27. schôdza

26.11.2013 - 18.12.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

26.11.2013 o 13:48 hod.

Ing.

Vladislav Petráš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13:25

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Pán predseda, aby bolo jasné, že odhlasovali ste, že správa o Gorile nebude prejednaná po rozpočte. To ste odhlasovali. Čiže dávam návrh, aby ste uviedli na známosť plénu, že kedy bude, keď nie po rozpočte. V prípade, že tak neučiníte, tak vám oznamujem, že ja ju prednesiem pred rozpočtom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

26.11.2013 o 13:25 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 13:29

Peter Kažimír
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Prajem všetkým príjemný dobrý deň. Vážený pán predseda parlamentu, vážené poslankyne, vážení poslanci, predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky vládny návrh na skrátené legislatívne konanie o návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré iné zákony. Cieľom návrhu zákona č. 120/1993 Z. z. je s ohľadom na súčasnú ekonomickú situáciu a stav verejných financií Slovenskej republiky neuplatniť v roku 2014 zvýšenie platu podľa § 2 zákona Národnej rady, tohto zákona, ale ponechať platy ústavných činiteľov, sudcov, prokurátorov, verejného ochrancu práv, štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu na úrovni roku 2013.
Predmetný návrh zákona predpokladá úsporu výdavkov štátneho rozpočtu v sume 8,2 mil. eur. Predmetný návrh zákona reaguje na vládou schválený návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016, v ktorom je už zohľadnený aj pozitívny vplyv návrhu tohto zákona. Neschválením navrhovanej úpravy by došlo k narušeniu stanoveného fiškálneho rámca, čím by bolo ohrozené splnenie deklarovaného cieľa v oblasti verejných financií.
V nadväznosti na uvedené odporúčam Národnej rade Slovenskej republiky, aby vyjadrila súhlas na skrátené legislatívne konanie k vládnemu návrhu predmetného zákona.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

26.11.2013 o 13:29 hod.

Ing.

Peter Kažimír

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 13:31

Vladislav Petráš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil ako spravodajca výboru pre financie a rozpočet k návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony, tlač 780.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 749 zo dňa 8. novembra 2013 pridelil nášmu výboru uvedený návrh prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní ihneď. Výbor rokoval o tomto návrhu dňa 12. novembra 2013 a prijal k nemu uznesenie č. 264. Výbor súhlasí s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie a zároveň odporúča Národnej rade prerokovať návrh vlády na skrátené legislatívne konanie ihneď.
Ďakujem, pani predsedajúca, skončil som a otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.11.2013 o 13:31 hod.

Ing.

Vladislav Petráš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 13:33

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani predsedajúca, milé kolegyne, vážení kolegovia, ja budem pomerne stručný, pretože to, že takýto návrh zákona do parlamentu musel prísť a, žiaľ, v skrátenom konaní, je zodpovednosť vlády, ktorá nezareagovala včas a nepredložila ho v riadnom legislatívnom konaní, čím vlastne spôsobila sama časovú tieseň. My sme podali tento návrh novely zákona pred šiestimi týždňami do parlamentu, vtedy pán minister financií povedal novinárom 17. októbra, že návrh na zmrazenie platov je zapracovaný v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2014 a že to je tam riešené a to sa v parlamente vyrieši.
Problém je ten, že v zákone o štátnom rozpočte podľa rokovacieho poriadku nie je možné dávať žiadne ďalšie novely zákonov ako články 2 alebo 3. To znamená, bolo zrejmé, že tento návrh musel byť podaný osobitne, a preto sme ho aj podali. Ja som si myslel, že pán minister financií po problémoch, ktoré sem-tam mal aj s grafmi, bude viacej premýšľať v budúcnosti o tom, čo povie, že sa naozaj bude riadiť tým slovenským, dvakrát meraj a raz rež. Predseda parlamentu ten návrh novely zákona predložil pred šiestimi týždňami, tak vtedy pán minister povedal, citujem: "Je to príklad, ako neuveriteľná snaha zaujať za každú cenu pomúti rozum, odporúčam Lipšicovi, aby sa vyhol trápnostiam."
Pán minister, vy ste sa nevyhli trápnosti, lebo ste nevedeli ani to, že podľa rokovacieho poriadku nemôžte dávať ďalšie zákony do štátneho rozpočtu a že musí tento návrh zákona byť podaný len osobitným zákonom, ktorý vláda podala niekoľko týždňov po nás, v princípe taký istý, aký tu už poslanecký je. Toľko len na margo vašich vyjadrení, pán minister, a verím, že nabudúce si dáte pozor na to, čo hovoríte, a skonzultujete to aj s odborníkmi.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.11.2013 o 13:33 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 13:35

Alojz Hlina

Vystúpenie v rozprave 13:41

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja len krátko v reakcii na Alojza. My sme teda prišli aspoň symbolicky ťa podporiť. Dúfam, že si to pamätáš. A čo sa týka tohto skráteného konania, ja k nemu môžem povedať len jedno, každý rok hovorím to isté. Zmrazovanie platov, tak ako sa vyvinulo od roku 2009, už je, už je trápnym divadlom. Ja si, ja neverím tomu, že vôbec niekedy pri tak otvorených nožniciach, ktoré je, kde na jednej strane je to, čo zákon hovorí, že by verejní činitelia mali dostávať, a na druhej to, čo reálne dostávajú, by sa vôbec našla vláda, ktorá by preskočila z jednej strany na druhú. Tie nožnice sa budú otvárať stále viacej. Ten zákon platí dva roky a podľa mňa je výrazom totálneho diletantizmu súčasnej vlády, že nedokázala na novembrovej alebo októbrovej schôdzi prísť s prvým čítaním, keď predsa sme od začiatku vedeli, ako to ten zákon bude vyzerať. Pán minister, takže naozaj nevidím dôvod, prečo sa to hrotí, prečo sa ide do skráteného legislatívneho konania. Keď napríklad na minulej schôdzi, keby sme neboli odišli o tretej, ale boli by sme odišli o piatej, tak sme kľudne mohli stihnúť prvé čítanie. Vôbec nič by sa nebolo stalo. A keď sa to malo spraviť tak, aby to nebolo s príliš veľkou pozornosťou médií, tak sa, tak ste mohli ako SMER to zaradiť. Pán predseda tú právomoc má zaradiť nový bod. Mohlo sa to zaradiť na konci schôdze, prerokovať, nič by sa nebolo stalo. Takže k samotnému návrhu zmrazenia platov budem hovoriť až pri tom, keď budeme rokovať o tomto zákone. Ale pri rokovaní o skrátenom konaní musím povedať, že áno, 8 miliónov je dosť, ale ak by sme sa mali, ak by sme sa mali v časovej tiesni a takto importantne zaoberať každým jedným zákonom, ktorý stojí Slovenskú republiku 8 miliónov, tak to by sme tu museli sedieť v takomto istom režime takmer pri každom zákone, ktorý zo strany vlády do parlamentu prichádza.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.11.2013 o 13:41 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:43

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ja som tiež nepostrehol, že by boli splnené podmienky na to, aby sme rokovali v skrátenom konaní, ale k tomu som ani nechcel. Ale pán poslanec hovoril niečo v takom zmysle, že si nevie predstaviť, že teraz bude tu normálny stav, že nebudeme robiť toto, čo robíme, napríklad, že sa nebudú zmrazovať platy ústavných činiteľov. Ja si viem takú situáciu predstaviť, ak tu skončí prax v parlamente, tá prax, ktorú praktizuje strana SMER, že oni sú zberači platených mandátov. To znamená, že oni nie sú len poslanci Národnej rady, oni sú primátori, starostovia, župani, oni sú riaditelia štátnych nemocníc, oni sú generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne. No proste, kým budú mať viacero príjmov z verejných zdrojov, tak budú poslušne hlasovať možno aj na znižovanie platov ústavných činiteľov. Ale ak táto prax skončí, že ak je poslanec Národnej rady, od platu ktorého sa odvíja plat ministra, predsedu vlády, tak v takom prípade jednoducho budeme konzistentní a nedovolíme to, že minister financií v tejto sále má oveľa nižší príjem ako veľa neznámych poslancov za stranu SMER, ktorí tu raz nepreriekli. Jednoducho to je nonsens!
Zákon z roku ´93 o platových pomeroch ústavných činiteľov stanovil, že minister má plat jedenapolnásobok platu poslanca, predseda vlády dvojnásobok, myslím, prezident trojnásobok. Ale to už dávno neplatí, lebo tu sú poslanci, ktorí oveľa väčší príjem majú z verejných zdrojov. To je nonsens! To si neviem predstaviť, či to v inej krajine takto tolerujú občania, voliči, že niekto takto vyciciava štátny rozpočet, ale aj rozpočty obcí, miest.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.11.2013 o 13:43 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13:45

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Na kolegu pána Poliačika. Áno, samozrejme, len som sa chcel venovať v inom mojom príspevku tomu, ale tak keď ma vyzval, tak treba po pravde a naozaj aj rád dokonca som, že môžem povedať, že sú poslanci, ktorí, ktorí podporili to, aby sa o tejto téme rozprávalo. Ja myslím, že ešte bude na to reč, aby sme hovorili konkrétne ktorí, ale, samozrejme, ďakujem, ďakujem všetkým, ktorí tak urobili. A čo treba ešte povedať, treba povedať aj, aj k tomu, čo zase myslím, že v tom ďalšom bode bude k tomu časový priestor a bolo to tu čiastočne naznačené. To už neni na úrovni zberačov funkcií, to sú Robocopi, to je taká, myslím, že to bola nejaká taká, to bol taký film, že čo všetko dokážu. To sú fakt, niektorí sú medzi nami a otázka stojí, či sa máme od nich učiť, alebo či máme na to upozorňovať, že to hádam ani ľudia nemôžu byť, keď toľko toho zvládajú.
Vďaka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.11.2013 o 13:45 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

13:47

Peter Kažimír
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Takže teraz už v prvom čítaní predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré ďalšie zákony. Cieľom tohto návrhu zákona je s ohľadom na súčasnú ekonomickú situáciu a stav verejných financií neuplatniť v roku 2014 zvýšenie platu podľa § 2 tohto zákona, a to znamená ponechať platy ústavných činiteľov, sudcov, prokurátorov, verejného ochrancu práv, štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu na úrovni roku 2013. Toľko na úvod.
Ďakujem.
Skryt prepis

26.11.2013 o 13:47 hod.

Ing.

Peter Kažimír

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

13:48

Vladislav Petráš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

40.
Vážený pán predseda, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som v zmysle zákona Národnej rady č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky vystúpil k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony (tlač 781), ako spravodajca výboru pre financie a rozpočet.
Predmetný návrh zákona bol doručený poslancom Národnej rady Slovenskej republiky s tým, že vláda požiadala prerokovať tento vládny návrh prostredníctvom skráteného legislatívneho konania. Predseda Národnej rady posúdil uvedený návrh podľa § 70 ods. 1 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku a podľa legislatívnych pravidiel ho zaradil na rokovanie 27. schôdze Národnej rady.
Ako spravodajca Národnej rady Slovenskej republiky k tomuto prvému čítaniu si osvojujem stanovisko, že predmetný návrh spĺňa po formálnoprávnej stránke všetky náležitosti návrhu zákona uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Z hľadiska vecného zastávam stanovisko, že predložený návrh zákona rieši problematiku, ktorú je potrebné upraviť spôsobom, ako navrhuje predmetný návrh zákona.
Po rozprave odporučím, aby: po prvé, podľa § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku Národná rada Slovenskej republiky uvedený návrh zákona prerokovala v druhom čítaní. Po druhé, v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 750 z 8. novembra 2013 a podľa § 71 o rokovacom poriadku návrh zákona prerokovali tieto výbory: výbor pre financie a rozpočet a ústavnoprávny výbor.
Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali ihneď.
Pán predseda, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.

Skryt prepis

26.11.2013 o 13:48 hod.

Ing.

Vladislav Petráš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video