20. schôdza

17.6.2013 - 17.6.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

17.6.2013 o 14:34 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:18

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. No, použiť spojenie "strach Ľuba Galka", keby tam bolo prídavné meno, tak je to absolútne contradictio in adjecto. Ak existuje v slovenskej politike a v tomto parlamente človek, ktorý má proti strachu porobené, tak je to Ľubo Galko.
V našej krajine nahrávanie, odpočúvanie i počúvanie prináša vnímavým občanom pozoruhodné zistenia. Zachytí hlasy podobné hlasom, zistíme, kto riadi pravdotvorné bejby, dozvieme sa, koľko deka salámy treba na nasýtenie hladných krkov. Vy, pán minister, hovoríte, že by ste mohli byť mediálnym hrdinom. Má to len jeden háčik. Musel by vám niekto veriť. Okrem vašej parlamentnej kľaky vám verí sotvakto, aj keď klopete do kecpultu ako ďateľ. Máte možno pocit, že ste za vodou, za vašou Čiernou vodou. Ale za 24 minút a 11 sekúnd ste neuviedli jediné vysvetlenie, ktoré by vyvracalo to, kvôli čomu tu sedíme a kvôli čomu nielen, ale aj nad vami visí čierne mračno.
Podľa vašich kolegov právnikov je odkrytie zlodejiny dôvodom na potrestanie odkrývajúcich. To je obraz dnešnej slovenskej politickej väčšiny. Ale všetko do času.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:18 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:19

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja nezdieľam názory niektorých reagujúcich na vystúpenie pána ministra. Naopak, si myslím, že aj keď to bude možno z pohľadu kolegov nudnejšie, mali by sme sa vrátiť ku kauze tunelovania alebo, ak chcete, údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby a aj k tomu faktu, že prebieha nejaké vyšetrenie alebo samovyšetrenie tejto kauzy. A to ma zaujíma. Myslím si, že tu naozaj nie sme od toho, aby sme počúvali, že čo majú medzi sebou osobného páni Glváč a Galko. Ja by som bol veľmi rád, keby sme to mohli vrátiť späť k meritu veci.
Po tom, čo som tu počul, tak očakávam, že do niekoľkých dní príde niekoho z vás dvoch zatknúť polícia. Pretože tu padli tak silné slová, že buď ak je to pravda, pán minister, tak potom pána Galka asi odvedú v putách, tak ako v Českej republike, alebo vy dostanete riadnu pokutu za tvrdé ohováranie. Ak to pravda naozaj nie je, tak potom to, čo ste povedali, že nejaké stranícke tlačovky, tak toto bol stále len slabý odvar oproti tomuto. Čiže bol by som veľmi opatrný.
A kladiem si otázku, ak teda tvrdíte, že to pravda je: Prečo ešte nie je podané trestné oznámenie, keďže tie veci sú známe už veľmi dávno? Mám taký pocit, že to naozaj bolo horšie ako akákoľvek nejaká predstava straníckej tlačovky a že to bolo čisto pre médiá. Ako od ministra vlády by som od vás očakával návrhy do budúcna, aby sa toto už neopakovalo.
Mňa nezaujíma, či je dobrý ten alebo onen, kto je najväčší frajer, ale čo urobíme, aby naozaj Slovenská republika nemala ohrozenú svoju bezpečnosť, aby sa dali tajné služby do poriadku. A dúfam, že sa k tomu dostaneme počas tejto schôdze a riešením tejto rozpravy budú konkrétne návrhy, aby sa táto vec už neopakovala.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:19 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:21

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister, hovorili ste o strachu. Ja som tiež na niekoľkých tvárach v posledných dvoch alebo troch týždňoch videl strach. Videl som strach na tvárach poslancov SMER-u, keď púšťali to trápne video, z ktorého účelovo vystrihli to, čo tam bolo reálne povedané, a strápnili sa pred celou republikou tou nevydarenou tlačovkou. Tam bol strach.
Videl som strach na tvári predsedu parlamentu dnes ráno, keď protiprávne nepustil Ľuba Galka hovoriť za klub SaS, ktorý stále funguje, lebo podľa zákona máme právo vystupovať v jeho mene v Národnej rade. Doteraz nám to bolo vždy umožnené. Dnes chápem, že zo strachu pred tým, aby ste neboli konfrontovaní napriamo, nebolo umožnené, aby za klub SaS vystúpil, a musí vystúpiť v normálnej rozprave.
A strach vidím aj vo vašej tvári práve teraz. Lebo niektoré veci možno viete vy, niektoré možno vie Galko. Ja chápem, že sú tajné, ale predpokladám, že Ľubo Galko spáva dobre. Ale neverím tomu, že vy spávať dobre budete.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:21 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:22

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán minister, zdravím vás. No, perfektné vystúpenie. Myslím si, že vaši spin doktori majú to s vami ťažké, teda tí smerácki spin doktori, ale snažia sa ostošesť. No na mňa to pôsobí dojmom, že najprv teda došli so stratégiou, zrejme nevedeli presne, o aký rozsah sa jedná, tak najprv došli s tým, že to zametieme pod koberec a budeme sa tváriť, že nič sa nedeje. Tak to bolo zrejme vtedy, kedy vás nabrífovali, že máte povedať, že to je slohová práca a kedy bol zrušený ten výbor a potom hentá smiešna tlačovka tu v kinosále tiež zrejme mala k tomu prispieť, že to je, skrátka, nič sa nedeje.
Teraz zmenili, podľa toho, jak vás počúvam, zmenili stratégiu a došli k záveru, že no je to moc veľké svinstvo, čo sa to tam u vás deje, tak musíme ísť na to inak, a síce štýlom, že najlepšia obrana je útok. No tak ste tu kydali všetko, čo vám napísali. Ja si nemyslím, že ste sa pri tom nejak dobre cítili. Hlavne vy patríte k tým ľuďom, ktorí vedia, že koľko, čo, kde je na čom pravdy. Máte prístup k relevantným informáciám. No, ste tu teda hodne kydali, ale k veci ste v podstate nič nepovedali a nič to neprekryje na tom, že vy kryjete zločin. A toto je problém. No ja chápem, že váš predpredchodca pán Baška teraz má byť županom, tak jeho držia spin doktori bokom, ale vy tu zato musíte teraz rozprávať takéto bludy.
A nakoniec ale, keď ste toľko o tom strachu hovorili, tak ja som sa dnes dočítal, že nový prokurátor, ktorého sa chystáte si zvoliť v rozpore s pravidlami, že často nepozná zľutovanie. No len teda, aby poznal zľutovanie v prípade... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:22 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:24

Ľubomír Petrák

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:26

Pavol Frešo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca. Vážený pán minister, naozaj je krátkosť času, a tak teda poďme po podstatách tých otázok, ktoré verejnosť veľmi, veľmi zaujímajú. Ja položím dve, ktoré naozaj sú dôležité preto, aby bolo zrejmé, ako to na tej tajnej službe vlastne vyzerá.
Tá prvá smeruje k obdobiu, keď ste neboli ministrom, ale predpokladám, že ste si obrázok o tom urobili. Tá smeruje k tomu, v roku 2006, 2010, ako boli kreovaní riaditelia Vojenského obranného spravodajstva aj Vojenskej spravodajskej služby? Či to boli, alebo neboli politickí nominanti konkrétnych vládnych strán.
Veľmi pekne by som poprosil o odpoveď, lebo si myslím, že skutočne ten problém ťahá sa až takto hlboko. Či to boli, alebo neboli nominanti konkrétnych politických strán. A ak áno, tak ktorých?
A tá druhá otázka smeruje k tomu, čo si myslím, že naozaj je úplne zrejmé a jasné. Máme fotografiu a videli sme ju všetci v médiách, kde práve terajší šéf tajnej služby je na fotografii s pravou rukou predsedu SNS pána Slotu. Kde na tej fotografii je ešte aj s ďalším kolegom, vlastne s pán Šebom, ktorý je, bol vtedy alebo bol už riaditeľom Vojenského spravodajstva. A mňa by veľmi zaujímalo, či táto fotografia, kde sa pomerne dobre bavia, za akých okolností vznikla a či táto práve neukazuje, že znižovanie dôveryhodnosti prebiehalo aj po tejto línii. To je niečo, čo je čisto politická vec, ktorej treba porozumieť. Jednoducho, ak existuje človek, ktorý bol pravou rukou pána Slotu, na ktorého boli rôzne majetky, ktoré pán Slota užíval, napísané, a my máme fotografiu dvoch riaditeľov, ktorí s ním sedia a dobre sa bavia, tak si myslím, že jeden minister by tu mal vstať a ísť naspäť a vysvetliť, ako tá fotografia vznikla.
Všetko to, čo ste povedali, bolo rečnícky pekné, ale toto by bolo hlboko pravdivé zoči-voči verejnosti tu a teraz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:26 hod.

Ing. Bc.

Pavol Frešo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:28

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No nezávidím celkom navrhovateľom, predpokladám, že aspoň niektorí z nich už majú chuť hodiť uterák a stiahnuť návrh a prestať s týmto nezmyselným rokovaním.
Ale, pán minister, chcem vám poďakovať, že ste osvetlili pozadie kauzy a súvislosti, ktorá ju sprevádza, pretože nepochybne verejnosť, ako aj my, bola znepokojená tým, že sa údajne mal v prostredí Vojenského spravodajstva rozkrádať verejný majetok. Pravda, ak vychádzajú najavo vedomosti, že tí, ktorí sú dneska veľkými kritikmi, reprezentovali vládnu moc viac ako jeden a pol roka a výstup ich vyšetrovania bol nulový, a len teraz sa objavila táto obrovská kauza, je sám osebe presvedčivý a myslím si, že už k tomu veľmi hovoriť netreba.
Ale spomínali ste iné fakty, ktoré mne sa zdajú, že sú veľmi dôležité, a to sú fakty, ktoré súvisia s masívnym odpočúvaním na ministerstve obrany, konkrétne na Vojenskom spravodajstve, v predchádzajúcom období.
Kolegyne, kolegovia, v susednej Českej republike majú zhruba také isté právne predpisy, ako máme my, a tam sa objavilo podozrenie, že členka kabinetu premiéra dala odpočúvať cez Vojenské spravodajstvo iné osoby. A tá zhodou okolností je momentálne vo vyšetrovacej väzbe. Nie sú náhodou aktéri tejto schôdze a tejto kauzy tu prítomní, ktorí môžu mať reálne obavy z pôsobenia zákona.
Mrzí ma, že tu nie je pán poslanec Lipšic, ktorý tiež s tým nesmelým dešpektom vysvetľoval a znižoval naše argumenty vo vzťahu vtedy, keď sme prerokovávali otázky, ktoré súvisia s odpočúvaní. Dneska tu nie je.
To sú skutočne nebezpečné veci. Je cena za to, čo tu chceme dneska urobiť, za diskreditáciu tajnej služby našej vo vzťahu k zahraničným partnerom, za diskreditáciu vo vnútri, za jej totálnu destabilizáciu a podobne? Naozaj nenájdeme trošku všetci spoločne viacej aj skutočného štátnického rozumu?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:28 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:30

