Dobrý večer prajem. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, tak dovoľte takým úsmevným začiatkom, že môžem povedať, že víťazom konsolidácie je pán Andrej Danko. A určite pán Huliak bude so mnou súhlasiť, že on má všetko. Získal všetko, čo potrebuje, aj celá SNS. A tu budem hovoriť konkrétne prečo.
Možnože ste si uvedomili, ale vzniklo nové ministerstvo cestovného ruchu. Nedávno tuná koalícia, keď robila zmeny v zákone, čo sa týka...
Dobrý večer prajem. Pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, tak dovoľte takým úsmevným začiatkom, že môžem povedať, že víťazom konsolidácie je pán Andrej Danko. A určite pán Huliak bude so mnou súhlasiť, že on má všetko. Získal všetko, čo potrebuje, aj celá SNS. A tu budem hovoriť konkrétne prečo.
Možnože ste si uvedomili, ale vzniklo nové ministerstvo cestovného ruchu. Nedávno tuná koalícia, keď robila zmeny v zákone, čo sa týka kultúry, kritizovala to, že ide málo peňazí do regiónov. A keď som sa pýtal pána ministra a som sa pýtal aj ďalších, ktorí tento zákon obhajovali, som sa ich pýtal, že akým spôsobom chcú tieto peniaze dostať do regiónov, keď v samostatnej definícii zákona zobrali peniaze občanom, ale neposielajú tie peniaze naspäť do tých regiónov. Neexistuje žiaden plán, ako by súčasné ministerstvo cestovného ruchu a športu chcelo investovať do cestovného ruchu v rámci všetkých regiónov Slovenska. A to je prvá chyba tohto ministerstva. Ja som očakával, že ak vznikne ministerstvo a teraz na konci roka príde s plánom, ako chce pomôcť tým chudobným regiónom. No, k tejto informácii sme sa nikto nedostali. Takže dovoľte, aby som trošku išiel k číslam.
Zo štatistík vyplýva a bude to tá nadväznosť na rozpočet, že prečo ministerstvo cestovného ruchu nemá žiaden plán, je ten, že momentálne turizmus a ľudia, ktorí prichádzajú, respektíve zahraniční aj domáci turisti ostávajú na tých pobytoch maximálne v priemere jeden deň. Takže ak my by sme mali hľadať, ako parlament alebo vláda by mala hľadať nejaké možnosti, ako urobiť tento segment lepším, tak neexistuje žiaden plán. Budeme nalievať peniaze do podnikateľov blízkych tejto vláde alebo blízkych strane, Slovenskej národnej strane.
Takže opäť, ja som nedostal ani odpoveď, akým spôsobom sa bude prerozdeľovať ďalších 20 mil. eur, nie je na to žiaden plán. Má vzniknúť komisia, ktorá bude kompletne v kompetencii súčasného ministra. To znamená, že aby občania vedeli, absolútne nebudeme mať prehľad o tom, že kto a za akým účelom takéto peniaze dostane, a už vôbec nebudeme vedieť, akým prínosom to bude pre Slovensko.
Dovoľte mi ešte pokračovať s jedným citátom z programového vyhlásenia vlády, je, budem čítať: "Sociálny dialóg prakticky neexistuje, keďže predchádzajúca vládna zostava ignorovala legitímne požiadavky sociálnych partnerov a nepremyslenými rozhodnutiami výrazne poškodila vzťahy medzi štátom a samosprávami. Vláda Slovenskej republiky obnoví partnerský dialóg na všetkých úrovniach, k oprávneným požiadavkám partnerov bude pristupovať s rešpektom."
Neviem, ja mám pocit, že to, čo prišlo za posledné týždne, za posledné mesiace, bez dialógu s týmito samosprávami, poškodilo samosprávy. A budem konkrétne hovoriť o číslach.
"Únia miest žiada vládu Slovenskej republiky, aby poskytla mestám dodatočné finančné prostriedky na odmeny vo výške 800 eur." Tieto zdroje majú vyplatiť samosprávy na základe dohody medzi vládou Slovenskej republiky a odborármi napriek tomu, že s tým nesúhlasili. Kto sa tuná pýtal samospráv, či majú na to peniaze? No nikto sa ich nepýtal, absolútne nikoho nezaujímal názor samospráv.
Budem pokračovať: "Rovnako žiadame riešiť vplyv zavedenia príspevku na športovú činnosť dieťaťa v sume 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur pre zamestnancov vo verejnej správe. Táto povinnosť zaťaží dlhodobo napäté rozpočty samosprávy." Opäť sa to torpédovalo zboku, samosprávy o tom prakticky ani nevedeli. Dozvedeli sa to pri tom, že prišiel takýto poslanecký návrh, nebol to ani vládny návrh. Takže opäť je mi ľúto, že vy momentálne nedodržiavate ani to, s čím ste sa v programovom vyhlásení vlády... (Zmĺknutie rečníka pre ruch v sále.) Dovoľte mi pokračovať. (Vstup predsedajúceho.)
Gašpar Tibor, podpredseda NR SR
Prosím, poprosím kľud. Je nás tu málo, na jednej ruke spočítať, tak aby sme sa nerušili. Ďakujem.
Dubovický, Richard, poslanec NR SR
Ďakujem. Predseda ZMOS-u Jozef Božík a aj ďalší predstavitelia ZMOS-u dlhodobo upozorňujú na to, že dochádza k nepredvídateľným krokom tejto vlády, a tým pádom, dovoľte, zase budem čítať, "poukázal na konkrétny príklad finančných problémov spojených s prevádzkou športových zariadení". Možnože neviete, čo to znamená, ale ja vám to objasním. Tým, že vláda v súčasnosti berie peniaze týmto samosprávam, tie samosprávy budú mať problém financovať športoviská. Neviem akú, či máte predstavu o tom, že koľko vlastne stojí správa takého hokejového štadiónu, ale poviem vám tak, že je to cca okolo 400-tisíc vyššie. To znamená, že absolútne ste odignorovali tieto požiadavky samospráv, aby mohli ďalej kvalitne financovať športoviská pre deti a pre mládež. Čo to vlastne ďalej znamená pre samosprávy, to asi určite budete vedieť. Zažili sme si to v roku 2022, zažili sme si to v roku 2023 a asi aj teraz v roku 2024 príde ku ďalším zvyšovaniam nákladov obyvateľstva. To znamená, my sme si urobili aj taký drobný prieskum medzi samosprávami. Momentálne 50 % samospráv sa uchyľuje k zvyšovaniu dane za nehnuteľnosti. Niektoré samosprávy minulý rok zvyšovali dane o 200 %, niektoré o 100 %, niektoré postupne každý rok o 50, o 30, ale momentálne je to tretí rok, kedy dochádza ku razantnému zvyšovaniu daní. A o poplatkoch, o iných poplatkoch ani radšej rozprávať nebudem, ale takáto je situácia.
Ale to nie sú len dane pre obyvateľov, sú to dane aj pre firmy. To znamená, že vy transakčnou daňou, zvýšenou dépeháčkou a plus, keď do toho vstupujú teraz samosprávy, ktoré zvyšujú dane pre firmy, dostávate firmy do stresujúcej situácie. A potom sa ani nečudujem tým prognózam, keď sa hovorí, že tá inflácia bude šesť percent. Ja osobne si myslím, že tá inflácia bude vyššia, ale nechajme sa, nechajme sa prekvapiť.
Čo spôsobuje navýšená DPH pre samosprávy, je aj tá, že tie dodávateľské faktúry sa musia nejakým spôsobom premietnuť do cien samospráv. To znamená, že každá jedna samospráva, ktorá má takého dodávateľa, ktorá obchoduje s už po novom 23-percentnou dépeháčkou, bude nútená, buď zvýši poplatky, buď zvýši dane, alebo zníži služby. A ak by som išiel do minulosti, tak si treba uvedomiť, že samosprávy ako také sú nedofinancované už roky rokúce. A to by som mohol ísť kľudne aj od roku 2004, od roku 2006 a vyššie.
Ak by ste chceli, ja teraz poviem napríklad mesto Prešov. Máme v havarijnom stave most Jána Pavla, ktorý je tak poškodený, že bude, bude potrebné ho rekonštruovať. Cena za rekonštrukciu teraz podľa projektovej dokumentácie, ktorú som dostal včera, je 7,5 mil. eur. Sedem a pol milióna eur je to, kde povedzme si, že žiadna ani väčšia samospráva nenájde iba tak v pokladnici. Riešením pre samosprávy je ďalšie zadlženie. Zoberú si úver. Ak chcú niečo urobiť navyše, musia si zobrať úver. Preto hovorím, že namiesto toho, že sa tuná polrok riešil Trestný zákon, ktorý nepomohol obyvateľom, nepomohol možnože 99,99 % obyvateľom, možnože pomohol vyvoleným, keby sa riešila reforma verejnej správy, ako by mala samospráva hospodáriť lepšie v budúcnosti, to sa neurobilo. Máme koniec roka 2024 a ja nevidím jeden jediný náznak, kde by táto samospráva, respektíve tieto samosprávy mohli získať viac peňazí. Práve naopak. Keď si pozrete rozpočet, tie samosprávy dostanú menej. Ale už menej sa ani nedá. Ja chcem vidieť, že ako sa zachová ministerstvo financií, keď od januára alebo od februára budú chodiť zástupcovia ZMOS-u alebo únie miest, že treba viac peňazí. Ako to chce ministerstvo riešiť? Budeme sa tváriť, že tento problém neexistuje? Alebo kedy chcete nejakým spôsobom predstaviť tento balík reformy verejnej správy?
My máme urobené analýzy, že akým spôsobom by sa to dalo, ale nevidím dôvod, ak nie sme pozvaní do nejakého dialógu, vám s tým pomáhať, ale vieme vám povedať, že len pri tej konzervatívnej reforme vieme nájsť 300 mil. pre samosprávy, len pri tej konzervatívnej. Ale my tu riešime úplne iné veci. Nemáme už ani lacnejšie potraviny a ďalej ani do toho, do toho nejdem.
No a dopad toho všetkého, že akým spôsobom sa tu vládlo od roku 2006, ani komentovať nebudem, stačí výsledok toho, že sme na chvoste kvality života v celej Európskej únii. Kým sme sa nedávno smiali, bolo to aj dneska povedané, smiali sme sa Poľsku, smiali sme sa Bulharsku, smiali sme sa Rumunsku, dneska sa oni smejú nám. Tam sme to dobačovali. A ak by sme chceli niečo urobiť, nedá sa, respektíve my vám v tomto pomôžeme jedine vtedy, ak nás prizvete do dialógu. Inak osobne si myslím, že samosprávy, ak sa nič neurobí, v priebehu dvoch rokov krachnú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis