikovať o osobách, ktoré sú podozrivé, obvinené, obžalované, asi aj tak, ako to normálne funguje, s riadnym uvedením mena a priezviska, aby sme vedeli, o akú osobu sa jedná, že máme obvineného podpredsedu parlamentu, že máme obžalovaného poslanca a že tu máme bývalých obvinených členov vlády a z akých trestných činov. Tak asi toto už nemáme vedieť. Ale na druhej strane, keď chceme, keď vlastne by mala vláda pomôcť osobám, ktoré sú v ťaživej situácii, no tak tam sa treba naozaj osobitne pozrieť, že či im vlastne pomôžeme a budeme teda veľmi citlivo pozerať na tú rovnováhu medzi právami a povinnosťami, ale ak sa to nás týka, no tak to teda pardon.
Skryt prepis
 

15.11.2023 15:09 - 15:25 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ja chcem poďakovať pánovi poslancovi Hlinovi naozaj na, za veľmi presvedčivé vystúpenie. A osobitne ktorým poukázal na ten rozpor v skutkoch tejto vlády a to, čo hlási. A ešte ponechám to potieranie a popieranie nekalých praktík, lebo teda ja mám tiež dobrú vieru, že táto vláda hádam nebude úprimne sa prihlasovať k popieraniu nekalých praktík. A jednoducho je to na jednej strane prehlasovanie právneho štátu. Ja si dám tú prácu, že koľkokrát to je spomenuté a demokratický prístup v programovom vyhlásení vlády. Potom nespočetne mnohokrát, že táto vláda ide prehodnocovať a nevieme, čo ide naozaj robiť. A bez akýchkoľvek naozaj odborných, analytických podkladov, prečo vlastne vôbec uvažuje na prehodnocovaní vecí a nevieme, čo ide robiť, alebo, respektíve ak niečo povie, že ide robiť, tak nerozumieme, ako k tomu prišla, pretože je to o dojmoch a o pojmoch.
Takže ešte raz ďakujem veľmi pekne za toto vystúpenie, pretože je to ďalší dôkaz o tom, že programové vyhlásenie tejto vlády nie je postavené na zrozumiteľnej ambícii viesť krajinu k lepšiemu s výnimkou, musím povedať, že zase pravdivo, že sú tam niektoré časti, o ktorých sa dá rozprávať, že by tu krajinu niekde lepšie mohli doviesť, ale určite to nie je tá časť, ktorá sa týka pôdohospodárstva ani životného prostredia, ani spravodlivosti, ani vnútra. To znamená, tých kľúčových, pri ktorých sa môžme rozprávať, že na tých stojí zdravá spoločnosť a demokratický, právny štát.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

14.11.2023 16:55 - 17:10 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Presne tak, je to spochybňovanie právneho štátu a teraz ten právny štát aj tento pojem naozaj začína byť už akoby prežutý a ja začínam mať obavu, že pre ľudí na Slovensku povedať právny štát, tak už začne hneď pomaly nadávka, že sa to proste používa už hocijako bez toho, aby to malo svoj obsah. A toto je, si, myslím si, že veľmi nebezpečné, naozaj by sme mali vrátiť právnemu štátu to, čo mu patrí, a nemyslím si, že vláda je schopná a spôsobilá hovoriť, aký je stav demokracie na Slovensku. To sa jednoducho nemôže dosť dobre podariť, lebo to môže znamenať aj to, že jednoducho ten stav demokracie na Slovensku je kritický k vláde a neviem si predstaviť vládu, že by to bola schopná o sebe naozaj povedať.
Skryt prepis
 

14.11.2023 16:25 - 16:40 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, členka vlády, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, programové vyhlásenie vlády je zaiste dokument vlády, ktorý ukazuje cestu, ako bude vládnuť. Ale tento dokument tiež zaiste treba interpretovať tak, aké sú skutky tejto vlády a aké už nastali od momentu, kedy sa ujala moci. A preto si dovolím pripomenúť zopár skutočností, ktoré nastali, odkedy táto vláda bola vymenovaná, lebo si myslím, že to je dôležité, aby sme potom vnímali tento dokument, že či naozaj táto vláda to, čo píše v programovom vyhlásení vlády, myslí vážne, alebo sú to len prehlásenia, ktoré sú bez obsahu.
Základné motto celého programového vyhlásenia vlády je mať tu pokoj, bezpečnosť a mať sa lepšie. Faktom však je, že ešte pred tým, ako táto vláda mala vyslovenú dôveru, tak osobitne cez osobu ministra vnútra začala vojna v polícii, bol menený prezident, viceprezident. Začali sa zmeny v Nake, v inšpekcii, a to bez toho, aby bol rešpektovaný zákon, ako nakoniec aj konštatoval príslušný súd. Boli postavení policajti mimo služby, ktorí mali osobitnú ochranu podľa zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Ako sa vyjadril príslušný úrad na ochranu oznamovateľ, postup, ktorý zvolil minister vnútra, sa javí zjavne ako rozporuplný, ak sa pozeráme na to striktne z pohľadu zákona. To znamená, kde je ten pokoj? Kde je tá bezpečnosť? A kde je ten právny štát, ktorý niekoľkokrát spomenul premiér vo svojom úvodnom slove v programovom vyhlásení, k tomuto programovému vyhláseniu vlády? Rovnako vyhlásenie ministra vnútra, ktorým spochybnil súd, ktorý rozhodol o protizákonnom postupe ministra vnútra, a to spôsobom, že sa vyhrážal sudcovi, ktorý rozhodol, a to či už disciplinárnym, alebo trestným konaním, je, samozrejme, za čiarou, kam by žiadny člen vlády nemal ísť.
Pokoj si zjavne táto vláda asi vysvetľuje tak, že pokoj znamená nedať priestor nikomu a ničomu, kto má na vec iný názor ako my. A to ukazuje aj v skutkoch táto vláda napríklad tak, že si predstavuje, že médiá, ktoré sú kritické, nemajú mať prístup na Úrad vlády, pretože predsa nebudeme počúvať otázky, ktoré sú nám nepríjemné. A to ako keby Robert Fico, poslanec 90. rokov, zabudol, čo prehlasoval aj v rámci noci povestnej dlhých nožov. Vtedy Robert Fico ako poslanec sám sa vyjadroval, že sloboda prejavu je kľúčová pre demokraciu a právny štát. Áno, Robert Fico toto povedal ako poslanec, a slobodu prejavu treba vnímať aj vrátane kritických a šokujúcich informácií, lebo to robí spoločnosť zdravou. Kde je Robert Fico z 90. rokov? Zjavne je to iný Robert Fico poznajúci judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva, poznajúci, čo je právny štát a demokracia. Zjavne ho nejakým spôsobom aj poznačilo to, že pracoval ako zástupca Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva a teda doznal aj obsah toho, čo je demokracia a právny štát a sloboda prejavu. Ale to už nie je Robert Fico dnes, to už nie je súčasný premiér. A preto ak súčasný premiér hovorí, že sa bude snažiť o demokraciu, právny štát, tak zaiste to nie je to, čo môžme očakávať od naozaj obsahu týchto pojmov.
Zdravá spoločnosť je naozaj tá, kde sme schopní si vypočuť aj kritické názory. Zdravá spoločnosť je tá, kde keď si vypočujeme tieto názory, tak sa nad tým zamyslíme a rozmýšľame, či aj tento pohľad na vec nemá zmysel a či nás neposúva vpred. Ale ak v programovom vyhlásení vlády je predstava tejto vlády, že objektívna žurnalistika sa zabezpečí tak, že sa rozdelí RTVS, tak to naozaj nevidím, že by nám prinieslo objektívnejšiu žurnalistiku. Zjavne asi obsadenie RTVS, ktoré my sme v plnosti rešpektovali, keď sme nastúpili ako vláda, tejto vláde nevyhovuje. Preto asi RTVS je príliš objektívna a nezávislá, tak budeme používať kroky, aby táto žurnalistika už objektívna nebola.
Programové vyhlásenie vlády používa pojmy, ktoré jednoducho popierajú svoj obsah. A vláda to jednoznačne robí v svojich skutkoch, premiér to jednoznačne robí svojím každodenným verejným vyjadrením. Preto je ťažké vlastne si povedať, ako máme čítať programové vyhlásenie vlády, keď slová, ktoré sú tu napísané, neznamenajú svoj obsah, pretože vláda koná v rozpore s nimi.
V programovom vyhlásení vlády som síce nenašla nič o takzvanej podľa mňa Sophininej voľbe, či ľudia podporia svojich rodičov, alebo podporia charitatívne organizácie. Ale tiež tento krok zo strany ministra práce, sociálnych vecí a rodiny neukazuje, že by bol krok k pokoju a lepšej spoločnosti, ak chce ľudí vystaviť takej ťažkej dileme. Podporíte charitatívnu organizáciu, ktorá pomáha onkologickým pacientom, alebo pomôžete svojim rodičom? Toto je naozaj dilema, ktorú by štát nikdy nemal dopustiť, aby ju vystavoval svojim občanom.
Personálne nominácie vo vláde tak isto nie sú dôkazom, že by nám táto vláda mala priniesť pokoj či bezpečnosť. Ale ja si myslím, že treba sa pri tej nominácii trošku pozastaviť. A ja si dovolím z minulosti spomenúť únos vietnamského občana, lebo je to dôležité, je to dôležité aj v súvislosti s pojmami a s obsahom, s ktorými pracuje programové vyhlásenie vlády. Ak táto vláda bola schopná, premiér bol schopný navrhnúť Roberta Kaliňáka, ktorý bol pri únose vietnamského občana z európskeho priestoru a dať ho ako ministra obrany, pod ktorým je vojenské spravodajstvo, to znamená, že zjavne rešpektovanie zákona, demokracia a právny štát je mu v plnosti cudzia.
Rovnako je zjavné, že ambície poslancov tejto vlády, ktorí patria ku koalícii a k tejto vláde, nijakým spôsobom nerešpektujú aj predpoklad toho, že si ctíme zákony a že právo a poriadok má nejaký význam. Ak obžalovaný poslanec Tibor Gašpar verejne vyjadruje svoju ambíciu stať sa šéfom Slovenskej informačnej služby, to zjavne nie je v poriadku. A nech je to akokoľvek s trestným činom, za ktorý je obžalovaný, ale jednoducho nie je v poriadku, aby obžalovaná osoba sa uchádzala o takýto úrad.
Rovnako nie je v poriadku, že štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti je Gašpar mladší, ktorý na videu z poľovníckej chaty sa sám jasne vyjadril, že pre neho je krédom pomsta. Aký pokoj nám prináša táto vláda? Ani svojimi skutkami, ani nomináciami, nijakým spôsobom nedokazuje, že toto je naozaj jej cieľ.
Robert Fico, náš premiér, vo svojom verejnom vystúpení použil odkaz Veľkej Moravy a potom vo svojom pomerne krátkom prejave citoval článok 1 ústavy, ktorým sa hlásil k demokracii, k právnemu štátu. Ale súčasťou tohto obsahu, týchto pojmov je rovnosť pred zákonom. Rovnosť pred zákonom znamená, že kradnúť nemá nielen bežný občan, ale ani politik, ale ani nominanty, nominanti vládnucich strán.
Programové vyhlásenie vlády obsahuje viacero nástrojov práve k tomu, aby sme osoby, ktoré boli odsúdené za korupciu, alebo osoby, ktoré sú stíhané za korupciu, sa vyhli trestnému stíhaniu. A veľmi otvorene v tomto programové vyhlásenie to jasne deklaruje. Deklaruje to síce spôsobom, ktorý je vo veľkej miere taký hmlistý. Pracuje s rozhodnutiami Ústavného súdu o porušovaní ľudských práv. Lenže keď si pozrieme štatistiku porušovaní ľudských práv na Ústavnom súde, zistíme, že štatistika nijakým spôsobom nevybočuje z predchádzajúcich, z predchádzajúcich období. Naopak, to, čo nám vybočuje, je štatistika odsúdených osôb z korupcie. To znamená, že ak tu niekto rozpráva o tom, že na základe rozhodnutí Ústavného súdu máme meniť trestnú politiku, tak ja by som rada tú analýzu videla. Z akých analytických informácií vyplýva, že je potrebné meniť trestnú politiku? Pretože štatisticky žiadne vybočenie tu nie je. Ale je tu vybočenie odsúdených ľudí za korupciu, osobitne tých, čo sú napojení na stranu SMER - SD a, áno, aj súčasný HLAS.
Bohužiaľ, programové vyhlásenie vlády používa množstvo prázdnych vyhlásení a fráz bez skutočného obsahu. Používa veľmi často, ako som už spomenula vo svojej faktickej poznámke, slovo ´prehodnotiť´, napríklad, a tým si dovolím poukázať aj na cieľ tejto vlády osobitne zamerať sa naozaj na pokoj, bezpečie a lepší život asi pre našich nominantov, ktorí sa potrebujú vyhnúť trestnému stíhaniu.
Vláda chce prehodnotiť napríklad Úrad pre správu zaisteného majetku. Tak to som si prečítala prvýkrát v programovom vyhlásení vlády a prvýkrát som sa vlastne dozvedela, že táto inštitúcia je potrebná, aby sa prehodnotila. Keďže k tomu nič viac nie je v programovom vyhlásení vlády, ale je tu len odkaz na rozhodnutie Ústavného súdu o prepadnutí majetku, ktoré nijakým spôsobom s touto inštitúciou nesúvisí, lebo táto inštitúcia nič s prepadnutým majetkom nerobí, takže je tu zjavná logická nesúvislosť, tak som sa opýtala pána ministra a jeho štátneho tajomníka na ústavnoprávnom výbore, čo je dôvodom na prehodnotenie Úradu pre správu zaisteného majetku? Dostala som odpoveď - príliš efektívne koná. Takže Úrad pre správu zaisteného majetku príliš efektívne koná, naozaj si plní svoju činnosť podľa zákona, efektívne zaisťuje majetok, dozvedela som sa, že stane sa aj to, že niekto má zablokovaný účet, stane sa aj to, že sa dozvieme, že niekto má obchodný podiel zaregistrovaný ako ten, tej spoločnosti a tej, tých osôb, ktoré sú predmetom trestného stíhania, no ale čo je spôsob, ako vlastne chrániť majetok, ktorý môže byť prípadne, samozrejme, predmetom prepadnutia majetku takého trestu? Predsa to, že máme účinné inštitúty a vieme naozaj ten majetok zaistiť v rámci trestného stíhania a osoba, ktorá je obvinená, neskôr aj prípadne obžalovaná a odsúdená, nevyhne sa jednoducho trestu, ktorý súvisí aj s trestom, ktorý postihuje majetok, pretože s tým majetkom nakladať nemôže, alebo len spôsobom, ktorým ho neznižuje a celý trest má potom nejaký zmysel. Takže nie, nedozvedela som sa, prečo je potrebné prehodnotiť Úrad na správu zaisteného majetku.
Ako som už povedala, programové vyhlásenie vlády naozaj na svojich viacerých častiach pracuje s pojmami ako demokracia, právny štát. Napríklad hneď na strane 5 - návrat k štandardnému prostrediu demokratickej spoločnosti. A jednou vlastne z dôvodov, prečo je to potrebné, je, ako som už aj spomenula, analýza rozhodnutí orgánov ochrany ústavnosti, ak sa tým myslí Ústavný súd, ktorý súvisí s porušovaním základných ľudských práv. Lenže táto analýza nikdy urobená nebola. Všade len sa verejne deklaruje, že sú tu rozhodnutia Ústavného súdu. Nebolo povedané, ktoré sú to porušenia, ktorých inštitúcií sa to naozaj týkalo, aký je presne dôvod na zmenu trestného systému a aká je zmenená štatistika v porušení ľudských práv. Veď Ústavný súd tu máme na to, aby keď dôjde k pochybeniu, tak došlo k náprave. Na to je tu aj Európsky súd pre ľudské práva. Takže dôvodom na zmenu trestného systému predsa nemôže byť, že došlo aj k náprave zo strany Ústavného súdu.
Na strane 62, keď už sme v časti spravodlivosti, sa dočítame, že orgány činné v trestnom konaní nie sú samostatnou politickou mocou. Zaiste nie sú. Ako s tým, ja si myslím, že všetci predsa musíme súhlasiť. Ale zaiste musíme súhlasiť aj s tým, že orgány činné v trestnom konaní majú mať možnosť autonómne konať, že vyšetrovateľ jednoducho má byť nezávislý a nemá dostávať pokyny, že jednoducho v tomto má samostatne konať rovnako ako aj prokurátor a rovnako, ako aj samostatne, samozrejme, funguje súd. Následne máme odkaz na súd, ktorý rozhoduje o vine a treste. Ale ešte raz, my sme tu mali štyridsiatku odsúdených osôb z korupcie. Veď len tá osoba bola odsúdená, o ktorej tak rozhodol súd. Tak ak nespochybňujeme rolu súdov v našej spoločnosti, tak predsa nemôžeme mať obavu z toho, že tie trestné stíhania môžu byť politicky zmanipulované.
Dozvedáme sa, že zákroky polície spojené s následnou väzbou boli interpretované ako dôkaz viny a preto v následnej časti sa dozvedáme, že musíme aj iným spôsobom pristupovať k tomu, ako mediálne budeme informovať o osobách vlastne, ktoré sú predmetom trestného stíhania. Takže ja sa teraz pýtam, to znamená, že ja už nemám vedieť, že obžalovanou osobou je napríklad poslanec Gašpar? Nemôžem to ved... nemôžem o tom komunikovať? Nemôžem komunikovať o tom, že máme aj podpredsedu parlamentu, ktorý je obvinený? Nemôžeme toto vedieť? Máme vedieť len iniciály? Verejnosť sa toto nemá dozvedieť? Veď to je prezumpcia neviny. Veď všetci vieme, že obžalovaný neznamená odsúdený. Ale je predsa na mieste, aby sme vedeli takéto skutočnosti osobitne u osôb, ktoré sa uchádzajú o vážne verejné funkcie alebo, nebodaj, sú aj v takýchto verejných funkciách. To predsa nijakým spôsobom neznamená, že to je v rozpore s prezumpciou neviny. Prezumpcia neviny znamená, že presne popisujeme osobu, v akom je štádiu trestného konania, že o nej nehovoríme ako o vinnej, ale hovoríme ako o obvinenej, hovoríme ako o obžalovanej, hovoríme ako o podozrivej a to je plne v súlade s prezumpciou neviny. Ale v tejto časti akoby bolo zásadné nepochopenie v programovom vyhlásení vlády, ako to vlastne s týmito pojmami v rámci trestného konania je.
K trestnej politike, ku ktorej sa novej hlási táto vláda v programovom vyhlásení vlády, sa dozvedáme, že budú zásadné zmeny, ktoré sa týkajú trestného zákona. Ja plne podporujem zmeniť Trestný zákon tak, aby podporoval inštitúty takzvanej restoratívnej justície. Plne podporujem, aby sme dali väčší priestor pre alternatívne tresty a rovnako plne podporujem, aby sme sa pozerali na hodnotu škody v zmysle súčasnej hodnoty peňazí, ktoré máme, a určite je iná, ako bola v roku 2005. To je absolútne v poriadku.
Ale akonáhle sa rozprávame o trestných činoch, tak zaiste vieme medzi nimi robiť rozdiel. A nedá sa len paušálne pozerať na právnu úpravu z iných krajín bez toho, aby sme sa pozerali na tie trestné systémy ako celky. Takže naozaj neviem nijako podporiť úvahu, že budeme preberať len trestné sadzby vyňaté z právnej úpravy, či už Rakúska, alebo Nemecka bez toho, aby sme zobrali potom aj tú druhú časť trestného systému, a to je trestný proces. Pretože v Rakúsku ani v Nemecku nemáte problém postaviť osobu, ktorá je podozrivá, obvinená, obžalovaná, pred súd. Viete to urobiť radovo v mesiacoch. U nás s ohľadom na prekomplikovaný trestný proces je to proste zložité. Jednoducho naozaj vyšetrovatelia majú množstvo prekážok aj s prokurátormi, aj keď majú za preukázané, že skutok sa stal a spáchala ho daná osoba, aby ju včas vedeli postaviť pred súd. To znamená, ak sa rozprávame o tom, že väzba trvá dlho, no tak potom musíme vedieť skrátiť aj celé trestné konanie, aby to celé dávalo zmysel. Aby naozaj sme vedeli jednoducho páchateľov postaviť pred súd. Ale je zjavné, že nie je záujem takto efektívne postaviť celú trestnú politiku, pretože zameriavame sa len na to, aby tresty boli čo najnižšie a osobitne pre majetkové trestné činy a zjavne aj vrátane korupcie, keďže ani minister spravodlivosti na vypočutí pred ústavnoprávnym výborom sa k tomu nevedel jasne vyjadriť a postaviť, že by to tak nebolo.
Rovnako sa dozvedám z programového vyhlásenia vlády, že vláda prehodnotí - ako tento pojem je naozaj veľmi obľúbený v programovom vyhlásení vlády - právnu úpravu disciplinárnej zodpovednosti a disciplinárneho konania v pôsobnosti Najvyššieho správneho súdu. Tak ja sa musím priznať, že som doteraz ešte nepočula, v čom je problém s vyvodzovaním disciplinárnej zodpovednosti na Najvyššom správnom súde. Zatiaľ mám vedomosť len tú, že odkiaľ bolo, odkedy bol zriadený Najvyšší správny súd, vieme naozaj v primeranom čase mať rozhodnutie ohľadom stíhaných sudcov, ale aj notárov, ale aj exekútorov, takže naozaj by ma zaujímalo, v čom je problém pri disciplinárnom procese, ktorý súvisí s konaním Najvyššieho správneho súdu. Ale tu sme sa to nič nedozvedeli. Dozvedeli sme sa, že vláda má záujem niečo tu urobiť, ale teda nevieme vôbec čo, a ja mám obavu, že nič kalé to nebude.
K Úradu správy zaisteného majetku sme si už povedali. Najviac zaujímavé je, že v časti k spravodlivosti sa pracuje tiež s bojom proti korupcii, ale spôsobom, teda musím sa priznať, že mne veľmi nejasným. To znamená, na jednej strane je tu úvaha o tom, že ten boj proti korupcii myslíme vážne, ale tie nástroje, ktoré nám pomáhajú, tak ideme z tej právnej úpravy oslabiť. Tak neviem, že vlastne či naozaj táto vláda, tí, ktorí to myslia vážne s tým Slovenskom, či si naozaj čítali celé programové vyhlásenie vlády alebo si vlastne z nás trošku robia, či to je celé vtip.
Stav demokracie na Slovensku. A to je niečo, čo musím sa priznať, že ma zdvihlo zo stoličky. Na strane 73 sa dočítame v programovom vyhlásení vlády, že táto vláda má ambíciu vydávať správu o stave demokracie na Slovenku. Tak ja som si dovolila sa opýtať tiež pána ministra spravodlivosti na ústavnoprávnom výbore, či to mám chápať tak, že keďže táto vláda bola nespokojná s tým, ako Európska komisia vyhodnotila situáciu právneho štátu na Slovensku a s tým, čo zobrala do úvahy a čo nie, nezobrala do úvahy napríklad protesty súčasnej vlády, že by trestný proces tu nefungoval a že by trestné procesy tu boli zmanipulované, osobitne tie, ktoré sa týkali nominantov strany SMER. Tak asi to s týmto bola veľká nespokojnosť, pretože už teraz bude... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.11.2023 16:10 - 16:25 hod.

Mária Kolíková Zobrazit prepis
Ja sa chcem vyjadriť, pán poslanec, k tej časti vášho vystúpenia, kde ste hovorili, že programové vyhlásenie vlády je o cieľoch. Tak ja si dovolím trošku nesúhlasiť, lebo potom je pravdou, že na viacerých miestach programového vyhlásenia vlády sa cituje ústava. Ja neviem, keby sme vlastne tieto časti dali preč a potom keby sme dali preč tie časti, ktoré sa niekoľkokrát opakujú, čo by nám naozaj v tom programovom vyhlásení ostalo? A ešte keby sme z toho vybrali aj tie, ktoré používajú sloveso ´prehodnotiť´, ak naozaj nám tam ostane veľmi málo, čím chcem povedať, že pri viacerých veľmi vážnych veciach, ktoré naznačuje programové vyhlásenie vlády, nehovorí vôbec konkrétne, čo vlastne ide robiť. A myslím si, že to by malo programové vyhlásenie vlády povedať, lebo ako inak my máme mať predstavu, čo táto vláda ide robiť, ak tam máme len všeobecné frázy. Takže ja som len chcela povedať, že potom naozaj vlastne k čomu má byť diskusia, keď my nevieme, čo idete robiť. A treba povedať, že ja z toho, čo som si prečítala, tak viac ako polovička je o frázach a o hľadaní ciest a analyzovaní a jednoducho nevieme, čo idete robiť. Tak myslím si, že o tomto nemá byť programové vyhlásenie vlády, ale tak ako mal vyjadrenie pán premiér, že táto vláda vie a rovnako aj predseda parlamentu, že vie a od prvého dňa vie, čo ide robiť, tak, bohužiaľ, z programového vyhlásenia vlády to vôbec nie je možné. A myslím si, že teraz nie je potrebné, aby som vám citovala všetky časti a na niektoré upozorním aj vo svojom vystúpení, ale programové vyhlásenia vlády nestačí, aby bolo o cieľoch, vôbec nie. Potom je to základné nepochopenie, o čom je tento dokument.
Skryt prepis
 

25.10.2023 20:40 - 20:55 hod.

Mária Kolíková
Ďakujem rovnako za dôveru a zvolávam ustanovujúcu schôdzu pre osobitný kontrolný výbor na kontrolu SIS 21.30 h, miestnosť 71, to je vzadu, je to pod Parlamentkou. Dá sa tam ísť tunelom, ale dá sa tam ísť aj zvonku. Pod Parlamentkou, číslo 71.
Skryt prepis
 

25.10.2023 10:10 - 10:25 hod.

Mária Kolíková
Sľubujem. (Potlesk.)
Skryt prepis