Videokanál poslanca
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
27.4.2026 o 11:23 hod.
D.Phil.
Michal Šimečka
Videokanál poslancaNa čo najviac faktických poznámok kolegov. Pán predseda Richter, čo sa zmenilo? Od roku 2006, že teraz treba rušiť voľbu poštou, že prišlo Progresívne Slovensko, je váš argument. Progresívne Slovensko existuje 10 rokov. Vo voľbách 2023 sa dostalo do parlamentu a vy ste v programovom vyhlásení tejto vlády chceli zaviesť voľbu poštou pre prezidentské voľby. No tak už si, prosím vás, prosím vás, aspoň nás, aspoň z nás nerobte idiotov. Nič sa nezmenilo, iba vy zisťujete, že nebudete mať dosť hlasov vo voľbách. A keď vravíte, že politici by nemali strašiť, že by malo byť zakázané strašiť, keby toto platilo, tak politická strana Smer neexistuje. Však sa pozrite, čo ste robili pred 2023, ste strašili všetkým migrantmi, teraz strašíte vojnou. Vy by ste nemohli fungovať, keby sa nemohlo strašiť. Pán poslanec Karas dostáva správy o tom, že ľudia chcú zrušiť voľbu poštou. No my máme, a to sú tie balíky, my máme takmer 100000 podpisov ľudí, ktorí si prajú zachovať voľbu poštou. To nie sú vaše SMS v mobile, to sú reálni ľudia a je ich takmer 100000. A mimochodom to je jediné, čo sme tým chceli demonštrovať. Ešte skúsim veľmi krátko k tomu Francúzsku, lebo to sa tu často objavuje. Že čo, Francúzsko nie je demokratická krajina, keď zrušili voľbu poštou? No realita je taká, že vo Francúzsku môžu ľudia, ktorí žijú v zahraničí, voliť elektronicky. Za určitých podmienok aj poštou. Vo Francúzsku majú dokonca zahraniční Francúzi volebné obvody. To je iný systém a hlavne zaveďte to tak, ako je to vo Francúzsku, aby čo najviac ľudí čo najjednoduchšie mohlo voliť a potom sa teda bavme o tom, že čo je demokratické a čo je nedemokratické. Neviete odpovedať na tú základnú vec, prečo to doteraz fungovalo, prečo ste to mali v programovom vyhlásení vlády, keď je voľba poštou v rozpore s ústavou. Jediný, jediný argument, bojíte sa. Ďalší
Rozpracované
Videokanál poslanca
Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.6.2026 12:36 - 12:38 hod.
Michal ŠimečkaVystúpenie v rozprave 18.6.2026 11:32 - 12:02 hod.
Michal Šimečka===== Po Odorovej vláde 2014 potom, čo vládla 2013 Odorova vláda, sa zopár ľudí rozhodlo z tých 300000 vrátiť späť. Tak to je veľký úspech. Realita je taká, že z tých státisícov sa málokto vráti. A to ukazujú všetky štatistiky a nechávajú za sebou vyľudnené mestá, rodičov a starých rodičov, ktorí vidia svoje deti a ktorí vidia svoje vnúčence akurát tak cez WhatsApp a cez obrazovku mobilov. A sedia pri tom v dedinách, v mestách, z ktorých sa vytráca život. To je obdobie Ficových vlád. To je ten účet. No a teraz určite bude niekto, pán Kamenický alebo niekto sa prihlási, že to len opozícia kreslí škaredý obraz. O tom pán Kamenický asi niečo vie. Že to len my hovoríme, že tu je spálená zem. A že v skutočnosti ľudia sa majú dobre. Lebo veď aj pán Mierna povedal, že sa stavajú nové fasády na domoch a že parkoviská sú plné. No tak áno. Keď Slovensko vidíte len z okna limuzíny, tak sa vám to tak možno zdá. Ale skúste vystúpiť z tej limuzíny, dámy a páni, z vládnej koalície, porozprávať sa s kýmkoľvek, s ktorýmkoľvek živým človekom na Slovensku, povie vám presne to isté, čo ja. A ešte omnoho ostrejším jazykom. Ale to, čo je podstatné, vie, že toto nie je úpadok, ktorý nastal zo dňa na deň. To nie je živelná katastrofa, ktorá sa nám stala, dámy a páni. To je dielo, to je výsledok smeráckych vlád od roku 2006. A poďme si teda veľmi rýchlo urobiť takú rekapituláciu, keď už máme tento symbolický deň. Prvá vláda Roberta Fica 2006 – 2010 zdedila krajinu, ekonomiku, ktorá rástla, mala dôveru investorov. A mala šancu aj vďaka vstupu do Európskej únie na modernizáciu. Ale čo nám z toho zostalo v pamäti, dámy a páni? Kto, kto obdobia? Na stĺpik tender. Kauza emisie. Interblue, kde sme predali emisné kvóty za cenu neporovnateľne nižšiu než iné krajiny. Zostal nám v pamäti mýtny tender, pri ktorom štát uzavrel zmluvu za stovky miliónov a odvtedy to, čo sa deje, čo vidíme, je, že obrovská časť z výberu mýta končí u súkromného prevádzkovateľa. Namiesto toho, aby končila v investíciách do našich ciest a do naszych mostov. Vtedy už vtedy sa nastavil model vládnutia SMER-u, ktorý vlastne trvá dodnes. O štát ako vehikel pre šefty. Bola vládna strana ako mašinéria na transformáciu verejných peňazí na súkromný majetok. A potom sme mali roky 2012 až 2016, dámy a páni, jednofarebná väčšina. Žiadne výhovorky, žiadni koaliční partneri. Žiadne blokovanie parlamentu. Absolútna moc. Vtedy ste, dámy a páni, zo SMER-u a mnohí si to pamätáte, sedeli ste tu možno tiež. Vtedy ste mali možnosť, obrazne povedané, pohnúť zemeguľou alebo aspoň Slovenskom. Čo by dnes dala ktorákoľvek strana v Európe za jednofarebnú vládu. Že môže naozaj robiť veci, ktoré chce. A čo ste urobili? Čo bol výsledok? Čo si z toho pamätáme, dámy a páni? Piešťanské CTčko, symbol papalášskeho zdravotníctva, kde namiesto chorých ľudí, namiesto pacientov vláda riešila provízie a rôzne politické nominácie. To boli kauzy za kauzou. To si z toho pamätáme, Bašternák. Kauzy, kde sa ukázalo. Naplno sa už vtedy ukázalo, ako blízko k sebe mala moc peniaze. Rôzne daňové podvody. Ešte ste vtedy na to, nemôžem zabudnúť, lebo náš tieňový minister financií by to pripomenul. Nemôžem zabudnúť na dôchodky. Áno, páni zo SMER-u a HLAS-u, to bol moment, to bol čas, kedy ste ublížili slovenským dôchodcom tak, ako nikto predtým a nikto potom. V roku 2013 ste viac ako milión z nich presunuli do garantovaných dlhopisových fondov. Toto jedno rozhodnutie obrali ľudí na Slovensku o päť až šesť miliárd eur. Zhruba 5000 na každého sporiteľa. Takže toľko. SMER a HLAS, ktorí sa starajú o dôchodcov. No a potom je tu tretia vláda Roberta Fica 2016 a 2018, ak sa bavíme o ňom ako premiérovi. A to už nebolo iba o predražených tendroch. To už bolo o totálnom rozklade dôvery občanov v štát. Jednak Plavčanove eurofondy na vedu, pamätáte si? Zneužívanie agrodotácií, ale najmä slávny to obraz pani Kažimírovej Troškovej na obede s Angelou Merkelovou. To bolo už absolútne dno. Vtedajších moderných slovenských dejín. A samozrejme vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A vtedy to bol moment, keď sa ľudia na Slovensku, keď sa naša krajina pozrela do zrkadla a s desom sme si uvedomili, kam až môže zájsť štát, v ktorom sa politická moc absolútne utrhla z reťaze. Ale to, čo sa stalo, je, že tento systém sa vrátil. S vendettou, s pomstou v roku 2023. Úplne ste sa vykašľali na všetky tie predvolebné sľuby a ja si to pamätám, lebo som bol v tých predvolebných diskusiách, o tom, ako budú lacnejšie potraviny, o tom, ako budú lacnejšie energie, o tom, ako budú vyššie platy. O tom, ako dáte peniaze do regiónov, ako zabezpečíte dôstojný život. To všetko šlo von oknom. Absolútnou prioritou, to si tiež všetci pamätáme, bolo okamžite zrušiť špeciálnu prokuratúru, rozbiť NAKA, zmeniť trestný zákon, znížiť tresty za korupciu, aby ste si proste vytvorili bezpečný svet pre vašich ľudí. To bola skutočná priorita tejto vlády, ktorá dnes žiada o dôveru. Nie lacnejší chlieb, nie energie, nie ekonomický rast. Ale beztrestnosť pre smerákov. Za to platí, aj za to dodnes platíme. Pamätáte si, čo vlastne z tých sľubov zostalo? Kde sú? Kde sú tie sľuby z predvolebnej kampane? Lebo dnes majú ľudia vyššiu DPH, infláciu. Premiér hovoril, že teda tá inflácia sa znižuje, ale znižuje sa marginálne. Je dvojnásobná oproti eurozóne. Majú vyššiu DPH. Pamätáte si, že premiér hovoril, že nezvýši DPH? Zvýšili ste ľuďom DPH. Transakčnú daň. Celkovo drahší život. Čiže po troch konsolidačných balíkoch, to tu musíme znovu a znovu zopakovať, je život drahší. Po miliardách, čo ste vybrali od ľudí, je deficit stále rovnaký. Dlh vyšší a ekonomika zadusená. A to tiež treba znovu zopakovať. Vláda ani po 2,5 rokoch stále nedokáže šetriť na sebe. Viete šetriť na živnostníkoch, na rodinách, na zamestnancoch, na zamestnávateľoch, viete šetriť na kultúre. Ale neviete šetriť na sebe. Opäť, pamätáte si sľub Roberta Fica, že 30 % úspor sa nájde v štátnej správe? Kde to je? Kde to je? Na tejto vláde poslednej, čo bola v stredu, ste schválili nového štátneho tajomníka. Neviem, koľký je, 37. Koho je on, syn alebo otec alebo aké má príbuzenské vzťahy v koalícii, ale z toho, že budete šetriť na štátnej správe, sa stalo 36 alebo 37 štátnych tajomníkov. A to, čo je vlastne na tom najabsurdnejšie, čo ma vlastne hnevá najviac, že my sme si na to už zvykli. Všetci sme si na to zvykli. Celá krajina si na to zvykla. Že už vlastne od vás ani nič neočakávame. Že sme si zvykli, že neviete prísť s ničím normálnym, s ničím pozitívnym. Ani premiér nepovedal dnes, prečo má mať jeho vláda dôveru, čo chce urobiť, čo dosiahol, aké sú jeho plány. Mesiace ste tu varili, točili niečo o nejakých prorastových opatreniach. Potom to spľaslo. Potom prorastové opatrenie, ktoré ste oznámili, bolo, že obchodníci už nemusia mať povinne ten papier o povinnom vydávaní bločkov. Tváríte sa, že to zachráni našu ekonomiku, ale to nie je to najhoršie, veď to od vás čakáme. Najhoršie je, že my sme si už zvykli ako tá uvarená žaba. Že veď samozrejme, že z toho nič nie je. Veď samozrejme, že to odkopnú na september a nikdy z toho nič nebude. Že sme si zvykli, že ani tie normálne prevádzkové veci už neviete robiť bez škandálov, bez chaosu, bez predražovania a bez neustálých hádok, ktoré to sprevádza. Ale to je aj na nás. To je aj naše zlyhanie, že sme si na to nemali zvyknúť. Ale čo sa dá robiť, keď 2,5 roka tu počúvame, vidíme, riešime. Bežné veci, ktoré by sa mali normálne udiať, ako napríklad tender na nové záchranky za 2 miliardy, tam sa ukáže, že išlo o sponzora strany HLAS. Má sa stavať nové sídlo Ministerstva obrany? Však veď dobre, keď nejaké potrebuje, ale to sú neuveriteľné príbehy o predražených pisoároch. Ani tie bežné veci neviete urobiť bez škandálu. Nehovoriac už potom o desiatkach miliónov v utajených zákazkách. Na digitalizáciu. To je každý deň. Každý deň. No a ja sa skúsim sám seba spýtať, že prečo vlastne. Prečo vlastne to bolo 20 rokov týchto zlyhaní a úpadku? Že čo, nie ste dostatočne talentovaní alebo sa vám nechcelo? Lebo vieme, že to nie je kvôli vonkajším vplyvom. Lebo tie mali všetci rovnaké. Tak v čom to je? A ja si odpovedám, že je to preto, lebo všetok talent, ktorý ste mali a možno stále máte, všetku energiu, ktorú ste mali, možno stále máte, všetok politický kapitál a mandát, ktorý ste mali a teraz strácate, ste venovali nie tomu, aby ste zlepšili život ľuďom, nie službe. Ale transformácii štátnych peňazí na vaše súkromné peniaze, na peniaze vašich rodín a vašich ľudí. No a potom už vám nezostal čas robiť nič iné. A v tejto disciplíne, v tomto príživníctve, treba povedať, že ste dosiahli pozoruhodné výsledky. Za 20 rokov, dámy a páni, za 20 rokov si široká príživnícka rodina Roberta Fica, stranícka, ale kamarátska, obchodná a samozrejme aj tá najbližšia, doslova urobila z cicania štátnych peňazí štýl života, štýl zárobku. 5000 € mesačne pre premiérovho syna v agentúre SMER. 10000 mesačne pre syna Tibora Gašpara v roli šéfa SCS. 15000 mesačne v Transpetrole pre syna pána predsedu ANO klubu. A ako pán Mierna sám povedal, takýchto ľudí máte vo vláde tisíce. Na toto ste míňali energiu celé tie roky. Dobrý príklad, výpovedný príklad, dámy a páni, je bratranec pána premiéra. Určite ho poznáte. Pán Muránsky, lebo oňho ste sa dokázali postarať v každej vláde. Vždy bol v nejakej verejnej funkcii, v nejakom štátnom podniku. Za ten čas, ak sa nemýlim, x rokov, neviem či 14, pracoval ako poslanecký asistent pána Gogu. Ja neviem, či pán poslanec Goga za ten čas predložil nejaký návrh zákona, tuším jeden. Takže čo tam ten pán robil? A to je presne tento model. Alebo taký poslanec Hambálek. Tomu sa podarilo zamestnať pri tejto vláde dokonca dvoch svojich synov. Jeden sedí vo vedení Správy štátnych hmotných rezerv. A druhý v predstavenstve štátnej firmy Cargo a predtým na bratislavskom letisku. Alebo taký pán poslanec Mašgút, ktorý dostal vyše 3 miliónov od SMER-u zo štátnych verejných peňazí pre firmu svojej ženy a ešte dostal aj byt, v ktorom býva. Alebo sa pozrime na poslanecké kancelárie SMER-u. Opäť príbeh, ktorý sa vinie tým obdobím. Národná rada, teda my všetci daňoví poplatníci, platíme príspevky na nájmy kancelárií poslancom SMER-u, ktorí bohvie, či tam sedia alebo nesedia, sú ich desiatky. No a tie peniaze inkasuje firma strany SMER. Verejné peniaze do straníckej peňaženky, transformujú sa tie peniaze, ako by povedal pán Kaliňák. A to je ten štát, ktorý Fico budoval. Občan platí a SMER inkasuje. A keď sa na to niekto pýta, keď to niekto kritizuje, tak dostane tlačovku o nepriateľoch Slovenska, o mimovládkach, liberáloch, Bruseli, o Ukrajincoch a podobne. A ja si pamätám, že teraz pred tou hodinou, keď hovoril predseda vlády, tak hovoril o sociálnom štáte. Spomenul to, spomína to už menej ako kedysi, ale spomenul sociálny štát. Len ten štát, ktorý ste vybudovali za ten čas, je sociálny iba pre veľmi úzku skupinu ľudí. Straníkov, ktorí dostávajú príjem, dediaci funkcie, to je ako v stredoveku. A o nich je postarané. Ale to nie je sociálny štát, to je klanový štát, dámy a páni, lebo skutočný sociálny štát pomáha chorým ľuďom dostať sa k lekárovi. Pomáha deťom dostať dobré vzdelanie. Pomáha mladej rodine nájsť si dostupné bývanie. Pomáha seniorom žiť dôstojne. Pomáha mladým ľuďom nájsť si príležitosť na zmysluplný život na Slovensku. Pomáha chudobným ľuďom, ktorých je za tejto vašej vlády už milión. Podá im pomocnú ruku. No ale o týchto ľudí vy ste sa vôbec nepostarali. Vy ste sa postarali o tých svojich ľudí. Ekonómovia by to mohli nazvať, že to je taká mimoriadne adresná pomoc. Pre tých ľudí, ktorí sú príbuzní, sú kamaráti, sú straníci. No a podľa toho, podľa tohto modelu vieme veľmi ľahko odpovedať na otázku, či táto vláda má dôveru. Skoro najprv to viem, že má dlhy u vás, koaličných poslancov v tejto sále, lebo od tej vlády závisíte. Prečo by pán Hambálek hlasoval za pád tejto vlády? Veď synovia by stratili robotu. Alebo pán Richter, prečo by hlasoval za koniec tejto vlády? Alebo pán Gašpar, veď jeho syn by Že má dôveru vás, koaličných poslancov v tejto sále. Lebo od tej vlády závisíte. Prečo by pán Hambálek hlasoval za pád tejto vlády? Veď synovia by stratili robotu. Alebo pán Richter, prečo by hlasoval za koniec tejto vlády? Alebo pán Gašpar, veď jeho syn by stratil kreslo šéfa SIS? Alebo pán Mashgut, prečo? Samozrejme, že máte ako vláda dôveru svojich ľudí. Ale dôveru Slovenska si už dávno stratili. Dnes vám nedôverujú 2/3 ľudí. 2/3 ľudí si prajú demisiu tejto vlády. Nie, keby boli voľby, tak túto vládnu zostavu by nikto nezvolil. Keby boli voľby. Kedy ste sa modlili, aby sme vás v opozícii, aby sme sa k vám nesprávali tak, ako vy sa dnes správate k nám. Nemáte dôveru ani mladých ľudí a ukazujú vám to tým, že odchádzajú. Nemáte dôveru učiteľov, nemáte dôveru vedcov, aj tí vám to dávajú najavo. Nemáte dôveru kultúrnej scény, nedôverujú vám podnikatelia, zamestnávatelia, nedôverujú vám odborári. Obe skupiny, aj firmy, aj odbory, skritizovali vašu ekonomickú politiku a vašu konsolidáciu. To sa nepodarilo ešte nikomu. Nemáte dôveru starostov, nemáte dôveru primátorov, teda okrem tých vašich, samozrejme. Lebo viete, ja úprimne, keby ste popri tomto celom prikrmovaní a kradnutí aspoň niečo urobili. Aspoň niekam tú krajinu posunuli, tak podľa mňa aj veľká časť občanov, aj možno vašich voličov, by mohla prižmúriť oko. Ale na to vám už vôbec nezostal čas. A prečo? Preto majú dnes ľudia na Slovensku plné zuby tejto vlády, dámy a páni. Možno sa vám to nezdá z vašich limuzín, z vašich haciend, z vašich víl, ale ľudia na Slovensku, nech idete kamkoľvek, majú plné zuby tejto vlády. A pri mne aj predsedu vlády, ktorý už nevie nič ponúknuť. Už vie len hľadať nepriateľov, vie byť agresívny a hromžiť na tých, ktorí si dovolia povedať, že sa nám tu nežije dobre. A to je moja rada pre vás. Nesnažte sa ľudí presvedčiť, že sa im žije dobre. Tak ako to skúšal premiér, ako to skúša minister financií, nebude to fungovať. Nebude to fungovať, budú vás mať v zuboch ešte viac, lebo toto sa nedá obkecať. To sa nedá vyhovoriť na Radičovú, na Ódora, na Európu, na Ukrajinu, na Sorosa len, lebo ľudia to cítia. V každodennom živote. A vedia, vedia po tých 20 rokoch, že neexistuje na Slovensku politik, ktorý mal takú možnosť niečo zmeniť, tak fatálne zlyhal. Lebo to je vaša bilancia. Ešte aj tejto vlády. A tým končím. Pamätáte si, že „rozostavujeme Slovensko“, že „rozostavujeme našu krajinu“. Viete, čo ste rozostavali? Chorvátske pobrežie. Svojimi vilami a apartmánmi. Rozostavali ste dovolenkové destinácie. A pre toto všetko si dôveru verejnosti ani dôveru Progresívneho Slovenska nezaslúžite. Slovensko si nezaslúži, aby ste ďalej pokračovali a najneskôr na jeseň 2027 bude mať konečne šancu sa posunúť ďalej. Ďakujem vám veľmi pekne.
Vystúpenie v rozprave 18.6.2026 11:32 - 12:02 hod.
Michal Šimečka===== Po Odorovej vláde 2014 potom, čo vládla 2013 Odorova vláda, sa zopár ľudí rozhodlo z tých 300000 vrátiť späť. Tak to je veľký úspech. Realita je taká, že z tých státisícov sa málokto vráti. A to ukazujú všetky štatistiky a nechávajú za sebou vyľudnené mestá, rodičov a starých rodičov, ktorí vidia svoje deti a ktorí vidia svoje vnúčence akurát tak cez WhatsApp a cez obrazovku mobilov. A sedia pri tom v dedinách, v mestách, z ktorých sa vytráca život. To je obdobie Ficových vlád. To je ten účet. No a teraz určite bude niekto, pán Kamenický alebo niekto sa prihlási, že to len opozícia kreslí škaredý obraz. O tom pán Kamenický asi niečo vie. Že to len my hovoríme, že tu je spálená zem. A že v skutočnosti ľudia sa majú dobre. Lebo veď aj pán Mierna povedal, že sa stavajú nové fasády na domoch a že parkoviská sú plné. No tak áno. Keď Slovensko vidíte len z okna limuzíny, tak sa vám to tak možno zdá. Ale skúste vystúpiť z tej limuzíny, dámy a páni, z vládnej koalície, porozprávať sa s kýmkoľvek, s ktorýmkoľvek živým človekom na Slovensku, povie vám presne to isté, čo ja. A ešte omnoho ostrejším jazykom. Ale to, čo je podstatné, vie, že toto nie je úpadok, ktorý nastal zo dňa na deň. To nie je živelná katastrofa, ktorá sa nám stala, dámy a páni. To je dielo, to je výsledok smeráckych vlád od roku 2006. A poďme si teda veľmi rýchlo urobiť takú rekapituláciu, keď už máme tento symbolický deň. Prvá vláda Roberta Fica 2006 – 2010 zdedila krajinu, ekonomiku, ktorá rástla, mala dôveru investorov. A mala šancu aj vďaka vstupu do Európskej únie na modernizáciu. Ale čo nám z toho zostalo v pamäti, dámy a páni? Kto, kto obdobia? Na stĺpik tender. Kauza emisie. Interblue, kde sme predali emisné kvóty za cenu neporovnateľne nižšiu než iné krajiny. Zostal nám v pamäti mýtny tender, pri ktorom štát uzavrel zmluvu za stovky miliónov a odvtedy to, čo sa deje, čo vidíme, je, že obrovská časť z výberu mýta končí u súkromného prevádzkovateľa. Namiesto toho, aby končila v investíciách do našich ciest a do naszych mostov. Vtedy už vtedy sa nastavil model vládnutia SMER-u, ktorý vlastne trvá dodnes. O štát ako vehikel pre šefty. Bola vládna strana ako mašinéria na transformáciu verejných peňazí na súkromný majetok. A potom sme mali roky 2012 až 2016, dámy a páni, jednofarebná väčšina. Žiadne výhovorky, žiadni koaliční partneri. Žiadne blokovanie parlamentu. Absolútna moc. Vtedy ste, dámy a páni, zo SMER-u a mnohí si to pamätáte, sedeli ste tu možno tiež. Vtedy ste mali možnosť, obrazne povedané, pohnúť zemeguľou alebo aspoň Slovenskom. Čo by dnes dala ktorákoľvek strana v Európe za jednofarebnú vládu. Že môže naozaj robiť veci, ktoré chce. A čo ste urobili? Čo bol výsledok? Čo si z toho pamätáme, dámy a páni? Piešťanské CTčko, symbol papalášskeho zdravotníctva, kde namiesto chorých ľudí, namiesto pacientov vláda riešila provízie a rôzne politické nominácie. To boli kauzy za kauzou. To si z toho pamätáme, Bašternák. Kauzy, kde sa ukázalo. Naplno sa už vtedy ukázalo, ako blízko k sebe mala moc peniaze. Rôzne daňové podvody. Ešte ste vtedy na to, nemôžem zabudnúť, lebo náš tieňový minister financií by to pripomenul. Nemôžem zabudnúť na dôchodky. Áno, páni zo SMER-u a HLAS-u, to bol moment, to bol čas, kedy ste ublížili slovenským dôchodcom tak, ako nikto predtým a nikto potom. V roku 2013 ste viac ako milión z nich presunuli do garantovaných dlhopisových fondov. Toto jedno rozhodnutie obrali ľudí na Slovensku o päť až šesť miliárd eur. Zhruba 5000 na každého sporiteľa. Takže toľko. SMER a HLAS, ktorí sa starajú o dôchodcov. No a potom je tu tretia vláda Roberta Fica 2016 a 2018, ak sa bavíme o ňom ako premiérovi. A to už nebolo iba o predražených tendroch. To už bolo o totálnom rozklade dôvery občanov v štát. Jednak Plavčanove eurofondy na vedu, pamätáte si? Zneužívanie agrodotácií, ale najmä slávny to obraz pani Kažimírovej Troškovej na obede s Angelou Merkelovou. To bolo už absolútne dno. Vtedajších moderných slovenských dejín. A samozrejme vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A vtedy to bol moment, keď sa ľudia na Slovensku, keď sa naša krajina pozrela do zrkadla a s desom sme si uvedomili, kam až môže zájsť štát, v ktorom sa politická moc absolútne utrhla z reťaze. Ale to, čo sa stalo, je, že tento systém sa vrátil. S vendettou, s pomstou v roku 2023. Úplne ste sa vykašľali na všetky tie predvolebné sľuby a ja si to pamätám, lebo som bol v tých predvolebných diskusiách, o tom, ako budú lacnejšie potraviny, o tom, ako budú lacnejšie energie, o tom, ako budú vyššie platy. O tom, ako dáte peniaze do regiónov, ako zabezpečíte dôstojný život. To všetko šlo von oknom. Absolútnou prioritou, to si tiež všetci pamätáme, bolo okamžite zrušiť špeciálnu prokuratúru, rozbiť NAKA, zmeniť trestný zákon, znížiť tresty za korupciu, aby ste si proste vytvorili bezpečný svet pre vašich ľudí. To bola skutočná priorita tejto vlády, ktorá dnes žiada o dôveru. Nie lacnejší chlieb, nie energie, nie ekonomický rast. Ale beztrestnosť pre smerákov. Za to platí, aj za to dodnes platíme. Pamätáte si, čo vlastne z tých sľubov zostalo? Kde sú? Kde sú tie sľuby z predvolebnej kampane? Lebo dnes majú ľudia vyššiu DPH, infláciu. Premiér hovoril, že teda tá inflácia sa znižuje, ale znižuje sa marginálne. Je dvojnásobná oproti eurozóne. Majú vyššiu DPH. Pamätáte si, že premiér hovoril, že nezvýši DPH? Zvýšili ste ľuďom DPH. Transakčnú daň. Celkovo drahší život. Čiže po troch konsolidačných balíkoch, to tu musíme znovu a znovu zopakovať, je život drahší. Po miliardách, čo ste vybrali od ľudí, je deficit stále rovnaký. Dlh vyšší a ekonomika zadusená. A to tiež treba znovu zopakovať. Vláda ani po 2,5 rokoch stále nedokáže šetriť na sebe. Viete šetriť na živnostníkoch, na rodinách, na zamestnancoch, na zamestnávateľoch, viete šetriť na kultúre. Ale neviete šetriť na sebe. Opäť, pamätáte si sľub Roberta Fica, že 30 % úspor sa nájde v štátnej správe? Kde to je? Kde to je? Na tejto vláde poslednej, čo bola v stredu, ste schválili nového štátneho tajomníka. Neviem, koľký je, 37. Koho je on, syn alebo otec alebo aké má príbuzenské vzťahy v koalícii, ale z toho, že budete šetriť na štátnej správe, sa stalo 36 alebo 37 štátnych tajomníkov. A to, čo je vlastne na tom najabsurdnejšie, čo ma vlastne hnevá najviac, že my sme si na to už zvykli. Všetci sme si na to zvykli. Celá krajina si na to zvykla. Že už vlastne od vás ani nič neočakávame. Že sme si zvykli, že neviete prísť s ničím normálnym, s ničím pozitívnym. Ani premiér nepovedal dnes, prečo má mať jeho vláda dôveru, čo chce urobiť, čo dosiahol, aké sú jeho plány. Mesiace ste tu varili, točili niečo o nejakých prorastových opatreniach. Potom to spľaslo. Potom prorastové opatrenie, ktoré ste oznámili, bolo, že obchodníci už nemusia mať povinne ten papier o povinnom vydávaní bločkov. Tváríte sa, že to zachráni našu ekonomiku, ale to nie je to najhoršie, veď to od vás čakáme. Najhoršie je, že my sme si už zvykli ako tá uvarená žaba. Že veď samozrejme, že z toho nič nie je. Veď samozrejme, že to odkopnú na september a nikdy z toho nič nebude. Že sme si zvykli, že ani tie normálne prevádzkové veci už neviete robiť bez škandálov, bez chaosu, bez predražovania a bez neustálých hádok, ktoré to sprevádza. Ale to je aj na nás. To je aj naše zlyhanie, že sme si na to nemali zvyknúť. Ale čo sa dá robiť, keď 2,5 roka tu počúvame, vidíme, riešime. Bežné veci, ktoré by sa mali normálne udiať, ako napríklad tender na nové záchranky za 2 miliardy, tam sa ukáže, že išlo o sponzora strany HLAS. Má sa stavať nové sídlo Ministerstva obrany? Však veď dobre, keď nejaké potrebuje, ale to sú neuveriteľné príbehy o predražených pisoároch. Ani tie bežné veci neviete urobiť bez škandálu. Nehovoriac už potom o desiatkach miliónov v utajených zákazkách. Na digitalizáciu. To je každý deň. Každý deň. No a ja sa skúsim sám seba spýtať, že prečo vlastne. Prečo vlastne to bolo 20 rokov týchto zlyhaní a úpadku? Že čo, nie ste dostatočne talentovaní alebo sa vám nechcelo? Lebo vieme, že to nie je kvôli vonkajším vplyvom. Lebo tie mali všetci rovnaké. Tak v čom to je? A ja si odpovedám, že je to preto, lebo všetok talent, ktorý ste mali a možno stále máte, všetku energiu, ktorú ste mali, možno stále máte, všetok politický kapitál a mandát, ktorý ste mali a teraz strácate, ste venovali nie tomu, aby ste zlepšili život ľuďom, nie službe. Ale transformácii štátnych peňazí na vaše súkromné peniaze, na peniaze vašich rodín a vašich ľudí. No a potom už vám nezostal čas robiť nič iné. A v tejto disciplíne, v tomto príživníctve, treba povedať, že ste dosiahli pozoruhodné výsledky. Za 20 rokov, dámy a páni, za 20 rokov si široká príživnícka rodina Roberta Fica, stranícka, ale kamarátska, obchodná a samozrejme aj tá najbližšia, doslova urobila z cicania štátnych peňazí štýl života, štýl zárobku. 5000 € mesačne pre premiérovho syna v agentúre SMER. 10000 mesačne pre syna Tibora Gašpara v roli šéfa SCS. 15000 mesačne v Transpetrole pre syna pána predsedu ANO klubu. A ako pán Mierna sám povedal, takýchto ľudí máte vo vláde tisíce. Na toto ste míňali energiu celé tie roky. Dobrý príklad, výpovedný príklad, dámy a páni, je bratranec pána premiéra. Určite ho poznáte. Pán Muránsky, lebo oňho ste sa dokázali postarať v každej vláde. Vždy bol v nejakej verejnej funkcii, v nejakom štátnom podniku. Za ten čas, ak sa nemýlim, x rokov, neviem či 14, pracoval ako poslanecký asistent pána Gogu. Ja neviem, či pán poslanec Goga za ten čas predložil nejaký návrh zákona, tuším jeden. Takže čo tam ten pán robil? A to je presne tento model. Alebo taký poslanec Hambálek. Tomu sa podarilo zamestnať pri tejto vláde dokonca dvoch svojich synov. Jeden sedí vo vedení Správy štátnych hmotných rezerv. A druhý v predstavenstve štátnej firmy Cargo a predtým na bratislavskom letisku. Alebo taký pán poslanec Mašgút, ktorý dostal vyše 3 miliónov od SMER-u zo štátnych verejných peňazí pre firmu svojej ženy a ešte dostal aj byt, v ktorom býva. Alebo sa pozrime na poslanecké kancelárie SMER-u. Opäť príbeh, ktorý sa vinie tým obdobím. Národná rada, teda my všetci daňoví poplatníci, platíme príspevky na nájmy kancelárií poslancom SMER-u, ktorí bohvie, či tam sedia alebo nesedia, sú ich desiatky. No a tie peniaze inkasuje firma strany SMER. Verejné peniaze do straníckej peňaženky, transformujú sa tie peniaze, ako by povedal pán Kaliňák. A to je ten štát, ktorý Fico budoval. Občan platí a SMER inkasuje. A keď sa na to niekto pýta, keď to niekto kritizuje, tak dostane tlačovku o nepriateľoch Slovenska, o mimovládkach, liberáloch, Bruseli, o Ukrajincoch a podobne. A ja si pamätám, že teraz pred tou hodinou, keď hovoril predseda vlády, tak hovoril o sociálnom štáte. Spomenul to, spomína to už menej ako kedysi, ale spomenul sociálny štát. Len ten štát, ktorý ste vybudovali za ten čas, je sociálny iba pre veľmi úzku skupinu ľudí. Straníkov, ktorí dostávajú príjem, dediaci funkcie, to je ako v stredoveku. A o nich je postarané. Ale to nie je sociálny štát, to je klanový štát, dámy a páni, lebo skutočný sociálny štát pomáha chorým ľuďom dostať sa k lekárovi. Pomáha deťom dostať dobré vzdelanie. Pomáha mladej rodine nájsť si dostupné bývanie. Pomáha seniorom žiť dôstojne. Pomáha mladým ľuďom nájsť si príležitosť na zmysluplný život na Slovensku. Pomáha chudobným ľuďom, ktorých je za tejto vašej vlády už milión. Podá im pomocnú ruku. No ale o týchto ľudí vy ste sa vôbec nepostarali. Vy ste sa postarali o tých svojich ľudí. Ekonómovia by to mohli nazvať, že to je taká mimoriadne adresná pomoc. Pre tých ľudí, ktorí sú príbuzní, sú kamaráti, sú straníci. No a podľa toho, podľa tohto modelu vieme veľmi ľahko odpovedať na otázku, či táto vláda má dôveru. Skoro najprv to viem, že má dlhy u vás, koaličných poslancov v tejto sále, lebo od tej vlády závisíte. Prečo by pán Hambálek hlasoval za pád tejto vlády? Veď synovia by stratili robotu. Alebo pán Richter, prečo by hlasoval za koniec tejto vlády? Alebo pán Gašpar, veď jeho syn by Že má dôveru vás, koaličných poslancov v tejto sále. Lebo od tej vlády závisíte. Prečo by pán Hambálek hlasoval za pád tejto vlády? Veď synovia by stratili robotu. Alebo pán Richter, prečo by hlasoval za koniec tejto vlády? Alebo pán Gašpar, veď jeho syn by stratil kreslo šéfa SIS? Alebo pán Mashgut, prečo? Samozrejme, že máte ako vláda dôveru svojich ľudí. Ale dôveru Slovenska si už dávno stratili. Dnes vám nedôverujú 2/3 ľudí. 2/3 ľudí si prajú demisiu tejto vlády. Nie, keby boli voľby, tak túto vládnu zostavu by nikto nezvolil. Keby boli voľby. Kedy ste sa modlili, aby sme vás v opozícii, aby sme sa k vám nesprávali tak, ako vy sa dnes správate k nám. Nemáte dôveru ani mladých ľudí a ukazujú vám to tým, že odchádzajú. Nemáte dôveru učiteľov, nemáte dôveru vedcov, aj tí vám to dávajú najavo. Nemáte dôveru kultúrnej scény, nedôverujú vám podnikatelia, zamestnávatelia, nedôverujú vám odborári. Obe skupiny, aj firmy, aj odbory, skritizovali vašu ekonomickú politiku a vašu konsolidáciu. To sa nepodarilo ešte nikomu. Nemáte dôveru starostov, nemáte dôveru primátorov, teda okrem tých vašich, samozrejme. Lebo viete, ja úprimne, keby ste popri tomto celom prikrmovaní a kradnutí aspoň niečo urobili. Aspoň niekam tú krajinu posunuli, tak podľa mňa aj veľká časť občanov, aj možno vašich voličov, by mohla prižmúriť oko. Ale na to vám už vôbec nezostal čas. A prečo? Preto majú dnes ľudia na Slovensku plné zuby tejto vlády, dámy a páni. Možno sa vám to nezdá z vašich limuzín, z vašich haciend, z vašich víl, ale ľudia na Slovensku, nech idete kamkoľvek, majú plné zuby tejto vlády. A pri mne aj predsedu vlády, ktorý už nevie nič ponúknuť. Už vie len hľadať nepriateľov, vie byť agresívny a hromžiť na tých, ktorí si dovolia povedať, že sa nám tu nežije dobre. A to je moja rada pre vás. Nesnažte sa ľudí presvedčiť, že sa im žije dobre. Tak ako to skúšal premiér, ako to skúša minister financií, nebude to fungovať. Nebude to fungovať, budú vás mať v zuboch ešte viac, lebo toto sa nedá obkecať. To sa nedá vyhovoriť na Radičovú, na Ódora, na Európu, na Ukrajinu, na Sorosa len, lebo ľudia to cítia. V každodennom živote. A vedia, vedia po tých 20 rokoch, že neexistuje na Slovensku politik, ktorý mal takú možnosť niečo zmeniť, tak fatálne zlyhal. Lebo to je vaša bilancia. Ešte aj tejto vlády. A tým končím. Pamätáte si, že „rozostavujeme Slovensko“, že „rozostavujeme našu krajinu“. Viete, čo ste rozostavali? Chorvátske pobrežie. Svojimi vilami a apartmánmi. Rozostavali ste dovolenkové destinácie. A pre toto všetko si dôveru verejnosti ani dôveru Progresívneho Slovenska nezaslúžite. Slovensko si nezaslúži, aby ste ďalej pokračovali a najneskôr na jeseň 2027 bude mať konečne šancu sa posunúť ďalej. Ďakujem vám veľmi pekne.
Vystúpenie v rozprave 18.6.2026 11:32 - 12:02 hod.
Michal Šimečka===== Po Odorovej vláde 2014 potom, čo vládla 2013 Odorova vláda, sa zopár ľudí rozhodlo z tých 300000 vrátiť späť. Tak to je veľký úspech. Realita je taká, že z tých státisícov sa málokto vráti. A to ukazujú všetky štatistiky a nechávajú za sebou vyľudnené mestá, rodičov a starých rodičov, ktorí vidia svoje deti a ktorí vidia svoje vnúčence akurát tak cez WhatsApp a cez obrazovku mobilov. A sedia pri tom v dedinách, v mestách, z ktorých sa vytráca život. To je obdobie Ficových vlád. To je ten účet. No a teraz určite bude niekto, pán Kamenický alebo niekto sa prihlási, že to len opozícia kreslí škaredý obraz. O tom pán Kamenický asi niečo vie. Že to len my hovoríme, že tu je spálená zem. A že v skutočnosti ľudia sa majú dobre. Lebo veď aj pán Mierna povedal, že sa stavajú nové fasády na domoch a že parkoviská sú plné. No tak áno. Keď Slovensko vidíte len z okna limuzíny, tak sa vám to tak možno zdá. Ale skúste vystúpiť z tej limuzíny, dámy a páni, z vládnej koalície, porozprávať sa s kýmkoľvek, s ktorýmkoľvek živým človekom na Slovensku, povie vám presne to isté, čo ja. A ešte omnoho ostrejším jazykom. Ale to, čo je podstatné, vie, že toto nie je úpadok, ktorý nastal zo dňa na deň. To nie je živelná katastrofa, ktorá sa nám stala, dámy a páni. To je dielo, to je výsledok smeráckych vlád od roku 2006. A poďme si teda veľmi rýchlo urobiť takú rekapituláciu, keď už máme tento symbolický deň. Prvá vláda Roberta Fica 2006 – 2010 zdedila krajinu, ekonomiku, ktorá rástla, mala dôveru investorov. A mala šancu aj vďaka vstupu do Európskej únie na modernizáciu. Ale čo nám z toho zostalo v pamäti, dámy a páni? Kto, kto obdobia? Na stĺpik tender. Kauza emisie. Interblue, kde sme predali emisné kvóty za cenu neporovnateľne nižšiu než iné krajiny. Zostal nám v pamäti mýtny tender, pri ktorom štát uzavrel zmluvu za stovky miliónov a odvtedy to, čo sa deje, čo vidíme, je, že obrovská časť z výberu mýta končí u súkromného prevádzkovateľa. Namiesto toho, aby končila v investíciách do našich ciest a do naszych mostov. Vtedy už vtedy sa nastavil model vládnutia SMER-u, ktorý vlastne trvá dodnes. O štát ako vehikel pre šefty. Bola vládna strana ako mašinéria na transformáciu verejných peňazí na súkromný majetok. A potom sme mali roky 2012 až 2016, dámy a páni, jednofarebná väčšina. Žiadne výhovorky, žiadni koaliční partneri. Žiadne blokovanie parlamentu. Absolútna moc. Vtedy ste, dámy a páni, zo SMER-u a mnohí si to pamätáte, sedeli ste tu možno tiež. Vtedy ste mali možnosť, obrazne povedané, pohnúť zemeguľou alebo aspoň Slovenskom. Čo by dnes dala ktorákoľvek strana v Európe za jednofarebnú vládu. Že môže naozaj robiť veci, ktoré chce. A čo ste urobili? Čo bol výsledok? Čo si z toho pamätáme, dámy a páni? Piešťanské CTčko, symbol papalášskeho zdravotníctva, kde namiesto chorých ľudí, namiesto pacientov vláda riešila provízie a rôzne politické nominácie. To boli kauzy za kauzou. To si z toho pamätáme, Bašternák. Kauzy, kde sa ukázalo. Naplno sa už vtedy ukázalo, ako blízko k sebe mala moc peniaze. Rôzne daňové podvody. Ešte ste vtedy na to, nemôžem zabudnúť, lebo náš tieňový minister financií by to pripomenul. Nemôžem zabudnúť na dôchodky. Áno, páni zo SMER-u a HLAS-u, to bol moment, to bol čas, kedy ste ublížili slovenským dôchodcom tak, ako nikto predtým a nikto potom. V roku 2013 ste viac ako milión z nich presunuli do garantovaných dlhopisových fondov. Toto jedno rozhodnutie obrali ľudí na Slovensku o päť až šesť miliárd eur. Zhruba 5000 na každého sporiteľa. Takže toľko. SMER a HLAS, ktorí sa starajú o dôchodcov. No a potom je tu tretia vláda Roberta Fica 2016 a 2018, ak sa bavíme o ňom ako premiérovi. A to už nebolo iba o predražených tendroch. To už bolo o totálnom rozklade dôvery občanov v štát. Jednak Plavčanove eurofondy na vedu, pamätáte si? Zneužívanie agrodotácií, ale najmä slávny to obraz pani Kažimírovej Troškovej na obede s Angelou Merkelovou. To bolo už absolútne dno. Vtedajších moderných slovenských dejín. A samozrejme vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A vtedy to bol moment, keď sa ľudia na Slovensku, keď sa naša krajina pozrela do zrkadla a s desom sme si uvedomili, kam až môže zájsť štát, v ktorom sa politická moc absolútne utrhla z reťaze. Ale to, čo sa stalo, je, že tento systém sa vrátil. S vendettou, s pomstou v roku 2023. Úplne ste sa vykašľali na všetky tie predvolebné sľuby a ja si to pamätám, lebo som bol v tých predvolebných diskusiách, o tom, ako budú lacnejšie potraviny, o tom, ako budú lacnejšie energie, o tom, ako budú vyššie platy. O tom, ako dáte peniaze do regiónov, ako zabezpečíte dôstojný život. To všetko šlo von oknom. Absolútnou prioritou, to si tiež všetci pamätáme, bolo okamžite zrušiť špeciálnu prokuratúru, rozbiť NAKA, zmeniť trestný zákon, znížiť tresty za korupciu, aby ste si proste vytvorili bezpečný svet pre vašich ľudí. To bola skutočná priorita tejto vlády, ktorá dnes žiada o dôveru. Nie lacnejší chlieb, nie energie, nie ekonomický rast. Ale beztrestnosť pre smerákov. Za to platí, aj za to dodnes platíme. Pamätáte si, čo vlastne z tých sľubov zostalo? Kde sú? Kde sú tie sľuby z predvolebnej kampane? Lebo dnes majú ľudia vyššiu DPH, infláciu. Premiér hovoril, že teda tá inflácia sa znižuje, ale znižuje sa marginálne. Je dvojnásobná oproti eurozóne. Majú vyššiu DPH. Pamätáte si, že premiér hovoril, že nezvýši DPH? Zvýšili ste ľuďom DPH. Transakčnú daň. Celkovo drahší život. Čiže po troch konsolidačných balíkoch, to tu musíme znovu a znovu zopakovať, je život drahší. Po miliardách, čo ste vybrali od ľudí, je deficit stále rovnaký. Dlh vyšší a ekonomika zadusená. A to tiež treba znovu zopakovať. Vláda ani po 2,5 rokoch stále nedokáže šetriť na sebe. Viete šetriť na živnostníkoch, na rodinách, na zamestnancoch, na zamestnávateľoch, viete šetriť na kultúre. Ale neviete šetriť na sebe. Opäť, pamätáte si sľub Roberta Fica, že 30 % úspor sa nájde v štátnej správe? Kde to je? Kde to je? Na tejto vláde poslednej, čo bola v stredu, ste schválili nového štátneho tajomníka. Neviem, koľký je, 37. Koho je on, syn alebo otec alebo aké má príbuzenské vzťahy v koalícii, ale z toho, že budete šetriť na štátnej správe, sa stalo 36 alebo 37 štátnych tajomníkov. A to, čo je vlastne na tom najabsurdnejšie, čo ma vlastne hnevá najviac, že my sme si na to už zvykli. Všetci sme si na to zvykli. Celá krajina si na to zvykla. Že už vlastne od vás ani nič neočakávame. Že sme si zvykli, že neviete prísť s ničím normálnym, s ničím pozitívnym. Ani premiér nepovedal dnes, prečo má mať jeho vláda dôveru, čo chce urobiť, čo dosiahol, aké sú jeho plány. Mesiace ste tu varili, točili niečo o nejakých prorastových opatreniach. Potom to spľaslo. Potom prorastové opatrenie, ktoré ste oznámili, bolo, že obchodníci už nemusia mať povinne ten papier o povinnom vydávaní bločkov. Tváríte sa, že to zachráni našu ekonomiku, ale to nie je to najhoršie, veď to od vás čakáme. Najhoršie je, že my sme si už zvykli ako tá uvarená žaba. Že veď samozrejme, že z toho nič nie je. Veď samozrejme, že to odkopnú na september a nikdy z toho nič nebude. Že sme si zvykli, že ani tie normálne prevádzkové veci už neviete robiť bez škandálov, bez chaosu, bez predražovania a bez neustálých hádok, ktoré to sprevádza. Ale to je aj na nás. To je aj naše zlyhanie, že sme si na to nemali zvyknúť. Ale čo sa dá robiť, keď 2,5 roka tu počúvame, vidíme, riešime. Bežné veci, ktoré by sa mali normálne udiať, ako napríklad tender na nové záchranky za 2 miliardy, tam sa ukáže, že išlo o sponzora strany HLAS. Má sa stavať nové sídlo Ministerstva obrany? Však veď dobre, keď nejaké potrebuje, ale to sú neuveriteľné príbehy o predražených pisoároch. Ani tie bežné veci neviete urobiť bez škandálu. Nehovoriac už potom o desiatkach miliónov v utajených zákazkách. Na digitalizáciu. To je každý deň. Každý deň. No a ja sa skúsim sám seba spýtať, že prečo vlastne. Prečo vlastne to bolo 20 rokov týchto zlyhaní a úpadku? Že čo, nie ste dostatočne talentovaní alebo sa vám nechcelo? Lebo vieme, že to nie je kvôli vonkajším vplyvom. Lebo tie mali všetci rovnaké. Tak v čom to je? A ja si odpovedám, že je to preto, lebo všetok talent, ktorý ste mali a možno stále máte, všetku energiu, ktorú ste mali, možno stále máte, všetok politický kapitál a mandát, ktorý ste mali a teraz strácate, ste venovali nie tomu, aby ste zlepšili život ľuďom, nie službe. Ale transformácii štátnych peňazí na vaše súkromné peniaze, na peniaze vašich rodín a vašich ľudí. No a potom už vám nezostal čas robiť nič iné. A v tejto disciplíne, v tomto príživníctve, treba povedať, že ste dosiahli pozoruhodné výsledky. Za 20 rokov, dámy a páni, za 20 rokov si široká príživnícka rodina Roberta Fica, stranícka, ale kamarátska, obchodná a samozrejme aj tá najbližšia, doslova urobila z cicania štátnych peňazí štýl života, štýl zárobku. 5000 € mesačne pre premiérovho syna v agentúre SMER. 10000 mesačne pre syna Tibora Gašpara v roli šéfa SCS. 15000 mesačne v Transpetrole pre syna pána predsedu ANO klubu. A ako pán Mierna sám povedal, takýchto ľudí máte vo vláde tisíce. Na toto ste míňali energiu celé tie roky. Dobrý príklad, výpovedný príklad, dámy a páni, je bratranec pána premiéra. Určite ho poznáte. Pán Muránsky, lebo oňho ste sa dokázali postarať v každej vláde. Vždy bol v nejakej verejnej funkcii, v nejakom štátnom podniku. Za ten čas, ak sa nemýlim, x rokov, neviem či 14, pracoval ako poslanecký asistent pána Gogu. Ja neviem, či pán poslanec Goga za ten čas predložil nejaký návrh zákona, tuším jeden. Takže čo tam ten pán robil? A to je presne tento model. Alebo taký poslanec Hambálek. Tomu sa podarilo zamestnať pri tejto vláde dokonca dvoch svojich synov. Jeden sedí vo vedení Správy štátnych hmotných rezerv. A druhý v predstavenstve štátnej firmy Cargo a predtým na bratislavskom letisku. Alebo taký pán poslanec Mašgút, ktorý dostal vyše 3 miliónov od SMER-u zo štátnych verejných peňazí pre firmu svojej ženy a ešte dostal aj byt, v ktorom býva. Alebo sa pozrime na poslanecké kancelárie SMER-u. Opäť príbeh, ktorý sa vinie tým obdobím. Národná rada, teda my všetci daňoví poplatníci, platíme príspevky na nájmy kancelárií poslancom SMER-u, ktorí bohvie, či tam sedia alebo nesedia, sú ich desiatky. No a tie peniaze inkasuje firma strany SMER. Verejné peniaze do straníckej peňaženky, transformujú sa tie peniaze, ako by povedal pán Kaliňák. A to je ten štát, ktorý Fico budoval. Občan platí a SMER inkasuje. A keď sa na to niekto pýta, keď to niekto kritizuje, tak dostane tlačovku o nepriateľoch Slovenska, o mimovládkach, liberáloch, Bruseli, o Ukrajincoch a podobne. A ja si pamätám, že teraz pred tou hodinou, keď hovoril predseda vlády, tak hovoril o sociálnom štáte. Spomenul to, spomína to už menej ako kedysi, ale spomenul sociálny štát. Len ten štát, ktorý ste vybudovali za ten čas, je sociálny iba pre veľmi úzku skupinu ľudí. Straníkov, ktorí dostávajú príjem, dediaci funkcie, to je ako v stredoveku. A o nich je postarané. Ale to nie je sociálny štát, to je klanový štát, dámy a páni, lebo skutočný sociálny štát pomáha chorým ľuďom dostať sa k lekárovi. Pomáha deťom dostať dobré vzdelanie. Pomáha mladej rodine nájsť si dostupné bývanie. Pomáha seniorom žiť dôstojne. Pomáha mladým ľuďom nájsť si príležitosť na zmysluplný život na Slovensku. Pomáha chudobným ľuďom, ktorých je za tejto vašej vlády už milión. Podá im pomocnú ruku. No ale o týchto ľudí vy ste sa vôbec nepostarali. Vy ste sa postarali o tých svojich ľudí. Ekonómovia by to mohli nazvať, že to je taká mimoriadne adresná pomoc. Pre tých ľudí, ktorí sú príbuzní, sú kamaráti, sú straníci. No a podľa toho, podľa tohto modelu vieme veľmi ľahko odpovedať na otázku, či táto vláda má dôveru. Skoro najprv to viem, že má dlhy u vás, koaličných poslancov v tejto sále, lebo od tej vlády závisíte. Prečo by pán Hambálek hlasoval za pád tejto vlády? Veď synovia by stratili robotu. Alebo pán Richter, prečo by hlasoval za koniec tejto vlády? Alebo pán Gašpar, veď jeho syn by Že má dôveru vás, koaličných poslancov v tejto sále. Lebo od tej vlády závisíte. Prečo by pán Hambálek hlasoval za pád tejto vlády? Veď synovia by stratili robotu. Alebo pán Richter, prečo by hlasoval za koniec tejto vlády? Alebo pán Gašpar, veď jeho syn by stratil kreslo šéfa SIS? Alebo pán Mashgut, prečo? Samozrejme, že máte ako vláda dôveru svojich ľudí. Ale dôveru Slovenska si už dávno stratili. Dnes vám nedôverujú 2/3 ľudí. 2/3 ľudí si prajú demisiu tejto vlády. Nie, keby boli voľby, tak túto vládnu zostavu by nikto nezvolil. Keby boli voľby. Kedy ste sa modlili, aby sme vás v opozícii, aby sme sa k vám nesprávali tak, ako vy sa dnes správate k nám. Nemáte dôveru ani mladých ľudí a ukazujú vám to tým, že odchádzajú. Nemáte dôveru učiteľov, nemáte dôveru vedcov, aj tí vám to dávajú najavo. Nemáte dôveru kultúrnej scény, nedôverujú vám podnikatelia, zamestnávatelia, nedôverujú vám odborári. Obe skupiny, aj firmy, aj odbory, skritizovali vašu ekonomickú politiku a vašu konsolidáciu. To sa nepodarilo ešte nikomu. Nemáte dôveru starostov, nemáte dôveru primátorov, teda okrem tých vašich, samozrejme. Lebo viete, ja úprimne, keby ste popri tomto celom prikrmovaní a kradnutí aspoň niečo urobili. Aspoň niekam tú krajinu posunuli, tak podľa mňa aj veľká časť občanov, aj možno vašich voličov, by mohla prižmúriť oko. Ale na to vám už vôbec nezostal čas. A prečo? Preto majú dnes ľudia na Slovensku plné zuby tejto vlády, dámy a páni. Možno sa vám to nezdá z vašich limuzín, z vašich haciend, z vašich víl, ale ľudia na Slovensku, nech idete kamkoľvek, majú plné zuby tejto vlády. A pri mne aj predsedu vlády, ktorý už nevie nič ponúknuť. Už vie len hľadať nepriateľov, vie byť agresívny a hromžiť na tých, ktorí si dovolia povedať, že sa nám tu nežije dobre. A to je moja rada pre vás. Nesnažte sa ľudí presvedčiť, že sa im žije dobre. Tak ako to skúšal premiér, ako to skúša minister financií, nebude to fungovať. Nebude to fungovať, budú vás mať v zuboch ešte viac, lebo toto sa nedá obkecať. To sa nedá vyhovoriť na Radičovú, na Ódora, na Európu, na Ukrajinu, na Sorosa len, lebo ľudia to cítia. V každodennom živote. A vedia, vedia po tých 20 rokoch, že neexistuje na Slovensku politik, ktorý mal takú možnosť niečo zmeniť, tak fatálne zlyhal. Lebo to je vaša bilancia. Ešte aj tejto vlády. A tým končím. Pamätáte si, že „rozostavujeme Slovensko“, že „rozostavujeme našu krajinu“. Viete, čo ste rozostavali? Chorvátske pobrežie. Svojimi vilami a apartmánmi. Rozostavali ste dovolenkové destinácie. A pre toto všetko si dôveru verejnosti ani dôveru Progresívneho Slovenska nezaslúžite. Slovensko si nezaslúži, aby ste ďalej pokračovali a najneskôr na jeseň 2027 bude mať konečne šancu sa posunúť ďalej. Ďakujem vám veľmi pekne.
=====
Vystúpenie s procedurálnym návrhom 5.5.2026 17:19 - 17:19 hod.
Michal ŠimečkaVystúpenie s faktickou poznámkou 27.4.2026 11:23 - 11:25 hod.
Michal ŠimečkaVystúpenie v rozprave 27.4.2026 10:24 - 10:48 hod.
Michal ŠimečkaVystúpenie v rozprave 27.4.2026 10:24 - 10:48 hod.
Michal Šimečka