Dobrý deň, pán predsedajúci, dobrý deň, pán minister, kolegyne, kolegovia dovoľte, aby som vystúpil v druhom čítaní konsolidačného balíčka. Nadviažem na moje prvé čítanie, lebo opravte ma, ak sa mýlim, pán minister, ale neodpovedali ste ani na jednu z mojich otázok, ktoré som dal v prvom čítaní. Takže dovoľte, zopakujem ich.
Momentálne sa nachádzame tak, že každý jeden deň sa mení výška DPH v gastrosektore, resp. v cestovnom ruchu. Čo by som chcel podotknúť tu, že stále, ešte minulý týždeň bol návrh na ubytovacie zariadenia 23 %, a neviem, či je to nejaký spôsob vydierania alebo ozaj tú konsolidáciu jediné ministerstvo, ktoré nepotrebuje, je ministerstvo cestovného ruchu, a nakoniec daňoví poplatníci sa budú musieť zozbierať na ďalšie extra výdavky, ktoré asi si strana SNS vydobyla. Jedinú reakciu, ktorú som zaznamenal od pána ministra, bola tá reakcia, že povedal, že 5 % je tá správna konsolidácia. Takže tu by som navrhol kolegom, že rovno dajme 1 % DPH na celý cestovný ruch, ak toto je nejaký konsolidačný balíček od brucha bez rôznych dát alebo dopadov. A prečo to hovorím? Hovorím to práve preto, že som si dovolil porovnať ekonomický rast cestovného ruchu za roky 2019 a roky 2023. Nerátam do toho roky počas covidu, lebo tam boli všade obmedzenia.
A prečo práve tieto roky? 2019 ide o posledný rok, kedy cestovný ruch bol na vzostupe, a v roku 2023 je to práve preto, lebo práve všetky, pomaly všetky krajiny zažívali rast cestovného ruchu v ich krajinách. Také Poľsko 37 %, krajiny V4 v priemere okolo 12 %, len jediné Slovensko zaznamenalo pokles zahraničného turizmu vo výške 1,2 %. Ja osobne si myslím, že ak tu máme už ministerstvo cestovného ruchu, ktoré zhltne na začiatok, je tam rozpočet 100 miliónov eur, sú tam ďalšie fondy a ďalšie projekty a predpokladám, že ešte tento rok alebo budúci rok prídu ďalšie navýšenia, zhltne ďalších vyše 100-tisíc eur. Ja len by som sa chcel opýtať, pán minister, ak máme dáta, čo sa týka cestovného ruchu, a že povedzme že budúci rok, kedy prídu prvé dáta a ten cestovný ruch nebude nijakým spôsobom prispievať viac financií do štátneho rozpočtu, či toto ministerstvo zrušíte, lebo ak to má byť ministerstvo len o tom, že sa majú rozdávať fondy a zamestnávať svojich najbližších, tak sa mi to nezdá fér voči obyvateľom, im dávať ďalšie poplatky, ďalšie dane navyše. A toto je holý fakt.
Čo sa týka vyjadrení, že opäť došlo ku zmene, kde nie všetky subjekty cestovného ruchu dostali zvýhodnenú DPH, napríklad včera vyšla správa, že asociácia akvaparkov nedostala tú možnosť mať zvýšená DPH vo výške 5%, ale, naopak, avizovali, že tam bude tých 23 %. Neviem, mne sa to nezdá fér, lebo práve tieto subjekty sú práve tí, ktorí prispievajú najviac financií a najväčší príjem v cestovnom ruchu na Slovensku. Je mi ozaj ľúto, že sme sa nijakým spôsobom za nich nepostavili, ale, práve naopak, rozdelili sme opäť segmenty, oni majú za 5 %, títo majú za 23 %. Opäť hovorím, ak toto má byť nejakým spôsobom boj proti konsolidácii, ako bolo povedané, tak stále navrhujem, však buďme mierni populisti dajme tam 1 %, možno to pomôže viac. Ale môžem len hádať, lebo zatiaľ mám pocit, že všetky návrhy, čo sa týka dépeháčky idú od brucha bez nejakej odbornej diskusie a bez nejakej hĺbkovej, povedzme nejakej komunikácie v rámci pléna.
A dovoľte mi ešte trošku, ono bolo veľa povedané aj v prvom čítaní, dnes aj v druhom čítaní, čo sa týka samospráv. Ako viete, pán minister, návrh, vládny návrh je ten, že samosprávy od budúceho roku dostanú o 1 % menej, ako bolo v tomto roku. A ja by som sa chcel vás opýtať, pán minister, akým spôsobom chceme zabezpečiť služby, ktoré poskytujú práve tieto samosprávy. A konkrétne sa budem pýtať na okresné a krajské mestá, lebo tie organizácie sú práve tie organizácie, ktoré poskytujú najviac sociálnych a zdravotných služieb alebo prípadne najviac investujú do športových klubov pre mládež. Ja sa za to nepodpíšem, že tieto organizácie nedostanú budúci rok peniaze. Už tento rok niektoré krajské a okresné mestá škrtali peniaze a tieto organizácie sa nedostali ku svojim peniazom, na ktoré mali spravidla nárok na základe všeobecných záväzných nariadení, ktoré boli prijaté v danej obci. Ale budúci rok sa tá situácia môže kompletne zmeniť, lebo opäť prichádza to, že samosprávy budú musieť škrtať zo svojich rozpočtov, čo znamená, že budeme mať opäť problém vytvoriť dobrý a vyrovnaný rozpočet v rámci miest a obcí. Takže by som vás chcel požiadať, pán minister, v prvom rade, aby ste nejakým spôsobom predstavili, akým spôsobom sa budú dofinancovať samosprávy a prioritne krajské a okresné mestá, ktoré poskytujú tých služieb najviac. Zároveň, ako isto viete, spomenul som to aj v prvom čítaní, padajú nám mosty a neviem, akým spôsobom chceme financovať opravu druhých, pardon, mostov druhej a tretej triedy skrz to, že tieto samosprávy už teraz na to nemajú peniaze a nepredpokladám, že po znížení rozpočtu budú mať ďalšie financie na opravu týchto mostov. Jedine, že urobíme to, že samosprávy, obce, mestá si zoberú úver a to bude ich jediný spôsob, ako dokážu opravovať.
A čo sa týka, bolo to tu aj povedané kolegovcami z koalície, čo sa týka reformy verejnej správy. No, ja vám poviem takto, že aj v rámci dostupných materiálov už len konzervatívna reforma verejnej správy dokáže ušetriť 300 mil. eur tomuto štátu. Ale na to treba ozaj že tú politickú odvahu a urobiť to aj v rámci koalície, aj v rámci opozície. Takže tu by som chcel vyzvať koaličných poslancov, že ak máme urobiť nejaké zásadné rozhodnutie, urobme ho všetci spoločne tak, aby to v prvom rade pomohlo samosprávam, pomohlo to tým obyvateľom, a tak, aby služby, ktoré poskytujú tieto samosprávy sa nemuseli rušiť alebo iným spôsobom zanikať.
A na záver by som chcel povedať, že nie je celkom pravda, že 23-percentná dépeháčka sa, zvýšená dépeháčka sa nijakým spôsobom nedotkne obyvateľov. No dotkne sa v prvom rade tým, že tie samosprávy budú obchodovať s tými firmami, ktoré budú mať tú 23-percentnú DPH. To znamená, že odpady pôjdu hore, potom budú, automaticky budú musieť sa dvihnúť dane obyvateľom, čo sa mi nezdá vôbec fér.
Takže za mňa je to koniec. Ďakujem veľmi pekne.