Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
My sme si už čo-to aj vysvetlili na výbore, ktorý sa konal dnes na obed, ale napriek tomu považujem za dôležité, aby to zaznelo aj tu v druhom čítaní.
Ako bývalý starosta Hviezdoslavova problémy so stavebným zákonom poznám celkom dobre. Zažil som ich napríklad pri projekte centrálneho dobudovania vodovodu a kanalizácie za 10 miliónov eur, ktoré sme sa, ktoré sme sa teda snažili zrealizovať a...
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
My sme si už čo-to aj vysvetlili na výbore, ktorý sa konal dnes na obed, ale napriek tomu považujem za dôležité, aby to zaznelo aj tu v druhom čítaní.
Ako bývalý starosta Hviezdoslavova problémy so stavebným zákonom poznám celkom dobre. Zažil som ich napríklad pri projekte centrálneho dobudovania vodovodu a kanalizácie za 10 miliónov eur, ktoré sme sa, ktoré sme sa teda snažili zrealizovať a postaviť, no dodnes sa to úplne nepodarilo. Začiatkom februára ´24, čakanie na právoplatné stavebné povolenie na okresnom úrade v Dunajskej Strede, ktorý toto konanie gestoruje, presiahlo hranicu tisíc dní a naďalej pokračuje, čo je teda naozaj neuveriteľné a neúnosné. Medzitým je z 10-miliónovej stavby dnes v dôsledku inflácie a nárastu cien stavebných materiálov stavba 15-miliónová. Vznikla nám totiž za ostatné roky, a nie je to vôbec chyba súčasného pána ministra, kombinácia, ktorá môže byť pre stavebné konanie alebo vodoprávne konanie, ako ich poznáme, smrteľná, a to sú časové prieťahy spôsobené nedostatkom ľudí a hlavne, a čo podčiarkujem, je diletantné vedenie straníckych nominantov na úrovni prednostov okresných úradov. K tomu sa pridáva trochu pomsty voči starostom a primátorom, ktorí, žiaľ, nenosia tie správne stranícke farby alebo tričká.
Riešenia nám pritom existujú a do parlamentu sa blíži, alebo už tu aj dnes je séria vládnych zákonov, ktoré sa venujú aj práve stavebnému konaniu, čo veľmi vítame. Problémom však je, že tieto zákony riešenia skutočných problémov nie vždy prinášajú, namiesto toho vnášajú nové možnosti systému alebo systémové možnosti, ako sa dá zneužívať.
Čo oceňujem zároveň, je to, že tu prišiel pozmeňovák, ale opäť prišiel včera 19.00 h, ak sa nemýlim, a je veľmi málo času na to, aby sme ho dostatočne do hĺbky navnímali.
V zásade treba povedať aj napriek tomu, že sme už v druhom čítaní, že Slovensko je nielen v dĺžke konaní na chvoste Európy, potrebujeme v tomto smere naozaj radikálnu, no dôkladne premyslenú zmenu. Pomohlo by napríklad, keď už hovoríme o tých okresných úradoch a o dopravkách, okresať lehotu na vybavenie tých povolení, o ktorých som hovoril, na maximálne 15 pracovných dní od podania žiadosti, prípadná výzva úradu na doplnenie podania by mohla proces natiahnuť povedzme maximálne na ďalších pracovných dní a mojím snom je, že do 30 dní by mohlo byť v tomto scenári hotovo a obec by nemusela čakať na rozhodnutie okresu tri roky. Pretože ak sa pýtate, že ako to ten okres teraz robí, že to dokáže naťahovať tri roky, tak to robí tak, že na obce, na mestá, na samosprávy opakovane podáva tzv. žiadosti o doplnenie a tie sa vinú prakticky celým konaním častokrát niekoľko rokov. Ale v tomto prípade už ide častokrát skôr o šikanózny výkon práva, čo teda rozhodne nie sme toho fanúšikmi.
Keď sa pozrieme na stavebné úrady v obciach, tie sú často personálne poddimenzované a ich zamestnanci neprechádzajú potrebnými školeniami, priam nadľudskou úlohou pritom je takýchto ľudí vôbec zohnať a zamestnať, čo potvrdí úplne každý primátor a starosta.
A aby sme si uvedomili, tak do tohto prostredia by po schválení zákona prišla povinnosť konať pri prebiehajúcich konaniach podľa doterajšej právnej úpravy a v konaniach, ktoré sa začnú po účinnosti novely, už podľa novej právnej úpravy. Toto prinesie zmätok z používania dvoch procesných postupov naraz a zabudnime aj na avizovanú časovú a byrokratickú úsporu.
Hlavný problém, ktorý trápi stovky slovenských samospráv, sa javí byť úplne a nepochopiteľne odsunutý na vedľajšiu koľaj, a tým je absolútna neschopnosť okresných úradov včas vydávať tieto vodoprávne povolenia, stavebné povolenia na kanalizácie a vodovody, ktoré vecne a procesne spadajú, paradoxne, pod ich odbory starostlivosti o životné prostredie, ktoré spadajú ako okresné úrady pod ministerstvo vnútra, čiže úplný galimatiáš. Nespadajú vôbec teda pod mestá a obce, ako sa mnohí mylne nazdávajú.
Otázka presunu kompetencií je však iná téma, o ktorej je treba mesiace odborne diskutovať a nemôžeme ju tu len tak strieľať odboku. Na vodovody a kanalizácie sa tak čaká v tom lepšom prípade celé roky, v tom horšom prípade desaťročia a deje sa tak napriek miliónom z Európskej únie, ktoré máme naozaj v tomto prípade položené na stole. Žijeme pritom v krajine, v ktorej nemá pol milióna ľudí a takmer 500 obcí prístup k pitnej vode.
Aby som ešte prilial ten olej ku okresným úradom, pretože treba to povedať a musí to tu zaznieť, okresné úrady v sídle kraja ako druhostupňové orgány navyše naozaj neprimeraným spôsobom vstupujú a zasahujú do kompetencií samospráv. Aj toto poznám z vlastnej skúsenosti, ja som to tu už hovoril niekedy v uplynulých týždňoch, na jeseň ´23 v jednom mesiaci, neviem už, či to bol august alebo september, som ešte ako starosta udelil niekoľko 5-tisícových pokút čiernym stavbám na našom území, ktoré stavebníci rozbehli bez, bez právoplatného stavebného povolenia. Druhostupňový orgán, v tomto prípade ním nebol Dunajská Streda, ale druhostupňový orgán v sídle kraja, ktorým je zasa Trnava a jeho odbor výstavby a bytovej politiky, čiže opakujem, všímame si, že to je neuveriteľný galimatiáš, tak tento druhostupňový orgán vo všetkých týchto prípadoch znížil tie pokuty z 5-tisíc eur na tisíc eur, s tým, že 5-tisíc eur sa mu javí ako výška, ktorá je pre developera likvidačná. Ešte raz, teda developera, ktorý má, ktorý má miliónové obraty, má vraj finančne zruinovať pokuta vo výške 5-tisíc eur, čo je naozaj neuveriteľné.
Čo nám ale týmto okresné úrady spôsobili, je to, že povedali de facto, že stavebné povolenia sú dnes naozaj častokrát už len takým zdrapom papiera a obciam totálne znefunkčnil ten veľmi dôležitý systém bŕzd a protiváh, ktorý by jednoducho mal fungovať. Starostovia, primátori a ich stavebné úrady sú dnes developerom často na smiech a takéto rozhodnutia tomu, či chceme, či nechceme, žiaľ, len pomáhajú. Prečo okresné úrady s úradmi stavebnými na obciach a mestách súperia? Naozaj neviem, prečo nie sú partnermi, ale súpermi. Komu to pomáha, by ma zaujímalo. O jednej skupine by som vedel a sú ňou, žiaľ, developeri. Nečudoval by som sa totiž, ak by aj nejaký developer po vyrubení v našom prípade 5-tisícovej alebo akejkoľvek inej, aj vyššej pokuty, navštívil tých svojich správnych ľudí na okrese, ktorých by motivoval napríklad tým, že ak mu časť vyrubenej pokuty ponížia, tak tou časťou odpustenej výšky sa im prirodzene odmení. Aj vlk je sýty, aj ovca celá, ale trpí obec a jej obyvatelia. Presne tak ako doteraz.
My tvrdíme a Progresívne Slovensko tvrdí, že zmeny sú potrebné, ale robme ich poriadne. Druhostupňový orgán by mal podľa nás zasiahnuť len v prípade, že pokuta je neprimerane vysoká, mal by možnosť znížiť ju, a to je na debatu, napríklad o 30 % výšky vyrubenej sumy, ale toto rozhodnutie musí sprevádzať naozaj silné a legitímne odôvodnenie. Ani toto sa nedeje a nutnosťou riešiť akútne problémy sa zdôvodňujú pravidlá, ktoré prinesú len nové možnosti zneužívania.
Vládna koalícia ich navyše pretláča opäť v skrátenom legislatívnom konaní, ale opakujem, tu nekritizujeme len pri kritiku, pre kritiku, tu to naozaj reálne chápeme. Riešenia skutočných problémov stavebného konania sa však aj naďalej odsúvajú na ďalšie roky, prípadne na ďalšie garnitúry.
Ešte raz, oceňujem, že aj pán minister, aj ministerstvo si vypočulo určité naliehania a ten pozmeňovák, ktorý bol predložený včera, do veľkej miery sanuje niektoré veci, ale, samozrejme, my musíme povedať, a je to aj naša opozičná práca, že ten pozmeňovák jednoducho prišiel neskoro a za ideálnych okolností by mal prísť ďaleko skôr, mali by sme ho poznať minimálne tých dajme tomu 24, 48 hodín, ale už aj to je také, samozrejme, že absolútne na tenkom ľade, nedostatočné.
A druhá vec, že aj keď vieme, že to ide do druhého čítania, ja som dnes na tom výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu bol, nemôžme sa takémuto dôležitému bodu, je druhé čítanie stavebného zákona, baviť 13 minút v rámci bodu číslo 2, medzi 12.47 h a 13.00 h na výbore. To je že naozaj že stavebný zákon, ktorý máme taký pomaly istý, sa dá povedať, od roku ´76, keď ho prijímalo ešte federálne zhromaždenie, neviem, koľko je to? To je, to je 76, 2026, 50 rokov to bude pomaly, dobre počítam? A my ideme teraz prijať zmenu alebo druhé čítanie po tom, ako si to na výbore predžujeme 13 minút. A pozmeňovák dostaneme deň predtým 19.00 h. Takto sa to naozaj nerobí a snažím sa to argumentovať bez nejakých extrémnych emócií a kritiky a byť vecný. Plus pár tých plastických príkladov, na ktoré sme absolútne zabudli, hoci na to bola ideálna príležitosť teraz to vyriešiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis