Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

27.3.2025 o 12:11 hod.

MUDr. PhD., MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 27.3.2025 12:11 - 12:13 hod.

Richard Raši
Ďakujem.
Z ďalších vystúpi s faktickou poznámkou pán poslanec Peter Stachura, nech sa páči, máte slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.3.2025 12:11 - 12:13 hod.

Richard Raši
Pán poslanec, ešte som vás nechal dohovoriť a naozaj viem poctivo analyzovať, ku komu sa vlastne vyjadrujete.
(Reakcia z pléna.) Áno, počúval som vás veľmi pozorne pán poslanec, poslednýkrát ste hovorili takto v téme.
S ďalšou faktickou vystúpi pán poslanec Majerský František.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.3.2025 12:08 - 12:10 hod.

Richard Raši
Ďakujem pekne, pán minister, na vaše vystúpenie sú tri faktické poznámky.
Pán poslanec Jozef Pročko, nech sa páči.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 27.3.2025 10:59 - 11:04 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň prajem, ctení páni podpredsedovia Národnej rady Slovenskej republiky, vážené dámy poslankyne, ctení páni poslanci, dovoľte mi v prvom rade sa vám všetkým, ktorí ma podporili vo voľbe predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, poďakovať. Vnímam každý jeden hlas ako prejav vašej ochoty rešpektovať vzájomné dohody a spoločný pokus o akýsi reštart v našej práci, ktorú, na ktorú nám ľudia dali mandát vo voľbách a na návrat k plnohodnotnej práci pre ľudí.
Chcem sa poďakovať aj dočasne predsedajúcemu Petrovi Žigovi za to, že naozaj bezchybne takmer rok viedol túto inštitúciu, veľmi pekne ďakujem, Peter. So všetkou pokorou vnímam túto voľbu ako výzvu pre seba samého, pretože moje meno ste označili na hlasovacom lístku a aby som k spomínanému reštartu výrazne prispel. Môžem vám sľúbiť, že budem presadzovať hodnoty, ktoré sú jasne napísané v Ústave Slovenskej republiky a v zákonoch. Zároveň urobím všetko pre to, aby v tejto sále, urobím pre to všetko, čo budem môcť, zavládla slušnosť, vecná a odborná diskusia založená na argumentoch a faktoch a nie na osobných útokoch. Nebudem dnes hovoriť dlho, pretože som presvedčený, že náš čas i pozornosť si zaslúžia predovšetkým zákony, ktorými chceme zlepšiť život ľudí na Slovensku. Riadne obsadzovanie ústavných a ďalších pozícií je, samozrejme, pre chod štátu veľmi dôležité, ale to najdôležitejšie je, aby štát plnil svoje funkcie voči občanom, aby im dával pocit bezpečia, budoval spoločnosť založenú na práve a vzájomnom rešpekte a aby poskytoval ľuďom konkrétnu pomoc v ťažkých životných situáciách a nenechával ich v boji s nepriazňou osudu osamotených. A preto sa dnes len krátko prihovorím poslancom vládnej koalície, poslancom opozície a napokon všetkým občanom Slovenskej republiky.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci z vládnej koalície, som vďačný, že ste svojím hlasovaním prispeli k stabilizácii politických pomerov na Slovensku a že naša vlasť má po takmer roku riadne zvoleného druhého najvyššieho ústavného činiteľa. Som presvedčený, že všetci dobre chápeme podstatu týchto slov. Nejde o Richarda Rašiho, nejde o žiadnu inú konkrétnu osobu, ale o symbol nášho zákonodarného zboru, ktorý má kľúčovú úlohu v našom demokratickom zriadení. Ide o vážny signál dovnútra, ale aj navonok, že sme stabilnou a štandardnou demokraciou a k takýmto usporiadaným pomerom nevyhnutne patrí aj osoba primus inter pares, prvého medzi rovnými, ktorého, ktorému sa dostali, dostalo tej cti reprezentovať všetkých 150 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. No dnešná, teda resp. včerajšia voľba, má zásadný odkaz nielen voči občanom, či zahraničným partnerom, ale aj voči samotnej vládnej koalícii. Včerajšou voľbou sme usporiadali politické pomery podľa platnej koaličnej zmluvy, pretože sme zažívali časy, ktoré nikomu vo vládnej koalícii neprospeli, naopak, priniesli nám nie ideálne vzájomné vzťahy a menej sústredenia sa na plnohodnotnú prácu pre ľudí. Ako minister regionálneho rozvoja som za 17 mesiacov prešiel takmer celé Slovensko a z úst väčšiny nielen komunálnych lídrov, ale aj občanov som počúval, aby sme si naozaj tieto naše domáce koaličné problémy vyriešili čím skôr. A preto vás ako novozvolený predseda parlamentu všetkých prosím, aby sme sa z toho poučili a neopakovali chyby. Základom akejkoľvek efektívnej spolupráce je vzájomná úcta a rešpekt k dodržiavaniu dohodnutých pravidiel.
A teraz k vám, ctené dámy poslankyne, vážení páni poslanci z opozície, musím priznať, že na jednej strane ma mrzí spôsob, aký ste zvolili pri voľbe druhého najvyššieho ústavného činiteľa Slovenskej republiky, pretože sami viete, že ak by sa rovnako zachovali aj poslanci vládnej koalície, bolo by nemožné zvoliť akéhokoľvek opozičného predstaviteľa do ktorejkoľvek parlamentnej funkcie. Na druhej, na druhej strane (Výkriky z pléna. Potlesk.), na druhej strane rozumiem, na druhej strane rozumiem, že takéto hlasovanie uprostred volebného obdobia je z politických dôvodov iné ako na začiatku, no napriek tomu, že ste sa na voľbe predsedu Národnej rady nezúčastnili, budem sa ako novozvolený predseda Národnej rady uchádzať aj o váš rešpekt. Nikdy som nemal ilúzie, že parlament má byť miestom všeobjímajúceho porozumenia medzi vládnymi stranami a opozíciou. Nebolo to tak nikdy v histórii žiadneho parlamentu s výnimkou dôležitých míľnikov či historických okamihov. K parlamentu jednoducho patrí konflikt a kto hľadá oázu pokoja, musí navštíviť iné miesta alebo inštitúcie. Lenže aj konflikt má rôzne podoby, konflikt na jednej strane posúva spoločnosť umožniť prežiť len tým najkvalitnejším a najlepšie obhájeným názorom a ponúka ľuďom široké spektrum riešení, ktoré potom sami môžu vo voľbách podporiť alebo zamietnuť. Hovorím o hodnotovom konflikte a nebojím sa na základe mojich dlhoročných skúseností povedať, že takýto konflikt je aj žiadúci, ale aby spoločnosti bol tento konflikt prospešný musí obsahovať viac hodnôt ako konfliktu. Sporme sa o tom, či chceme mať silný štát, ktorý sa o ľudí dokáže postarať, alebo, naopak, štát slabý, ktorý zabezpečuje len nevyhnutné funkcie a v boji o prežitie necháva víťaziť najsilnejšie individuality. Sporme sa o tom, či zdravotníctvo a školstvo majú byť štátom poskytovanými kvalitnými službami s víziou, že v týchto oblastiach nemôže byť ústrednou témou hospodársky zisk, alebo či sú zdravie a vzdelanie tovarom, ktorý si úplne prirodzene môžu viac dovoliť tí bohatí ako odmenu za svoj ekonomický úspech. Sporme sa o tom, či budeme presadzovať solidaritu ako kľúčovú hodnotu spoločenskej súdržnosti a či budeme aj mladé generácie učiť medzigeneračnej solidarite so staršími, alebo či dravá a mladá energia má za každú cenu dostať prednosť pred šedinami. Každý z nás vrátane mňa si z týchto možností nepochybne vyberie tú svoju a bude ju obhajovať z tohto miesta pred svojimi poslaneckými kolegami aj pred svojimi voličmi. To je druh konfliktu, ktorý nás posúva vpred. Ale potom tu, žiaľ, máme konflikt v podobe, v akej ho poznáme aj z niektorých rokovaní v tejto snemovni, výkriky, urážky, vulgarizmy. Sú to útoky nie na idey, ale na hlavy, v ktorých sa tieto idey zrodil,i a to je konflikt, ktorý zasieva do slovenskej spoločnosti trvalú nenávisť, rozdeľuje ju a robí ju čoraz menej tolerantnou k inému názoru. Preto budem veľmi rád, ak by sme tohto druhu konfliktu ponúkali ľuďom čo najmenej.
A napokon si dovolím pár slov priamo k vám, vážení občania Slovenskej republiky, plne rozumiem možno až vášmu znechuteniu, keď sa niekedy pozeráte na prenosy z tejto sály a verte mi, že aj ja som bol neraz sklamaný, aké elementárne hranice politickej kultúry a základnej ľudskej slušnosti sa tu dokážu prekračovať. Plne rozumiem aj vášmu sklamaniu, keď ste niekedy svedkami hádok medzi tými stranami, ktoré sľubovali súdržnosť či jednotu, ale verte mi, že budem robiť všetko pre to, aby sme maximum času a energie venovali skvalitňovaniu výsledkov našej práce, ktorými sú schvaľované zákony a nemíňali energiu na spory, ktoré sa majú vyriešiť rýchlo a za zatvorenými dverami a plne rozumiem aj nespokojnosti, ktorú mi niekedy tlmočíte aj počas mojich výjazdov do regiónov a mnohí neveríte, že sa to môže zmeniť. A možno ste aj nad parlamentom mávli rukou, ale tu si dovolím pripomenúť aj môj osobný pohľad, ktorý je v tomto možno iný, ako mnohých z vás. Som pôvodným lekárom, som pôvodným povolaním lekár a lekár z môjho pohľadu bojuje o život a zdravie pacienta všetkými silami, a za každej situácie, a vždy až do konca. Nikdy sa nepozerá na to, že niektorý prípad je zdanlivo beznádejný, pretože všetky krásne a úžasné príbehy vyliečení sa z ťažkých, dokonca smrteľných diagnóz by sme ináč nikdy nepoznali.
A tak sa v duchu tohto prístupu budem snažiť všetkými silami o to, aby sme zmenili aj zdravie nášho politického života, vrátili doň viac rešpektu, rešpektu k faktom, rešpektu k inému názoru, ale predovšetkým rešpektu k vám slovenským občanom, pretože vy ste tí, pre ktorých lepší život sme povinní pracovať a túto povinnosť budem svojim kolegom tu v parlamente každú jednu schôdzu pripomínať.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. (Potlesk.)
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2024 18:43 - 18:58 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ctený pán predsedajúci, ctené kolegyne, kolegovia, tento návrh zapracováva len zmeny, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe, zjednocuje úpravu pre jednotlivé programové obdobia, prispôsobuje postavenia centrálneho koordinačného úradu, rieši aj viaceré otázky týkajúce sa finančného riadenia pri poskytovaní z fondov Európskej únie. Naozaj ide o novelu, ktorá má technický aplikačný charakter, a preto vás prosím o podporu tohto zákona.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.11.2024 18:43 - 18:58 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ctený pán predsedajúci, ctené dámy, vážení páni, dovoľte mi, aby som veľmi krátko uviedol tento návrh zákona, o ktorom už diskusia bola. Sprísňujeme tu kvalifikačné kritériá pre generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce a krajských inšpektorov. Po novom, generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce bude musieť mať vysokoškolské vzdelanie, päť rokov praxe v riadení. Krajský inšpektor bude musieť mať vysokoškolské vzdelanie a päť rokov praxe inšpektora. To sú tie základné parametre tohto návrhu zákona.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

26.9.2024 14:30 - 14:45 hod.

Richard Raši
 

26.9.2024 14:15 - 14:30 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Pán poslanec, veľmi krátko, lebo ste teraz spomenuli Slovensko IT, som zabudol povedať, ste zabudli, boli ste tam v dozornej rade, v dozornej rade ste tam boli, dobre? Čiže to, čo sa všetko dialo, ale chápem, že ste o tom ani nechceli vedieť, lebo ani tá dozorná rada na tom Slovensko IT nezasadala. A teda ja sa vás spýtam, a vy ste ako vybrali, vy osobne, tú právnickú kanceláriu, ktorú som spomínal ja? Ako ste? No počkajte, čiže vy ste nevyberali právnické kancelárie? Pán poslanec. (Reakcia z pléna.) Tú, hej, čo za 30-tisíc, zaplatili ste 70, hej? To je zaujímavé, lebo ja si myslím, že minister ani štátny tajomník by asi nemali vyberať právnické kancelárie, nie? Či vy ste na ministerstve vyberali, kto bude robiť služby pre ministerstvo? Pán poslanec, tak vyberali ste jednu právnickú kanceláriu? (Reakcia z pléna.) Pán poslanec, a ja si nemyslím, že je správne, aby politická nominácia, ktorou ste boli vy, lebo ste boli štátny tajomník, vyberala právnickú kanceláriu. Pretože ja som do procesu výberu, ani do procesu... nechajte ma dopovedať, aby som vás potom neurazil nejakým neprimeraným slovom, lebo ja na rozdiel od vás do žiadneho výberu ničoho nezasahujem, lebo politik, minister či štátny tajomník do toho zasahovať nemá. To ale, ďakujem pekne, že mám slovo, lebo chcem povedať, že vy ste na sociálnych sieťach uverejnili niekoľko klamstiev, ktoré som, samozrejme, vyvrátil, aby bolo aj vám ostatným jasné.
Čiže pán poslanec Hargaš kritizoval, že sme vybrali právnickú kanceláriu, ktorá, opakujem, na rozdiel od právnickej kancelárie, ktorú vybral on s pani Remišovou, štátu a obci ušetrila, oni prerobili. Po druhé, kritizoval sumu za hodinu. Aby ste vedeli, v zmluve je podpísaných 120 eur na hodinu, nie je to malá suma, to je suma, ktorú podpísalo naše ministerstvo a vybralo naše právne oddelenie. A hovorím to preto, lebo pán Hargaš tvrdil, že je suma predražená, hej, tak napríklad my sme zistili, že primátor mesta Bratislavy si zazmluvnil advokátsku kanceláriu, ktorú spoluvlastní zakladateľ Progresívneho Slovenska, za 180 eur na hodinu. Ale to je v poriadku, lebo to sú oni, 180 to je v poriadku, 120 my, je predražené zlodejstvo.
Za ďalšie, povedal, že sme zazmluvnili právnickú kanceláriu, ktorá, citujem, nebude odvádzať na Slovensku dane. Ďalšie klamstvo. Je to normálne firma registrovaná na Slovensku a tu odvedie normálnu dépeháčku aj daň z príjmu, hej? Čiže to je, ale oni môžu.
Po tretie. Vyčítal, že sme vybrali právnickú kanceláriu, ktorá obhajovala nejakého pána Kollára. Nebol to Boris, bol to iný pán Kollár, ktorého asi ste mnohí videli. No tak a my keď vyberáme právnickú kanceláriu, nemáme sa riadiť najnižšou cenou? Čiže preto, že táto firma obhajovala niekedy v minulosti nejakého pána Kollára, my ju máme vylúčiť a máme vybrať inú. My ju máme vylúčiť preto, že nejaký pán Kollár urobil video na pána Hargaša, teda to vám odporučím, aby ste si pozreli, čiže na základe toho hendikepujeme, lebo keď niekto je zlý, obhajuje zlých, lebo oni ho určili za zlých, tak ich vylúčite. To je jedno, že sú najlacnejší. Pravidlá platia len vtedy, keď vyberiete tých správnych, hej? Tak toto je ich progresívny, pohľad Progresívneho Slovenska.
A na tomto celom celý mesiac sa snaží robiť kampaň, samozrejme, nikoho to nezaujíma, ale opakujem jedno. Oni kritizujú čistejšie postupy, ako boli postupy, ktoré robili oni. Oni kritizujú to, čo mali chváliť, pretože oni to robili zle, nie podľa zákona, nie podľa pravidiel, ale teraz im to vadí, lebo firma zastupovala niekoho, kto sa im nehodí. Firma je pre nich drahá, lebo je o 60 eur na hodinu lacnejšia ako firma, ktorá robí pre Bratislavu a vlastní ju spoluzakladateľ Progresívneho Slovenska, čiže, a bráňte sa, hej?
Čiže ja som veľmi rád, pán Hargaš, že ste mi túto otázku dali. Myslím, že je aj deviata, aj pätnásta, aj neviem ktorá. A ešte je tu veľa písaného textu, ktoré, samozrejme, chcem povedať, že pripravilo komunikačné oddelenie, pretože komunikačné oddelenie to pripravilo na základe informácií, ktoré dostalo od právneho oddelenia, a takisto výber na rozdiel od vášho pôsobenia robili naši právnici a nerobil to ani minister, ani štátny tajomník, ako ste to sám priznali, že nejaké právne kancelárie ste vyberali vy. A opakujem, je povinnosťou každého orgánu a každého štatutára podpísať zmluvu iba s tými, ktorí vyjdú pri výbere, verejnom obstarávaní, alebo keď je to na výnimku, alebo pri oslovení firiem, ktorí vyjdú ako najlacnejší. Nič iné nikto urobiť nemôže a som prekvapený, že vy ste vyberali nejaké firmy podľa vášho vedomia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

26.9.2024 14:15 - 14:30 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ctená pani ministerka, páni ministri, ctené dámy, vážení páni, pán poslanec. Pán poslanec, ja neviem, či sa už necítite trápne, keď jednu tému, ešte aj v ktorej máte maslo za ušami, dookola omieľate celý mesiac, hráte sa na investigatívca a vám aj pani poslankyni, ktorá teda otázku takú istú opísala od vás, samozrejme, všetko zodpoviem, lebo na rozdiel od vášho konania počas vášho pôsobenia na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja, informatizácie, keď ste boli, ak by ste teda nevedeli všetci, ktorí to pozeráte, kde bol pán Hargaš poradca pani ministerky Remišovej pre informatizáciu, kde bol štátny tajomník pani ministerky Remišovej pre informatizáciu a teraz je expert Progresívneho Slovenska, tak chcem vám povedať, že ja vám na vašu otázku rád zodpoviem a verím, že aj vy sa postavíte pred národ, pred divákov a zodpoviete aj vy, čo ste urobili napríklad so spoločnosťou Slovensko IT. Pretože keď som o tom chcel minule hovoriť, tak ste využili môj lapsus linguae, ste sa urazili a ušli ste z tejto rokovacej správy, keď som sa vás chcel spýtať, prečo ste ako člen dozornej rady, poradca ministerky Remišovej a štátny tajomník pre informatizáciu Slovensko IT neriadili, ale doriadili. Prečo ste tam nechali 7 mil. dlh, prečo ste vyplácali odmeny pri strate tejto spoločnosti 400-tisíc, prečo ste pre zamestnancov zaplatili barbera za tisíc eur, prečo ste urobili webovú stránku pre spoločnosť, ktorá bola plná expertov na informačné technológie, a dali ste ju urobiť subdodávke za desaťtisíc eur a tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej. Ale prejdem teda k vašej otázke a dúfam, že mi dáte aj nejakú doplňujúcu otázku, aby som ju mohol potom aj dokončiť, keby som to nestihol v stanovenom limite.
Celá táto súťaž, celý teda výber podľa zákona bol urobený na rozdiel od čias, keď ste vy pôsobili na ministerstve, v súlade so zákonom a nielen v súlade so zákonom, ale v súlade aj s pravidlami, ktoré boli v roku 2019 schválené vládou Slovenskej republiky, ktoré upravujú transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu vrátane ich odmeňovania. A naše ministerstvo oslovilo päť právnych kancelárií a advokátskych kancelárií, tri sa do súťaže prihlásili a vybrali tú najlacnejšiu, a hovorím to preto, lebo napríklad táto vami spomínaná právnická kancelária za vyplatených 13-tisíc eur, ktoré mala, nie 400-tisíc, ale 13-tisíc eur, ktoré mala vyplatené, uchránila možnosť nútenej správy pre mestskú časť Bratislava – Rusovce a uchránila takmer milión eur pre túto mestskú časť. A hovorím to preto, lebo už len kvôli tejto jednej analýze sme zachránili Rusovce, pozdravujem pána starostu, dúfam, že sa k tomu ozve a nás podporí, a hovorím to preto, lebo za vás vy ste napríklad objednali v súdnom spore s dvomi zamestnancami právnickú kanceláriu, advokátsku kanceláriu, ktorej ste za to, aby uhájila 30-tisíc eur pre vaše ministerstvo, tak ste jej zaplatili 70-tisíc eur, no vy, tak vy ste boli poradca pani Remišovej, tak asi ste boli v tom tíme, a okrem toho ste ten súdny spor ešte aj prehrali, hej?
Čiže to máte ako, Progresívne Slovensko vtedy to bolo ešte také Progresívne Slovensko – ZA ĽUDÍ, vie kritizovať, keď za 13-tisíc eur uchránite milión, a oni v súdnom spore o 30-tisíc eur zaplatia 70-tisíc eur a potom to prehrajú a ešte vyberú právnickú kanceláriu bez toho, aby oslovili viacerých, lebo v zákone je na advokátske služby a právnické služby výnimka, ale my sme napriek tomu oslovili ďalších päť kancelárií, lebo to hovoria pravidlá vlády. Čiže oni to nerobia, ale to kritizujú. (Potlesk.) Ďakujem pekne.
A aby ste vedeli, že kritizujú to, lebo opakujem, pán poslanec Hargaš bol nielen poradca, ale aj štátny tajomník, tak postup, ktorý kritizuje, uplatnili oni, keď tam boli minimálne štyrikrát. A ešte to urobili aj bez toho, aby oslovovali iné právnické kancelárie. Takže, no ale, pán Hargaš, asi počkám na doplňujúcu otázku a budem pokračovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 10.9.2024 14:29 - 14:30 hod.

Richard Raši Zobrazit prepis
Ešte raz príjemný dobrý deň, dovoľte mi, aby som teda ospravedlnil pána ministra, ale je na zahraničnej služobnej ceste na stretnutí ministrov a uvediem teda jeho vládny návrh zákona.
Je to druhé čítanie, čiže povieme len, čo je cieľom. Cieľom je vytvoriť vnútroštátny právny základ nadväzujúci na nové nariadenia Európskej únie, ktoré upravujú novú spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie s ohľadom na projektové intervencie v záujme rozvoja vidieka na roky 2023 až 2027, ustanoviť vo vzťahu k projektovým intervenciám postupy a podmienky poskytovania príspevku a príspevku na finančný nástroj, nadviazať na poznatky z doterajšej aplikačnej praxe v rámci programu rozvoja vidieka a znížiť administratívnu záťaž.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Skryt prepis