Kolegyne, kolegovia, rečníme tu už druhý týždeň o skrátenom legislatívnom konaní ku zmene Trestného zákona a tak, ako tu už bolo niekoľkokrát povedané v tej najprv písomnej rozprave a teraz aj v ústnej rozprave, nemožno túto rozpravu považovať len za obštrukciu, ktorá by mala za účelom len naťahovať čas, pretože vidíme za tie posledné týždne a priznávajú to aj koaliční predstavitelia, sám predseda Národnej rady, aj minister, dokonca generálny...
Kolegyne, kolegovia, rečníme tu už druhý týždeň o skrátenom legislatívnom konaní ku zmene Trestného zákona a tak, ako tu už bolo niekoľkokrát povedané v tej najprv písomnej rozprave a teraz aj v ústnej rozprave, nemožno túto rozpravu považovať len za obštrukciu, ktorá by mala za účelom len naťahovať čas, pretože vidíme za tie posledné týždne a priznávajú to aj koaliční predstavitelia, sám predseda Národnej rady, aj minister, dokonca generálny prokurátor, že v rámci toho, ako tu debatujeme o tomto, tejto zmene, tak postupne sa dostáva na povrch aj veľa vád, ktoré tento návrh má. Možno už predpokladať množstvo porušení, ktoré prinesie v praxi a ktoré budú mať vážny dopad nielen na bezpečnosť v tomto štáte, nielen na ochranu verejného záujmu, ale bude mať konkrétne dopad aj na súkromné práva bežných občanov, ktorí budú ohrození páchaním trestnej majetkovej činnosti a ktorí sa už možno nikdy nedomôžu ochrany svojich práv, pretože už prezidentka vo svojom prejave veľmi správne poukázala na to, že už teraz všetky tie prípady, ktoré týmto návrhom zákona sa dostane do účinnosti, sa stanú buď premlčané, alebo sa stanú beztrestné, alebo sa výrazne zníži trest za tú činnosť, tak veľké množstvo ľudí, ktorí boli poškodení majetkovou trestnou činnosťou, sa nedomôže svojho práva, nedomôžu sa ochrany, nedomôžu sa odškodnenia. A to je práve to porušenie ľudských práv, ktoré nevznikne tým, že tento návrh zákona neprijmeme v skrátenom legislatívnom konaní, ale práve tým, že ho prijmeme v skrátenom legislatívnom konaní.
Rada by som opäť apelovala na poslancov a poslankyne koalície, už po tých dvoch týždňoch už tu odznelo toľko argumentov a niektoré veľmi vážne sa aj zopakovali, že už naozaj nebude priestor na to si po odhlasovaní povedať, že ste nevedeli, o čom hlasujete, aké následky tento návrh zákona prinesie.
Skúsme sa vrátiť z kratšej cesty, veď už sám predseda Národnej rady povedal, že priznáva, že sú tam vady, ktoré treba opraviť. Ak ich budeme opäť opravovať v chvate, bez diskusie a bez nejakého náležitého konania, ktoré bude zahŕňať aj medzirezortné pripomienkovanie, môže sa stať, že tou opravou ešte spôsobíme väčšie škody, ktoré už budú nezvratné, lebo tak ako už všetci vieme, vďaka tejto dvojtýždňovej rozprave stačí, že tento návrh zákona bude účinný jeden deň a všetky tie skutky už navždy budú premlčané alebo beztrestné, alebo vyriešené. A to je vážny dopad na práva všetkých poškodených ľudí, ktorých možno môžme rátať aj v stovkách.
Potom tu máme našich európskych partnerov, ktorí poukazujú už pomerne pravidelne, myslím, že už venujú nášmu skrátenému legislatívnemu konaniu viac času, ako kedykoľvek venovali ktorejkoľvek inej krajine, že to má vážny dopad aj na hospodárske následky, nielen naše, ale aj celej Európskej únie, lebo vieme, že majetková trestná činnosť a korupčná trestná činnosť bude tak ľahko páchateľná beztrestne a bez nejakých závažných následkov, pričom tie výšky škôd sú tak nastavené vysoko, že tu v podstate bežný pre... pre... poviem to takto, pre bežnú korupciu, takú dennodennú, tu bude priestor vytvorený, ako keby to bola bežná súčasť nášho života. Naozaj nám stojí za to tých pár ľudí, že prídeme o eurofondy, že prídeme o možnosť týmito prostriedkami rozvíjať túto krajinu? Stojí nám to za to?
A to nie je len o tom, že my prídeme o nejaké prostriedky, ale náhľad na našu krajinu po tomto celom už teraz je taký, že sa vraciame do dôb, ktoré Vladimír Mečiar nestihol dokončiť, tak to dokončíte teraz zaňho vy? Naozaj budeme čiernou dierou Európy v 21. storočí, kde už akože už ani sa nemusíme tváriť, že tu nie je, my sa nebudeme musieť tváriť, že tu nie je korupcia, lebo ona tu nebude, lebo ona bude beztrestná. Otázka je, či to je dobré, či to je dobré pre obyvateľov, či to je dobré pre, pre nás ako štát v rámci našich medzinárodných vzťahov, čo my vlastne v budúcnosti chceme byť. Položte si, prosím vás, túto otázku, keď budete hlasovať o skrátenom legislatívnom konaní, čo si želáte, akú budúcnosť si želáte pre krajinu, ktorá je domovom vašich detí. Ako sa na nich budú pozerať, keď pôjdu študovať do zahraničia, lebo tu pravdepodobne nebude kde, že prichádzajú z krajiny, ktorá, ktorá pre dobro pár ľudí, a dovolím si povedať, že už to môžeme nazývať pomaly aj oligarchiou, zahodila medzinárodné záväzky, zahodila svoje vzťahy s ostatnými krajinami, zahodila svoje postavenie v Európskej únii a pridala sa ku krajinám, kde pár ľudí si povedalo, že je ten čas prevziať moc absolútne a robiť si, čo sa nám zachce na úkor ostatných.
My žijeme v globálnom svete, kde už nedá sa pozerať na skutky izolovane, ak nechceme ostať v izolácii. Čo chcete? Kam, kam budeme smerovať? Kde sa dostaneme o desať rokov, keď táto novela bude platiť, desať rokov tu bude stav, že pôjdem, pôjdete po ulici alebo vaše deti pôjdu po ulici a niekto ich proste len tak prepadne, okradne, lebo môže, lebo nič sa nestane. Aká, aká, aká nálada spoločnosti bude tým prijatím tohto návrhu zákona? Budú sa ľudia báť chodiť po uliciach? Budú sa báť odísť na dovolenku, lebo keď sa vrátia, ak by mali vôbec kde, ak sa vrátia, tak už nebudú musieť mať majetok v poriadku? Neviem. Čo, čo očakávate, že keď toto prijmete, že čo sa stane? Pár ľudí bude pokojnejšie spať na celý život a potom ten zvyšok čo?
Veď už tu predseda Národnej rady, minister, generálny prokurátor, predseda rady prokurátorov, prezidentka, Európska komisia, Európsky parlament, opozícia, rôzne orgány, ktoré sa zaují... ktoré, ktoré majú na starosti a ktorých činnosťou je skúmanie stavu právneho štátu, všetci avizujú, že táto právna úprava výrazným spôsobom poškodí stav právneho štátu, poškodí stav demokracie, a to sme pri takých vzletných témach, a v praxi spôsobí výrazné škody. Výrazné škody obyvateľom, výrazné škody našim partnerom a v konečnom dôsledku aj tomuto štátu, lebo pokiaľ bude korupcia beztrestná, tak primárne tým bude trpieť tento štát a jeho príjmy a jeho rozvoj a kvalita služieb, ktoré má poskytovať občanom. To naozaj akože iks subjektov vám hovorí nerobte to a vy to skúsite, lebo, lebo čo? Lebo ste odvážni alebo ste... alebo ste, ja, ja nerozumiem vašej motivácii. Ja rozumiem motivácii tých pár ľudí, ktorých sa to týka, ale nerozumiem motivácii vás poslancov a poslankýň koalície, prečo ste ochotní po tejto rozprave a po tých vážnych argumentoch, ktoré tu zazneli, a to nielenže tu zaznievajú od nás ako radových poslancov, ktorí sme si rovní, známi, ony zaznievajú od autorít, ktoré to podkladajú faktami, ktoré to podkladajú dátami a ktorí vynaložili veľké množstvo energie, aby vám povedali, že to nie je dobré. Prečo by to robili, čo len tak z pasie, aby vám sťažili prácu? O čom rozmýšľate, keď tu sedíte a počúvate túto rozpravu? Budete, budete, budete sa, budete sa vedieť pozrieť svojim deťom o desať rokov do očí a s tým, že čo, aký štát im tu zanecháte? Len pre pár ľudí, ktorí nevedia prijať zodpovednosť za to, čo niekedy napáchali? Veď keď nespáchali nič, tak o tom spravodlivé súdy rozhodnú a... Potom môžme otvoriť naozaj širokú diskusiu o tom, ako má vyzerať u nás Trestný poriadok, trestný proces, aby neboli poškodzované práva ani obvinených a obžalovaných, prípadne odsúdených, ale ani širokej masy bežných ľudí, ktorí nepáchajú trestnú činnosť, ktorí len chcú žiť v štáte, ktorý považujú za svoj domov, kde pracujú, kde vychovávajú svoje deti a kde jednoducho chcú žiť bez toho, aby sa museli báť chodiť po ulici, aby museli počúvať už dva týždne o tom, že čo im hrozí, keď tento návrh zákona prijmeme namiesto toho, aby sme sa venovali tomu, ako sa vysporiadame so všetkými krízami, ktoré nás čakajú a ktoré aktuálne žijeme.
Naozaj to stojí za to? Skúste si položiť túto otázku, keď budete o tom hlasovať.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis