Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení členovia a členky vlády, vážení kolegovia, vážené kolegyne, dovoľte mi uviesť návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky.
Chcem povedať, že som veľmi rád, že si pán predseda vlády našiel čas pomedzi stretnutia s Vladimírom Putinom, s pánom Erdoganom, s pánom Orbánom, že má čas a prišiel aj sem. A ja rozumiem, že pán premiér sa asi cíti lepšie v spoločnosti diktátorov než v sídle slovenskej demokracie, ale o to viac si ceníme, že je tu dnes s nami. A ja budem vo svojom vystúpení adresovať mnoho slov pánovi predsedovi vlády, tak teraz na úvod mi dovoľte povedať, že sa nebudem zakaždým otáčať, pán premiér. Prosím, neberte to ako prejav neúcty voči vašej funkcii.
Nebudem robiť bordel, dámy a páni, nebudem robiť bordel, ako pán premiér sľuboval, toho bordelu už máte dosť vo vládnej koalícii a, bohužiaľ, vďaka vám ho máme dosť aj v našej krajine. Nebudem nikoho vulgárne urážať, ako to robí premiér vo svojich videách, to tu prenechám iným, iným v tejto sále. Jednak, jednak to nie je môj štýl a jednak je to to posledné, čo ľudia na Slovensku od svojich zástupcov očakávajú. Neplatia nás za to, aby sme sa tu hádali, aby sme sa urážali navzájom a už vôbec nie, aby sme urážali samotných občanov, posielali im odkazy o fackách a podobne.
A zároveň si uvedomujem, že táto rozprava sa odohráva vo veľmi vypätom momente, vo veľmi vypätej chvíli, pár dni po tom, čo zazneli slová z úst predsedu vlády o majdane, o prevrate a tieto slová adresoval slušným občanom Slovenskej republiky, ktorí pokojným spôsobom využívajú svoje ústavné právo zhromažďovať sa. Takže považujem za vhodné, pán premiér, aby dnes aspoň jeden z nás hovoril triezvo, normálne, bez bludov a paranoje.
Očakávam, bohužiaľ, že vaše vystúpenie, vystúpenie ministrov aj koaličných poslancov bude opačného rázu. Očakávam, že budeme počuť veľa o Zelenskom, že budeme počuť veľa o Sorosovi, o mimovládnych organizáciách, o prevrate, možno o mojej rodine. Budeme počuť o tom, ako sme zosnovali atentát. Možno sa dozvieme niečo aj o novej iniciatíve proti LGBT ľuďom.
Rád by som sa mýlil, dámy a páni. Rád by som sa mýlil, ale obávam sa, že táto vláda si už nevie pomôcť. Že nič iné už nedokáže vymyslieť. Že v tomto naozaj, vážená koalícia, ste smutne predvídateľní. Že tu budete rozprávať čokoľvek dnes a akokoľvek dlho, keďže na rozdiel od poslancov nemáte obmedzený čas, čokoľvek, čo vyvolá novú vlnu nenávisti a strachu, čo opäť rozdelí spoločnosť, aby ste prekryli všetky tie zlyhania, o ktorých sa tu budeme rozprávať. Aby ste ľuďom na chvíľu, aspoň na chvíľu znovu zalepili oči. Ale, dámy a páni z koalície, nebude to fungovať, nepomôžu ani desiatky ľudových múdrostí a metafor, alebo rôzne trolie farmy, pretože, pán premiér, reči sa hovoria a chlieb sa je. A môžete chvíľu a dokonca aj roky klamať nejakú časť voličov a uspieť s tým vo voľbách, ale nemôžte klamať všetkých a večne, ako hovoril Abraham Lincoln. Možno niekde áno, možno v Rusku, ale nie v slobodnom a demokratickom Slovensku, lebo tu vás realita nakoniec dobehne. Lebo sú to aj vaši voliči, pán premiér a dámy a páni z koalície, aj vaši voliči dnes tŕpnu, keď sa pozerajú na cenovky v obchodoch. Aj oni musia chodiť nakupovať do Poľska, aby dokázali vyžiť z čoraz menšieho rodinného rozpočtu. Aj vaši voliči si dnes ničia autá na našich rozpadnutých cestách. Zbytočne stoja v zápchach pod Strečnom či v Ružomberku aj vaši voliči po rokoch a rokoch vašej vlády. Aj oni dnes a ich príbuzní umierajú vo vašom zdevastovanom a rozkradnutom zdravotníctve, čakajú v obavách celé mesiace na vyšetrenia u špecialistov. Aj vaši voliči a ich deti musia chodiť do škôl, na ktoré ste roky kašľali, aby sa potom ich deti okamžite po maturite zdvihli a odišli zo Slovenska a už sa nikdy nevrátili. A sú to špeciálne voliči SMER-u alebo strany HLAS, ktorí svoje deti a svoje vnúčatá nevidia celý rok a spoznávajú ich cez WhatsAppy na prázdniny.
A čo je podstatné, čo je podstatné, dámy a páni, všetci títo ľudia a všetci ľudia na Slovensku zároveň vidia, že v iných krajinách, podobných nám, sú potraviny aj tovar lacnejšie, platy sú tam vyššie, služby sú tam lepšie. A to netreba chodiť ani do Nemecka alebo Holandska, stačí ísť do Poľska alebo do Českej republiky. A ľudia si, prirodzene, kladú otázku, ako je to možné? Prečo to u nás nefunguje, keď sme len nedávno boli na veľmi podobnej úrovni? V čom sme my Slováci horší? A dajú si tú najjednoduchšiu odpoveď. Hovorí sa tomu Occamova britva. Tá najjednoduchšia odpoveď a tá znie, 14 rokov vlády Roberta Fica. To je tá odpoveď. A teraz to, čo vravím, aj to, čo budem hovoriť, prosím, vnímajte nielen ako moju kritiku, alebo ako vystúpenie v hlasovaní o nedôvere vlády. Vnímajte to, prosím, aj ako generačnú výpoveď alebo, ak chcete, generačnú obžalobu.
Ja som mal osem rokov, dámy a páni, mal som osem rokov, keď sa pán Robert Fico prvý raz stal poslancom tejto Národnej rady Slovenskej republiky. Pán premiér, väčšinu môjho dospelého života ste boli predsedom vlády môjho štátu. Mali ste k dispozícii... (Reakcia z pléna.)
Krásne, pán poslanec, krásne! Naozaj primerané tomuto momentu. Gratulujem, gratulujem!
Pán premiér, mali ste k dispozícii všetku potrebnú moc. Všetky páky, štruktúry štátu, dokonca aj miliardy z Európskej únie, aby ste Slovensko niekam posunuli, aby ste v niečom zlepšili život ľudí na Slovensku. A pripomínam, že prakticky celý váš život, pán premiér, vás ľudia platia z daní. A teda ja sa pýtam, menom svojím, menom celej mojej generácie, ale miliónov voličov na Slovensku, kde sú výsledky. Kde sú tie výsledky? Čo Slováci a Slovenky dostali za tie milióny, ktoré vám išli na váš plat a ešte pôjdu na vašu rentu? Čo ste dosiahli za 14 rokov vládnutia?
A ja vám to hneď pripomeniem. Hneď budem hovoriť o tých výsledkoch. A pôvodne som chcel v tomto vystúpení sa venovať najmä tým tristným výsledkom nielen tejto, ale všetkých tých vlád Roberta Fica za 14 rokov, lebo to je gro tohto návrhu o vyslovení nedôvery vlády, ale, bohužiaľ, a dostanem sa k tomu, dostanem sa k tomu, ale, bohužiaľ, faktom je, že medzi podaním nášho návrhu a touto schôdzou sa situácia dramaticky zmenila, dámy a páni. Dostali sme totiž jasnú správu, čo vy, pán premiér, zamýšľate s našou krajinou. A teraz nielen s mojou generáciou, ale aj s generáciou mojej štvorročnej dcéry. Túto správu, túto informáciu nám sprostredkoval podpredseda Národnej rady pán Pavol Gašpar. (Reakcia z pléna.) Moja chyba, pán Tibor Gašpar. Mýli sa to. A, pán premiér, vy ste tu správu nedementovali, práve naopak, ešte ste ju potvrdili.
Teda aby sme sa nevyhli nedorozumeniam, budem pána Gašpara, pána Tibora Gašpara v tejto chvíli citovať: "SMER nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z Európskej únie alebo NATO, ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase, menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali, a preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z Európskej únie.“
Takže v tejto chvíli, v tejto chvíli vystúpenie z EÚ nie je prioritou a cieľom strany SMER, ale raz ním môže byť. Dnes ešte nie je, ale možno o týždeň, o rok sa do toho už pustíte plnou parou, dámy a páni zo SMER-u. A preto potrebujete, aby dvere von z Európskej únie ostali otvorené. A teraz ja naozaj neviem, či je to nejaká strategická komunikačná hra. Je to balónik, ktorý ste vypustili, aby ste zistili reakciu verejnosti, možno je to naozaj omyl pána podpredsedu Gašpara, možno vyzradil niečo, čo si v SMER-e vravíte len interne, potichu. Nemalo sa to dostať na verejnosť, ja neviem. Ale v tejto chvíli je to už jedno, pretože slová pána podpredsedu Gašpara sa nedajú čítať inak než ako potvrdenie toho, pred čím sme my, teraz hovorím aj Progresívne Slovensko, aj celá opozícia, už varovali, že vláda SMER-u pripravuje pôdu na vyvedenie Slovenska z Európskej únie. No a zhodou okolností, zhodou okolností tieto slová pána Tibora Gašpara prichádzajú pár dní po tom, ako sa vrátil z Moskvy.
A zároveň evidujem, pán premiér, že ste otvorili tému zmeny zahraničnopolitickej orientácie v rámci nového, alebo upraveného memoranda najvyšších ústavných činiteľov. A zhodou okolností tiež pár dní po tom, ako ste sa vrátili z Moskvy, pán premiér. Keby som bol ako vy, keby som klamal, ako klamete vy o Progresívnom Slovensku, tak by som povedal nasledovné. Povedal by som, že ste si išli do Moskvy po noty a že teraz konáte podľa nich. Že ste v Moskve pánovi Putinovi sľúbili, že vytrhnete Slovensko z Európskej únie a pripojíte ho k Ruskej federácii. Keby som bol ako vy, keby som bol ako vy a keby som klamal a konšpiroval, tak by som povedal, že ste mu sľúbili, že vyšlete slovenských vojakov, aby bojovali za ruskú armádu v jej imperiálnych vojnách.
Ale ja nie som ako vy, páni zo SMER-u, ja nie som ako vy, preto sa budem držať faktov a skonštatujem fakt, ktorý vyplýva zo slov pána Gašpara, že najväčšia vládna strana pripúšťa vystúpenie zo Slovenska a z Európskej únie ako možný politický cieľ a riešenie. A ja to samo osebe, tieto slová, túto možnosť považujem za natoľko existenčné ohrozenie našich národných záujmov, že na vyslovenie nedôvery vlády už nepotrebujeme nič iné. Lebo povedzme si, o čom sa tu vlastne rozprávame, dámy a páni, povedzme si veľmi prakticky.
Odchod z Európskej únie by znamenal faktický kolaps slovenskej ekonomiky aj slovenskej štátnosti, ako ju poznáme. Znamenal by dramatický prepad do chudoby, znamenal by, že nezamestnanosť okamžite vyletí hore, znamenal by prepad, zabudnutie na akýkoľvek ekonomický rast, nevedeli by sme si požičať peniaze alebo s dramaticky vyššími úrokmi. Rozpadli by sa všetky obchodné, právne a iné väzby s našimi najbližšími partnermi. Nastal by masívny odchod kapitálu a ľudí zo Slovenska, nehovoriac teda, nehovoriac... Pani poslankyne, dostanem sa aj k Anglicku. Dostanem sa aj k Anglicku. Nehovoriac o tom, že by sme prišli o miliardy z eurofondov a z plánu obnovy. A tieto peniaze, nielen teraz, ale aj v minulosti predstavovali gro všetkých verejných investícií na Slovensku. Z toho sme postavili všetky tie cesty, školy, domovy dôchodcov, čističky odpadových vôd, okresné úrady a všetko ostatné. A dokonca by sme museli peniaze do európskeho rozpočtu aj vracať, pani poslankyňa, ako Veľká Británia. Museli by sme ich aj vracať, ak by sme odišli z Európskej únie. Zároveň by to znamenalo uzavretie hraníc, predpokladám, s našimi susedmi. Možno návrat k slovenskej korune, ktorá by okamžite čelila tlaku a inflácii, dokonca hyperinflácii pravdepodobne.
A teraz toto je scenár, toto je scenár, ktorý strana SMER pripúšťa ako svoj možný politický cieľ? Takúto katastrofu chcete ponúknuť ľuďom na Slovensku? Takto všetkým ukradnúť budúcnosť?
Ako ste, pán premiér, neraz povedali na zasadnutí európskeho výboru, teraz to hovorím ja, ja mám z vás hrôzu. Z tohto mám hrôzu.
Ale máme šťastie. Ale máme všetci šťastie, pretože na rozdiel od politikov SMER-u si väčšina ľudí na Slovensku uvedomuje, čo je náš spoločný záujem, kde sú naše priority a čo je dobré pre Slovensko, čo je dobré pre ľudí na Slovensku, pre rodiny, pre domácnosti a pre ekonomiku. A preto podľa rôznych prieskumov až 70 % ľudí na Slovensku podporuje členstvo v NATO a v Európskej únii.
Ale teraz tam nejde iba o nejaké štatistiky, prieskumy. Keď sa stretávame s ľuďmi po celom Slovensku, je to cítiť. Intuitívne cítia, že aj kultúrne a civilizačne máme bližšie k Čechom, Poliakom, Nemcom než k Azerbajdžanu alebo Kazachstanu. To nič zlé voči nim, ale sem patríme. Zároveň ľudia predsa chcú mať životnú úroveň ako v rakúskom alebo moravskom pohraničí a nie ako niekde v Dagestane, v strednej Ázii, alebo v Podnestersku. To všetci ľudia vedia, a preto, mimochodom, a preto dôverujú európskym inštitúciám viac než vašej vláde.
A na tomto mieste by som veľmi rád upozornil na jeden dôležitý fakt a to je ten, že pán predseda vlády nemá mandát od voličov ani od tejto Národnej rady na takéto radikálne zmeny v našej zahraničnej politike, nehovoriac o úvahách o vystúpení z Európskej únie. V tejto Národnej rade medzi vami je minimálne polovica poslancov a poslankýň, ktorí si prajú kontinuitu. Čiže ak tu niekto hovorí o prevrate, tak ja sa pýtam, čo má k nemu bližšie, pokojné zhromaždenie, alebo snaha bez demokratického mandátu vyviesť Slovensko z európskej rodiny? Čo má k nemu bližšie?
Ale, pán premiér, ak je toto naozaj priorita a cieľ strany SMER, tak si vypýtajte nový mandát od voličov, pokojne aj v predčasných voľbách. Dajte si to do predvolebného programu, vystúpenie Slovenska z Európskej únie. Oslovte tým voličov. Smelo do toho! Nám, opozícii, to veľmi uľahčíte. Potom si nám stačí iba otvoriť pukance.
A teraz sa obraciam na vás, pani poslankyňa, lebo veľa ľudí si možno vraví, že veď aj Veľká Británia odišla, nič dramatické sa nestalo. Ale už aj Briti sami vedia, aký to bol dramatický omyl, že ich to stálo miliardy a miliardy libier, že sa im zastavil ekonomický rast. Už dnes si väčšina Britov praje, aby sa to nikdy nestalo, aby sa mohli vrátiť späť. A pozor, my nie sme Veľká Británia, to je ten podstatný rozdiel. My nie sme Veľká Británia, my nie sme ostrov oddelený morom s vlastnou menou, s vlastnými vzťahmi obchodnými po celom svete, s vlastným finančným centrom, akým je Londýn. My sme relatívne malý štát v strede Európy, závislý na otvorenej ekonomike a na medzinárodnom práve. Takmer 90 % obchodu, investícií máme zo západu, zo západnej Európy primárne. Státisíce našich ľudí žijú, študujú, pracujú v Európskej únii. To naozaj chcete toto celé ohroziť? Pán premiér, na záver svojej politickej kariéry sa zapísať do dejín ako hrobár samostatného Slovenska len preto, aby ste si udržali moc na pár mesiacov alebo na pár rokov? Tak ale potom to jasne povedzte voličom! Jasne im povedzte, v ktorom momente, v akom scenári, za akých okolností by bolo pre Slovensko výhodnejšie byť mimo Európskej únie. Čo by sme tým získali? Treba byť konkrétny, pán premiér, dámy a páni zo SMER-u, pán Gašpar, neschovávať sa za metafory, neodbiehať od témy, neútočiť, treba byť konkrétny. Aký úžitok by Slovensku prinieslo, keby sme vystúpili z Európskej únie? Žiaden. A vy to veľmi dobre viete, vy to veľmi dobre viete!
Iba taká vsuvka a neviem, či si to ľudia uvedomujú, ale už iba ten samotný výrok pána podpredsedu Tibora Gašpara a premiéra, ktorý ho podporil, už ten samotný výrok môže znamenať pre Slovensko hospodárske škody. Potenciálne milióny v investíciách a na vyšších úrokoch pri štátnych dlhopisoch. Lebo teraz si predstavte, že ste v koži investorov alebo ľudí na globálnych finančných trhoch, ako asi zareagujete na informáciu, že členstvo Slovenska v Európskej únii, ktoré doteraz bolo považované za nemenné, je vlastne predmetom debaty v najsilnejšej vládnej strane. Budete tu investovať? Predpokladám, že o tom budete tuho premýšľať. A to sú tie hospodárske škody.
A teraz ja presne viem, čo bude vaša odpoveď, pán premiér, ale aj pán Gašpar, možno pán minister Blanár odpovie, a ja presne viem, ako budete odpovedať. Že to bolo myslené iba ako varovanie, lebo nastávajú pohyby v Európskej únii, mali sme inauguráciu Donalda Trumpa a údajne sa mení svetový poriadok, nastupujú národné sily, ktoré teraz sa (zasmiatie vystupujúceho), presne tak, ktoré povstanú proti centralizácii moci v Bruseli. Je to tak, že, pani poslankyňa? To sú všetky tieto pseudofilozofické reči, ktoré vediete aj s pánom Orbánom a ďalšími, možno aj tu.
Takže ale aby sme sa nevyhli znovu nedorozumeniam, zacitujem slová predsedu vlády, ktorý vraví, citujem: "Tibor Gašpar presne pomenoval vyvíjajúcu sa situáciu." A potom o niečo ďalej, citujem: "Nie je žiadnym tajomstvom, že niektorí európski lídri ako recept na klesajúcu konkurencieschopnosť EÚ reagujú návrhmi, ktoré vedú k európskemu superštátu. Všetko má byť spoločné a má dôjsť k výraznému obmedzeniu suverenity národných štátov."
Inými slovami, ak by teda došlo k hlbšej integrácie EÚ, vtedy bude výhodné pre Slovensko, aby sme vystúpili, to bude ten moment. Hypoteticky príklad, keby sa pristúpilo k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou v Európskej rade, respektíve v Rade pri nejakých ďalších oblastiach európskych politík, to bude ten moment, pán premiér, v ktorom by sme sa radšej mali vydať cestou ekonomickej samovraždy? V čom konkrétne to bude na prospech slovenských rodín, slovenských domácností alebo slovenských pracujúcich? Povedzte mi to.
Ďalší citát: „Absolútne s ním (s Tiborom Gašparom) súhlasím, že Slovensko sa musí pripraviť na všetky možné krízové situácie, do ktorých sa EÚ môže dostať vo veľmi krátkom období.“ Tak dobre, tak povedzme, že to myslíte vážne, že Slovensko sa má pripravovať aj na scenár rozpadu a vystúpenia z Európskej únie. Tak sa potom pýtam, ako sa pripravujete, pán premiér, páni ministri, pán Kamenický a Národná banka už pripravujú prechod na novú menu? Ja neviem, keď to naozaj hrozí, pán minister vnútra už robí obrovský nábor colníkov, aby mohli strážiť naše hranice, keď vystúpime zo schengenu? Skupujeme niekde zásoby zlata? Alebo existuje nejaká pracovná skupina právnikov, ktorí teraz rozmýšľajú nad tým, ako vyviazať Slovensko zo spoločného európskeho právneho systému?
