Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

18.12.2023 o 22:41 hod.

D.Phil.

Michal Šimečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2023 23:11 - 23:26 hod.

Michal Šimečka
 

Vystúpenie v rozprave 18.12.2023 22:41 - 22:56 hod.

Michal Šimečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Milé kolegyne, milí kolegovia, nebudem hovoriť dlho, lebo viem, že pán poslanec Szalay ešte tiež chce pred dvanástou vystúpiť. A je ťažké vlastne niečo nové povedať, lebo zaznelo strašne veľa, strašne veľa kultivovanej, vecnej debaty, kritiky a za to by som chcel poďakovať všetkým, teda asi len opozičným poslancom a poslankyniam. Tri poznámky mám k tomu, o čom sme hovorili, k tomu, čo je predkladané.
Za prvé, možno sa zdá, že to nesúvisí a možno ma pán predsedajúci napomenie, ale chcel by som povedať, že zajtra sa konajú protesty v Bratislave o šiestej na SNP aj v iných mestách proti únosu štátu, za právny štát, za spravodlivosť a budete sa asi pýtať, že ako to s tým súvisí. Ale aj po tej diskusii, ktorú sme tu mali, po tejto rozprave myslím, že je každému jasné, že ten návrh, novela kompetenčného zákona, je súčasťou toho istého príbehu ako to, čomu hovoríme promafiánsky balíček, ako rušenie špeciálnej prokuratúry, ako zmeny v zákone na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Je to všetko o koncentrácii moci a tichom, rýchlom pokuse o únos tohto štátu vládnou koalíciou Roberta Fica. Čiže v tomto zmysle tie protesty mohli byť rovnako aj kvôli a pre tento kompetenčný zákon, lebo tá, lebo tá motivácia, lebo to, prečo ten zákon, zákon dnes prerokúvame, je o tom istom, je o pokuse systematicky ovládnuť tie inštitúcie, ktoré by mali byť nezávislé.
A hovorili sme o tom, mnohí z vás ste upozorňovali na tie neprípustné zásahy do úradov, ako je úrad nad, pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, štatistický úrad a iné. Je to pokus o systémovú politizáciu viacerých ústredných orgánov štátnej správy, to pani kolegyňa Gažovičová ešte, ešte v piatok hovorila, zmeny v tom, ako sa vyberajú a odvolávajú ich vedúci zamestnanci, ktoré budú, ten proces bude menej transparentný s cieľom, aby si tam mohla súčasná vládna moc dosadiť svojich ľudí.
A tá prvá poznámka, tá prvá poznámka sa týka toho, že keď tu diskutujeme o novom ministerstve, ktoré má vzniknúť, tak to je presne ten prípad, ktorý sa už stal klišé aj v politickom jazyku, v politickom slovníku toho trójskeho koňa. Všetci asi poznáte ten pôvodný príbeh, medzitým sa to znovu a znovu opakuje, vracia sa to v rôznych variáciách, tá metafora toho trójskeho koňa, už je z toho aj antivírus na trójsky kôň, ale v tomto je to naozaj to, lebo my tu hovoríme, mnohí z vás diskutujeme o tom novom ministerstve, koľko bude stáť, o tom, že tam neni tá doložka vplyvov, že vlastne nič nestojí. Tu mala pani kolegyňa Kalmárová trefnú poznámku, že nič to nestojí, ale zadarmo to nebude. A diskutujeme, že ako teda zlepšiť šport, politiku športu, financovanie športu a že či je dobré mať to ministerstvo, iné ministerstvo, ale to v skutočnosti je na tom to najmenej podstatné. A aj verejnosť zrejme si to zapamätá, že teraz parlament diskutuje tri dni o tom, aby Andrej Danko mal ministerstvo, aby tam mohol upratať svojich ľudí, koľko bude mať štátnych tajomníkov a podobne, ale to je tá metafora o tom trójskom koňovi, kde tí, kde tí Trójania teraz pozerali na toho dreveného koňa a rozmýšľali, že čo to je, ako sa to sem dostalo, z čoho to je vyrobené, ale medzitým, medzitým sa diali úplne iné veci. A viacerí ste na to poukázali, to treba povedať, že aj v tejto diskusii to viackrát zaznelo, že to podstatné je na tom úplne niečo iné, a to je ten pokus o ovládnutie nezávislých inštitúcií. Ale keby táto diskusia nebola, myslím, že to niekto už aj spomenul, že toto nie je obštrukcia, naťahovanie. Keby táto diskusia neprebehla, keby sme sa nebavili o úrade na dozor alebo dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, keby tu nezazneli príspevky o tom, aké dôležité je, aby protimonopolný úrad bol nezávislý a všetky tie ďalšie veci, tak by to občania ani nevedeli, ani by si to nevšimli, že tu v skutočnosti sa odohráva niečo úplne iné ako vznik nového ministerstva Andreja Danka.
