11. schôdza

27.11.2012 - 19.12.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:51 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:15

Renáta Zmajkovičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, ja sa dotknem len jednej témy. Vy ste tam spomínali patologických hráčov, ktorí písali. V tejto chvíli vám poviem, že KDH sú pokrytci. V rokoch 2002 – 2006 jeden čerstvo abstinujúci patologický hráč a alkoholik požiadal niekoľkých poslancov, myslím si, skoro všetkých, o pomoc, a boli to aj poslanci KDH, aby mu pomohli vydať knihu. A nikto mu nepomohol. Ja som sa s tým človekom stretla. Dve tie knihy sme vydali. A viete, kde chcel tú knihu krstiť? V kasíne. My sme krstili tú knihu „Já, hráč“ v kasíne. A tie ďalšie knihy sme rozdali medzi stredoškolákov. S tým človekom som chodila na stredné školy, kde sme hovorili o probléme hazardu. Toto je, myslím si, tá pomoc a to nie je pokrytectvo. Ten človek založil občianske združenie a pomáha ďalším ľuďom, aby sa dokázali postaviť na nohy. Čiže, viete, pán kolega, jedna vec, je tu aj váš pán poslanec, a vážim si ho, pán poslanec Hrušovský, tu včera hovoril o hazardných hrách, ako je to nebezpečné, ale nepodal tomu človeku tú pomocnú ruku a nepomohol tou prevenciou tým ďalším mladým ľuďom otvoriť oči, aké riziko sú hazardné hry.
A potom ešte na margo toho, že poslanci strany SMER nepodporia pozmeňujúce návrhy. Predchádzajúce volebné obdobie, keď sme tu sedeli ako opoziční poslanci, ani jeden pozmeňujúci návrh, ani jeden zákon nebol podporený koaličnými poslancami. Vaše pozmeňujúce návrhy, takisto aj vaše zákony schvaľujú poslanci strany SMER, takže by som zvážila slová.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:15 hod.

JUDr.

Renáta Zmajkovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:17

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým za pripomienky k môjmu vystúpeniu.
Pani Zmajkovičová, začnem vami. Prispieť na vydanie knihy je veľmi záslužný čin, vo vašom prípade, ja vás veľmi za to chválim. Prečo by to malo byť pokrytectvo KDH, keď ste povedali, že boli tým oslovení všetci poslanci? Vydať knihu, sponzorovať knihu znamená mať finančné prostriedky na to, aby sme ich poskytli tomu, kto ju chce vydať. Takže je to o dostatku finančných prostriedkov. A vy ste ich mali, vy ste ich poskytli, je to dobre, fajn.
Pán Martvoň, krčmy, miesto bez hriechu. Ja som vám tuná vo vyjadreniach abstinujúcich hráčov poukázal na to, že začínali v tých krčmách na perifériách, začínali už ako deti pred 15. rokom života, začínali ako mladiství pred 18. rokom života. Tu nejde o to, že ja žijem v ideálnom svete a chcel by som mať krčmu, miesto bez hriechu, o to tu vôbec nejde. Tu ide o praktické kroky. Ak by sme to v tých krčmách zrušili, tak by sme obmedzili to, aby deti chodili hrať tie hry. Skúste sa na to spýtať niektorých vašich kolegýň, keď nemáte s tým skúsenosť, vysoko postavenej kolegyne zo strany SMER, ktorá má v rodine obrovský problém s patologickou hráčkou, alebo kolegyne Vaľovej, ako sa zlepšil život v Humennom sociálne odkázaných skupín po zrušení hracích automatov. To nie je len o Sabinove, to je aj o ďalších príkladoch. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:17 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:20

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi povedať pár slov k tomuto zákonu, ktorý je opäť jedným z tých, ktorý tu rozprudzuje veľmi zaujímavé diskusie. Všetci sme si vedomí toho, ktorí tu sedíme, že ide naozaj o špecifický druh služieb, alebo špecifické odvetvie, ktoré, už všetci vieme, je regulovaným odvetvím, aj keď možno na prvý pohľad sa nám nezdá. Ale mne sa zdá čudné, že chceme naozaj toto odvetvie odregulovávať alebo zliberalizovávať, aj keď možno jemne, ale ten jemný zásah, ktorý zostane aj po tých zmenách, ktoré sú tuná vypovedané, a vieme že budú mať podporu, zostane predsa len dostatočne veľký na to, aby to spôsobilo opäť rozruch v našich rodinách a v životoch ľudí.
Zopakujem to, čím som začínala aj svoje prvé vystúpenie. Teda vychádzala som z dôvodovej správy, kde sa hovorí, že týmto zákonom sa určilo, že príjmami z odvodov odvádzaných prevádzkovateľmi hazardných hier do verejných rozpočtov sa zabezpečuje vykonávanie všeobecne prospešných služieb. Táto veta má pobúrila, keď som si ju na začiatku dôvodovej správy našla a prečítala, vtedy a rovnako aj teraz, lebo opäť mi to pripomenulo, že my sanujeme svoje vlastné svedomie alebo svedomie niekoho tým, že z nečistých peňazí alebo z peňazí, ktoré poškodzujú našu spoločnosť, budeme napravovať krivdy, ktoré sami týmto zákonom spôsobujeme.
V čase, keď konsolidačné opatrenia na stabilizáciu štátneho rozpočtu siahnu hlboko do vreciek všetkých slovenských rodín, máme opäť ďalší lákavý darček, a to možnosť skúšať svoje šťastie zrejme vo výherných automatoch. Tým chcem povedať to, že nechávame výherné automaty v krčmách, hovorí sa o tom stále dookola. Ale cítim potrebu to opäť zopakovať, pretože ja vnímam práve tento problém ako najzásadnejší.
Veľmi chválim účasť pána ministra v debate o tom, ako zjednodušiť systém zakázania, zákazu hazardných hier v mestách alebo v samosprávach. Som rada, aj keď s tým mnohí kolegovia nesúhlasia, že bude prijatý kompromis vo forme petície. Možnože to nie je to najlepšie riešenie, ale verím, že je to oveľa lepšie riešenie, ako nechať tam moment tvorby, nie tvorby, ale uskutočnenia referenda, ktorý, ako všetci viete, by bol oveľa problematickejší. Preto som veľmi rada, že ministerstvo ustúpilo v tejto svojej požiadavke a veľmi konštruktívne sa k tomu pridalo, aj keď si myslím, zdieľam aspoň v niečom ten názor, že by mohlo stačiť aj VZN-ko na to, aby sa mohol hazard v samospráve zastaviť. Ale nie som právnik, takže dôverujem právnikom, ktorí povedali že najlepším riešením je petícia. V tomto som s predkladateľmi alebo s tými, ktorí predkladali pozmeňujúci návrh, zajedno.
Druhá vec, ktorú vítam v tomto návrhu zákona, je určité spresnenie, sprísnenie a ja neviem technické zdokonalenie hlásení a proste všetkých vecí, správnych poplatkov, ktoré sa týkajú hazardu. Toto je takisto pozitívum.
Ale ako veľmi veľké negatívum zostáva pre mňa to, čo som už povedala, a to, že nechávame výherné automaty v krčmách a ešte sa aj tvárime, že ide len o dva. Toto nesúhlasí alebo nesúvisí s tým, čo som opäť počula v dôvodovej správe alebo čo som si čítala, že v rámci prevencie a boja proti závislosti a tak ďalej nechávame len dva výherné automaty. Rodiny sú práve tie, ktoré najviac trpia. Práve na rodiny ako na základ tejto spoločnosti má hazard najhorší dopad. Závislosť od hazardných hier sa často zmení na ťažký psychický a sociálny problém. Hazard má za následok výrazne ujmy na ľudských hodnotách a sociálnych, materiálnych a rodinných záväzkoch. Myslím, že sme tu mali dostatočne siahodlhú prednášku, by som to až nazvala, od pána Zajaca, ktorý nám naozaj vysvetlil jednotlivé aspekty patologického hráčstva, a preto súhlasím so všetkým, čo povedal, a pridávam sa k tomu. Všetci poznáme mnohé príbehy rodín, ktorých živitelia prepadli hráčskej vášni a zničili tak život nielen sebe, ale aj manželkám a deťom. Poznáme mnohých mladých ľudí, ktorých život zničila hráčska vášeň.
SMER hovorí veľa o svojom sociálnom cítení, no tento zákon pomôže mnohým rodinám do ešte ťažšej sociálnej situácie. Naozaj sa treba spýtať, či uprednostňujete plnšie vrecká hazardnej loby, ktorá, vieme, okolo niektorých kolegov sa točí pred občanmi tejto krajiny? Ja tu naozaj apelujem na vás, aj na pána ministra, ktorý mi, keď som sa pýtala, či je šanca, aby sa automaty vytratili z krčiem, odpovedal jednoznačne, že nie je toto pre neho tá dôležitá otázka, čo ma prekvapilo.
Takže dovoľujem si predložiť pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Eriky Jurinovej a Štefana Kuffu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
Prvý bod. V čl. I bode 24 § 35 odsek 22 znie: „Výherné prístroje, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a terminály videohier môžu byť prevádzkované iba v herni.“
Odôvodnenie. Cieľom navrhovanej úpravy je vylúčiť možnosť návratu výherných prístrojov a terminálov videohier do prevádzok, ktoré nie sú na účel prevádzkovania hazardných hier vhodné. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (ďalej len „vládny návrh“) odôvodňujúc prevenciou a bojom proti závislosti od hazardných hier umožňuje umiestňovať výherné prístroje a terminály videohier aj v prevádzkach, ktoré nie sú herňou. Aj keď sa navrhuje obmedziť počet týchto zariadení na najviac dve v prevádzke, nie je takéto opatrenie možné považovať za opatrenie v rámci prevencie a boja proti závislosti od hazardných hier, ako uvádza dôvodová správa k danému ustanoveniu. Uvedený návrh totiž opätovne umožní návrat výherných prístrojov a terminálov videohier do prevádzok, ktoré nie sú na tento účel vhodné, a to napríklad do pohostinstiev alebo krčiem.
Výskyt výherných prístrojov a terminálov videohier umiestnených mimo herní sa podarilo odstrániť zákonom č. 228/2001 Z. z., ktorým...
Ja by som, pani podpredsedníčka, poprosila, aby prišiel pán minister.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán minister, prosím vás, zaujmite miesto určené pre navrhovateľov.

Jurinová, Erika, podpredsedníčka NR SR
A ospravedlňujem sa teda za krátku prestávku.
Každopádne kým budem pokračovať potom v čítaní, je to veľmi krátke, tak ja by som naozaj chcela apelovať na všetkých zúčastnených, ktorí sú tu, aby sa zaoberali týmito návrhmi. Viem, že nie som sama, ktorá má takúto pohnútku, viacero pozmeňujúcich návrhov je v podobnom duchu. Takže keďže ste jednu námietku, ktorá bola veľmi silná, vedeli zmeniť a upraviť tak, aby vyhovovala aj vám, verím, že by sa to mohlo podariť aj v tomto prípade, ak by ste sa možno viac zamýšľali nad tým, čo robíte, naozaj, aby ste potom neboli obviňovaní s tým, že sa okolo vás točia ľudia, ktorí vám určujú, čo máte robiť a ako sa zachovávať pri hlasovaní o zákone o hazardných hrách. Ďakujem, pán minister.
Takže výskyt výherných prístrojov a terminálov videohier umiestnených mimo herní sa podarilo odstrániť zákonom č. 228/2001 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predloženým poslancami Národnej rady Slovenskej republiky Janou Žitňanskou, Radoslavom Procházkom a Pavlom Hrušovským. Predmetný zákon presadil povinnosť sústrediť výherné automaty, technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi a videohry výlučne do herní. Takto koncipovaná právna úprava okamžite priniesla svoje výsledky, čo sa odrazilo najmä v obmedzení prístupu mladých ľudí k hazardným hrám. Zavedením možnosti prevádzkovať výherné prístroje a terminály videohier aj mimo herní by sa tak zmarila pôvodná snaha zákonodarcov o zavedenie istej regulácie v oblasti prevádzkovania hazardných hier a tiež snaha napomôcť účinne bojovať so závislosťou od hazardných hier a s tým spojeným negatívnym dopadom na spoločnosť, na jednotlivé ľudské životy.
Ďakujem vám pekne za vypočutie.
A ešte by som chcela pochváliť, že naozaj ste sa pustili aj do stavebných úprav, ktoré možno lepšie špecifikujú herne, v ktorých by mali zostať výherné automaty.
A ešte raz si dovolím apelovať na pána ministra, aby sa predsa len zaoberal aj tými pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré hovoria o tom, že automaty patria kvôli tomu, aby sme ešte viac nevytvárali väčšie sociálne napätie, len do herní, a nie do krčiem, kde máme prístup k alkoholu, cigaretám, teda k podporným prostriedkom na hráčstvo. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.11.2012 o 10:20 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:32

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pani podpredsedníčka, dovolím si na tomto mieste povedať, že ja inštitút rodiny plne uznávam. Chcem to zdôrazniť. Taktiež si dovolím uviesť to, že som mal gamblera v rodine. Ale nebudem s vami súhlasiť, s tým, že práve gambling je to najhoršie, čo rozvracia rodinu. Najväčší dosah na rozvrátenie rodiny ako takej má alkohol. A práve alkohol býva prvým krokom ku gamblerstvu.
Zároveň by som chcel vyvrátiť tú chiméru alebo to, čo tu bolo prezentované, že gamblerstvo začína v krčme alebo pohostinstve. Myslím si, že je naivné si to myslieť. Gamblerstvo ako také podľa môjho názoru začína na ulici alebo dokonca doma. Dám typický príklad. Sú rôzne hazardné telefonické hry, ktoré deti vidia v televízii. A volajú na tie telefónne čísla v domnení, že môžu niečo vyhrať. Na ulici to gamblerstvo začína tiež v detskom veku, mnohokrát práve tým, že sa hrá o rôzne cvočky alebo pigiguľky, ktoré si potom musia tie deti kupovať od tých, čo to vyhrávajú, alebo od obchodníkov ako takých. Čiže k čomu sa chcem dostať? Pokiaľ to gamblerstvo je v rovine nejakého relaxu, myslím si, že je to v poriadku. Pokiaľ je to v rovine takej, že nachádza sa to v mieste, ktoré vždy bolo miestom hriechu (teda krčma a pohostinstvo), myslím si, že je to v poriadku. Nebolo by to dobré, kebyže výherný automat by bol ako taký, povedzme, v kostole. To by nebolo dobré. Ale myslieť si, že starostovia majú recept na to, čo správne v obciach je alebo nie je, s tým úplne nesúhlasím. A tu budem súhlasiť s pánom poslancom Viskupičom (tá priama demokracia), že občania by mali sami vedieť, čo je pre nich najlepšie. A práve tak ako to pán minister nastavil, myslím si, že dal možnosť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:32 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:34

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Áno, Erika, ty si to tu veľmi dobre povedala. No už ako tu na teba kolega reagoval, ľudia by mali vedieť, čo je pre nich najlepšie. Áno, oni to vedia. Najlepšie je pre nich hrať, rozšafáriť peniaze. A to je ich život. Tak poďme ich podporovať, naozaj, ako povedal aj kolega predrečník, nasaďme všade automaty a uvidíme, ako sa budú ľudia správať. Vždy tam, kde sa vytvoria podmienky na takúto činnosť, na možnosti hazardu, ľudia neodolajú pokušeniu, pretože je to v prirodzenej povahe človeka. Namiesto toho, aby sa tie peniaze obracali v obchode a tam, kde sú užitočné, tak ich ľudia nasúkajú do automatov, kde o ne prídu, pretože tak sú tie automaty nastavené, nie na výhru, ale na prehru. A, žiaľ, pokiaľ to budeme podporovať aj naďalej takýmto spôsobom a budeme umožňovať, aby na čím viacej miestach tie automaty mohli byť, tak to nebude dobré.
A to, že starostovia majú patent na rozum, či je pre nich v obci mať tie automaty dobré alebo nie. No vidíme, že mnohí starostovia nemajú vôbec rozum, nieto, že ešte by dokázali usúdiť, čo je dobré pre ich obyvateľov, keďže mnohí sú obvinení a obžalovaní zo sprenevier a podobných záležitostí. Ale to sa týka trošku iných zákonov, myslím si, že sú už v riešení. Ukázala to história. A myslím si, že história aj tu ukáže, že pokiaľ znemožníme jednoduchý prístup k týmto hracím automatom, tak to môže mať lepší dosah. Teda ak umožníme ten ľahší prístup, bude to mať negatívny dosah na život obyvateľov. Pokiaľ to znemožníme a nedáme im túto možnosť, tak si myslím, že sme tú spoločnosť priviedli k trochu lepšiemu.
Hovorilo sa tu aj alkohole, o cigaretách. Samozrejme, ak je ľahký prístup k alkoholu, mnohí si ho nájdu. Mnohí sa nechajú zviesť, zlákať tým, že to robia aj iní. No tak ako donútite ľudí, aby išli príkladom a nerobili to, aby skutočne neholdovali alkoholu, neholdovali cigaretám, neholdovali koniec koncov ani hráčstvu? Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:34 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:36

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ono tie všetky pozmeňujúce návrhy, ktoré tuná odznievajú, a počúvam to, viete, je to trápne. Aj ja som pod mnohými podpísaný. Ale mi vylepšujeme čosi, čo je zlé. V podstate to je celý ten problém. Však zrušme ten gambling celkom. A to už nemusíme sa baviť o tom, či to začína v rodine, cez telefón, cez počítače, cez televíziu. Ak to naozaj úprimne myslíte, však predložte ten ústavný zákon, veď ho podporíme.
No alkohol a závislé hráčstvo veľmi úzko súvisia. Práve tí chlapci keď v tej krčme sú, ale to je jedno, či sú tam ženy alebo chlapci a štrngajú tam tie mince, no tak sú oslabené vôľové vlastnosti človeka, ktorý je podgurážený, teda pod vplyvom alkoholu. Samozrejme, bude hrať oveľa viac a dôslednejšie a stane sa tým závislým. Teda v tej krčme určite to nie je vhodné. Ale najlepšie by bolo naozaj všetky tie hráčstva a gamblingy, ak nám úprimne záleží na dobrej rodine, zdravej rodine a zdravej spoločnosti, aby sme zrušili.
Mne to pripadá potom, aj ja sa zapájam akoby taký pokrytec, že jednoducho dávame nejaké pozmeňujúce návrhy zákona a v konečnom dôsledku stále ten zákon v nejakej konečnej podobe zostane.
Dovoľte mi na záver povedať. Ja za seba v tejto chvíli by som vyjadril aj svoj názor. Dobré pozmeňujúce návrhy podporím. To je jedno, kto ich navrhne. Ale za celkový zákon svedomie mi nedovolí hlasovať. Budem hlasovať proti tomuto zákona, lebo pri tej chudobe a lobingu chudoby, ktorý tu za mnou naozaj je, keď si premietam tie mnohé nešťastné rodiny, nemôžem zahlasovať za tento zákon v žiadnom prípade. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:36 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:38

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno. Ďakujem pekne všetkým, ktorí sa rozhodli reagovať na moje krátke vystúpenie.
Pán poslanec, nevšimla som si, že by som povedala alebo ja som tu zaviedla chiméru, že zodpovedné za všetko zlo spoločnosti alebo za tie sociálne biedy je gamblerstvo. To som v živote nepovedala. Ani to nepoviem. Ale povedala som, že je to, alebo v tom duchu som to povedala, jedným z prostriedkov, ktorý to posilní. Takže nevkladajte mi, pán poslanec, to, čo som nepovedala.
Druhá vec, to, čo ste povedali ohľadom petície. Takisto možnože ste neudržali pozornosť, aj keď teda si myslím, že som naozaj krátko rozprávala. Ale práveže ja som vyzdvihla aj ochotu, aj spôsob riešenia, že ste sa naozaj snažili dôjsť ku kompromisu.
A súhlasím v podstate takisto so slovami, ktoré povedal Jozef. Ja osobne podporím tento pozmeňujúci návrh, ktorý uprednostňuje petíciu pred referendom. To je pre mňa dôležité. A zároveň som dodala, aj keď si to myslím ako neprávnik, že aj to VZN-ko by mohlo vystačiť. Ale, ako hovorím, ako právnik sa k tomu neviem vyjadriť odborne. A to by asi stačilo.
Ale ďakujem teda všetkým kolegom, ktorí aj podporili, aj podporia pozmeňujúci návrh. A naozaj prosím, aby ste sa zamysleli nad tým , že vylúčiť úplne hazard z dnešnej spoločnosti, je to každému jasné, sa nám len tak nepodarí, zvlášť keď vieme, že skupina, ktorá vlastní určité práva na poskytovanie takýchto služieb, má veľa peňazí. Pripomeniem, že opäť, že často ide o práčku čiernych peňazí, my vlastne tým podporujeme zároveň aj takúto nedobrú vec v našej spoločnosti. Ale apelujem na to, aby sme si uvedomili, že prístroje v krčmách podporujú niečo, čo by v našej spoločnosti... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:38 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:41

Pavol Frešo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslanci, vážené dámy, vážení páni, myslím, že za obidve tieto čítania bolo k problematike hazardu práve v tých najmenších prevádzkach povedané toho dosť.
Ale ja považujem za najdôležitejšie z toho celého, aby sme tú problematiku naozaj preniesli tam, kde sa o nej rozhodnúť dá a kde sa o nej dá rozhodnúť zmysluplne. Poviem to aj na príklade vlastnej nie jednej skúsenosti, ale opakovaných skúseností, keď sa potvrdzuje to, čo sa pomerne ťažko vyvracia, a to je to, že to postihuje hlavne tých, ktorí sú najviac chudobní. Ale nielen myslím na tých, ktorí sú marginalizovaní, lebo napríklad poznám aj mesto alebo mestečko, kde to postihuje normálne mládež, ktorá býva na sídlisku. Nie sú to nejakí marginalizovaní mladí ľudia. Sú to ľudia, ktorí tam jednoducho žijú a ktorí keby nespadli práve do gamblingu, keby nedostali kontakt s hazardom, tak by vyrastali ako normálni ľudia. Prenáša sa to dokonca tak ďaleko, že pokiaľ umiestnite tieto automaty v prevádzkach, vy hovoríte o krčmách, sú miesta, kde ľudia chodievajú bežne desiatovať, obedovať, tak naozaj tých pár eur, ktoré majú ľudia naviac, v tom automate minú. Je to jednoducho o tom, že to máte nablízku, že to máte pri ruke, že môžete okamžite skúsiť to šťastie. A to je práve tá falošná nádej, ktorá sa predáva a na ktorej niekto bohatne a na ktorej koniec koncov štát ako taký zarába, aj keď to by som povedal tak v úvodzovkách, lebo práve tí, ktorí ten hazard prevádzkujú, poznajú všetkých tisíc trikov, ako aj štát ošmeknúť, takisto, ako ošmeknú aj tých, ktorí ten hazard hrajú. A práve tu ide o to, aby tento typ falošnej nádeje nebol poskytovaný mimo nejakých centier, hoci ja si myslím, že práve aj tie herne by mohli slúžiť ako istým spôsobom varovný prst a varovný signál, že toho je až moc. Poznám mesto, respektíve štvrť v tom meste, kde existuje obchod s potravinami a s inými vecami, ktoré súvisia s dennou potrebou. Ale existujú tam okolo neho štyri takéto prevádzky. Keď sa tam postavíte spolu so mnou a budeme tam stáť pol hodinu a budeme sa pýtať tých mužov a žien, ktorí idú okolo, či si myslia, že to je správne, že tie prevádzky tam majú byť, tak každý, nakoľko okolo stoja vysoké domy, paneláky, ak chcete, vám jednoducho povie mnoho príbehov z toho a z toho a oného vchodu , kde ľudia spadli do tejto závislosti a kde im to zničilo život. Čiže nie je to len vecou, ktorá je niekde ohraničená v obciach alebo v nejakých malých mestách. Toto je pomerne veľká štvrť, najväčšieho mesta na Slovensku. A nie je to len jediný prípad. Povedia vám mnoho takýchto príbehov, kedy to ľudí strháva, kedy to ľudí sťahuje so sebou.
My môžeme namietnuť, že človek je slobodný, že túto nádej si nemusí kupovať a že táto nádej je niečo, čo istým spôsobom je jeho slobodná vôľa. Je to pravda, rovnako ako je pravda, že si nemusí kúpiť cigarety, nemusí si kúpiť alkohol, ale si nemusí kúpiť aj na čiernom trhu nejaké drogy. To všetko je tiež slobodná vôľa. Ale keď vieme o niečom, že je to deštruktívne, tak spoločnosť má právo tomu klásť odpor, má právo tomu dávať podmienky a má právo, a to je moje najsilnejšie presvedčenie, aby tieto podmienky kládli tí, ktorí najbližšie k týmto poškodeným žijú, teda samospráva samotná.
Ja som bol veľmi zarazený, keď najprv sa tam objavilo referendum ako podmienka, lebo to som považoval za niečo, čo je prakticky nesplniteľné. To je jednoducho výsledok, povedzme si to otvorene, páni poslanci zo strany SMER, lobingu, lebo keď referendum vyžaduje 50-percentné kvórum, tak sa pozrite koľko referend bolo na Slovensku úspešných aj lokálnych. Ja poznám síce úspešné referendá, ale poznám desiatky, ak nie stovky neúspešných pokusov nejaké referendum spraviť. Čiže to bol taký nejaký výsledok lobingu, aby náhodou tie matky tých detí, ktoré sú poškodené, alebo tie manželky, ktoré donesú ukázať, akým spôsobom im vykrádajú manželia rozpočet a aké majú decká kvôli tomu otrhané, potom doma netlačili na svojich predstaviteľov a samosprávy a neprijali všeobecne záväzné nariadenie, ktorým by práve tento hazard obmedzili. Preto si myslím, že je síce kompromisný návrh petícia, niečo čo je zaujímavé, ale rozhodne by prospelo, keby sme na to vôbec nešiahali a keby sme sa jednoducho spoľahli na tých, ktorí sú priamo zvolení a ktorí takto tak vedia rozhodnúť, čo pre ich obec, mesto alebo mestskú časť je dobré. Je to úplne prirodzené, je to úplne normálne. Myslím si, že všeobecne záväzné nariadenie netreba nikomu vysvetľovať, že vyžaduje trojpätinovú väčšinu poslankýň, poslancov. Čiže nie je to ani niečo, čo je svojvoľné, nie je to niečo, čo by mohlo istým spôsobom byť manipulované.
Hovorím to aj preto, lebo nám už vychádza nielen jedna, ale niekoľko generácií za sebou idúcich ľudí, ktorí spadajú práve do tejto oblasti, že sú niekde na hrane s gamblingom. A vyslovene práve to, že táto nádej sa im predáva aj popri tom, keď si kupujú obed, desiatu, večeru alebo keď idú vôbec len okolo na jedno pivo, tak ich to stále láka, aby tie peniaze, ktoré patria rodine, minuli. Upozorňujem na to, lebo často sa hovorí len o tých najkrikľavejších prípadoch ľudí, ktorí sú na sociálnych dávkach. Ale toto je ničenie celých rodín, respektíve znižovanie ich životnej úrovne, aj keď nie sú v tomto pásme ohrozenia, aj keď nie sú z malých obcí, aj keď sú z veľkých mestských častí alebo z väčších miest. (Ruch v sále.) Pani predsedajúca, poprosím vás...

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Poprosím vás o pokoj. Pán poslanec Hlina, vyrušujete pána poslanca.

Frešo, Pavol, poslanec NR SR
Preto vás chcem požiadať, aby sme naozaj tento stav nedeformovali. Je tu viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré smerujú k tomu, aby ten stav zostal v rukách samosprávy. Je to logické, je to samozrejmé, je to niečo, k čomu si táto spoločnosť vybudovala dôveru, napríklad keď sme sa o samosprávu vedeli oprieť v prípade pezinskej skládky, napríklad keď sme sa o samosprávu vedeli oprieť v iných prípadoch, keď ľudia naozaj sa už nevedeli dovolať istého hlasu na štátnych úradoch. Nechajme to na samosprávu, má to zmysel. Stačí sa prejsť nielen po tých obciach, ale aj po niektorých mestských častiach alebo mestách a uvidíte, že samospráva vie rozhodnúť, kde tento hazard treba, respektíve vie si ho zaregulovať. A ten, kto chce skutočne isť hrať, že má na to peniaze alebo má takú vášeň, alebo je to jeho prirodzený štýl, tak tých pár kilometrov k nejakej herni alebo k nejakému kasínu si nájde.
Ja len pripomeniem, že podobne regulácie nielen v Amerike majú, ale podobné regulácie majú takisto ešte aj v Rusku. Takže keď to dokázali pochopiť tam, tak to dokážme pochopiť aj u nás, že nie je normálne, aby sme si popri desiatovej polievke kupovali istú falošnú nádej a hazardovali. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.11.2012 o 10:41 hod.

Ing. Bc.

Pavol Frešo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:49

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Nedá mi, než sa plne nestotožniť s tým, čo povedal kolega Frešo. Podaktorí si myslia, že rozhodneme lepšie, ak rozhodneme my a nenecháme samosprávam, aby, ako bolo presne povedané, trojpätinovou väčšinou zastupiteľstva o niečom rozhodli. Ja som ďaleký ilúzii o tom, či v tomto zbore alebo v ktoromkoľvek inom sedia samí neomylní a samí tí, ktorí vedia vždy, čo je najlepšie. Ale nemyslím, si že je priepastný rozdiel medzi nami a tam tými. Obidvaja sa budú musieť postaviť čelom k svojim voličom po tom, ako sa bude bilancovať, ako rozhodovali. A nemyslím si, že by zastupiteľstvá v obciach a v mestách chceli hádam úmyselne a cielene zle. Nemyslím si, že sú horší ako my. Ale každopádne žijú blízko k problému. A považujem za úplne primerané, aby sa tieto veci regulovali všeobecne záväzným nariadením. Je, samozrejme, možné, že i tam prídu lobisti. A je potom vecou vedomia a svedomia každého, ako sa zachová. Ale i tam nie sme my imúnnejší ako oni. A ja sa osobne domnievam, že cesta pestovania zodpovednosti pred voličmi je dobrou cestou rovnako pre nás ako pre tie zastupiteľstvá miestnej samosprávy.
A pokiaľ ide o srdceryvné vyhlásenia o tom, koľko ľudí príde, ak bude hazard zahnaný do kasín, o prácu. No keď zvážime, aké stovky ľudí prídu čoskoro o prácu v Novom Meste nad Váhom v rámci stimulu daného Samsungu, tak je to pľuvnutím na horúcu pec.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:49 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:51

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Naviažem na vystúpenie kolegu Freša. A chcem skonštatovať, že samospráva vznikla začiatkom deväťdesiatych rokov. A prvé vlády jej takisto ako teraz snáď nedôverovali, ako bude zvládať svoje kompetencie. Postupom času však ukázala svoju životaschopnosť. A preto v roku 2004 prišlo k obrovskej reforme verejnej správy, kde prešli na samosprávy aj ďalšie kompetencie obrovské. A s finančným zabezpečením túto reformu aj ZMOS prijal takmer jednoznačne. Opäť boli pochybnosti, či samospráva zvládne aj tieto kompetencie, dokonca aj tu v tejto sále dobre si na to spomíname tí, čo sme tu sedeli. Ale opäť sa ukázalo, že samospráva zvládla aj tieto kompetencie. A ja celkom rozumiem vláde, ktorá svojimi krokmi vlastne sa snaží to centralizovať. A aj môj predrečník pán Osuský o tom niečo hovoril. Ale nerozumiem pánom kolegom poslancom zo strany SMER, hlavne tým, ktorí majú skúsenosti zo samosprávy, že vystavujú takémuto vysvedčeniu dnes samosprávy v prípade neschválenia tých pozmeňujúcich návrhov, pretože pozitívne príklady, ktoré sa ukázali v ostatných dvoch rokoch po schválení ostatnej novely, ukazujú, že samospráva aj tento problém vie zvládnuť a vie povedať, či chce tých 700 alebo 1 000 eur za jeden hrací automat alebo pokoj a zdravší život v obci. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.11.2012 o 10:51 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video