Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

19.4.2024 o 10:11 hod.

Mgr. art.

Roman Malatinec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 19:00 - 19:01 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Pán kolega Pročko, som rád, že som stihol tvoje vystúpenie, a ja som mal z teba pocit, že na Slovensku asi nemáme problém s medveďmi podľa toho, čo si povedal, lebo si všetko vyvinil, čo som argumentoval, na tom, čo mi hovoria ľudia. Ak si to budeme chcieť dokazovať, tak si dokazujme, ja ti to tu dokazovať nebudem. Však keď ťa stretnú ľudia, tak ti to povedia sami.
Keď... neviem si vôbec predstaviť, akú traumu majú ľudia, ktorí už mali napadnutie medveďom. Aj na tej farme alebo kdekoľvek inde na Slovensku. A čo sa môže stať, keď nebudeme reagovať? Ja to zopakujem znova. Tento zákon je tu 12.10 hod. a ja som presvedčený o tom, že sem patrí. Tu ide o civilnú ochranu a ochranu majetku ľudí, ktorí sa boja jednoducho. Ten život si síce popísal na dedine, že akým spôsobom a že si to spôsobujú sami, no vieš, medveď má veľmi dobrý čuch. A dneska mi zhodou okolností po mojej rozprave prišla fotografia z Ivín, desať metrov od domu má včelín, má oplotok, trikrát to bolo oplotené. Vieš, čo urobil ten medveď? Podhrabal sa. A stále toto sa opakuje, rok čo rok na tých lazoch a ty stále rozprávaš tu o oplotkoch a sprejoch. Ja ti prajem, stretni sa s tými ľuďmi v regióne a povedz mi, či dokážeš, keď beží na teba medveď, striekať sa sprejom. Ja nie. Ja ti poviem. A som chlap a nedokázal by som to. A máloktorý človek by to dokázal.
Takže prosím ťa, buď to už vyriešme týmto zákonom, pomôžme tým ľuďom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 17:29 - 17:29 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Kolegovia, ďakujem za všetky vaše podnety a reakcie na moje vystúpenie.
Ja som sa osobne nechcel nikoho dotknúť, ja som využil priestor v Národnej rade, pretože nikdy sa takto otvorene problematiky medveďa hnedého v Národnej rade nehovorilo a nie tak a tak dlho, lebo ja som vám popísal informácie z regiónov a stav ohrozenia ľudí, detí a majetku. Nič viac, nič menej. Porovnal som vám, že či sme rovní a rovnocenní partneri v Európskej únii, keď niekde medvede v Európe sú povolené odstrely, Švédsko, Slovinsko, na Slovensku to nie je, to je problém, lebo sú proti nám všetky médiá, že my ideme vystrieľať všetky chránené druhy. To, že ohrozujeme poľnohospodárov, chovateľov dobytka, že sa ľudia chodiť boja po dedinách v noci, aj cez deň, že sa matky boja o svoje deti a vozia deti do škôl autom, ani na autobus nemôžu deti prejsť 15-20 metrov.
Ja som povedal, tento zákon riešime 12.10 hod. a buďme radi, že niekomu medveď neublížil z detí.
Ja som to povedal v mojej rozprave a toho som, to vám hovorím otvorene, a že to ľudia tak urobia, ak niekomu zabije dieťa medveď, tak on zabije troch-štyroch a takto to bude na Slovensku.
Môžme to manažovať, ak to manažovať nebudeme, tak to ľudia zoberú do vlastných rúk. Vidiek sa s tým vysporiada sám, žiaľ. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.4.2024 16:13 - 16:36 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia a kolegyne.
Troška sme stratili niť, čo sa týka problematiky medveďa hnedého. Dovoľte, budem hovoriť v dvoch rovinách ako človek a zástupca regiónu z Podpoľania a človek, ktorý dennodenne prichádza do styku s medveďmi, a resp. ľudia nám hlásia strety s medveďmi a komunikujeme v rámci celého Slovenska. Ja som veľmi pozorne počúval naše kolegyne, ktoré nám hovoria, z Progresívneho Slovenska, že strašíme obyvateľstvo s medveďmi.
Dovoľte mi na úvod mojej rozpravy prečítať vám jeden list matke, ktorá písala na štátnu ochranu prírody CHKO Poľana. Pochádza z obce Dúbravy, časť Hradná:
„Chcela by som vám napísať, aký malý krôčik sme od ozajstného nebezpečenstva tu na Hradnej. A úplne mi to docvaklo až dnes. Moja osemročná Sonička išla chytať ryby na jazierko, ja som zatiaľ napájala hydinu na dvore s tým, že za ňou prídem. Ešte na mňa zavolala na bicykli: „Čau, mami!“ a o chvíľu starostka hlásila v miestnom rozhlase o tom, že medzi Hradnou a Želobudzou práve videli medveďa. Ja som všetko hodila a vyštartovala som na jazierko, ktoré zodpovedá jej trase. Je tam voda, je tam potok, je tam húština a neraz ho tam videli. Jačala som z plného hrdla jej meno, počula som v diaľke na oblohe jačali a krúžili vrany, upozorňovali na nejaké nebezpečenstvo. Nebola tam. To, čo som v daný moment prežívala, bola strašná hrôza. Ma premkla, nevedela som v tej chvíli či prejsť potok a či ju ísť hľadať, alebo ísť domov, že prebehne druhou bránou. Ľudia, neprajem vám tie sekundy, skoro som sa dozvracala od stresu. Dobehla som domov a ona na dvore. Ďakujem ti, Bože. Už na jazierko sama nepôjde. Proste máme pár metrov od domu medveďa a teraz je mi do revu, keď toto píšem, a toto je naša realita. Chcem poďakovať pánovi ministrovi, že prišiel s týmto zákonom do Národnej rady a konečne už riešime problematiku medveďa, pretože už nie je čas na diskusiu.“
Už nie je čas na zbytočné rozpravy a ja vám sa pokúsim demonštrovať, že Slováci na vidieku sa necítia v Európskej únii. A poviem vám prečo a poviem to úplne s problematikou medveďa hnedého. Keď sme na Poľane upozorňovali pána ministra Budaja, že treba akútne riešiť problém medveďa hnedého a riadiť sa programom starostlivosti o veľké šelmy v regiónoch, aby hneď zasiahli a problémové jedince boli odstrelené. Potom sme sa dožadovali informácie, ako to je inde vo svete.
A teraz sa vrátim k tomu, že obyvatelia vidieka sa necítia byť obyvateľmi Európskej únie, pretože vysvetlite mi len jeden jediný argument, že prečo vo Švédsku dokážu legislatívne mať ošetrené aj regulovaný odstrel medveďov. Na tej veľkej ploche ich majú 2 500, 300 medveďov ročne padne, lebo jediný predátor medveďa hnedého je človek. Iného predátora nemá. V Slovinsku je 1 500 medveďov a poviem vám rovno, že poznám ľudí z Maďarska, Slovenska, ktorí chodia na tie medvede strieľať. Áno, je to spoplatnené, je to príjem do štátnej pokladnice. A čo je najhlavnejšie, som si uvedomil, že keď zastrelí medveďa zásahový tím a dáme ho do kafilérky, tak si nemyslím, že je to riešenie.
A keby hneď sme aj schválili regulovaný odstrel a hovorím to úplne otvorene, nič by sa nestalo, pretože my sme v rámci koordinačnej rady na Poľane spoločne manažujeme región. Sú tam zástupcovia poľovných združení, poľnohospodárov, samosprávy, štátna ochrana prírody. Spoločne sme napĺňali program starostlivosti o medveďa. Regulérny nástroj, kedy sme mohli aj na výnimku ministra odstreliť problémové jedince. A má úplnú pravdu minister životného prostredia, že všetko bolo napadnuté mimovládnymi organizáciami na súdoch, a zato majú naši ľudia na vidieku pocit, že si ich nemá kto zastať, že je viac medveď než človek v tejto spoločnosti.
Ja som za to, aby sme v našej prírode mali medveďa, vlka, rysa, chránené zvieratá, ktoré, ale už som to povedal v mojej faktickej poznámke, že prečo, prečo sme sa nevenovali tomu, lebo aj posledný regulovaný odstrel bol v dvetisíc... pán minister, oprav ma, v 2018., resp. kedy boli schválené odstrely. A potom to zastalo. A potom tam tvrdili od ministra Budaja, že to európska legislatíva nedovoľuje. Tak starostovia z Podpoľania zaplatili 12-tisíc euro, sa zložili a zaplatili za to, aby si právnikom dali vysvetliť európsku legislatívu. A tieto možnosti má štát, štát Slovenskej republiky. Ale mimovládky mali vo všetkom nos a nemohli sme, proste tie súdy sa prehrávali.
Potom sme boli na rozhovoroch s pánom ministrom Budajom a potom mi to došlo, prečo to tak bolo, že sľúbil starostom, že dajú na osvetlenie, že dajú na kontajnery starostom, že máme kontajnerové medvede. Lenže vidiek slovenský takýto nie je. Veď vidiek má na záhradách aj na lazoch pod Poľanou včelstvo. Gazdujú, majú prirodzené komposty alebo hnoje, ľudovo povedané, za domami. Majú sady, otvorené priestranstva a dneska to vyzerá tak, že naše deti by sa mali hrať v oplotkoch a zver bude behať okolo nich.
Viete, aká situácia je v iných regiónoch? U nás rodičia boja sa dať kočík na dvor. Skúsení poľovníci, pán kolega Pročko, zavediem ťa pod Poľanu a poviem ti, že akú... situácia je tam vážna. Boja sa, boja sa dať dieťa s kočíkom, pretože vlka v živote nikto nevidel vo voľnom priestore. To pre poľovníka bola v minulosti vzácnosť. Dneska medveď s tým, že nevie ani svoje teritórium, a som za to, aby sa tie remízky vytínali pri dedinách a mestách, pretože keď si predstavím, že medveď prejde cez Poľanu a nevie jeho koridor prirodzený, pretože prejde cez Kriváň a možno sa ocitne aj na Krupine, pretože máme zarastenú krajinu.
Áno, z pohľadu poľnohospodárov sme sa zabudli starať o túto krajinu. Ale je to o tom, že nemajú tí poľnohospodári aj dostatok dotácií. Majú aj obmedzenia. Bola tu v minulosti debata v pléne o lúkach európskeho významu. Ak sa o to nebudú starať bežní ľudia, poľnohospodári na lazoch, tak, tak nikde nezájdeme. Takisto som vám chcel povedať, že sme sa bavili o tom, že diskusie, že behali v minulosti s názorom a ľudia sa na tom smejú. Bežní obyvatelia, teda ste sa stretli s medveďom, keď na vás zreve medveď, tak nedáte ani náboj do pušky a zmrznete na mieste, pretože neviete, čo máte robiť. A to nie je, to nie je strašenie. To je fakt. My tých medveďov máme strašne veľa, ja od domu môjho mám dve dcéry, od môjho domu je 250-kilový medveď. A je to dokázané, je to fakt. A ja vám vravím ako poslanec Národnej rady, keby medveď mne zabil dieťa, zabijem štyroch. A urobím to. A takto to budú robiť aj ľudia, lebo ak to nebudeme riešiť oficiálnou cestou, tak podporujeme pytliactvo, ľudia to zoberú do vlastných rúk a budú to strieľať hlava-nehlava. A to nie je veľká škoda pre túto krajinu? Nemôžme sa dohodnúť spoločne, že manažujme medveďa tak, ako sa vo vyspelých európskych krajinách patrí? A stále nám bolo tvrdené, že európska legislatíva toto nedovoľuje. Áno, jeden minister žiadal odstrely, pán Budaj následne utekal do Bruselu, celé to zastavil. A takto to pokračovalo koldokola. A ja som na to prišiel, keď sme prišli do výboru pre pôdohospodárstvo, sedel tam pán Budaj a pán Vlčan a vtedy si tak v duchu hovorím: „A to nezastane nielen ľudí, ale aj pracovníkov v lesoch nikto?“ Ja som osobne videl príkaz riaditeľa Lesov Slovenskej republiky, kde prikázali lesníkom nosiť hrkálky na nohách, na batohoch. Viete, kedy vám je dobrá tá hrkálka? Keď budete utekať dole kopcom. Nič viac, nič menej. Zastavujú ma bežní ľudia pod Poľanou a pracovníci Lesov, lesní robotníci. Situácia, opíšem vám ju. Volali zásahový tím, prišiel zásahoví tím. Samozrejme, oni mali deviatky a im rozdali spreje. Ja na tie spreje mám svoj názor. Chcem vidieť každého jedného z vás, keď sa na vás rozbehne 250-kilový medveď, či budete stáť na mieste a budete striekať spreje. A viete, čo urobil ten lesný robotník? Fúkal vietor a pýta sa toho zamestnanca zásahového tímu, že „prosím vás pekne, keď ten sprej použijem a fúka vietor, akože má to dobrú, dobrý tlak, aby som zasiahol toho medveďa?“ Tak rovno predtým zamestnancom tejto... zo zásahového tímu strekol ten sprej, zafúkal vietor, odvialo to a on sa usmieval tomu zásahovému tímu do očí a povedal im: „A to sa mám obracať po vetre, keď bude bežať medveď?“ A toto je fakt dnešnej doby. My sme na smiech. My sme na smiech, obyčajným ľuďom, 70 % tejto krajiny je vidieckeho charakteru, prechádzajú nám cez samosprávy. Môžem hovoriť o Hriňovej, Ponickej Hute, nedávno v Bystrici, v Lučenci, pri Košiciach, v Gelnici, Stará Bystrica, všade. Nie je deň, že medveď nebehá po dedinách v noci, bežne, alebo v podvečer sa susedia zvykli navštevovať. Akonáhle je niekto vzdialený dva-tri kilometre od seba, také sú lazy, tak idú autom. Aj deti do škôl vozia autom. Viete, aký dopad to má na naše regióny? Chceme hovoriť o cestovnom ruchu, o rozvoji cestovného ruchu, riadeného prírodného turizmu, môžme. A viete, čo sa stalo v Banskobystrickom kraji? My sme financovali cyklobus do Hrochotskej doliny, do kaldery. Zrušili sme ho, lebo nie v Hrochotskej doline, ktorá je vzdialená 15 km od Banskej Bystrice, ale v Bystrici na námestí v Uhlisku je už medveď.
A dokedy budeme čakať? Príde čas, že zabije dieťa a budeme mať všetci čierne oblečené. Tu v Národnej rade, že sme nič neurobili. Že títo ľudia už majú toho po krk. A ja sa tiež bojím o svoje deti na lazoch. Viete, aké škody robia medvede na salašoch? Nám už nikto nechce robiť pasienky. Potom sa chváľme s lúkami európskeho významu. Zabudnime na ne. Oplotky, nedávno mi písal tiež kamarát z Ivín. Vrátil sa z dovolenky, trikrát oplotok okolo včelína, zničené. Pýtajme si, pýtajme si štatistiku Štátnej ochrany prírody, ako vzrástla škody na majetku, včelstve. Taký medveď vám prejde cez plot ako tank. V podpolianskych oblastiach Skliarovo, Zánemecká každý večer. Troch-štyroch psov, veď nebláznime. To neexistuje. Oni sami povedali, že to nikdy nebolo v minulosti. A, a, ja ešte raz zopakujem a neberte ma, že chcem tu všetko vystrieľať, ale sami starší ľudia povedali, v dedinách sme vlka a medveďa nevideli.
Viete, keď vidím, keď sa poľuje na zver, tak sa dáva aj patričná úcta. Ten obrad poľovníkov je dôstojný. Rozlúčka so zverou a poďakovanie.
A dneska keď vidím, že zásahové tímy strieľajú medveďa a dajú ho do kafilérky, to je aká úcta? To nikto, to nevidí nikto? Veď dneska to je úplne normálny poľovnícky akt. A ja som rád, že sú aj v týchto zásahových tímoch aj poľovníci. Veď poľovníci, ja nie som poľovník, poľovníci sú, sú tí ľudia, ktorí v neviem v ktorom roku po vojne, medveď bol na vyhynutie. Dneska tá početnosť je obrovská.
Dobre, prehral som. Poďme k početnosti. Pre mňa uznávaný človek, profesor Paule robil výskum medvedej populácie v 2014. na území Veľkej Poľany. Hovorím naschvál, lebo od rieky po rieku. Čiže od Hrona až po Slatinu, 70 000 hektárov, kde sa venoval tomu výskumu niekoľko rokov. A aj jeho sme spochybnili, aj našich vedcov sme spochybnili. Potom ste prišli s výskumom Karlovej univerzity, ktorý stál nemalé peniaze, a tí ľudia videli, v akých mesiacoch sa zbieral medvedí trus. Viete? V decembri, v novembri a potom, keď prišiel výsledok z Karlovej univerzity, tak naše inštitúcie spochybnili metódu danej, daného výskumu, lebo Karlova univerzita si žiadala aj dáta od profesora Pavleho, ale ich nedostali. Keď chcú robiť, nech robia, správne. Ale stále ideme robiť prieskum. Teraz by som nemal odvahu povedať ľudom na Slovensku, počkajte ešte rok, ideme robiť ďalší výskum za niekoľko miliónov. Už máme v Poľane toľko fotopascí, že človek sa bojí ísť prejsť. Dneska nám vážne sa boja ľudia chodiť, poviem v príklade, v našej Poľane na vodopády Bystrô po turistických chodníkoch, matky s deťmi, starší ľudia, a nielen na Poľanu, to je už vysoká méta, za dom, večer sa ľudia boja ísť. A toto je nie namieste, takže chcem sa spýtať, vravím, aj to, že mne stále nejde do hlavy to, že v rámci Európskej únie niečo môže fungovať v iných štátoch a u nás nie, lebo my to tu chceme vystrieľať. A dobre povedal pán minister.
Zoberte si ich do Rakúska, zoberte si ich do Talianska. Radšej budú tlačiť peniaze na manažment medveďa hnedého na Slovensku, ale nám dajte svätý pokoj, lebo nám to zruší cestovný ruch. A toto sa teraz deje, ale prepáčte, ja nechcem z môjho kraja robiť rezerváciu. Rezerváciu na medvede. A vy seďte ľudia doma a nechoďte do prírody. Toto sa dnes deje, takže aj to, čo sa tie remízky týka, aj lúky európskeho významu.
A keď som hovoril Budajovi, tak si dovolím povedať ešte jednu pripomienku, že som sa čudoval, že prečo sa nezastal tých lesníkov na tom výbore. Potom mi to došlo. Vlčan tam bol jeden maličký človek, ktorý si nezastal lesných robotníkov, pracovníkov, pracovníkov Lesov Slovenskej republiky, ktorí už tiež asi budú musieť mať zbrane, aby mohli vykonávať činnosť lesnícku. Potom som pochopil. Však sa dohodli na výbornom kšefte, budem ticho, aby som si to náhodou nepokazil. Nič nepovedal. Budaj rečnil hodinu a Vlčan ticho. A mne to nešlo do hlavy. Veď sme tam z regiónu, aspoň starostov mohli vypočuť, primátorov, nič.
Takže vás prosím, všetkých poslancov Národnej rady, či opozície, alebo koalície, tu už nie je čas hrať sa a predlžovať termíny, že ešte toto ideme robiť, ešte toto. Stane sa za krátky čas, a som o tom presvedčený, že niekomu medveď, že ho zabije. A pozrime sa ľudom do očí, ako tomu mladému farmárovi na tej farme. Nedávno, na salašoch. Viete, koľko ľudí nehlási škody s medveďom? Lebo si povedia, že to nedáva zmysel. Tých papierovačiek. Na Hriňovských lazoch každý, skoro každý deň zabije buď vlk, alebo medveď ovcu. Už ich to nebaví chodiť po okresných úradoch a nosiť potvrdenia, aká ovca bola, čo bola, prečo. Vy ste nemali oplotok – nepreplatíme vám to.
Kedy to bolo v našej krajine, aby sa naše ovce sa pásli v oplotkoch? Na Ponikách máme salaš, pastieri vám bežne povedia, že, za sa... za tým a má aj psov a vlci sú im v pätách. My ideme oplocovať všetko, a medveď, vlk môže úplne všetko.
Ešte raz zdôrazňujem, už budem končiť, ja chcem mať v tejto krajine medveďa, chcem tu mať vlka, patria do našej prírody, ale my sme stratili zdravý sedliacky rozum. Jeden, tri sú štyri. Jedna medvedica, tri mláďatá a neotravujme. Alebo dve. Hovoríte o tom, že nás bombardovali vtedy, že vnadiská, to bola téma pod Poľanou. Tak som povedal, že keby nebol diviačí mor, tak ľudia sa smiali. Tak napíšte poľovníci alebo ktokoľvek na tie vnadiská, že to je pre vlk... pre diviaky, ale to nie je pre medveďa. Prišiel tam. Tak čo ideme riešiť aj diviačí mor? A fakt som rád, že aj poľovné združenia na Slovensku sa spamätali a tie vnadiská sú ďalej od obcí a naše dediny, obce a mestá, čo sa týka tých remíziek treba riešiť, pretože my máme zarastenú krajinu.
My už nevieme poľnohospodárčiť ako dakedy, že jedna každá medza bola vyťatá. Každý kúsok zelenej pôdy bol obrobený. A ja vám poviem, prečo to nerobia, Nemajú chuť, lebo majú samé obmedzenia. Či zo strany ochranárov, teraz sa riešilo, som rád, že tu bol minister poľnohospodárstva, že sa rieši dotácia našim farmárom. Zjednodušme im ten proces a pomôžme ľuďom chrániť ich majetok aj ich. A som rád, že sa dohodli aj viacerí ľudia aj z koalície, aj z opozície, že tento vládny návrh zákona podporia, pretože je nevyhnutný pre bezpečnosť našich detí na lazoch, a môžu si ľudia z mesta robiť, čo chcú. Príďte, vyskúšajte.
Jozef, kolega, vystupuješ a skáčeš mi do reči, dobre. Povedz to ľudom v Lučenci, keď beháš, keď vám tam behá medveď. Povedz im to. (Reakcia z pléna.) No tak neskáč mi do reči, ja ti neskáčem. (Reakcia z pléna.) Rozprávaš.
Takže vás prosím o podporu tohto zákona. Pán minister, ďakujem ti, že si s týmto zákonom prišiel, lebo ľudia na Slovensku na tento zákon čakajú. A poviem to na plné ústa, medveď nemôže byť viac ako človek v tejto krajine. Vyriešme túto situáciu hneď, pretože sa stane tragédia.
Ďakujem pekne. (Potlesk v sále.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 10:20 - 10:22 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
O chvíľku vystúpim aj v rozprave, ale musím zareagovať na kolegynku, pretože vy by ste asi chceli, aby sme tento problém, alebo resp. problematika medveďa hnedého naťahovala ešte ďalší rok, dva a už máme 12.05 hod., ďakovať bohu, že prišiel pán minister s týmto zákonom, pretože tu je fakt ohrozené zdravie ľudí a bezpečnosť a takisto aj škody na majetkoch, ktoré sa udiali, a budem rozprávať vecne, pretože sa veci naťahovali ešte za čias pána Budaja, kedy, ako pán minister povedal, hovoril o tom, že treba oplotky, psov, takisto potom hovorili o legislatíve, že európska legislatíva nám neumožňuje odstrel medveďa, pretože následne na to, keby sa napĺňal program starostlivosti o veľké šelmy, tak tá výnimka existovala. Keby mimovládky do toho nevstupovali a následne tie súdne spory sa nebáli, resp. rozhodnúť tí sudcovia, a už teraz prichádza stav taký, že už rozhodujú súdy, že budeme musieť ľudí odškodňovať. Stav je úplne vážny, nikto tu nezastrašuje verejnosť, ja pochádzam z prostredia dediny, pochádzam z Podpoľania, hrdo to teraz hovorím, ale vážny stav je u nás a vo Veľkej Fatre. Vidíte, kde všade sa pohybujú medvede, či pri Košiciach, pri Nitre.
Viete, u nás je už taký fór, že na Podpoľaní sa hovorí, že by bolo dobré zabaliť zopár medveďov a dať na Kamzík, aby pochopili aj v Bratislave a v mestách, že akým spôsobom žijeme na v regiónoch, aký... obavu máme o svoje deti, o svoj majetok pretože my sme stratili zdravý sedliacky rozum, Slováci. My nevieme povedať, že sa už vyskytuje medveď tam, kde nebol v minulosti, niečo nie je v poriadku, tak sa už tomuto postavme tak ako treba.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.4.2024 10:43 - 10:57 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len krátko na poslanca kolegu Grendela. Ja som pomenoval, prečo táto diskusia vznikla, že sú tu fakt nespokojné samosprávy, že sú tu nespokojní žiadatelia, ktorí roky žiadali o nejaké granty a neboli úspešní a, a ja poznám trebárs ich výstupy a z môjho pohľadu sú to kvalitní umelci a, žiaľ, neboli podporení a to isté môžme hovoriť aj o iných grantoch a tiež ten mechanizmus toho prerozdelenia alebo ten balík, ktorý natiekol do Bratislavy a do Bratislavského kraja, viete, keď pozriem do Prešova alebo do Banskobystrického kraja, alebo do Žilinského, kde poznám množstvo individuálnych umelcov, či už je to zriadené, alebo nezriadené kultúre, tak ma množstvo z nich kontaktovalo. Viete, čo mi napadlo, keď som videl tých protestujúcich pred Národnou radou, keby sme tak zavolali aj tých nespokojných žiadateľov pred Národnú radu. To by bolo celkom zaujímavé merítko, že koľko by prišlo ľudí a koľko by bolo nespokojných s činnosťou fondu, lebo ja som si fakt zodpovedne vypočul tých protestujúcich okrem mimovládnych organizácií, envirotém, ktoré tam odzneli, tak som hlavne počúval o Fonde na podporu umenia a ja si myslím, že je na mieste tá diskusia a to, čo som povedal, za tým si stojím a vždy budem pretláčať viacej finančných zdrojov do, do regiónov, pretože máme schopných umelcov. Nevravím, že v Bratislave sú neschopní, to by som si nikdy nedovolil, poznám množstvo aj tu kvalitných umelcov, ale ten nepomer finančných zdrojov je pre mňa dodnes nejakým spôsobom nepochopiteľný a vidím, že čo sa vytvára v regiónoch. Kúpyschopnosť možnože tej kultúry je tu väčšia, ale aj v regiónoch, keby ste pomohli umelcom, tak určite sa budeme mať lepšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.4.2024 10:19 - 10:30 hod.

Roman Malatinec
Vymazať nadbytočný prázdny rámček!
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.4.2024 10:11 - 10:13 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Príjemný, dobrý deň, kolegovia. Dovoľte aj mne k tejto téme. Ja sa celkom teším, že kultúre sa venuje toľko priestoru v Národnej rade, lebo za obdobie predchádzajúcich vlád sa takto živo nerozprávalo o, vôbec vo všeobecnosti o kultúre ako takej a kultúrnej národnej politike.
No nedávno sme si vypočuli, ja som osobne počúval protestujúcich pred Národnou radou Slovenskej republiky, ktorí nesúhlasia s týmto pozmeňujúcim návrhom môjho kolegu pána Michelku, a bývalý riaditeľ tohto fondu pán Kovalčík povedal, že priznávam, áno, toto dieťa je mladé, má svoje nedostatky a môžu sa ešte vylepšovať. A úplne som sa s ním stotožnil, pretože sú rôzne podnety hlavne z regiónov, že teda majú zlé skúsenosti s fondom, aj keď fond na druhej strane prezentuje úspešnosť, percentuálnu, projektov a ja som vždy taký regionálny, odhad, patriot a vyžiadal som si od pána riaditeľa Fondu na podporu umenia, aby mi dal štatistiky, aké výšky boli udelené pre jednotlivé kraje tohto fondu. A nie celkom súhlasím, aj keď si uvedomujem, že v Bratislavskom kraji je najväčšie zoskupenie od slobodných umelcov, ale aj zriadenej kultúry, tak pre kolegov, ktorí sa v kultúre neorientujú, mi dovoľte, aby som prečítal tie čísla, pretože tie ma trošku znepokojujú a vytvárajú ten dojem, že všetko je na fonde v poriadku.
Tak za obdobie rokov 2016 - 2023 Banskobystrický kraj získal 19 miliónov, Košický 15 miliónov, Nitriansky 11 miliónov, Prešovský 10, Trenčiansky 7, Trnavský 6, Žilinský 17 a Bratislavský kraj získal 65 miliónov euro za obdobie rokov 2016 až 2023. A to je realita. A ja sa s touto realitou neviem stotožniť. Aj uve... ešte raz si uvedomujem, že väčšia skupina umelcov žije v Bratislave, ale častokrát mi argumentujú z fondu, že sú nekvalitné projekty, že je nedostatok žiadostí, a ja som pevne presvedčený, že z regiónov sú schopní ľudia, ktorí dokážu napísať kvalitné projekty a vedia ich realizovať a pre potreby kultúrneho priemyslu v regiónoch keby sme aspoň 20 miliónov ešte z tých bratislavských presunuli do regiónov, tak si myslím, že je to správne.
Môžem povedať, že táto diskusia je určite namieste a musíme si povedať, že prečo tento tlak na kultúru aj tlak finančných zdrojov a stotožňujem sa aj s opozíciou, že áno, do kultúry treba viacej peňazí, pretože jednaním nemenovanej vlády, ktorá zobrala samosprávam 200 miliónov euro, dneska zriadená kultúra samospráv je tá posledná, ktorú môžu realizovať a pomôcť starostovia miest a obcí a tu prichádza tlak aj na fond a opäť, že teda starostovia a primátori, župy, zriadená kultúra žiadajú viac peňazí, pretože vo svojich rozpočtoch tieto peniaze reálne vôbec nemajú. A tí starostovia dneska majú priority sociálne veci, výstavba infraštruktúry, školstvo atď. atď.
Čiže ja som za zmeny na fonde, ale mali by byť konštruktívne aj v zmysle našej diskusie a možno je čas, aby sme našli spoločný konsenzus všetkých poslancov a dokázali to, že sme kultúrna a vyspelá politika Slovenska.
Poviem vám pár ešte dôvodov. Nastavenie fondu je potrebné a nevyhnutné. Sú rôzne podozrenia, ako môže byť nedostatočná zastupiteľnosť hodnotiteľov členov komisií z regiónov. Kto je v tých komisiách? Aké zastúpenie sú v tých komisiách? Či sú to len čisto bratislavskí umelci, poznám aj z regiónov a ja si myslím, že by mohli byť viacej zastúpení. Áno, s pánom kolegom Michelkom hovoríme o tom, a som presvedčený aj s mojimi kolegami, že zastúpenie z regiónov musí byť aj v rade fondu, ako aj SK8, tak by malo byť aj zo zastupiteľstva ZMOS-u, aby sme vymanili podozrenia, aby to bolo transparentnejšie a správne. A myslím si, že je to úplne namieste.
Takisto som uvažoval, že požiadam riaditeľa fondu, aby mi zaslal zoznam členov jednotlivých hodnotiacich komisií a zastúpení v regiónoch. Keď hovoríme, aj vy, kolegovia, z opozície, že zazlievate, že kontrola štátu nad verejnými zdrojmi, tak nedávno jeden skúsený starý harcovník v tomto poslaneckom zbore povedal: pozrite sa, pán Malatinec, európske fondy, ktoré tečú na našu Slovenskú republiku, sú pod vážnou a systematickou kontrolou. A tu máme deficit v slovenskej kultúre a v politike, národnej politike. Kam kráča slovenská kultúra? Kde bude smerovať? Hovorím o stratégii, smerovaní národnej politiky, o kultúre a takisto hovoríme aj o kultúre stratégií regiónov. O stratégii, ktoré, ktorá už bola začatá a v neskorších rokoch aj bola skončená.
Niektorých vyrušuje to, že niektoré organizácie dostávajú na celoročnú činnosť. Kolegyňa Kleinert hovorila o kolektívoch umelcov, divadelníkoch, folklórnych súboroch, jednotlivcoch umelcov, ktorí pôsobia v regiónoch, a oni nám píšu, že, Roman, ja už na ten fond ani nepíšem žiadosť, pretože už som päť rokov neúspešný, a je to tvorivý umelec, rezbár, možno je to výrobca nejakých nástrojov.
Potom tu prichádzajú podnety z Asociácie kultúrnych inštitúcií, kultúrnych domov, samospráv, že nemajú podporené projekty, tak skúsme o tom diskutovať, kde je pes zakopaný, ako sa pozerajú na to členovia komisií a aký majú meter na to. Kde je, podľa čoho to hodnotia? Poznajú stratégie regionálneho rozvoja alebo stratégie miestnej kultúry alebo poznajú stratégiu národnej kultúry. Nemáme ju. My sme ju tvorili nedávno, veď ja som ešte za bývalej ministerky ako podpredseda kraja bol, a tá stratégia je niekde v šuplíku, treba hu vytiahnuť a možno sa na ňu pozrieť, doplniť, oprášiť, pretože sme - samosprávne kraje - vyvinuli množstvo energie na to, aby takéto niečo. Takže by sme mohli rozhýbať.
Takisto, keď sa robila stratégia rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menších do roku 2030, pripravovaná participatívnym procesom, 420 respondentami ôsmich krajov v štyroch skupinách, národnostných menšín, Matici slovenskej, cirkvi, definované, niekoľkostranová SWOT analýza, ktorá v skratke vo vzťahu k fondovým inštitúciám a po prvýkrát sa položili na stôl štatistické údaje dotačnej schémy Slovenskej republiky. SWOT analýza nám ukázala, že nerovno, nerovnováha a absencia priorít fondov vo vzťahu k regiónom je na mieste, že to tam nie je. Nemeraná a nekontrolovaná kvalita výstupov podporených FPU, KULT MINOR, Audiovizuálny fond a absencia mapovania dopadu projektu na regióny a o projektoch rozhodujú ľudia, ktorí možnože nepoznajú ani priority miest a obcí.
Takisto môžeme hovoriť o stratégii rozvoja Slovenska 2023, hovoriť o potrebe rozvíjať kultúrny potenciál, zhodnocovať kultúrny kapitál regiónov Slovenska, zvyšovať mieru zachovania obnovy a rozvoj prvkov miestnej regionálnej národnostnej kultúry. A povedzme si, že fond alebo vplyv ministerstva kultúry má nejakých 20 %, pán Michelko, na fonde, že môže rozhodovať smerovanie, tak diskutujme, tak dajme viacej peňazí a môžeme vyúčtovať alebo nasmerovať peniaze na stratégiu národnej kultúrnej politiky, aby ministerstvo malo nejakú, a bude to úplne legitímne, aby ministerstvo mohlo nejakým spôsobom, lebo potom to ministerstvo je úplne zbytočné, môžeme ho zrušiť, lebo nemá dopad na, na finančnú politiku a nemôže nič s tým robiť, pretože, súhlasím, že aj nezávislá kultúra má svoje slovo a miesto v tejto spoločnosti, ale musíme diskutovať spolu s nezávislou kultúrou, nezriadenou kultúrou a zriadenou kultúrou dialógom, a verím, že dôjdeme k nejaké záveru, ktorý bude pre obidve strany osožný.
Takže diskutujme naďalej, kolegovia, verím, že nájdeme konsenzus, ktorý bude pre umenie na Slovensku, ktoré je našou rečou, je naším jazykom, my nemáme nielen stratégie miestnej regionálnej kultúry, stratégiu národnej kultúrnej politiky, ale nemáme ani kultúrnu diplomaciu a o nej sa už ani nebavme. Tu treba súčinnosť viacerých ministerstiev, ZMOS-u, K8, OOCR-ká, ministerstvá, a uchopme to spoločne ako celok, vypracujme takúto spoločnú stratégiu. A ešte raz zopakujem na záver môjho výstupu, už končím, že sa veľmi teším, že kultúrnej politike venujeme takýto priestor v Národnej rade.
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 18:04 - 18:06 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán poslanec Pročko, ťažko mi hľadať slová, ktoré, ako by som zareagoval na vás, pretože neviem, ako to mám brať, či to bol útok na môj dialekt alebo na bežných ľudí, ako rozprávajú, aj keď mäkšie, aj keď spievajú aj tie slovenské pesničky, tak vám chcem len povedať, že viete, odôvodnenie fondu tam je napísané jednou, dvomi vetami, a keď človek, ktorý prvý raz žiada, aj keď prejde tie školenia, ktoré fond absolvuje, nie každý to pochopí na prvý raz, takže by som nezhadzoval týchto ľudí. Tak by som vás poprosil, pán kolega Pročko, aby sme zvážili takéto vyjadrenie, ktoré ste zvolili vy.
Takisto študentov. Veď som rozprával o tom úplne normálne a myslím, že to bolo jasné, že aby sa vznikla diskusia na fonde, prečo nepodporovať divadelné predstavenie študentov, ktorí študujú na divadelných fakultách alebo kdekoľvek, aby bolo podporené a neboli vylúčení ako edukácia z podpornej činnosti. Veď sú to takisto umelci, ktorí začínajú v tomto prostredí fungovať.
To, čo ste povedali, že zria... nezriadenú kultúru, neni pravda. To je pre zriadenú, aj nezriadenú kultúru, fond. A tvoria všetci. Veď to kolegyne aj z PS-ka povedali.
A čo najviac zazlievam aj vašej vláde v tom, že už to povedala aj kolegyňa Kleinert, že pani ministerka Milanová, ministerka, ktorú nikto nikdy nevidel, že nezabojovala o plán obnovy. A to si povedzme rovno. O tieto finančné zdroje sme prišli, do segmentu, ktorý to potrebuje. Potrebuje to na infraštruktúru, na kultúrne pamiatky, ktoré fakt nám chýbajú teraz, tie peniaze. A keby to boli len dve percentá, tak by sme boli vďační aj za to.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 17:45 - 17:47 hod.

Roman Malatinec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Dovoľte, kolegynka, aby som aj ja reagoval na vás, v troch častiach len veľmi stručne. Čo sa týka, ste hovorili, že štát môže nasmerovať 20 % na tú tematickú časť, ktorú chce zastrešiť. Ja som v mojom príspevku hovoril o príklade, že máme 80. výročie Slovensko národne povstania. Aj ja si, teda podľa seba si myslím, že takéto významné jubileum by mali mať väčšinu z toho finančných zdrojov. Môžme o tom diskutovať a áno - nie. A vy hovoríte, že 20 % s tým sa musí štát zmieriť. Má to tam, môže to nasmerovať. A čo, prečo by sme nemohli pri významných veciach navýšiť tie percentá? Napríklad, hej. Ale to je vec diskusie, ktorá, ktorá by mohla nastať. Takisto hovoríte, že viete, my by sme túto debatu neviedli tu s vami, vy ste začali používať alebo vás... vaša kolegynka, že ako keby sme tu boli neznalí problematiky v kultúre. A mňa sa to troška aj osobne dotklo, lebo ja vás považujem ako partnerov v oblasti diskusie na kultúru tu v pléne, ale vidíte, že vám dokážeme v niektorých veciach oponovať a viesť, myslím si, že aj odbornú diskusiu o rôznych týchto témach, takže...
A tiež teda na doplnenie v krátkosti na tých žiadateľov. Hovorili ste, že neúspešní žiadatelia, že toto je vzbura neúspešných žiadateľov. No a prekvapím vás, keď vám poviem, že to sú aj úspešní žiadatelia, ktorí nás zastavujú, že tie zmeny sú im, alebo resp. niektoré veci vo fonde sú im nie jasné. A tu znova vytvárame priestor na ďalšie a ďalšie diskusie, ktoré môžme viesť spoločne a akokoľvek, aj Jarjabek povedal, ja sa veľmi teším, že táto diskusia je v Národnej rade, pretože tento priestor je na to, aby sme sa bavili o kultúre tohto národa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.2.2024 17:32 - 17:32 hod.

Roman Malatinec