14. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
5.2.2013 o 15:08 hod.
MUDr.
Viliam Novotný
Videokanál poslanca
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážená pani ministerka, vážený pán spravodajca, dámy a páni, tak pred chvíľou ma pán spravodajca napomenul, že keď som hovoril, každý tu zaspí v tejto sále, tak chcem vás trošku zobudiť, aby sme neboli taký prispatí, aj keď je také nejaké spacie počasie a zatiahnuté oblaky nad Bratislavou. Chcel by som sa ešte predsa len zastaviť pri výmenných lístkoch, dámy a páni. Budem sa snažiť byť čo najstručnejší, ale ukážem vám aj niekoľko reálnych výmenných lístkov z praxe a rozhodnite sa sami, veď uvážte to, ale musím mať aj ja svoju dušu na pokoji, aj svedomie na pokoji, že urobil som všetko pre to, aby sme dnes znovuzavedenie výmenných lístkov tak, ako to navrhli poslanci na výbore pre zdravotníctvo, nezaviedli.
Chcem hneď na úvod povedať, že veľmi si vážim prácu všeobecných lekárov, či už pre dospelých, alebo pre deti a dorast a nijakým spôsobom nechcem dehonestovať, práve naopak, chcem pochváliť ich zodpovednú a spoločensky dosť málo ocenenú a váženú prácu. Stále ako si tých v úvodzovkách "po starom obvodných lekárov" vnímame tak, že no tak oni tam sedia na tej ambulancii a idem k nim len s tou najzákladnejšou diagnózou a mnohokrát to v tých čakárňach nevyzerá veľmi dobre, ani čo sa týka vybavenia, sú to staršie ambulancie, staršie polikliniky. Chcem len povedať, že ambícia ministerstva zdravotníctva, žiaľ, nie je vyjadrená vo vládnom návrhu zákona, len dodatočne verbálne vyjadrená podporou pozmeňujúcich návrhov, sa mi páči. Naozaj potrebujeme posilniť inštitúciu všeobecných lekárov v Slovenskej republike.
Dámy a páni, máme problém so všeobecnými lekármi. Máme problém, je to málo zaujímavé pre absolventov lekárskych fakúlt byť všeobecnými lekármi. Nemáme dobre vyriešený systém vzdelávania a prípravy všeobecných lekárov. Akosi sa to žiadnej fakulte nechce robiť, a keď to aj robí, tak naráža na reálne implementačné problémy v praxi. Pravdou je, že priemerný vek všeobecných lekárov na Slovensku už prešiel cez hranicu 50 rokov, dokonca v mnohých prípadoch sú už všeobecní lekári v dôchodkovom veku a máme problém ich v praxi nahradiť lekármi, ktorí by mali ambíciu robiť prax všeobecného lekára. Je to problém a hovoríme o tom možno v období dvoch, troch, štyroch ministrov zdravotníctva, keď si to prehrám ten film nazad, ako hovoril pán spravodajca, ja už si niečo pamätám ako večná dvojka v rezorte, takže si to prehrávam tak spätne ten film a naozaj všetci ministri úprimne chceli posilniť všeobecné lekárstvo a hľadali nejaké modely, ako to urobiť, ale nikomu sa to nejak veľmi významne nepodarilo a nepodarilo sa urobiť nejaký prielom.
Chcem tiež povedať, že si vážim odbornosť a prax a skúsenosť všeobecných lekárov, a nikto nespochybňuje, chcem to podčiarknuť, že prídete k všeobecnému lekárovi, Števo Kuffa, s nejakými potiažmi poradiť sa: "Čo mám robiť? Čo poviete, pán doktor, pani doktorka, ako to vy vidíte, aké treba doplniť vyšetrenia?" Idem k všeobecnej lekárke pre deti a dorast a povie mi, že so synom potrebujem ísť na pľúcne alebo na krčné. Ona to vidí tak, ona chce mať istotu. Treba urobiť výter na K plus C. O tom tu nikto nediskutuje. Tieto výmenné lístky sú ale o niečom inom. Tieto výmenné lístky nie sú o tom, že lekár lekárovi posiela správu o tom, že potrebuje doplniť, spresniť, dodiagnostikovať, diferenciálne dodiagnostikovať pacienta, aby sa vedel lepšie rozhodnúť predpísať exaktnejšie antibiotiká, presnejšie, citlivejšie antibiotiká alebo nejakú inú liečbu. Tento prípad je o tom, že vy paušálne vždy keď budete potrebovať ísť k špecialistovi s výnimkou troch prípadov, ktoré sú uvedené v návrhu zákona, pardon, v pozmeňovacom návrhu, ktorý sa teda asi pretaví do návrhu zákona. Nuž tak vtedy musíte navštíviť všeobecného lekára.
Dámy a páni, na Slovensku máme slobodnú voľbu lekára. Pacient veľakrát vie, ku komu chce ísť a prečo chce k nemu ísť. Áno, my môžme diskutovať a je legitímne diskutovať o tom, či je to tak dobre v systéme, alebo nie? Máme aj iné systémy. Aj v Českej republike zavádzajú niektoré zdravotné poisťovne riadenú starostlivosť, kde vám zdravotná poisťovňa presne povie, ku ktorému špecialistovi, dokonca ku ktorému lekárovi máte ísť. A vtedy máte určitý bonus, určité výhody vo vašom zdravotnom poistení. Aj v Nemecku máme výmenné lístky. Môžte ísť k špecialistovi bez všeobecného lekára, ale zaplatíte si nejaký cash alebo cez všeobecného lekára na výmenný lístok a nedoplatíte si cash u špecialistu. Čiže táto diskusia nie je nič mimoriadne. Je na mieste. Ja ale hovorím, že tak ako sú dnes navrhnuté výmenné lístky pozmeňujúcim návrhom, neriešia ani jeden z týchto dotknutých problémov, o ktorých hovorím. Riešia iba to, že budú šikanovať pacientov, ktorí vedia ku ktorému špecialistovi chcú ísť. Oni k nemu dokonca aj pôjdu, oni už ho majú vopred vybratého. Tá komunikácia totižto medzi pacientom a všeobecným lekárom bude nasledovná: "Pán doktor, nechcem už toľko čakať, viete, nechcem už toľko. Veď ja len potrebujem ísť na tú neurológiu. Veď mi dajte papierik, pani sestrička." A doktor, ktorý má 77 pacientov - moja všeobecná lekárka pre deti a dorast, u ktorej som bol včera s deťmi, mala 77 pacientov na ambulancii s respiračnými infektmi a s chrípkami - ten papierik aj cez tú sestričku pošle. Lebo nestíha. Lebo to sa nedá naozaj všetko stihnúť dokonale. A musí sa venovať tým pacientom, u ktorých chce ona rozhodnúť o definitívnej diagnóze a o liečbe. Tam preberá tú plnú zodpovednosť. Nie pri tom, že pošle niekoho na výmenný lístok.
Dámy a páni, považujem to za zbytočnú šikanu, tak ako je to teraz navrhnuté. Chýba mi spätná väzba pri tomto návrhu. Keby bol eHealth a pani ministerka by povedala, že ona si myslí, že to odporúčanie by malo byť v systéme. Ale všeobecný lekár sa vie rozhodnúť, aj špecialista na základe toho, že vidí celú zdravotnú dokumentáciu pacienta. Vie posúdiť, kedy bol na inom špecializovanom vyšetrení, aké by ešte potreboval doplniť vyšetrenie. Či biochemické vyšetrenie spred dvoch mesiacov je ešte dobré, alebo potrebuje nejaké iné vzhľadom k zdravotnému stavu. Vtedy by som pripustil diskusiu, že áno, mám, každý lekár, ku ktorému príde pacient so svojim kódom a so svojou kartičkou poistenca plnú informáciu o zdravotnom stave pacienta. Tak naozaj sa poďme o tom rozprávať, či ten pacient má blúdiť v systéme alebo nemá. Lenže táto spätná väzba alebo, keď chcete, kontrola v tomto systéme momentálne na Slovensku neexistuje. Pretože ako som to už hovoril aj doobedu, vás keď pošle niekto k špecialistovi odporúčacím výmenným lístkom, volajte, ako chcete. Je to lístok na ktorom odporúčame. Nemáte žiadnu povinnosť výsledok vyšetrenia doniesť naspäť k všeobecnému lekárovi. Áno, môžte ho doniesť naspäť alebo aj nemôžte. Kolegovia, ktorí ambulujete, ktorí máme prax, sme lekári, máme pacientov, ktorí k nám prídu s veľmi podrobným výpisom zo zdravotnej dokumentácie, s veľmi podrobnou informáciou. A máte takých, ktorí prídu s nedostatočnou informáciou. Skoro žiadnou informáciou. Prakticky o ňom neviete nič. Tak bolo, má výmenný lístok. Čo vám ten pomôže? Tento problém ale výmenné lístky neriešia. Výmenné lístky riešia šikanu. To, že musíte ísť, aj keď viete, kde máte ísť k špecialistovi, a všeobecný lekár vám musí vypísať lístok, aj keď vopred vie, že vám ho vypíše tam, kde si to vy budete pýtať. Jednoducho preto, lebo má 77 pacientov v deň deň v ambulancii. No nestíha. Čo má robiť? Od rána je v jednom kole. A ešte idem k ďalšej dôležitej veci. K efektu toho celého. Viete, to ma trošku ruší, že to prichádza poslaneckým pozmeňovacím návrhom. To prišlo vládnym návrhom zákona, je na to dohoda vlády, ministerstvo má predstavu o pohybe pacientov v systéme, má kvantifikovaný efekt, koľko ušetrí na zbytočných duplicitných vyšetreniach zavedením výmenných lístkov. Ja by som poprosil aj o to, aby ministerstvo možno rozanalyzovalo roky 2008 až 2010, kedy predchádzajúca prvá Ficova vláda zaviedla výmenné lístky, koľko sa ušetrilo? No veď my, SMER už raz zavádzal výmenné lístky v roku 2008. Zaviedol ich. V 2010-om sme ich zrušili - vláda Ivety Radičovej. Aký efekt priniesli tie výmenné lístky? Bolo menej duplicitných vyšetrení? Klesli náklady poisťovní u špecialistov? Nie je korektné si pýtať tieto údaje? Nie je korektné sa pýtať na tieto údaje? Podľa mňa je to korektné. Keď chcete urobiť takúto zmenu v systéme a zaťažiť pacientov tým, aby chodili po zbytočných vyšetreniach.
