24. schôdza

11.10.2011 - 21.10.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2011 o 9:53 hod.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vstup predsedajúceho 9:42

Milan Hort
Skontrolovaný text
Reagovať bude teraz pán poslanec Alojz Přidal, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.10.2011 o 9:42 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:42

Alojz Přidal
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Viskupič, ja by som vám chcel povedať, že ja nechcem zasahovať do odmeňovania riaditeľky. Navrhovateľ chce zasahovať do odmeňovania riaditeľky, keď navrhuje zvýšiť plat na sedemnásobok a ten plat sedemnásobný mohla mať, keby sa jej to nebolo málilo, ale predkladateľ chcel cez pozmeňovacie návrhy poslancov až deväťnásobný plat a čo sa týka platov ústavných činiteľov, tak ja som podporil návrh váš, vašej strany SaS, čo sa týka platov poslancov, a chcem vám povedať, že ja, na rozdiel od Obyčajných ľudí, žijem z poslaneckého platu, že som neprepísal na manželku žiadne majetky. Jednoducho žijem len z poslaneckého platu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2011 o 9:42 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:43

Milan Hort
Skontrolovaný text
Ďalej sa do rozpravy prihlásil pán poslanec Marek Maďarič. Vystupuje za poslanecký klub SMER.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.10.2011 o 9:43 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie v rozprave 9:43

Marek Maďarič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážený pán minister, dámy a páni, na úvod by som rád povedal, že tento návrh je prvý a vlastne jediný, ktorý by sa dal nazvať, že je zásadnou zmenou v oblasti kultúry, konkrétne v oblasti verejnoprávnych médií, pretože mení spôsob ich financovania. Za zásadnú zmenu nemôžem považovať to mechanické spojenie tých dvoch krabíc, jednej obrátenej pyramídy a druhej, tej výškovej budovy, ale o tom nechcem dlhšie hovoriť. V tomto zmysle sa dá povedať, že je naozaj unikát, keď minister, ktorý, ak by bol chlap, tak by už nebol ministrom, ako ho k tomu vyzvala pani premiérka, ale on predkladá zásadný návrh pre vládu, ktorá tu ešte nie je a o ktorej ešte ani nechyrujeme. To je nielen unikát, to je neférové a drzé. Tento návrh je krajne škodlivý a krajne populistický. Škodlivý je najmä vo vzťahu k verejným financiám, k napätým verejným financiám. Asi nie je náhoda, že minister financií Mikloš odtláčal tento zákon, pokiaľ sa dalo. Dokonca aj minister Krajcer, keď zdôvodňoval, prečo tento populistický sľub SaS nepresadí okamžite alebo veľmi rýchlo, ako to mali vo volebnom programe, prečo sa to nezrealizuje v roku 2011 alebo roku 2012, hovoril, že teda nie sú v tejto chvíli na to ešte v štátnom rozpočte prostriedky. Ale ak nie sú tie prostriedky a neboli pre rok 2011, kedy Slovenská republika mala ešte veľmi solídny ekonomický rast, ak nie sú tie prostriedky pre rok 2012, keď ten rast klesá, tak nájdu sa tie prostriedky pre rok 2013, keď naozaj všetci avizujú, že celá Európa a možno celý svet sa znovu prepadne do recesie? Ak táto vláda, a určite aj tie nadchádzajúce, hovoria o tom, že jedna z priorít Slovenskej republiky je konsolidácia verejných financií, je naozaj zodpovedné a férové tej novej vláde dávať takéto bremeno, takúto záťaž pre verejné financie? Pretože tá záťaž sa môže blížiť až k 200 miliónom eur. Nejde tam len o tie výdavky, ktoré sú definované minimálne na úrovni 90 miliónov eur. Ale treba sa pozrieť na to, že samozrejme v tom, v tých verejných financiách budú v danej chvíli chýbať aj príjmy. Naozaj je to v tomto zmysle škodlivý návrh, ako aj povedal môj predrečník v rozprave, nemúdry, veľmi zlomyseľný. Tento návrh je aj krajne populistický. Určite so všetkou komunikačnou silou by rada SaS hovorila o tom, ako sa uľaví ľuďom, nebudú mesačne platiť 4,64 eur a kto potom zaplatí, tých 90 miliónov eur a viac? Zaplatí to SaS? Dá nám tie peniaze Európska únia? Alebo ich niekto vytiahne z nejakého klobúka, nejaký kúzelník? Tie peniaze budú zo štátneho rozpočtu. Budú teda pochádzať z drvivej väčšiny z daní. To je jedna stránka veci. Samozrejme, že aj budú niekde chýbať. Ťažko povedať presne, kde. To sa nedá povedať. Možno aj v citlivých oblastiach, ako je školstvo a zdravotníctvo. Ale viem si predstaviť, že budú chýbať možno najviac v kultúre. Pretože aj rozmýšľanie ministrov financií môže byť také, keď majú takýto obligatórny výdavok, že sa potom trošku inak budú pozerať na rozpočet ministerstva kultúry. Budú to vnímať tak, tu musíme zaplatiť takúto vysokú čiastku, no tak možno teda by bolo správne, keby tá kultúra dostala niekde o niečo menej. Kto si prečítal návrh rozpočtu kapitoly ministerstva kultúry na rok 2012, nájde tam veľmi zaujímavé vety. Priam krokodílie slzy tam roní predkladateľ, ako ten rozpočet je nedostatočný, ako je kultúra podfinancovaná, ako tie kultúrne inštitúcie naozaj, už aj v tomto roku a, samozrejme, aj v budúcom, prestávajú mať prostriedky vôbec na svoju základnú činnosť. No ale týmto návrhom, pán minister Krajcer, ďalej podsekávate rezort kultúry a finančne ho oslabujete. Nehovoriac o tom, že, samozrejme, v tom novom financovaní zaniká aj tá možnosť, aká dnes je, že tie najslabšie skupiny obyvateľov v domácnosti, v hmotnej núdzi, dôchodcovia, zdravotne ťažko postihnutí sú oslobodení od platenia poplatkov buď úplne, alebo čiastočne. Nechcem veľmi rozoberať aj tú stránku veci, ako poškodí nový spôsob financovania verejnoprávne médiá. Nepochybne sa, ak to mám povedať veľmi opatrne, sa zvýši ich závislosť na vláde a dôsledky nového financovania na pôvodnú tvorbu, ktorá sa celkom slušne rozvíja posledné roky, budú katastrofálne. Naozaj považujem za neférové, myslím si, že nemáte právo, pán minister, ktorý už vlastne nie ste fakticky ministrom, pán minister, ktorý ste boli vyzvaný, aby ste odstúpili, aby ste predkladali návrh, ktorý ste vy sami, návrh, ak ho nazveme experimentom, ktorý ste vy sami nestihli vyskúšať na sebe. To nie je vaša vina, keďže sa vláda predčasne končí vaša, ale je to proste fakt. Nestihli ste to a neférovo to dávate na inú vládu v roku 2013, pričom pravdepodobnosť blížiaca sa istote hovorí o tom, že v tej vláde sedieť nebudete. Čiže vracia sa situácia, keď ste toto vymysleli pred voľbami ako veľký populizmus a nerobili ste si veľké nádeje, že budete vo vláde, keď ste to ako takýto zlomyseľný populistický návrh dali do obehu. Tá situácia sa vracia, lebo opäť v tej vláde nebudete, ale s týmto prichádzate a chcete to hodiť na krk ministrom financií, novým vládam, ktoré podľa mňa ako prvú vec a užitočnú vec by mali konsolidovať verejné financie. A na tom sa zhoduje, myslím si, drvivá väčšina strán v tomto parlamente. Takže ak ste, pán minister, nenašli v sebe toľko chlapskosti, aby ste odstúpili, nájdite v sebe aspoň toľko sily, že tento návrh stiahnete. A ak predstaviteľ koaličnej strany KDH, ktorý tu vystúpil za klub KDH, naozaj toto rozhodnutie považuje za nemúdre, bolo by dobré, aby zvážili poslanci koalície, ktorí si uvedomujú to, čo hovorím, aby naozaj nepodporili, aby nepodporili už tú samotnú neférovosť, keď minister Krajcer, ktorý už fakticky nie je ministrom, predkladá zásadnú zmenu, nie pre seba, aby ju na sebe odskúšal, nie pre túto vládu, ale pre nejakú inú vládu v roku 2013, aby ste to nepodporili. Samozrejme, že môžeme rozmýšľať v budúcnosti, alebo vláda so silným novým mandátom môže rozmýšľať o tom, ako financovať verejnoprávne médiá. Ale takéto rozhodnutie nám nemôže robiť niekto, kto už dnes nemá na to právo a ktorý nebude niesť zodpovednosť za tento štát od roku 2012.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.10.2011 o 9:43 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:53

Milan Hort
Skontrolovaný text
S faktickou poznámkou sa prihlásili pán poslanec Miroslav Beblavý, Magdaléna Vášáryová, Jozef Viskupič, Peter Kažimír. Uzatváram možnosť prihlásiť sa s faktickou poznámkou.
Slovo má pán poslanec Beblavý.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.10.2011 o 9:53 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:53

Miroslav Beblavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja oceňujem dramatický pátos, s ktorým ste predniesli svoj prejav. Vidno, že ste z fachu a že ho máte dobre zvládnutý. Obávam sa však, že ten obsah bol, bol trošku menej, menej zvládnutý, to znamená, uprednostnili ste formu pred obsahom. V prvom rade nie je, nie je to niečo, čo by nepoctivo táto vláda alebo už táto vláda bez dôvery, ako ste sám povedali, chcela skúšať na budúcej vláde, pretože tento návrh bol predložený vtedy, keď ešte nikto ani netušil, čo sa stane. A myslím si, že všetci sme verili pevne, že tu táto vláda bude do roku 2014, to znamená, chcela to táto vláda vyskúšať na sebe. Takže je úplne neférové tvrdiť, že si to, keby si to minister Krajcer včera zmyslel, že teda keď už tu nebude, tak to spraví, tak by som váš argument bral, ale takto ho považujem za, za veľmi nekorektný z vašej strany a druhá vec, čo chcem povedať, že ma šokuje, že strana Smer má ten postoj, ktorý máte vy z jedného dôvodu, že samozrejme, že peniaze sa netvoria zo vzduchu, samozrejme, že bude nutné financovať z daní rozhlas a televíziu. Len tá daň, ktorú dnes máme, ktorá sa volá koncesionársky poplatok, je najagresívnejšia možná daň. Každá domácnosť ju platí z hlavy, resp. teda z domácností. Keď takúto daň chcela zaviesť v inej podobe Margaret Thatcherová v Británii, tak zažila najväčšiu revoltu a stálo ju to hlavu a práve ľavica stála na čele boja proti tomu. Problém tej dane okrem ideológie a jej, by som povedal, distribútornej neférovosti aj to, že je strašne zle vyberaná, a keďže už boli asi štyri pokusy ju rôzne vyberať a stále to vedie k rovnakému výsledku, zdá sa, že problém nie je len v technike. Takže si myslím, že bude oveľa efektívnejšie a aj sociálne spravodlivejšie to financovať zo všeobecných daní. Takže máte pravdu v tom, že tie peniaze sa nevytlačia zo vzduchu, ale budeme sa na ne zbierať rovnako, ako sa zbierame na všetko ostatné. Čo si myslím, je oveľa lepšie ako to, čo zažívame dnes.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2011 o 9:53 hod.

Miroslav Beblavý

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:55

Milan Hort
Skontrolovaný text
Pani poslankyňa Vášáryová, nech sa páči.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.10.2011 o 9:55 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55

Magdaléna Vášáryová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán poslanec, bývalý minister kultúry, vy, na rozdiel od terajšieho pána ministra, ste sedeli v tom kresle štyri roky. Mali ste naozaj veľkú šancu zmeniť financovanie verejnoprávnych médií. Aj ste sa o to pokúsili. Zaviedli ste daň, ktorej sme hovorili "zástrčková daň". Bohužiaľ, bola zle vypočítaná. To znamená, že nevyriešila, skutočné, aspoň normálne prežitie napríklad Slovenskej televízie. Vy viete veľmi dobre, že pred jeden a pol rokom bola Slovenská televízia pred krachom finančným, programovým, personálnym. Rozumiem vašej rozhorčenosti aj tomu opakovaniu, že či ste chlapi alebo nie ste chlapi. Do tohoto sa ja nebudem miešať, to si vybavte medzi sebou, ale dôležité je vedieť, že jednoducho nemáme stále parlamentom schválený skutočne dobrý systém financovania verejnoprávnych médií. Ja dúfam, že v kampani, ktorá teraz ide, predložíte vy ako tieňový minister kultúry nejakú naozaj dobrú koncepciu. Dobre vypočítanú, na rozdiel od toho "zástrčkového zákona", ale upozorňujem vás, že ste dávali do televízie ad hoc peniaze zo štátneho rozpočtu, to kto platil? Tie peniaze, ktoré zrazu bolo treba v štátnom rozpočte nájsť, či už narýchlo koncipovanú zmluvu so štátom alebo na jednorázové platby do televízie. To tiež nie je riešenie, pán minister. Ak ste chlap, tak buďte férový.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2011 o 9:55 hod.

Mgr.

Magdaléna Vášáryová

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vstup predsedajúceho 9:57

Milan Hort
Skontrolovaný text
Ďalej, pán poslanec Jozef Viskupič, nech sa páči s faktickou.
Skryt prepis

Vstup predsedajúceho

20.10.2011 o 9:57 hod.

Ing.

Milan Hort

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:57

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tiež som si všimol ten obrovský pátos a dôraz na, na to, aby vyznela alebo bola podčiarknutá nejaká myšlienka o tom, že pán súčasný minister ako keby nemal právo predkladať návrh, ktorý všetci vieme, že sa o ňom bavíme a na výbore sme sa o ňom bavili dávno predtým, než nastala táto situácia. Pre mňa je ale úplne dôležité, jedna tá vecná rovina, ktorá tam, ktorá odznieva a snažíme sa ju, lebo je dosť jednoduchá, hovorí sa o tom, že pri financovaní verejnoprávnych médií alebo médií verejnej služby sa snažíme o vyjasnenie pravidiel financovania, aby nebola vyberaná daň, veľmi agresívna daň, volaná koncesionárske poplatky ľudovo alebo teda úhrady za služby verejnosti, aby sa systém sprehľadnil a bolo presne jasné, za aké peniaze sa dá programovať a za aké peniaze môžu médiá fungovať. To, že vy ste, ako, ako spomínala pani poslankyňa Vášáryová, ad hoc vkladali z takého istého rozpočtu peniaze do médií, znamenalo iba vyššiu závislosť týchto médií a zároveň to znamenalo to, že médiá tvorili dlh, s ktorým sa musela pasovať táto vládna koalícia a myslím si, že rok 2011 sa uzavrie s tým, že minimálne to, že financovanie bude vyrovnané, sme naplnili. Takže myslím si, že dnes jasné pravidlá do financovania bol záväzok, ktorý sa aj týmto predkladaným, predkladaným návrhom možno podarí naplniť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.10.2011 o 9:57 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom