Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

8.12.2023 o 9:40 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

8.12.2023 10:25 - 10:40 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Cením si korektnú rozpravu, ktorá tu prebehla, na druhej strane musím zareagovať na niektoré veci.
Ja už som v prvom čítaní povedal všetky svoje výhrady a svoje veci, čo sa týka tých poznámok, ktoré tu boli alebo teda komentárov, ktoré tu boli. Pán Hajko sa pýtal, že kto je ten ohrozený. Tak poviem otvorene, tento zákon nevyrieši všetky problémy Slovenska, ktoré máme, určite nie. A nedá sa týmto zákonom, jedným zákonom pomôcť úplne každému. To proste je jasné. A zopakujem to, čo som povedal. Raz sa pomáha napríklad aj v rámci toho spomínaného Štátneho fondu rozvoja bývania sa pomáha niekomu, čo niekto musí zaplatiť a ten niekto z toho má nejaký benefit. To sa týka takisto akýchkoľvek sociálnych dávok, ktoré dostanú ľudia, a iné dávky, ktoré, kde pomáha štát. Čiže nehrajme sa tu na to, že všetkým vieme pomôcť. Tento zákon nedokáže každému pomôcť. To je prvá poznámka.
Druhá poznámka, ja súhlasím s tým, čo ste povedali, pán Hajko, že treba zmeniť stavebné konania, zjednodušiť, zjednodušiť ich. V podstate my máme mnohé veci, nie je to moja parketa, je to parketa mojich kolegov. Ja som zástanca presne toho, čo ste povedali, čiže treba to zjednodušiť, treba to urobiť tak, aby to bolo dostupnejšie a ľahšie realizovateľné. Ale čo bráni hlavne výstavbe? To ste nespomenuli v svojej reči. Tak tomu bránia hlavne nárasty tých úrokových sadzieb, o ktorých sme tu toľko hovorili, a bránia tomu a bránia aj tým ľuďom, ktorí si chcú zobrať tie úvery, aby si tie úvery vôbec zobrali. To je problém. Akonáhle zvýšia sa úrokové sadzby a nie je to len teda, je to, časť z toho je zásluhou aj vlády, že tie úroky sú vysoké, napríklad na tých štátnych dlhopisoch, o ktorých ste hovorili. Tam sa môžme baviť o tom, že, ja si pamätám prirážky voči nemeckým dlhopisom na úrovni 0,2, 0,3 %, dnes máme tie prirážky 1,3 %. A áno, sme jedna z krajín, ktorý má, ktorá má tie úrokové sadzby na úrovni Grécka a tých najhorších krajín. To je proste fakt, ale to nie je vizitka tejto vlády, ale tej bývalej.
Čiže... a, samozrejme, úroky predražujú výstavbu. Samozrejme, tie developerské projekty, ja už som to hovoril v minulosti, sa predávali, ešte neboli ani nakreslené pomaly. Dnes máme byty, ktoré sa nepredávajú, lebo proste tí ľudia si nevedia zobrať hypotéky a je s tým problém.
Povedal som, čo sa týka aj tých mladých ľudí, prečo zavádzame tú podporu. Samozrejme, my chceme, aby mladí ľudia, ktorí ešte to bývanie väčšinou nemajú, tí starší mnohí majú, ako som povedal, 90 % ľudí na Slovensku vlastní vlastné nehnuteľnosti, ale aby sme umožnili to, aby si tí mladí mohli zobrať tie úvery, tak im preto sa im snažíme pomáhať a takto pomáhame aj tej výstavbe na Slovensku, lebo tá by sa v podstate mohla úplne, úplne zastaviť. Čiže jedna časť, jedna časť tých problémov je aj, aj menová politika Európskej centrálnej banky. To súvisí, samozrejme, s tým, že centrálna banka sa snaží znižovať infláciu napriek tomu teda, že u nás je stále jedna z najvyšších inflácií vôbec v rámci celej eurozóny a Európskej únie.
Čo sa týka tej konkurencie, k tomu som sa už vyjadroval, čo hovoril pán Viskupič. Ja som zástanca konkurencie a budeme hľadať spôsob ako v prípade teda tých technických záležitostí, o ktorých tu hovorila aj pani poslankyňa. My sa, my sme neriešili to, že kto bude, ako bude vyplácať jednotlivú pomoc. My sa snažíme nájsť vôbec spôsob, ako tú pomoc vyplatiť a vyplatiť ju na mesačnej báze. Možno pani poslankyňa tu nebola, keď som hovoril o tom. Na druhej strane ten problém, ja som aj v úvodnom slove hovoril o tom, že banky vydávajú určité potvrdenia. Musia mať prehľad o tom, koľko mal ten človek ten úrok a koľko sa mu zvyšuje, a toto, to, že by si niekto požiadal v inej banke o ten úver s nižším úrokom, komplikuje technicky celú záležitosť. Ak sa to bude dať urobiť, ja budem prvý, ktorý sa budem k tomu hlásiť, aby banky sa snažili znižovať úrokové sadzby, aby sme zabránili tomu, aby banky opäť špekulatívne navyšovali úrokové sadzby.
Čo sa týka pozmeňovákov pána Jakaba, musím povedať jednu vec. Samozrejme, mám pocit, že stále pokračujeme v predvolebnej kampani, ako keby sme boli ešte pred voľbami. Všetky tie pozmeňováky, to, čo sa tu povedalo, ja, samozrejme, dám technicky pozreť mojim kolegom, aké to má vplyvy, a ja by som rád pomohol absolútne každému na Slovensku a rád by som napríklad urobil aj to, že tie hypotéky nebudú možno do nejakého obmedzenia 1,6-násobku priemernej mzdy, ale vyššie. Ale my dneska konsolidujeme, pán Jakab, a tá konsolidácia súvisí s tou vašou vládou, ktorú ste tu mali. Ja, preto máme dnes najvyšší deficit a nebudem hovoriť o spanilej jazde, ktorá tu bola pred voľbami. Bolo tu, desať mesiacov nebola legitímna vláda, poprijímalo sa tu opatrení asi za jeden a pol miliardy a s tým dneska bojujeme, tých jeden a pol miliardy ja dávam dole. Dávam dve miliardy dole. A všetko, čo sa urobí navyše, a ja berem, že to by bolo fajn pre ľudí, všetko, čo sa urobí navyše, tak sa musí zase niekde zobrať na nejakej dani. Čiže na jednej strane počúvam v tejto snemovni o tom, ako mi tu všetci hovoria, že tých 72 mil. plus 15 je veľa, a v podstate tie návrhy, o ktorých hovoríte, navyšujú ešte túto sumu ešte o ďalšie výdavky, ktoré by sme museli konsolidovať. Čiže ak chcete niečo takéto, tak mi navrhnite, ja som minule vás vyzval, pán Jakab, že dones... že som myslel, že ste mi doniesli pol miliardy, aby ste mi pomohli. Teraz mi presne robíte presný opak toho, čo momentálne ideme robiť. A to, čo budeme robiť, nebudeme to robiť len tento rok, budeme to robiť aj ďalšie roky.
A včera tu bola debata o tom, že chceme znižovať dlh Slovenskej republiky. Na jednej strane musíme znižovať deficit, aby sa vôbec začal ten dlh znižovať. Hovoril som o tom, že o dvoch-troch percentách, ale v prípade, ak napríklad hrubý domáci produkt bude, ak budeme v recesii, celá Európska únia, čo sa momentálne môže stať a bude sa nám znižovať HDP, tak nebude stačiť ani dve-tri percentá deficitu na to, aby sa začal znižovať dlh Slovenskej republiky, ktorý stúpal a stúpol za vašej vlády.
Čiže to je môj postoj. Samozrejme, ja sa pozrem na niektoré detaily, ja sa nevyhýbam tomu, ak niečo nemá nejaký zásadný vplyv na rozpočet, tak môžme sa o tom baviť. Ale to, čo ste navrhli v obidvoch pozmeňovákoch, zvyšuje nároky na rozpočet na budúci rok. Čiže toľko k mojim poznámkach k tomu.
A ja opäť opakujem, že táto pomoc, ktorú ideme poskytnúť, je v dostatočnej výške. Tých 1,6 % prieme... teda 1,6-násobku priemernej mzdy, my nepomáhame len tým stredno-, so strednými príjmami, pomáhame, samozrejme, všetkým ľuďom s nízkymi príjmami. A poviem otvorene, ja som to už spomínal, každý, kto mohol, a ja tým ľuďom vôbec nezazlievam, keď tu boli 0,5-percentné hypotéky, že si tie hypotéky zobrali. Chceli si riešiť svoje bývanie, chceli si vylepšiť to svoje bývanie a vôbec sa im nečudujem. A to, že je tu ten bezprecedentný nárast, s tým chceme pomôcť tým ľuďom v tomto prechodnom období. Takže ja pevne verím, že tie úroky budú klesať, ak teda sa stabilizuje situácia. A to, čo hovoril napríklad pán Viskupič včera, že už od apríla, bol by som veľmi rád, keby klesli. Samozrejme, potom nám klesnú aj výdavky na celkovú tú pomoc. Nebude to tých sedemdesiatdva plus pätnásť alebo šestnásť. A keď sa vytvorí nejaký priestor, tak môžme pomáhať potom aj iným skupinám obyvateľstva a ak sa bude dať, tak aj pomôžeme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

8.12.2023 9:40 - 9:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Predkladám na rokovanie návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s pomocou so splácaním úverov na bývanie.
Nárast úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností. Za účelom poskytnúť pomoc obyvateľom, ktorým sa zvýšili náklady v súvislosti s úhradou mesačných splátok úveru na bývanie, je nevyhnutné prijať také opatrenia, ktoré by mali čo najpriaznivejšie vplyvy na obyvateľov v čase vysokej finančnej záťaže na domácnosti.
V zákone sa navrhujú také opatrenia, ktoré by podporili schopnosť osôb riadne a včas splácať splátky úveru a súčasne si zabezpečili primeranú životnú úroveň.
Upravuje sa zákon o dani z príjmov, ktorý zavádza nový daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky. Daňovníci si ho budú môcť uplatniť najviac vo výške 1 800 eur ročne v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní za rok 2023.
Pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých od januára 2024 sa upravujú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky pre mladých vo veku od 18 až 35 rokov. V nadväznosti sa navrhuje aj úprava zákona o úveroch na bývanie, ktorou sa dopĺňa povinnosť pre banky a pobočky zahraničných bánk, vydávať na účely uplatnenia daňového bonusu potvrdenie. V nadväznosti na pomoc so splácaním úverov a potreby úpravy ochrany bankového a daňového tajomstva sa spresňujú príslušné ustanovenia v zákone o bankách a daňovom poriadku. Rovnako sa legislatívno-technicky spresňujú ustanovenia upravujúce sankcie v daňovom poriadku s cieľom predísť neoprávnenému čerpaniu daňového bonusu.
Vážené dámy, vážení páni, dovoľte mi na záver vás požiadať o podporu k tomuto zákonu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

8.12.2023 9:40 - 9:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Veľmi krátko, nechcem zdržiavať.
V mnohom ste si už odpovedali sami, čiže čo sa teším (povedané so smiechom). Áno, platí, že stále máme suverénne postoje, čo sa týka vôbec výšky daní. Je to naša originálna kompetencia, ktorú vieme vetovať v rámci Európskej únie a za mňa môžem vám prisľúbiť, že určite nebudem súhlasiť, aby sa menila, menil, menili takéto pravidlá. Je toto, toto je v podstate dohoda, tak ako už bolo povedané.
Ja chcem len upozorniť na jedno, že Európska únia na jednej strane hovorila o, veľa o daňových rajoch v zámorí a rôzne iné, kde sa teda, kde sa dejú rôzne optimalizácie daní, ale musím povedať, že aj v rámci Európskej únie stále máme krajiny, ktoré v podstate pôsobia ako daňové raje, môžem spomenúť Cyprus, Írsko, môžem spomenúť Holandsko. Čiže tieto krajiny v podstate zdaňovali nižšie, nižšími sadzbami, ako bolo týchto 15 %.
Na Slovensku to, čo sa pýtal pán Jakab, je, je prehľad o tom, samozrejme, počíta to IFP, môžte sa (povedané so smiechom), môžte sa u mňa zastaviť, môžem vám to ukázať. Samozrejme, máme prehľad o firmách, ktoré majú rôzne úľavy, kde sa teda s efektívnou sadzbou dane dostávajú pod 15 % na základe rôznych výnimiek, ako je patentbox, ako sú rôzne daňové úľavy. Ak je tá efektívna sadzba nižšia ako, ako 15 % a je to člen tej globálnej skupiny, o ktorej sa hovorí v tomto návrhu zákona, tak bude dodanená do 15 %. A tá suma je tých 48,5 mil., o ktorej sa tu už hovorilo, je vypočítaná IFP a ja si myslím, že tam sú dosť fundovaní odborníci, aby (povedané so smiechom), aby vám vedeli povedať, že či to tak je, alebo to tak nie je.
Takže za mňa toľkoto a k tomu, čo hovoril pán poslanec Viskupič, to určite budeme riešiť pri inom zákone.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

8.12.2023 9:25 - 9:40 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie Národnej rady predkladám vládny návrh zákona o dorovnávacej dani na zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín.
Zámerom návrhu zákona, ktorým sa sleduje zabezpečenie náležitosti transpozície a uplatnenia príslušných ustanovení smernice Európskej únie, je zabezpečiť minimálne zdanenie príjmov subjektov nachádzajúcich sa v Slovenskej republike, ktoré sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo veľkej vnútroštátnej skupiny.
Návrh zákona sa vzťahuje na členov konsolidovanej skupiny podnikov s ročnými výnosmi aspoň 750 mil. eur, ktoré dosiahli najmenej v dvoch zo štyroch účtovných období predchádzajúcich nadobudnutiu účinnosti tejto úpravy. V prípade, ak efektívne zdanenie príjmov členov skupiny v Slovenskej republike bude nižšia ako 15 %, tak sa do tejto výšky uplatní tzv. dorovnávacia daň. Zároveň sa vykonávajú súvisiace legislatívno-technické úpravy v daňovom poriadku.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o podporu a prijatie tohto návrhu vládneho zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2023 11:40 - 11:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Najskôr čo sa týka tej retroaktivity, pán poslanec Hlina, bola to aj moja otázka, kolegovia ma presviedčali, že, že retroaktivita tam nie je, ale ešte sa na to, na to dodatočne pozriem. Zaznelo tu niekoľkokrát, že energie netreba ľuďom, ľuďom pomáhať s energiami, to som už počul aj od KDH, to som počul aj od Progresívneho Slovenska, tak pýtam sa teda, keď napríklad predseda ÚRSO oznámil, že má ísť plyn o 125 % hore, či to je v poriadku, pán Hajko.
Nesúhlasím s tým, že, že sa za našich čias zhoršovali verejné financie, zlepšovali sa. A, pán Kišš, trošku by ste si mali zaradiť do toho svojho diapazónu, ktorý pozeráte, aj tú bývalú vládu, lebo ja viem, tu je, ako sa to všetci tvária, že to je nejaké vzduchoprázdno, že tri a pol roka sa tu nič, nič nedialo.
Čo sa týka pána Pročka, pán Pročko, vy ste zrušili plnohodnotný trinásty dôchodok a môžeme sa o tom, o tom baviť. A čo sa týka tej hotovostnej rezervy, pletiete si dojmy a pojmy. Čo sa týka deficitu, ten sa, to je takzvaná, to je, to je účtovná záležitosť, ktorá sa týka SI 2020. Treba si to doštudovať. Čiže z toho, toto z môjho pohľadu. A k ostatným veciam sa ešte, samozrejme, budem potom dodatočne vyjadrovať.
Chcem sa poďakovať za korektnú diskusiu a budeme ďalej diskutovať, nemusíte sa báť, ja nikam neutekám, ja sa nebojím diskutovať o ekonomických veciach a teším sa na tieto diskusie.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2023 11:10 - 11:25 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Zareagu... momentálne by som zareagoval na zopár vecí, ktoré už prebehli v rozprave. Takto, čo sa týka, ja musím v podstate odísť, takže preto by som chcel vám dať ešte šancu, aby ste reagovali v rozprave. Pripomienka, ale najprv by som sa vyjadril k pánovi Kiššovi ohľadne pripomienky finančnému výboru. Za seba musím povedať, že na rozdiel od predchádza... po mojich predchodcov, keď si pamätám, teda ja som bol aj predsedom, aj podpredsedom finančného výboru, ja som sa vždy zúčastňoval tých zásadných vecí, ktoré sa prerokúvajú, týka sa to programového vyhlásenia vlády, určite sa zúčastním aj debaty ohľadne rozpočtu, nakoľko tento zákon, ktorý momentálne preberáme, lex konsolidácia, veľmi úzko súvisí s rozpočtom, takže určite prídem na rozpočet, môžme prebrať všetky veci, ale momentálne sa nezúčastním. Moji predchodcovia, musím povedať, ja si teda nepamätám ani jedného ministra, ktorý sa zúčastnil vôbec akéhokoľvek debaty v rámci finančného výboru ohľadne aj rozpočtu a týkalo sa to aj ostatných zásadných zákonov, ako bolo programové vyhlásenie vlády, boli zastupovaní štátnymi tajomníkmi. Samozrejme, štátny tajomník sa výboru zúčastní. To je prvá vec.
Druhá vec, chcel by som reagovať zatiaľ v druhej, takto, samozrejme, moji kolegovia aj ja budeme sledovať rozpravu na diaľku s tým, že vyjadrím sa v druhom čítaní potom k všetkým veciam, ktoré tu odznejú počas rozpravy. Chcel by som teraz len krátko zareagovať na niektoré veci, ktoré už v rozprave odzneli.
Chcem sa vyjadriť hlavne k tomu, bola tu nejaká výtka, myslím, že aj pán Hajko to hovoril, že ideme gréckou cestou a že, že čo sa týka nášho dlhu, že nám bude stúpať, tak chcem povedať, že grécku cestu nastolila už bývalá vláda. Keď si pozrete dnes všetky parametre a všetky rebríčky, ktoré sa týkajú Slovenskej republiky, tak Slovenská republika sa prepadla absolútne skoro vo všetkých rebríčkoch a v mnohých rebríčkoch sú tí Gréci lepší, pán Hajko, ako sú Slov... ako je Slovenská republika. A toto spôsobila bývalá vláda.
Chcem povedať jednu vec, my sme povedali, že ideme konsolidovať postupne, to sa ani ináč nedá urobiť, ja som tu počul od pána Kišša, že poďme, poďme teda konsolidovať tak, aby nám klesal dlh, ale tí, čo ste ekonómovia a máte trošku tucha o tom, ako to funguje, keď tu máte šesť, šesť- až sedempercentné deficity na, verejných financií, tak tí, ktorí vedia, o čom je ekonomika a verejné financie, tak vedia, že kým sa nedostaneme na trojpercentný deficit, tak ten dlh nám stále bude stúpať, to je proste fakt. A chcem pripomenúť, áno, pán Kišš mi hovorí, že keď tu budeme hovoriť o deficitoch za našich vlád, my sme tie deficity znižovali až na úroveň niekde okolo jedného percenta, posledné tri roky bol deficit jedno percento. Samozrejme, vtedy sa vám dlh znižuje. Čo sa stalo za tri a pol roka? Tak dlh sa nám vyšplhal zo 45 mld. na 70 mld. Stúpol nám o desať percentuálnych bodov a to je to, čo my musíme poupratovať. Budem hovoriť o tom, ako sa tu veľmi hovorí o tom, ako pravicové vlády idú robiť to, že, ako, ako to bude super, ja som to spomínal aj na stretnutí s pánom Gramegnom, na Slovensku sme opäť veľmi špecifickí. Socialistické vlády, o ktorých vy toľko hovoríte, tie deficity znižujú, socialistické vlády tie dlhy znižujú, keď sú tu pravicové vlády, tak tie dlhy zvyšujú a zvyšujú deficity. Keď sa chceme, Slovenská republika, dostať z tejto dlhovej pasce, musíme postupne znižovať ten deficit. Aj pán Kišš určite vie, že keď ja som odchádzal v roku 2019, mali sme tu nejaké pravidlá, ktoré platili pre všetky členské štáty eurozóny, a tri a pol roka neplatili. A toto je ten dôvod, prečo sme sa dostali na tú grécku cestu.
A grécka cesta tu vznikla aj, aj minulý rok alebo tento rok, keď, keď si pamätáte, tak vláda, legitímna vládla, padla v decembri 2022, a bolo tu desať mesiacov v podstate obdobie, kedy Slovenská republika nemala legitímnu vládu. A čo tu bolo? Bolo tu niekoľko, možno desať schôdzí Národnej rady, počas ktorých sa poprijímalo kopec opatrení. Ja o tom budem hovoriť pri rozpočte. A toto nám spôsobilo, že už budúci rok som tu zdedil obrovský deficit a keď tu niekto hovorí o polpercentnej konsolidácii, pán Hajko napríklad, tak poviem pol percenta, polpercentná konsolidácia, keby som mal urobiť len pol percenta dole, tak je to 650 miliónov. A hádajte, prečo som musel urobiť dve miliardy. A to hovorím o konsolidačných opatreniach. Celková konsolidácia bude ešte väčšie číslo. To je problém. Čiže Slovenská republika kým sa nedostane na úroveň dlhu niekde, teda deficitu okolo dvoch-troch percent, tak ten dlh nám proste bude stúpať, to je, to je matematická zákonitosť. To nie je závislé od toho, čo by som ja chcel alebo nechcel. Ja chcem, aby dlh Slovenskej republiky potom začal, začal klesať, ale musí sa to urobiť postupne.
Ak si zoberiete rozpočet, ktorý na základe zákona, ktorý v podstate, ktorého strojcom bol pán Ódor a pán Horváth, ktorý ich dobehol, ktorý museli predložiť, lebo tak platia pravidlá, ktoré dnes už nie sú vykonateľné, tak sa stane čo? No tak tam je vyškrtaných 13 miliárd. Ak pán Kišš hovorí o tom, že poďme znižovať dlh, no tak poďme sa dostať na trojpercentný deficit. Keby bol pán Kišš minister financií, tak by čo? Išiel by na trojpercentný deficit z roku 2024? Viete, aká to je, viete, aký to je objem? Zabudnite na sociálne dávky, zabudnite na obrovské iné veci, ktoré treba robiť na to, aby ľudia na Slovensku, aby sa im tá životná úroveň ešte viac neznižovala. A prezradím vám, to možno niekto, kto to sleduje, vie, že momentálne sa rokujú na úrovni Ekofinu opatrenia alebo teda opäť nejaké fiškálne pravidlá, ktoré budú platiť od roku, od 1. 1. 2025, a tie nám ukladajú, určite tam bude konsolidácia niekde okolo ďalšieho jedného percenta na ďalšie, na ďalších niekoľko rokov.
Áno, pán Hajko, máte pravdu, to bude trvať, ale treba nájsť ten balans, koľko chcete, koľko chcete znižovať deficit a ako sa vám vyvíja sociálna situácia na Slovensku. Čiže tento balans je v ekonomike veľmi dôležitý.
Ja som tu na to, aby som dosiahol to, aby sme znižovali tie deficity a aby sa potom, keď budeme mať ten deficit pod troma percentami, znížil aj ten dlh.
Toľko zatiaľ. Samozrejme, budem sledovať rozpravu a potom keď budeme v druhom čítaní, sa budem vyjadrovať k ostatným veciam, ktoré zaznejú v rozprave. Ďakujem kolegom, ktorí ma zastúpia potom na rokovaní, rokovaní pléna, myslím, že sú tu traja kolegovia ministri a hovorím, potom sa budem vyjadrovať ku všetkým veciam, ktoré odznejú v rozprave.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

7.12.2023 10:40 - 10:55 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nechcem zdržiavať. Možno by som požiadal pána Viskupiča, aby vystúpil, ale to už je na ňom, samozrejme.
Ja chcem avizovať jednu vec. Ja sa budem, ja dnes idem na otočku do Bruselu ešte kvôli rozpočtu, aj vysvetlím aj veci, ktoré hovoril pán Hajko ohľadne provizória. A chcel by som sa ešte vyjadriť, kým odletím. Zastúpia ma kolegovia, pán minister Takáč a pán minister Blanár, resp. niektorý z členov. Vážim si diskusiu, ktorú tu vedieme a budeme o nej diskutovať, samozrejme, ešte máme aj druhé čítanie. Ale určite chcem ešte vystúpiť v rámci prvého čítania pred tým, jak odídem do Bruselu. Vraciam sa v noci o asi o polnoci, ale hovorím, budem ďalej diskutovať s vami o tých veciach.
Takže ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2023 10:10 - 10:25 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, poslanci, predkladám na rokovanie návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií. Návrhom zákona sa zavádzajú nasledujúce opatrenia.
Rozšírenie rozsahu regulovaných subjektov o všetky subjekty, ktoré vykonávajú činnosť na základe povolenia vydaného Národnou bankou Slovenska, tzv. banková daň, a zavedenie osobitnej sadzby pre banky vo výške 30 % ročne, ktorá každoročne klesne o 5 %, pričom od roku 2028 budú mať všetky regulované osoby základnú sadzbu odvodu.
Vyplatenie rodičovského dôchodku raz ročne v júni v jednej úhrnnej splátke a súčasne sa navrhuje zvýšenie sadzby poistného na starobné poistenie pre sporiteľov a zníženie sadzby povinných príspevkov na starobné poistenie, starobné dôchodkové sporenie v II. pilieri. Z uvedeného dôvodu sa súčasne navrhuje upraviť aj krátenie sumy dôchodku z I. piliera pre poistenca, ktorý je sporiteľ alebo bol sporiteľ za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení.
Zvýšenie sadzby odvodov na zdravotné poistenie pre zamestnávateľa, samostatne zárobkovú činnosť a tzv. samoplatiteľa z dôvodu kritickej situácie verejnými financiami, kedy príjmy nepostačujú na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť.
Súčasne sa navrhuje zníženie výšky percentuálnej sadzby príspevku na činnosť operačných stredísk tiesňového volania záchrannej služby, Národného centra zdravotníckych informácií, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, keďže príjmy sú výrazne vyššie a v záujme šetrenia prostriedkov verejného zdravotného poistenia je tento krok nevyhnutný.
Predĺženie uplatňovania solidárneho príspevku rafinérie na zdaňovacie obdobie dane z príjmov v roku 2024 z dôvodu, že pretrváva potenciál pre dodatočné nadzisky dotknutých firiem aj v tomto roku.
Zvýšenie sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov s vopred preddefinovaným zvýšením zvyšovaní sadzieb na strednodobý horizont, čím sa vytvorí efektívny nástroj predvídateľnosti podnikateľského prostredia a zabezpečovania daňových príjmov. Zvýšenie sadzby spotrebnej dane z alkoholického nápoja, ktorým je lieh. Vylúčením podávania alkoholických nápojov v rámci reštauračných a stravovacích služieb, uplatňovanie zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty vo výške 10 % zo základu dane. Podávanie alkoholických nápojov v rámci poskytovania reštauračných a stravovacích služieb bude podliehať základnej sadzbe dane vo výške 20 % zo základu dane.
Zavedenie minimálnej dane z príjmov pre daňovníka právnickú osobu, ktorého daň je nižšia ako ustanovená výška minimálnej dane. Výška minimálnej dane rastie v rozpätí podľa výšky dosiahnutého príjmu. Odstránenie nesystémových opatrení zavedených pri zdaňovaní príjmu z kapitálového majetku vrátane príjmu súvisiacich so zdanením virtuálnej meny, ktoré narúšali horizontálnu spravodlivosť medzi podobnými aktivitami, keďže išlo o výnimku pre špecifický druh majetku. Zvýšenie sadzby dane z príjmov na podiely na zisku dividendy vyplácané fyzickým osobám zo 7 na 10 %.
Úprava sadzieb správnych a súdnych poplatkov v nadväznosti na infláciu, keďže náklady štátu na agendu správnych orgánov, súdov, orgánov súdov a prokuratúry priebežne rastú, mzdy, réžia, IT systémy, valorizácia sadzieb poplatkov sa netýka tzv. percentuálne určených sadzieb poplatkov, pri ktorých sa výška automaticky mení v závislosti od základu poplatku, ako aj poplatkov, pri ktorých nie je rozpočtový vplyv významný alebo došlo k zmene príslušnej sadzby sadzobníka v posledných rokoch.
Ustanovuje sa príspevok RTVS vo výške 0,12 % HDP.
Štátny sviatok 1. september – Deň Ústavy Slovenskej republiky bude štátnym sviatkom, ale nebude dňom pracovného pokoja, ani sviatkom v zmysle príslušných ustanovení Zákonníka práce. Vypustenie vybraných ustanovení zákona o stavebnom sporení, ktoré by nadobudnutím účinnosti mohli nejednoznačnou vykonateľnosťou, ako aj zavedením diskriminačných prvkov spôsobiť problémy v aplikačnej praxi. Zároveň sa navrhuje nevyhnutné a potrebné legislatívno-technické zmeny.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o podporu a prijatie a schválenie predloženého vládneho návrhu zákona. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2023 9:55 - 10:10 hod.

Ladislav Kamenický
 

Vystúpenie v rozprave 7.12.2023 8:55 - 9:10 hod.

Ladislav Kamenický Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pôjdem priamo k veci, aby sme nestrácali čas, aby sme stihli aj možno vianočné sviatky, máme stále rozpočet pred sebou, čiže veľa roboty a dúfam teda, že sa nám to podarí.
Nárast úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností. Za účelom poskytnúť pomoc obyvateľom, ktorým sa zvýšili náklady v súvislosti s úhradou mesačných splátok úveru na bývanie, je nevyhnutné prijať také opatrenia, ktoré by mali čo najpriaznivejšie vplyvy na obyvateľov v čase vysokej finančnej záťaže na domácnosti. V zákone sa navrhujú také opatrenia, ktoré by podporili schopnosť osôb riadne a včas splácať splátky úveru a súčasne si zabezpečiť primeranú životnú úroveň.
Upravuje sa zákon o dani z príjmov, ktorý zavádza nový daňový bonus zo zvýšenia splatnej splátky. Daňovníci si ho budú môcť uplatniť najviac vo výške 1 800 eur ročne v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní za rok 2023. Pri zmluvách o úvere na bývanie uzavretých od 1. januára 2024 sa pripravujú podmienky pre uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky pre mladých vo veku od 18 do 35 rokov. V nadväznosti sa navrhuje aj úprava zákona o úveroch na bývanie, ktorou sa dopĺňa povinnosť pre banky a pobočky zahraničných bánk vydávať na účely uplatnenia daňového bonusu potvrdenie.
V nadväznosti na pomoc so splácaním úverov a potrebu úpravy ochrany bankového a daňového tajomstva sa spresňujú príslušné ustanovenia v zákone o bankách a daňovom poriadku. Rovnako sa legislatívno-technicky spresňujú ustanovenia upravujúce sankcie v daňovom poriadku s cieľom predísť neoprávnenému čerpaniu daňového bonusu.
Vážené dámy a páni, na záver mi dovoľte požiadať o podporu na prijatie a schválenie predloženého návrhu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis