Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.2.2024 o 20:19 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 15:34 - 15:36 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, hebrejské slovo šoa aj po toľkých rokoch od tragédie, ktorá sa udiala počas druhej svetovej vojny, vzbudzuje medzi obyvateľmi Izraela minimálne rešpekt, ak nie strach.
Je to spomienka na to, čo sa udialo počas druhej svetovej vojny, kedy nacistická mašinéria prijatím zákonov a realizáciou pripravila o život viac ako šesť miliónov Židov. Spomeniem, že aj Slovenský štát prijal asi najtvrdší zákon, ktorý bol proti Židom, našim židovským spoluobčanom, tzv. Židovský kódex, kedy sme najskôr pozbavili našich spoluobčanov Židov občianskych a politických práv, siahli sme im na majetok, a potom sme ich poslali na smrť. Prvý transport z územia Slovenska bol 25. marca v roku 1942, a kedy z územia Slovenska odišla tisícka žien a mladých dievčat. Je to čierna škvrna na našich slovenských dejinách.
Prečo to hovorím? Pretože od toho obdobia nikdy za jeden deň nezahynulo násilnou smrťou také množstvo Židov, ako to bolo pri brutálnom útoku teroristickej organizácie Hamas. Jej členovia 7. októbra v minulom roku vtrhli na územie Izraela a naozaj veľmi brutálnym spôsobom, o ktorom hovoril napríklad pán poslanec Krajčí, povraždili 1 200 nevinných civilistov vrátane žien a detí. Okrem toho zobrali násilne do zajatia 240 rukojemníkov.
Samozrejme, že Izrael sa nemohol na to dívať bez povšimnutia a musel konať. A aj z tohto miesta hovorím o tom, že mal právo a má právo na sebaobranu, ale chcem sa opýtať, od toho obdobia ako Izrael spustil vojenskú akciu, prišlo do dnešného dňa o život takmer 29-tisíc civilistov, Palestínčanov vrátane žien a detí, dokonca to číslo hovorí, že z tých 29-tisíc obetí je viac ako polovica, tvoria ju ženy a deti, a, pán poslanec Krajčí alebo pán poslanec Galko, tieto čísla nemám z Hamasu, našťastie nikoho z tejto organizácie nepoznám, tieto čísla nášmu ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí poskytuje Organizácia Spojených národov. Tá takisto poskytla informáciu o tom, že počas niekoľkých týždňov zahynul na území Palestíny viac ako stovka humanitárnych pracovníkov Organizácie Spojených národov.
Ja len tak pre ilustráciu, pásmo Gazy je územie len o niečo väčšie, ako je rozloha nášho hlavného mesta, a žije tam viac ako 2,1 mil. obyvateľov, takže som presvedčený o tom, že ten vojenský útok nebol vedený v súlade s medzinárodným a humanitárnym právom.
Chcem oceniť zahraničnú politiku Spojených štátov. Tak ako pomerne tvrdo kritizujem spojené štáty ako hegemóna v Severoatlantickej aliancii v konflikte na Ukrajine, tu, naopak, chcem oceniť politiku Spojených štátov, minister zahraničných vecí Antony Blinken veľmi pravidelne a parlam... permanentne či už telefonickom rozhovore, alebo s osobnými stretnutiami, stretol sa tak s predstaviteľmi Izraela, Palestíny, ale aj Saudskej Arábii, Egypta, Kataru a ďalších štátov, pretože Spojené štáty cítia, že tento konflikt medzi Izraelom a Palestínou by mohol prerásť do globálneho konfliktu.
Ja si spomeniem alebo poviem, že Spojené štáty, samozrejme, majú veľmi dobré, nadštandardné vzťahy s Izraelom, a dúfam, že mi odpustíte, teraz si spomeniem na film Golda, ktorý som videl, a je tam vykreslená Jomkipurská vojna, kedy bývalá minis... bývalá ministerka, ministerská predsedkyňa Golda Meirová žiadala o pomoc vtedajšieho ministra zahraničných vecí Spojených štátov Henryho Kissingera, a on jej odpovedá: „Viete, ja som v prvom rade občan Spojených štátov, v druhom rade minister zahraničných vecí a až v treťom rade som Žid.“ A ona mu veľmi pohotovo odpovedala: „Ale zabúdate, pán minister, že u nás sa číta sprava doľava.“
Ja chcem povedať, že Spojené štáty tým, že sa vložili do tohto konfliktu, naozaj dosiahli, že sa prijalo také dočasné prímerie, že tam mohli prísť humanitárni pracovníci, bola dovezená humanitárna pomoc, pitná voda, lieky, potraviny, že dokonca došlo k výmene rukojemníkov, Hamas prepustil rukojemníkov z Izraelu a, naopak, Izrael prepustil palestínskych väzňov, ktorí boli vo väzení na jeho území.
A na záver chcem povedať, že som veľmi rád, že Slovenská republika, ako aj viaceré štáty volajú po dvojštátnom riešení tohto problému. Ja len zase trošku historický exkurz. V roku 1947 Organizácia Spojených národov rozhodla o tom, že historické územie Palestíny bude rozdelené medzi dva štáty, medzi izraelský štát, ktorý mal zabrať nejakých 56 % z tohto územia, a arabský štát, ktorý mal mať zvyšok. Ale dodnes Palestína ako štát nevznikla.
Slovenská republika má stály zastupiteľský úrad v Tel Avive. Máme a kultúrny inštitút máme v Jeruzaleme, chcem oceniť prácu nášho riaditeľa Jakuba Urika, ktorý tam naozaj vykonáva veľmi dobrú prácu, a aj teraz v kultúrnom inštitúte sa stretávajú aj Palestínci, Arabi aj Židia. Ale v Ramalláhu máme len styčný úrad a myslím si, že v tomto máme rest voči Palestíne a bol by som rád, keby aj v Ramalláhu vznikol samostatný zastupiteľský úrad.
Na záver mi dovoľte povedať, že predtým, než som nejakým spôsobom dal na papier tento návrh uznesenia, tak som sa 8. novembra v minulom roku v jeden deň stretol aj s veľvyslancom Izraela pánom Levonom, aj s veľvyslankyňou Palestíny, pani veľvyslankyňou Safou Khaldi. Spomínam si aj na stretnutie, ktoré sme absolvovali s pánom poslancom a podpredsedom zahraničného výboru Tomášom Valáškom, kedy sme prijali rodinu Yaira Yaakova, uneseného hnutím Hamas, a stretli sme sa s jeho sestrou, s jeho dcérou, naozaj veľmi emotívne stretnutie a dokonca som bol prítomný v tomto roku 6. februára na prijatí štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí Palestíny pani Amal Džadu, ktorú prijal podpredseda Národnej rady Ľuboš Blaha.
A na záver mi dovoľte, aby som prečítal text uznesenia, ktorý bol schválený zahraničným výborom 7. decembra minulého roku:
„Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky kategoricky odsudzuje bezprecedentný teroristický útok hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, pri ktorom bolo zavraždených viac než 1 200 ľudí vrátane žien a detí a viac ako 240 osôb bolo odvlečených za rukojemníkov do pásma Gazy. Vyzýva k okamžitému zastaveniu pokračujúceho ostreľovania Izraela a jeho obyvateľov, k bezpodmienečnému prepusteniu všetkých rukojemníkov a k ich bezpečnému návratu do ich domovov. Odsudzuje vlnu antisemitizmu, ktorá sa šíri nielen na sociálnych sieťach, ale aj na demonštráciách v niektorých európskych krajinách napriek poučeniu z dejín holokaustu. Vyjadruje hlboké poľutovanie nad stratami na životoch a zároveň solidaritu a podporu Izraelu v jeho práve na primeranú sebaobranu v rámci medzinárodného humanitárneho práva. Zdôrazňuje, že rázna reakcia voči terorizmu nesmie viesť k zbytočným stratám na nevinných ľudských životoch aj eventuálne k vojnovým zločinom, resp. k zločinom proti ľudskosti. Považuje spôsob vojenskej reakcie Izraela, pri ktorej zahynulo viac než 12-tisíc Palestínčanov“, to bolo vtedy aktuálne číslo, „z ktorých viac než polovicu tvoria nevinné ženy a deti, za neprimeraný a neakceptovateľný v zmysle medzinárodného humanitárneho práva a Ženevských konvencií. Odsudzuje nevyprovokované násilie izraelských osadníkov voči palestínskym obyvateľom Západného brehu a vyzýva izraelskú vládu, aby voči páchateľom násilia rázne zakročila s cieľom predchádzať ďalšiemu rozšíreniu konfliktu.
Zahraničný výbor s krajným znepokojením poukazuje na katastrofálnu humanitárnu situáciu palestínskeho civilného obyvateľstva v pásme Gazy, ktoré nemá dostatočný prístup k pitnej vode, potravinám, liekom, zdravotnej starostlivosti a energiám, pričom svoje domovy bolo nútených opustiť niekoľko stoviek tisíc Palestínčanov. Podotýkajú, že túto situáciu nebude možné uspokojivo vyriešiť, pokiaľ nebudú bojové operácie ukončené prímerím alebo inou primeranou formou. Považuje dohodu o dočasnom prímerí, výmene izraelských rukojemníkov za palestínskych väzňov a posilnení humanitárnej pomoci pre pásmo Gazy dosiahnutú 22. novembra 2023 za krok pozitívnym smerom. Prejavuje úctu pracovníkom Organizácie Spojených národov, humanitárnych organizácií a novinárom, ktorí v tomto konflikte zahynuli pri plnení svojich povinností, a zároveň vyjadruje úprimnú sústrasť ich pozostalým.
Zahraničný výbor zdôrazňuje, že násilie nie je a nemôže byť riešením žiadneho konfliktu. Vyzýva preto medzinárodné spoločenstvo, aby vynaložilo maximálne úsilie na zastavenie bojov a špirály násilia a zamedzenie ich prieniku do širšieho regiónu Blízkeho východu. Zastáva názor, že jedinou zmysluplnou cestou k dlhodobému a stabilnému riešeniu konfliktu sú priame rokovania medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi vedúce k stabilite, prosperite a trvalému mieru medzi oboma národmi, opätovne preto vyzýva obe strany, aby podnikli všetky kroky potrebné pre obnovenie mierových rokovaní.
Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky konštatuje, že Slovenská republika dlhodobo podporuje dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu v zmysle medzinárodného práva, ktoré považuje za jediné trvalo udržateľné spĺňajúce základné požiadavky oboch strán, Izraelčanov na bezpečnosť a Palestínčanov na zvrchovanú štátnosť.“
Dámy a páni, ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 15:34 - 15:36 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Dámy a páni, dovoľte mi, aby som predniesol správu zahraničného výboru o prerokovaní návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Kéryho na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k teroristickému útoku hnutia Hamas proti Izraelu a následnému konfliktu (tlač č. 98).
Návrh pridelil predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 103 zo 6. decembra 2023 na prerokovanie zahraničnému výboru, ktorý zároveň určil aj za gestorský výbor. Predložený návrh prerokoval Zahraničný výbor Národnej rady na 3. schôdzi výboru dňa 7. decembra 2023, a prijal k nemu uznesenie č. 6, v ktorom Národnej rade Slovenskej republiky odporúča schváliť uznesenie Národnej rady k teroristickému útoku hnutia Hamas proti Izraelu a následnému konfliktu (tlač 98).
Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady uviedol správu o prerokovanie návrhu vo výbore a predložil návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, toľko správa, prosím, aby ste otvorili rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.2.2024 15:24 - 15:26 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som predniesol materiál, ktorého súčasťou je návrh na uznesenie, ktoré reaguje na veľmi čierny deň, ktorý sa stal 7. októbra minulého roku, kedy teroristické hnutie Hamas vniklo na územie Izraelu a brutálnym spôsobom zavraždilo 1 200 nevinných, mierumilovných civilistov vrátane žien a detí.
Chcem povedať, že Slovenská republika ani nie že napriek tomu, práve preto, že je rozlohou a počtom obyvateľov malá krajina, tak si musí všímať tieto veci a musí dbať na to, aby kritizovala a zaujala jasný postoj, ak sa jedná o porušenie medzinárodného alebo humanitárneho práva.
V tomto zmysle si dovoľujem predložiť na prijatie uznesenie Národnej rady k teroristickému útoku hnutiu Hamas proti Izraelu a následnému konfliktu s vedomím, že materiál odkazuje aj na hlbší dlhotrvajúci konflikt medzi Izraelom a Palestínou, na príčiny a priebeh ktorého máme všetci... nemáme všetci jednotný názor.
Napriek tomu si vás dovoľujem požiadať, aby sme v tejto tragédii nehľadali to, čo nás rozdeľuje, ale, naopak, to, čo nás spája, a predmetné uznesenie podporili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.2.2024 11:35 - 11:52 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán poslanec Krajčí, čo sa týka úvodu vášho vystúpenia, myslím si, že tu sa všetci zhodneme, a máme aj platné uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá, ktoré odsúdilo vlastne agresiu, vojenskú agresiu Ruskej federácie na Ukrajine, v tom, čo sa však rozlišujú naše názory, my v SMER-e tvrdíme, že tá vojna nebola nevyprovokovaná, ako sa to snažíte hovoriť vy, ale chcem sa venovať najmä tomu, čo ste hovorili o konflikte v Palestíne.
Áno, 7. októbra minulého roku bol brutálny teroristický útok teroristickej organizácie Hamas na mierumilovných civilistoch, občanoch Izraela, ktorú sme, samozrejme, odsúdili, viac ako 1 200 mŕtvych, 240 rukojemníkov odvlečených do pásma Gazy, sú veci, ktoré nemôžeme prehliadať, aj preto ja prichádzam s návrhom uznesenia, ktoré onedlho uvediem.
Ale na druhej strane sa chcem opýtať, pán poslanec, myslíte si, že reakcia, na ktorú mal, samozrejme, Izrael právo, bola naozaj vo všetkých akceptoch v intenciách dodržania medzinárodného a humanitárneho práva? Ten vysoký počet obetí na úrovni 29-tisíc civilistov hovorí skôr o opaku a myslím si, že ani pred týmto si nemôžeme zatvárať oči, zahynulo tam viac ako 100 pracovníkov Organizácie Spojených národov, humanitárnych pracovníkov, takže je treba odsúdiť terorizmus, na tom sa zhodneme, ale na druhej strane aj Izrael musí reagovať adekvátne, pretože na území Palestíny, ktoré je teritórium ako Bratislava, žije 2,1 mil. ľudí.
Skryt prepis
 

15.2.2024 15:42 - 15:43 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Dovoľte mi predniesť správu o výsledku prerokovania návrhu na vymenovanie poslancov Národnej rady za vedúcich stálych delegácií Národnej rady do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov, tlač 124. Poslanci boli nominovaní do nasledovných organizácií: Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, Parlamentné zhromaždenie Severoatlantickej aliancie, Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, Stredoeurópska iniciatíva a jej parlamentná dimenzia, Parlamentné zhromaždenie Únie pre Stredomorie, Parlamentné zhromaždenie Čiernomorskej hospodárskej spolupráce a Medziparlamentná únia.
Dovoľte mi informovať vás, že zahraničný výbor zasadal k predmetnému materiálu na svojej 6. schôdzi 20. decembra 2023. Zahraničný výbor schválil uznesenie č. 13, ktorým odporučil Národnej rade schváliť návrh na vymenovanie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za vedúcich stálych delegácií Národnej rady do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov tak, ako je uvedené v tlači 124.
Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky ma zároveň poveril, aby som na rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky predložil návrh na vymenovanie poslancov Národnej rady za vedúcich stálych delegácií Národnej rady Slovenskej republiky do medzinárodných parlamentných organizácií a ich členov, tlač 124, a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je súčasťou predkladanej informácie.
Vážený pán predsedajúci, navrhujem, aby sme hlasovanie o vymenovaní vedúcich a členov stálych delegácií Národnej rady vykonali o všetkých kandidátoch naraz jedným hlasovaním.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 15.2.2024 15:38 - 15:41 hod.

Marián Kéry
(Vymazať rámček.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.2.2024 13:45 - 13:47 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 181 z 24. januára pridelil návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s rámcovou dohodou o komplexnom partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Thajským kráľovstvom na strane druhej, tlač 146, na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, výboru pre európske záležitosti a Zahraničnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Zároveň určil, aby Výbor Národnej rady pre európske záležitosti ako gestorský výbor podal Národnej rade správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výboroch a návrh na uznesenie Národnej rade Slovenskej republiky.
Zahraničný výbor uznesením č. 17 zo 6. februára, ústavnoprávny výbor uznesením č. 38 zo 7. februára a výbor pre európske záležitosti uznesením č. 20 z 8. februára 2024 odporučili Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s rámcovou dohodou o komplexnom partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Thajských kráľovstvom na strane druhej a rozhodnúť, že rámcová dohoda o komplexnom partnerstve je medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Výbor pre európske záležitosti rokoval ako gestorský výbor 8. februára 2024 a uznesením č. 21 schválil spoločnú správu o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu s uvedenou dohodou. Výbor pre európske záležitosti ako gestorský výbor poveril poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky pani Beátu Jurík, ktorú zastupujem, aby na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky podala správu o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výboroch a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. Návrh na uznesenie Národnej rady je prílohou spoločnej správy v tlači 146a a je totožný s odporúčaniami v uzneseniach prijatých európskym, zahraničným a ústavnoprávnym výborom.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.2.2024 20:19 - 20:21 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Na úvod chcem povedať, že mi je veľmi ľúto, že tak vysokoodborná téma, akou je Trestný zákon, je v treťom čítaní takto devalvovaná a že absolútne prevládli škodlivé emócie. Chcem sa poďakovať, pán poslanec Gašpar, že tvoje vystúpenie bolo naozaj vecné, jasné a faktografické, ale je naozaj veľmi náročné vysvetľovať zmeny v Trestnom zákone poslancom, ktorí nechápu, aký je rozdiel medzi trestnou sadzbou a lehotou premlčania.
Ďalej chcem povedať, že som veľmi rád, že si sa venoval tej citlivej téme, ktorou naozaj znásilnenie je a že si vysvetlil všetkým, aj tým, ktorí počúvajú tieto vystúpenia, že premlčacia lehota desať rokov na znásilnenie a sexuálne útoky sa netýka maloletých osôb, ale že tam je pätnásťročná premlčacia lehota, ktorá začne plynúť až vtedy, keď obeť znásilnenia a sexuálneho útoku sa dožíva osemnásteho veku života. A nezaznela tu jedna vec. Do roku 2005 sme na Slovensku mali v Trestnom zákone desaťročnú premlčaciu lehotu. Tak sa, prosím, opýtaj kolegov z opozície, že tou istou optikou, ako teraz nazerajú na nás, či nazerajú aj na vládu Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej a že či si myslia, že tieto vlády chránili násilníkov, pretože to je absurdná optika. A prosím ťa, upozorni poslancov, ktorí nevedia, že keď orgány činné v trestnom konaní raz začnú riešiť nejakú vec, tak už sa nejedná o premlčanie a že nedochádza k zániku trestnosti. Veľmi ma mrzí, že napríklad pán poslanec Dostál toto uviedol ako príklad. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.2.2024 18:33 - 18:33 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, páni poslanci, verím, že aspoň sčasti naplním a vyslyším tie ambície opozície, aby vystúpili aj koaliční poslanci.
Dámy a páni, novela Trestného zákona a Trestného poriadku je prirodzenou súčasťou legislatívnej funkcii Národnej rady Slovenskej republiky. Práve my poslanci musíme plniť regulatívnu funkciu trestného práva, od ktorej sa odvíja trestná politika Slovenskej republiky. Keďže trestné právo je v súčasnosti veľmi dynamickým právnym odvetvím, musí trestná politika okamžite reagovať na potreby aplikačnej praxe a vytvárať reguláciu hmotnoprávnych a procesných ustanovení. Jedine postupný vývoj a poznatky praxe a v neposlednom rade harmonizácia trestnoprávnych úprav v rámci členských štátov Európskej únie prinášajú nevyhnutnú zmenu niektorých ustanovení Trestného zákona a Trestného poriadku.
Takisto ako v prípade občianskeho práva, kde sa niektoré zmeny ukazujú pozitívne a iné zase negatívne, rovnako aj v oblasti trestného práva by mala byť novelizácia niektorých ustanovení samozrejmou a potrebnou súčasťou legislatívneho vývoja na Slovensku. Táto novela prináša veľa vášní. Vo veľkej miere aj škodlivých emócií, ktoré majú jedine politický a nie odborný charakter. K tejto novele sa vyjadrujú najmä naši opoziční kolegovia, ktorí majú veľmi strohé informácie k odborným argumentom, čo je zrejme tým, že mnohí nemajú právnické vzdelanie, a tiež kvôli tomu, že novelu Trestného zákona a Trestného poriadku vnímajú iba v rovine zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Pripomínam, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry drvivá väčšina odbornej verejnosti víta a za odbornú verejnosť nemôžem zďaleka považovať, tak ako to uviedla vaša kolegyňa poslankyňa Števulová, pani prezidentku. Pani prezidentka je najvyšší ústavný činiteľ, ale zďaleka tým, že má právnické vzdelanie, ju nemôžeme zaradiť do odbornej verejnosti.
Chcem pripomenúť, že počas bývalej vlády, keď bol na čele ministerstva spravodlivosti Viliam Karas a štátnym tajomník Peter Sepeši, mnohí vítali nimi pripravenú novelu pod názvom restoratívna justícia. Keď sa mnohí týmto právno-teoretickým termínom ohradzujete a argumentujete mnohé svoje vyjadrenia, mali by ste vedieť, že restoratívna justícia je proces, ktorého snahou je vyriešiť nepriaznivé následky trestného činu, umožniť poškodenému, respektíve obeti vysporiadať sa s tým, čo sa jej stalo, páchateľovi uvedomiť si následky jeho konania a to všetko pomocou stretnutí pod odborným dohľadom probačného a mediačného úradníka. Podstatou restoratívnej justície je navrátenie poškodeného stavu do pôvodného stavu, teda ide o takzvaný koncept obnovujúcej spravodlivosti, tak sa totiž po právnej stránke nazýva restoratívna justícia. Teda podstatou koncepcie obnovujúcej spravodlivosti nie je potrestanie páchateľov či uloženie drakonických trestov, ale hlavne aby mali poškodení zabezpečenú náhradu škody, nielen skutočnej škody, ale aj nemajetkovej ujmy. Poškodený v trestnom konaní má totiž veľmi obmedzené právo pri náhrade škody. Restoratívna justícia sa teda nezaoberá jedine obeťou domáceho násilia alebo obeťou akéhokoľvek trestného činu to je samozrejmou súčasťou či už Trestného poriadku alebo zákona o obetiach trestných činov a táto novela pre obete, respektíve poškodených garantuje ešte väčšie právne záruky pri náhrade škody. Novela Trestného zákona a Trestného poriadku totiž priamo nadväzuje na rekodifikačné práce a zámer rekodifikovaného Trestného zákona a Trestného poriadku, ktoré boli účinné od 1. januára 2006.
Chcem pripomenúť, že tieto rekodifikačné práce, na ktorých sa podieľali mnohí odborníci na trestné právo, či už profesor Mathern, profesor Čečot, profesor Čentéš, prebiehali pod dohľadom ministerstva spravodlivosti, keď na čele ministerstva spravodlivosti bol, hádajte kto (?), Daniel Lipšic, terajší špeciálny prokurátor, ktorý bol ministrom spravodlivosti ešte istý čas aj po účinnosti rekodifikovaných trestných kódexov. Vtedy si ministerstvo spravodlivosti spolu s členmi rekodifikačnej komisie stanovili ciele, a to v prípade Trestného zákona bola snaha o dekriminalizáciu a depenalizáciu, snaha o čo najmenšie ukladanie nepodmienečných trestov odňatia slobody a uplatnenie tzv. alternatívnych trestov, ako trestu domáceho väzenia, peňažného trestu a podobne.
Podotýkam, toto bol zámer ministerstva spravodlivosti, keď na čele jeho úradu bol Daniel Lipšic. Legislatívnym zámerom Trestného poriadku bolo zrýchlenie, zefektívnenie, zjednodušenie a zhospodárenie trestného konania s cieľom obmedziť trestné súdnictvo. Výsledok bol však iný. Ide o veľmi zložitý a často nepriehľadný procesný postup orgánov činných v trestnom konaní a taktiež nejednoznačné uplatnenie právneho formalizmu na hlavnom pojednávaní. Toto všetko bol zámer pod jedným označením, že restoratívna justícia má nahradiť retributívnu justíciu z dôvodu princípu humánnosti a harmonizácie trestnoprávnych úprav. Avšak hoci tento zámer je pochopiteľný, je až nadmieru jasné, že vtedajší minister spravodlivosti, hoci uviedol takýto zámer, urobil presný opak a mnohé skutkové podstaty trestných činov boli podstatne sprísnené a v procesnom postupe došlo k viacerým chybám. Došlo k zneužitiu inštitútu dohody o vine a treste, keď s mnohými páchateľmi násilných trestných činov bola uzavretá dohoda o vine a treste, čo bolo v rozpore s generálnou a individuálnou prevenciou. Teda iba krásne vzletné reči vtedajšieho ministra spravodlivosti, avšak ako sme toho svedkami pri ňom aj dnes, realita bola úplne, ale úplne iná.
Došlo k masívnemu naplňovaniu výkonov väzby a výkonov trestu odňatia slobody. Len minimálne sa ukladali alternatívne tresty, keďže to nebolo možné vzhľadom na drakonicky vysoké tresty odňatia slobody, ktoré nedovoľovali nahradenie alternatívnym trestom. Túto situáciu si uvedomovali aj mnohí trestní sudcovia, ktorí vo veľkej miere využívali inštitút mimoriadneho zníženia trestu, z čoho sa postupne stával bežný využívaný inštitút podľa § 39 Trestného zákona.
Dámy a páni, regulatívna funkcia trestného práva, ktorú plníme my poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, musí zohľadňovať záujmy poškodených a najmä náhradu škody. O to ide v prípade konceptu obnovujúcej spravodlivosti. Hoci v rokoch 2005 a 2006 bolo deklarované, že Slovensko opúšťa retributívnu justíciu, ktorá mala za cieľ zásadné potrestanie páchateľa a uloženia trestu odňatia slobody, restoratívna justícia má byť o náhrade škody, ale zároveň zohľadňuje ochrannú, preventívnu a represívnu funkciu trestného práva. Ten, kto pozorne čítal túto novelu, nemôže uviesť, že ide chrániť zločincov. To je taká donebavolajúca hlúposť, že každý, kto to tvrdí, je ukážkou osoby, ktorá má naozaj veľmi nízke právne vedomie. Táto novela uvádza, že žiadny trestný čin nemôže zostať nepotrestaný. Zároveň myslí na to, aby sa predchádzalo recidíve, aby sa predchádzalo zničeniu pracovných a rodinných vzťahov, aby páchateľ mal motiváciu začať nový život a nepáchal po niekoľkých rokoch strávených vo výkone trestu odňatia slobody opätovne trestnú činnosť.
Keď sa zo strany viacerých z vás ozývajú hlasy, že v Európe je to inak a na Slovensku podstatne znižujeme tresty, tak je to obyčajné klamstvo, ktoré je veľmi ľahko vyvrátiteľné. Treba uviesť, že v prípade trestných činov proti životu a zdraviu alebo proti slobode a ľudskej dôstojnosti sa nič zásadné nemení. V prípade prechovávania omamných a psychotropných látok dochádza iba k upresneniu kvantifikácií a v rozdelení bežných užívateľov a dílerov, čo bolo cieľom aj bývalej vlády. Teda nechystá sa žiadne skracovanie trestov pre rôznych násilníkov, vrahov a podobne, k zmene dochádza jedine v dôsledku majetkových trestných činov z dôvodu harmonizácie trestnoprávnych úprav, napr. s Českou republikou, kde sa v trestných sadzbách nelíšime.
Tí, ktorí rozumejú Trestnému zákonu a Trestnému poriadku by mali vedieť, že na konci zákonov za prechodnými a záverečnými ustanoveniami sú tzv. prílohy. Týmito prílohami sú smernice a rámcové rozhodnutia Rady Európy.
Pán poslanec Vančo, čo si myslíte, koľko ich je v prípade Trestného zákona? Je ich tridsať. V prípade Trestného poriadku je ich dvadsať. Ide o sekundárne právne akty, teda právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie. Podľa čl. 7 ods. 2 druhá veta Ústavy Slovenskej republiky: "Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Prevzatie právnych záväzných aktov, ktoré vyžadujú implementáciu, sa vykoná zákonom alebo nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2." Tieto záväzné akty sú súčasťou povinnej harmonizácie trestnoprávnych úprav v rámci štátov Európskej únie, aby ste to lepšie pochopili, vážení páni poslanci, panie poslankyne, teda aby sme nemali v Európskej únii odlišné trestné zákony a odlišné trestné poriadky. Teda sa musíme podľa Rady Európy snažiť postupne približovať právne... právne úpravy v Trestnom zákone a Trestnom poriadku a týka sa to tiež výšky trestov, aby výška jednotlivých trestov bola do istej miery porovnateľná medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie. Napriek tomu v Európskej únii máme stále podľa tejto novely, najmä v prípade prvej a druhej hlavy osobitnej časti Trestného zákona, veľmi vysoké tresty, ktoré táto novela vôbec neskracuje. Osobitný dôraz sa tak v návrhu zákona kladie na posilnenie podmienok pre ukladanie primeraných a spravodlivých trestov.
Pokiaľ ide o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, tak táto inštitúcia sa ukázala ako politický nástroj Igora Matoviča proti vtedajšej opozícii. Osoba Daniela Lipšica priniesla do tejto prokuratúry politiku pomsty, krivenia práva, celkového zneužitia trestného práva, a to za pomoci takých prokurátorov ako Repa, Šúrek, Harkabus, Šanta a iní. Politika nemá, opakujem, politika nemá čo v zložke prokuratúry robiť. Daniel Lipšic ako dlhoročný politický oponent strany SMER zneužil svoje postavenie, zneužil túto inštitúciu na politický boj, na nezákonné zatýkanie, na nezákonné sledovania, vyhrážania, nezákonné väzby a z týchto dôvodov vláda Slovenskej republiky, ako aj parlament musia na to reagovať promptne, aby nedochádzalo prostredníctvom Lipšica, Repu, Šúreka, Šantu k ďalšiemu zneužitiu trestného práva. V Európe neexistuje takto zakotvená zložka prokuratúry, sú tam špeciálne zložky na vymedzený boj s kriminalitou, ale také niečo nemajú v žiadnom štáte Európy, kde dve prokuratúry, v tomto prípade Generálna prokuratúra a Úrad špeciálnej prokuratúry, medzi sebou súperia. Osoba Daniela Lipšica na čele Úradu špeciálnej prokuratúry bola výsmechom pre všetkých kariérnych prokurátorov, ale tiež pre všetkých prokurátorov špeciálnej prokuratúry, keď za svojho šéfa dostali elitného politického oponenta strany SMER – sociálna demokracia.
Pokiaľ ide o to, že páchateľom korupcie a podobne budú ukladané podmienky a podobné nezmysly opozície, tak k tomu možno uviesť, že my poslanci sme zákonodarná moc a jedine súdna moc, teda samotní sudcovia, môžu na základe zásad ukladania trestov, na základe poľahčujúcich a priťažujúcich okolností zhodnotiť, aký trest uložia. Pri každom trestnom čine v Trestnom zákone je v príslušnej trestnoprávnej vete uvedený trest odňatia slobody a žiadna podmienka. Je to jedine súd, ktorý v mene Slovenskej republiky ukladá príslušný trest, zhodnocuje výšku trestu, rozhoduje o vonkajšej diferenciácii trestu odňatia slobody, prípadne nepodmienečný trest odňatia slobody nahradí alternatívnym trestom.
Navrhovaná právna úprava v Trestnom poriadku zároveň nebráni ani zabezpečeniu efektívneho a účinného vyšetrovania trestnej činnosti, práve naopak. Navrhovaná právna úprava posilňuje podmienky pre efektívne odčerpanie výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti, pri zlepšení predpokladov pre zabezpečenie spravodlivého trestnoprávneho postihu páchateľov trestnej činnosti, ďalej pre ich resocializáciu a minimalizácii dopadu trestu na iné osoby. A to všetko bez toho, aby vytvárala prekážky pre vedenie efektívneho a účinného vyšetrovania trestnej činnosti, vedúceho k spravodlivému postihu páchateľov.
Tu by som mohol skončiť, ale predsa len, ja som pozorne počúval jednak rozpravu a diskusné relácie, kde vlastne sa otvárali rovnaké otázky, prečo dochádza k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, či nedoťahuje Úrad špeciálnej prokuratúry kauzy rýchlejšie ako krajské prokuratúry, či sa zametú všetky korupčné kauzy politikov a oligarchov pod koberec a tak ďalej, tak skúsim odpovedať aj na tieto vaše otázky.
Dámy a páni, keď v roku 2003 došlo k zriadeniu špeciálnej prokuratúry, cieľom bola podľa dôvodovej správy lepšia špecializácia a zároveň ochrana v prípade korupčných trestných činov, prelomenie niektorých miestnych väzieb, ktoré môžu ovplyvniť odhaľovanie trestnej činnosti, jej vyšetrovanie a prípadne samotné súdne konanie v týchto prípadoch. Treba si však uvedomiť, dámy a páni, že bola výrazne iná doba. Bolo to pred 20 rokmi, laická odborná kontrola prokuratúr neexistovala. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám bol účinný dva roky. O zverejňovaní rozhodnutí prokuratúry sa nám ani nezdalo. Dnes sme výrazne ďalej, prokuratúra je pod veľkou verejnou kontrolou. Nevidím, že by údajné lokálne väzby akokoľvek sťažovali vyšetrovanie. Myslím si, že špeciálna prokuratúra splnila svoju historickú úlohu, dokonca sa dostala do opačného extrému. Ľudia sú v jednej budove so špeciálnymi sudcami, sú zatvorení pred inými názormi, a dokonca aj v rámci prokuratúry, a vytvára sa napätie medzi špeciálnou a Generálnou prokuratúrou, a to vo vysoko odborných otázkach.
Ja som nedávno zachytil dokonca vyjadrenie predsedu Špecializovaného trestného súdu pána Hrubalu, ktorý povedal, že nie je normálne, aby tieto dve inštitúcie, teda Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd sedel v jednej budove.
Zrušením tejto osobitnej súčasti Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky sa sleduje aj obnovenie dôvery verejnosti v prokuratúru, ktorá bola činnosťou tohto úradu v ostatných rokoch významne narušená. A to z dôvodu, že na jej čele stál bývalý politik Daniel Lipšic, bola zároveň vnímaná ako politická inštitúcia. Dokonca politici mali tendenciu politizovať Úrad špeciálnej prokuratúry ešte viac. Napríklad Juraj Šeliga navrhoval, aby Úrad špeciálnej prokuratúry dozoroval všetky trestné stíhania týkajúce sa politikov alebo štátnych úradníkov, a to nielen tie korupčné. Išlo napr. aj o neplatenie výživného, dopravné priestupky a podobne. Z toho jasne vyplýva, že viacerí politici Úrad špeciálnej prokuratúry vnímali ako úrad, ktorý má plniť politické ciele a nie dosahovať spravodlivosť vo veciach, na ktoré bol určený. Nemožnosť riešiť systémovú zaujatosť už dokonca namietal aj samotný Špecializovaný trestný súd svojím podaním na Ústavný súd. Za jediné správne a efektívne riešenie preto považujeme zrušenie špeciálnej prokuratúry. Myslíme si, že to žiadnym spôsobom vyšetrovania žiadnych exponovaných káuz neohrozí.
Ďalšia otázka z radov opozície. Nedoťahuje Úrad špeciálnej prokuratúry kauzy rýchlejšie ako krajské prokuratúry? Pri mediálne exponovaných kauzách ide zväčša o dohody o vine a treste, ktoré sú prirodzene ukončené skôr. Bez významu nie je ani to, že pomerne veľká časť pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry sa týka aj menej závažnej korupcie alebo drobnej kriminality v jednotkách tisíc eur. Nejde teda o žiadne komplikované prípady, ktoré by si vyžadovali náročnejšie dokazovanie. Rýchlosť je zároveň primárne zásluhou Špecializovaného trestného súdu, ktorý môže nariadiť viac pojednávaní ako napr. okresný súd. Špecializovaný trestný súd, ak ste si všimli, sa neruší.
Ďalšia otázka. Zametú sa teraz všetky korupčné kauzy politikov a oligarchov pod koberec? Viete, takýmito výrokmi pro futuro obviňujeme prokurátorov krajských prokuratúr, že budú konať nezákonne, ak sa k nim takéto spisy dostanú. Stále netreba zabúdať, že na Úrade špeciálnej prokuratúry sa prokurátori dostávali z iných prokuratúr, a teda v prípade, ak by Úrad špeciálnej prokuratúry fungoval aj naďalej, aj dnes sú na krajských prokuratúrach ľudia, ktorí by v budúcnosti na Úrade špeciálnej prokuratúry začali pracovať.
Ak by prišlo k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry pred pár rokmi, tak napr. prokurátori, ktorí dnes dozorujú kauzu Kuciak, páni Harkabus a Mikuláš, by dnes pracovali na krajských prokuratúrach.
Zároveň treba zdôrazniť, že v systéme prokuratúry platí zákaz tzv. negatívnych pokynov, na čom novela nič, ale vonkoncom nič nemení. Každý prokurátor je totiž oprávnený odmietnuť vykonanie pokynu nadriadeného, ak takýto pokyn považuje za nezákonný.
Bude sa dať aj po týchto zmenách vyšetrovať korupcia? Ďalšia veľmi často kladená otázka od politikov opozície. Aj na krajských a okresných prokuratúrach existujú špecializácie, takže áno. Treba si zároveň uvedomiť, že prokurátori, ktorí prišli na Úrad špeciálnej prokuratúry, v minulosti pôsobili práve na krajských prokuratúrach. Po novom sa tak len vrátia na prokuratúry, kde pôsobili v minulosti a kde nadobudli skúsenosti, ktoré využívali na Úrade špeciálnej prokuratúry.
Posledná otázka, skôr logistická. Nebude logisticky náročné stihnúť popresúvať jednotlivé spisy? Podľa stanoviska Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky je zámer vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a v naznačených časových súvislostiach je aj plne realizovateľný.
Dámy a páni, ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.2.2024 11:06 - 11:06 hod.

Marián Kéry Zobrazit prepis
Pán poslanec Lackovič, nás dvoch spája to, že sme spolu absolventi Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach a plus mesto Zlaté Moravce. Chcem najskôr nadviazať na to, čo si uviedol, tie konkrétne príklady, a veľmi dobre si mi nahral na smeč, pretože teraz môžem hovoriť, aký je rozdiel medzi retributívnou jurisdikciou alebo justíciou a tou, ktorú sa teraz snažíme nastoliť, a to je restoratívna. Pri tej retributívnej ide hlavne o to, aby dostal prísny trest páchateľ a neberie sa do úvahy poškodený, respektíve obeť. A pri tej restoratívnej justícii ide v prvom rade o to, aby boli zohľadnené záujmy poškodeného a obetí.
Tak sa chcem opýtať konkrétne. Tebe keby bolo odcudzené vozidlo, ukradnuté, o ktorom si hovoril, tak čo by ťa viacej tešilo, keby ten páchateľ dostal tvrdý trest, alebo to, že ti to auto bude vrátené alebo ti zaplatí finančnú kompenzáciu. Toto je veľký rozdiel. V roku 2005 bol ministrom spravodlivosti Daniel Lipšic a mal vzletné reči o tom, ako sa vyberieme z cesty retributívnej na tú restoratívnu a stal sa opak.
Ďalšia vec, ktorú chcem povedať. Vy v opozícii sa snažíte verejnosti navodiť atmosféru, že poslanci vládnej koalície pomaly budú určovať, aké tresty budú dávať sudcovia, ale to sa mýlite, nezavádzajte verejnosť. My zákonodarcovia sme tu na to, aby sme nastavili nejaké základné parametre, kritériá legislatívy a nevstupujeme do sudcovskej integrity. Našťastie na Slovensku odsudzuje len súd v mene Slovenskej republiky a tento súd berie do úvahy priťažujúce, ale aj poľahčujúce okolnosti.
Pán poslanec, pýtal si sa kolegu Mažgúta, že kto to zaplatil. A kto platí protesty? (Potlesk.)
Skryt prepis