11. schôdza

27.11.2012 - 19.12.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

4.12.2012 o 10:23 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:23

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Dovoľte mi niekoľko slov.
Pán kolega Hlina veľmi pekne to tu zhrnul. Je naozaj pravdou to, že naša ekonomika je veľmi krehká. Automobilky, ak by skrachovali, tak máme obrovský problém ako na Slovensku a to by bol skutočne veľký problém. Ďalšia vec je, aby sme neničili potenciál pracovnej sily, ktorý tuná je. Ľudia alebo zamestnávatelia, keď aj drobní podnikatelia, ktorí vytvárajú pracovné miesta a pracovné pozície, treba ich podporovať a nie ich ničiť. Ľudia, ktorí dokážu vytvárať nové pracovné miesta, treba im pomáhať vytvárať na to pracovné podmienky. Stimuly nemôžu byť na úkor nás všetkých, ale niektorým vybraným firmám tak, ako to bola spomenutá táto firma z Ružomberka, nemôže byť prioritne preferovaná ani zo strany vlády, ani zo strany štátu.
Daň z príjmu veľmi pekne jednoducho to bolo povedané, ten príjem najprv musíš mať aby si ho mohol zdaniť. A naozaj budú tí, ktorí si zahryznú do jazyka a tých 23 percent budú odvádzať, ale veľmi veľa bude tých, ktorí nezahryznú si do jazyka, ale zbalia tie svoje technológie a odídu preč. 700 firiem odišlo do Maďarska, tieto signály sú tuná.
Jedna z ciest je aj tá, využívam aj to, že je tu pán minister poľnohospodárstva, drobní hospodáriaci roľníci sú tou kategóriou, ktorí dneska sú tu neviditeľní. Málokto o nich pozná, prišli Francúzi, Švajčiari a pýtali sa na drobných hospodáriacich roľníkov a na ministerstve ani nevedeli, kde takých máme a či vôbec takýchto máme. Aj toto je jedna z ciest, kde by sa mohli tvoriť nové pracovné miesta.
Slovensko má tento potenciál, aby tie pracovné miesta tvorilo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2012 o 10:23 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:23

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, pán Hlina, veľmi dobre ste to vystihli a pomenovali. Keď si tak človek uvedomí, že ako žijú čelní predstavitelia SMER-u, najluxusnejšie vily, najdrahšie autá, kto má hodinky pod 20-tisíc eur, tak ten sa vlastne ani neráta poriadne a tu v parlamente 83 kolegov musí robiť takémuto luxusnému životu štafáž a nazývať sa, že teda my sme sociálnodemokratická strana, tak to je veru riadna hanba.
K druhej veci, čo by som chcel povedať, je tá kombinácia tých zlých faktorov. Ono tomu nikto neverí, kto to nezažil, kto sa s tým nezaoberá, kto možno neskúmal nejaké povedzme iné krajiny podrobnejšie, ale je to tak, že keď jeden negatívny faktor spôsobí negatívne dopady vo výške 5 nejakých jednotiek a iný faktor vo výške 3, tak dokopy veľmi ľahko to môže byť viac ako 8, môže to byť 10, môže to byť 15. A dá sa to krásne vidieť na kombinácii zvýšenia daní z príjmov právnických osôb a zavedenia zdravotných odvodov z dividend.
Daň z príjmov právnických osôb by spôsobila sama osebe nejaký, mala by nejaký negatívny dopad a daň, zdravotné odvody z dividend nejaký iný. Teraz budeme mať možnosť vidieť, čo to spraví v kombinácii. Bude to veľmi nebezpečné. Navyše toto nie je jediná nebezpečná kombinácia, k tomu sa pridá socialistický Zákonník práce alebo iné veľmi zlé opatrenia a nebude to ružovo budúci rok, ale najmä 2014.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2012 o 10:23 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:23

Ivan Štefanec

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:23

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vypočujúc si vystúpenie kolegu Hlinu teraz neviem, či je hayekovec, či je friedmanovec, alebo nejaký iný sprepadený neoliberál, alebo je len majiteľ zdravého gazdovského rozumu. Každopádne pravdou je, ale to vyrieši kolega Blaha v následnom vystúpení, takže s tým sa ďalej nebudem zaoberať. (Smiech v sále.) Pokiaľ ide o platenie daní, to nie je nikde dôvodom na davové ovácie, ale ľahšie sa platia tam, kde za to platci daní dostávajú fungujúci štát. Okrem iného štát, kde je napríklad vymožiteľnosť práva štandardom. Kde sú sudcovia skutočne right honourable, kde sa prokuratúra stará o stíhanie páchateľov trestných činov a menej o zápisy do katastra. Kde sú procesné pochybenia nie poukazom na trvalú dovolenku na doživotie v Belize a kde hlavným objektom vášní justície nie sú novinári, tí neboráci sú chudáci aj tak často analfabeti, ale páchatelia trestných činov. To je štát, v ktorom sa oplatí platiť dane. Závidím Fínom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2012 o 10:23 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:23

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega Hlina, ja mám vaše prejavy, priznám sa, rád, vy ste ako také kindervajce, nikdy neviete, čo z toho vypadne, ale vždy je to niečo milé a malé a fungujete tu ako taká reklamná pauza v dramatických ťažkých diskusiách. V televízii máme reklamné pauzy, ktoré nás trošku odľahčia, je to trošku vtipné, smiešne, vy ste ako taký Noga a Skrúcaný v jednom balení. Ale ak to zoberieme trošku vážnejšie, tak pravdou je, že takéto prejavy, ktoré sú určite dobrou šou, ste dobrý šoumen, to určite áno, ale takéto prejavy Ľudovej platforme, ktorú ste teraz posilnili, ako som počul, asi nepomôžu. Ja vám síce gratulujem k tomu vášmu inauguračnému prejavu k Ľudovej platforme, ale očividne naša zúbožená pravica potrebuje niečo viac ako Hlinu. Potrebuje nie šoumena, ale potrebuje mysliteľa. Inak zostane taká provinčná, akou je dnes. A potrebuje čítať, najmä, pán Osuský, potrebujete čítať, čítať a čítať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2012 o 10:23 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

10:23

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
35a.
Ďakujem veľmi pekne. Ja som pôvodne nechcel, ale potom som si uvedomil, že tam je pán Blaha, tak som tušil, že povie niečo, na ktoré by bolo záhodno reagovať.
Ja som zvykol, kolega, pán kolega, hovoriť, že ja som viac prečítal kníh ako vy novín. Vo vašom prípade som si neni celkom istý. Pripúšťam, že ste toho prečítali možno o niečo viac ako väčšina, ale zase nie až tak veľa. Ono zase sú aj typy vzdelania. Niektoré typy vzdelania alebo takého, by som povedal, amatérskeho sa dovzdelávania môže byť aj škodlivé. Ja nehovorím, že to je váš prípad, ale treba tak dať na to pozor a identifikujem a poznáme to, hej, že niekedy takéto, by som povedal, nekoncepčné vzdelanie, nekoncepčné vzdelanie vám tak roztrhá myseľ, že v zásade neviete, čo hovoríte, ale hovoríte.
Pán kolega, ja k vám vzdávam určitú úctu, lebo ste boli schopný napísať knihu. A ja napríklad, verte alebo neverte - päť dokonca - tak verte alebo neverte, naozaj vzdávam úctu ľuďom, ktorí sú toho schopní, odhliadnuc od toho, čo tam je napísané. I keď pravdou je, že dneska sa už vydá všeličo, hej, to je zase druhá vec. Ale dobre, pripustime, že ste teda napísali knihu, bola vydaná. Keď vás počúvam a nevylučujem, že aj tu ste v jednej faktickej poznámke mali vec, ktorá nás znova posadila do stoličky, že do toho zostrihu vás dám pre istotu. A viete kvôli čomu? Že aby ste boli takou výstrahou toho, že čo sa môže stať, keď ľudia to pripustia. To znamená, že keď sa nezobudia, nespamätajú, nezdvihnú sa, že čo sa môže stať. Môže sa stať, že človek ako vy s vašimi názormi môže teraz, že sedíte za tým, za tou lavicou v zásade ešte až tak veľa škody nemôžte narobiť, ale hrozí, že sa dostanete do exekutívy a to by bolo pre túto krajinu zničujúce.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

4.12.2012 o 10:23 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:23

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, kolegovia, kolegyne, pán minister, nie som ekonóm, keď som ale v piatok počúval rozpravu, jej istú časť so slúchatkami na ušiach, keď som išiel cez mesto, počúval som pána Kaníka a ďalších aj zľava, aj sprava, tak som sa rozhodol, že keď bude príležitosť prihlásiť sa do ústnej rozpravy, urobím to a teraz poviem aj dôvod prečo. Boli odprezentované dosť intenzívne a dosť rečnícky kvalitné stanoviská k daniam - konkrétne k zákonu o dani z príjmu - pravicové aj ľavicové s dôrazom najmä na ekonomické a sociálne aspekty.
Len jeden aspekt mi tu chýba a pokladám ho za veľmi dôležitý a je súčasťou riešenia, a možno že je aj samotným riešením, a to je morálny aspekt. Pod morálnym aspektom nemyslím nejaké ideologické, náboženské veci, ale myslím tým samotný fakt platenia daní, akt nevynútenej solidarity, aspekt nejakej pomoci, vzájomnej ochoty si pomôcť. Myslím, že všetci poznáme, nebudem to dopodrobna citovať, výrok Tomáša Baťu, ktorý hovoril o hospodárskej kríze, že jej príčina je v prvom rade morálna bieda. A tak je to aj teraz. Aj naša spoločnosť sa nachádza v morálnej biede, a preto tu musíme riešiť takéto veci. Nemyslím tým nejaké dohady o legislatívnych úpravách a percentách, to je asi súčasť úpravy podmienok, ale myslím si, že je dobré, aby sme o tom hovorili. Jeden z dôvodov je aj to, že máme pána premiéra, ktorý tvrdí, že morálna ho nezaujíma, že on sa zaujíma len o ekonomiku a legislatívu.
Ale keď som tak počúval tieto rozpravy, musím povedať, že aj sprava aj zľava, aj keď mám bližšie k tým pravicovým formuláciám, tak som nadobudol dojem, že mnohí z tých, ktorí sú dlho v politike a sú naozaj veľmi skúsení v ekonomických, sociálnych, legislatívnych veciach, že sú v skutočností slepí na skutočné riešenia.
Riešenie udržateľného rozpočtu tejto krajiny totiž nemá v rukách ani pravica, ani ľavica, ale ľud tejto krajiny. Mám taký dojem, že vy s ním už ale vôbec nepočítate. Že je to v duchu hesla: o nás bez nás. My sa dohodneme, poslanci pravice, poslanci ľavice, vládna strana. Ale chcem povedať a som o tom presvedčený a je to presvedčenie mnohých ľudí, že túto krajinu a jej rozpočet nezachráni ani Kažimír, ale ani Mikloš, ani žiaden iný politik. Že túto krajinu a jej rozpočet môžu zachrániť len pracovití občania, ktorí budú chcieť a budú platiť dane. Nie je to riešenie ľahké s ľahko vypočítateľnými výsledkami a prinášajúce odhadnuteľné percentá popularity. A vyžaduje to veľkú pokoru - obrátiť sa na občanov a poprosiť ich o pomoc. Priznať, že riešenie nie je v rukách politikov, že tým môžu len niečo korigovať.
Viete, mňa vždy fascinovalo, keď som čítal knihy, tak ako pán Blaha, a keď som videl svetových lídrov, čítal som o nich, lebo to bolo ešte predtým, ako som sa narodil, že sa obrátili na ľudí a povedali im: "Situácia je zlá a vás to bude stáť pot a slzy, čo môžte vy urobiť pre túto krajinu?" Že mali tú odvahu a mali tú morálnu autoritu.
Ďalej, ja mám obavu - nielen tu v parlamente a vo vláde, ale všeobecne vo vysokej politike -, že nám chýba odvaha, možno by som povedal aj, že nemáme alebo nemáte tú drzosť ľudí o to požiadať: "Prosíme vás, pomôžte, naozaj plaťte dane." A nemáte na to ani morálnu autoritu. Mal som kolegu, ktorý hovoril o tom, že keď raz povedal medzi svojimi takzvanými priateľmi, že on je verný svojej žene, tak ho vysmiali a váľali sa po palubovke, že aký je blázon. A mne príde toto také isté, že ak by ste možno vy povedali občanom tejto krajiny, možno svojim kamarátom, že, ľudia, potrebujeme, aby ste platili dane, tento štát potrebuje mať spoločný balík, z ktorého chce zafinancovať školstvo, zdravotníctvo a ďalšie veci, že by vás vysmiali. Za tie roky, čo pozorujem politiku, tak tu vzrastá cynizmus. Ale ten cynizmus je výsledkom dlhoročného ignorovania ľudí, arogancie. A taká samozrejmá vec, ako je požiadať, aby si ľudia plnili morálnu povinnosť platiť dane, tak je dôvodom na výsmech, na odmietnutie.
Viete - a pán poslanec Hlina to tu hovoril, aj pán poslanec Brocka to spomenul vo faktických poznámkach -, že sa tu dejú veci, ktoré sú naozaj výsmechom. Že dáme žltú kartu ministrovi, ha, ha, ha. Urobte niečo a potom budete môcť naozaj predstúpiť pred občanov a povedať: "Ľudia, je vážna situácia, prosím, prispejte."
Pamätám si, v piatok hovoril pán poslanec Duchoň o tom, že žiaden podnikateľ nechce platiť dane. To nie je pravda. Možno v súčasnej situácii na Slovensku áno. Ale sú krajiny, kde je to pokladané za česť, za hrdosť, kde sa podnikateľ pochváli, aké zaplatil vysoké dane, lebo si váži svoju krajinu. A to je veľmi dôležité.
Jeden veľmi dobrý pedagóg, volal sa Ján Bosco, poznáme ho ako svätého don Bosca, hovoril o preventívnom a represívnom systéme. A hovoril, že musia byť obidva, ale že z veľkej miery treba pracovať na tom preventívnom, a tam, kde to nejde, ten represívny.
Mne sa zdá, keď hovoríme o dani z príjmu, o štátnom rozpočte, tak stále len hovoríme o tom - a dokonca aj z pravej strany politického spektra - o represii. Ako tých ľudí donútiť, aby neušli s tými daňami, ako ich prinútiť?! Prečo my nepočítame s tým, že by tu mohli byť ľudia, ktorí sú hrdí na svoj štát a chcú dať do spoločného balíka peniaze. My s tým už vôbec ani nepočítame. Nám je to už úplne fuk. A myslíme si, že len čísla, ekonomika, sociálne veci, legislatíva. Len represia, zákon, pokuta, zabezpečenie toľko dopredu, pre istotu mu zobrať, aby náhodou, keby podviedol, tak... (Krátka pauza.) Čestných ľudí to uráža a demotivuje a tým iným je to jedno.
Spomeniem: situácia na ministerstve školstva. Hovoríme tu o štrajku. Dobre, ja viem, že sa dávajú darčeky a neviem aké veci. Ale ľudí to dráždi, keď počúvajú o neviem akej drahej fľaši alkoholu a akom pere. A toto sú absolútne drobnosti v porovnaní s tým, opakujem znovu - hovoril to pán Brocka - o 300 % predražených koľajniciach a ďalších veciach. O tom, že pán premiér, patrí mu všetka česť ako predsedovi vlády, ale keď povie takú vec, že je to zlé stavať lacné diaľnice, z toho až tak čiší to, že my proste potrebujeme dať niekde peniaze ďalej.
Túto krajinu naozaj zachráni a pomôže jej, keď ľudia budú vnímať dôveryhodnosť, keď budú vnímať, že je česť platiť dane a že ja chcem dať do spoločného. Ja vám poviem jeden príklad, aby som nehovoril tak teoreticky. Som veriaci kresťan, a keď som sa obrátil v sedemnástich rokoch, to je pred 22 rokmi, tak som sa rozhodol úplne dobrovoľne, že budem dávať tzv. desiatky. Možno to niektorí poznáte z histórie, je to vlastne už v Starom zákone - to znamená 10 % svojho príjmu - dávam ich do spoločnej nejakej pokladnice kresťanského spoločenstva, podporujú sa z nich veci aj náboženské, ale aj charitatívne a tých 10 % som platil dobrovoľne, opakujem: vždy, aj keď som bol učiteľ s manželkou na materskej. Viete prečo? Lebo kresťanské spoločenstvo alebo cirkev je moja rodina a investujem do svojho.
Viete si vôbec predstaviť ešte, že by sme takto chápali Slovenskú republiku? Žeby som povedal: "Ja chcem zaplatiť dane nie preto, že ma niekto núti, lebo Slovenská republika je moja vlasť a ja chcem dať tie peniaze tam." My sme z toho už úplne rezignovali. A to mi je veľmi ľúto.
Viete, kto by k tomu mohol vyzvať ľudí? Prezident tohto štátu. Lenže, bohužiaľ, bohužiaľ, hovorím ešte raz, bohužiaľ, je mi to veľmi ľúto, kto by nášho pána prezidenta bral vážne. A vôbec nejde o to, o nejaký brebt. Keby mal morálnu autoritu a povedal by aj nejaký brebt, tak by sme to zobrali, že všetka česť, môže sa staršiemu človeku stať nejaký brebt, nič sa nedeje. Nikto by sa neposmieval.
Ja vám poviem, mne je veľmi ľúto, že pred pár dňami, myslím, že pred víkendom sa v SME-čku objavila karikatúra pána prezidenta, ktorého vedú dvaja - zdá sa podľa obrázkov - zamestnanci psychiatrie. V akej republike žijem, keď sme už tak cynickí a nevieme sa inak brániť, že zhodíme prezidenta svojej republiky? Lebo si nevieme inak pomôcť, lebo ľudia nemajú pocit, že si môžu inak pomôcť. Lebo on nevymenuje generálneho prokurátora, ktorého potrebujeme ako soľ. On bude kryť rôzne veci. Je mi to veľmi ľúto. Chcem žiť v krajine, kde si budem môcť vážiť svojho prezidenta a kde naozaj budem chcieť platiť dane - tak ako platím už 22 rokov desiatky do svojho cirkevného spoločenstva - dobrovoľne a s radosťou.
Problém je v tom, a keď som to počul, tak som nadobudol dojem, že sa v tom veľmi vyznáte, že mnohí, možno nie väčšina, ale mnohí sa kamarátite s ľuďmi, ktorým keby ste povedali, počúvaj ma, zaplať plné dane, tak by sa asi váľali po palubovke, vysmiali by vás a prestali by sa s vami kamarátiť. Ale potom o čom to je? Naozaj skásneme len tých, ktorí nemôžu nejak z toho uniknúť? Tých zamestnancov? A povedať ľuďom: "Počúvaj ma, tento štát potrebuje peniaze, ty si ten s tými veľkými príjmami." "Ha, ha, ha!" Chceme, aby tento cynizmus zostal tu v tejto krajine?
Ďalšia vec je, že toto je výsledok podľa mňa dnešnej demokracie. Populizmus. Vy nemôžte používať skutočné riešenia. Vy hráte mediálne hry. Ja som presvedčený o tom, že pán minister je dobrý odborník na financie a na ekonomiku, určite lepší ako ja, alebo to nie je žiadna pochvala, ale je na svojom mieste. Je to minister financií. Lenže on nemôže, ja od neho nechcem, aby to ani komentoval, nemusí, ale on nemôže použiť tie najlepšie riešenia. Lebo tu sa proste hrajú hry a ja verím a som presvedčený, že ani mnohí pravicoví ministri to nemohli tak urobiť, lebo to už je tak. Ľuďom treba hovoriť toto, treba im sľubovať. Keď im oni sľúbia to, my plus 10 %. Čože na to nemáme!
Keď pán Blaha hovoril, že obdivujeme západnú Európu a od nej sa učíme ako sociálni demokrati alebo aj ostatní. Podľa mňa neviem, či na tomto svete v súčasnosti je niečo zhnitejšie ako západná Európa. Ešte aj tá Amerika mi pripadá menej zhnitá. A vidno to na mnohých ďalších veciach.
V katechizme katolíckej cirkvi sa hovorí o takých troch základných prejavoch úcty voči štátu, občana voči štátu. Voliť, brániť krajinu a platiť dane. Ako to vyzerá v súčasnosti v našej krajine? Voliť, pozrel som si posledné voľby, nebolo vyše 40 % oprávnených voličov. Je to 1 800-tisíc ľudí. Prečo? Lebo cynizmus, lebo ľahostajnosť, ktorá sa vybudovala. Chceme byť druhé Švajčiarsko, ale tam sa ľudia zúčastňujú v oveľa väčšej miere. Môžeme povedať je to dané nejakým zákonom, povinnosťou.
Ďalšia vec. Armáda. Aj v tomto rozpočte, dobre, nemáme, ale je znova, ide percento na armádu dole. Švajčiarsko má financovanú armádu oveľa silnejšie. A ďalšia vec je aj o tom, že či teda keď ich nefinancujeme, či by sme boli ochotní my sami brániť túto krajinu. Či nám za to stojí. Viete, ja keď rozprávam s mladými ľuďmi, tak oni urobia takto... (gesto priloženia si ruky k ústam a hlasného vydýchnutia z nafúknutých líc), keď im poviem, že by mali položiť život za krajinu. Je mi to veľmi ľúto. To je druhá vec.
A tretia vec je platiť dane. To je základná morálna povinnosť, z ktorej sa tu už každý vysmieva. Ja vám poviem jednu vec. Teraz treba nastaviť rozpočet. Teraz treba upraviť zákon o dani z príjmu, ale úloha politických lídrov tejto krajiny - ja ním nie som - súčasných aj tých budúcich, exekutívy, ale všetkých, ktorí majú nejaký vplyv, je na tomto pracovať. A keď to škodí, tak si zrátať. Dobre, tak to poškodí, poškodí to mojim kamarátom, nejakým skupinám, ale túto krajinu to posúva dopredu.
Vedieť o najlepších riešeniach a nepoužiť ich v situácii, keď som pri moci, prepáčte, ale mne to hraničí s vlastizradou, aj keď určite nerád používam toto slovo a nemyslím to v trestnoprávnom slova zmysle.
Ešte by som teraz chcel povedať zopár poznámok k takým tým socialistickým rečiam a riešeniam. Chcem povedať, že socialistický štát a dokonca aj sociálny štát je škodlivý, ak nahrádza rodinu, prirodzené ľudské vzťahy a povedzme aj Boha. A viete prečo? Uvediem vám príklad na vianočných príspevkoch dôchodcom. Všetka česť dôchodcom, moji rodičia sú dôchodcovia, zaslúžia si to. Ale toto riešenie je populistické a škodlivé. A poviem vám prečo. Z jedného dôvodu. Keď mňa skásne štát a zoberie mi tých 50 eur, seba uvádzam ako príklad, ktoréhokoľvek občana, a dá to potom tomu dôchodcovi, čo sa stane? Vznikne nejaká väzba medzi mnou a tým dôchodcom? Ja keď prídem a dám svojej matke, svojmu otcovi 50 eur pred Vianocami a poviem - ďakujem vám, niečo si kúpte - alebo priamo im už niečo kúpim na Vianoce - mám vás rád, vážim si, čo ste pre mňa urobili, som vám vďačný - tak oni budú uctení, budú vedieť, že to s nimi myslím dobre, že si ich vážim a posilní to naše vzťahy. Ale čo sa stane teraz? Zoberieme peniaze a dáme ich ľudom. Je to anonymné, neosobné, chladné. Možno, že sa Ficovi zvýšia nejaké percentá.
A treba povedať, že sa tomu populizmu sa nestihla ubrániť ani predchádzajúca vláda, pretože naozaj uznávam, zrušiť to je veľmi náročné, aj keď to určite ako pravicoví ekonómovia nepokladali za správne.
Ako je to v našom štátne? Sú chudobní a sociálne odkázaní ľudia vďační tým bohatým? Že vy vytvárate hodnoty, platíte veľké dane a ja z tých daní môžem byť sociálne zabezpečený? Nie. Ešte viac ich nenávidia, nadávajú na nich. Ak by to bolo tak, že títo ľudia sú vedení k nezištnej slobodnej možnosti podporiť, tak by vznikali lokálne väzby, medziľudské vzťahy.
Ja by som to chcel celé uzavrieť takým tým apelom. Prosím vás, dobrých ekonómov, zrátajte to dobre, tých, čo pracujete so sociálnou oblasťou, prerátajte, ako to dopadne na ľudí, a snažte sa zmierniť tie dopady. Ale prosím všetkých nás, aby sme nezabudli na to, že táto vec má riešenie, ktoré je morálnou obnovou z tej morálnej biedy, v ktorej sa nachádzame. Ak s týmto nikto nič nebude robiť, tak to nevyriešime ani takou sadzbou dane, ani onakou, ani pravicou, ani ľavicou. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

4.12.2012 o 10:23 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Jozef Mihál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. A takisto oceňujem príspevok pána kolegu, pretože otvoril tu ďalší rozmer. Naozaj ani nie taký ekonomický pohľad a striktne matematický, by som povedal možno aj ja ako vyštudovaný matematik, ale pohľad človeka, ktorý má trošku iné videnie sveta. A takéto videnie sveta určite potrebujeme a som rád, že to zaznelo v tejto snemovni.
Ale vecne sa znova vrátim, nadviažúc na tento príspevok pána kolegu, k tomu morálnemu rozmeru. No aký morálny rozmer môžem vidieť v zákone, ktorý poskytuje daňovú výhodu tomu, kto nepracuje na rozdiel od toho, kto pracuje? A znova narážam a znova zdôrazňujem nespravodlivo zavedenú daňovú úľavu na manželku touto novelou. Ak manželka bude evidovaná na úrade práce, manžel získa daňovú úľavu v prepočte 60 euro mesačne. Šesťdesiat euro ušetrí na daniach. Keď tá manželka pracovať bude, napr. ako dobrovoľníčka pre charitatívnu alebo cirkevnú organizáciu a nebude evidovaná na úrade práce, tak manžel tých 60 euro mesačne stráca. Keď tam manželka bude chcieť pre rodinu povedzme 100, 200 eur na dohodu, pretože lepšiu možnosť zárobku v danom regióne jednoducho nemá, tak po nových odvodoch stratí čistý príjem z dohody o niekoľko desiatok eur a zase stráca daňovú výhodu 60 eur. No prečo by potom šla pracovať či ako dobrovoľníčka? Prečo by šla pracovať na nejaký kratší úväzok na dohodu, keď radšej zostane doma, má svätý pokoj, bude sa venovať svojim povedzme záľubám a manžel získa bezpracne 60-eurovú úľavu. No toto je skutočne nemorálny návrh podporujúci lajdákov, podporujúci tých, ktorým sa nechce pracovať na úkor tých, ktorí si chcú aspoň čiastočne zlepšiť svoju finančnú situáciu v rodine.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2012 o 10:39 hod.

RNDr.

Jozef Mihál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:42

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán poslanec Vašečka, musím povedať, že bolo to jedno z tých pre mňa trošku pozitívnejších vystúpení, ktoré som tu počul zo strany opozície. A skutočne súhlasím s vami, že sú tu aj ľudia, ktorí, nielen tí, ktorí chcú utekať platiť dane niekam do iných krajín, ale sú tu aj skutočne aj poctiví ľudia, ktorí chcú, sú na Slovensku, žijú na Slovensku, povedzme si kupujú aj slovenské výrobky a platia na Slovensku dane.
Mnohokrát skutočne v tejto snemovni, dokonca som si tu vypočul recepty ako neplatiť dane, ako utekať s tými daňami do iných krajín z dôvodu, že my tu zvyšujeme daň o 4 %, pričom úroveň našich daní je skutočne oveľa nižšia ako vo väčšine vyspelých krajín, a myslím si, že veľa poctivých podnikateľov, skutočne je im česť platiť dane na Slovensku. To skutočne je jeden z tých aspektov, ktorý by som chcel oceniť z toho vášho vystúpenia, aj keď teda s niektorými vecami úplne nesúhlasím. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.12.2012 o 10:42 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:08

Daniel Duchoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Áno, ja som v piatok povedal, že teda žiaden podnikateľ v princípe nechce platiť dane, ale nemyslel som to určite paušálne. Chcel som takisto poukázať, bohužiaľ, na ten pretrvávajúci jav, že u nás je tým národným športom neplatiť dane, ale nielen u nás. A, samozrejme, toto je vážny problém.
Na druhej strane pravica v zásade obhajuje tento jav, pretože už vopred poukazuje na to, že tým, že sa teda zdvihne sadzba pre dane z príjmu právnických osôb, tak, samozrejme, že podnikatelia budú mať neochotu platiť tieto dane v ešte väčšej miere. To znamená, že nepriamo v podstate podporuje tento negatívny jav.
A práve aj preto som veľmi rád, že táto vláda prichádza s mnohými či už legislatívnymi opatreniami, ale aj inými na to, aby sa práve výber daní zlepšil podstatnou mierou. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

4.12.2012 o 11:08 hod.

Ing.

Daniel Duchoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video