2. schôdza

2.5.2012 - 16.5.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:44 hod.

PhDr. CSc.

František Šebej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:42

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Šebej, nebudem hovoriť možno k vašemu názoru a kritizovať ho alebo chváliť, naozaj zarazilo ma tam alebo zarazil ma ten postoj k referendu. Od vás ako múdreho muža, ako tu zaznelo, toť, od kolegu Hlinu, by som očakával, že budete stáť vždy na strane demokracie a budete si vážiť ústavu. Možno si ju ale dostatočne nevážite, keď dehonestujete nástroj demokracie a priamej demokracie - referendum. Ústava hovorí, že občania si svoje právo uplatňujú buď priamo, alebo prostredníctvom voleného zástupcu. Tí občania, ktorí vás zvolili ako svojho zvoleného zástupcu, od vás očakávajú, že budete chrániť a nie dehonestovať ich právo priamo spravovať si svoje veci, to znamená inštitút referenda. To, čo ste predvádzali a hovorili a dehonestovali referendum, naozaj nebolo hodné ani vás ani žiadneho iného poslanca.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:42 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:44

František Šebej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Kolegovia, potrebujem uviesť na správnu vec, na správnu mieru dve veci.
Po prvé Richardovi Sulíkovi chcem pripomenúť, že už v čase, keď prišiel s referendovými otázkami, som sa vyjadril vo videorozhovore na stránke Týždňa, čo si o tom myslím. To nie je môj nový názor, ja som to už povedal vtedy. Jednoducho, proste som všetky tie referendové otázky považoval za marketingový produkt, ktorý bol adresovaný proste, jednoducho bol to populizmus. Ale chcem uviesť na správnu mieru miesto referenda v ústavnom systéme.
Dámy a páni, keď sa začítate do ústavného práva a do politologických spisov, by som povedal, takých vzdelanejších, tak zistíte, že v reprezentatívnej demokracii, v parlamentnej demokracii, v zastupiteľskej demokracii je referendum vlastne cudzí prvok. Veľká väčšina parlamentných demokracií, starých demokracií žiadne referendum vo svojom ústavnom systéme nemá a nie sú preto menej demokraciami.
To, že ja si myslím, že tento spôsob používania referenda nie je namieste, že je nepoctivý, neznamená, že si nevážim ľudí a ich názor. Ja si ich vážim, ale dovoľujem si v niektorých prípadoch hlboko nesúhlasiť aj s väčšinou.
Ja vás skutočne nabádam na to, že keď už inštitút referenda v ústave máme, tak ho používajme len na veľmi málo, niekoľko veľmi významných vecí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:44 hod.

PhDr. CSc.

František Šebej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 14:46

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Až dovolíš, Fero, by som k tomu referendu ešte povedal pár slov.
Ja nechcem spochybňovať, že si sa vyjadril, nevedel som skrátka o tom. Marketingový produkt - bol to populizmus, takto si nazval našu aktivitu spred troch rokov, kde sme zozbierali 400-tisíc podpisov a kde prišlo následne milión ľudí, takmer tesne pod milión, voliť. Mali sme tam šesť otázok a ten zmysel toho referenda, on nespočíval len v tom, že priamo v referende sa ľudia rozhodnú niečo, pre niečo alebo proti niečomu, ale aj v tom, že sa podarí otvoriť spoločenskú diskusiu, verejnú, odbornú, a že sa potom následne parlamentnou cestou podarí docieliť nejaký stav.
Pozrime sa na tie otázky, ktoré sme mali v tých referendových, v tom našom referende, a možno potom ešte raz sa môžme baviť o tom, či to bol naozaj taký marketingový produkt a populizmus. Mimochodom teda, ja sa za to nehanbím - konať niečo populistické v zmysle, že zastupujem veľkú časť ľudí.
Prvá otázka: zrušenie koncesionárskych poplatkov. Toto sa nakoniec podarilo a k 1. januáru 2013 budú zrušené, aj keď to schválil až tento parlament, ale milión ľudí v referende, ktorí povedali, že neželáme si, aby existovala daň na hlavu, ktorá je vrcholne nespravodlivá, tak to zavážilo a malo svoju váhu.
Zmeny v tlačovom zákone, to bola druhá referendová otázka. To sme takisto zrealizovali.
Tretia otázka: priestupková imunita. Dodnes by priestupková imunita nebola zrušená, keby ctení páni poslanci nevedeli, že milión ľudí si želá, teda si neželá, aby poslanci boli nadľudia, ktorí môžu jazdiť, ako sa im zachce, a stačí im zamávať poslaneckým preukazom.
A takisto tie vládne autá do 40-tisíc eur. No minimálne ja som teda išiel príkladom, nemyslím si, že je to divadlo. Nemyslím si, že každý, kto si hovorí politik, teraz musí mať najdrahšie auto široko-ďaleko.
A ostali dve otázky: zníženie počtu poslancov, voľby cez internet.
Rád by som teda pripomenul, že tento marketingový produkt a populizmus, ako si to nazval ty vtedy už a možno ako si to dnes aj veľa ľudí, veľa poslancov myslí, tak pre nás zo SaS je to beh na dlhú trať a možno, že už teraz viacerí z vás vidia, že pekne, dlhodobo a poctivo si škrtáme jeden bod za druhým, tak ako sme to pred tromi rokmi v tom referende navrhli.
Teraz všeobecne k tomu, či to je dobrý, alebo zlý nástroj a či by to malo existovať v zastupiteľskej demokracii. Švajčiarsko je krajina, o ktorej si myslím, že nikto nebude pochybovať, že je lepšie spravovaná ako my a má zastupiteľskú demokraciu, napriek tomu nástroj referenda používa dosť často. Oveľa nebezpečnejší príklad, ako sa referendu vyhnúť, je Grécko. Minulý rok v novembri si vtedajší grécky premiér Papandreou George zmyslel, že on ide robiť referendum, že on sa ide spýtať ľudí. Preto, lebo začal šípiť, že tie drastické, doslova drastické, ale hlavne na hlavu postavené úsporné opatrenia, teda tzv. úsporné opatrenia, lebo nakoniec to s úsporami veľa nemá, a tu si myslím, že viem, o čom ako ekonóm hovorím, že ide sa predsa len spýtať ľudí, či to naozaj chcú, takto nechať si zrichtovať krajinu, ako to momentálne robí trojka, aj s našimi peniazmi mimochodom, no tak si zmyslel, že idem sa spýtať ľudí a vyhlásim referendum. Do troch dní nebol premiérom.
Toto, si myslím, je stav, ktorý, a teda dúfam, aj ty označíš ako nedobrý.
Ani nie polroka neskôr sa presne táto arogancia moci, že my sa nebudeme pýtať ľudí, lebo oni sú moc blbí na to, aby to vedeli posúdiť, povedal som to teraz trochu po slovensky, a rozhodneme za nich, lebo my vždy vieme lepšie, ako za nich rozhodneme. No tak o polroka neskôr sa to vrátilo. V gréckom parlamente sú nacisti, komunisti a iní radikáli. 40 % gréckych voličov odmietlo voliť strany, ktoré si myslia, že sú múdrejší ako ich voliči, a ktorí pre istotu im nedajú rozhodnúť ani len takú zásadnú otázku, čím chcete platiť? A teraz sa im to vrátilo a predpokladám všetci spoločne sa desíme výsledku najbližších parlamentných volieb v Grécku, ktoré budú, predpokladám, 17. júna. I keď ja teda sa desím hlavne z toho, čo nás to bude stáť, keď práve tu prítomní poslanci jak ovečky budú hlasovať za miliardy, ktoré zo Slovenska odídu!
Tu by boli ľudia v referende stokrát múdrejší a stokrát odvážnejší povedať nie. Nedopustíme, nemáme diaľnicu do Košíc postavenú, nedopustíme, aby miliardy z tejto krajiny odchádzali! A čo spravia ich volení zástupcovia, ktorí sú teda múdrejší? Pekne sklopia uši a budú hlasovať za akúkoľvek hlúposť. (Potlesk. Pokrik v sále.)
Ďakujem pekne.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, ale druhýkrát k veci a nie k eurovalu. Nevadí.

Sulík, Richard, poslanec NR SR
Bolo k referendu.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Nehovorili ste k veci, takže...

Sulík, Richard, poslanec NR SR
Hovoril som hlavne veci, ktoré sa ti asi nepáčili. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

16.5.2012 o 14:46 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:52

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Rišo, tiež ma veľmi mrzí, ak ktorýkoľvek politik si dovolí akúkoľvek otázku v akomkoľvek referende vyhlásiť za populizmus. Myslím si, že vzhľadom na to, čo ústava hovorí, že teda dáva možnosť ľuďom si referendum zorganizovať, a keď zozbierajú podpisy a splnia vlastne takto de facto zákonné podmienky, my by sme mali tichučko držať hubu a krok ako politici a vyzývať ľudí, aby sa referenda zúčastnili. A toto by som bol veľmi rád, ak by sme možno v duchu novej politickej kultúry si dali takého bobríka v ústretovosti voči referendu, že aby sme spoločne si dali záväzok, vlastne dnes sa nezbierajú žiadne podpisy pod žiadne referendum, ale keď niekto najbližšie alebo občania, 350-tisíc ľudí si zozbiera nejaké podpisy pod nejaké referendum, aby sme nevyzývali ľudí, aby sa toho referenda nezúčastnili, aby sme ľudí práve nabádali, aby uplatnili tento prvok vlastne priamej demokracie a aby sme vlastne v nich neubíjali tú, by som povedal, občiansku nejakú angažovanosť alebo občiansku zodpovednosť.
Bol by som veľmi rád, ak by najbližšie referendá už teda neboli sprevádzané antikampaňou politických strán a politických kalkulácií proti referendu, a tým pádom proti vôli ľudí, ktorí splnili zákonnú podmienku a zozbierali podpisy.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:52 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:54

František Šebej
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Richard, len dve poznámky. Jedna sa týka referenda opakovane.
V Kalifornii usporiadali referendum kedysi teda o tom, že či si majú zrušiť dane. Aj si ich zrušili. Potom zrušili inštitút referenda. Nemám pochybnosti o tom, že aj u nás by to tak dopadlo.
Druhý príklad, keby sme teraz usporiadali, najmä po nejakej škaredej vražde, referendum na Slovensku o tom, že či znovu zaviesť trest smrti, nemám pochybnosti o tom, že by sa nazbierala pohodlná väčšina. Neviem, či by to bol okamih, keď by malo Slovensko rešpektovať vôľu svojho vlastného ľudu. Myslím, že nie.
Ja si myslím, a dokončím tú vetu, že referendum, keď už ho máme v ústavnom systéme, by sa malo používať vo výnimočných prípadoch, napríklad vtedy, že či sa chceme spájať, alebo nespájať s iným štátom do nejakého štátneho celku. Referendum o vstupe do Európskej únie bol taký prípad, ale vtedy a len vtedy.
Ja si jednoducho myslím, že banálne veci, ako cena áut alebo počet poslancov, alebo ja neviem koncesionárske poplatky, jednoducho nie je na všeľudové hlasovanie. To jednoducho nie je dobrý nástroj, pretože do toho vstupuje strašne veľa subjektívnych názorov a podobne.
A chcem pripomenúť, keď ste spomenuli imunitu, že patrím medzi ľudí, ktorí predkladali zrušenie imunity do parlamentu v čase, keď ešte SaS existovala iba ako hriešna myšlienka, možno ani vtedy nie. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:54 hod.

PhDr. CSc.

František Šebej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:56

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. A ja že prečo sa pán poslanec Sulík tak rozbehol v tom prejave a potom vidím, že mal pekné auditórium na balkóne, tak asi kvôli tomu. Ja chcem len povedať, že... (Reakcia z pléna.) Však už ste skončili, tak není koho, tak... (Reakcie z pléna.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci! Pán poslanec, máte faktickú poznámku, tak diskutujte.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Áno, ja chcem len povedať, že hrôza, ktorá ma premkla, že dôjde k absurdnému spojeniu SaS a SMER, sa nekoná. Pán Madej ma osobne ubezpečil, že nezahlasujú. Nie? Tak ste povedali. (Povedané so smiechom a smiech v sále.) Som rád a pokojne odídem domov. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:56 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:57

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Hlina, niektoré veci je lepšie urobiť skôr ako neskôr.
No, ja by som chcel reagovať na pána Šebeja. Po prvé, Fero, a hovorím to úplne úprimne, oceňujem, ako si stojíš a obhajuješ tvoj názor. Možno, teda čo sa týka referenda, aj minoritný a dve veci by som ešte chcel povedať.
Po prvé ja nespochybňujem, že už niekto pred nami sa snažil znížiť, sa snažil zrušiť priestupkovú imunitu, ale som na 100 % presvedčený, že keby my nedôjdeme s referendom a s jedným miliónom ľudí za nami, tak by tá priestupková imunita napriek tvoje skoršej aktivite nebola zrušená dodnes.
Posledná poznámka v tomu referendu, tak teraz vlastne chápem to tak, že pri niektorých veciach si myslíš, že teda ľudia sú moc hlúpi na to, aby rozhodli, a o iných veciach si myslíš, že sú to moc veľké prkotiny, aby o nich rozhodovali. Ale ja ti garantujem, čo sa týka trvalého eurovalu, tak ľudia by zaručene rozhodli lepšie, ako rozhodne tento parlament.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 14:57 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:58

