21. schôdza

18.6.2013 - 2.7.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.6.2013 o 18:04 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 17:55

Mikuláš Huba

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:04

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán profesor, ja som rozmýšľal, že z akej strany uchopíte túto tému, a preto som aj čakal s prihlásením do rozpravy. Tým, že si naznačil historické súvislosti, možno pri, prijímanie, familiárny názov dohody Faro alebo dohovoru, myslím si, že to bolo dostatočne vyčerpávajúce na to, čoho sa tento dokument týka. Ale zároveň v závere si spomínal presné otázky, ktoré napadajú aj mňa, a to je, do akej miery dohovor sa prejaví, keďže tiež predpokladám 150, alebo teda celkovú a vysokú podporu tejto snahe, do akej miery sa prejaví v štátnom rozpočte, do akej miery sa prejaví v implementačných a realizačných plánoch, aby naozaj niekedy až neakceptovateľná miera barbarstva k nášmu kultúrnemu dedičstvu, ktoré nemusí mať celkom na svedomí vždy iba ministerstvo, ale možno exekutíva ako celok a možno iné zainteresované stránky, ktoré by mohli mať v miere ochrany a v miere absolútneho postoja a realizačných fáz dohovorov, ktoré sme aj v tejto oblasti pristúpili, sa v spoločnosti nejakým spôsobom odrazila.
Takže rovnako ako ty sa budem pýtať ministerstva naďalej, či sa prejaví v štátnom rozpočte táto snaha, aby sa vôbec kultúra a kultúrne dedičstvo dostalo z polohy Popolušky, a možno aj rešpektujúc záväzok, ktorý má strana SMER v miere kultúry, aby vyššie financovanie sa prejavilo aj v rezorte kultúry. Síce v dobe konsolid... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.6.2013 o 18:04 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:07

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, milí hostia, vážení občania, je dobré, že sa členské štáty uzhodli na tom, že treba ochraňovať kultúrne dedičstvo.
Toto je jeden z dohovorov, ktorý ja veľmi vítam, pretože v niektorých oblastiach a v niektorých štátoch sa začína vytrácať taký prirodzený vzťah k hodnotám kultúrneho dedičstva. Podobné dohovory už boli kedysi prijaté a na základe nich aj Slovenská republika prijala určité opatrenia. Bolo to napríklad po prijatí odporúčania na ochranu tradičnej ľudovej kultúry a folklóru. Následne schválila generálna rada UNESCO Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva a takisto aj Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov. Na základe toho Slovenská republika spracovala koncepciu ochrany, alebo koncepciu starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru a už tam sme si stanovili priority a kroky, ktoré by mali viesť v rámci tejto koncepcie k zlepšeniu prostredia vytváranom pre rôzne prejavy tradičnej ľudovej kultúry. Niečo sa už samozrejme podarilo, niečo sa ešte nepodarilo, pracuje sa na tom. Ale niektoré kroky alebo niektoré body, ktoré boli v tej koncepcii určené, akoby sa ne trošku pozabúdalo.
Jedná sa najmä o časť, kde sa hovorí o propagácii tradičnej ľudovej kultúry, a to je bod 6.6.4. Hovorí sa teda o mediálnej podpore a propagačnej činnosti, kde sa píše o väčšej možnosti vytvárania priestoru pre propagáciu tradičnej ľudovej kultúry v našich verejnoprávnych médiách. To znamená, že v rozhlase a v televízii. Od prijatia koncepcie už ubehlo niekoľko rokov a ja, žiaľ, stále nepociťujem vytvorenie toho väčšieho priestoru pre propagáciu a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry.
Rozhlas a televízia Slovensko, teraz oddelím to osobitne, Slovenský rozhlas vytvára priestor, pretože má v svojej programovej štruktúre pravidelné relácie, ktoré sa venujú tradičnej ľudovej kultúre, ale televízia by som povedal, že toho priestoru vytvára o trošku menej, a pritom má bohaté archívy materiálov, ktoré sa venujú tradičnej ľudovej kultúre, vlastne nášmu kultúrnemu dedičstvu, pretože je s tým úzko spojené, kultúrne dedičstvo s tradičnou ľudovou kultúrou. Stále je toho priestoru málo aj napriek tomu, že v programovej štruktúre Slovenskej televízie sú zaradené v rámci programu dva programy, ktoré sa tejto tematike venujú. Ale nie je to každý deň a je to povedzme len taká polhodinka, maximálne trištvrtehodinka. Nerátam do toho, samozrejme, reláciu Kapura, ktorá je výborná a ktorá dokonca je vysielaná aj v repríze v rámci jedného týždňa.
Ale myslím si, že tento priestor by sa dal zväčšiť a o hodne zväčšiť. A tuná vidím ten priestor na popularizáciu tradičnej ľudovej kultúry a samozrejme aj celého kultúrneho dedičstva. Pretože aj tento dohovor hovorí o tom, že "aby však kultúrne dedičstvo vo všetkých svojich podobách prežilo, musí spoločnosť vynakladať spoločné úsilie o jeho zachovanie." S týmto súhlasím. To sú slová z predkladacej správy.
Takže myslím si, že naozaj musíme sa spojiť v tomto procese a vytvárať väčší priestor, a nielen teda na priamu propagáciu, vysielaciu činnosť, ale aj na vydavateľskú činnosť, pretože materiálov, ktoré sú v archívoch je dosť, ale nedostávajú sa k tým, ktorí s tým materiálom vedia pracovať, chcú pracovať a mohli by pracovať, ale, žiaľ, ony sú, tie materiály, niekde uložené a je naozaj ťažko sa k nim dostať. A potom by aj tá propagácia bola na lepšej úrovni, pretože by sa toho materiálu prezentovalo omnoho viacej.
V ďalšej stati sa píše, že: "Osobitná pozornosť bude musieť byť venovaná otázke sprístupnenia propagácie a popularizácie kultúrneho dedičstva na viacerých úrovniach spoločnosti." S týmto úplne súhlasím. Dnes je situácia taká, že napríklad tí, ktorí sa snažia o propagáciu a prezentáciu prejavov kultúrneho dedičstva, a najmä teda z pohľadu tradičnej ľudovej kultúry, a snažia sa, teda sú to väčšinou deti, ktoré učíme už v podstate od malička, aby sa tejto téme venovali, tak bývajú často terčom posmechu. A toto je, toto je ten priestor, ktorý by sme aj na základe takto prijatého dohovoru mohli vytvárať naozaj pre mladých ľudí na to, aby hodnoty nášho kultúrneho dedičstva sa nestávali terčom výsmechu, posmechu, pretože tí ľudia, ktorí sa snažia o propagáciu a prezentáciu prejavov, tak robia niečo so záujmom, niečo vo svojich začiatkoch a možno by aj mali tú tendenciu v tom pokračovať, ale niekto ich v týchto ich ranných činnostiach, dá sa povedať, utopí.
Takže ďakujem pekne, že prichádza aj takýto dohovor. A ja ho určite podporím a dúfam, že viacero takýchto členských krajín sa pridá k tomuto dohovoru. A skutočne, tak ako povedali aj kolegovia, budeme aj zo strany, či už tejto alebo ďalších vlád, ktoré prídu, adekvátne venovať priestor a hlavne finančné zabezpečenie tomu, aby prejavy kultúrneho dedičstva mohli byť prezentované, propagované, aby jej bol venovaný skutočný priestor na to, aby sme ukázali, že máme byť naozaj na čo hrdí.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.6.2013 o 18:07 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:14

Marek Maďarič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Myslím si, že veľké množstvo ľudí, keby si ten dohovor prečítali, tak by tak prvoplánovo povedali, keď to Národná rada schváli, keď to bude ratifikované, čo sa zmení, je to nejakých deväť strán, možno viac-menej nejakých fráz.
Už to, že v rozprave vystúpili dvaja poslanci, však svedčí o niečom inom. Ja som už v tejto Národnej rade v minulom období predkladal aj iný dohovor, ktorý sa týkal diverzity kultúrnej. A som veľmi rád, že sú ľudia, ktorí si nielen uvedomujú hodnotu kultúrneho dedičstva, ale aj hodnotu toho, keď sa isté veci pomenujú, keď sa položia na papier, pretože ani takáto deklarácia, alebo, resp. dohovor nevisí vo vzduchoprázdne. On už je reakciou na určité pohyby, na určité chápanie vecí, kedy spoločenstvo a spoločenstvá si uvedomujú hodnotu kultúrneho dedičstva a robia pre to niečo, a má svojím spôsobom tie veci presnejšie definovať, vyzývať, povzbudzovať a vytvárať priestor na spoluprácu v tomto prípade pri uvedomovaní si hodnoty kultúrneho dedičstva.
A podobné je to aj u nás. Myslím si, že dnes už sa nemusíme úplne bičovať, že si neuvedomujeme hodnotu kultúrneho dedičstva, dokonca ani, hoci nie sme určite na špici toho pelotónu pri ochrane kultúrneho dedičstva, ale za minimálne tie posledné dve dekády sa strašne veľa urobilo aj zo strany štátu, aj zo strany individuálnych aktivít, rôznych združení, ktoré obnovujú kultúrne dedičstvo hmotné, venujú sa v posledných rokoch aj otázke nehmotného kultúrneho dedičstva. A v tomto zmysle teda by aj určité napĺňanie a to, že budeme, keď to ratifikujeme, aj monitorovaní a budeme vyzývaní k spolupráci, tak len ďalej budeme tento proces podporovať.
Čiže chcem len naozaj poďakovať tým, ktorí si to všimli, ktorí vystúpili, a myslím si, že sme svojím spôsobom na dobrej ceste. Nebuďme úplní pesimisti. My sa teraz usilujeme napríklad v rámci vyjednávania partnerskej dohody s Európskou komisiu v tom novom programovacom období vyjednať samostatnú prioritnú os na obnovu kultúrneho dedičstva. Myslím si, že zatiaľ, nechcem teda to zakríknuť, ale budeme, budeme úspešní, a bude to ďalší významný impulz, finančný impulz pre obnovu toho hmotného kultúrneho dedičstva.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

20.6.2013 o 18:14 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:18

Ľubomír Jahnátek

Vystúpenie v rozprave 18:18

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani podpredsedníčka. Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 588 zo 17. mája 2013 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, Výboru Národnej rady pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, pričom za gestorský výbor určila tento výbor. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov a ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko.
Všetky výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, s ním súhlasili a odporučili ho s pripomienkami schváliť. Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy s odporúčaním gestorského výboru tak, ako sú uvedené v časti IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch spoločnej správy takto: o bodoch č. 1, 3 až 8 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť, o bode č. 2 spoločnej správy s návrhom neschváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu odporúča Národnej rade Slovenskej republiky schváliť predmetný návrh zákona, tlač 477, s pripomienkami.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 453/2007 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka v znení neskorších predpisov, vo výbore, vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 154 z 18. júla 2013. V citovanom uznesení výboru poverili ma ako spoločného spravodajcu predložiť Národnej rade spoločnú správu výborov a splnomocnili ma predložiť návrhy podľa § 81 ods. 2, 83 ods. 4 a 84 ods. 2 a 86 zákona o rokovacom poriadku.
Pani podpredsedníčka, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.6.2013 o 18:18 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:21

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka, pán minister, pani spravodajkyňa, kolegyne a kolegovia. Nechcem byť dlhý, lebo, myslím, som si povedal svoje už v prvom čítaní, ktoré tu bolo. Takže iba skonštatujem, že na výbore, ako tu pani spravodajkyňa tlmočila, boli prijaté určité pozmeňujúce návrhy.
A ja by som sa chcel opýtať na tú definíciu, ktorá je v § 2 ods. písm. d), kde sme zmenili, je to bod druhý vo vládnom návrhu, kde sme zmenili tú "členená podľa prirodzených hraníc", dali sme "členená podľa vnútorných hraníc". Tiež mi to trošku kľalo oči, lebo tie prirodzené hranice sú predsa len definované iba pri určitých pozemkoch, čo sa týka vlastníckej hranice, nie pri všetkých. A tá vnútorná hranica, dúfam, že je to legislatívne správna ako terminológia, lebo prakticky hovoríme o, vymedzenie pojmov pod písm. d), že "dielom pôdneho bloku je súvislá plocha usporiadanej poľnohospodárskej pôdy príslušného druhu pozemku". To znamená, že už aj ten druh pozemku prakticky hovorí o nejakej hranici, ktorá samozrejme nemusí byť vlastnícka, a my tam vlastne dávame "členená podľa vnútorných hraníc v pôdnom bloku". Takže tá prirodzená hranica tam nemala čo robiť, a dúfam, že to legislatívne tá vnútorná hranica vystihne ten moment, ktorý chcel predkladateľ uložiť do tohto ustanovenia.
Chcel by som sa iba jedno opýtať ešte pána ministra, a síce ten poradenský systém v poľnohospodárstve. Ako funguje, aké práva a povinnosti vyplývajú  jednotlivým agropodnikateľom. Čiže ten poradenský systém sa musí využívať, keď sa nevyužije, nedostane dotácie, kto to hradí, aký je to spôsob? Lebo nemám s tým skúsenosti, takže, možnože ani kolegovia v pléne s tým nemajú. Poradenský systém, ktorý prakticky je definovaný v § 16 písm. e), teda 16 e, že akým spôsobom bude, by som povedal, pomáhať tým našim agropodnikateľom, či to bude povinné, dobrovoľné a na akej finančnej báze.
Ďakujem pekne, z mojej strany toľko. A myslím si, že tento vládny návrh uľahčuje hlavne kontrolu pri tých rôznych krížových plneniach a ďalších. Dúfam, ako som povedal aj v prvom čítaní, že všetci, ktorí budú v odvolacom konaní rozhodovať pri nejakých sporoch, sa budú riadiť podľa toho, ako je to v dôvodovej správe, ktorá je tam daná. Myslím, že je dosť podrobne rozpísaná, ešte viacej ako v tom paragrafovom znení. A keď podľa toho pôjdu, tak ja budem spokojný.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

20.6.2013 o 18:21 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:24

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, keby si si bol prečítal pozorne spoločnú správu, tak by si bol zistil, že bod 1, teda za prvé, k článku k, k druhému bodu, tento bod sme navrhli vypustiť. Čiže sme ho aj vypustili, čiže žiadne hranice sa tam neuvádzajú. A návrh gestorsk..., návrh ústavnoprávneho výboru sme odporučili neschváliť. Takže len toľko, tam sa už tie hranice, ktorých sa tu domáhaš, sú vypustené.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.6.2013 o 18:24 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:25

Dušan Čaplovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobrý podvečer, vážená pani predsedajúca, pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené dámy, vážení páni, poslankyne a poslanci, dovoľte, aby som vám predložil návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 524/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády Slovenskej republiky v znení zákona č. 287/2012 Z. z. Uvedený návrh zákona som predniesol v prvom čítaní. Tento návrh zákona prešiel aj cez jednotlivé výbory, najmä cez gesčný výbor.
V podstate ide o to, aby sme mali viaczdrojové financovanie a v niektorých oblastiach, kde nie je možné prispieť v rámci našich programových cieľov, v rámci rezortu školstva, je treba využívať ďalší kanál. A týmto kanálom, najmä na podporu detského a mládežníckeho športu, by mal byť Úrad vlády.
Toľkoto sú moje slová na úvod a pevne verím, vážené panie poslankyne, vážení poslanci, že tento návrh zákona podporíte.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

20.6.2013 o 18:25 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:27

Pavol Goga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka. Pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som podal spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 524/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu vlády Slovenskej republiky v znení zákona č. 287/2012 Z. z., vo výboroch v druhom čítaní.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport ako gestorský výbor podáva Národnej rade Slovenskej republiky podľa § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona.
Národná rada Slovenskej republiky svojím uznesením z 15. mája 2013 č. 565 sa uzniesla prerokovať vládny návrh zákona v druhom čítaní a prideliť ho týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, mládež a šport. A ako gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, mládež a šport a určila lehoty na jeho prerokovanie. Výbory prerokovali vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky a iné výbory o návrhu zákona nerokovali. Gestorský výbor konštatuje, že do začatia rokovania o návrhu zákona nedostal žiadne stanoviská od poslancov podané podľa § 75 ods. 2 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
K vládnemu návrhu zákona zaujali výbory Národnej rady Slovenskej republiky tieto stanoviská: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet v uznesení č. 178 z 13. júna 2013, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky v uznesení č. 237 z 11. júna 2013 a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, mládež a šport v uznesení č. 77 z 13. júna 2013 zhodne odporúčajú návrh zákona schváliť so zmenou uvedenou v časti IV spoločnej správy.
Z uznesení výborov uvedených v III. časti tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať o tomto návrhu s odporúčaním návrh schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť. Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona vo výboroch v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, mládež a šport, ako gestorský výbor, z 18. júna 2013 č. 81.
Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky informoval o výsledku rokovania výborov, o stanovisku a návrhu gestorského výboru a zároveň ma poveril predložiť návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pani podpredsedníčka, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

20.6.2013 o 18:27 hod.

PaedDr.

Pavol Goga

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video