Viacerí ste spomenuli a, samozrejme, veľmi správne, že tá dôvodová správa je, je chabá, že nič neobsahuje, že tie ciele, ktoré si tam vláda vytkla, sú, ak by som chcel byť teda milý, tak poviem, že veľmi všeobecné a zároveň, že často vláda ide úplne proti tomu, čo deklaruje vo svojom programovom vyhlásení vlády: na jednej strane chce podporiť kongresovú turistiku, na druhej strane teda ide škrtiť peniaze napríklad Globsecu, najväčšej konferencii na Slovensku a podobne. Ale opäť, to nie je na tom, to nie je na tom to podstatné.
Viete, Slovensko má mladé inštitúcie. Stále v porovnaní s inými demokratickými štátmi si tie inštitúcie iba budujeme, stále mnohé z nich sú veľmi slabé a na mnohé z nich sa stále útočí, najmä na tie, čo chcú byť nezávislé. A nie je to len, nie je to len prípad tejto vlády. My sme teraz ako Progresívne Slovensko boli aj veľmi kritickí, keď sa útočilo na inú nezávislú inštitúciu za posledné tri roky, a to bol ŠÚKL napríklad, to treba spomenúť. A budeme brániť nezávislé inštitúcie aj teraz, keď sú pod týmto tlakom zo strany Roberta Fica, lebo v skutočnosti existuje úplne jasná súvislosť medzi tým, akou je, aká je krajina úspešná, či v nej ľudia chcú zostať žiť, či má nejakú perspektívu, či má nejakú budúcnosť, či má dynamickú ekonomiku, a tým, aké robustné, silné nezávislé inštitúcie tá krajina má. A tu, čo sledujeme, je pokus zadusiť tieto inštitúcie v priebehu pár dní pred Vianocami v tichosti. A je dobré, že sme sa tým, že sme sa tomu minimálne touto, minimálne touto rozpravou postavili a že o tom toľko hovoríme.
Zároveň, a to je tá druhá poznámka a tá sa týka toho, tá sa týka toho, čo to odhaľuje o vládnutí Roberta Fica v tých prvých dvoch mesiacoch. Ja som to už spomínal v nejakej z tých faktických poznámok, že to, čo nám sľubovali vládne strany, je kompetentnosť, stabilita, poriadok, koniec toho rozvratu a chaosu, ktorý tu panoval tie posledné tri roky, ale realita je úplne iná. Realita je taká, že za dva mesiace, čo je tu tá vláda aj s cestou, tak máme tisíce ľudí v uliciach, máme chaos v parlamente, zle napísané zákony, ktoré sú okamžite menené pozmeňovacími návrhmi bez dôvodových správ, chaos v parlamente, nikto nevie, ako táto schôdza skončí, kedy skončí a o čom sa vlastne bude hlasovať. A zároveň máme konflikt s Európskou komisiou. Máme konflikt, potenciálne rastúci konflikt na troch frontoch. Ten jeden je zabudovaný do toho pozmeňovacieho návrhu pána Michelku k tomuto, k tomuto návrhu, už sa o tom hovorilo. Dnes, resp. koncom minulého týždňa, dnes sme o tom hovorili, podpredsedníčka Európskej komisie poslala list tomuto parlamentu a vláde s tým, že ak ten pozmeňovací návrh prejde, tak Komisia bude nútená podať žalobu na Slovensko. Ja iba aj ako bývalý europoslanec chcem povedať, že toto je relatívne nezvyčajný krok, aby podpredsedníčka Európskej komisie, ktorá má pod sebou celú hospodársku súťaž, písala slovenskému parlamentu kvôli pozmeňovaciemu návrhu jedného poslanca z SNS. To je, je dobré si to všimnúť, že to sa nedeje bežne, väčšinou sa Komisia vyjadruje či už pri vládnych návrhoch, alebo ak sa niečo schváli, a keď sa to udeje, a ja stále verím, že pán poslanec ten, ten pozmeňovací návrh stiahne, ale ak sa to udeje, tak rovno máme na krku žalobu s Európskou komisiou.
Ten druhý front, tiež sa o tom hovorilo, sú výdavkové limity, kde Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, že ten nový rozpočet nie je v súlade s výdavkovými limitmi a že to môže naraziť v Európskej komisii a môžme prísť o peniaze z plánu obnovy.
No a ten tretí front potenciálneho konfliktu s Európskou komisiou je v tom promafiánskom balíčku. A tu sa dnes udiala veľmi-veľmi závažná vec, dámy a páni, a ja o tom musím hovoriť aj z tohto miesta, lebo to súvisí s pokusom uniesť tento štát a jeho inštitúcie. Európska prokuratúra, európska prokuratúra, resp. jej šéfka Laura Kövesi dala vypracovať analýzu, čo je prvá nezávislá analýza v Bruseli napísaná o tom, aký dopad, aký vplyv bude mať to, čomu hovoríme promafiánsky balíček. Nevideli sme tú analýzu, tú poslali Európskej komisii, ale máme stanovisko Európskej prokuratúry, ktoré, dámy a páni, je zdrvujúce. Je zdrvujúce pre túto vládu, lebo hovorí to, čo mnohí z vás tu hovorili v pléne, čo mnoho odborníkov hovorí, čo hovoria naši prokurátori, rada prokurátorov, čo hovoria, čo hovorí odborná obec, a to je, a to má ale úplne iné dôsledky, keď to hovorí Európska prokuratúra. Za prvé, že tie skrátenia, resp. tie zníženia trestných sadzieb sú de fac... a zároveň predĺženie premlčacích lehôt sú de facto amnestiou pre tých, čo ich vyšetrovali aj za subvenčné podvody z čias Ficovej vlády. To teraz nehovorí opozícia, to hovorí Európska prokuratúra.
Neviem, či si pamätáte, ale posledné dni vládna koalícia furt hovorí iba o tom, že celý tento promafiánsky balíček, novela Trestného zákona je iba o harmonizácii s európskou legislatívou.
Tak tu teraz vám hovorí orgán Európskej prokuratúry, že toto ohrozuje schopnosť orgánov činných v trestnom konaní na Slovensku stíhať aj podvody s eurofondami. A to je signifikantné preto, pretože Európska prokuratúra môže dať podnet na Európsku komisiu, aby začala konanie proti Slovensku. A v tom stanovisku, ktoré Európska prokuratúra poskytla, explicitne hovorí o riziku, že tu bude ohrozený právny štát v súvislosti s tým mechanizmom, ktorý bol použitý v prípade Maďarska. Tam sa to explicitne hovorí v kontexte toho, čo sa tu deje na Slovensku. To je veľmi-veľmi nebezpečné a ak toto už nestačí tejto vládnej koalícii, aby sa zastavila, aby stiahla ten promafiánsky balíček, tak naozaj neviem už čo iné. Lebo tu to európska inštitúcia, ktorá má prokuratúru a vyšetrovanie európskych podvodov na starosti, hovorí, že toto je obrovský problém. A je to opäť, ako vravím, tretí front v tomto potenciálnom konflikte medzi Slovenskom a Európskou komisiou vlády, ktorá chcela priniesť stabilitu, pokoj, poriadok, kompetentné vládnutie.
Posledná vec, posledná vec a to sa týka procesu. Viackrát sme tu dnes mali procedurálny návrh, aby teda sme začali hlasovať o rozpočte, alebo začali rozpravu o rozpočte, viackrát to teda koalícia odmietla a nebol všeobecný súhlas napriek tomu, že sme počuli cez víkend, ako chce opozícia vydať Slovensko napospas rozpočtovému provizóriu, a teda vznikla tu taká teória, že to je preto, lebo Andrej Danko chce mať silou-mocou svoje ministerstvo možno od 1. januára a že tým vydiera zvyšok koalície, a preto sa musí najprv toto dokončiť, o tomto hlasovať a potom sa môže prejsť k rozpočtu. Podľa mňa je to trochu ešte inak. Podľa mňa toto, kompetenčný zákon, nie je ten trójsky kôň toho ministerstva, ale kompetenčný zákon, únos nezávislých inštitúcií je v skutočnosti omnoho dôležitejšie pre tú vládu než ten rozpočet. A je to omnoho dôležitejšie pre tú vládu než kompenzačné opatrenia, než pomoc pri energiách, než dôchodky. Toto a ten promafiánsky balíček je to skutočne dôležité.
A ono to je vidieť z toho, lebo my im dávame na výber. My ako opozícia. Môžte si vybrať: budeme rokovať o rozpočte alebo budeme rokovať o kompetenčnom zákone, o únose nezávislých inštitúcií? No a vybrali si. Tá priorita, tá priorita pre nich je toto a priorita je promafiánsky balíček. A preto, a tým sa vraciam na začiatok, chcem pozvať všetkých na demonštrácie zajtra v Bratislave o šiestej na SNP, aj v iných mestách a buďte si istí, že ľudia vo svojich, vo svojich vystúpeniach spomenú aj tento zákon, o ktorom tu posledné tri dni hovoríme, lebo je to súčasťou toho ohrozenia, ktorému čelíme všetci dnes na Slovensku.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.12.2023 15:41 - 15:56 hod.

Michal Šimečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Chcem poďakovať pani poslankyni Števulovej za skvelý príspevok, špeciálne za mimoriadne kvalitné pozmeňujúce návrhy. Je to niečo, na čo môžme byť hrdí aj za náš klub PS.
Dotkla si sa vo svojom príspevku aj otázky protimonopolného úradu. Hovoril to už aj kolega pán poslanec Štefunko skôr v debate a ja by som to chcel zdôrazniť a chcel by som vyzvať v tomto koalíciu, koaličných poslancov a špeciálne pána poslanca Michelku, aby stiahol ten pozmeňovací návrh, pozmeňujúci návrh, ktorý nevieme ešte, či naozaj prednesie, ale už vieme, že ak by ho predniesol, tak ak by ho plénum schválilo, tak sa dostaneme do priamej kolízie s európskym právom. A vieme to preto, lebo nám podpredsedníčka Európskej komisie, nie nám, ale pánovi predsedovi Pellegrinimu, poslala list, v ktorom varuje, že ak toto prejde, ak sa zmení spôsob menovania šéfa PMÚ, ak tam nebude transparentné výberové konanie, tak Európska únia, Komisia, nebude môcť konať inak, ako zažalovať Slovensko.
To je inak celkom nezvyčajný postup, ak Európska komisia alebo komisárka ešte predtým, než sa niečo schváli, takýto, takýto list Národnej rade posiela. Veľmi by som chcel, veľmi by som chcel dôrazne vyzvať, aby ste to, aby ste to nerobili, lebo tým by sa otvoril, vlastne už tretí front na tom, v tom potenciálnom konflikte s Európskou komisiou od menovania tejto vlády. Jeden pochopiteľne sa týka toho nového Trestného zákona, promafiánskeho balíčku, druhý sa týka výdavkových limitov, kde Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že tento rozpočet ich nezohľadňuje a môže to mať vplyv na plán obnovy. Toto by bol teda tým pádom tretí. Tu by som zopakoval aj to, čo vravela kolegyňa Plaváková, že myslíte si, že ste vybrali voľby, máte väčšinu, môžte všetko. Musíte dodržiavať zákony, ale musíte dodržiavať aj naše záväzky v Európskej únii.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.12.2023 14:10 - 14:26 hod.

Michal Šimečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Chcem veľmi pekne poďakovať Tine Gažovičovej za skvelý príspevok. Špeciálne som teda ocenil, ako hovorila o svojich dvoch synoch športovcoch a môžem potvrdiť, keďže ich poznám, že, že naozaj sú skvelí športovci a dokonca by som povedal, že môžu byť aj olympionici.
Ale k inej veci som sa chcel dostať, lebo sa tým tvojim príspevkom vinul ten motív politizácie štátnej správy, koncentrácie moci a mňa v tejto súvislosti napadlo, ale aj keď som počúval včera tú debatu, že vlastne táto novela úplne dokonale vystihuje podstatu tejto vlády, že je tam úplne všetko, hej. Je to zbytočné ministerstvo pre SNS, je tam ochrana, beztrestnosť pre pána Gašpara, koncentrácia moci, ovládnutie nezávislých inštitúcií, je to zle napísaný, babrácky napísaný zákon, ešte je tam aj konflikt s Európskou úniou, s európskym právom pri tom protimonopolnom úrade, je to ešte aj chaos v legislatívnom procese, však sme to videli pri predkladaní tých pozmeňujúcich návrhov. Že vlastne naozaj keby ste ChatGPT zadali, že napíš vládnu novelu, ktorá najlepšie vystihuje Ficovu vládu, tak toto by tam všetko bolo, lebo všetky tie elementy sú tam. Čiže to je vlastne veľmi poučné a o to dôležitejšie, že máme túto debatu.
Poslednú vec som chcel ešte spomenúť, ktorá ešte možno nezaznela, alebo som to prepočul, ale bolo by dobré, aby nezapadla a ja ju zopakujem aj pri normálnom príspevku, a to je ten štatistický úrad. Lebo keď tu bol pán minister financií, tak hovoril, že ideme gréckou cestou, čo samo osebe podľa mňa absurdné, aby to hovoril minister financií. Ale tu si treba pamätať, že grécka cesta, začiatok tej gréckej cesty a ten najväčší prúser sa odohral aj preto, lebo štatistiku o ekonomických ukazovateľoch, ktorý teda grécky štatistický úrad dával von, nakoniec sa ukázalo, že to nebolo celkom tak. Čiže tu by som si dal veľký pozor na nezávislosť alebo politizá... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2023 9:25 - 9:40 hod.

Michal Šimečka
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Truban.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2023 23:40 - 23:55 hod.

Michal Šimečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem všetkým, ktorí reagovali s faktickými poznámkami. Nepôjdem teraz po jednotlivých rečníkov s reakciou, lebo mnohých tém ste sa dotkli. Iba by som možno rád zopakoval, že keď som hovoril o tom, aké chaotické, nestabilné, nepredvídateľné je vládnutie tej vlády, ktorá mala priniesť stabilitu a skúsenosť, tak to som hovoril iba o pár príkladoch, ktoré sa týkali toho konsolidačného balíčka a toho, ako vznikal rozpočet. Úplne iná kapitola, pochopiteľne, je parlament, a to je to, čo zmienil predseda poslaneckého klubu pán Dubéci. A najlepšou ilustráciou toho chaosu, v akom sme sa ocitli, je, že je 23.53 h, za chvíľku končíme a nikto v tejto chvíli nevie, ako bude pokračovať táto schôdza, nikto nevie, kedy a ako sa bude rokovať o rozpočte, či sa bude rokovať cez sviatky či v noci či cez víkendy. Toto je asi najlepšia ilustrácia toho, akú novú kultúru stability táto vládna moc priniesla do vlády aj do parlamentu.
Ďakujem pekne. (Potlesk. )
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 13.12.2023 23:10 - 23:25 hod.