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja naozaj ten rozsah dekonšpirácie a to, že tu takto pobehujeme v trenkách ako keby po námestí, bude mať za dôsledok ďalekosiahle, to tu, myslím, že bolo spomenuté a ešte bude a koniec koncov to spomeniem aj ja v mojom vystúpení, mať ďalekosiahle dôsledky.
Avšak v zásade, pán minister, otázka je taká. Máte priesak, hej, priesak, či preto, že už bolo toho tak veľa, že sa toho tam tak nevošlo, alebo priesak, pretože to netesní. Každopádne to, čo presiaklo, sa javí ako hnoj. Hej. A to je vec, ktorá, a to, že sa to dostalo sem, je preto, že ste išli po hrudi do toho, po obrane niekoho. Ja poviem viacej v mojom vystúpení, ja som sa tiež dlho rozmýšľal, či podpíšem ten návrh, alebo nie, a očakával som vaše stanovisko k tomu priesaku. Keď netesní, to znamená, niekto, niekde sa stala chyba. Naozaj.
A ešte takú drobnú poznámku si dovolím. Máte naviac, aby vám pikolíka robil Martvoň, viete, že to je naozaj (povedané so smiechom) človek, ktorý na jednej strane prijíma Srbsko do NATO a potom tu nosí jak pikolík noviny a ešte sa pri ňom tak priblblo usmieva. To naozaj zvážte. A pokiaľ dneska plní Martvoň úlohu hrota meča, tak vám pokazí všetko, čo môže. To vám garantujem.Lebo tá jeho argumentačná, tie delá, čo bude púšťať, to na konci, keď niekto zráta, z toho bude prúser.
A viac poviem v rozprave. (Reakcie z pléna.) Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2013 o 14:30 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:30

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Začnem odzadu.
Priesak je, priesak je, ale je to z minulosti. Je to dôsledok personálnych nominácií. Aj toto celé je v dôsledku nekonania za 15 mesiacov ministrovania pána Galka.
To, čo som povedal, a to, čo som vám mohol povedať, tie kroky, ktoré sme urobili, sú konzultované s orgánmi činnými v trestnom konaní. Všetko, o čo ma požiadajú, je, to je celé, čo k tomuto môžem povedať.
Snažil som sa vám vysvetliť aj dôvody. Súhlasím s kolegom Abrhanom, nie, pardon, s Brockom, ktorý vystupoval a, samozrejme, si uvedomujem, čo môžme a čo nemôžme, čo nemôžme povedať. Toto všetko bolo.
Na otázku pána Freša, ktorý hovorí o tej fotografii, dobrá otázka. Dostával som ju niekoľko, ale nepotreboval som k tomu zvolávať tlačovú konferenciu. Otvoril som bezpečnostné previerky obom pánom. Obidvaja páni mali bezpečnostný pohovor, videl som výsledky a poslal som ich na polygraf a obstáli. Stačí vám to? Podotknem inak, že jeden z dvojice je spolužiak z Vysokej školy dopravy a spojov spred, ja neviem, 20 či 25 rokov. A ako povedal aj nejaký bezpečnostný analytik, viem si predstaviť aj lepšiu dovolenku pri tomto aj v lepšej destinácii. Ale nechcem to, nechcem to nejakým spôsobom znevažovať. Aj napriek tomu išli na bezpečnostnú, otvorená bola bezpečnostná previerka, že v predchádzajúcich previerkach a polygrafoch nepotrebovali na ňu ísť. Pretože na toto neexistuje žiadny zákonný dôvod, žiadny paragraf, žiadny odstavec. Je to mediálne ľúbivé. Aj napriek tomu som im otvoril bezpečnostnú previerku a obaja boli na polygrafe s výsledkom negatívnym. Teda že nemajú žiadny vzťah ani k finančným, ani neviem k akým, ani prepojenia s pánom Gansém.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.6.2013 o 14:30 hod.

JUDr.

Martin Glváč

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:34

Richard Vašečka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem, pani predsedajúca. Kolegovia, kolegyne, po tomto takom osobnom, osobnej prestrelke by som rád vrátil vec k podstate, a teda hovoríme o tajných službách, konkrétne o Vojenskom spravodajstve, alebo ešte pred rozdelením o Vojenskej spravodajskej službe, ktorej údajné tunelovanie je témou tejto schôdze.
Tajné služby sú tajné preto, lebo je najlepšie, keď sa o nich nehovorí alebo, lepšie treba to upresniť, keď sa o nich hovorí tam, kde sa má. Určite to nie je na verejnosti, určite to nie je v médiách, a ak to nie je potrebné, tak by sme vlastne o nich nemali vôbec počuť. Ideálna tajná služba pracuje dobre vtedy, keď o nej nikto nepočuje. Vieme, že tajná služba to má také ťažké, pretože úspechmi sa pochváliť nemôže verejne zo zrejmých dôvodov, a ak sa o nej hovorí, tak sú to väčšinou škandály. Takže je dobré, keď sa o nej nevie, keď sa o nej mlčí. A ak vyvstanú nejaké problémy, tak ak sa to rieši štandardnými procesmi.
Bohužiaľ, z tejto konkrétnej kauzy, a to je to memento, vyplýva, že u nás to tak nefunguje. Že tie štandardné procesy, ako by sa malo hovoriť o tajných službách, tak tie nefungujú. To, čo sa stalo, myslím, že veľmi dobre zhrnul pán poslanec Fedor, predseda kontrolného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva. Ja by som len zhrnul to, že naozaj je tu vážne podozrenie a zároveň tá paralela toho samovyšetrenia, kde je nespokojnosť nielen opozičných politikov, ale aj časti verejnosti a vyvstávajú nejaké pochybnosti. Preto o tom hovoríme. Nemyslím si, že je dobré niekoho obviňovať, osočovať, ohovárať, ale ak sú podozrenia, treba ich riešiť, klásť správne otázky. Pretože toto celé sa dotýka našej republiky, našej spoločnosti, je dobré, keď o tom hovoríme aj v pléne Národnej rady. O to viac, že vidíme istú paralelu aj s Českou republikou, kde boli zatknutí a obvinení aj súčasný a bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva. Zdá sa, ako keby u nás stále sme v takej úrovni, v takej línii osobnej nedotknuteľnosti. A keď niekto hovorí o tom, že u nás sa to netýka tých najvyšší miest, no evidentne sa to týka. A minimálne sú o tom pochybnosti. A preto ich treba riešiť.
Ďalej by som chcel upozorniť na to, že možno je naozaj čas, nie som vyšetrovateľ ani sudca, nebudem robiť uzávery, ale kladiem otázku, možno je naozaj čas, aby niekto prevzal zodpovednosť, jednak politickú, jednak aj trestnoprávnu. Ja by som prečítal zopár viet v abdikačnej reči českého premiéra Nečasa, ktorý hovorí, že, citujem ho: "Chcem zdôrazniť, že som si vedomý svojej politickej zodpovednosti a vyvodzujem z nej tieto dôsledky." To jest jeho abdikáciu. "Súčasne chcem urobiť to najlepšie aj pre našu stranu, aj pre našu krajinu."
Čiže toto je veľmi dôležité, ak o takých veciach hovoríme, aby, aby naším vodítkom, naším motívom bolo to najlepšie pre krajinu. A pán premiér Nečas alebo bývalý premiér český hovorí: "Som presvedčený, že toto je optimálne riešenie súčasnej politickej situácie. Som si vedomý, kedy je ten okamih, keď už nie je možné pokračovať ďalej. A ten okamih nastal. A znova opakujem, ja za neho preberám plnú politickú zodpovednosť." Koniec citátu.
Mne sa zdá, že u nás sa hrajú stále také hry o tom, že sa niekto chce vyviniť, niekoho obviniť, či je dobrý ten minister, alebo tamten. Musíme byť vedení tým najlepším, najlepším úžitkom pre krajinu.
Čo sa týka teraz toho riešenia. Myslím, že takej krátkej analýzy bolo dosť. Výbor sa volá, náš parlamentný výbor sa volá osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Možno tak v skratke pre tých, ktorí to nevedia, naozaj, čo sa týka formality, vedie sa to veľmi vážne. Musíme odovzdať mobilné telefóny do skrinky, je tam rušiace zariadenie, dokumenty máme len na podpis mnohé. Nemali by sme si vlastne robiť a vynášať poznámky, ktoré popisujú tie udalosti, aj kolega Martvoň citoval z tohto zákona, ktorý to upravuje.
Ja by som sa ale prizastavil pri tom, že podľa mňa v skutočnosti najlepší názov pre ten výbor by bolo "výbor pre besedy a exkurzie", lebo súčasná situácia je taká, že sme absolvovali niekoľko milých besied s pánom ministrom Glváčom, ktorý teda prišiel a bol taký milý minister, ktorý prišiel porozprávať, bol veľmi ochotný, keby to urobil deťom na nejakej škole, tak by si povedali, aký príjemný pán. A povedal nám, čo sme sa teda pýtali. Takisto nás zobrali aj na exkurziu na Vojenské spravodajstvo. Len obávam sa, že ten názov kontrola činnosti Vojenského spravodajstva je veľmi nadnesený, že to nie je kontrola činnosti Vojenského spravodajstva. A to ešte nám bolo zdôraznené, aj pán minister to tu povedal, že išiel nad rámec svojej povinnosti a že vlastne už sme postupovali podľa toho chystaného zákona, kde budú možné určité híringy, vypočutia, vraj. Reálny dopad, reálne riešenie bolo veľmi slabé, a preto viac-menej opozičným poslancom ani nezostáva nič iného, ako upozorniť na túto vec a nedovoliť, aby bola zametená pod koberec, či už takouto rozpravou, alebo upozornením v médiách. Samozrejme, v súlade s najlepším záujmom krajiny, nie prezrádzaním tajných informácií.
Otázka je, že čo do budúcnosti s tým môžme urobiť. Spolu so svojím tímom som si preštudoval nejaké návrhy toho chystaného zákona o tajných službách a takisto sme si to porovnávali so zahraničím, ako to tam funguje, a treba povedať, že táto situácia a to, že je taká zamotaná a vieme ju len veľmi ťažko riešiť, je dôsledkom toho, že v podstate nemáme reálnu kontrolu a nevieme túto situáciu rozmotať a povedať, kde je pes zakopaný.
Sú dve veci, jedna vec sú orgány činné v trestnom konaní, a to my nie sme, ale druhá vec je nejaká kontrola, či už parlamentná, alebo nejaká externá. Tomu by som sa chcel venovať. Ak by existoval kontrolný výbor s reálnymi právomocami, tak by niekto, kto by naozaj chcel riešiť reálny problém, ktorý sa ututláva, ktorý nejakým spôsobom sa nerieši vnútri podľa interných predpisov Vojenského spravodajstva, tak by nemusel s týmto podnetom prísť do SME-čka alebo do nejakej televízie, ale mohol by ho priniesť na ten výbor, ako to aj urobil, ale by sme mali reálne možnosti pýtať sa, klásť otázky, mali by sme odborné zázemie, odborných zamestnancov, ktorí by presne vedeli, na čo, kde a ako sa treba pýtať a pozerať. A potom by sme mohli naozaj dávať podnety orgánom činným v trestnom konaní.
Chcem upozorniť, že tie otázky sú vlastne dvojaké. Či už personálne, že niekto sa nejakým spôsobom previnil, alebo finančné, to znamená, že nejakým spôsobom neboli vydokladované alebo priamo boli zneužité nejaké finančné prostriedky. Aby sme si povedali, tak rádovo ide o milióny eur, čiže nejde o 5 korún. Pochopiteľne, podrobný rozpočet je utajovanou skutočnosťou napríklad Vojenského spravodajstva.
Ďalšia vec, ktorá je, že to pokušenie v tej mladej demokracii na Slovensku spôsobuje to, že medzi výkonnou mocou a tajnými službami sa stále vytváralo akési nadštandardné puto. Pričom ja som presvedčený, že treba robiť všetko pre to, aj legislatívne, ale aj operačne, aby naozaj medzi vládnou mocou a tajnými službami boli proste len malé dvierka. Požiadavka, ktorá zodpovedá potrebám výkonnej moci, a na druhej strane odpoveď, ktorá smeruje na tú požiadavku. Všetko mimo toho je zamedzené a nemôže fungovať.
Ďalej takisto, ako vidíme v Českej republike, veľmi prospieva oddelenie previazania ministra vnútra a polície. Aj vďaka tomu azda v Českej republike mohol byť taký, taký operačný zásah a nedošlo k nejakým únikom, k nejakým škodám.
Ďalšiu otázku, ktorú by som len tak načrtol v súvislosti s tým, je otázka bezpečnostnej previerky poslancov. Zastávajú, viacerí zastávajú návrh, zdá sa, že aj súčasné vedenie aj ministerstva vnútra, aj ministerstva obrany, že poslanci nepotrebujú bezpečnostnú previerku, že ju majú z pozície svojho mandátu, že sú preverení občanmi. No treba vedieť, že dôveryhodnosť, ktorú dávajú voliči poslancom, je daná nie na základe osobného, dôverného poznania, ale na základe skôr nejakého mediálneho obrazu, prípadne nejakej ideologickej alebo hodnotovej orientácie toho zoskupenia alebo tej strany. Ale ak však hovoríme o prístupe k utajovaním skutočnostiam, určite by bolo dobré porozmýšľať o tom, že tí poslanci, ktorí by mali pracovať naozaj detailne, podrobne, a teda aj veľmi reálne a účinne, tak by bolo dobré zvážiť možnosť, nejakú formu možnosti bezpečnostnej previerky pre nich.
Takisto sa dotýka toho, toho zákona pripravovaného. Malo byť zabezpečené, aby opozícia mala, mala dostatočnú možnosť tieto veci nejakým spôsobom zabezpečiť. Pretože osobitný kontrolný výbor na kontrolu Vojenského spravodajstva má predsedu opozičného, čo je dosiaľ len úzus a nie nejaký zákon, ale má väčšinu vládnej strany. Čo je na jednej strane logické a na druhej strane to spôsobilo situácie, keď, keď niektoré uznesenia neboli prijaté proste, lebo väčšina, prípadne bolo ukončené, ukončená kontrola tejto kauzy, lebo väčšina. Čo si myslím, že nie vždy musí byť osožné. Ak chceme, aby naozaj kontrolný výbor parlamentu bol len taký decentný a taký formálny, ako je tomu teraz, tak potom by bolo dobré pouvažovať nad nejakou externou nezávislou inštitúciou, ktorá by nebola závislá na vláde a na politických zmenách a ktorá by mala presne zákonom určený rámec, kde by kontrolovala tieto veci. Niečo ako také malé NKÚ, ale skutočne nezávislé, na kontrolu tajných služieb. Niektoré takéto modely fungujú aj v zahraničí.
Ja by som na záver položil už len niekoľko otázok.
Mňa zaujíma, čo robí vláda, aby sa toto v budúcnosti neopakovalo. Pretože myslím, že nikto z nás nie je nadšený tým, že sa tu naozaj povaľujú spravodajské materiály. Zaznelo to zľava, sprava, z koalície, z opozície, z vlády.
Ďalšia vec je taký apel na nás. Tuto, na tomto mieste sa tvoria zákony. Ak urobíme dobrý zákon, ak sa zhodneme, a vieme, že tie vlády sa striedajú, že raz sú pri moci jedni, raz druhí, raz zostavujú vládu jedni, raz druhí, tak aby sme zostavili kvalitný zákon, ktorý sa, ktorý zabezpečí, že sa tieto veci zneužívať, zneužívať nebudú.
Na to, aby tajné služby mohli byť kvalitné, tak musia zostať tajné. A na to, aby sme mohli pokojne spávať, aj keď budú tajné, tak keď budeme vedieť, že pre väčšinu občanov síce tajné sú, ale je tam dôveryhodná kontrola, ktorá zabezpečí to, že sa nebudeme musieť báť toho slova "tajné" a nebudeme mať pocit, že to niekto môže zneužiť proti nám, resp. na záujmy niekoho iného, než pre najlepšie záujmy Slovenskej republiky.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

17.6.2013 o 14:34 hod.

Mgr.

Richard Vašečka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video