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ja som pôvodne nechcel vystúpiť, ale pár postrehov by som len predsa dodal vzhľadom aj k tej diskusii, ktorá tu bola, aj k tomu, čo odznelo v médiách. Nebudem sa venovať už dôvodom, k tým ekonomickým aspektom alebo nejakým ďalším pozitívnym veciam. Myslím si, že Richard Sulík aj v tom úvodnom príhovore, aj teraz ich pomerne dosť popísal, skorej tých pár výčitiek by som, k tým pár výčitkám by som zaujal stanovisko.
Tá téma, že treba chodiť nejak, či už kolenačky, alebo nie kolenačky, za svojimi kolegami, či už z opozície, alebo z koalície, a hľadať nejakú podporu dopredu k nejakým zákonom, nesúhlasím s tým. Myslím si, že toto je treba robiť len pri nejakých návrhoch zákonov, ktoré sú vysoko odborné. Samozrejme, že keď niekto navrhuje nejaký zákon z hľadiska povedzme daňovej alebo odvodovej reformy, alebo nejaké takéto záležitosti, tak to má svoju logiku. Nevidím dôvod pri takýchto jednoznačných otázkach typu áno alebo nie dopredu naháňať nejakú dohodu a tvrdím, že zníženie počtu poslancov zo 150 na 100 je tento prípad. Buď to som za zníženie, alebo nie som, bodka, iné neexistuje.
Trvám na tom, že je to správne rozhodnutie, je to správny návrh zákona aj v prípade, že by zostal jeden volebný obvod. Nijak to s tým nesúvisí. Nielen v minulom volebnom období, už som to hovoril vo faktickej poznámke, ale aj v pomerne dlhšom predošlom období, ja to sledujem naozaj, možno nie polovica poslancov nevedela, kde je sever, tak jak som to povedal, ale cirka jedna tretina poslancov vykazuje absolútne nečinnosť. Okrem slovka sľubujeme nepovedia nič.
Ja som bol proti stiahnutiu trestnoprávnej imunity, keď sme sa o tom rozprávali na klube, pretože si myslím, že o tom sa už tiež narozprávalo pomerne dosť a vždy sa to nejakým spôsobom stopilo, ale vzhľadom k tomu, že prišla tam požiadavka, aby sme preukázali dobrú vôľu, aby sme dali možnosť schváliť to, a ja pevne verím, že to bude schválené, lebo došiel verejný prísľub pomerne takým slávnostným spôsobom 1. septembra 2012, tak som k tomu pristúpil. Myslím si, že ani tam to nebolo nutné a že sme kľudne to mohli schváliť dnes.
Čo sa týka politického marketingu, prezentácie alebo nejakého vytĺkania politického kapitálu, viete, toto mne osobne najviacej vadilo v minulej vláde, že my sme išli do toho naivne, strana Sloboda a Solidarita, mysleli sme si ako politici, že dôležitý je vždy obsah a dôležité je to, čo predkladáme, a že chceme meniť pravidlá v tejto krajine, pravidlá na Slovensku k lepšiemu a že chceme zlepšiť občanom Slovenskej republiky život. A to bolo jedno z takých mojich prvých negatívnych poznaní, že častokrát aj u našich niektorých bývalých koaličných partnerov alebo niektorých ich predstaviteľov nebolo dôležité to, že čo sa prekladá, ale najdôležitejšie bolo, že kto to predkladá a aké bude mať z toho "nejaké politické alebo mediálne body". Ja tento názor, ktorý sledujem dlhodobo v našej politike, pokladám za škodlivý, za nesprávny a my naďalej budeme sa snažiť predkladať návrhy, ktoré budú zlepšovať život ľuďom na Slovensku, nie za tým účelom, aby sme si vylepšili nejaké body alebo aby sme niekoho predbiehali, ale kvôli tomu, že si budeme myslieť, že je to tam správne, a kedykoľvek podporíme akýkoľvek návrh, tak jak to hovoril tu dnes pán Osuský, ktorý možno budeme počuť prvýkrát alebo budem poznať jeho obsah len veľmi krátko.
Návrh zákona je buď dobrý, alebo je zlý. Mňa fascinuje, ja už som to povedal, to, ako obrovské množstvo diskutujúcich, ani nie tak tuto, možno za týmto pultom, ale v tých faktických pripomienkach sa snaží tým občanom poslať ten message alebo ten signál, že oni by vlastne za to tak aj boli trochu, teda aj-aj všetkými desiatimi, ale je tam nejaký nedostatok, alebo proste nie je to celé dopracované a nevznikla dohoda. Ja toto pokladám za nefér voči tým občanom a pokladám to za nečestné zo strany týchto poslancov.
Korektné bolo to, čo urobil pán poslanec Šebej, keď sa bojím, že sa sem do toho parlamentu nedostanem, alebo mám nejaký iný záujem, alebo mám svoje hlboké osobné presvedčenie, že ten počet tých 150 poslancov je práve ten pravý a orechový, tak sa sem postavím a tak to otvorene poviem a nebudem tu všelijaké tanečky predvádzať a tváriť sa, že však ja, samozrejme, by som za to aj bol, ale všetko naokolo je zlé a znemožňujúce mi to, za čo ja vlastne som urobiť.
Opakujem ešte raz, trvám na tom, že zníženie poslancov zo 150 na 100 je dobrá cesta. Je to dobrá cesta, ako ukázať všetkým občanom Slovenskej republiky, že aj my chceme šetriť, že aj my sme tu na to, aby sme šetrili, ale že to nejdeme naložiť len na plecia ich, na plecia občanov Slovenskej republiky. A to, že im na tie plecia ideme naložiť, na tom sa asi všetci zhodneme, aj koalícia, aj opozícia, že budú musieť občania Slovenskej republiky šetriť. Chcem povedať, že ja osobne som veľmi zvedavý na to, ako toto hlasovanie dopadne. Ja neverím tomu, že zahlasuje 12 poslancov za, 11 za SaS plus Igor Matovič, neverím tomu. A aj tie odkaz, ktoré dostávam cez sociálnu sieť alebo mailami, alebo z hľadiska toho, že sa aj osobne stýkam s voličmi, s mnohými ľuďmi na Slovensku, sú také, že aj oni sú na to zvedaví a dobre si tieto výsledku tohto hlasovania o tomto zákone pozrú.
Nechajme sa teda prekvapiť, akú podporu náš zákon získa.
Veľmi pekne vám ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.5.2012 o 14:58 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:04

Martin Fronc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Pán kolega Galko, ja sa nemienim zapojiť do vzájomných prestrelok opozícia verzus opozícia. Ja si myslím, že ste si neuvedomili, že je situácia iná, že existuje opozícia a koalícia. Obyčajne.
Ale jedno chcem povedať. Povedať vám, prečo tento zákon nepodporím. A čo si myslím, že vy by ste mohli vedieť, za 20 rokov sa Slovensko veľmi posunulo a značná časť moci v skutočnosti nie je v rukách tých, ktorí sú v politike a vládnu, ale v rukách oligarchov. Malej úzkej skupiny veľmi bohatých ľudí. Redukcia počtu poslancov len umožní oveľa ľahšie ovládať túto krajinu týmto ľuďom. To je ovládanie netransparentné, z pozadia a myslím si, že to nie je dobré. To je dôvod, prečo tento zákon určite nemôžem podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 15:04 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:05

Otto Brixi
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, ctený predkladateľ, kolegyne, kolegovia, je úplne zrejmé aj z diskusií kolegov, že tento návrh nie celkom vyplýva z nejakej poctivej, poctivého návrhu nejakej ústavnej zmeny alebo šetrenia v štátnej a verejnej správe.
Pán kolega Sulík, je úplne zrejmé, že ľudia na Slovensku nie sú frustrovaní z počtu poslancov Národnej rady, ale z ich správania a činov. Ak chceme šetriť a máme záujem skutočne meniť počty poslancov, tak to poďme robiť komplexne. Máme na Slovensku množstvo zastupiteľstiev, obecných, mestských, mestské časti Bratislavy, v Košiciach, kde je takisto množstvo poslancov, ktorí si svoj mandát nevykonávajú zodpovedne a nevykonávajú si ho tak, ako by si ho vykonávať mali. Čiže toto je téma na diskusiu, aby sme sa touto problematikou zaoberali tak, aby nepostihla len tých, ktorí sú len tu, ale možno aj tých, ktorí sú inde a nemajú potrebnú kvalifikáciu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.5.2012 o 15:05 hod.

JUDr.

Otto Brixi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video