Michal Šimečka Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán predsedajúci, pán minister, kolegyne, kolegovia, mohol by som hovoriť dvadsať minút, ale nebudem hovoriť tak dlho, lebo ponáhľame sa, nestíhame to, ako povedal môj kolega Hellebrandt. Naozaj je ešte veľa vecí, ktoré by malo odznieť k tomuto konsolidačnému balíčku a viem, že aj po mne idúci pán poslanec Viskupič by chcel vystúpiť, chcel, aby naňho boli ešte faktické teraz. Nebudem preto už ani zhŕňať to všetko, čo odznelo o tom, aký ten konsolidačný balík je, čo to znamená pre slovenské verejné financie. O tom, že to je konsolidačný balík, ktorý iba prejedá budúcnosť, o tom, že v podstate zvyšuje dlh, teda že nie je dostatočný, o tom, že berie ľuďom na odvodoch, na daniach, na poplatkoch, o ktorých sa hovorilo. To všetko, to všetko odznelo.
Ja by som sa chcel sústrediť na iný aspekt, možno taký širší, politický aspekt tohto celého. A naozaj to bude krátke. A súvisí to s tým, že keď sme mali predvolebnú kampaň, keď sme mali predvolebnú kampaň, tak najčastejšie Progresívne Slovensko, moja politická strana bola obviňovaná z toho, že je neskúsená, že nebude vedieť ako vládnuť, že tu bude pokračovať chaos a že si to už Slovensko nemôže dovoliť. Mali sme, to bolo, tiež zaznievalo v kampani, mali sme tri roky chaotické vládnutie, rozvrat a teraz teda musí prísť stabilita, musia prísť ľudia, ktorí ovládajú technológiu moci, ktorí prinesú poriadok, prinesú skúsenosť a odbornosť. A kde sme teda po troch mesiacoch od volieb?
Viete, už iba to, akým spôsobom sa predkladal tento konsolidačný balíček, akým spôsobom sme sa k nemu dopracovali, je séria naozaj bizarností. Tá minulá vláda zanechala lego, ix opatrení, desiatky opatrení, z ktorých si stačilo vybrať, a teda už sme sa dozvedeli v tejto rozprave, že spôsob, akým ich zložila táto vláda, tie lego kocky, to už moja trojročná dcéra by zložila krajšie, pevnejšiu stavbu, ktorá sa nerozsype hneď, hneď budúci rok, ale teda pozrime sa na ten proces. Bola diskusia o tom, že budú vianočné príspevky, aby strana HLAS mohla splniť aspoň trochu svoj predvolebný sľub. Tie mali byť najprv 150 euro, potom minister zatriasol ministrom financií, zrazu to bolo 300 eur zo dňa na deň, nikto ani nevedel ako. Potom bola debata o tom, že sa nahradia rodičovské dôchodky, teda že už nebudú vyplácané zo sociálneho systému, ale že prídu v podobe asignácie daní. To chvíľu tu pán minister vnútra (správne: minister práce, sociálnych vecí a rodiny, pozn. red.) Erik Tomáš hovoril o tom, že to je teda to riešenie, ktoré ešte aj ušetrí a že aj opozícia za to má zahlasovať, to chvíľu trvalo, potom zrazu sa to úplne otočilo v priebehu niekoľkých dní a zrazu teraz zisťujeme, že rodičovské dôchodky ostanú aj v tom budúcom rozpočte.
No a potom, potom prišla, teda návrh konsolidácie, ktorý sa veľmi časovo zhodoval s tým, ako agentúra Fitch znížila Slovensku rating na najhorší, myslím, od roku 2004. Tak budem pokračovať ďalej, ale tieto tri veci, ktoré sa udiali za tých posledných pár týždňov, to naozaj je vizitka vlády, ktorá vie ako vládnuť, ktorá prinesie poriadok, stabilitu, skúsenosť a naozaj dobrú technológiu moci, tú kompetenciu v tom riadení toho štátu? Sme niekedy mali pocit, že to bolo ako za tých najhorších časov tých posledných troch rokov, že za týždeň lietali stámilióny, raz tak, raz tak, a minister sa rozhodne v ten moment, keď nám Fitch zníži rating, predloží do parlamentu konsolidačný balíček, o ktorom agentúra, ratingová, povedala, že je nedostatočný a že v reakcii na to nám znižuje rating, a to bol ten moment, keď si minister povedal, že teraz asi bude dobrý moment, aby o tom rokoval parlament.
A zároveň minister, čo bolo úplne čarovné, sám hovorí, že Slovensko je na gréckej ceste. To je tak neuveriteľné, tak amatérske, aby to hovoril minister financií tej krajiny, ktorej sa to týka. Je normálne, keď to hovorí opozícia, lebo kritizuje, ale teraz si predstavte ktoréhokoľvek investora, analytika, ľudí, ktorí pracujú v ratingových agentúrach, a teraz počujú hovoriť ministra financií, ktorý im hovorí, že naša krajina je na gréckej ceste a vlastne ja s tým neviem nič veľmi urobiť, hovoria, že majú plán na tri roky, ale tak ten plán nie je iba o tom, či mu veríte vy, ale či mu veria napríklad finančné trhy, ktoré nám majú požičiavať. Naozaj sa mi zdá, že málokedy zažijeme, aby minister financií sám toto, vlastne nabádal finančné trhy, aby nedôverovali jeho vlastnej krajine, že už teda sme na gréckej ceste.
Opäť sa vraciam k tomu motívu, ktorý tam bol v predvolebnej kampani, že Progresívne Slovensko by prinieslo chaos, neskúsenosť, amaterizmus a naopak tu sú ľudia, ktorí vládli roky, nebudú sa musieť učiť, nebudú musieť hľadať dvere na tých ministerstvách, rovno majú pripravené plány. No tak videli sme za tie posledné týždne presný opak. A teda do toho ešte treba prirátať rodiaci sa konflikt s Európskou komisiou, európsky komisár dnes povedal, že Európska komisia nebude váhať použiť všetky, všetky nástroje, aby zachránila právny štát na Slovensku. Vieme, čo to znamená, a nemyslím si, že ani pre hocikoho, kto uvažuje o tom, že požičia Slovensku, je nejaká perspektíva konfliktu s Európskou komisiou veľmi dobrá správa.
A do toho máme protesty na uliciach, 10, 15-tisíc ľudí v Bratislave, v iných mestách, tak neviem, že či toto presne je tá stabilita, ten poriadok, a tá skúsenosť, ktoré táto vláda sem chcela priniesť.
Naozaj nechcem, nechcem viac hovoriť, len som chcel poukázať na to, ako sa o tom hovorilo pred voľbami a pred čím teda, páni ministri, súčasní ministri zo SMER-u a HLAS-u a SNS varovali, a teda akú tú stabilitu máme dnes. A to ešte teda treba povedať, že nás v tejto chvíli nepostihla žiadna externá kríza, žiadny externý šok. Veď aj ten konsolidačný plán na tie tri roky, ktorý má byť taký pozvoľný teda, ale počíta s tým, že sa nič externé nestane, že všetko bude v zásade, v zásade normálne a že si postupne budeme môcť konsolidovať teraz o pol percenta štrukturálneho deficitu, potom o percento a všetci nám tu budú dôverovať a nikto si nebude veľmi všímať, že vlastne nám dlh stále rastie. Tak ja by som iba chcel upozorniť skúsených pánov politikov, že určite sa niečo stane, určite sa, či už budúci rok, alebo ten ďalší príde nejaký externý šok, lebo to tak jednoducho je taká doba, a potom sa veľmi rýchlo môžme ocitnúť v naozajstnej kríze, a potom som veľmi zvedavý a teda nie som veľmi povzbudený tým výkonom v posledných týždňoch, ako sa táto vláda zachová, keď bude reálna kríza a keď reálne napríklad sa nebude dať z čoho požičať.
Ďakujem veľmi pekne, iba toľko som chcel povedať. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2023 16:25 - 16:40 hod.

Michal Šimečka
Ďakujem veľmi pekne.
A s reakciou na faktické poznámky pán poslanec Mikulec.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2023 12:40 - 12:55 hod.

Michal Šimečka
Ďakujem veľmi pekne. Pani poslankyňa Vaľová.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.12.2023 12:40 - 12:55 hod.

Michal Šimečka
Ďakujem pekne. S faktickou poznámkou ako prvý pán poslanec Petro.
Skryt prepis