Ja sa obávam, pán premiér, pán podpredseda Gašpar, že toto vôbec nie je o príprave, lebo keď počúvam slová pána predsedu vlády o tom, že Európska únia sa rozpadne a skončí v učebniciach dejepisu podobne ako Varšavská zmluva, tak sa nemôžem ubrániť dojmu, že pán premiér si to vlastne želá. A to je na tom, dámy a páni, to najsmutnejšie.
Rád sa budem mýliť. Rád sa budem mýliť, a preto aby sme predišli týmto podozreniam, domnienkam, tak by som mal pre predsedu vlády jednu nevyžiadanú radu. Možno v čase, ktorý vám zostáva v úrade, v politike, tak sa menej venujte svetovému mieru, takejto krčmovej geopolitike a viac sa venujte skutočným problémom ľudí na Slovensku, menej Vietnamu, Moskvy, Ankary... (Reakcia z pléna. Vstup predsedajúceho.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím poslancov, zachovajte kľud v sále, aby mohol vystupujúci plynule vystupovať.
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
... a viac slovenským regiónom. (Reakcia z pléna.)
Koho som urazil, pán minister, koho som urazil? (Reakcie z pléna.) Krčmové reči sú urážka koho? Takže vám prajem... (Reakcie z pléna. Vstup predsedajúceho.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím všetkých, ukľudnite sa.
Nech sa páči, vystupujte.
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Takže prajem vám, pán premiér, menej Číny, Vietnamu, Moskvy či Ankary a viac Chtelnice, Spiša, Novohradu, viac práce pre naše vyľudnené regióny, rozpadnuté cesty a preplnené ambulancie. Lebo tie sú výsledkom vášho vládnutia a za toto vás ľudia platia. A to nehovorím len ja. To je situácia, ktorú si všimol aj prezident republiky, ktorého ste vy podporovali. Aj on hovorí, že vláda sa má viac venovať domácim problémom. Ani on už nemôže mlčať. A v tomto s ním súhlasím.
A tým sa, dámy a páni, dostávam k tej hlavnej časti argumentov, ktoré sú uvedené aj v odôvodnení nášho návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Lebo, pán premiér, kým vy cestujete po svete a potriasate si ruky s diktátormi, tak ľudia na Slovensku trpia. A vy opúšťate svojich voličov, Slovensko, v tých najťažších chvíľach. Ako by vás, a teraz prosím vás, to naozaj nie je vulgárna urážka, ako by vás už ani nebavilo vládnuť. A ono sa to dá chvíľu fejkovať a mať video o tom, ako cvičíte v hotelovej izbe, ale po chvíli sa to prejaví. A ľudia to vidia a právom žiadajú za tú výplatu, za tie dvojnásobné platy a tú rentu aj nejakú hodnotu za peniaze. A vidia to aj poslanci Národnej rady, aj vaši poslanci. My to tu počúvame dnes a denne po chodbách o tom, že pán predseda vlády už sa veľmi nezaujíma o dianie vo vnútornej politike, o tom, že už je to iba o frustrácii, o pomste. Počúvame to aj od koaličných poslancov.
A teraz, aby bol ten obraz úplný... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, prestaňme sa vzájomne urážať.
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Nie je to len o mojom pocite, nie je to len o mojom pocite, je to o konkrétnych činoch, o výsledkoch vašej práce. Tak si to zrekapitulujme, dámy a páni, čo sa dosiahlo za rok a pol, aké sú výsledky a poďme podľa rezortov a podľa ministrov.
A pozrime sa najprv na sociálno-ekonomické témy, tie chlebové témy, ktoré by vám mali byť najbližšie ako sociálnej demokracii. Všetci si pamätáme veľkolepý sľub o tom, že budú nižšie ceny potravín a že budú nižšie ceny energií. A namiesto toho máme Ficovu drahotu. V roku 2024 vzrástli ceny potravín o 2,5 % a budú rásť aj v tomto roku. Ceny energií zostali na úrovni predošlých rokov, hoci na svetových trhoch oproti tým kritickým rokom ´20 – ´23 masívne klesli a na Slovensku od januára opäť stúpajú. Aj to je výsledok vašej drahoty a tejto konsolidácie. Čiže konsolidácia na úkor rodín s deťmi a špeciálne tých, ktorí tých detí majú viac alebo, a to je v niečom najkrutejšie, lebo to sú tí najzraniteľnejší, samoživitelia a rodiny, ktoré nemajú oboch rodičov.
A je to opak toho, čo ste sľubovali ešte pred pol rokom, že nebudete dvíhať DPH, tak sa zdvihla radikálne na 23 %, zároveň sa zavádza absolútne nezmyselná transakčná daň, ktorá poškodí naše podniky a špeciálne malé a stredné podniky, ktoré sú pilierom našej ekonomiky.
Aby sme to dali do čísel, tak rodiny s deťmi od 1. januára prídu o 940 eur ročne kvôli konsolidačnému balíčku a kvôli nižším daňovým bonusom. A ten problém je v tom, že tá obeta je v skutočnosti zbytočná, pretože tie peniaze sa znovu prejedia. A vidíme to, že napriek, alebo vlastne vďaka tejto konsolidácii sa nám dusí ekonomika, naďalej nám rastie dlh, požičiavame si stále drahšie. Čiže po dvoch rokoch uťahovania opaskov je táto vláda na tej istej úrovni deficitu, ako keď sa ujímala moci. Čiže to nemá ani ten efekt, o ktorom ste celý ten čas hovorili. A preto tejto konsolidácii neuverili ani ratingové agentúry, ktoré nám znížili rating. Čo teda, samozrejme, znamená viac výdavkov na úroky za štátny dlh a menej peňazí pre služby pre ľudí na Slovensku.
A v tomto bode sa chcem pristaviť pri tej citlivej kauze Vietnam a tej slávnej vani v izbe za 6-tisíc euro. A pozrite, ja z toho nechcem robiť populizmus, lebo tu nejde... prosím vás, utíšte sa ... lebo tu nejde o ten luxus alebo papalášizmus. Tu nejde o to, kto sa... (Reakcia premiéra.)
Pán premiér, prosím, nechajte ma hovoriť, potom budete hovoriť vy o mojej rodine. (Reakcie z pléna.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím všetkých, aby sme sa ukľudnili v sále.
Pán poslanec, pán poslanec, ja vám nemôžem zakázať hovoriť klamstvá a nepravdy, to vám nemôžem zakázať, ale skúste byť neosobný a nešíriť nenávisť a neznášanlivosť svojimi výrokmi, dobre? (Ruch v sále.)
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Pán predsedajúci, ak toto, čo som doteraz hovoril, je šírenie neznášanlivosti, tak vám doporučujem vypočuť si ktorékoľvek video pána predsedu vlády. (Potlesk.)
Ale chcem sa pristaviť pri tej kauze Vietnam a nechcem, nechcem z toho robiť populizmus, lebo mne nejde ani o ten luxus, ako som vravel, ani o ten papalášizmus, ani o zlaté vane. Mne ide o ten kontext a ten je dôležitý. Doprajeme komukoľvek akúkoľvek dovolenku, ten problém je, že v tej istej chvíli, v tej istej chvíli vaša vláda žiada od ľudí, aby sa uskromnili, žiada od ľudí, aby si utiahli opasky, a chce im vysvetliť, aby prijali fakt, že konsolidácia, vyššie dane, vyššie poplatky, že to je nevyhnutnosť. Ale ako to môžu urobiť, keď v tej istej chvíli vidia svojho predsedu vlády, ako trávi čas v luxusnom hoteli? Mne ide o to načasovanie. To je problém, lebo to je otázka nejakého základného spoločenského sociálneho zmieru, nejakého pocitu súdržnosti. Lebo bez ohľadu na to, ako to bolo, a do toho nechcem ísť, kto komu čo platil a ako dlho, ale to je hotel, na ktorý si človek s priemerným platom by musel odkladať šesť mesiacov. A v tej istej chvíli chcete od ľudí, aby všetko bolo drahšie, lebo to je treba, lebo máme dlh. To je na tom ten problém a to isté sa týka aj dvojnásobných platov a to isté sa týka aj nových tryskáčov, ktoré pán minister, pán minister obrany nakupuje. Akú potom legitimitu, aký, aký kapitál má táto vláda, aby ešte ďalej konsolidovala, čo bude potrebné, aby ďalej presviedčala ľudí, že sa ešte viac musia uskromniť po tomto celom?
Ale poďme na ďalšiu oblasť, poďme na zdravotníctvo. To je oblasť, ktorá je pre ľudí na Slovensku asi najviac citlivá, a teda trápi ich zo všetkého najviac okrem drahoty, ale nie je premiérska z nejakého dôvodu. A my vieme, že na Slovensku nám chýbajú tisíce a tisíce sestier, špecialistov, pediatrov, že sa rušia detské pohotovosti, že na vyšetrenie sa čaká stále dlhšie. Pamätám si, že lekárske výpovede, to bolo pred necelým mesiacom, sa riešili tak, že sa lekárom hrozilo väzením, a tí lekári, ktorí tu zostali a ktorí sa pokúsili prinútiť vládu k nejakej systémovej zmene, ktorú ona ani neplánovala urobiť počas prvého roku, tak tým bolo hrozené, že skončia v base. A oni sa mohli rovnako zobrať ako všetci ostatní, odísť zo Slovenska a potom by to tu už úplne kľaklo.
A to nehovoriac o ďalších zlyhaniach v tomto rezorte. Neviem, či ste sledovali debatu o novej národnej univerzitnej nemocnici, tak opäť sme na začiatku, lebo vláda zmenila lokalitu, tak teraz to má byť Ružinov, takže začíname od nuly. Takže teraz už nikto nevie odhadnúť, ktorá generácia, či mojej dcéry, či jej detí reálne niekedy vkročí do tej nemocnice. A namiesto podpory zdravia a zdravotníkov podporujete šarlatánov ako tu pán prítomný poslanec Kotlár, ktorý všetkých poctivých lekárov zahanbuje rečami o nejakých satanistických biologických zbraniach. (Reakcie z pléna.)
Som... Pán minister, pán minister... (Zaznievanie gongu.) Použil som jeho slová, pán minister. Pán minister. (Reakcie z pléna.) Koho som urazil, pán minister? Koho som urazil? Veď ja iba reprodukujem slová dotyčných ľudí. (Reakcia z pléna.) To som vôbec o ňom nepovedal. (Reakcie z pléna.)
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Prosím, aby ste... (Reakcie z pléna.)
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Povedal som, že šarlatánov ako... (Zaznievanie gongu, reakcie z pléna.) A prosím vás, budete potom rozprávať celé hodiny, tak si skúste vypočuť aspoň to, čo vám hovorím o výsledkoch vašej vlády. (Reakcia z pléna.)
Pán minister, udržte sa aspoň na chvíľu ticho, prosím. Zvládnete to, zvládnete to. (Potlesk.)
Pozrime sa na obraz spravodlivosti, dámy a páni. Amnestovali ste zločincov, to, dúfam, nie je urážka, keď je niekto odsúdený, tak asi je zločinec, nie? (Reakcie z pléna.) Novelou Trestného zákona. A to bola jediná priorita, kvôli ktorej vám takto pred rokom stála akákoľvek ďalšia práca v Národnej rade. A ešte ste tú novelu Trestného zákona, trestných kódexov prijali tak fušersky, že ju bolo treba na päťkrát opravovať, aby nám Európska únia nezmrazila, nezmrazila eurofondy. A kvôli chybám, ktoré tak boli, ktorým sa tak... na zdravie, kvôli chybám, ktoré sa v tom procese stali, sa museli nastaviť, na chvíľu zastaviť fungovania aj súdov, prokuratúry. Bol v tom obrovský chaos a počas toho sa dostalo na slobodu 1 500 ľudí. 1 500 ľudí, ktorí sú dnes na slobode, ktorí boli inak vo väzení. Rozpustili ste špecializovanú prokuratúru, aby ste chránili seba a svojich ľudí. Obmedzili ste infozákon, stále hovorím o tejto vláde, tomto roku, a potom tam bola výnimočná, výnimočná akcia pána ministra spravodlivosti, ktorý porušil všetky precedensy a úplne na hulváta pustil z basy odsúdeného, odsúdeného, to snáď priznáte, odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora.
A teraz mohol by som pokračovať, pokiaľ ide o tému spravodlivosti, ale nemáme toľko času, a bola by to chyba, pretože potom by nezostal priestor na zlyhania v oblasti vnútra a špeciálne ministra vnútra pána Matúša Šutaj Eštoka. Lebo ide o jedného z najmenej schopných a kompetentných ministrov v dejinách Slovenskej republiky.
Chcete niečo povedať, pán poslanec? Budete mať potom priestor.
Zlikvidoval Národnú kriminálnu agentúru (reakcia z pléna), vyštval z polície schopných vyšetrovateľov, demoralizoval Policajný zbor, z ktorého teraz masovo odchádzajú ľudia. A teraz sme v situácii, že ľudia sa v mnohých okresoch na Slovensku nevedia dovolať pomoci. A to všetko v situácii, keď novela Trestného zákona znížila tresty, to znamená, že povzbudila kriminálnikov a ešte aj dostala ľudí z basy.
Zároveň pán minister doteraz nezvládol vyriešiť vyhrážky bombovými útokmi na školách, ktoré sa neustále opakujú. A nielen na školách. Takže slovenské deti dnes nemôžu bezpečne chodiť do školy, namiesto toho deti gymnazistov verejne šikanuje za nejaké masky, za nejaké kostýmy alebo za ich občianske postoje.
Pán minister vyrobil problém s 20-tisíc cestovnými pasmi, ktoré meškali viac ako 60 dní, ale jemu to nebráni cestovať, veď má diplomatický pas, tak cestoval vládnym špeciálom do Nemecka a potom aj na formulu, čo by teda cez víkend na ten jeden, na tú jednu alebo dve noci stálo desiatky tisíc euro, čo si ľudia na Slovensku nemôžu z bežného platu dovoliť. A teraz sa vyhováral, keď sa ho na to pýtali, že on tam bol riešiť kyberšikanu pilotov F1. (Smiech v pléne.) Ale nedokáže odvrátiť alebo rýchlo vyriešiť najväčší kybernetický útok proti štátnemu úradu Slovenskej republiky. Naopak, ten sa celé dni ututlával a všetci sa tvárili, že sa nič nedeje. A kvôli nemu stále stojí realitný a hypotekárny trh, stále ľudia nemajú plnú garanciu, plnú istotu toho, že štát má všetky tie dáta pod kontrolou.
A teraz sa už ani nechcem vracať k tým veciam, ktoré mnohí z vás už ste možno aj zabudli, ako bolo vystúpenie v relácii, v podcaste s neonacistom, ktorý bude vydaný na Slovensko, ako bolo zametanie pod koberec automobilovej nehody Andreja Danka, stále sa rozprávame o ministrovi vnútra, porušenie zákona v predvolebnej kampani v prezidentských voľbách a to ešte ani nebudem hovoriť o pochybných tendroch alebo vynikajúcom nápade na zavedenie kamerového systému do škôl s umelou inteligenciou, ktorý by snímal gestá, mimiku, tváre detí a ukladal ich niekde, kde budú bezpečné. Tak bezpečné ako kataster nehnuteľností a naše údaje v ňom. Celé to skončilo odvolaním policajného riaditeľa, ale minister vnútra zostáva, lebo on nikde nezlyhal.
Pravda je taká, že v zlyhaniach mu dokáže konkurovať iba pani ministerka kultúry Šimkovičová. Za necelý rok, a to je neuveriteľné, čo všetko sa jej podarilo dosiahnuť za rok, dokázala rozvrátiť kultúrne inštitúcie, ktoré sme tu budovali, ktoré aj vlády SMER-u budovali celé dekády. A teraz naozaj nechám bokom jej verejné vyhlásenia, polarizujúci jazyk a aroganciu, stačia suché fakty. V akom stave, dámy a páni, v akom stave je verejnoprávna televízia a rozhlas? V akom stave je Fond na podporu umenia? Audiovizuálny fond? Ochromené alebo minimálne zasiahnuté sú také inštitúcie ako Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, národné múzeum, kde sa štrajkuje, búria sa umelci a celá kultúrna obec. Stovky z tých ľudí museli odísť z rezortu kultúry, vôbec z celého kultúrneho prostredia, aby sa tam dostali ľudia blízki pani ministerke, jej pani suseda alebo spolužiaci pána Machalu. A ešte dokonca aj zo symbolu našej štátnosti, našej národnej hrdosti, ktorú sme si my dnes pred touto schôdzou chceli pustiť, ale koaliční poslanci ju nechcú počuť, ešte aj z národnej hymny, ešte aj z národnej hymny sa stal symbol rozoštvávania spoločnosti. Minuli sa na ňu netransparentne desiatky tisíc euro a čo je výsledok? Nejaké remixy na youtubovom kanáli jej autora. (Potlesk.) A ja viem, že pre mnohých voličov koalície toto nie sú asi až tak podstatné veci, ja neviem, možno si to tam vravíte, že to nevadí, ale vedzte, že čokoľvek už sa stane tento rok, tento rok vo funkcii pani ministerky Šimkovičovej rozvrátil kultúru natoľko, že desaťročia to budeme zliepať dokopy.
Ale poďme ďalej. Životné prostredie. Podobne ako v rezortoch vnútra, spravodlivosti, kultúry, aj tu nastal rozvrat, dámy a páni. Pod vedením ministra Tarabu odchádzajú, sú vyhodení odborníci, ktorí tam pôsobili roky. A naopak, na ich miesta, napríklad šéfov národných parkov, sa dostávajú pytliaci alebo nebezpeční ideológovia, ktorí teraz majú veľké slovo v ochrane životného prostredia, ktorí napríklad jazdia štvorkolkami po národných parkoch. Je tu 300 mil. euro, ktoré ste nedokázali využiť, nenašli ste náhradné využitie tých peňazí, ktoré mali ísť na U. S. Steel, na dekarbonizáciu U. S. Steelu. Obmedzili ste právo verejnosti spolurozhodovať o výstavbe v chránených oblastiach, v ťažbe dreva v chránených oblastiach, o výruboch stromov v mestách, vylúčili ste z toho verejnosť. A potom sú tu aj také veci, ktoré sú pre mňa nepochopiteľné, napríklad odstrel vlka, čo je vec, do ktorej sám pán minister minulý rok ešte vôbec nechcel ísť. To je niečo, čo verejnosť vôbec nechce, napriek tomu ste povolili odstrel vlka. Alebo také veci ako zrušenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu. To je načo, prosím vás? Kto si tu praje na Slovensku rádioaktívny odpad? A potom sú to tie systémové veci ako oslabenie štátnej ochrany prírody, vytvorenie prostredia a otvorenie dverí pre masívne výruby aj v tých chránených lokalitách, Tatranská Javorina, Poloniny, Čierny Balog a podobne. Škandál za škandálom.
A pozrime sa teraz na obľúbenú oblasť pána premiéra – na zahraničnú politiku. Už som hovoril o cieli, možnom cieli a priorite strany SMER, vystúpenie z Európskej únie, ale pozrime sa teraz, aké výsledky pre občanov priniesla tzv. suverénna zahraničná politika na všetky štyri svetové strany. Čo okrem hanby, čo konkrétne nám táto zahraničná politika priniesla, čo z toho majú občania.
Tak asi najdôležitejšie pre Slovensko, to sa podľa mňa zhodneme, pokiaľ ide o diplomaciu a zahraničnú politiku, sú vzťahy s našimi najbližšími susedmi. No a dnes po takmer roku a pol tejto vlády máme rozvrátené vzťahy s našimi susedmi. Mám na mysli Českú republiku, ktorá nám znížila úroveň vzťahov a zmrazila medzivládne konzultácie. Mám na mysli aj Poľsko, ktorého minister zahraničných vecí sa s tým naším ministrom pánom Blanárom už ani nestretne, už sa podľa mňa ani nemajú o čom rozprávať. A Poľsko ešte aj verejne troluje cestu našich poslancov do Moskvy.
A to, že tieto vzťahy sú rozbité viac ako kedykoľvek predtým, o tom svedčí aj paralýza takých formátov, ako je V4 alebo S3.
A okrem susedov, ktorí nám nerozumejú, tak neustále ešte aj kopeme do našich spojencov v rámci Európskej únie a NATO. Naposledy sa ozvali traja veľvyslanci proti slovám pána Danka. Mimochodom, naši spojenci v EÚ a NATO, to sú tie krajiny, od ktorých raz budeme potrebovať pomoc, ak by sme náhodou boli napadnutí, to sú tí ľudia, to sú tie krajiny, to sú tie vlády, to sú tí vojaci, ktorí chceme, aby raz nás prišli brániť.
Ja mám niekedy pocit, nemám to spočítané, ale niekedy mám pocit, akoby sa minister zahraničných vecí častejšie stretával s ruským ministrom Lavrovom než s tými, ktorí sú naši najbližší spojenci v Európskej únii. Pravidelne pán minister vynecháva ministeriály a zahraničné návštevy oblúkom obchádzajú Slovensko, okrem, áno, pána Orbána, ktorý je tu, ak sa nemýlim, dnes.
No, ja teda mám pocit, akoby pán minister Blanár ani nepochopil, o čom je zahraničná politika a o čom je diplomacia. To nie sú len prázdne floskuly alebo mlčanie, v tom lepšom prípade, to treba aj komunikovať s verejnosťou, s partnermi, aby ľudia na Slovensku vedeli, aké sú naše postoje, aké sú postoje Slovenskej republiky ku kľúčovým otázkam globálnej bezpečnosti, či už ide o Blízky východ, alebo ide o východnú Európu, dokonca aj také krajiny ako Gruzínsko. O tom málokedy počujeme. Ja mám niekedy pocit, akoby to jediné, čo bola reálne úloha ministra Blanára, bola likvidácia našej zahraničnej diplomatickej služby. Vyhodil 50 ľudí, skúsených dlhoročných diplomatov, ktorí tam boli aj za predchádzajúcich vlád SMER-u. Tie dôvody boli konsolidačné, údajne šetrenie, ale potom prijal 150 nových ľudí. Ľudí s omnoho menej skúsenosťami, ale zato s ruskými vysokými školami.
A dôsledok tejto tzv. suverénnej zahraničnej politiky, dôsledok je izolácia Slovenska v európskom priestore. A nikde to nebolo vidieť lepšie než v tej otázke plynu, pán premiér, kde sa nás nezastal nikto z našich európskych partnerov, ani Európska komisia. Všetci ostatní sa zariadili podľa toho, ako všetci čakali, že to dopadne, lebo to vedeli dva roky dopredu, že sa skončí kontrakt medzi Ukrajinou a Gazpromom. Nikto okrem vás nehovorí o tom, že toto je tragédia. A to je dôsledok izolácie, v ktorej sme sa ocitli! A to je výsledok vašej suverénnej zahraničnej politiky!
No a teraz mohol by som pokračovať rezort po rezorte, obrana, doprava, hospodárstvo, školstvo, regionálny rozvoj, mohol by som skončiť pri tom ministerstve športu, ktoré nás stálo 200 mil. euro, má krásny, luxusný prenájom, to všetko v čase, keď ľuďom hovoríte, že vláda už nemôže viac šetriť na chode štátu, a preto musí byť 23-percentná DPH a nové dane. Ale o týchto rezortoch, predpokladám, že budú hovoriť aj moji kolegovia a kolegyne z opozície, tak chcem im nechať priestor.
Ako som vravel v úvode, to nie je len o tomto roku, dámy a páni. Vravel som, že to je v niečom generačná výpoveď. Preto tu dnes stojíme. Že to nehovorím iba ja za seba alebo za opozíciu, ale za státisíce, možno milióny ľudí, ktorí nielenže volili opozíciu, ale ktorí žijú na Slovensku a žili posledných 14 rokov. Lebo teraz čokoľvek si o tom môžme myslieť, pán premiér, vy ste mohli za svoju politickú kariéru posunúť Slovensko dopredu ďalej viac ako ktorýkoľvek iný občan Slovenskej republiky. Nielen ako predseda vlády, ale ako jeden z najskúsenejších politikov na Slovensku. Nikto iný na Slovensku nemal takú moc, nemal také možnosti. Tak aké sú teda, pán premiér, tie celkové výsledky, ako sa dnes žije ľuďom na Slovensku po vyše štrnástich rokoch pána Fica na poste predsedu vlády?
Opäť môžme začať sociálnym štandardom a ekonomikou. So slovenskými príjmami a cenami máme štvrtú najnižšiu životnú úroveň v 27-člennej Európskej únii. Zvyšok Európskej únie dnes dobiehame naozaj už len v cenách a nie v platoch alebo v životnej úrovni. Od roku 2012 nás Maďarsko predbehlo, Poľsko a Česko sa nám už dramaticky vzďaľujú. Pred vládami Roberta Fica malo Slovensko 10-percentný rast a dnes sa prepadávame v rebríčkoch konkurencieschopnosti na opäť posledné priečky nielen v EÚ, ale v OECD. Susedné krajiny, a špeciálne Česko a Poľsko, s ktorými sme mohli byť zarovno, nám hospodársky utekajú. A tá konkurencieschopnosť je veľmi dôležitá, pán premiér, lebo poučujete celú Európsku úniu o konkurencieschopnosti a Slovensko má konkurencieschopnosť na úrovni tých najhorších krajín. Máme produktivitu práce niekde na úrovni Cypru a Rumunska, a vy budete ostatné európske štáty poučovať, že čo má Európa robiť pre zvýšenú konkurencieschopnosť?
Dostaneme sa aj k sociálnym záležitostiam. Takmer milión ľudí, milión ľudí na Slovensku je ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Po štrnástich rokoch sociálnodemokratickej vlády, dámy a páni! A medzi týmto miliónom je približne 100-tisíc ľudí, 100-tisíc jednorodičov, ktorí žijú niekde na alebo pod hranicou chudoby a pre ktoré tá súčasná garnitúra neurobila vôbec nič, práve naopak! Tou konsolidáciou im ešte zobrala peniaze. Keď som vravel, že ste mali, pán premiér, obrovské možnosti, ako pomôcť týmto ľuďom, ako pozdvihnúť slovenskú ekonomiku, tie obrovské možnosti spočívali najmä v členstve v Európskej únii, ktoré raz možno už nebude priorita strany SMER. Za 20 rokov členstva v Európskej únii sme dostali o 25 mld. viac, než sme do Európskej únie prispeli. To je, dámy a páni, kolegovia, kolegyne, 5-tisíc euro v čistom na každého jedného obyvateľa Slovenskej republiky. To bola jedinečná príležitosť pozdvihnúť ekonomiku investíciami do infraštruktúry, do vzdelávania, do inovácií. Ale najmä Ficove vlády, nielen, ale najmä Ficove vlády túto príležitosť trestuhodne premrhali. Stále sme sa nenaučili čerpať eurofondy. Pokiaľ ide o túto vládu, alebo pokiaľ ide o obdobie do roku 2027, tak Slovensko vyčerpalo 3 % z dostupných zdrojov.
Na porovnanie, Česká republika štyrikrát viac. A napriek týmto miliardám z Európskej únie je naša infraštruktúra dnes v tristnom, v žalostnom stave. Takmer polovica zo všetkých 1 938 mostov na cestách I. triedy, takmer polovica z nich je v nevyhovujúcom technickom stave, dámy a páni.
Strašne veľa sa hovorilo, pán premiér to sľuboval, o diaľnici do Košíc. Už to tak zľudovelo. Tak zas, posledný rok sa nepodarilo otvoriť ani jeden kilometer diaľnic. My sme len za, ani za 25 rokov nedokázali dostavať jeden tunel. Za ten istý čas Poľsko postavilo celú hustú sieť diaľnic. A čerešnička na torte, my si od tohto roku platíme za diaľničné poplatky viac.
Poďme teraz sa pozrieť na zdravie, na kvalitu života našich ľudí po štrnástich rokoch vlády Roberta Fica. Odvrátiteľné úmrtia. A to sa asi zhodneme, že je relatívne dôležitá štatistika pre život ľudí na Slovensku. Odvrátiteľné úmrtia na Slovensku sú tretie najvyššie v Európe. Tretie za Rumunskom a Bulharskom. To je každý rok viac ako 11-tisíc ľudí, ktorí zomrú, ale nemuseli by, keby zdravotníctvo bola štrnásť rokov premiérska téma, keby fungovalo tak ako v iných krajinách, ako v susedných krajinách. Ministerstvo zdravotníctva nebolo za tie roky schopné postaviť ani jednu novú nemocnicu. A ešte aj, a to sa týka tejto vlády, tejto poslednej, ešte ani vymeniť potrubie v nemocnici sa nedá bez závažného podozrenia.
Dôležitý ukazovateľ je aj dĺžka dožitia v zdraví. Tu sme opäť tretí od konca v Európe, tretí od konca. A naši muži seniori sú dokonca úplne na poslednom mieste. To znamená, že v zdraví sa dožívajú úplne najkratší čas v celej Európskej únii. Prečo to tak je? Prečo slovenskí seniori musia zomrieť skôr a chorľavejší než českí? V čom sú horší? Viac fajčia? Menej športujú? V čom to je? Opäť to je v politike, to je v štrnástich rokoch vlád Roberta Fica. Čiže aby som to zosumarizoval, ľudia na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami žijú v zdraví krátko, v chorobe sa nemá o nich kto starať a zomierajú príliš skoro a zbytočne.
Poďme sa pozrieť na ďalší dôležitý indikátor – vzdelanie, lebo to sa asi zhodneme, že pre konkurencieschopnosť je vzdelanie naprosto kľúčové. Pozrime sa na testovanie pätnásťročných žiakov PISA, kde sme sa od roku 2006 prepadli ešte hlbšie pod priemer krajín OECD. V roku 2006 dosahovali naši žiaci o 40 bodov menej, o 40 bodov nižšie výsledky, v roku 2022 už ten rozdiel narástol na 60 bodov. A ten najväčší prepad, dámy a páni, ten najväčší prepad v poznaní našich detí bol práve v prírodných vedách, ktoré sú, ako som vravel, kľúčové pre budúcnosť konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. V rámci V4 sme dnes v PISA testoch suverénne najhorší vo všetkých kategóriách. V matematike, v čítaní, vo vede. Boli časy, keď sme sa dokázali aspoň porovnať s Maďarskom, s Poľskom. Dnes už nie. A, samozrejme, vieme, že Slovensku chýbajú učitelia, že tie nástupné platy sú nízke, veď preto učitelia hovoria o možnom štrajku. Viete, výsledok tohto celého je, že dnes máme obrovský počet, každý piaty slovenský vysokoškolák ide študovať do zahraničia. Drvivá väčšina z nich sa nikdy nevráti. Opäť si to porovnajme, pred pätnástimi rokmi to bolo o tretinu menej. Porovnajme si to s Českou republikou, kde je to stabilne 4 % študentov, ktorí idú študovať do zahraničia. Slovensko dnes nemá ani jednu, ani jednu univerzitu, ktorá by zniesla porovnanie s medzinárodným prostredím, ktorá by sa umiestnila na atraktívnom mieste v tých medzinárodných rebríčkoch.
A viete, tá situácia, idem ďalej, nie je o nič lepšia v ďalšej oblasti, ktorá je dôležitá pre kvalitu života ľudí a je špeciálne dôležitá, mala by byť pre sociálno-demokratickú stranu a vládu. A to je bývanie. Slovensko má druhé najmenej dostupné bývanie v Európe. Na kúpu bežného bytu na Slovensku treba trinásť hrubých ročných platov. A to je ďalší z faktorov, ktorý vedie Slovensko, vedie Slovákov, Slovenky, špeciálne mladých ľudí k odchodu do zahraničia, lebo nie všetci sme si zohnali nejakým spôsobom peniaze na luxusný byt, no a keď nemáte kde bývať, tak je omnoho jednoduchšie odísť preč. No a tým sa dostávam k obrovskému problému, a tým je emigrácia.
Za posledných pätnásť rokov, dámy a páni, opustilo našu krajinu asi 300-tisíc ľudí. Prevažne mladých ľudí. Naše regióny sa vyľudňujú a naša vlasť týmto krváca. Ale nejde len o tie pretrhané ľudské väzby, rodinné väzby, lebo to sú často veľmi pracovití ľudia, vzdelaní ľudia a strácame obrovský ekonomický kapitál. Prichádzame s každým jedným Slovákom, Slovenkou, ktorý odíde do zahraničia, prichádzame o 2,8 milióna euro. Takže kumulatívne, ak by sme mali vlády, ktoré nevyháňajú ľudí von, tak sme mohli mať o 3,8 HDP viac. Ale samozrejme, že nič z tohto nezaznie z úst predsedu vlády alebo ďalších kolegov dnes v najbližších dňoch. Samozrejme, že budeme riešiť vážnu iniciatívu ohľadom transrodových ľudí, lebo to je dôležité, nie tieto problémy, s ktorými sa tu boríme.
Hovoril som o ľuďoch, ktorí odchádzajú. Ale potom sú tu ľudia, ktorí zostávajú. A ktorí zostali, tak vďaka vládam Roberta Fica sa tu majú oveľa horšie, žijú v oveľa horšom prostredí. Doslova sa im dýcha horšie. Začnem takou klasickou témou, ktorá je stále obrovský problém, a to je fakt, že takmer tretina ľudí na Slovensku stále nemá pripojenie na verejnú kanalizáciu. A to sme mali dvadsať rokov eurofondov na to. A tu zaostávame nielen za vlastnými plánmi, ale aj za našimi záväzkami voči Európskej únii. A táto nedobudovaná infraštruktúra, to, že nám chýba tá kanalizácia, to potom znamená omnoho vyššie poplatky za likvidáciu odpadových vôd a, ako som vravel, omnoho horšiu kvalitu životného prostredia.
A Slovensko zaostáva opäť v medzinárodných porovnaniach aj v takých indikátoroch, ako je čistota vzduchu. A to sú tragické dopady, dámy a páni. Aktuálne zvýšené koncentrácie prachových častíc vedú k 1 600 predčasným úmrtiam každý rok. Keby sme to spočítali za tých štrnásť rokov, to je 22-tisíc ľudí, ktorí nemuseli zomrieť. To sú niekoho otcovia, príbuzní, sestry či vnuci. Doslova sa nám dýcha horšie každý rok, ale samozrejme, že musíme riešiť svetový mier a LGBT ľudí.
To, čo je podstatné a čo všetci na Slovensku vedia, je, že my sme neboli odsúdení, keď sme vstupovali do Európskej únie, byť na posledných priečkach. Ja si to pamätám, že sa ešte hovorilo o tom, že predbehneme Portugalsko, čo, mimochodom, sa Čechom už podarilo, alebo aj niektoré západoeurópske štáty. Málokto predpokladal, že na tom dnes budeme tak zle, že v takmer akomkoľvek ukazovateli – či už bohatstva, životnej úrovne, alebo zdravia – budeme na posledných priečkach. A to, že tam sme, je dielom politikov, nie ľudí, a najviac jedného politika, dámy a páni. Pána Roberta Fica. A to, viete, to ja považujem v niečom za ten najväčší hriech. Ja už tu nechcem spomínať a nebudem sa vracať ku všetkým tým korupčným kauzám a zlodejinám a podobne. Ale keby ste napriek nim, pán premiér, dokázali využiť tú moc, ktorú ste mali, ak by ste ju dokázali využiť a posunúť Slovensko aspoň v jednej jedinej oblasti v zásade dopredu, tak všetko toto by sa mi tu hovorilo omnoho ťažšie. Ale vy ste tú moc využili iba pre zveľaďovanie moci samotnej. A to je, ako som povedal, to je pre mňa a pre moju generáciu, ale aj všetky nasledujúce ten najväčší hriech.
Dámy a páni, pred nejakým pol rokom sme tuto v pléne Národnej rady schválili zákon, tzv. lex atentát. A súčasťou tej novely, súčasťou tých zmien bola aj doživotná renta pre predsedu vlády. A hoci moja politická strana, poslanci PS, ale aj ďalší poslanci a poslankyne opozície hlasovali proti, dnes sa mi javí, že to bol možno prezieravý krok, lebo dnes, keď sa verejná mienka obracia proti vám, pán premiér, keď máte koalíciu rozhádanú a keď zjavne nemáte už Slovensku čo ďalej ponúknuť, tak dnes je dobrá príležitosť to využiť, využiť tú rentu, pán premiér, a nechať priestor politikom a političkám, ktorí majú chuť, ktorí majú energiu pracovať pre ľudí na Slovensku. Je čas odísť na dôchodok, tým chcem povedať. Ale bude dobre zaplatený. Potom môžte cestovať, pán premiér, do Vietnamu, do Moskvy, do Ankary a nikto sa o to nebude zaujímať, nikto vás za to nebude kritizovať. A ja, samozrejme, nečakám, že to využijete, pán premiér, lebo moc je príliš silná droga. Však to je v poriadku. Vyhrali ste voľby a ak v tom hlasovaní, ktoré predpokladám, bude dnes niekedy v noci, ak vás podržia kolegovia a kolegyne z koalície, tak toto trápenie bude pokračovať. Bude pokračovať chaos v Národnej rade, bude pokračovať nestabilita na politickej scéne, vzájomné vydieranie medzi koaličnými partnermi a postupný rozklad inštitúcií tohto štátu. Bude pokračovať celá tá stagnácia a úpadok, o ktorých som hovoril. Až možno nakoniec vyvrcholí návrhom na vystúpenie Slovenska z Európskej únie. Uvidíme. (Reakcie z pléna.)
Naopak, to, čo bude, to, čo bude rásť úmerne tomu, ako bude narastať chaos, bude rásť agresivita z vašej strany, dámy a páni z koalície, a túžba po pomste voči novinárom, voči opozícii, voči študentom a mladým ľuďom, voči psychológom a nakoniec voči úplne všetkým, ktorí si napríklad prajú zostať v Európe alebo ktorí majú odvahu kriticky prejaviť svoj názor a ktorí sa chcú mať lepšie, ako sa majú dnes. Voči týmto všetkým bude nakoniec namierená agresia a pomsta, lebo týmto smerom to ide. Ale ten problém pre vás, pán premiér, pre koalíciu je, že tých ľudí je na Slovensku väčšina. Slovenská spoločnosť je silná a nenechá sa zlomiť a už vôbec nie silou. Už vôbec nie silou. A viete, preto ma mimoriadne znepokojuje, s akou ľahkosťou sa tu hovorí o nejakom majdane. Hovorí sa o ňom, pán premiér o ňom hovorí v kontexte pokojných zhromaždení, ktoré sa konajú, konali a budú konať v slovenských mestách. Konali sa aj za minulej vlády, budú sa konať aj teraz. To sú zhromaždenia, ktoré organizuje občianska spoločnosť. Tam chodia aj rodiny s deťmi, čo je úplne normálne, čo je úplne zdravé v demokratickej krajine.
A uvedomujete si, o čom vlastne hovoríte, keď hovoríte o majdane, čo to vnášate do našej spoločnosti? Lebo majdan znamená sto mŕtvych civilistov, ktorých zastrelili bezpečnostné zložky. Ja pevne verím, pán premiér, že ste to vyslovili len v zápale mobilizačného videa, ale treba vážiť slová. Treba vážiť slová, lebo nie ste dvanásťročný youtuber, toto nie je sranda.
Dámy a páni, realita a pravda je taká, že len diktátori sa boja zmeny, ktorá by prišla cez ulicu. Len diktátori sa obávajú prevratov. Demokratické vlády nie. Demokratické vlády sa obávajú, že stratia väčšinu v zákonodarnom zbore alebo že stratia väčšinu medzi voličmi. To prvé sa môže odohrať už čoskoro a to druhé sa môže odohrať pri najbližších voľbách.
Pán premiér, nebude to žiadny majdan. Bude to porážka v demokratických voľbách. Presne z tých dôvodov, o ktorých som hovoril, ktoré sú uvedené v našom návrhu. A ja už teraz viem, že tá predvolebná kampaň bude mimoriadne nechutná, bude ostrá, ale my sme pripravení. A ja osobne ako predseda najsilnejšej opozičnej strany som pripravený vás vymeniť. A teraz... (Búrlivá reakcia pléna.) Ja nebudem kričať... (Potlesk.) A ja nebudem v kampani ani kričať, ani sa vyhrážať násilím.
A možno, pán premiér, vy ste zvyknutý na osobný konflikt v politike, však teraz sme to pred polhodinou videli, ale sklamem vás, to nie je úplne môj štýl, ja to takto nebudem viesť. Pre mňa to nie je osobné. Pre mňa to nie je osobné napriek všetkému tomu lynču, ktorý ste spustili voči mojej rodine. Moja ambícia v tomto je úplne prozaická, ja nepotrebujem ani moc pre moc samotnú, ja chcem iba to, čo možno kedysi dávno ste chceli aj vy, to neviem, ale už ste to dávno stratili. Túžbu slúžiť ľuďom na Slovensku, aspoň o niečo zlepšiť ich život. Lebo ono je to v tomto nesmierne jednoduché. Ľudia na Slovensku nechcú, nechcú utekať preč, chcú sa mať lepšie tu doma so svojimi blízkymi. Nechcú vyššie dane a vyššie ceny, a pritom sa pozerať na svojich politikov, ako si užívajú luxus za štátne peniaze. Ľudia na Slovensku chcú normálny, kvalitný, dôstojný život v Európskej únii a nie sa ocitnúť niekde v Bielorusku. Chcú bezpečnosť od zlodejov, kriminálnikov, ale aj od hackerov a nestačia im silácke, prázdne reči o suverenite.
Dámy a páni, ľudia na Slovensku chcú v politike pokoj a nie agresivitu, neustále napätie a konflikt. A oni chcú pestovať naše vlastenectvo, našu národnú kultúru, chcú ju rozvíjať a nie sa hádať o hymne. Chcú rovnosť pred zákonom a nie amnestie pre vyvolených. A zo všetkého najviac chcú mať vládu, ktorá bude pracovať pre nich, nie pre cudzie imperiálne mocnosti. A teraz, to je dôležité, to platí nielen pre voličov opozície, ale aj pre voličov koalície, aj pre vašich voličov. Aj ja, aj moji kolegovia z opozície urobíme všetko pre to v najbližších mesiacoch, rokoch, aby sa o tom dozvedel každý jeden volič v koaličnej strane. O vašich zlyhaniach, o vašich nesplnených sľuboch, o zmarených príležitostiach. Pracujeme na tom dnes a denne, pôjdeme do každého mesta, ktoré je baštou koaličných strán, do každej dediny, budeme mať desiatky, stovky diskusií s vašimi voličmi, aby sme im ukázali, o koľko lepšie sa im mohlo žiť, keby boli pri moci iní politici.
Dámy a páni, budem už končiť a ako predkladateľ chcem požiadať toto plénum, aby ste vyslovili podporu nášmu návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Ja som si ale úplne istý, že bez ohľadu na to, ako toto hlasovanie dopadne, tak to vysvedčenie vláda dostane pri najbližších voľbách, kedy, kedykoľvek už budú. A ja som si istý, že keď ľudia pôjdu k voľbám, aj vaši voliči, tak si povedia, nie s hnevom, možno niektorí áno, ale väčšina len tak úplne sucho, lakonicky, že už stačilo. Že už treba niečo zmeniť. Že po tých rokoch premrhaných šancí to nemôže ísť takto ďalej, lebo sme sa ocitli v slepej uličke. Jednoducho si v tej volebnej miestnosti povedia, že je čas, pán premiér, aby ste išli na svoj veľmi dobre zaplatený politický dôchodok.
Dámy a páni, končím, prosím, otvorte rozpravu, pán predsedajúci, a ja sa potom do nej hlásim pri najbližšej možnej príležitosti.
Ďakujem veľmi pekne. (Dlhotrvajúci potlesk.)
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie 21.1.2025 9:39 - 9:39 hod.
Michal ŠimečkaChcem povedať, že som veľmi rád, že si pán predseda vlády našiel čas pomedzi stretnutia s Vladimírom Putinom, s pánom Erdoganom, s pánom Orbánom, že má čas a prišiel aj sem. A ja rozumiem, že pán premiér sa asi cíti...
Chcem povedať, že som veľmi rád, že si pán predseda vlády našiel čas pomedzi stretnutia s Vladimírom Putinom, s pánom Erdoganom, s pánom Orbánom, že má čas a prišiel aj sem. A ja rozumiem, že pán premiér sa asi cíti lepšie v spoločnosti diktátorov než v sídle slovenskej demokracie, ale o to viac si ceníme, že je tu dnes s nami. A ja budem vo svojom vystúpení adresovať mnoho slov pánovi predsedovi vlády, tak teraz na úvod mi dovoľte povedať, že sa nebudem zakaždým otáčať, pán premiér. Prosím, neberte to ako prejav neúcty voči vašej funkcii.
Nebudem robiť bordel, dámy a páni, nebudem robiť bordel, ako pán premiér sľuboval, toho bordelu už máte dosť vo vládnej koalícii a, bohužiaľ, vďaka vám ho máme dosť aj v našej krajine. Nebudem nikoho vulgárne urážať, ako to robí premiér vo svojich videách, to tu prenechám iným, iným v tejto sále. Jednak, jednak to nie je môj štýl a jednak je to to posledné, čo ľudia na Slovensku od svojich zástupcov očakávajú. Neplatia nás za to, aby sme sa tu hádali, aby sme sa urážali navzájom a už vôbec nie, aby sme urážali samotných občanov, posielali im odkazy o fackách a podobne.
A zároveň si uvedomujem, že táto rozprava sa odohráva vo veľmi vypätom momente, vo veľmi vypätej chvíli, pár dni po tom, čo zazneli slová z úst predsedu vlády o majdane, o prevrate a tieto slová adresoval slušným občanom Slovenskej republiky, ktorí pokojným spôsobom využívajú svoje ústavné právo zhromažďovať sa. Takže považujem za vhodné, pán premiér, aby dnes aspoň jeden z nás hovoril triezvo, normálne, bez bludov a paranoje.
Očakávam, bohužiaľ, že vaše vystúpenie, vystúpenie ministrov aj koaličných poslancov bude opačného rázu. Očakávam, že budeme počuť veľa o Zelenskom, že budeme počuť veľa o Sorosovi, o mimovládnych organizáciách, o prevrate, možno o mojej rodine. Budeme počuť o tom, ako sme zosnovali atentát. Možno sa dozvieme niečo aj o novej iniciatíve proti LGBT ľuďom.
Rád by som sa mýlil, dámy a páni. Rád by som sa mýlil, ale obávam sa, že táto vláda si už nevie pomôcť. Že nič iné už nedokáže vymyslieť. Že v tomto naozaj, vážená koalícia, ste smutne predvídateľní. Že tu budete rozprávať čokoľvek dnes a akokoľvek dlho, keďže na rozdiel od poslancov nemáte obmedzený čas, čokoľvek, čo vyvolá novú vlnu nenávisti a strachu, čo opäť rozdelí spoločnosť, aby ste prekryli všetky tie zlyhania, o ktorých sa tu budeme rozprávať. Aby ste ľuďom na chvíľu, aspoň na chvíľu znovu zalepili oči. Ale, dámy a páni z koalície, nebude to fungovať, nepomôžu ani desiatky ľudových múdrostí a metafor, alebo rôzne trolie farmy, pretože, pán premiér, reči sa hovoria a chlieb sa je. A môžete chvíľu a dokonca aj roky klamať nejakú časť voličov a uspieť s tým vo voľbách, ale nemôžte klamať všetkých a večne, ako hovoril Abraham Lincoln. Možno niekde áno, možno v Rusku, ale nie v slobodnom a demokratickom Slovensku, lebo tu vás realita nakoniec dobehne. Lebo sú to aj vaši voliči, pán premiér a dámy a páni z koalície, aj vaši voliči dnes tŕpnu, keď sa pozerajú na cenovky v obchodoch. Aj oni musia chodiť nakupovať do Poľska, aby dokázali vyžiť z čoraz menšieho rodinného rozpočtu. Aj vaši voliči si dnes ničia autá na našich rozpadnutých cestách. Zbytočne stoja v zápchach pod Strečnom či v Ružomberku aj vaši voliči po rokoch a rokoch vašej vlády. Aj oni dnes a ich príbuzní umierajú vo vašom zdevastovanom a rozkradnutom zdravotníctve, čakajú v obavách celé mesiace na vyšetrenia u špecialistov. Aj vaši voliči a ich deti musia chodiť do škôl, na ktoré ste roky kašľali, aby sa potom ich deti okamžite po maturite zdvihli a odišli zo Slovenska a už sa nikdy nevrátili. A sú to špeciálne voliči SMER-u alebo strany HLAS, ktorí svoje deti a svoje vnúčatá nevidia celý rok a spoznávajú ich cez WhatsAppy na prázdniny.
A čo je podstatné, čo je podstatné, dámy a páni, všetci títo ľudia a všetci ľudia na Slovensku zároveň vidia, že v iných krajinách, podobných nám, sú potraviny aj tovar lacnejšie, platy sú tam vyššie, služby sú tam lepšie. A to netreba chodiť ani do Nemecka alebo Holandska, stačí ísť do Poľska alebo do Českej republiky. A ľudia si, prirodzene, kladú otázku, ako je to možné? Prečo to u nás nefunguje, keď sme len nedávno boli na veľmi podobnej úrovni? V čom sme my Slováci horší? A dajú si tú najjednoduchšiu odpoveď. Hovorí sa tomu Occamova britva. Tá najjednoduchšia odpoveď a tá znie, 14 rokov vlády Roberta Fica. To je tá odpoveď. A teraz to, čo vravím, aj to, čo budem hovoriť, prosím, vnímajte nielen ako moju kritiku, alebo ako vystúpenie v hlasovaní o nedôvere vlády. Vnímajte to, prosím, aj ako generačnú výpoveď alebo, ak chcete, generačnú obžalobu.
Ja som mal osem rokov, dámy a páni, mal som osem rokov, keď sa pán Robert Fico prvý raz stal poslancom tejto Národnej rady Slovenskej republiky. Pán premiér, väčšinu môjho dospelého života ste boli predsedom vlády môjho štátu. Mali ste k dispozícii... (Reakcia z pléna.)
Krásne, pán poslanec, krásne! Naozaj primerané tomuto momentu. Gratulujem, gratulujem!
Pán premiér, mali ste k dispozícii všetku potrebnú moc. Všetky páky, štruktúry štátu, dokonca aj miliardy z Európskej únie, aby ste Slovensko niekam posunuli, aby ste v niečom zlepšili život ľudí na Slovensku. A pripomínam, že prakticky celý váš život, pán premiér, vás ľudia platia z daní. A teda ja sa pýtam, menom svojím, menom celej mojej generácie, ale miliónov voličov na Slovensku, kde sú výsledky. Kde sú tie výsledky? Čo Slováci a Slovenky dostali za tie milióny, ktoré vám išli na váš plat a ešte pôjdu na vašu rentu? Čo ste dosiahli za 14 rokov vládnutia?
A ja vám to hneď pripomeniem. Hneď budem hovoriť o tých výsledkoch. A pôvodne som chcel v tomto vystúpení sa venovať najmä tým tristným výsledkom nielen tejto, ale všetkých tých vlád Roberta Fica za 14 rokov, lebo to je gro tohto návrhu o vyslovení nedôvery vlády, ale, bohužiaľ, a dostanem sa k tomu, dostanem sa k tomu, ale, bohužiaľ, faktom je, že medzi podaním nášho návrhu a touto schôdzou sa situácia dramaticky zmenila, dámy a páni. Dostali sme totiž jasnú správu, čo vy, pán premiér, zamýšľate s našou krajinou. A teraz nielen s mojou generáciou, ale aj s generáciou mojej štvorročnej dcéry. Túto správu, túto informáciu nám sprostredkoval podpredseda Národnej rady pán Pavol Gašpar. (Reakcia z pléna.) Moja chyba, pán Tibor Gašpar. Mýli sa to. A, pán premiér, vy ste tu správu nedementovali, práve naopak, ešte ste ju potvrdili.
Teda aby sme sa nevyhli nedorozumeniam, budem pána Gašpara, pána Tibora Gašpara v tejto chvíli citovať: "SMER nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z Európskej únie alebo NATO, ale obidve tieto združenia sa vyvíjajú v čase, menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme do nich vstupovali, a preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z Európskej únie.“
Takže v tejto chvíli, v tejto chvíli vystúpenie z EÚ nie je prioritou a cieľom strany SMER, ale raz ním môže byť. Dnes ešte nie je, ale možno o týždeň, o rok sa do toho už pustíte plnou parou, dámy a páni zo SMER-u. A preto potrebujete, aby dvere von z Európskej únie ostali otvorené. A teraz ja naozaj neviem, či je to nejaká strategická komunikačná hra. Je to balónik, ktorý ste vypustili, aby ste zistili reakciu verejnosti, možno je to naozaj omyl pána podpredsedu Gašpara, možno vyzradil niečo, čo si v SMER-e vravíte len interne, potichu. Nemalo sa to dostať na verejnosť, ja neviem. Ale v tejto chvíli je to už jedno, pretože slová pána podpredsedu Gašpara sa nedajú čítať inak než ako potvrdenie toho, pred čím sme my, teraz hovorím aj Progresívne Slovensko, aj celá opozícia, už varovali, že vláda SMER-u pripravuje pôdu na vyvedenie Slovenska z Európskej únie. No a zhodou okolností, zhodou okolností tieto slová pána Tibora Gašpara prichádzajú pár dní po tom, ako sa vrátil z Moskvy.
A zároveň evidujem, pán premiér, že ste otvorili tému zmeny zahraničnopolitickej orientácie v rámci nového, alebo upraveného memoranda najvyšších ústavných činiteľov. A zhodou okolností tiež pár dní po tom, ako ste sa vrátili z Moskvy, pán premiér. Keby som bol ako vy, keby som klamal, ako klamete vy o Progresívnom Slovensku, tak by som povedal nasledovné. Povedal by som, že ste si išli do Moskvy po noty a že teraz konáte podľa nich. Že ste v Moskve pánovi Putinovi sľúbili, že vytrhnete Slovensko z Európskej únie a pripojíte ho k Ruskej federácii. Keby som bol ako vy, keby som bol ako vy a keby som klamal a konšpiroval, tak by som povedal, že ste mu sľúbili, že vyšlete slovenských vojakov, aby bojovali za ruskú armádu v jej imperiálnych vojnách.
Ale ja nie som ako vy, páni zo SMER-u, ja nie som ako vy, preto sa budem držať faktov a skonštatujem fakt, ktorý vyplýva zo slov pána Gašpara, že najväčšia vládna strana pripúšťa vystúpenie zo Slovenska a z Európskej únie ako možný politický cieľ a riešenie. A ja to samo osebe, tieto slová, túto možnosť považujem za natoľko existenčné ohrozenie našich národných záujmov, že na vyslovenie nedôvery vlády už nepotrebujeme nič iné. Lebo povedzme si, o čom sa tu vlastne rozprávame, dámy a páni, povedzme si veľmi prakticky.
Odchod z Európskej únie by znamenal faktický kolaps slovenskej ekonomiky aj slovenskej štátnosti, ako ju poznáme. Znamenal by dramatický prepad do chudoby, znamenal by, že nezamestnanosť okamžite vyletí hore, znamenal by prepad, zabudnutie na akýkoľvek ekonomický rast, nevedeli by sme si požičať peniaze alebo s dramaticky vyššími úrokmi. Rozpadli by sa všetky obchodné, právne a iné väzby s našimi najbližšími partnermi. Nastal by masívny odchod kapitálu a ľudí zo Slovenska, nehovoriac teda, nehovoriac... Pani poslankyne, dostanem sa aj k Anglicku. Dostanem sa aj k Anglicku. Nehovoriac o tom, že by sme prišli o miliardy z eurofondov a z plánu obnovy. A tieto peniaze, nielen teraz, ale aj v minulosti predstavovali gro všetkých verejných investícií na Slovensku. Z toho sme postavili všetky tie cesty, školy, domovy dôchodcov, čističky odpadových vôd, okresné úrady a všetko ostatné. A dokonca by sme museli peniaze do európskeho rozpočtu aj vracať, pani poslankyňa, ako Veľká Británia. Museli by sme ich aj vracať, ak by sme odišli z Európskej únie. Zároveň by to znamenalo uzavretie hraníc, predpokladám, s našimi susedmi. Možno návrat k slovenskej korune, ktorá by okamžite čelila tlaku a inflácii, dokonca hyperinflácii pravdepodobne.
A teraz toto je scenár, toto je scenár, ktorý strana SMER pripúšťa ako svoj možný politický cieľ? Takúto katastrofu chcete ponúknuť ľuďom na Slovensku? Takto všetkým ukradnúť budúcnosť?
Ako ste, pán premiér, neraz povedali na zasadnutí európskeho výboru, teraz to hovorím ja, ja mám z vás hrôzu. Z tohto mám hrôzu.
Ale máme šťastie. Ale máme všetci šťastie, pretože na rozdiel od politikov SMER-u si väčšina ľudí na Slovensku uvedomuje, čo je náš spoločný záujem, kde sú naše priority a čo je dobré pre Slovensko, čo je dobré pre ľudí na Slovensku, pre rodiny, pre domácnosti a pre ekonomiku. A preto podľa rôznych prieskumov až 70 % ľudí na Slovensku podporuje členstvo v NATO a v Európskej únii.
Ale teraz tam nejde iba o nejaké štatistiky, prieskumy. Keď sa stretávame s ľuďmi po celom Slovensku, je to cítiť. Intuitívne cítia, že aj kultúrne a civilizačne máme bližšie k Čechom, Poliakom, Nemcom než k Azerbajdžanu alebo Kazachstanu. To nič zlé voči nim, ale sem patríme. Zároveň ľudia predsa chcú mať životnú úroveň ako v rakúskom alebo moravskom pohraničí a nie ako niekde v Dagestane, v strednej Ázii, alebo v Podnestersku. To všetci ľudia vedia, a preto, mimochodom, a preto dôverujú európskym inštitúciám viac než vašej vláde.
A na tomto mieste by som veľmi rád upozornil na jeden dôležitý fakt a to je ten, že pán predseda vlády nemá mandát od voličov ani od tejto Národnej rady na takéto radikálne zmeny v našej zahraničnej politike, nehovoriac o úvahách o vystúpení z Európskej únie. V tejto Národnej rade medzi vami je minimálne polovica poslancov a poslankýň, ktorí si prajú kontinuitu. Čiže ak tu niekto hovorí o prevrate, tak ja sa pýtam, čo má k nemu bližšie, pokojné zhromaždenie, alebo snaha bez demokratického mandátu vyviesť Slovensko z európskej rodiny? Čo má k nemu bližšie?
Ale, pán premiér, ak je toto naozaj priorita a cieľ strany SMER, tak si vypýtajte nový mandát od voličov, pokojne aj v predčasných voľbách. Dajte si to do predvolebného programu, vystúpenie Slovenska z Európskej únie. Oslovte tým voličov. Smelo do toho! Nám, opozícii, to veľmi uľahčíte. Potom si nám stačí iba otvoriť pukance.
A teraz sa obraciam na vás, pani poslankyňa, lebo veľa ľudí si možno vraví, že veď aj Veľká Británia odišla, nič dramatické sa nestalo. Ale už aj Briti sami vedia, aký to bol dramatický omyl, že ich to stálo miliardy a miliardy libier, že sa im zastavil ekonomický rast. Už dnes si väčšina Britov praje, aby sa to nikdy nestalo, aby sa mohli vrátiť späť. A pozor, my nie sme Veľká Británia, to je ten podstatný rozdiel. My nie sme Veľká Británia, my nie sme ostrov oddelený morom s vlastnou menou, s vlastnými vzťahmi obchodnými po celom svete, s vlastným finančným centrom, akým je Londýn. My sme relatívne malý štát v strede Európy, závislý na otvorenej ekonomike a na medzinárodnom práve. Takmer 90 % obchodu, investícií máme zo západu, zo západnej Európy primárne. Státisíce našich ľudí žijú, študujú, pracujú v Európskej únii. To naozaj chcete toto celé ohroziť? Pán premiér, na záver svojej politickej kariéry sa zapísať do dejín ako hrobár samostatného Slovenska len preto, aby ste si udržali moc na pár mesiacov alebo na pár rokov? Tak ale potom to jasne povedzte voličom! Jasne im povedzte, v ktorom momente, v akom scenári, za akých okolností by bolo pre Slovensko výhodnejšie byť mimo Európskej únie. Čo by sme tým získali? Treba byť konkrétny, pán premiér, dámy a páni zo SMER-u, pán Gašpar, neschovávať sa za metafory, neodbiehať od témy, neútočiť, treba byť konkrétny. Aký úžitok by Slovensku prinieslo, keby sme vystúpili z Európskej únie? Žiaden. A vy to veľmi dobre viete, vy to veľmi dobre viete!
Iba taká vsuvka a neviem, či si to ľudia uvedomujú, ale už iba ten samotný výrok pána podpredsedu Tibora Gašpara a premiéra, ktorý ho podporil, už ten samotný výrok môže znamenať pre Slovensko hospodárske škody. Potenciálne milióny v investíciách a na vyšších úrokoch pri štátnych dlhopisoch. Lebo teraz si predstavte, že ste v koži investorov alebo ľudí na globálnych finančných trhoch, ako asi zareagujete na informáciu, že členstvo Slovenska v Európskej únii, ktoré doteraz bolo považované za nemenné, je vlastne predmetom debaty v najsilnejšej vládnej strane. Budete tu investovať? Predpokladám, že o tom budete tuho premýšľať. A to sú tie hospodárske škody.
A teraz ja presne viem, čo bude vaša odpoveď, pán premiér, ale aj pán Gašpar, možno pán minister Blanár odpovie, a ja presne viem, ako budete odpovedať. Že to bolo myslené iba ako varovanie, lebo nastávajú pohyby v Európskej únii, mali sme inauguráciu Donalda Trumpa a údajne sa mení svetový poriadok, nastupujú národné sily, ktoré teraz sa (zasmiatie vystupujúceho), presne tak, ktoré povstanú proti centralizácii moci v Bruseli. Je to tak, že, pani poslankyňa? To sú všetky tieto pseudofilozofické reči, ktoré vediete aj s pánom Orbánom a ďalšími, možno aj tu.
Takže ale aby sme sa nevyhli znovu nedorozumeniam, zacitujem slová predsedu vlády, ktorý vraví, citujem: "Tibor Gašpar presne pomenoval vyvíjajúcu sa situáciu." A potom o niečo ďalej, citujem: "Nie je žiadnym tajomstvom, že niektorí európski lídri ako recept na klesajúcu konkurencieschopnosť EÚ reagujú návrhmi, ktoré vedú k európskemu superštátu. Všetko má byť spoločné a má dôjsť k výraznému obmedzeniu suverenity národných štátov."
Inými slovami, ak by teda došlo k hlbšej integrácie EÚ, vtedy bude výhodné pre Slovensko, aby sme vystúpili, to bude ten moment. Hypoteticky príklad, keby sa pristúpilo k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou v Európskej rade, respektíve v Rade pri nejakých ďalších oblastiach európskych politík, to bude ten moment, pán premiér, v ktorom by sme sa radšej mali vydať cestou ekonomickej samovraždy? V čom konkrétne to bude na prospech slovenských rodín, slovenských domácností alebo slovenských pracujúcich? Povedzte mi to.
Ďalší citát: „Absolútne s ním (s Tiborom Gašparom) súhlasím, že Slovensko sa musí pripraviť na všetky možné krízové situácie, do ktorých sa EÚ môže dostať vo veľmi krátkom období.“ Tak dobre, tak povedzme, že to myslíte vážne, že Slovensko sa má pripravovať aj na scenár rozpadu a vystúpenia z Európskej únie. Tak sa potom pýtam, ako sa pripravujete, pán premiér, páni ministri, pán Kamenický a Národná banka už pripravujú prechod na novú menu? Ja neviem, keď to naozaj hrozí, pán minister vnútra už robí obrovský nábor colníkov, aby mohli strážiť naše hranice, keď vystúpime zo schengenu? Skupujeme niekde zásoby zlata? Alebo existuje nejaká pracovná skupina právnikov, ktorí teraz rozmýšľajú nad tým, ako vyviazať Slovensko zo spoločného európskeho právneho systému?
Ja sa obávam, pán premiér, pán podpredseda Gašpar, že toto vôbec nie je o príprave, lebo keď počúvam slová pána predsedu vlády o tom, že Európska únia sa rozpadne a skončí v učebniciach dejepisu podobne ako Varšavská zmluva, tak sa nemôžem ubrániť dojmu, že pán premiér si to vlastne želá. A to je na tom, dámy a páni, to najsmutnejšie.
Rád sa budem mýliť. Rád sa budem mýliť, a preto aby sme predišli týmto podozreniam, domnienkam, tak by som mal pre predsedu vlády jednu nevyžiadanú radu. Možno v čase, ktorý vám zostáva v úrade, v politike, tak sa menej venujte svetovému mieru, takejto krčmovej geopolitike a viac sa venujte skutočným problémom ľudí na Slovensku, menej Vietnamu, Moskvy, Ankary... (Reakcia z pléna. Vstup predsedajúceho.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím poslancov, zachovajte kľud v sále, aby mohol vystupujúci plynule vystupovať.
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
... a viac slovenským regiónom. (Reakcia z pléna.)
Koho som urazil, pán minister, koho som urazil? (Reakcie z pléna.) Krčmové reči sú urážka koho? Takže vám prajem... (Reakcie z pléna. Vstup predsedajúceho.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím všetkých, ukľudnite sa.
Nech sa páči, vystupujte.
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Takže prajem vám, pán premiér, menej Číny, Vietnamu, Moskvy či Ankary a viac Chtelnice, Spiša, Novohradu, viac práce pre naše vyľudnené regióny, rozpadnuté cesty a preplnené ambulancie. Lebo tie sú výsledkom vášho vládnutia a za toto vás ľudia platia. A to nehovorím len ja. To je situácia, ktorú si všimol aj prezident republiky, ktorého ste vy podporovali. Aj on hovorí, že vláda sa má viac venovať domácim problémom. Ani on už nemôže mlčať. A v tomto s ním súhlasím.
A tým sa, dámy a páni, dostávam k tej hlavnej časti argumentov, ktoré sú uvedené aj v odôvodnení nášho návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Lebo, pán premiér, kým vy cestujete po svete a potriasate si ruky s diktátormi, tak ľudia na Slovensku trpia. A vy opúšťate svojich voličov, Slovensko, v tých najťažších chvíľach. Ako by vás, a teraz prosím vás, to naozaj nie je vulgárna urážka, ako by vás už ani nebavilo vládnuť. A ono sa to dá chvíľu fejkovať a mať video o tom, ako cvičíte v hotelovej izbe, ale po chvíli sa to prejaví. A ľudia to vidia a právom žiadajú za tú výplatu, za tie dvojnásobné platy a tú rentu aj nejakú hodnotu za peniaze. A vidia to aj poslanci Národnej rady, aj vaši poslanci. My to tu počúvame dnes a denne po chodbách o tom, že pán predseda vlády už sa veľmi nezaujíma o dianie vo vnútornej politike, o tom, že už je to iba o frustrácii, o pomste. Počúvame to aj od koaličných poslancov.
A teraz, aby bol ten obraz úplný... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, prestaňme sa vzájomne urážať.
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Nie je to len o mojom pocite, nie je to len o mojom pocite, je to o konkrétnych činoch, o výsledkoch vašej práce. Tak si to zrekapitulujme, dámy a páni, čo sa dosiahlo za rok a pol, aké sú výsledky a poďme podľa rezortov a podľa ministrov.
A pozrime sa najprv na sociálno-ekonomické témy, tie chlebové témy, ktoré by vám mali byť najbližšie ako sociálnej demokracii. Všetci si pamätáme veľkolepý sľub o tom, že budú nižšie ceny potravín a že budú nižšie ceny energií. A namiesto toho máme Ficovu drahotu. V roku 2024 vzrástli ceny potravín o 2,5 % a budú rásť aj v tomto roku. Ceny energií zostali na úrovni predošlých rokov, hoci na svetových trhoch oproti tým kritickým rokom ´20 – ´23 masívne klesli a na Slovensku od januára opäť stúpajú. Aj to je výsledok vašej drahoty a tejto konsolidácie. Čiže konsolidácia na úkor rodín s deťmi a špeciálne tých, ktorí tých detí majú viac alebo, a to je v niečom najkrutejšie, lebo to sú tí najzraniteľnejší, samoživitelia a rodiny, ktoré nemajú oboch rodičov.
A je to opak toho, čo ste sľubovali ešte pred pol rokom, že nebudete dvíhať DPH, tak sa zdvihla radikálne na 23 %, zároveň sa zavádza absolútne nezmyselná transakčná daň, ktorá poškodí naše podniky a špeciálne malé a stredné podniky, ktoré sú pilierom našej ekonomiky.
Aby sme to dali do čísel, tak rodiny s deťmi od 1. januára prídu o 940 eur ročne kvôli konsolidačnému balíčku a kvôli nižším daňovým bonusom. A ten problém je v tom, že tá obeta je v skutočnosti zbytočná, pretože tie peniaze sa znovu prejedia. A vidíme to, že napriek, alebo vlastne vďaka tejto konsolidácii sa nám dusí ekonomika, naďalej nám rastie dlh, požičiavame si stále drahšie. Čiže po dvoch rokoch uťahovania opaskov je táto vláda na tej istej úrovni deficitu, ako keď sa ujímala moci. Čiže to nemá ani ten efekt, o ktorom ste celý ten čas hovorili. A preto tejto konsolidácii neuverili ani ratingové agentúry, ktoré nám znížili rating. Čo teda, samozrejme, znamená viac výdavkov na úroky za štátny dlh a menej peňazí pre služby pre ľudí na Slovensku.
A v tomto bode sa chcem pristaviť pri tej citlivej kauze Vietnam a tej slávnej vani v izbe za 6-tisíc euro. A pozrite, ja z toho nechcem robiť populizmus, lebo tu nejde... prosím vás, utíšte sa ... lebo tu nejde o ten luxus alebo papalášizmus. Tu nejde o to, kto sa... (Reakcia premiéra.)
Pán premiér, prosím, nechajte ma hovoriť, potom budete hovoriť vy o mojej rodine. (Reakcie z pléna.)
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR
Poprosím všetkých, aby sme sa ukľudnili v sále.
Pán poslanec, pán poslanec, ja vám nemôžem zakázať hovoriť klamstvá a nepravdy, to vám nemôžem zakázať, ale skúste byť neosobný a nešíriť nenávisť a neznášanlivosť svojimi výrokmi, dobre? (Ruch v sále.)
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Pán predsedajúci, ak toto, čo som doteraz hovoril, je šírenie neznášanlivosti, tak vám doporučujem vypočuť si ktorékoľvek video pána predsedu vlády. (Potlesk.)
Ale chcem sa pristaviť pri tej kauze Vietnam a nechcem, nechcem z toho robiť populizmus, lebo mne nejde ani o ten luxus, ako som vravel, ani o ten papalášizmus, ani o zlaté vane. Mne ide o ten kontext a ten je dôležitý. Doprajeme komukoľvek akúkoľvek dovolenku, ten problém je, že v tej istej chvíli, v tej istej chvíli vaša vláda žiada od ľudí, aby sa uskromnili, žiada od ľudí, aby si utiahli opasky, a chce im vysvetliť, aby prijali fakt, že konsolidácia, vyššie dane, vyššie poplatky, že to je nevyhnutnosť. Ale ako to môžu urobiť, keď v tej istej chvíli vidia svojho predsedu vlády, ako trávi čas v luxusnom hoteli? Mne ide o to načasovanie. To je problém, lebo to je otázka nejakého základného spoločenského sociálneho zmieru, nejakého pocitu súdržnosti. Lebo bez ohľadu na to, ako to bolo, a do toho nechcem ísť, kto komu čo platil a ako dlho, ale to je hotel, na ktorý si človek s priemerným platom by musel odkladať šesť mesiacov. A v tej istej chvíli chcete od ľudí, aby všetko bolo drahšie, lebo to je treba, lebo máme dlh. To je na tom ten problém a to isté sa týka aj dvojnásobných platov a to isté sa týka aj nových tryskáčov, ktoré pán minister, pán minister obrany nakupuje. Akú potom legitimitu, aký, aký kapitál má táto vláda, aby ešte ďalej konsolidovala, čo bude potrebné, aby ďalej presviedčala ľudí, že sa ešte viac musia uskromniť po tomto celom?
Ale poďme na ďalšiu oblasť, poďme na zdravotníctvo. To je oblasť, ktorá je pre ľudí na Slovensku asi najviac citlivá, a teda trápi ich zo všetkého najviac okrem drahoty, ale nie je premiérska z nejakého dôvodu. A my vieme, že na Slovensku nám chýbajú tisíce a tisíce sestier, špecialistov, pediatrov, že sa rušia detské pohotovosti, že na vyšetrenie sa čaká stále dlhšie. Pamätám si, že lekárske výpovede, to bolo pred necelým mesiacom, sa riešili tak, že sa lekárom hrozilo väzením, a tí lekári, ktorí tu zostali a ktorí sa pokúsili prinútiť vládu k nejakej systémovej zmene, ktorú ona ani neplánovala urobiť počas prvého roku, tak tým bolo hrozené, že skončia v base. A oni sa mohli rovnako zobrať ako všetci ostatní, odísť zo Slovenska a potom by to tu už úplne kľaklo.
A to nehovoriac o ďalších zlyhaniach v tomto rezorte. Neviem, či ste sledovali debatu o novej národnej univerzitnej nemocnici, tak opäť sme na začiatku, lebo vláda zmenila lokalitu, tak teraz to má byť Ružinov, takže začíname od nuly. Takže teraz už nikto nevie odhadnúť, ktorá generácia, či mojej dcéry, či jej detí reálne niekedy vkročí do tej nemocnice. A namiesto podpory zdravia a zdravotníkov podporujete šarlatánov ako tu pán prítomný poslanec Kotlár, ktorý všetkých poctivých lekárov zahanbuje rečami o nejakých satanistických biologických zbraniach. (Reakcie z pléna.)
Som... Pán minister, pán minister... (Zaznievanie gongu.) Použil som jeho slová, pán minister. Pán minister. (Reakcie z pléna.) Koho som urazil, pán minister? Koho som urazil? Veď ja iba reprodukujem slová dotyčných ľudí. (Reakcia z pléna.) To som vôbec o ňom nepovedal. (Reakcie z pléna.)
Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Prosím, aby ste... (Reakcie z pléna.)
Šimečka, Michal, poslanec NR SR
Povedal som, že šarlatánov ako... (Zaznievanie gongu, reakcie z pléna.) A prosím vás, budete potom rozprávať celé hodiny, tak si skúste vypočuť aspoň to, čo vám hovorím o výsledkoch vašej vlády. (Reakcia z pléna.)
Pán minister, udržte sa aspoň na chvíľu ticho, prosím. Zvládnete to, zvládnete to. (Potlesk.)
Pozrime sa na obraz spravodlivosti, dámy a páni. Amnestovali ste zločincov, to, dúfam, nie je urážka, keď je niekto odsúdený, tak asi je zločinec, nie? (Reakcie z pléna.) Novelou Trestného zákona. A to bola jediná priorita, kvôli ktorej vám takto pred rokom stála akákoľvek ďalšia práca v Národnej rade. A ešte ste tú novelu Trestného zákona, trestných kódexov prijali tak fušersky, že ju bolo treba na päťkrát opravovať, aby nám Európska únia nezmrazila, nezmrazila eurofondy. A kvôli chybám, ktoré tak boli, ktorým sa tak... na zdravie, kvôli chybám, ktoré sa v tom procese stali, sa museli nastaviť, na chvíľu zastaviť fungovania aj súdov, prokuratúry. Bol v tom obrovský chaos a počas toho sa dostalo na slobodu 1 500 ľudí. 1 500 ľudí, ktorí sú dnes na slobode, ktorí boli inak vo väzení. Rozpustili ste špecializovanú prokuratúru, aby ste chránili seba a svojich ľudí. Obmedzili ste infozákon, stále hovorím o tejto vláde, tomto roku, a potom tam bola výnimočná, výnimočná akcia pána ministra spravodlivosti, ktorý porušil všetky precedensy a úplne na hulváta pustil z basy odsúdeného, odsúdeného, to snáď priznáte, odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora.
A teraz mohol by som pokračovať, pokiaľ ide o tému spravodlivosti, ale nemáme toľko času, a bola by to chyba, pretože potom by nezostal priestor na zlyhania v oblasti vnútra a špeciálne ministra vnútra pána Matúša Šutaj Eštoka. Lebo ide o jedného z najmenej schopných a kompetentných ministrov v dejinách Slovenskej republiky.
Chcete niečo povedať, pán poslanec? Budete mať potom priestor.
Zlikvidoval Národnú kriminálnu agentúru (reakcia z pléna), vyštval z polície schopných vyšetrovateľov, demoralizoval Policajný zbor, z ktorého teraz masovo odchádzajú ľudia. A teraz sme v situácii, že ľudia sa v mnohých okresoch na Slovensku nevedia dovolať pomoci. A to všetko v situácii, keď novela Trestného zákona znížila tresty, to znamená, že povzbudila kriminálnikov a ešte aj dostala ľudí z basy.
Zároveň pán minister doteraz nezvládol vyriešiť vyhrážky bombovými útokmi na školách, ktoré sa neustále opakujú. A nielen na školách. Takže slovenské deti dnes nemôžu bezpečne chodiť do školy, namiesto toho deti gymnazistov verejne šikanuje za nejaké masky, za nejaké kostýmy alebo za ich občianske postoje.
Pán minister vyrobil problém s 20-tisíc cestovnými pasmi, ktoré meškali viac ako 60 dní, ale jemu to nebráni cestovať, veď má diplomatický pas, tak cestoval vládnym špeciálom do Nemecka a potom aj na formulu, čo by teda cez víkend na ten jeden, na tú jednu alebo dve noci stálo desiatky tisíc euro, čo si ľudia na Slovensku nemôžu z bežného platu dovoliť. A teraz sa vyhováral, keď sa ho na to pýtali, že on tam bol riešiť kyberšikanu pilotov F1. (Smiech v pléne.) Ale nedokáže odvrátiť alebo rýchlo vyriešiť najväčší kybernetický útok proti štátnemu úradu Slovenskej republiky. Naopak, ten sa celé dni ututlával a všetci sa tvárili, že sa nič nedeje. A kvôli nemu stále stojí realitný a hypotekárny trh, stále ľudia nemajú plnú garanciu, plnú istotu toho, že štát má všetky tie dáta pod kontrolou.
A teraz sa už ani nechcem vracať k tým veciam, ktoré mnohí z vás už ste možno aj zabudli, ako bolo vystúpenie v relácii, v podcaste s neonacistom, ktorý bude vydaný na Slovensko, ako bolo zametanie pod koberec automobilovej nehody Andreja Danka, stále sa rozprávame o ministrovi vnútra, porušenie zákona v predvolebnej kampani v prezidentských voľbách a to ešte ani nebudem hovoriť o pochybných tendroch alebo vynikajúcom nápade na zavedenie kamerového systému do škôl s umelou inteligenciou, ktorý by snímal gestá, mimiku, tváre detí a ukladal ich niekde, kde budú bezpečné. Tak bezpečné ako kataster nehnuteľností a naše údaje v ňom. Celé to skončilo odvolaním policajného riaditeľa, ale minister vnútra zostáva, lebo on nikde nezlyhal.
Pravda je taká, že v zlyhaniach mu dokáže konkurovať iba pani ministerka kultúry Šimkovičová. Za necelý rok, a to je neuveriteľné, čo všetko sa jej podarilo dosiahnuť za rok, dokázala rozvrátiť kultúrne inštitúcie, ktoré sme tu budovali, ktoré aj vlády SMER-u budovali celé dekády. A teraz naozaj nechám bokom jej verejné vyhlásenia, polarizujúci jazyk a aroganciu, stačia suché fakty. V akom stave, dámy a páni, v akom stave je verejnoprávna televízia a rozhlas? V akom stave je Fond na podporu umenia? Audiovizuálny fond? Ochromené alebo minimálne zasiahnuté sú také inštitúcie ako Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, národné múzeum, kde sa štrajkuje, búria sa umelci a celá kultúrna obec. Stovky z tých ľudí museli odísť z rezortu kultúry, vôbec z celého kultúrneho prostredia, aby sa tam dostali ľudia blízki pani ministerke, jej pani suseda alebo spolužiaci pána Machalu. A ešte dokonca aj zo symbolu našej štátnosti, našej národnej hrdosti, ktorú sme si my dnes pred touto schôdzou chceli pustiť, ale koaliční poslanci ju nechcú počuť, ešte aj z národnej hymny, ešte aj z národnej hymny sa stal symbol rozoštvávania spoločnosti. Minuli sa na ňu netransparentne desiatky tisíc euro a čo je výsledok? Nejaké remixy na youtubovom kanáli jej autora. (Potlesk.) A ja viem, že pre mnohých voličov koalície toto nie sú asi až tak podstatné veci, ja neviem, možno si to tam vravíte, že to nevadí, ale vedzte, že čokoľvek už sa stane tento rok, tento rok vo funkcii pani ministerky Šimkovičovej rozvrátil kultúru natoľko, že desaťročia to budeme zliepať dokopy.
Ale poďme ďalej. Životné prostredie. Podobne ako v rezortoch vnútra, spravodlivosti, kultúry, aj tu nastal rozvrat, dámy a páni. Pod vedením ministra Tarabu odchádzajú, sú vyhodení odborníci, ktorí tam pôsobili roky. A naopak, na ich miesta, napríklad šéfov národných parkov, sa dostávajú pytliaci alebo nebezpeční ideológovia, ktorí teraz majú veľké slovo v ochrane životného prostredia, ktorí napríklad jazdia štvorkolkami po národných parkoch. Je tu 300 mil. euro, ktoré ste nedokázali využiť, nenašli ste náhradné využitie tých peňazí, ktoré mali ísť na U. S. Steel, na dekarbonizáciu U. S. Steelu. Obmedzili ste právo verejnosti spolurozhodovať o výstavbe v chránených oblastiach, v ťažbe dreva v chránených oblastiach, o výruboch stromov v mestách, vylúčili ste z toho verejnosť. A potom sú tu aj také veci, ktoré sú pre mňa nepochopiteľné, napríklad odstrel vlka, čo je vec, do ktorej sám pán minister minulý rok ešte vôbec nechcel ísť. To je niečo, čo verejnosť vôbec nechce, napriek tomu ste povolili odstrel vlka. Alebo také veci ako zrušenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu. To je načo, prosím vás? Kto si tu praje na Slovensku rádioaktívny odpad? A potom sú to tie systémové veci ako oslabenie štátnej ochrany prírody, vytvorenie prostredia a otvorenie dverí pre masívne výruby aj v tých chránených lokalitách, Tatranská Javorina, Poloniny, Čierny Balog a podobne. Škandál za škandálom.
A pozrime sa teraz na obľúbenú oblasť pána premiéra – na zahraničnú politiku. Už som hovoril o cieli, možnom cieli a priorite strany SMER, vystúpenie z Európskej únie, ale pozrime sa teraz, aké výsledky pre občanov priniesla tzv. suverénna zahraničná politika na všetky štyri svetové strany. Čo okrem hanby, čo konkrétne nám táto zahraničná politika priniesla, čo z toho majú občania.
Tak asi najdôležitejšie pre Slovensko, to sa podľa mňa zhodneme, pokiaľ ide o diplomaciu a zahraničnú politiku, sú vzťahy s našimi najbližšími susedmi. No a dnes po takmer roku a pol tejto vlády máme rozvrátené vzťahy s našimi susedmi. Mám na mysli Českú republiku, ktorá nám znížila úroveň vzťahov a zmrazila medzivládne konzultácie. Mám na mysli aj Poľsko, ktorého minister zahraničných vecí sa s tým naším ministrom pánom Blanárom už ani nestretne, už sa podľa mňa ani nemajú o čom rozprávať. A Poľsko ešte aj verejne troluje cestu našich poslancov do Moskvy.
A to, že tieto vzťahy sú rozbité viac ako kedykoľvek predtým, o tom svedčí aj paralýza takých formátov, ako je V4 alebo S3.
A okrem susedov, ktorí nám nerozumejú, tak neustále ešte aj kopeme do našich spojencov v rámci Európskej únie a NATO. Naposledy sa ozvali traja veľvyslanci proti slovám pána Danka. Mimochodom, naši spojenci v EÚ a NATO, to sú tie krajiny, od ktorých raz budeme potrebovať pomoc, ak by sme náhodou boli napadnutí, to sú tí ľudia, to sú tie krajiny, to sú tie vlády, to sú tí vojaci, ktorí chceme, aby raz nás prišli brániť.
Ja mám niekedy pocit, nemám to spočítané, ale niekedy mám pocit, akoby sa minister zahraničných vecí častejšie stretával s ruským ministrom Lavrovom než s tými, ktorí sú naši najbližší spojenci v Európskej únii. Pravidelne pán minister vynecháva ministeriály a zahraničné návštevy oblúkom obchádzajú Slovensko, okrem, áno, pána Orbána, ktorý je tu, ak sa nemýlim, dnes.
No, ja teda mám pocit, akoby pán minister Blanár ani nepochopil, o čom je zahraničná politika a o čom je diplomacia. To nie sú len prázdne floskuly alebo mlčanie, v tom lepšom prípade, to treba aj komunikovať s verejnosťou, s partnermi, aby ľudia na Slovensku vedeli, aké sú naše postoje, aké sú postoje Slovenskej republiky ku kľúčovým otázkam globálnej bezpečnosti, či už ide o Blízky východ, alebo ide o východnú Európu, dokonca aj také krajiny ako Gruzínsko. O tom málokedy počujeme. Ja mám niekedy pocit, akoby to jediné, čo bola reálne úloha ministra Blanára, bola likvidácia našej zahraničnej diplomatickej služby. Vyhodil 50 ľudí, skúsených dlhoročných diplomatov, ktorí tam boli aj za predchádzajúcich vlád SMER-u. Tie dôvody boli konsolidačné, údajne šetrenie, ale potom prijal 150 nových ľudí. Ľudí s omnoho menej skúsenosťami, ale zato s ruskými vysokými školami.
A dôsledok tejto tzv. suverénnej zahraničnej politiky, dôsledok je izolácia Slovenska v európskom priestore. A nikde to nebolo vidieť lepšie než v tej otázke plynu, pán premiér, kde sa nás nezastal nikto z našich európskych partnerov, ani Európska komisia. Všetci ostatní sa zariadili podľa toho, ako všetci čakali, že to dopadne, lebo to vedeli dva roky dopredu, že sa skončí kontrakt medzi Ukrajinou a Gazpromom. Nikto okrem vás nehovorí o tom, že toto je tragédia. A to je dôsledok izolácie, v ktorej sme sa ocitli! A to je výsledok vašej suverénnej zahraničnej politiky!
No a teraz mohol by som pokračovať rezort po rezorte, obrana, doprava, hospodárstvo, školstvo, regionálny rozvoj, mohol by som skončiť pri tom ministerstve športu, ktoré nás stálo 200 mil. euro, má krásny, luxusný prenájom, to všetko v čase, keď ľuďom hovoríte, že vláda už nemôže viac šetriť na chode štátu, a preto musí byť 23-percentná DPH a nové dane. Ale o týchto rezortoch, predpokladám, že budú hovoriť aj moji kolegovia a kolegyne z opozície, tak chcem im nechať priestor.
Ako som vravel v úvode, to nie je len o tomto roku, dámy a páni. Vravel som, že to je v niečom generačná výpoveď. Preto tu dnes stojíme. Že to nehovorím iba ja za seba alebo za opozíciu, ale za státisíce, možno milióny ľudí, ktorí nielenže volili opozíciu, ale ktorí žijú na Slovensku a žili posledných 14 rokov. Lebo teraz čokoľvek si o tom môžme myslieť, pán premiér, vy ste mohli za svoju politickú kariéru posunúť Slovensko dopredu ďalej viac ako ktorýkoľvek iný občan Slovenskej republiky. Nielen ako predseda vlády, ale ako jeden z najskúsenejších politikov na Slovensku. Nikto iný na Slovensku nemal takú moc, nemal také možnosti. Tak aké sú teda, pán premiér, tie celkové výsledky, ako sa dnes žije ľuďom na Slovensku po vyše štrnástich rokoch pána Fica na poste predsedu vlády?
Opäť môžme začať sociálnym štandardom a ekonomikou. So slovenskými príjmami a cenami máme štvrtú najnižšiu životnú úroveň v 27-člennej Európskej únii. Zvyšok Európskej únie dnes dobiehame naozaj už len v cenách a nie v platoch alebo v životnej úrovni. Od roku 2012 nás Maďarsko predbehlo, Poľsko a Česko sa nám už dramaticky vzďaľujú. Pred vládami Roberta Fica malo Slovensko 10-percentný rast a dnes sa prepadávame v rebríčkoch konkurencieschopnosti na opäť posledné priečky nielen v EÚ, ale v OECD. Susedné krajiny, a špeciálne Česko a Poľsko, s ktorými sme mohli byť zarovno, nám hospodársky utekajú. A tá konkurencieschopnosť je veľmi dôležitá, pán premiér, lebo poučujete celú Európsku úniu o konkurencieschopnosti a Slovensko má konkurencieschopnosť na úrovni tých najhorších krajín. Máme produktivitu práce niekde na úrovni Cypru a Rumunska, a vy budete ostatné európske štáty poučovať, že čo má Európa robiť pre zvýšenú konkurencieschopnosť?
Dostaneme sa aj k sociálnym záležitostiam. Takmer milión ľudí, milión ľudí na Slovensku je ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Po štrnástich rokoch sociálnodemokratickej vlády, dámy a páni! A medzi týmto miliónom je približne 100-tisíc ľudí, 100-tisíc jednorodičov, ktorí žijú niekde na alebo pod hranicou chudoby a pre ktoré tá súčasná garnitúra neurobila vôbec nič, práve naopak! Tou konsolidáciou im ešte zobrala peniaze. Keď som vravel, že ste mali, pán premiér, obrovské možnosti, ako pomôcť týmto ľuďom, ako pozdvihnúť slovenskú ekonomiku, tie obrovské možnosti spočívali najmä v členstve v Európskej únii, ktoré raz možno už nebude priorita strany SMER. Za 20 rokov členstva v Európskej únii sme dostali o 25 mld. viac, než sme do Európskej únie prispeli. To je, dámy a páni, kolegovia, kolegyne, 5-tisíc euro v čistom na každého jedného obyvateľa Slovenskej republiky. To bola jedinečná príležitosť pozdvihnúť ekonomiku investíciami do infraštruktúry, do vzdelávania, do inovácií. Ale najmä Ficove vlády, nielen, ale najmä Ficove vlády túto príležitosť trestuhodne premrhali. Stále sme sa nenaučili čerpať eurofondy. Pokiaľ ide o túto vládu, alebo pokiaľ ide o obdobie do roku 2027, tak Slovensko vyčerpalo 3 % z dostupných zdrojov.
Na porovnanie, Česká republika štyrikrát viac. A napriek týmto miliardám z Európskej únie je naša infraštruktúra dnes v tristnom, v žalostnom stave. Takmer polovica zo všetkých 1 938 mostov na cestách I. triedy, takmer polovica z nich je v nevyhovujúcom technickom stave, dámy a páni.
Strašne veľa sa hovorilo, pán premiér to sľuboval, o diaľnici do Košíc. Už to tak zľudovelo. Tak zas, posledný rok sa nepodarilo otvoriť ani jeden kilometer diaľnic. My sme len za, ani za 25 rokov nedokázali dostavať jeden tunel. Za ten istý čas Poľsko postavilo celú hustú sieť diaľnic. A čerešnička na torte, my si od tohto roku platíme za diaľničné poplatky viac.
Poďme teraz sa pozrieť na zdravie, na kvalitu života našich ľudí po štrnástich rokoch vlády Roberta Fica. Odvrátiteľné úmrtia. A to sa asi zhodneme, že je relatívne dôležitá štatistika pre život ľudí na Slovensku. Odvrátiteľné úmrtia na Slovensku sú tretie najvyššie v Európe. Tretie za Rumunskom a Bulharskom. To je každý rok viac ako 11-tisíc ľudí, ktorí zomrú, ale nemuseli by, keby zdravotníctvo bola štrnásť rokov premiérska téma, keby fungovalo tak ako v iných krajinách, ako v susedných krajinách. Ministerstvo zdravotníctva nebolo za tie roky schopné postaviť ani jednu novú nemocnicu. A ešte aj, a to sa týka tejto vlády, tejto poslednej, ešte ani vymeniť potrubie v nemocnici sa nedá bez závažného podozrenia.
Dôležitý ukazovateľ je aj dĺžka dožitia v zdraví. Tu sme opäť tretí od konca v Európe, tretí od konca. A naši muži seniori sú dokonca úplne na poslednom mieste. To znamená, že v zdraví sa dožívajú úplne najkratší čas v celej Európskej únii. Prečo to tak je? Prečo slovenskí seniori musia zomrieť skôr a chorľavejší než českí? V čom sú horší? Viac fajčia? Menej športujú? V čom to je? Opäť to je v politike, to je v štrnástich rokoch vlád Roberta Fica. Čiže aby som to zosumarizoval, ľudia na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami žijú v zdraví krátko, v chorobe sa nemá o nich kto starať a zomierajú príliš skoro a zbytočne.
Poďme sa pozrieť na ďalší dôležitý indikátor – vzdelanie, lebo to sa asi zhodneme, že pre konkurencieschopnosť je vzdelanie naprosto kľúčové. Pozrime sa na testovanie pätnásťročných žiakov PISA, kde sme sa od roku 2006 prepadli ešte hlbšie pod priemer krajín OECD. V roku 2006 dosahovali naši žiaci o 40 bodov menej, o 40 bodov nižšie výsledky, v roku 2022 už ten rozdiel narástol na 60 bodov. A ten najväčší prepad, dámy a páni, ten najväčší prepad v poznaní našich detí bol práve v prírodných vedách, ktoré sú, ako som vravel, kľúčové pre budúcnosť konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. V rámci V4 sme dnes v PISA testoch suverénne najhorší vo všetkých kategóriách. V matematike, v čítaní, vo vede. Boli časy, keď sme sa dokázali aspoň porovnať s Maďarskom, s Poľskom. Dnes už nie. A, samozrejme, vieme, že Slovensku chýbajú učitelia, že tie nástupné platy sú nízke, veď preto učitelia hovoria o možnom štrajku. Viete, výsledok tohto celého je, že dnes máme obrovský počet, každý piaty slovenský vysokoškolák ide študovať do zahraničia. Drvivá väčšina z nich sa nikdy nevráti. Opäť si to porovnajme, pred pätnástimi rokmi to bolo o tretinu menej. Porovnajme si to s Českou republikou, kde je to stabilne 4 % študentov, ktorí idú študovať do zahraničia. Slovensko dnes nemá ani jednu, ani jednu univerzitu, ktorá by zniesla porovnanie s medzinárodným prostredím, ktorá by sa umiestnila na atraktívnom mieste v tých medzinárodných rebríčkoch.
A viete, tá situácia, idem ďalej, nie je o nič lepšia v ďalšej oblasti, ktorá je dôležitá pre kvalitu života ľudí a je špeciálne dôležitá, mala by byť pre sociálno-demokratickú stranu a vládu. A to je bývanie. Slovensko má druhé najmenej dostupné bývanie v Európe. Na kúpu bežného bytu na Slovensku treba trinásť hrubých ročných platov. A to je ďalší z faktorov, ktorý vedie Slovensko, vedie Slovákov, Slovenky, špeciálne mladých ľudí k odchodu do zahraničia, lebo nie všetci sme si zohnali nejakým spôsobom peniaze na luxusný byt, no a keď nemáte kde bývať, tak je omnoho jednoduchšie odísť preč. No a tým sa dostávam k obrovskému problému, a tým je emigrácia.
Za posledných pätnásť rokov, dámy a páni, opustilo našu krajinu asi 300-tisíc ľudí. Prevažne mladých ľudí. Naše regióny sa vyľudňujú a naša vlasť týmto krváca. Ale nejde len o tie pretrhané ľudské väzby, rodinné väzby, lebo to sú často veľmi pracovití ľudia, vzdelaní ľudia a strácame obrovský ekonomický kapitál. Prichádzame s každým jedným Slovákom, Slovenkou, ktorý odíde do zahraničia, prichádzame o 2,8 milióna euro. Takže kumulatívne, ak by sme mali vlády, ktoré nevyháňajú ľudí von, tak sme mohli mať o 3,8 HDP viac. Ale samozrejme, že nič z tohto nezaznie z úst predsedu vlády alebo ďalších kolegov dnes v najbližších dňoch. Samozrejme, že budeme riešiť vážnu iniciatívu ohľadom transrodových ľudí, lebo to je dôležité, nie tieto problémy, s ktorými sa tu boríme.
Hovoril som o ľuďoch, ktorí odchádzajú. Ale potom sú tu ľudia, ktorí zostávajú. A ktorí zostali, tak vďaka vládam Roberta Fica sa tu majú oveľa horšie, žijú v oveľa horšom prostredí. Doslova sa im dýcha horšie. Začnem takou klasickou témou, ktorá je stále obrovský problém, a to je fakt, že takmer tretina ľudí na Slovensku stále nemá pripojenie na verejnú kanalizáciu. A to sme mali dvadsať rokov eurofondov na to. A tu zaostávame nielen za vlastnými plánmi, ale aj za našimi záväzkami voči Európskej únii. A táto nedobudovaná infraštruktúra, to, že nám chýba tá kanalizácia, to potom znamená omnoho vyššie poplatky za likvidáciu odpadových vôd a, ako som vravel, omnoho horšiu kvalitu životného prostredia.
A Slovensko zaostáva opäť v medzinárodných porovnaniach aj v takých indikátoroch, ako je čistota vzduchu. A to sú tragické dopady, dámy a páni. Aktuálne zvýšené koncentrácie prachových častíc vedú k 1 600 predčasným úmrtiam každý rok. Keby sme to spočítali za tých štrnásť rokov, to je 22-tisíc ľudí, ktorí nemuseli zomrieť. To sú niekoho otcovia, príbuzní, sestry či vnuci. Doslova sa nám dýcha horšie každý rok, ale samozrejme, že musíme riešiť svetový mier a LGBT ľudí.
To, čo je podstatné a čo všetci na Slovensku vedia, je, že my sme neboli odsúdení, keď sme vstupovali do Európskej únie, byť na posledných priečkach. Ja si to pamätám, že sa ešte hovorilo o tom, že predbehneme Portugalsko, čo, mimochodom, sa Čechom už podarilo, alebo aj niektoré západoeurópske štáty. Málokto predpokladal, že na tom dnes budeme tak zle, že v takmer akomkoľvek ukazovateli – či už bohatstva, životnej úrovne, alebo zdravia – budeme na posledných priečkach. A to, že tam sme, je dielom politikov, nie ľudí, a najviac jedného politika, dámy a páni. Pána Roberta Fica. A to, viete, to ja považujem v niečom za ten najväčší hriech. Ja už tu nechcem spomínať a nebudem sa vracať ku všetkým tým korupčným kauzám a zlodejinám a podobne. Ale keby ste napriek nim, pán premiér, dokázali využiť tú moc, ktorú ste mali, ak by ste ju dokázali využiť a posunúť Slovensko aspoň v jednej jedinej oblasti v zásade dopredu, tak všetko toto by sa mi tu hovorilo omnoho ťažšie. Ale vy ste tú moc využili iba pre zveľaďovanie moci samotnej. A to je, ako som povedal, to je pre mňa a pre moju generáciu, ale aj všetky nasledujúce ten najväčší hriech.
Dámy a páni, pred nejakým pol rokom sme tuto v pléne Národnej rady schválili zákon, tzv. lex atentát. A súčasťou tej novely, súčasťou tých zmien bola aj doživotná renta pre predsedu vlády. A hoci moja politická strana, poslanci PS, ale aj ďalší poslanci a poslankyne opozície hlasovali proti, dnes sa mi javí, že to bol možno prezieravý krok, lebo dnes, keď sa verejná mienka obracia proti vám, pán premiér, keď máte koalíciu rozhádanú a keď zjavne nemáte už Slovensku čo ďalej ponúknuť, tak dnes je dobrá príležitosť to využiť, využiť tú rentu, pán premiér, a nechať priestor politikom a političkám, ktorí majú chuť, ktorí majú energiu pracovať pre ľudí na Slovensku. Je čas odísť na dôchodok, tým chcem povedať. Ale bude dobre zaplatený. Potom môžte cestovať, pán premiér, do Vietnamu, do Moskvy, do Ankary a nikto sa o to nebude zaujímať, nikto vás za to nebude kritizovať. A ja, samozrejme, nečakám, že to využijete, pán premiér, lebo moc je príliš silná droga. Však to je v poriadku. Vyhrali ste voľby a ak v tom hlasovaní, ktoré predpokladám, bude dnes niekedy v noci, ak vás podržia kolegovia a kolegyne z koalície, tak toto trápenie bude pokračovať. Bude pokračovať chaos v Národnej rade, bude pokračovať nestabilita na politickej scéne, vzájomné vydieranie medzi koaličnými partnermi a postupný rozklad inštitúcií tohto štátu. Bude pokračovať celá tá stagnácia a úpadok, o ktorých som hovoril. Až možno nakoniec vyvrcholí návrhom na vystúpenie Slovenska z Európskej únie. Uvidíme. (Reakcie z pléna.)
Naopak, to, čo bude, to, čo bude rásť úmerne tomu, ako bude narastať chaos, bude rásť agresivita z vašej strany, dámy a páni z koalície, a túžba po pomste voči novinárom, voči opozícii, voči študentom a mladým ľuďom, voči psychológom a nakoniec voči úplne všetkým, ktorí si napríklad prajú zostať v Európe alebo ktorí majú odvahu kriticky prejaviť svoj názor a ktorí sa chcú mať lepšie, ako sa majú dnes. Voči týmto všetkým bude nakoniec namierená agresia a pomsta, lebo týmto smerom to ide. Ale ten problém pre vás, pán premiér, pre koalíciu je, že tých ľudí je na Slovensku väčšina. Slovenská spoločnosť je silná a nenechá sa zlomiť a už vôbec nie silou. Už vôbec nie silou. A viete, preto ma mimoriadne znepokojuje, s akou ľahkosťou sa tu hovorí o nejakom majdane. Hovorí sa o ňom, pán premiér o ňom hovorí v kontexte pokojných zhromaždení, ktoré sa konajú, konali a budú konať v slovenských mestách. Konali sa aj za minulej vlády, budú sa konať aj teraz. To sú zhromaždenia, ktoré organizuje občianska spoločnosť. Tam chodia aj rodiny s deťmi, čo je úplne normálne, čo je úplne zdravé v demokratickej krajine.
A uvedomujete si, o čom vlastne hovoríte, keď hovoríte o majdane, čo to vnášate do našej spoločnosti? Lebo majdan znamená sto mŕtvych civilistov, ktorých zastrelili bezpečnostné zložky. Ja pevne verím, pán premiér, že ste to vyslovili len v zápale mobilizačného videa, ale treba vážiť slová. Treba vážiť slová, lebo nie ste dvanásťročný youtuber, toto nie je sranda.
Dámy a páni, realita a pravda je taká, že len diktátori sa boja zmeny, ktorá by prišla cez ulicu. Len diktátori sa obávajú prevratov. Demokratické vlády nie. Demokratické vlády sa obávajú, že stratia väčšinu v zákonodarnom zbore alebo že stratia väčšinu medzi voličmi. To prvé sa môže odohrať už čoskoro a to druhé sa môže odohrať pri najbližších voľbách.
Pán premiér, nebude to žiadny majdan. Bude to porážka v demokratických voľbách. Presne z tých dôvodov, o ktorých som hovoril, ktoré sú uvedené v našom návrhu. A ja už teraz viem, že tá predvolebná kampaň bude mimoriadne nechutná, bude ostrá, ale my sme pripravení. A ja osobne ako predseda najsilnejšej opozičnej strany som pripravený vás vymeniť. A teraz... (Búrlivá reakcia pléna.) Ja nebudem kričať... (Potlesk.) A ja nebudem v kampani ani kričať, ani sa vyhrážať násilím.
A možno, pán premiér, vy ste zvyknutý na osobný konflikt v politike, však teraz sme to pred polhodinou videli, ale sklamem vás, to nie je úplne môj štýl, ja to takto nebudem viesť. Pre mňa to nie je osobné. Pre mňa to nie je osobné napriek všetkému tomu lynču, ktorý ste spustili voči mojej rodine. Moja ambícia v tomto je úplne prozaická, ja nepotrebujem ani moc pre moc samotnú, ja chcem iba to, čo možno kedysi dávno ste chceli aj vy, to neviem, ale už ste to dávno stratili. Túžbu slúžiť ľuďom na Slovensku, aspoň o niečo zlepšiť ich život. Lebo ono je to v tomto nesmierne jednoduché. Ľudia na Slovensku nechcú, nechcú utekať preč, chcú sa mať lepšie tu doma so svojimi blízkymi. Nechcú vyššie dane a vyššie ceny, a pritom sa pozerať na svojich politikov, ako si užívajú luxus za štátne peniaze. Ľudia na Slovensku chcú normálny, kvalitný, dôstojný život v Európskej únii a nie sa ocitnúť niekde v Bielorusku. Chcú bezpečnosť od zlodejov, kriminálnikov, ale aj od hackerov a nestačia im silácke, prázdne reči o suverenite.
Dámy a páni, ľudia na Slovensku chcú v politike pokoj a nie agresivitu, neustále napätie a konflikt. A oni chcú pestovať naše vlastenectvo, našu národnú kultúru, chcú ju rozvíjať a nie sa hádať o hymne. Chcú rovnosť pred zákonom a nie amnestie pre vyvolených. A zo všetkého najviac chcú mať vládu, ktorá bude pracovať pre nich, nie pre cudzie imperiálne mocnosti. A teraz, to je dôležité, to platí nielen pre voličov opozície, ale aj pre voličov koalície, aj pre vašich voličov. Aj ja, aj moji kolegovia z opozície urobíme všetko pre to v najbližších mesiacoch, rokoch, aby sa o tom dozvedel každý jeden volič v koaličnej strane. O vašich zlyhaniach, o vašich nesplnených sľuboch, o zmarených príležitostiach. Pracujeme na tom dnes a denne, pôjdeme do každého mesta, ktoré je baštou koaličných strán, do každej dediny, budeme mať desiatky, stovky diskusií s vašimi voličmi, aby sme im ukázali, o koľko lepšie sa im mohlo žiť, keby boli pri moci iní politici.
Dámy a páni, budem už končiť a ako predkladateľ chcem požiadať toto plénum, aby ste vyslovili podporu nášmu návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Ja som si ale úplne istý, že bez ohľadu na to, ako toto hlasovanie dopadne, tak to vysvedčenie vláda dostane pri najbližších voľbách, kedy, kedykoľvek už budú. A ja som si istý, že keď ľudia pôjdu k voľbám, aj vaši voliči, tak si povedia, nie s hnevom, možno niektorí áno, ale väčšina len tak úplne sucho, lakonicky, že už stačilo. Že už treba niečo zmeniť. Že po tých rokoch premrhaných šancí to nemôže ísť takto ďalej, lebo sme sa ocitli v slepej uličke. Jednoducho si v tej volebnej miestnosti povedia, že je čas, pán premiér, aby ste išli na svoj veľmi dobre zaplatený politický dôchodok.
Dámy a páni, končím, prosím, otvorte rozpravu, pán predsedajúci, a ja sa potom do nej hlásim pri najbližšej možnej príležitosti.
Ďakujem veľmi pekne. (Dlhotrvajúci potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 15:39 - 15:40 hod.
Michal ŠimečkaJa keďže som mal vystúpenie v rozprave, tak nechcem veľmi dlho hovoriť, ale naozaj, naozaj nerozumiem, prečo plénum Národnej rady vo svetle všetkých tých problémov, ktoré sa nám tu kopia, musí rozoberať účtovníctvo, projekt mimovládnej organizácie mojej mamy. Naozaj tomu nerozumiem. Ja sa nevyznám v dotačných schémach, v účtovníctve, ja neviem, ako to je, predpokladám, že sú na to nejaké...
Ja keďže som mal vystúpenie v rozprave, tak nechcem veľmi dlho hovoriť, ale naozaj, naozaj nerozumiem, prečo plénum Národnej rady vo svetle všetkých tých problémov, ktoré sa nám tu kopia, musí rozoberať účtovníctvo, projekt mimovládnej organizácie mojej mamy. Naozaj tomu nerozumiem. Ja sa nevyznám v dotačných schémach, v účtovníctve, ja neviem, ako to je, predpokladám, že sú na to nejaké inštitúcie, ktoré to kontrolujú, veď nech to skontrolujú, keď je tam nejaké pochybenie, nech sa tie peniaze vrátia. Ale čo s tým mám ja, čo s tým má Národná rada Slovenskej republiky, čo s tým má moja pozícia podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky? Nedokázali ste a nedokážete žiadny konflikt záujmov, čo bol váš hlavný argument, prečo ma treba odvolať. Lebo ten konflikt záujmov neexistuje, pretože Progresívne Slovensko vtedy nebolo vo vláde, bolo mimoparlamentnou stranou, alebo v tých skorších časoch ešte ani neexistovalo.
Čiže najprv bol váš argument, že burcujeme ľudí do ulíc, aby som ja niečo vybavil niekomu, lebo som v konflikte záujmov, teraz už vieme, že konflikt záujmov nie je, potom ma teda musíte odvolať kvôli môjmu starému otcovi, potom kvôli nejakým filmom, ktoré sa mali vyrobiť, ktoré nie sú pekné. A teraz ma chcete odvolať z pozície podpredsedu Národnej rady, lebo ste našli nejaké projektové vyúčtovanie, ktoré možno sedí, možno nesedí, ja neviem, ja sa v tom nevyznám.
Ale opäť sa pýtam, čo to má spoločné s mojou schopnosťou vykonávať funkciu podpredsedu Národnej rady. Nerozumiem, prečo sa tým musíme zaoberať, keď mi na toto odpoviete, prosím. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.9.2024 10:39 - 10:41 hod.
Michal ŠimečkaAle chcem veľmi krátko iba reagovať na kolegov z vládnej koalície, pána Mažgúta, ale aj iných, ktorí povedali, že vlastne ja som sa neobhajoval dostatočne alebo nehovoril som o tých podozreniach vo svojom vystúpení. No tak to je fakt, lebo neni veľmi o čom hovoriť. Lebo ani pán Gašpar, ani pán premiér, ani pán...
Ale chcem veľmi krátko iba reagovať na kolegov z vládnej koalície, pána Mažgúta, ale aj iných, ktorí povedali, že vlastne ja som sa neobhajoval dostatočne alebo nehovoril som o tých podozreniach vo svojom vystúpení. No tak to je fakt, lebo neni veľmi o čom hovoriť. Lebo ani pán Gašpar, ani pán premiér, ani pán šéf tajnej služby nepovedali, že čo ja som urobil zlé. Takže mne sa veľmi ťažko potom obhajuje, keď to bolo celé o tom, že moja rodina dostala aj dotácie. A potom to bolo o tom, že sme organizovali protesty, to som priznal, že sme organizovali protesty (smiech prísediacich poslancov), tak ja úplne som nevedel, že čo vlastne mám vyvracať, lebo tam nebol jediný fakt, ktorý by mňa usvedčoval z niečoho neetického alebo z konfliktu záujmov. Naopak. A potom, a to bolo také už úsmevné, vlastne aj ostatní vaši kolegovia, kolegyne z koalície hovorili jednak o mojom starom otcovi, veď naňho môžte mať aj na jeho tvorbu rôzny názor, ale tak to ma nejdete odvolávať kvôli tomu, predpokladám, hej? (Smiech v sále.)
A pani Vaľová hovorila o bufetoch, ktoré sa organizujú, aby ľudia chodili na námestia, veď môže mať takú informáciu, ale tak kvôli tomu na neodvolávate.
A pán, myslím, že Ľupták alebo Jarjabek, ospravedlňujem sa, hovoril o filme, kde teda vystupuje mafián, ktorý asi bol dotovaný štátom, ale ja s tým filmom nič nemám, hej a kvôli tomu ma snáď neodvolávate, že vznikol taký film.
A pán Bartek nakoniec povedal, že sa to nedá počúvať, to, čo som vravel, no tak to ste nemali zvolávať túto schôdzu, no je mi to ľúto. (Smiech v sále.)
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave 12.9.2024 9:58 - 10:17 hod.
Michal ŠimečkaVážení kolegovia, vážené kolegyne, dnes budem musieť byť osobný, hoci to nie je môj štýl, ale túto schôdzu ste vymysleli o mne, mojej rodine, tak, bohužiaľ, nemôžem inak. A budem vo väčšine svojho príspevku sa obracať najmä na predsedu vlády. Mrzí ma, že tu nie je, ale je to predseda vlády, ktorý je autorom tej pomsty, tej myšlienky a tejto celej schôdze, hoci jeho meno nie je uvedené na tom...
Vážení kolegovia, vážené kolegyne, dnes budem musieť byť osobný, hoci to nie je môj štýl, ale túto schôdzu ste vymysleli o mne, mojej rodine, tak, bohužiaľ, nemôžem inak. A budem vo väčšine svojho príspevku sa obracať najmä na predsedu vlády. Mrzí ma, že tu nie je, ale je to predseda vlády, ktorý je autorom tej pomsty, tej myšlienky a tejto celej schôdze, hoci jeho meno nie je uvedené na tom dokumente, teda ktorý odôvodňuje moje odvolanie, ale je toho, ani v tých vlastnostiach, ale je toho skutočným autorom. Tak snáď sa pán predkladateľ neurazí.
A ja viem, že mnohí z vás, teraz myslím koalíciu, že mnohí z vás sa za toto celé hanbia. Jednak je to remeselné babráctvo, táto diskreditačná kampaň voči mne je proste slabá, už ste to vedeli robiť lepšie v SMER-e. Je to proste slabé. Ale podľa mňa sa hanbíte aj za fakt, že sa tu útočí na moju rodinu, na moju matku, na moju partnerku, dokonca na môjho nebohého starého otca. A ja sa vám, ja myslím koalícii, ale aj premiérovi čudujem, že s týmto vôbec prichádzate, lebo škodíte sami sebe. Všetkým voličom, aj vašim voličom ukazujete, že kašlete na ich problémy, tie sú vám ukradnuté. Riešite iba svoju osobnú pomstu. Venujete sa politikárčeniu, keď nám tu pomaly krajina padá na hlavu. A sami nám opozícii dávate priestor o tom hovoriť touto schôdzou. Dávate nám priestor hovoriť o tom, čo sa snažíte prekryť.
A my ten priestor využijeme, dámy a páni, a budeme o tom hovoriť. Budem hovoriť aj o argumentoch, ktoré zazneli, argumentoch premiéra, ale najprv sa pozrime, kde je Slovensko dnes, keď sa tu rieši moja rodina, nejaké dotačné výzvy a nejaké granty. Povedzme si to. Po štyroch desaťročiach, čo je Robert Fico v politike, teda prisatý na štátny rozpočet, po štyritisíc šesťsto dňoch, mimochodom on bude naňho prisatý ešte dlhšie, lebo sme mu schválili doživotnú rentu, a po 4 600 dňoch, čo je strana SMER a pán premiér pri moci, má Slovensko štvrtú najnižšiu životnú úroveň z celej Európskej únie. Predbehli nás všetci susedia, ešte aj Rumunom sa žije lepšie, ako nám.
Dámy a páni, dnes máme kúpnu silu na úrovni Turecka. S Cyprom sme na chvoste v produktivite práce v celej Európskej únii. Máme najhoršie verejné financie v eurozóne. A čo je najsmutnejšie, takmer milión ľudí je na Slovensku ohrozených chudobou po trinástich rokoch vašich takzvane ľavicových vlád. To je hanba. A namiesto toho tuto budeme strácať čas debatou o nejakých grantoch, o nejakých výzvach a o mojej rodine. Pritom, a teraz hovorím k SMER-u, k pánovi premiérovi, ste mali dokonalé podmienky, aby ste Slovensko niekam posunuli. Len z Európskej únie sme dostali 25 miliárd euro a vy ste ich prehajdákali alebo rozdali svojim kumpánom. Toľko za ten istý čas európskych peňazí postavilo celú diaľničnú sieť. Vy ste nepostavili ani tú jednu diaľnicu do Košíc.
Dámy a páni, v rámci Európskej únie máme druhé najmenej dostupné bývanie. Na Slovensku sa mladí ľudia proste nevedia dostať k vlastnému bývaniu, lebo nie každý má kamarátov, ktorí mu dajú zadarmo bývanie v luxusnej vile, byte alebo v nejakom hoteli, väčšina ľudí takú možnosť nemá. A mimochodom až tretina ľudí na Slovensku stále nemá ani len pripojenie na verejnú kanalizáciu. Ale samozrejmé, že sa musíme zaoberať súčasným tancom. Samozrejmé, že sa musíme zaoberať mojou mamou. Musíme sa zaoberať mimovládnymi organizáciami, ktoré, ako povedal pán Gašpar, rozkladajú ústavné zriadenie? To naozaj vám nie je hanba?
Dámy a páni, za posledných 15 rokov, z ktorých drvivú väčšinu vládol SMER, opustilo Slovensko vyše tristotisíc ľudí, väčšinou mladých, talentovaných, pracovitých ľudí. A každý tento jeden odchod nás stojí 2,8 milióna eura, teda kumulatívne podľa odhadov sme tým prišli o 4 % HDP.
Ale to nie je len ekonomická strata. To je ľudská strata. Tých 300-tisíc ľudí znamená prázdne mestečká, prázdne dediny, vyľudnené časti Slovenska. A znamená to aj stotisíce starších ľudí, vašich voličov, ktorí zostali sami, a svoje vnúčatá vidia nanajvýš tak cez WhatsApp. Ale samozrejmé, že musíme riešiť moju mamu. A tí, tí ľudia, čo zostali na Slovensku, dostávajú omnoho horšie zdravotné, zdravotnú starostlivosť, omnoho horšie vzdelanie, než kdekoľvek, pomaly kdekoľvek inde v Európe.
Dnes nám na Slovensku chýba 2-tisíc lekárov, podľa odhadov až 8-tisíc sestier. V kľúčových indikátoroch, napríklad dĺžka zdravia v dožití, naši seniori - muži žijú v zdraví najkratšie v Európe. Každý rok je to viac ako 11-tisíc ľudí, ktorí zomrú a nemuseli by, keby ste naše zdravotníctvo spravovali lepšie. A na ich rodiny, na ich partnerky kašlete, venujete sa mojej rodine a mojej partnerke. Je to hanba.
Dámy a páni, naše deti dostávajú takmer najhoršie vzdelanie z celého nášho okolia. Chýba nám vyše 2-tisíc učiteľov a učiteliek. Vo všetkých možných testoch, vo všetkých kategóriách, pätnásťročných, sme systematicky najhorší, či už ide o matematiku, či už ide o vedu, čítanie, nehovoriac o tom, že každý piaty vysokoškolák študuje mimo Slovenska. To je dnes realita Slovenska, to je vaše dedičstvo, to je výsledok vašej práce. Toho, čo mala byť služba. Toho, prečo ste boli toľko rokov ako SMER prisatí na štátnom rozpočte, to je ten výsledok. A vy máte tú drzosť, že teraz budete riešiť moje odvolanie? Vŕtať sa, ako hovorím, v grantoch a riešiť kvalitu súčasného tanca? To naozaj nemáte nič lepšie na práci? A ja si myslím, dámy a páni, že vy tú hanbu v skutočnosti cítite.
Ale nakoniec prevážila potreba pomstiť sa. Tak ako ste sa museli pomstiť pani poslankyni Kolíkovej, keď ste ju odvolali z postu predsedníčky výboru na kontrolu SIS. Gratulujem vám, dámy a páni z koalície. Rozpadáva sa vám štát, s koaličnými partnermi sa neviete vôbec dohodnúť, neviete sa zhodnúť na tom, kto má viesť Národnú radu, ale hlavne, že sa viete zhodnúť na tom, komu sa pomstiť a že treba odvolať ďalšieho podpredsedu Národnej rady. Ale vráťme sa teda, vráťme sa teda k mojej osobe, lebo však o tom to je.
Pán Gašpar hovoril veľa o tom, že dôležité sú fakty, tak si, poďme si povedať pár faktov, na ktorých sa zhodneme všetci vrátane pána Gašpara, lebo nič z toho nespochybnil, vrátane pána Fica, vrátane, predpokladám, aj šéfa tajnej služby.
Fakt prvý. Áno, je pravda, že pochádzam z rodiny, ktorá je dlhodobo politicky aktívna, áno, pôsobí vo verejnej sfére, v kultúrnej sfére, nie posledné tri roky, od 19. storočia. A áno, je pravda, že občianske združenie, ktorého štatutárkou je moja mama a občianske združenie, ktorého štatutárkou je moja partnerka, dostávali podporu od štátu. A ja nespochybňujem tie sumy. Rovnako dostávali podporu od Európskej komisie, od medzinárodného vyšehradského fondu, od súkromných donorov, dostávali ju za vlád SMER-u. Úhrnne ešte viac, než za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Rozhodovali o tom či už nominanti SMER-u, alebo nezávislí odborníci. Ale čo je kľúčové, tie občianske združenia dostávali podporu dávno pred tým, než ja som bol v politike. Dávno pred tým, než som vôbec uvažoval, že vstúpim do politiky, dávno pred tým, než existovalo Progresívne Slovensko. A Nadáciu Milana Šimečku ani nebudem spomínať, lebo to už je naozaj nedôstojné. A vy to viete. Veľmi dobre to viete.
Druhý fakt. Ešte aj ten váš audit, ktorý odmietate zverejniť, ale ktorého výsledky už ste prekrútili, ešte aj ten váš audit konštatuje, že nedošlo k žiadnemu konfliktu záujmov. To snáď nespochybníte, že to v tej správe je. Čiže to je fakt. Záver auditu je, že nedošlo ku konfliktu záujmov. Alebo ho teda zverejnite, ak je to inak. Opäť opakujem, väčšinu tých grantov sa udelilo v čase, keď vládol SMER. Rozhodovali komisie buď tvorené nezávislými odborníkmi ako v prípade Fondu na podporu umenia, alebo nominantmi SMER-u. Ako vravím, PS vtedy buď neexistovalo, alebo bolo mimoparlamentnou stranou s jedným poslancom. Na tom sa zhodneme. Vy máte názor, že som teoreticky mohol mať vplyv. Na základe toho ma idete odvolávať? Nepredložili ste jediný fakt, ako by dotácie, o ktorých hovoríte, súviseli so mnou alebo s mojím vplyvom, lebo tam nebol.
Tretí fakt. Je pravda, že spolu so stranou Sloboda a Solidarita a niekedy aj s Kresťanskodemokratickým hnutím organizujeme verejné zhromaždenie. To je fakt. Tie najväčšie verejné zhromaždenia boli proti novele Trestného zákona, to znamená v čase, keď ešte žiadne granty, žiadne výzvy sa neriešili, nikto o tom nemohol vedieť. Vtedy sme organizovali najväčšie, najväčšie zhromaždenia proti novele Trestného zákona. A budeme v tom pokračovať. Budeme v tom pokračovať, lebo to je v demokracii normálne a ústavou garantované. A zároveň tie zhromaždenia, ktoré sme organizovali my spolu s partnermi, sú omnoho slušnejšie, omnoho pokojnejšie, než tie, ktoré v minulosti organizoval SMER. To je jednoducho fakt, ktorý nespochybníte ani vy. A ako vravím, budeme v tom pokračovať bez ohľadu na to, ako dopadne táto schôdza.
Štvrtý fakt, na ktorom sa snáď zhodneme, verím, že aj s koaličnými poslancami, lebo som aj vaším podpredsedom Národnej rady, aj vaším podpredsedom parlamentu, aj vaším predsedajúcim. A dúfam, že sa zhodnete, že v tejto roli som bol vždy férový, že som nevyužíval funkciu predsedajúceho, aby som škodil koalícii alebo aby som pomáhal opozícii. Neurobil som to ani raz a tých možností bolo niekoľko. Podobne ako som to neurobil ani v čase, keď som bol podpredsedom Európskeho parlamentu. Som predseda strany Progresívne Slovensko, ktoré tu aj všade vo verejnom priestore vystupuje ako vecná, konštruktívna opozícia. Od nás nepočujete vulgarizmy. My nie sme tí, ktorí hovoria ako pán premiér o lopatách a vidlách, ktoré treba zobrať na parlament, alebo o výchovných fackách, o zaškrtení a podobne. To nie je naša rétorika.
Hovorili ste o situácii po atentáte. No Progresívne Slovensko bolo tou stranou a ja som bol ten politik z opozície, ktorý po atentáte najsilnejšie vyzval na upokojenie situácie. Vy ste potom povedali, že pokračuje sa v rovnakom tempe a že nemáte o nič také záujem. Čiže ak by išlo o fakty, tak dneska tu nie sme.
Ja som doteraz sa snažil hovoriť vecne, hovoriť o faktoch, ale musím byť aj chvíľu osobný, lebo, ako vravím, je to trochu o mne. Je to pomsta voči mne, pomsta za dobrú opozičnú prácu, ktorú Progresívne Slovensko robí, ale vnímam tam aj iný rozmer. A premiér o tom hovoril, keď na jednej z tých tlačových konferencií vravel, že nepozná môj rozmer. Tuším, tak to vravel, že nie som, a to je pravda, nie som ani gauner, ani privatizér, nikdy som neobchodoval so štátom, nie som ani kriminálnik, nikdy som sa v politike neobohacoval a nemám žiadne kauzy a pán premiér nerozumie, ako je to možné, nevie si ma zaradiť. A vôbec už nerozumie, ako je možné, že politická strana, ktorej predsedám, ho dobieha v prieskumoch verejnej mienky a ho porazila v európskych voľbách. Rovnako ako premiér nechápe, ako je možné, že 18-tisíc ľudí príde na námestie uprostred leta v tých najväčších horúčavách. A to ich nezvážajú žiadne autobusy. A podľa mňa vám v koalícii a pánovi premiérovi to nejde, nejak sa cez to neviete preniesť, že čo to tam tí ľudia robia. Nechápete, že niekomu úprimne záleží na Slovensku, lebo to vôbec nezapadá do vášho sveta.
Tak, pán premiér, ja vám pripomeniem môj rozmer, ktorý teda nepoznáte, lebo keď už ste z rodiny Šimečkovcov, z mojej rodiny, urobili najväčších nepriateľov, ktorí nielenže sú nasosnutí, ako vravíte, na štáte, ale ešte aj rozvrátili naše bilaterálne vzťahy s Českou republikou, ešte ovládajú celú Európsku úniu, urobili ste z nich najväčších nepriateľov, tak vedzte, pán premiér, aj vy všetci, že nadväzujete tým na dlhú a úctyhodnú tradíciu. Od uhorských aristokratov cez fašistov, komunistov až po Mečiara. Ja vám to teda pripomeniem.
A začnem tým 19. storočím, lebo to možno pán Danko bude rád počuť. Prastarý otec mojej mamy, na ktorú ste útočili posledný mesiac, pán Matej Metod Bela, bol jedným z troch slovenských poslancov Uhorského snemu pred 1. svetovou vojnou. A nemal to ľahké ako slovenský poslanec. Hájil aj farby Slovenskej národnej strany. Bol signatárom Martinskej deklarácie a ironicky, preto to hovorím, podpredsedom Prvého československého parlamentu. Tak ako ja som podpredsedom, ktorého teraz idete odvolať. Útočili ste na môjho starého otca Milana Šimečku. A ja vám poviem teda, že to bol filozof, disident, neskôr poradca Václava Havla a kým premiér Fico stúpal v 80. rokoch v kariérnom rebríčku v komunistickej strane, môjho starého otca vyhodili z univerzity a zavreli ho do basy kvôli jeho textom. Do basy, kde takmer prišiel o zrak a napokon aj kvôli podlomenému zdraviu zomrel na Pražskom hrade ako poradca prezidenta.
Rovnako útočíte na jeho syna, môjho otca, ktorý za komunistov aj za Mečiara zažíval lynč, komunisti mu nedovolili študovať, Mečiar ho označil za nepriateľa štátu, pričom on robil vždy to, čo robí dodnes a to, čo sa vám nepáči. Ako kritický intelektuál formuluje svoje názory, s ktorými nemusíte súhlasiť, ale patrí to k demokracii a je to svojím spôsobom služba pluralitnej spoločnosti a slobode.
A útočíte na moju mamu, čo považujem za obzvlášť zvrhlé. Moja mama od roku 2009, áno, od roku 2009 ja som vôbec nebol v politike, organizuje konferenciu na výročie Novembra ´89, kde sa zúčastňujú nositelia Nobelových cien, štátnici, intelektuáli z celého sveta, kde tisíce ľudí chodia z celého Slovenska si vypočuť tú konferenciu. A zároveň posledné roky vstáva moja mama o štvrtej ráno každý deň, aby išla učiť na základnú školu do Plaveckého Štvrtka rómske deti, na ktoré sa všetci a najmä vy vykašľali, a na ňu idete útočiť. (Potlesk.)
A útočíte na moju partnerku, ktorá hoci mohla byť v hociktorom tanečnom súbore, má najlepšie tanečné vzdelanie, tak sa rozhodla tvoriť nezávislú kultúru, pretože môže vystupovať a vystupuje v najväčších metropolách vo svete, ale jej v skutočnosti najviac záleží na malom predstavení na Slovensku v Lučenci, kde príde 20 ľudí, ktorí ale majú z toho nejaký zážitok, ktorých sa to nejakým spôsobom dotkne.
A to je mimochodom, to je dedičstvo mojej rodiny, lebo ju spája služba, túžba robiť niečo, čo nie je len pre vás samotných, nielen vo vašom úzkom záujme alebo vášho klanu, čo robí niečo pre spoločenstvo, pre jeho hodnoty, a to je aj cesta mojich kolegov z PS. Áno, niekedy je táto cesta nepríjemná, ste opľúvaní alebo ste aj v base, ale to je spôsob, akým fungujeme my, robíme niečo, aby sa ľuďom na Slovensku malo lepšie, aj keď to nie je pohodlné. Pozrite sa, keby mi išlo o peniaze, nepotrebujem na to granty svojej partnerky, mohol som zostať v Európskom parlamente, byť jeho podpredsedom. Ale ja chcem byť napriek tomu tu, lebo chcem pomáhať tomu, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie. (Potlesk.)
A ja už budem končiť, lebo nemám toľko času ako vy, ale mám dôležitý odkaz pre pána predsedu vlády, ktorý nám síce nerozumie, ale ja mu chcem odkázať, aby si ani na sekundu nemýlil moju slušnosť, našu slušnosť so slabosťou alebo s nedostatkom odhodlania. Ani na sekundu. A pokojne ma odvolajte, pokojne ďalej útočne na mňa, na moju rodinu, pošlite na nich audity kľudne. Ako som povedal. Oni prežili basu, prežili eštebákov, prežili Mečiarov lynč, prežijú aj vás a vášho amatérskeho šéfa tajnej služby. Zvládnete to. (Potlesk.) Môžte na mňa hľadať nové a nové veci na diskreditáciu, ale mňa to neznechutí, ani ma to nevyruší, ja nie som zatrpknutý, ani nebudem, ja necítim voči vám zášť, ja iba sucho konštatujem, že Robert Fico a jeho vláda je prekážkou pre to, aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie. A preto ja sa nebudem ani rozčuľovať, nebudem nikoho urážať, nebudem sa znižovať na vašu úroveň, nebudem robiť politiku pomsty, ale budem dôsledne, tvrdo a trpezlivo pracovať na tom, aby sme vás vymenili a aby sa ľuďom na Slovensku žilo lepšie. Je to také jednoduché. A keď ma odvoláte, budem mať na to o pár hodín viac času. (Potlesk.)
Pán premiér na jednej z tých tlačových konferencií si tak posťažoval, že mu chýbajú starí politici a vyjadril to tak, že on ma nepozná. Tak ja by som mu to povedal, kto som.
Pán premiér, som ten, ktorý vás po voľbách porazí.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Vystúpenie v rozprave 15.7.2024 15:56 - 16:11 hod.
Michal ŠimečkaĎalšia vystúpi, za klub SaS, pani poslankyňa Kolíková, nech sa páči.
Ďalšia vystúpi, za klub SaS, pani poslankyňa Kolíková, nech sa páči.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2024 15:10 - 15:10 hod.
Michal ŠimečkaA teraz sú rôzni opoziční poslanci sa k tomu vyjadrujú, zdá sa, že už sú tu aj mierne nezhody medzi SaS a Progresívnym Slovenskom, čo teda je skutočne za týmto zákonom a čo chce SNS...
A teraz sú rôzni opoziční poslanci sa k tomu vyjadrujú, zdá sa, že už sú tu aj mierne nezhody medzi SaS a Progresívnym Slovenskom, čo teda je skutočne za týmto zákonom a čo chce SNS dosiahnuť. A ja si pamätám, ešte v tej pôvodnej rozprave k druhému čítaniu sa tomu pán Michelko veľmi zámerne vyhýbal, on vždy iba tak vágne hovoril o nejakom legitímnom cieli, ktorý majú, bez toho, aby ho pomenoval, a potom hovoril, že sa snažili nájsť nejaký jemnejší nástroj, ako ten legitímny cieľ dosiahnuť, ale bez toho, aby teda povedal, čo je ten cieľ.
A dal nám ešte jedno vodítko, keď povedal, že zákony sa musia písať tak, aby boli aj do škaredého počasia, a to je dôležitá stopa teda v našom pátraní po účele tohto zákona, lebo ja si myslím, že to nie je preto, že sa SNS nepáčia filmy, ktoré už Audiovizuálny fond podporil, lebo to sám pán Michelko uznal, že ani tie z ich pohľadu politické agitky neboli podporené týmto fondom, ale že si potrebujú poistiť, aby sa to nestalo v tom tzv. zlom počasí, aby nemohli byť podporené filmy alebo filmy, ktoré narážajú na ich vkus alebo politické presvedčenie, že to je v podstate iba taká poistka.
A hovorím to preto, že kvôli takejto veci, ktorá ani neni mocensky aktuálna, tu s nami a s vami ako s koalíciou SNS už tretí deň cvičí.
A poslednú vec, ktorú chcem povedať, že už nikdy nám ako opozícii, prosím vás, nehovorte, že obštrukciami paralyzujeme činnosť parlamentu, lebo to, čo tu predviedla SNS za posledné tri dni, to, že sme museli poslať domov ombudsmana a ďalších šéfov úradov, to... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.6.2024 13:18 - 13:18 hod.
Michal ŠimečkaPani poslankyňa Gažovičová s reakciou na faktické, nech sa páči.
Pani poslankyňa Gažovičová s reakciou na faktické, nech sa páči.
Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2024 19:44 - 19:44 hod.
Michal ŠimečkaViacerí moji kolegovia sa pokúšali opísať absurditu toho, čo tu vidíme vo vzťahu k legislatívnemu procesu metaforami na stavbu domu alebo hrajúcimi sa deťmi, alebo absurdnou drámou, ale v zásade to, ako tie udalosti popísala Zora Jaurová, je to najlepšie, čo sa dá urobiť, iba povedať, čo krok po kroku sa udialo, ono je to absurdné samo osebe.
Ja by som chcel možno konštruktívne prispieť,...
Viacerí moji kolegovia sa pokúšali opísať absurditu toho, čo tu vidíme vo vzťahu k legislatívnemu procesu metaforami na stavbu domu alebo hrajúcimi sa deťmi, alebo absurdnou drámou, ale v zásade to, ako tie udalosti popísala Zora Jaurová, je to najlepšie, čo sa dá urobiť, iba povedať, čo krok po kroku sa udialo, ono je to absurdné samo osebe.
Ja by som chcel možno konštruktívne prispieť, pokiaľ sa bavíme o tom procese, si pamätám z Európskeho parlamentu takú procedúru, že pokiaľ ide o pozmeňovací návrh vo finálnom štádiu toho legislatívneho procesu, čo bol aj tento prípad, keďže sú tam všetky tieto riziká, tak je taká možnosť, že ak sa v pléne postaví 40 europoslancov, postaví fyzicky, tak sa o tom nemôže hlasovať. A to je presne preto, aby sa zabránilo takýmto na poslednú chvíľu a veľmi narýchlo ušitým škodlivým zmenám, možno niečo na zamyslenie do rokovacieho poriadku.
Ale chcel som sa aj k tomu obsahu vyjadriť veľmi krátko. Lebo počúval som včera tú debatu veľmi pozorne a absolútne som nepochopil, prečo vlastne sa ide meniť zákon o Audiovizuálnom fonde. Čo je na ňom, čo je ten problém, ktorý sa snaží vládna koalícia, resp. strana SaS riešiť. Lebo ten fond podľa všetkého funguje dobre a dokonca ani z mocenského hľadiska mi to neni jasné, lebo bolo mi jasné, prečo potrebujete ovládnuť FPU, lebo nejakí vám blízki ľudia asi nedostali dotácie a nepáči sa vám, ako sa tie dotácie rozdávajú. Bolo jasné, prečo chcete ovládnuť RTVS, aby ste mali vám bližšie a politicky naklonené spravodajstvo. Ale tu mi to ani neni jasné, o čo vám ide mocensky, lebo veď žiadny film, a sám ste to priznal, pán Michelko, napríklad Sviňa alebo Únos nebol financovaný cez AVF.
Naozaj, naozaj nechápem ani po tých hodinách diskusie, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.6.2024 9:44 - 9:45 hod.
Michal ŠimečkaA pani poslankyňa Jurík s reakciou na faktické poznámky, nech sa páči.
A pani poslankyňa Jurík s reakciou na faktické poznámky, nech sa páči.
Vystúpenie v rozprave 26.6.2024 16:47 - 16:47 hod.
Michal ŠimečkaĎalší vystúpi pán poslanec Dubéci, nech sa páči.
Ďalší vystúpi pán poslanec Dubéci, nech sa páči.