Dámy a páni, veľa som počul o tom, ako to bude v praxi fungovať. Počul som o tom, ako kolegovia hovorili o tom, že na výmennom lístku bude krátka anamnéza. Budú napísané výsledky vyšetrení, bude napísané, na čo presne sa pýta všeobecný lekár, čo potrebuje doplniť. Lenže nič také nie je napísané ani v zákone, teda v pozmeňovacom návrhu, ospravedlňujem sa, stále mi to akosi nejde von z úst. Čiže v pozmeňovacom návrhu a nevyzerá to, že by mal byť na základe tohto pozmeňujúceho návrhu, že by mala byť vydaná nejaká vyhláška, v ktorej to bude popísané, ako taký výmenný lístok bude vyzerať. Lebo ak výmenný lístok má vyzerať napríklad takto, dámy a páni. (Ukazovanie vzoru.) Jeden takýto ukážem. Mám ich tu viacej. Dovolil som si načerpať informácie z blogu jedného z mojich kolegov špecialistov, ktorý zverejnil ešte v roku 2008, nič sa na tom nemení: "Prosím o vyšetrenie biochem. Asi pol roka ju zapeká, 5 aj 7 dní nemá stolicu." Myslím si, že toto je pomerne široký výpis zo zdravotnej dokumentácie, na základe ktorej špecialista okamžite vie, aké boli urobené vyšetrenia pacientovi, ako má ďalej postupovať, akú bral zatiaľ pacient liečbu, aké má iné diagnózy. Čo poviete na takýto výmenný lístok? Tento sa mi veľmi páčil: že, žiadne oslovenie, len "Gastroenterologické vyšetrenie, diagnóza R 10.1". Naozaj tento výmenný lístok, pre ktorý pacient posedel tri hodiny na ambulancii všeobecného lekára, má neobyčajne veľkú výpovednú hodnotu pre špecialistu. Poďme k ďalšiemu. To sú z praxe. Tento napríklad neviem ani prečítať. Naozaj vidno, že všeobecný lekár je už skúsený odborník, ktorý sa zbytočne nezdržuje písaním, akurát diagnóza je tu prečítateľná. Aj to teda číslom, samozrejme. Keď som hovoril o tom, že väčšina výmenných lístkov bude vyzerať veľmi jednotne, tak tu je jeden taký takzvaný paušálny: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." Naozaj. O odborné vyšetrenie tu je napísané, tak špecialistom, samozrejme. Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem. To je takzvaný univerzálny lístok, ktorý vie vydávať každá sestra cez dvere, aby zbytočne nezaťažovala pána doktora, ktorý rieši iné a dôležitejšie prípady. Verte mi, že dôležitejšie na ambulancii všeobecného lekára. Čo poviete na toto? To je strojom písané: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." No a keď som v minulosti hovoril, že bude sa to... Ďalší: "Prosím o odborné vyšetrenie u pacienta. Ďakujem." Tento pán kolega bol omnoho slušnejší. Ten napísal, že: "Prosím láskavo o odborné vyšetrenie." Aj podpis je tu. Ale zvlášť by som vyzdvihol tento lístok, ktorý je naozaj charakteristický tým, že predsa len aj tá sestra má tej práce dosť a musí vypisovať péenky a hlavičky na recepty a ospravedlnenky do materskej škôlky a do školy a pre zamestnanie a kladenku a neviem čo ešte všetko tak, aby tak naozaj sa zbytočne s tými dvadsiatimi pacientmi, ktorí denne prídu pre výmenný lístok, sa nezdržiavala. Čo poviete na takúto pečiatku? Veľmi praktická. S textom: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." Univerzálna. Môžte použiť k akémukoľvek špecialistovi.
Dámy a páni, ja si myslím, že výmenné lístky sú krokom, ktorý bude šikanovať pacientov a bude zbytočne zaťažovať všeobecných lekárov. Efekt, ktorý si vytýčil predkladateľ, poviem to veľmi opatrne, strana SMER, ministerstvo zdravotníctva, pán poslanec, sa podľa mňa v praxi veľmi ťažko naplnia. Práve naopak, pacienti to budú vnímať ako zbytočnú záťaž, administratívnu záťaž, ktorá im bráni dostať sa k lekárovi, ku ktorému vopred vedia, že potrebujú ísť. A verte mi, ak máte svojho všeobecného lekára v Košiciach a pracujete v Spišskej Novej Vsi, alebo je to naopak, čo je úplne bežné na Slovensku, bude to znamenať aj ekonomické náklady pre toho pacienta, aby si pre takýto nezmyselný lístok s pečiatkou - Prosím o odborné vyšetrenie - išiel. Dámy a páni, naozaj to chcete? Naozaj to chcete schváliť? Takto bez odbornej diskusie, bez pripomienok?
Dávam preto návrh vyňať bod 16 na samostatné hlasovanie. Týka sa výmenných lístkov. A chcem vás, dámy a páni, poprosiť, aby sme znovuzavedenie výmenných lístkov nepodporili. Ďakujem pekne.
Neautorizovaný
Vystúpenia
15:00
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:00
Richard RašiAle že na výbore ste začali rozprávať o tom, že to nie je liek, že to je jed, a vôbec rozprávali ste o téme umelého prerušenia tehotenstva, len jeden moment nám unikol všetkým v tej debate, jedna informácia. Hovoríte o názoroch mužov, ale ani raz ste nespomenuli, aký majú názor ženy. Ja si myslím, že umelé prerušenie tehotenstva je rozhodnutie pre každú ženu mimoriadne vážne, mimoriadne vážne, a predpokladám, že väčšina žien alebo takmer žiadna žena ho neurobí iba tak. Tak si myslím, že keď rozprávame o takejto vážnej téme, ktorej ste sa venovali na výbore a venujete sa aj tu, aj keď nesúvisí priamo so zákonom, ktorý je predkladaný, tak sa spýtajme aj žien a spýtajme sa aj odborníkov, ktorí sa o ženy starajú, pretože ja som bol pri mechanických prerušeniach tehotenstva, a teda tiež to nie je príjemný pohľad. Chodil som ako študent medicíny a možno, že chemické prerušenie tehotenstva raz v budúcnosti, keď sa žena rozhodne alebo žena s partnerom rozhodne, bude možno šetrnejšou formou, aj keď teraz v súčasnosti nie je možná, takže tu by som naozaj sa trošku otvoril a bol trošku demokratickejší a nechal, nech sa vyjadria aj ženy k tejto vážnej téme, nie iba my muži. Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:00 hod.
MUDr. PhD. MPH
Richard Raši
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, ctené kolegyne, kolegovia, chcem uviesť len niektoré informácie na správnu mieru. Čiže sme členmi Európskej únie, a keď prebehne registrácia akéhokoľvek lieku v ktoromkoľvek štáte na úrovni Európskej únie, je registráciou platnou aj u nás. Pani ministerka, ani keby chcela, nemôže zmeniť rozhodnutie orgánov, či už je to EMA, alebo je to registrácia v štátoch Európskej únie a to, čo vie a čo aj prezentovala je to, že keďže toto chemické prerušenie tehotenstva nie je vo vyhláške, preto sa u nás robiť nemôže. A to aj povedala, to aj poslala dokonca písomne, pán poslanec, priamo vám.
Ale že na výbore ste začali rozprávať o tom, že to nie je liek, že to je jed, a vôbec rozprávali ste o téme umelého prerušenia tehotenstva, len jeden moment nám unikol všetkým v tej debate, jedna informácia. Hovoríte o názoroch mužov, ale ani raz ste nespomenuli, aký majú názor ženy. Ja si myslím, že umelé prerušenie tehotenstva je rozhodnutie pre každú ženu mimoriadne vážne, mimoriadne vážne, a predpokladám, že väčšina žien alebo takmer žiadna žena ho neurobí iba tak. Tak si myslím, že keď rozprávame o takejto vážnej téme, ktorej ste sa venovali na výbore a venujete sa aj tu, aj keď nesúvisí priamo so zákonom, ktorý je predkladaný, tak sa spýtajme aj žien a spýtajme sa aj odborníkov, ktorí sa o ženy starajú, pretože ja som bol pri mechanických prerušeniach tehotenstva, a teda tiež to nie je príjemný pohľad. Chodil som ako študent medicíny a možno, že chemické prerušenie tehotenstva raz v budúcnosti, keď sa žena rozhodne alebo žena s partnerom rozhodne, bude možno šetrnejšou formou, aj keď teraz v súčasnosti nie je možná, takže tu by som naozaj sa trošku otvoril a bol trošku demokratickejší a nechal, nech sa vyjadria aj ženy k tejto vážnej téme, nie iba my muži. Ďakujem pekne.
Neautorizovaný
15:02
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:02
Martin PoliačikJa určite nie som zástancom interupcií, ale mám toľko úcty k rozhodnutiu každej ženy a resp. každej dvojice, to znamená spoločné rozhodnutie matky a otca toho plodu, že nechám to rozhodnutie na nich, a prax nám ukazuje, že práve liberalizácia v tejto legislatíve znižuje počet potratov, lebo je spájaná aj s väčšou osvetou a sexuálnou výchovou na školách a takisto znižuje počty zranených alebo usmrtených žien v dôsledku neodborne vykonaných zákrokov na čiernom trhu. Takže hovorme, keď už hovoríme A, hovorme aj B, a to, že každá žena by mala mať ten prístup rovnocenný s inou.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:02 hod.
Mgr.
Martin Poliačik
Videokanál poslanca
Štefan, povedal si A, ale treba povedať aj B. Z európskej legislatívy, ktorá je takisto pre nás záväznou, vyplýva povinnosť prístupu k metódam reprodukčného zdravia pre každú ženu rovnako. Dnes ale máme na Slovensku regióny, kde vďaka výhrade v svedomí v niektorých nemocniciach neexistuje nikto, kto by robil interupcie. To znamená, že máme mnohé ženy, ktoré na základe svojho vlastného slobodného rozhodnutia nemajú finančné možnosti ani logistické možnosti, to znamená dostať sa niekam, kde je možné to urobiť, a mnohé ženy z Oravy musia naozaj, ak nájdu na to financie, chodiť na prerušenie tehotenstva do súkromných kliník v Bratislave a to tiež nespĺňa normy, ktoré na nás ukladá Európska únia.
Ja určite nie som zástancom interupcií, ale mám toľko úcty k rozhodnutiu každej ženy a resp. každej dvojice, to znamená spoločné rozhodnutie matky a otca toho plodu, že nechám to rozhodnutie na nich, a prax nám ukazuje, že práve liberalizácia v tejto legislatíve znižuje počet potratov, lebo je spájaná aj s väčšou osvetou a sexuálnou výchovou na školách a takisto znižuje počty zranených alebo usmrtených žien v dôsledku neodborne vykonaných zákrokov na čiernom trhu. Takže hovorme, keď už hovoríme A, hovorme aj B, a to, že každá žena by mala mať ten prístup rovnocenný s inou.
Neautorizovaný
15:04
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:04
Igor MatovičJe mi sympatický aj tvoj názor na chemickú interrupčnú tabletku, kedy to nazývaš skorej otravou jako liekom, a myslím si,...
Je mi sympatický aj tvoj názor na chemickú interrupčnú tabletku, kedy to nazývaš skorej otravou jako liekom, a myslím si, možno pre nás ostatných, že aj ten tvoj postoj typu, že dobre, napriek tomu, že Európska únia takéto niečo nám v podstate prikazuje, aby sme automaticky akceptovali, že mali by sme ukázať, že v niektorých názoroch, ktoré Európska únia zastáva sme svojbytný, sme samostatní a vieme mať svoj vlastný názor, ktorý možno práve chráni rodinné hodnoty, tradičné hodnoty a nie je proti životu, ale bojuje za život. Lebo ja som naozaj presvedčený o tom, že pôjdeme do veľmi ťažkého obdobia, že Európska únia bude schopná prijať zvrhlosti typu homosexuálne manželstvá, prijme zvrhlosti typu adopcie detí homosexuálmi a bude nám nariaďovať iba preto, lebo sme členom Európskej únie, aby sme tieto zvrhlosti automaticky aplikovali aj na Slovensku. Ja si nemyslím, že je žiaden dôvod, aby sme klopili hlavu a zvrhlosti aplikovali na Slovensku len preto, lebo sme Spoločenstvom alebo sme členmi nejakého Spoločenstva, ktoré sa nazýva Európska únia.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:04 hod.
Mgr.
Igor Matovič
Videokanál poslanca
Števo, chcel by som Ti z tohto miesta aspoň za seba vyjadriť obdiv, že systematicky pri každej príležitosti, ktorú máš, či to je na výbore možno v tomto prípade, možno aj trošku nesúvisiaco priamo s predkladaným návrhom zákona, zastávaš svoje hodnoty a chrániš život tak, ako si ľuďom sľúbil v predvolebnej kampani.
Je mi sympatický aj tvoj názor na chemickú interrupčnú tabletku, kedy to nazývaš skorej otravou jako liekom, a myslím si, možno pre nás ostatných, že aj ten tvoj postoj typu, že dobre, napriek tomu, že Európska únia takéto niečo nám v podstate prikazuje, aby sme automaticky akceptovali, že mali by sme ukázať, že v niektorých názoroch, ktoré Európska únia zastáva sme svojbytný, sme samostatní a vieme mať svoj vlastný názor, ktorý možno práve chráni rodinné hodnoty, tradičné hodnoty a nie je proti životu, ale bojuje za život. Lebo ja som naozaj presvedčený o tom, že pôjdeme do veľmi ťažkého obdobia, že Európska únia bude schopná prijať zvrhlosti typu homosexuálne manželstvá, prijme zvrhlosti typu adopcie detí homosexuálmi a bude nám nariaďovať iba preto, lebo sme členom Európskej únie, aby sme tieto zvrhlosti automaticky aplikovali aj na Slovensku. Ja si nemyslím, že je žiaden dôvod, aby sme klopili hlavu a zvrhlosti aplikovali na Slovensku len preto, lebo sme Spoločenstvom alebo sme členmi nejakého Spoločenstva, ktoré sa nazýva Európska únia.
Neautorizovaný
15:06
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:06
Štefan KuffaJa som nehovoril, a teda som nechcel ani to tak nejako veľmi porovnávať, že čo je lepšie. Hej. Vy ste boli ako študent pri tom potrate. No je mi to ľúto, keď vás takto nútili byť pri tom potrate, vidíte, slobodný tento, slobodné rozhodnutie dneska je také, že ako študent by ste to mohli aj odmietnuť, hej, lebo máte na to právo. A keď študentov nútime, aby boli pri tom potrate, tak je to čosi veľmi, veľmi zlé a negatívne.
Registrácia týchto dvoch piluliek, dovolím si aj tak nesúhlasiť a poviem si znova tento názor, dostáva sa do rozporu s našou platnou legislatívou v tejto krajine, preto znova vyzývam aby ŠÚKL, ale aj pani ministerka konali v tejto veci a z tohto registra tieto dve pilulky boli vyškrtnuté, vymazané. Drzo to zaradíme medzi lieky, medzi lieky. Nerobme to! Naša budúcnosť, alebo budúcnosť tejto krajiny je práve v rodine tradičných hodnotách. Toto je naša budúcnosť. Nemusíme sa opičiť po Západe a všetko len tak servilne ako prijímať. Myslím si, že aj táto krajina, aj tento ľud tejto krajiny má ten potenciál a môže aj Európu, Európe ukázať aj smerovanie, aj to svetielko. Svetlo vychádza z východu, ešte stále to tak, chvalabohu, je. Oni na Západe len vidia, ako tá žeravá guľa zapadá, ale tým svetlom môže byť aj naša krajina pre celú Európu, aj iné krajiny. Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:06 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Pán kolega Raši, chcem vám povedať, ja som tak správne tiež orientovaný chlap, ale chcem vám povedať, že vás mám rád, aj si vás vážim, aj pani ministerku mám takisto rád a nie som do nej zamilovaný. Aj kolegov si vážim, aj vážim si aj váš názor, ale cez to všetko s ním nesúhlasím. Potrat alebo prerušenie tehotenstva, ako to delikatesne nazývame, nie je prerušením, ale ukončením, je to vražda, je to zabitie dieťaťa. Koniec. V tom sa nedá, v tom tehotenstve sa pokračovať nedá.
Ja som nehovoril, a teda som nechcel ani to tak nejako veľmi porovnávať, že čo je lepšie. Hej. Vy ste boli ako študent pri tom potrate. No je mi to ľúto, keď vás takto nútili byť pri tom potrate, vidíte, slobodný tento, slobodné rozhodnutie dneska je také, že ako študent by ste to mohli aj odmietnuť, hej, lebo máte na to právo. A keď študentov nútime, aby boli pri tom potrate, tak je to čosi veľmi, veľmi zlé a negatívne.
Registrácia týchto dvoch piluliek, dovolím si aj tak nesúhlasiť a poviem si znova tento názor, dostáva sa do rozporu s našou platnou legislatívou v tejto krajine, preto znova vyzývam aby ŠÚKL, ale aj pani ministerka konali v tejto veci a z tohto registra tieto dve pilulky boli vyškrtnuté, vymazané. Drzo to zaradíme medzi lieky, medzi lieky. Nerobme to! Naša budúcnosť, alebo budúcnosť tejto krajiny je práve v rodine tradičných hodnotách. Toto je naša budúcnosť. Nemusíme sa opičiť po Západe a všetko len tak servilne ako prijímať. Myslím si, že aj táto krajina, aj tento ľud tejto krajiny má ten potenciál a môže aj Európu, Európe ukázať aj smerovanie, aj to svetielko. Svetlo vychádza z východu, ešte stále to tak, chvalabohu, je. Oni na Západe len vidia, ako tá žeravá guľa zapadá, ale tým svetlom môže byť aj naša krajina pre celú Európu, aj iné krajiny. Ďakujem.
Neautorizovaný
15:08
Vystúpenie v rozprave 15:08
Viliam NovotnýChcem hneď na úvod povedať, že veľmi si vážim prácu všeobecných lekárov, či už pre dospelých, alebo pre deti a dorast a nijakým spôsobom nechcem dehonestovať, práve naopak, chcem pochváliť ich zodpovednú a spoločensky dosť málo ocenenú a váženú prácu. Stále ako si tých v úvodzovkách "po starom obvodných lekárov" vnímame tak, že no tak oni tam sedia na tej ambulancii a idem k nim len s tou najzákladnejšou diagnózou a mnohokrát to v tých čakárňach nevyzerá veľmi dobre, ani čo sa týka vybavenia, sú to staršie ambulancie, staršie polikliniky. Chcem len povedať, že ambícia ministerstva zdravotníctva, žiaľ, nie je vyjadrená vo vládnom návrhu zákona, len dodatočne verbálne vyjadrená podporou pozmeňujúcich návrhov, sa mi páči. Naozaj potrebujeme posilniť inštitúciu všeobecných lekárov v Slovenskej republike.
Dámy a páni, máme problém so všeobecnými lekármi. Máme problém, je to málo zaujímavé pre absolventov lekárskych fakúlt byť všeobecnými lekármi. Nemáme dobre vyriešený systém vzdelávania a prípravy všeobecných lekárov. Akosi sa to žiadnej fakulte nechce robiť, a keď to aj robí, tak naráža na reálne implementačné problémy v praxi. Pravdou je, že priemerný vek všeobecných lekárov na Slovensku už prešiel cez hranicu 50 rokov, dokonca v mnohých prípadoch sú už všeobecní lekári v dôchodkovom veku a máme problém ich v praxi nahradiť lekármi, ktorí by mali ambíciu robiť prax všeobecného lekára. Je to problém a hovoríme o tom možno v období dvoch, troch, štyroch ministrov zdravotníctva, keď si to prehrám ten film nazad, ako hovoril pán spravodajca, ja už si niečo pamätám ako večná dvojka v rezorte, takže si to prehrávam tak spätne ten film a naozaj všetci ministri úprimne chceli posilniť všeobecné lekárstvo a hľadali nejaké modely, ako to urobiť, ale nikomu sa to nejak veľmi významne nepodarilo a nepodarilo sa urobiť nejaký prielom.
Chcem tiež povedať, že si vážim odbornosť a prax a skúsenosť všeobecných lekárov, a nikto nespochybňuje, chcem to podčiarknuť, že prídete k všeobecnému lekárovi, Števo Kuffa, s nejakými potiažmi poradiť sa: "Čo mám robiť? Čo poviete, pán doktor, pani doktorka, ako to vy vidíte, aké treba doplniť vyšetrenia?" Idem k všeobecnej lekárke pre deti a dorast a povie mi, že so synom potrebujem ísť na pľúcne alebo na krčné. Ona to vidí tak, ona chce mať istotu. Treba urobiť výter na K plus C. O tom tu nikto nediskutuje. Tieto výmenné lístky sú ale o niečom inom. Tieto výmenné lístky nie sú o tom, že lekár lekárovi posiela správu o tom, že potrebuje doplniť, spresniť, dodiagnostikovať, diferenciálne dodiagnostikovať pacienta, aby sa vedel lepšie rozhodnúť predpísať exaktnejšie antibiotiká, presnejšie, citlivejšie antibiotiká alebo nejakú inú liečbu. Tento prípad je o tom, že vy paušálne vždy keď budete potrebovať ísť k špecialistovi s výnimkou troch prípadov, ktoré sú uvedené v návrhu zákona, pardon, v pozmeňovacom návrhu, ktorý sa teda asi pretaví do návrhu zákona. Nuž tak vtedy musíte navštíviť všeobecného lekára.
Dámy a páni, na Slovensku máme slobodnú voľbu lekára. Pacient veľakrát vie, ku komu chce ísť a prečo chce k nemu ísť. Áno, my môžme diskutovať a je legitímne diskutovať o tom, či je to tak dobre v systéme, alebo nie? Máme aj iné systémy. Aj v Českej republike zavádzajú niektoré zdravotné poisťovne riadenú starostlivosť, kde vám zdravotná poisťovňa presne povie, ku ktorému špecialistovi, dokonca ku ktorému lekárovi máte ísť. A vtedy máte určitý bonus, určité výhody vo vašom zdravotnom poistení. Aj v Nemecku máme výmenné lístky. Môžte ísť k špecialistovi bez všeobecného lekára, ale zaplatíte si nejaký cash alebo cez všeobecného lekára na výmenný lístok a nedoplatíte si cash u špecialistu. Čiže táto diskusia nie je nič mimoriadne. Je na mieste. Ja ale hovorím, že tak ako sú dnes navrhnuté výmenné lístky pozmeňujúcim návrhom, neriešia ani jeden z týchto dotknutých problémov, o ktorých hovorím. Riešia iba to, že budú šikanovať pacientov, ktorí vedia ku ktorému špecialistovi chcú ísť. Oni k nemu dokonca aj pôjdu, oni už ho majú vopred vybratého. Tá komunikácia totižto medzi pacientom a všeobecným lekárom bude nasledovná: "Pán doktor, nechcem už toľko čakať, viete, nechcem už toľko. Veď ja len potrebujem ísť na tú neurológiu. Veď mi dajte papierik, pani sestrička." A doktor, ktorý má 77 pacientov - moja všeobecná lekárka pre deti a dorast, u ktorej som bol včera s deťmi, mala 77 pacientov na ambulancii s respiračnými infektmi a s chrípkami - ten papierik aj cez tú sestričku pošle. Lebo nestíha. Lebo to sa nedá naozaj všetko stihnúť dokonale. A musí sa venovať tým pacientom, u ktorých chce ona rozhodnúť o definitívnej diagnóze a o liečbe. Tam preberá tú plnú zodpovednosť. Nie pri tom, že pošle niekoho na výmenný lístok.
Dámy a páni, považujem to za zbytočnú šikanu, tak ako je to teraz navrhnuté. Chýba mi spätná väzba pri tomto návrhu. Keby bol eHealth a pani ministerka by povedala, že ona si myslí, že to odporúčanie by malo byť v systéme. Ale všeobecný lekár sa vie rozhodnúť, aj špecialista na základe toho, že vidí celú zdravotnú dokumentáciu pacienta. Vie posúdiť, kedy bol na inom špecializovanom vyšetrení, aké by ešte potreboval doplniť vyšetrenie. Či biochemické vyšetrenie spred dvoch mesiacov je ešte dobré, alebo potrebuje nejaké iné vzhľadom k zdravotnému stavu. Vtedy by som pripustil diskusiu, že áno, mám, každý lekár, ku ktorému príde pacient so svojim kódom a so svojou kartičkou poistenca plnú informáciu o zdravotnom stave pacienta. Tak naozaj sa poďme o tom rozprávať, či ten pacient má blúdiť v systéme alebo nemá. Lenže táto spätná väzba alebo, keď chcete, kontrola v tomto systéme momentálne na Slovensku neexistuje. Pretože ako som to už hovoril aj doobedu, vás keď pošle niekto k špecialistovi odporúčacím výmenným lístkom, volajte, ako chcete. Je to lístok na ktorom odporúčame. Nemáte žiadnu povinnosť výsledok vyšetrenia doniesť naspäť k všeobecnému lekárovi. Áno, môžte ho doniesť naspäť alebo aj nemôžte. Kolegovia, ktorí ambulujete, ktorí máme prax, sme lekári, máme pacientov, ktorí k nám prídu s veľmi podrobným výpisom zo zdravotnej dokumentácie, s veľmi podrobnou informáciou. A máte takých, ktorí prídu s nedostatočnou informáciou. Skoro žiadnou informáciou. Prakticky o ňom neviete nič. Tak bolo, má výmenný lístok. Čo vám ten pomôže? Tento problém ale výmenné lístky neriešia. Výmenné lístky riešia šikanu. To, že musíte ísť, aj keď viete, kde máte ísť k špecialistovi, a všeobecný lekár vám musí vypísať lístok, aj keď vopred vie, že vám ho vypíše tam, kde si to vy budete pýtať. Jednoducho preto, lebo má 77 pacientov v deň deň v ambulancii. No nestíha. Čo má robiť? Od rána je v jednom kole. A ešte idem k ďalšej dôležitej veci. K efektu toho celého. Viete, to ma trošku ruší, že to prichádza poslaneckým pozmeňovacím návrhom. To prišlo vládnym návrhom zákona, je na to dohoda vlády, ministerstvo má predstavu o pohybe pacientov v systéme, má kvantifikovaný efekt, koľko ušetrí na zbytočných duplicitných vyšetreniach zavedením výmenných lístkov. Ja by som poprosil aj o to, aby ministerstvo možno rozanalyzovalo roky 2008 až 2010, kedy predchádzajúca prvá Ficova vláda zaviedla výmenné lístky, koľko sa ušetrilo? No veď my, SMER už raz zavádzal výmenné lístky v roku 2008. Zaviedol ich. V 2010-om sme ich zrušili - vláda Ivety Radičovej. Aký efekt priniesli tie výmenné lístky? Bolo menej duplicitných vyšetrení? Klesli náklady poisťovní u špecialistov? Nie je korektné si pýtať tieto údaje? Nie je korektné sa pýtať na tieto údaje? Podľa mňa je to korektné. Keď chcete urobiť takúto zmenu v systéme a zaťažiť pacientov tým, aby chodili po zbytočných vyšetreniach.
Dámy a páni, veľa som počul o tom, ako to bude v praxi fungovať. Počul som o tom, ako kolegovia hovorili o tom, že na výmennom lístku bude krátka anamnéza. Budú napísané výsledky vyšetrení, bude napísané, na čo presne sa pýta všeobecný lekár, čo potrebuje doplniť. Lenže nič také nie je napísané ani v zákone, teda v pozmeňovacom návrhu, ospravedlňujem sa, stále mi to akosi nejde von z úst. Čiže v pozmeňovacom návrhu a nevyzerá to, že by mal byť na základe tohto pozmeňujúceho návrhu, že by mala byť vydaná nejaká vyhláška, v ktorej to bude popísané, ako taký výmenný lístok bude vyzerať. Lebo ak výmenný lístok má vyzerať napríklad takto, dámy a páni. (Ukazovanie vzoru.) Jeden takýto ukážem. Mám ich tu viacej. Dovolil som si načerpať informácie z blogu jedného z mojich kolegov špecialistov, ktorý zverejnil ešte v roku 2008, nič sa na tom nemení: "Prosím o vyšetrenie biochem. Asi pol roka ju zapeká, 5 aj 7 dní nemá stolicu." Myslím si, že toto je pomerne široký výpis zo zdravotnej dokumentácie, na základe ktorej špecialista okamžite vie, aké boli urobené vyšetrenia pacientovi, ako má ďalej postupovať, akú bral zatiaľ pacient liečbu, aké má iné diagnózy. Čo poviete na takýto výmenný lístok? Tento sa mi veľmi páčil: že, žiadne oslovenie, len "Gastroenterologické vyšetrenie, diagnóza R 10.1". Naozaj tento výmenný lístok, pre ktorý pacient posedel tri hodiny na ambulancii všeobecného lekára, má neobyčajne veľkú výpovednú hodnotu pre špecialistu. Poďme k ďalšiemu. To sú z praxe. Tento napríklad neviem ani prečítať. Naozaj vidno, že všeobecný lekár je už skúsený odborník, ktorý sa zbytočne nezdržuje písaním, akurát diagnóza je tu prečítateľná. Aj to teda číslom, samozrejme. Keď som hovoril o tom, že väčšina výmenných lístkov bude vyzerať veľmi jednotne, tak tu je jeden taký takzvaný paušálny: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." Naozaj. O odborné vyšetrenie tu je napísané, tak špecialistom, samozrejme. Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem. To je takzvaný univerzálny lístok, ktorý vie vydávať každá sestra cez dvere, aby zbytočne nezaťažovala pána doktora, ktorý rieši iné a dôležitejšie prípady. Verte mi, že dôležitejšie na ambulancii všeobecného lekára. Čo poviete na toto? To je strojom písané: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." No a keď som v minulosti hovoril, že bude sa to... Ďalší: "Prosím o odborné vyšetrenie u pacienta. Ďakujem." Tento pán kolega bol omnoho slušnejší. Ten napísal, že: "Prosím láskavo o odborné vyšetrenie." Aj podpis je tu. Ale zvlášť by som vyzdvihol tento lístok, ktorý je naozaj charakteristický tým, že predsa len aj tá sestra má tej práce dosť a musí vypisovať péenky a hlavičky na recepty a ospravedlnenky do materskej škôlky a do školy a pre zamestnanie a kladenku a neviem čo ešte všetko tak, aby tak naozaj sa zbytočne s tými dvadsiatimi pacientmi, ktorí denne prídu pre výmenný lístok, sa nezdržiavala. Čo poviete na takúto pečiatku? Veľmi praktická. S textom: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." Univerzálna. Môžte použiť k akémukoľvek špecialistovi.
Dámy a páni, ja si myslím, že výmenné lístky sú krokom, ktorý bude šikanovať pacientov a bude zbytočne zaťažovať všeobecných lekárov. Efekt, ktorý si vytýčil predkladateľ, poviem to veľmi opatrne, strana SMER, ministerstvo zdravotníctva, pán poslanec, sa podľa mňa v praxi veľmi ťažko naplnia. Práve naopak, pacienti to budú vnímať ako zbytočnú záťaž, administratívnu záťaž, ktorá im bráni dostať sa k lekárovi, ku ktorému vopred vedia, že potrebujú ísť. A verte mi, ak máte svojho všeobecného lekára v Košiciach a pracujete v Spišskej Novej Vsi, alebo je to naopak, čo je úplne bežné na Slovensku, bude to znamenať aj ekonomické náklady pre toho pacienta, aby si pre takýto nezmyselný lístok s pečiatkou - Prosím o odborné vyšetrenie - išiel. Dámy a páni, naozaj to chcete? Naozaj to chcete schváliť? Takto bez odbornej diskusie, bez pripomienok?
Dávam preto návrh vyňať bod 16 na samostatné hlasovanie. Týka sa výmenných lístkov. A chcem vás, dámy a páni, poprosiť, aby sme znovuzavedenie výmenných lístkov nepodporili. Ďakujem pekne.
Vystúpenie v rozprave
5.2.2013 o 15:08 hod.
MUDr.
Viliam Novotný
Videokanál poslanca
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážená pani ministerka, vážený pán spravodajca, dámy a páni, tak pred chvíľou ma pán spravodajca napomenul, že keď som hovoril, každý tu zaspí v tejto sále, tak chcem vás trošku zobudiť, aby sme neboli taký prispatí, aj keď je také nejaké spacie počasie a zatiahnuté oblaky nad Bratislavou. Chcel by som sa ešte predsa len zastaviť pri výmenných lístkoch, dámy a páni. Budem sa snažiť byť čo najstručnejší, ale ukážem vám aj niekoľko reálnych výmenných lístkov z praxe a rozhodnite sa sami, veď uvážte to, ale musím mať aj ja svoju dušu na pokoji, aj svedomie na pokoji, že urobil som všetko pre to, aby sme dnes znovuzavedenie výmenných lístkov tak, ako to navrhli poslanci na výbore pre zdravotníctvo, nezaviedli.
Chcem hneď na úvod povedať, že veľmi si vážim prácu všeobecných lekárov, či už pre dospelých, alebo pre deti a dorast a nijakým spôsobom nechcem dehonestovať, práve naopak, chcem pochváliť ich zodpovednú a spoločensky dosť málo ocenenú a váženú prácu. Stále ako si tých v úvodzovkách "po starom obvodných lekárov" vnímame tak, že no tak oni tam sedia na tej ambulancii a idem k nim len s tou najzákladnejšou diagnózou a mnohokrát to v tých čakárňach nevyzerá veľmi dobre, ani čo sa týka vybavenia, sú to staršie ambulancie, staršie polikliniky. Chcem len povedať, že ambícia ministerstva zdravotníctva, žiaľ, nie je vyjadrená vo vládnom návrhu zákona, len dodatočne verbálne vyjadrená podporou pozmeňujúcich návrhov, sa mi páči. Naozaj potrebujeme posilniť inštitúciu všeobecných lekárov v Slovenskej republike.
Dámy a páni, máme problém so všeobecnými lekármi. Máme problém, je to málo zaujímavé pre absolventov lekárskych fakúlt byť všeobecnými lekármi. Nemáme dobre vyriešený systém vzdelávania a prípravy všeobecných lekárov. Akosi sa to žiadnej fakulte nechce robiť, a keď to aj robí, tak naráža na reálne implementačné problémy v praxi. Pravdou je, že priemerný vek všeobecných lekárov na Slovensku už prešiel cez hranicu 50 rokov, dokonca v mnohých prípadoch sú už všeobecní lekári v dôchodkovom veku a máme problém ich v praxi nahradiť lekármi, ktorí by mali ambíciu robiť prax všeobecného lekára. Je to problém a hovoríme o tom možno v období dvoch, troch, štyroch ministrov zdravotníctva, keď si to prehrám ten film nazad, ako hovoril pán spravodajca, ja už si niečo pamätám ako večná dvojka v rezorte, takže si to prehrávam tak spätne ten film a naozaj všetci ministri úprimne chceli posilniť všeobecné lekárstvo a hľadali nejaké modely, ako to urobiť, ale nikomu sa to nejak veľmi významne nepodarilo a nepodarilo sa urobiť nejaký prielom.
Chcem tiež povedať, že si vážim odbornosť a prax a skúsenosť všeobecných lekárov, a nikto nespochybňuje, chcem to podčiarknuť, že prídete k všeobecnému lekárovi, Števo Kuffa, s nejakými potiažmi poradiť sa: "Čo mám robiť? Čo poviete, pán doktor, pani doktorka, ako to vy vidíte, aké treba doplniť vyšetrenia?" Idem k všeobecnej lekárke pre deti a dorast a povie mi, že so synom potrebujem ísť na pľúcne alebo na krčné. Ona to vidí tak, ona chce mať istotu. Treba urobiť výter na K plus C. O tom tu nikto nediskutuje. Tieto výmenné lístky sú ale o niečom inom. Tieto výmenné lístky nie sú o tom, že lekár lekárovi posiela správu o tom, že potrebuje doplniť, spresniť, dodiagnostikovať, diferenciálne dodiagnostikovať pacienta, aby sa vedel lepšie rozhodnúť predpísať exaktnejšie antibiotiká, presnejšie, citlivejšie antibiotiká alebo nejakú inú liečbu. Tento prípad je o tom, že vy paušálne vždy keď budete potrebovať ísť k špecialistovi s výnimkou troch prípadov, ktoré sú uvedené v návrhu zákona, pardon, v pozmeňovacom návrhu, ktorý sa teda asi pretaví do návrhu zákona. Nuž tak vtedy musíte navštíviť všeobecného lekára.
Dámy a páni, na Slovensku máme slobodnú voľbu lekára. Pacient veľakrát vie, ku komu chce ísť a prečo chce k nemu ísť. Áno, my môžme diskutovať a je legitímne diskutovať o tom, či je to tak dobre v systéme, alebo nie? Máme aj iné systémy. Aj v Českej republike zavádzajú niektoré zdravotné poisťovne riadenú starostlivosť, kde vám zdravotná poisťovňa presne povie, ku ktorému špecialistovi, dokonca ku ktorému lekárovi máte ísť. A vtedy máte určitý bonus, určité výhody vo vašom zdravotnom poistení. Aj v Nemecku máme výmenné lístky. Môžte ísť k špecialistovi bez všeobecného lekára, ale zaplatíte si nejaký cash alebo cez všeobecného lekára na výmenný lístok a nedoplatíte si cash u špecialistu. Čiže táto diskusia nie je nič mimoriadne. Je na mieste. Ja ale hovorím, že tak ako sú dnes navrhnuté výmenné lístky pozmeňujúcim návrhom, neriešia ani jeden z týchto dotknutých problémov, o ktorých hovorím. Riešia iba to, že budú šikanovať pacientov, ktorí vedia ku ktorému špecialistovi chcú ísť. Oni k nemu dokonca aj pôjdu, oni už ho majú vopred vybratého. Tá komunikácia totižto medzi pacientom a všeobecným lekárom bude nasledovná: "Pán doktor, nechcem už toľko čakať, viete, nechcem už toľko. Veď ja len potrebujem ísť na tú neurológiu. Veď mi dajte papierik, pani sestrička." A doktor, ktorý má 77 pacientov - moja všeobecná lekárka pre deti a dorast, u ktorej som bol včera s deťmi, mala 77 pacientov na ambulancii s respiračnými infektmi a s chrípkami - ten papierik aj cez tú sestričku pošle. Lebo nestíha. Lebo to sa nedá naozaj všetko stihnúť dokonale. A musí sa venovať tým pacientom, u ktorých chce ona rozhodnúť o definitívnej diagnóze a o liečbe. Tam preberá tú plnú zodpovednosť. Nie pri tom, že pošle niekoho na výmenný lístok.
Dámy a páni, považujem to za zbytočnú šikanu, tak ako je to teraz navrhnuté. Chýba mi spätná väzba pri tomto návrhu. Keby bol eHealth a pani ministerka by povedala, že ona si myslí, že to odporúčanie by malo byť v systéme. Ale všeobecný lekár sa vie rozhodnúť, aj špecialista na základe toho, že vidí celú zdravotnú dokumentáciu pacienta. Vie posúdiť, kedy bol na inom špecializovanom vyšetrení, aké by ešte potreboval doplniť vyšetrenie. Či biochemické vyšetrenie spred dvoch mesiacov je ešte dobré, alebo potrebuje nejaké iné vzhľadom k zdravotnému stavu. Vtedy by som pripustil diskusiu, že áno, mám, každý lekár, ku ktorému príde pacient so svojim kódom a so svojou kartičkou poistenca plnú informáciu o zdravotnom stave pacienta. Tak naozaj sa poďme o tom rozprávať, či ten pacient má blúdiť v systéme alebo nemá. Lenže táto spätná väzba alebo, keď chcete, kontrola v tomto systéme momentálne na Slovensku neexistuje. Pretože ako som to už hovoril aj doobedu, vás keď pošle niekto k špecialistovi odporúčacím výmenným lístkom, volajte, ako chcete. Je to lístok na ktorom odporúčame. Nemáte žiadnu povinnosť výsledok vyšetrenia doniesť naspäť k všeobecnému lekárovi. Áno, môžte ho doniesť naspäť alebo aj nemôžte. Kolegovia, ktorí ambulujete, ktorí máme prax, sme lekári, máme pacientov, ktorí k nám prídu s veľmi podrobným výpisom zo zdravotnej dokumentácie, s veľmi podrobnou informáciou. A máte takých, ktorí prídu s nedostatočnou informáciou. Skoro žiadnou informáciou. Prakticky o ňom neviete nič. Tak bolo, má výmenný lístok. Čo vám ten pomôže? Tento problém ale výmenné lístky neriešia. Výmenné lístky riešia šikanu. To, že musíte ísť, aj keď viete, kde máte ísť k špecialistovi, a všeobecný lekár vám musí vypísať lístok, aj keď vopred vie, že vám ho vypíše tam, kde si to vy budete pýtať. Jednoducho preto, lebo má 77 pacientov v deň deň v ambulancii. No nestíha. Čo má robiť? Od rána je v jednom kole. A ešte idem k ďalšej dôležitej veci. K efektu toho celého. Viete, to ma trošku ruší, že to prichádza poslaneckým pozmeňovacím návrhom. To prišlo vládnym návrhom zákona, je na to dohoda vlády, ministerstvo má predstavu o pohybe pacientov v systéme, má kvantifikovaný efekt, koľko ušetrí na zbytočných duplicitných vyšetreniach zavedením výmenných lístkov. Ja by som poprosil aj o to, aby ministerstvo možno rozanalyzovalo roky 2008 až 2010, kedy predchádzajúca prvá Ficova vláda zaviedla výmenné lístky, koľko sa ušetrilo? No veď my, SMER už raz zavádzal výmenné lístky v roku 2008. Zaviedol ich. V 2010-om sme ich zrušili - vláda Ivety Radičovej. Aký efekt priniesli tie výmenné lístky? Bolo menej duplicitných vyšetrení? Klesli náklady poisťovní u špecialistov? Nie je korektné si pýtať tieto údaje? Nie je korektné sa pýtať na tieto údaje? Podľa mňa je to korektné. Keď chcete urobiť takúto zmenu v systéme a zaťažiť pacientov tým, aby chodili po zbytočných vyšetreniach.
Dámy a páni, veľa som počul o tom, ako to bude v praxi fungovať. Počul som o tom, ako kolegovia hovorili o tom, že na výmennom lístku bude krátka anamnéza. Budú napísané výsledky vyšetrení, bude napísané, na čo presne sa pýta všeobecný lekár, čo potrebuje doplniť. Lenže nič také nie je napísané ani v zákone, teda v pozmeňovacom návrhu, ospravedlňujem sa, stále mi to akosi nejde von z úst. Čiže v pozmeňovacom návrhu a nevyzerá to, že by mal byť na základe tohto pozmeňujúceho návrhu, že by mala byť vydaná nejaká vyhláška, v ktorej to bude popísané, ako taký výmenný lístok bude vyzerať. Lebo ak výmenný lístok má vyzerať napríklad takto, dámy a páni. (Ukazovanie vzoru.) Jeden takýto ukážem. Mám ich tu viacej. Dovolil som si načerpať informácie z blogu jedného z mojich kolegov špecialistov, ktorý zverejnil ešte v roku 2008, nič sa na tom nemení: "Prosím o vyšetrenie biochem. Asi pol roka ju zapeká, 5 aj 7 dní nemá stolicu." Myslím si, že toto je pomerne široký výpis zo zdravotnej dokumentácie, na základe ktorej špecialista okamžite vie, aké boli urobené vyšetrenia pacientovi, ako má ďalej postupovať, akú bral zatiaľ pacient liečbu, aké má iné diagnózy. Čo poviete na takýto výmenný lístok? Tento sa mi veľmi páčil: že, žiadne oslovenie, len "Gastroenterologické vyšetrenie, diagnóza R 10.1". Naozaj tento výmenný lístok, pre ktorý pacient posedel tri hodiny na ambulancii všeobecného lekára, má neobyčajne veľkú výpovednú hodnotu pre špecialistu. Poďme k ďalšiemu. To sú z praxe. Tento napríklad neviem ani prečítať. Naozaj vidno, že všeobecný lekár je už skúsený odborník, ktorý sa zbytočne nezdržuje písaním, akurát diagnóza je tu prečítateľná. Aj to teda číslom, samozrejme. Keď som hovoril o tom, že väčšina výmenných lístkov bude vyzerať veľmi jednotne, tak tu je jeden taký takzvaný paušálny: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." Naozaj. O odborné vyšetrenie tu je napísané, tak špecialistom, samozrejme. Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem. To je takzvaný univerzálny lístok, ktorý vie vydávať každá sestra cez dvere, aby zbytočne nezaťažovala pána doktora, ktorý rieši iné a dôležitejšie prípady. Verte mi, že dôležitejšie na ambulancii všeobecného lekára. Čo poviete na toto? To je strojom písané: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." No a keď som v minulosti hovoril, že bude sa to... Ďalší: "Prosím o odborné vyšetrenie u pacienta. Ďakujem." Tento pán kolega bol omnoho slušnejší. Ten napísal, že: "Prosím láskavo o odborné vyšetrenie." Aj podpis je tu. Ale zvlášť by som vyzdvihol tento lístok, ktorý je naozaj charakteristický tým, že predsa len aj tá sestra má tej práce dosť a musí vypisovať péenky a hlavičky na recepty a ospravedlnenky do materskej škôlky a do školy a pre zamestnanie a kladenku a neviem čo ešte všetko tak, aby tak naozaj sa zbytočne s tými dvadsiatimi pacientmi, ktorí denne prídu pre výmenný lístok, sa nezdržiavala. Čo poviete na takúto pečiatku? Veľmi praktická. S textom: "Prosím o odborné vyšetrenie. Ďakujem." Univerzálna. Môžte použiť k akémukoľvek špecialistovi.
Dámy a páni, ja si myslím, že výmenné lístky sú krokom, ktorý bude šikanovať pacientov a bude zbytočne zaťažovať všeobecných lekárov. Efekt, ktorý si vytýčil predkladateľ, poviem to veľmi opatrne, strana SMER, ministerstvo zdravotníctva, pán poslanec, sa podľa mňa v praxi veľmi ťažko naplnia. Práve naopak, pacienti to budú vnímať ako zbytočnú záťaž, administratívnu záťaž, ktorá im bráni dostať sa k lekárovi, ku ktorému vopred vedia, že potrebujú ísť. A verte mi, ak máte svojho všeobecného lekára v Košiciach a pracujete v Spišskej Novej Vsi, alebo je to naopak, čo je úplne bežné na Slovensku, bude to znamenať aj ekonomické náklady pre toho pacienta, aby si pre takýto nezmyselný lístok s pečiatkou - Prosím o odborné vyšetrenie - išiel. Dámy a páni, naozaj to chcete? Naozaj to chcete schváliť? Takto bez odbornej diskusie, bez pripomienok?
Dávam preto návrh vyňať bod 16 na samostatné hlasovanie. Týka sa výmenných lístkov. A chcem vás, dámy a páni, poprosiť, aby sme znovuzavedenie výmenných lístkov nepodporili. Ďakujem pekne.
Neautorizovaný
15:23
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:23
Štefan KuffaJa skôr sa prikláňam za tie výmenné lístky, lebo...
Ja skôr sa prikláňam za tie výmenné lístky, lebo si myslím, že sú prospešné. Tak ako som ja som to aj v tej rozprave tuto spomenul. Samozrejme, sú aj tieto nuansy, ktoré tu boli odprezentované, a nedá sa prečítať ten lístok. Alebo veľakrát je to neopodstatnené. Možno sestrička to medzi dvermi podá, ten lístok. Ale v mnohých prípadoch naozaj je to opodstatnené, aby tí odborní lekári špecialisti neboli zaťažovaní. Myslím si, že každý obvodný lekár, či je to pediater, alebo všeobecný lekár najprv toho svojho pacienta vyšetrí, vylieči ho. Teda ho lieči. A až potom ho posiela ku odborníkom. Ono je to tak, keď je to ten rodinný lekár, tak v zásade je to tak, že tí lekári nás už poznajú, hej, aj rodinných príslušníkov, aj podľa veľkosti topánok. A kto je hypochonder, tak toho tiež poznajú. Veľakrát už potom ten lekár prvého kontaktu takého hypochondra, no pošle ho aj na tie odborné vyšetrenia, ale už aj špecialisti sú otrávení z neho, že toľko každých len obťažuje a stále si len vynucuje, aby mu bola diagnostikovaná nejaká choroba. Ale myslím si, že veľakrát sa to odbúra, to zaťaženie práve cez výmenné lístky, aby sme neobťažovali špecialistov lekárov. Naozaj, trebárs kardiologické alebo nefrologické vyšetrenia, akékoľvek, gynekologické, aby sa šlo len v nevyhnutných prípadoch, kedy lekár prvého kontaktu to nezabezpečí.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:23 hod.
PhDr.
Štefan Kuffa
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Aj pánu kolegovi za prezentovanie tuná týchto výmenných lístkov. Ja som len chcel tak doplniť, že skutočne v tej reálnej praxi okrem tej komunikácie cez výmenné lístky. Áno, veľakrát sú nečitateľné a tie odkazy vyzerajú veľmi vtipne, ale komunikujú lekári veľmi často priamo telefonicky. Ja neviem, možno že teraz tak si dovolím aj tak nesúhlasiť ako možno s tým kolegom.
Ja skôr sa prikláňam za tie výmenné lístky, lebo si myslím, že sú prospešné. Tak ako som ja som to aj v tej rozprave tuto spomenul. Samozrejme, sú aj tieto nuansy, ktoré tu boli odprezentované, a nedá sa prečítať ten lístok. Alebo veľakrát je to neopodstatnené. Možno sestrička to medzi dvermi podá, ten lístok. Ale v mnohých prípadoch naozaj je to opodstatnené, aby tí odborní lekári špecialisti neboli zaťažovaní. Myslím si, že každý obvodný lekár, či je to pediater, alebo všeobecný lekár najprv toho svojho pacienta vyšetrí, vylieči ho. Teda ho lieči. A až potom ho posiela ku odborníkom. Ono je to tak, keď je to ten rodinný lekár, tak v zásade je to tak, že tí lekári nás už poznajú, hej, aj rodinných príslušníkov, aj podľa veľkosti topánok. A kto je hypochonder, tak toho tiež poznajú. Veľakrát už potom ten lekár prvého kontaktu takého hypochondra, no pošle ho aj na tie odborné vyšetrenia, ale už aj špecialisti sú otrávení z neho, že toľko každých len obťažuje a stále si len vynucuje, aby mu bola diagnostikovaná nejaká choroba. Ale myslím si, že veľakrát sa to odbúra, to zaťaženie práve cez výmenné lístky, aby sme neobťažovali špecialistov lekárov. Naozaj, trebárs kardiologické alebo nefrologické vyšetrenia, akékoľvek, gynekologické, aby sa šlo len v nevyhnutných prípadoch, kedy lekár prvého kontaktu to nezabezpečí.
Neautorizovaný
15:25
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:25
Richard RašiPretože práve preto, aby neboli výmenné lístky typu ad ortopedické alebo iné vyšetrenie, práve preto sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý bol predložený hovorí:
"Špecializovaná ambulantná starostlivosť sa podľa § 7 ods. 1 uhrádzaná na...
Pretože práve preto, aby neboli výmenné lístky typu ad ortopedické alebo iné vyšetrenie, práve preto sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý bol predložený hovorí:
"Špecializovaná ambulantná starostlivosť sa podľa § 7 ods. 1 uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia sa poskytuje na základe písomného odporúčania všeobecného lekára; v odporúčaní všeobecný lekár uvedie údaje uvedené v § 19 ods. 2 písm. a), h), i). Ďalej uvedie stručný opis aktuálneho zdravotného stavu, ďalej uvedie predbežné stanovenie choroby vrátane jej kódu, rozsah a cieľ odporúčaného vyšetrenia a odôvodnenie odporúčania."
To znamená, že lekár toho pacienta na to, aby ho mohol poslať k špecialistovi, musí vyšetriť. Aj keď ho vyšetrí, tak ho mnohokrát už nikde nepošle. Čiže také lístky, aké ukazoval pán doktor Novotný podľa tohto návrhu zákona nebudú môcť byť. Pacient bude musieť byť vyšetrený a presne tým sa očakáva, že mnohokrát ten ambulantný lekár alebo ten rodinný lekár daného pacienta už aj doošetruje, pretože ho najlepšie pozná.
Takže boli ste zámerne zavedení, pretože také lístky, ako ukazované boli, takéto podľa nového návrhu zákona byť nemusí. Bude to normálna lekárska správa. A všetci veríme, že mnohokrát tan ambulantný lekár, ktorý je vzdelaný a najlepšie pozná toho pacienta, už pacienta zbytočne nebude musieť preháňať na ďalšie vyšetrenia. A keď ho pošle, tak ho pošle úplne cielene a pacient pôjde iba na to špecializované vyšetrenie, ktoré naozaj potrebuje a nestane sa, že pacient pôjde na vyšetrenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:25 hod.
MUDr. PhD. MPH
Richard Raši
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Dovoľujem si ctené kolegyne a kolegov im prečítať, ako ten pozmeňujúci návrh znie, lebo presne to, čo pán poslanec Novotný ukázal, bol pokus vás naschvál zaviesť.
Pretože práve preto, aby neboli výmenné lístky typu ad ortopedické alebo iné vyšetrenie, práve preto sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý bol predložený hovorí:
"Špecializovaná ambulantná starostlivosť sa podľa § 7 ods. 1 uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia sa poskytuje na základe písomného odporúčania všeobecného lekára; v odporúčaní všeobecný lekár uvedie údaje uvedené v § 19 ods. 2 písm. a), h), i). Ďalej uvedie stručný opis aktuálneho zdravotného stavu, ďalej uvedie predbežné stanovenie choroby vrátane jej kódu, rozsah a cieľ odporúčaného vyšetrenia a odôvodnenie odporúčania."
To znamená, že lekár toho pacienta na to, aby ho mohol poslať k špecialistovi, musí vyšetriť. Aj keď ho vyšetrí, tak ho mnohokrát už nikde nepošle. Čiže také lístky, aké ukazoval pán doktor Novotný podľa tohto návrhu zákona nebudú môcť byť. Pacient bude musieť byť vyšetrený a presne tým sa očakáva, že mnohokrát ten ambulantný lekár alebo ten rodinný lekár daného pacienta už aj doošetruje, pretože ho najlepšie pozná.
Takže boli ste zámerne zavedení, pretože také lístky, ako ukazované boli, takéto podľa nového návrhu zákona byť nemusí. Bude to normálna lekárska správa. A všetci veríme, že mnohokrát tan ambulantný lekár, ktorý je vzdelaný a najlepšie pozná toho pacienta, už pacienta zbytočne nebude musieť preháňať na ďalšie vyšetrenia. A keď ho pošle, tak ho pošle úplne cielene a pacient pôjde iba na to špecializované vyšetrenie, ktoré naozaj potrebuje a nestane sa, že pacient pôjde na vyšetrenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Neautorizovaný
15:27
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:27
Ján MičovskýVystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:27 hod.
Ing. CSc.
Ján Mičovský
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Pre mňa táto debata o tých výmenných lístkoch pripadá tak trošinka zvláštne, ako keby sme rozprávali o niečom, čo by malo byť na takom 20. miestne, a my sme tomu z voľajako z nejakých dôvodov prisúdili miesto medzi prvou trojkou. Ako keby som rozmýšľal nad autobusovou dopravou a miesto toho, aby som sa zamýšľal nad tým, aké kvalitné, bezpečné, rýchle, pohodlné autobusy mne poskytnú dopravcovia, tak viedol diskusie o tom, či si mám kúpiť lístok cez internet, alebo mám stáť pred autobusom v rade, alebo využijem inú možnosť. Jednoducho myslím si, že v zdravotníctve by sme mali venovať pozornosť oveľa závažnejším veciam a mne táto téma výmenných lístkov pripadá ako taká zástupná. Ale rozumiem, média tomu venujú pozornosť, dá sa tomu aj pomerne ľahšie rozumieť ako nejakým závažným ekomomicko-zdravotníckym súvislostiam, a tak sa predsa aj ja pridám potom k tejto úvahe, asi tým, čerpajúc z vlastných skúsenosti, že by som vari pri úcte k všetkým lekárom prejavil istú úctu aj voči pacientom a nepovedal, že sú všetci hypochondri, a nechal možno na nich a na ich dobrom vzťahu k svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý mnohokrát tu je, ale nehovorí sa o tom, aby ozaj, ako to ste to tu povedali mnohí, aby zašiel za ním a povedal: "Pán lekár, tak pichá, bolí, trápi ma to, kde by ste ma poslali?" Ale ak zase ten pacient v tej chvíli vie, že ozaj ten problém, ktorý má, mu vedia poriešiť v tej ortopédii alebo, prepáčte, neviem, ktorý lepší útvar by ma teraz napadol, nuž tak vari, ozaj dajme potom prednosť úcte voči nemu a jeho rozhodnutiu a nenúťme ho stáť v tom rade, už bez ohľadu na to, či tam bude chrípková epidémia, bude plná čakáreň, alebo bude len poloprázdna, ozaj ten pán lekár všeobecný má čo robiť, aby tie lístky kontroloval... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Neautorizovaný
15:29
Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:29
Viliam NovotnýK pánovi poslancovi Kuffovi hovorím, že ja rozumiem, čo povedal, a rozumiem aj jeho argumentom, aj telefonickej komunikácie, ale teraz riešime povinné výmenné lístky aj vtedy, keď pacient vie, ku ktorému špecialistovi chce ísť, čiže nepotrebuje sa poradiť so všeobecným lekárom, ani nejde s nejasnou diagnózou k všeobecnému lekárovi. Ak chceme riešiť to, čo si povedal, aby všeobecný lekár poskytoval viac zdravotnej starostlivosti, áno, na to sú nástroje, napríklad kombinácia kapitačnej a výkonovej zložky v platbách pre všeobecné ambulancie, ale výmenné lístky to nevyriešia. Výmenné lístky budú len šikanovať a zbytočne znovu zaťažovať všeobecného lekára, takisto ako budú zaťažovať pacienta.
Čo sa týka pána poslanca Rašiho, no ja sa pamätám na tie isté argumenty v roku 2008, keď sa zavádzali výmenné lístky, ale ja som tie výmenné lístky nepísal, ktoré som čítal. To je prax. To je realita. A čo ak pán doktor to nenapíše na výmenný lístok, lebo nebude mať na to čas? A napíše len meno a priezvisko, prosím o odborné vyšetrenie a číslo diagnózy. Vtedy ho špecialista nevyšetrí? A vráti ho na doplnenie? Nie, pán poslanec, ja hovorím o praxi, tak to fungovalo, keď sa zaviedli v roku 2008 výmenné lístky.
K pánovi poslancovi Mičovskému poviem, že naozaj trafil klinec po hlavičke. Slovenské zdravotníctvo má množstvo veľkých problémov, ale strana SMER má neuveriteľnú schopnosť odpútavať pozornosť. Ďakujem pekne.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
5.2.2013 o 15:29 hod.
MUDr.
Viliam Novotný
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Diskusia o postavení všeobecných lekárov, o ich úlohe v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ale aj o tom, ako by mala byť integrovaná, prepojená zdravotná starostlivosť, sú témou, o ktorej treba diskutovať. Treba diskutovať s odborníkmi, nie spôsobom, že sa predložil pozmeňujúci návrh a potom v poloprázdnej snemovni niekto niečo povie o tejto problematike. Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí ale reagovali na mňa faktickými poznámkami.
K pánovi poslancovi Kuffovi hovorím, že ja rozumiem, čo povedal, a rozumiem aj jeho argumentom, aj telefonickej komunikácie, ale teraz riešime povinné výmenné lístky aj vtedy, keď pacient vie, ku ktorému špecialistovi chce ísť, čiže nepotrebuje sa poradiť so všeobecným lekárom, ani nejde s nejasnou diagnózou k všeobecnému lekárovi. Ak chceme riešiť to, čo si povedal, aby všeobecný lekár poskytoval viac zdravotnej starostlivosti, áno, na to sú nástroje, napríklad kombinácia kapitačnej a výkonovej zložky v platbách pre všeobecné ambulancie, ale výmenné lístky to nevyriešia. Výmenné lístky budú len šikanovať a zbytočne znovu zaťažovať všeobecného lekára, takisto ako budú zaťažovať pacienta.
Čo sa týka pána poslanca Rašiho, no ja sa pamätám na tie isté argumenty v roku 2008, keď sa zavádzali výmenné lístky, ale ja som tie výmenné lístky nepísal, ktoré som čítal. To je prax. To je realita. A čo ak pán doktor to nenapíše na výmenný lístok, lebo nebude mať na to čas? A napíše len meno a priezvisko, prosím o odborné vyšetrenie a číslo diagnózy. Vtedy ho špecialista nevyšetrí? A vráti ho na doplnenie? Nie, pán poslanec, ja hovorím o praxi, tak to fungovalo, keď sa zaviedli v roku 2008 výmenné lístky.
K pánovi poslancovi Mičovskému poviem, že naozaj trafil klinec po hlavičke. Slovenské zdravotníctvo má množstvo veľkých problémov, ale strana SMER má neuveriteľnú schopnosť odpútavať pozornosť. Ďakujem pekne.
Neautorizovaný
15:31
Uvádzajúci uvádza bod 15:31
Zuzana ZvolenskáPre mňa je naozaj veľmi podstatné, tá myšlienka, že mám svojho primárneho lekára, lekára, ktorému vyjadrujem špeciálnu dôveru práve preto,...
Pre mňa je naozaj veľmi podstatné, tá myšlienka, že mám svojho primárneho lekára, lekára, ktorému vyjadrujem špeciálnu dôveru práve preto, že je to lekár, s ktorým ako s jediným uzatváram dohodu, lekár, ktorý ma ani nemôže odmietnuť, ani ma neodmietne. Po tom, ako som skutočne pozorne dlho počúvala, nedá mi, aby som nevyužila toto miesto a nepoďakovala nášmu všeobecnému lekárovi, ktorý našu rodinu presne lieči už niekoľko generácii, rovnako ako našej pediatričke, pretože nič z toho, čo sme tu opisovali, sa našťastie nám nestáva. Skutočne primárni lekári, aspoň pokiaľ ja mám skúsenosť, odvádzajú svoju prácu dobre a pokiaľ máte primárneho lekára, ktorý ju odvádza tak, ako, sme len ľudia, ako tu bolo ukazované, prosím, využite slobodnú voľbu lekára a tohto lekára vymeňte.
Musím povedať, že manažment pacienta formou výmenných lístkov je bežnou praxou a uznávanou praxou v rámci zdravotníctva v európskych krajinách. Je tak v Nemecku, deje sa tak v Holandsku, kde vás ani bez výmenného lístka nehospitalizujú. Musím povedať takisto, že to, čo je základom a na čom pracujeme od začiatku v spolupráci s odbornou verejnosťou, či už sú to komory, nebudem menovať všetky, aby som niekoho nevynechala, sú pravidlá. Pravidlá fungovania trhu, to je veľmi podstatné. A vzhľadom na priebeh týchto prác na ministerstve zdravotníctva a musím povedať, že môjho pohľadu veľmi zdarný priebeh, a práve preto, že sa chystáme v tomto roku predostrieť na odbornú verejnú diskusiu celkový koncept systému fungovania zdravotného systému, špeciálne práve s dôrazom na postavenie všeobecného lekára v tomto systéme, som poprosila pánov poslancov, aby netrvali na niektorých z poslaneckých návrhov. Pevne verím, že tá diskusia, ktorú potom spolu povedieme k tomu celkovému systému, mnohé z týchto vecí vyrieši a znova opakujem, áno, našou prioritou je silné postavenie všeobecného lekára, pretože nejde o šikanu. Ja si neviem dosť dobre neviem ako pacient predstaviť, čo sa myslí pod pojmom paušálne - potrebujem ísť k špecialistovi. Nie som lekár, ja skutočne neviem, k akému špecialistovi pri subjektívnej potiaži potrebujem ísť. Chcem mať tú istotu, že nie som vhodená do systému, čo sa teraz častokrát deje, nie som odkázaná sama na seba, ale skutočne tu niekto, kto má za mňa zodpovednosť a manažuje ma v tom systéme, pretože aby sa mi nestalo, že s tou bolesťou v chrbte skutočne to odsedím aj u toho neurológa, aj u toho ortopéda a skutočne, aby som nezistila, že nakoniec mám infarkt. Takže ďakujem za pochopenie a prosím o podporu predloženého návrhu. (Potlesk.)
Dovoľte mi len, prosím, veľmi stručne. Tak ako opakovane a rád hovorí pán poslanec Uhliarik - nie som lekárka. Nie som lekárka a, pán doktor, keď ma bolí chrbát, ja naozaj neviem, či mám ísť k ortopédovi, neurológovi, či mám len chrípku alebo či mám infarkt, či mám ísť k kardiológovi, ja to neviem.
Pre mňa je naozaj veľmi podstatné, tá myšlienka, že mám svojho primárneho lekára, lekára, ktorému vyjadrujem špeciálnu dôveru práve preto, že je to lekár, s ktorým ako s jediným uzatváram dohodu, lekár, ktorý ma ani nemôže odmietnuť, ani ma neodmietne. Po tom, ako som skutočne pozorne dlho počúvala, nedá mi, aby som nevyužila toto miesto a nepoďakovala nášmu všeobecnému lekárovi, ktorý našu rodinu presne lieči už niekoľko generácii, rovnako ako našej pediatričke, pretože nič z toho, čo sme tu opisovali, sa našťastie nám nestáva. Skutočne primárni lekári, aspoň pokiaľ ja mám skúsenosť, odvádzajú svoju prácu dobre a pokiaľ máte primárneho lekára, ktorý ju odvádza tak, ako, sme len ľudia, ako tu bolo ukazované, prosím, využite slobodnú voľbu lekára a tohto lekára vymeňte.
Musím povedať, že manažment pacienta formou výmenných lístkov je bežnou praxou a uznávanou praxou v rámci zdravotníctva v európskych krajinách. Je tak v Nemecku, deje sa tak v Holandsku, kde vás ani bez výmenného lístka nehospitalizujú. Musím povedať takisto, že to, čo je základom a na čom pracujeme od začiatku v spolupráci s odbornou verejnosťou, či už sú to komory, nebudem menovať všetky, aby som niekoho nevynechala, sú pravidlá. Pravidlá fungovania trhu, to je veľmi podstatné. A vzhľadom na priebeh týchto prác na ministerstve zdravotníctva a musím povedať, že môjho pohľadu veľmi zdarný priebeh, a práve preto, že sa chystáme v tomto roku predostrieť na odbornú verejnú diskusiu celkový koncept systému fungovania zdravotného systému, špeciálne práve s dôrazom na postavenie všeobecného lekára v tomto systéme, som poprosila pánov poslancov, aby netrvali na niektorých z poslaneckých návrhov. Pevne verím, že tá diskusia, ktorú potom spolu povedieme k tomu celkovému systému, mnohé z týchto vecí vyrieši a znova opakujem, áno, našou prioritou je silné postavenie všeobecného lekára, pretože nejde o šikanu. Ja si neviem dosť dobre neviem ako pacient predstaviť, čo sa myslí pod pojmom paušálne - potrebujem ísť k špecialistovi. Nie som lekár, ja skutočne neviem, k akému špecialistovi pri subjektívnej potiaži potrebujem ísť. Chcem mať tú istotu, že nie som vhodená do systému, čo sa teraz častokrát deje, nie som odkázaná sama na seba, ale skutočne tu niekto, kto má za mňa zodpovednosť a manažuje ma v tom systéme, pretože aby sa mi nestalo, že s tou bolesťou v chrbte skutočne to odsedím aj u toho neurológa, aj u toho ortopéda a skutočne, aby som nezistila, že nakoniec mám infarkt. Takže ďakujem za pochopenie a prosím o podporu predloženého návrhu. (Potlesk.)
Neautorizovaný