Vážené dámy, vážení páni, teda veľa vás tu skutočne nie je, vidím, že táto mimoriadna schôdza sa, sa... má obrovský záujem v radoch koalície.
A dnes sme tu preto, že minister spravodlivosti predložil na rokovanie parlamentu novely novelizovanej novely Trestného zákona (povedané so smiechom), a uvidíme, koľko tých noviel ešte medzičasom pribudne. Už vieme o tom, že teda nás tu čaká aj ďalší pozmeňujúci návrh, takže budeme mať pozmeňujúci návrh k novele novelizovanej novely Trestného zákona.
My sme vás počas prerokovávania novely Trestného zákona intenzívne upozorňovali na aspekty vyplývajúce z práva Európskej únie a potreby adekvátne chrániť finančné záujmy Európskej únie.
Konkrétne kolegyňa poslankyňa Beáta Jurík pripravila v tejto veci aj pozmeňovák, ktorý ste, samozrejme, neprijali. Vyzývali sme vás, aby ste to zastavili a opravili, inak nám hrozia hospodárske škody. Chceli sme tak ochrániť dôležité finančné prostriedky, ktoré by ľuďom na Slovensku naozaj chýbali.
Ale vy nie, vy ste stále dookola len tvrdili, že nič nehrozí, všetko je v poriadku, vy si to vydiskutujete, a my len chodievame žalovať do Bruselu. A teraz čo píšete v odôvodnení skráteného legislatívneho konania?
„Z ostatnej komunikácie medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou vyplýva, že v prípade zohľadnenia požiadaviek Európskej komisie a prijatia navrhovanej právnej úpravy sa minimalizuje riziko značných hospodárskych škôd pre Slovenskú republiku spôsobených iniciovaním finančných nástrojov Európskej komisie.“
Keďže sme v skrátenom legislatívnom konaní, pri ktorom musia byť splnené zákonné podmienky, je podľa mňa povinnosťou predkladateľa, v tomto prípade ministra spravodlivosti riadne tento návrh skráteného legislatívneho konania odôvodniť.
V odôvodnení však nijako nie je bližšie špecifikované, aké teda značné hospodárske škody Slovensku v dôsledku konania vlády Roberta Fica hrozia. Pýtala som sa na to pána ministra spravodlivosti Borisa Suska opakovane aj na ústavnoprávnom výbore. Odpoveď som nedostala, iba všeobecné slová o finančných nástrojoch, ktoré teda Európska komisia môže použiť. Tak skúsim aspoň námatkovo niektoré z možných dopadov kvantifikovať a vyčísliť, akým finančným hrozbám nás vystavila vláda Roberta Fica, minister spravodlivosti svojou novelou Trestného zákona a, samozrejme, aj všetci koaliční poslanci a poslankyne, ktoré za novelu trestných kódexov hlasovali.
Jedným z možných dopadov sú dopady na platby z Plánu obnovy a odolnosti. Konkrétne máme pred sebou ešte nevyplatenú štvrtú platbu vo výške 923 mil. eur. Ďalej nás čakajú ďalšie platby, piata: 598 mi.l, eur, šiesta: 1 005 mil., siedma: 694 mil., ôsma: 550 mil. eur, deviata: 550 mil. eur. Pre Slovensko bola teda súhrnne vypočítaná predpokladaná alokácia 6,3 mld. eur v grantoch vo forme nenávratnej finančnej alokácie.
Okrem toho tu máme hrozbu aktivovania mechanizmu podmienenosti, ako sme tu už v tomto pléne počuli, a to sa môže rovnako ako v prípade Maďarska či Poľska dotknúť aj čerpania eurofondov.
Slovensko má z kohéznych fondov vyčlenených 12,5 mld. eur na roky 2021 až 2027. Toto sú konkrétne čísla, konkrétne finančné údaje, ktoré sa týkajú práve možných následkov novely Trestného zákona, ktorú ste v tomto pléne prijali, a problémy, ktoré teda sa tu minister spravodlivosti Boris Susko snaží odstrániť. Ja úplne rozumiem, že mi nechcel konkrétne odpovedať, pretože tie následky sú hrôzostrašné, ide o miliardy eur, ktoré môžu byť ovplyvnené práve touto novelou.
Aby som to zhrnula, v odôvodnení ste mali uviesť: „Slovenskej republike hrozia v dôsledku konania vlády Roberta Fica miliardové, hospodárske škody, ak nedôjde k prijatiu navrhovaného zákona.“ To by bolo úplne korektné, pretože takáto je realita, to ste tam, samozrejme, neuviedli. Úplne absurdné je, že sa v odôvodnení skráteného legislatívneho konania odvolávate aj na judikatúru Súdneho dvora, síce nešpecifikujete akú, ale konkrétny odkaz nájdeme v dôvodovej správe k samotnej novele, konkrétne rozsudok z 24. júla 2023, ten už tu bol tiež spomínaný, ale teda rozsudok z 23. júla 2023, nie 2024, teraz máme 15. júla 2024, čiže rok starý rozsudok.
Vy sa teda vlastne teda odvolávate na judikatúru z júla 2023, t. j. päť mesiacov predtým, ako ste vôbec novelu trestných kódexov, ktorú už asi piatykrát opravujete, predložili do parlamentu. No, mne to teda nejako nevychádza, toto odôvodnenie. A dnes sme tu vlastne vôbec nemuseli byť, sme tu len a len kvôli tomu, že vašou absolútnou prioritou bolo rýchlo pomôcť vašim ľuďom, ktorí majú trestnoprávne opletačky.
Chcela som sa aj pána podpredsedu Gašpara opätovne spýtať – á, už aj prichádza –, akým spôsobom novela trestných kódexov ovplyvnila jeho prebiehajúce trestné konania, nehovorím o zrušených obvineniach, ale o tých prebiehajúcich, a ako sa zmenili potenciálne tresty, ktoré v týchto konaniach hrozia v dôsledku prijatia novely Trestného zákona, za ktorú tu pán Gašpar tiež hlasoval.
Samotnú novelu trestných kódexov, ako zrejmé aj z toho, že tu dnes sme, ste robili úplne babrácky. Najprv sme museli opravovať vašu nehoráznu chybu, kedy ste snáď naozaj len omylom chceli skrátiť premlčaciu dobu pri násilných trestných činoch, a teraz sme tu kvôli vášmu ďalšiemu babráctvu. A ani podľa toho, čo teda sa informácie tu šíria, ani tento návrh novely nie je teda koniec, ešte sa ju chystáte aj opravovať a, pán minister, možno by ste teda nám mohli priblížiť, keď tu s nami trávite čas, že akým spôsobom idete ešte opravovať túto novelu novelizovanej novely Trestného zákona. Čiže tu budeme mať nejaký pozmeňujúci návrh, jeho obsah ešte nevieme, ale verím, že pán minister spravodlivosti nám to snáď vo svojom vystúpení priblíži, aby sme to mali dostatočne včas, vopred informácie, ktoré sú dôležité v samotnom legislatívnom procese.
A úplne úžasné je naozaj to, že túto už piatykrát opravovanú novelu Trestného zákona tu máme vlastne skrz tri skrátené legislatívne konania, čo mne príde ako totálna hanba, ak som to dobre spočítala, tak vláda nám tu predložila už takmer 40 skrátených legislatívnych konaní, mali sme štyri riadne schôdze, myslím, a to vychádza desať skrátených legislatívnych konaní približne na jednu schôdzu.
Je to zároveň práve minister spravodlivosti, ktorý by mal dohliadať nad riadnym dodržiavaním legislatívneho procesu, verím, že ma počúva, a v tomto, som teda presvedčená o tom, že pán minister spravodlivosti Boris Susko absolútne zlyháva. Naozaj jednak celý tento proces týkajúcich sa novely trestných kódexov je absolútne zbabraný a zároveň desiatky, 40 skrátených legislatívnych konaní, to už vyzerá tak, že vláda nedokáže ani základné, úplne základné legislatívne procesy dodržiavať a priniesť tu návrhy zákonov, ktoré prechádzajú riadnymi procesmi, pretože to jednoducho nedokáže.
Už ste si tak zvykli na skrátené legislatívne konania, že nie sú mimoriadnym nástrojom, ale riadnym pre vás. Normálne to používate kedykoľvek, ako sa vám zachce. A toto konkrétne skrátené legislatívne konanie ste si vyvolali vy sami, pretože tú značnú hospodársku škodu, na ktorú sa odvolávate, tak tú ste si spôsobili vy novelou Trestného zákona.
Ďakujem. (Potlesk.)