33. schôdza

18.3.2014 - 3.4.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.3.2014 o 9:55 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 9:30

Pavol Paška
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pekný deň vám želám. Ja som aj rozmýšľal, či na vás, pán poslanec, reagovať, ale aj tá vaša reakcia na pána poslanca Vašečku ma utvrdila, že by som mal povedať aj v pléne to, čo som sa s vami pokúšal riešiť už niekoľkokrát osobným rozhovorom, a to je snažiť sa alebo pokúsiť sa vás upozorniť na dodržiavanie aspoň elementárnych pravidiel slušnosti v spôsobe vyjadrovania a vo výstavbe vašich kvetnatých a z vášho pohľadu absolútne jedine pravdivých vystúpení, ktoré v Národnej rade máte, a práve ste to dokázali.
A viete, že som politicky na inej strane ako pán Vašečka a určite aj medzi OĽaNO a SMER-om - sociálnou demokraciou je množstvo úplne legitímnych názorových a programových cieľov, ale, prepáčte, pán poslanec Hlina, a aj v súvislosti s tým, čo ste hovorili o tej správe, vy máte zvláštnu metódu, ktorá má dve úrovne.
Jedna je osobný atak. V tom momente, ak náhodou niekto s vami nesúhlasí alebo ak má náhodou iný názor, tak je od úbožiaka až po, nechcem tu všetky tie expresívne slová používať, a práve ste to aj, ešte raz, prepáčte, pán poslanec Vašečka, ale naozaj je to dobrý dôkaz toho, o čom hovorím, a potom idete po tom človeku. Vytvoríte si obraz triedneho nepriateľa a idete a idete a je vám úplne jedno, ako ho devastujete ľudsky, spoločensky, politicky, lebo vy ste presvedčený, že vaša pravda je tá jediná, ktorú môžete mať.
A tá druhá úroveň, ktorú na to potom zdanlivo racionálne nabaľujete, je vaša snaha vytvárať etalóny. Etalón múdrosti a etalón blbosti. A teraz niekto je v tom etalóne jednom, to ste vždy vy, a ten, kto nesúhlasí alebo má iný názor, tak je deduktívne na druhej strane. Typická ukážka bola to, čo ste tu predviedli, že vy máte IQ 200 a my všetci v SMER-e - sociálnej demokracii, lebo sme zahlasovali za váš návrh, aby podal minister spravodlivosti správu o stave nebankových subjektov, tak sme ten etalón druhý, hej. No tak ste to tu povedali. A vy ste si mysleli, že ako vybabrete s nami. Čo myslíte, že my nevieme čítať, že len vy viete na Slovensku čítať, že my nepoznáme zákon (potlesk), že do 30 dní podáva minister správu, pokiaľ niekto nešpecifikuje, že do 15 dní v skrátenom procese?
Ale vy s plechovým ksichtom znovu urobíte zo všetkých mojich kolegýň a kolegov, aj zo mňa, hlupáka, ktorý ani nevie, lebo vy ste geniálne navrhli niečo, čo my sme ani netušili, ako čo bude. Nie. My sme veľmi dobre tušili. A vrátim sa do minulého roka, kedy vy ste o tom vždy len rozprávali, vyberali ste si triednych nepriateľov z oblasti úžery, pomenovávali ste ich a atakovali ste ich, a my sme vtedy povedali, že, viete čo, nie, dáme zákon, lebo naozaj poďme sa tým zaoberať. Zákon sa predložil, potom za veľmi výraznej spoločnej súčinnosti aj s kolegami z opozície, ktorí ale na rozdiel od vás nielen rozprávali, ale aj pripravili legislatívne riešenia, sadli si spolu kolegyne, kolegovia a výsledkom bude spoločné prijatie zákona už na tejto schôdzi, ktorý vyrieši problém.
A váš dôvod, prečo ste chceli tú správu, bol len to, že vy ste to vedeli, že sa prijme zákon, ktorý naozaj ľuďom pomôže, a vy stratíte tému okrem tej, že zas budete ha-ha-ha na správu. Vás nebude zaujímať, čo tam dá ministerstvo, čo tam bude, ale začnete menovať, útočiť, úbožiaci, takí, hentakí, lebo - a tým skončím - ste sa zaradili do zoznamu jasnovidcov, ja už som to povedal včera pánovi Lipšicovi, spolu s pani poslankyňou Žitňanskou, lebo vy všetko viete. Vy viete, ako dopadnú voľby, vy viete, čo bude. Pán Lipšic takisto, pani Žitňanská dokonca vie už, my sme sa ešte ani poriadne nedohodli - a je to všeobecne známe - na úplnej definícii Súdnej rady a kreovania, stále tam chýbajú veci a vedia to kolegovia z Kresťanskodemokratického hnutia, vie to aj pani poslankyňa Žitňanská, lebo bola na tom rokovaní, lebo som ju prizval, ale ona tu kľudne povie včera, že to je účelové opatrenie a ona už dokonca vie, kto bude šéfom.
Tak my, ktorí sme navrhli, máme dohodu, že v druhom čítaní ešte musíme vyprecizovať mechanizmy, ešte ani nevieme ako vlastne, či naozaj tá voľba bude znútra, lebo je tam stále, a či tam bude naozaj niekto z tej vlády, alebo tam nebude, ale ona už vie, kto bude predsedom Súdnej rady. Pán Hlina vie, ako dopadnú voľby. Pán Lipšic vie, čo bude.
Problém bude asi v tom, že ste - a používam výraz - nezaradený.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.3.2014 o 9:30 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:35

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predseda, ja som to tu, kedy som to, predvčerom alebo niekedy, som to tu hovoril, pani Laššáková vtedy predsedala, že celý minulý rok som sa venoval téme úžerníctva a tento rok sa idem venovať rómskej téme ako strategicky a tému úžerníctva si môžem odfajknúť. Možno som zvedavý, aký čaj vyvarený ste doniesli, ale však niečo z toho bude na konci. Teším sa, zavŕšime to tou správou. To je systém, systém aj práce, ako sa snažím rozprávať a pracovať.
Ale k tomu, čo vy hovoríte, ja viem, že vy si tu tak žijete. Vy si tu tak žijete, urážate sa tu navzájom, a nič sa z toho nedeje, keď vyjdete z tých dverí, tak idete na kávu. Ak mňa niekto urazí v tomto pléne, tak ani vonku za tými dverami zo mňa nebude iný človek. Ak niekto v tejto sále niečo povie, tak nech povie aj mimo tej sály. A mňa keď niekto hlboko urazí, tak ma niekto hlboko urazí a budem dôsledný v tom, aby som sa dopracoval k výsledku.
Prosím vás, mňa si nikto nemôže dovoliť uraziť, že či ja som zbohatol na tom, že som nalieval malým deťom, prosím vás! A toto tá omladina, ktorú ste sem dovliekli, to je, to je možno môj osobný spor, ale pre ľudí tejto krajiny je dôležité vedieť, že čo sem dovlečiete. Čo ste sem dovliekli, prosím vás, tú ďalšiu generáciu. Keď ste sem dovliekli takýchto ľudí, ktorí mimochodom ešte aj učia, ktorí sú schopní takto hlboko vŕtať, na to budem, tomu verte, na to budem upozorňovať.
A zo mňa sa iný človek nestane, keď vyjdem z týchto dverí. Tu budem plamenným bojovníkom a za dverami budem vybavovačom. Nebudem! Už som na to dosť starý.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.3.2014 o 9:35 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:37

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán navrhovateľ, pani spravodajkyňa, dámy a páni, dovoľte mi, aby som sa v diskusii vyjadril, alebo tú diskusiu naspäť vrátil k predkladaným návrhom zákona, ústavného zákona o ochrane manželstva, ale aj ku zmenám v justícii.
Nedá mi, aby som nezačal a nepovedal, že dvakrát v živote som zažil verejné, masívne, by som povedal, povstanie, zhromaždenie ľudí, ktorí prišli verejne podporiť určité záležitosti verejné. Prvýkrát to bolo v novembri 1989, keď, nebojím sa povedať, slovenský národ povstal, vyšiel na ulice a vybojoval si slobodu, demokraciu, demokratické voľby, zmenu režimu, ktorý tu štyridsať rokov bol. Bolo to obrovské nadšenie, viacerí sme si to všimli. Ja som mal tú česť tieto novembrové, decembrové dni tráviť v Košiciach na námestí každý deň. A zhodou okolností druhé masívne zhromaždenie občanov, ktorí prišli vyjadriť svoj názor, bol minulého roku znova v Košiciach na Národnom pochode za život; 80-tisíc ľudí prišlo demonštrovať a ukázať, na čom im záleží, na čom týmto ľuďom záleží. Na rodine, na manželstve, na našej budúcnosti - deťoch. Na záver tohto nádherného podujatia bolo prijaté memorandum, kde okrem iného sa vyzýva, vyzývajú politikov, konkrétne poslancov Národnej rady, aby prijali ústavný návrh zákona o ochrane manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy.
Dámy a páni, tomu, čo je manželstvo, rozumejú ľudia na východe Slovenska, aj v Novej Sedlici, aj na Záhorí, aj na Orave, môžte sa ich spýtať, každý vám to povie. Obyčajný, jednoduchý človek vám povie, manželstvo je zväzok jedného muža, jednej ženy, veď to je úplne normálne.
Prečo v tomto období musíme o tom hovoriť, prečo je potrebné takúto definíciu dať do našej ústavy? No keď sa na tom zhodne 80 % občanov podľa prieskumu, prečo by to nemalo byť v našej ústave? Áno, má to byť určitá hrádza, ochrana do budúcnosti pred nezodpovednými politikmi, ktorí budú mať snahy prichádzať, tak ako aj v iných krajinách západnej Európy, budú mať tendencie prichádzať s návrhmi najprv na registrované partnerstvá, všade to začínalo, veď to je len registrované partnerstvo, následne už manželstvá homosexuálnych párov, nasledujú adopcie pre tieto manželstvá homosexuálnych párov, potom prichádza eutanázia. Máme jednu krajinu, kde len nedávno prijali, že je legálna eutanázia detí.
Takéto bludy tu chceme mať v budúcnosti? A budú tu politici, ktorí budú s týmto prichádzať. Nie. Ako táto definícia manželstva, tieto dve veci v ústave nedokážu zabrániť všetkému, čo tu v budúcnosti môže prísť. Lebo aj také otázky dostávame. Čomu to napomôže? Ak tu budú nezodpovední politici, tak takého riešenia tu budú prichádzať.
Na druhej strane od niektorých kolegov počúvame, že to je málo, že to zadefinovanie v ústave by malo byť oveľa tvrdšie a už teraz by tam malo byť zadefinované, že neprijmeme registrované partnerstvá a podobné nezmysly. Viete, ale na toto treba dohodu a podporu 90 poslancov v Národnej rade. Ak títo kolegovia si myslia, že takúto podporu nájdu, KDH dá hlasy pod takúto iniciatívu. Ale nie je jednoduché nájsť dohodu, podporu 90 hlasov v Národnej rade Slovenskej republiky.
Ešte mi dovoľte povedať jednu poznámku, to je k tomu Národnému pochodu za život, tých 80-tisíc ľudí, ktorí tam prišli vyjadriť svoj názor. Myslíte si, že všetci to boli len manželia, že tam boli deti len z kompletných rodín? Nie. Boli tam aj ľudia, ktorí sú rozvedení, boli tam ľudia, ktorí žijú ako druh a družka, boli tam deti, ktoré nie sú z úplných rodín, ale všetci títo vedia, že ideálne a najlepšie pre rodinu, pre spoločnosť je kompletná rodina. Manželstvo, vzťah otca a mamy, a keď ich Pán Boh požehná, aj detí.
Takže tento ideál transformovali oni do memoranda, ktoré my sa takto snažíme dostať aj do ústavy. Je to v programe KDH, ale je to vec, ktorej rozumejú ľudia na Slovensku a prajú si ju. Preto si myslíme, že by to malo byť v ústave.
A keď tu vidím Martina Poliačika, nedá mi, aby som sa nevyjadril aj k tomu, čo tu včera zaznievalo. Áno, Martin tu plnil ideológiu jeho strany, liberálnu ideológiu, a plamenné slová a vety tu používal na takto zadefinované manželstvo v ústave. Martin, prepáč mi, že budem osobný, nezvyknem bývať v Národnej rade. Pre mňa je viacej tvoj osobný postoj, to, že žiješ v manželstve, vychovávaš dve krásne deti, toto je pre mňa tvoj osobný príklad, ktorý je viacej ako tie reči, ktoré tu včera si viedol a používal si veľmi ťažký kaliber. Samozrejme, všetky médiá ťa citovali, lebo to sa veľmi páči, takýto ostrý liberálny kaliber používať v Národnej rade. Ale ja si viacej vážim, že ty osobne žiješ so svojou manželkou a vychovávaš deti.
Kým prejdem k druhému bodu, a to k navrhovaným zmenám v justícii, nedá mi nevyjadriť sa aj k tomu, za akých okolností a v akom časovom rámci vznikla táto dohoda a tento návrh prišiel do Národnej rady. V prvom rade musím tu povedať, že ja cítim svoje poslanie v Národnej rade tak, že mňa tu dostali občania, ktorí volili KDH, niektorí z nich aj mňa osobne. A ja cítim osobnú zodpovednosť voči voličom a občanom Slovenska. A v Národnej rade sa tak snažím aj pôsobiť. Pre mňa je riešenie problémov občanov Slovenska viacej ako nejaké okolnosti, za ktorých zákon príde do Národnej rady.
Ja som veľmi často kritik vládnych návrhov zákona, ktoré sú z môjho pohľadu zlé, ale zvyknem ich aj pomenovať, prečo sú zlé. Ale dobré návrhy zákonov, ktoré prídu do Národnej rady Slovenskej republiky, ja nedelím na to, kto ich prináša. Keď s nimi príde SaS-ka, Martin Poliačik, mimochodom, návrh zákona o ochrane osobných údajov, ktoré dávate na túto schôdzu, máte smolu, pán premiér v skrátenom legislatívnom konaní vás asi predbehne. Ale je to dobrý návrh zákona a podporil by som ho.
Niekoľkokrát som, teda dvakrát som navrhoval zákon na ochranu spotrebiteľov, kde som zadefinoval strop pri úrokoch pri nebankových spoločnostiach. Dvakrát ho vládni poslanci odmietli, teraz oni prichádzajú s návrhom zákona, kde riešia aj túto veľmi podstatnú záležitosť pre občanov Slovenska. Ak v tom návrhu zákona ten strop bude jasne definovaný určitým vzorcom alebo číslom, takýto návrh zákona podporím. Nebudem ješitný a vzťahovačný, že dvakrát ste takýto návrh zákona odmietli. Ak to pomôže občanom Slovenska, ja za takýto návrh zákona zahlasujem, pretože ten záujem občanov je pre mňa viacej ako nejaká ješitnosť.
A keď som počúval rozpravu k návrhu zákona, tohto ústavného návrhu zákona, tak som cítil od niektorých kolegov určitú ješitnosť, závisť až politickú nenávisť, osobné politické ambície. Dámy a páni, toto má ísť nabok. Podstatné je riešenie, ktoré sa definuje v navrhovanom ústavnom zákone.
O manželstve, prečo ho treba zadefinovať v ústave, už som hovoril.
Dovoľte mi, aby som sa vyjadril aj k navrhovaným zákonom alebo k zmenám v justícii. Od žiadneho z poslancov som nepočul, že by bol problém v tom, že ideme rozdeliť funkciu predsedu Najvyššieho súdu a predsedu Súdnej rady. Ani od jedného. To znamená, je to dobré riešenie, je to určitý posun. Áno, je to určitý posun.
Trestnoprávna imunita sudcov, jej zrušenie, je to posun, je to dobré riešenie. Od viacerých som počul, a teda ani od jedného som nepočul, že by povedal, že to nie je dobré riešenie.
A potom prichádza na rad kreovanie Súdnej rady a problematické previerky. Kreovanie Súdnej rady naozaj považujem v takto navrhovanej forme, ako je dneska, za úpravu, o ktorej sa dá ešte diskutovať.
Dámy a páni, počul som tu od jednej kolegyne, že tento návrh zákona bol stvorený za týždeň. Máme dva mesiace na to, lebo druhé čítanie bude až, tuším, že schôdza začína 18. mája, máme dva mesiace na to, aby sme vyprecizovali tento návrh. Aby aj, ako aj mne vadí, aby minister bol členom Súdnej rady. Myslím si, že treba o tom diskutovať, bez vládnej strany SMER sa to nedá, lebo je to ústavný návrh zákona. Ale poďme o tom diskutovať.
Takisto diskusia o tom, či do Súdnej rady má menovať prezident, alebo nemá menovať prezident. Obávam sa, že po prezidentských voľbách v druhom kole možnože aj zmenia niektorí kolegovia názor, či má, alebo nemá, podľa toho, či im to bude, alebo nebude vyhovovať.
Ešte keď som pri prezidentských voľbách, nedá mi nepovedať, som presvedčený, že tento návrh zákona zásadne neovplyvní výsledok druhého kola. Podľa môjho názoru ani zásadne neovplyvnil výsledok prvého kola. Tí kolegovia, ktorí sa snažia na tento návrh zákona zvaliť vinu za výsledok, možný výsledok druhého kola, nemajú pravdu. Iné záležitosti, diskusie, atmosféra spoločnosti bude rozhodovať o tom, kto bude prezidentom Slovenskej republiky. Takže poďme diskutovať o tom, máme dva mesiace, ako bude kreovaná Súdna rada.
Previerky, prečo KDH nesúhlasilo s tak zadefinovanými previerkami, ako s nimi prišla strana SMER. A už sme boli aj obviňovaní, že za vlády Ivety Radičovej sme to mali vo vládnom programe, a odrazu sme proti previerkam. KDH v zásade nie je proti určitej forme previerok alebo určitom preverovaní spôsobilosti sudcov.
Dámy a páni, keď sa boli predstaviť kandidáti na sudcov Ústavného súdu na výbore ústavnoprávnom, bol som tam aj ja. KDH nemá zastúpenie v ústavnoprávnom výbore, a preto som chcel počuť názory kandidátov na sudcov Ústavného súdu. A bolo úplne normálne a prirodzené, že viacerí kolegovia, vrátane mňa, dávali otázky kandidátom, aj čo sa týka previerok, aký majú názor na previerky sudcov. Viacerí z kandidátov sú výrazní odborníci, nebojím sa povedať, že osobnosti našej justície, a viacerí z nich povedali, že tak previerky, ako boli nastavené, že najprv budú musieť prejsť previerkami NBÚ, ktoré nejako, nie že nejako, NBÚ musí previerku alebo dať, alebo nedať a následne ešte Súdna rada mala tieto previerky preverovať, tak bolo neprijateľné, retroaktívne.
Bol jeden kandidát, nechcem ich radšej menovať, ktorý povedal, že takto zadefinované previerky by sme mali problém na Európskom súdnom dvore, teda súde pre, Európskom súde pre ľudské práva. Až tam by mohlo byť zastavené takto zadefinované previerky.
Takže určitá forma previerok áno, ale poďme to vyprecizovať tak, aby to nebolo retroaktívne, aby sme neboli napadnutí ani na medzinárodných súdoch.
Dámy a páni, sme v prvom čítaní o tomto ústavnom návrhu zákona. Máme dva mesiace na to, aby sme mohli pred druhým čítaním ešte určité opatrenia v justícii, ktoré sú navrhované, doladiť, vydiskutovať, a nie je jednoduché nájsť dohodu na 90 poslancov Národnej rady. Ale chcel by som vyzvať všetkých tých, ktorí sa niektorí aj celý život, svoj profesionálny život venujú oblasti justície, a bolo to tu včera povedané, absolvovali veľa prednášok, veľa konferencií na tému, ako by mala byť kreovaná Súdna rada, ako by malo fungovať naše súdnictvo, chcel by som všetkých týchto vyzvať, aj bývalých ministrov, aby sa zapojili do tejto diskusie, aby svoje riešenia ponúkli. Ak nám ide o to, aby tých 70 % občanov, ktorí nedôverujú justícii, aby sme urobili určité opatrenia, ktoré sú možnože len začiatkom toho, čo je potrebné urobiť, poďme o tom diskutovať, podporme tento návrh zákona v prvom čítaní a v druhom čítaní ho vieme ešte doladiť tak, aby občania Slovenska začali viacej dôverovať našej justícii.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.3.2014 o 9:37 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:54

Ján Hudacký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Vážený pán kolega, ja by som chcel vám poďakovať, že ste práve zdôraznili ten fakt, a to vôľu ľudí Slovenska, aby takýto zákon, ústavný zákon o podpore manželstva bol prijatý.
V podstate vychádza táto vôľa z prieskumu, ktorá bola, ktorý bol realizovaný a ktorý dokazuje, že až cez 70 % našich občanov má záujem, aby manželstvo bolo chránené aj ústavným zákonom. A toto si, myslím, že je treba zdôrazňovať aj všetkým tým, aj tým, ktorí tu nie sú, aj tým, ktorí sú tu, aby sa potom vedeli správne rozhodnúť pri hlasovaní o tomto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.3.2014 o 9:54 hod.

Ing.

Ján Hudacký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55

Martin Fronc

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom, ktorí na mňa reagovali.
Je to môj osobný názor a naozaj by mohlo dôjsť k tomu, že by sme zase na niektorých európskych inštitúciách boli napadnutí, že výkonná moc je premiešaná so súdnou mocou, ktorá má byť striktne oddelená. Ale naozaj si myslím, že to je vec, ktorú treba rozdiskutovať, a do druhého čítania ešte prísť s určitými riešeniami.
Takisto ako riešením previerok môže byť aj to, že všetci tí, čo chcú sa uchádzať o funkciu sudcu, budú musieť podstúpiť previerky NBÚ, lebo v ich prípade by sa nemohlo jednať o retroaktivitu. Takéto riešenie si napríklad osobne ja takisto viem predstaviť.
Takže ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.3.2014 o 9:56 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:58

Pavol Paška
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja len využijem, pán spravodajca, potom, samozrejme, vy, len aby to malo kontext s vystúpením pána poslanca Zajaca a potom aj reakciou pána poslanca Fronca.
Ja už som to opakoval niekoľkokrát, ako vznikal tento návrh a, samozrejme, to samotné nakonfigurovanie Súdnej rady bolo jeden z kľúčových momentov. Ten návrh, od ktorého sme sa odrážali, bol návrhom, ktorý spracovala legislatíva, ministerstvo spravodlivosti, naši poslanci za náš klub, a ten spôsob kreovania Súdnej rady bol úplne iný. Bola tam proporcionalita, bol tam pán prezident.
Ale čo bol zámer? Čiže chceli sme dosiahnuť v rešpekte autonómie súdneho stavu a zvýšení kompetencií Súdnej rady ako zodpovedného regulátora a dohliadača na efektívnosť a na odbornosť výkonu súdnej moci, sme chceli docieliť aj presne nejaký kontrolný mechanizmus.
A preto ten pôvodný návrh počítal napríklad, že dokonca ten šéf Súdnej rady nebude sudca. Opäť logika, a odpustia mi to sudcovia, s ktorými komunikujem roky a aj teraz počas návrhov na tieto ústavné zmeny, no jednoducho je to prirodzené, že tí ľudia sa poznajú, je to relatívne uzatvorený okruh ľudí, 1 400 ľudí. Tá Súdna rada vždy prevažne má väčšinu sudcov a je zrejmé, že teda práve sudcovský stav si presadzuje a presadí logicky ten svoj záujem, pričom tá Súdna rada, ak hovoríme o súdnictve, alebo teda o spravodlivosti, tak sa nebavíme len o súdnej moci. Hovoríme aj o iných predstaviteľoch, a preto sme hovorili, že teda nech ten šéf Súdnej rady je niekto iný, ako je zo Súdnej rady, nech ho menuje niekto, dobre, debata, pán prezident nie, lebo posilňuje právomoci, Ústavný súd nie, lebo posilňuje tie právomoci.
A výsledok potom bol, že sme prevzali návrh, ktorý tam dnes je, kde zostala otvorená otázka, a potvrdia mi to kolegovia z KDH, hlavne ich ústavnoprávni experti, ktorí sa na tom podieľali, a sme povedali, že, no tak dobre, tak je tam vláda, má tak či tak možnosť. A keďže sme to vlastne vrátili kvázi do pôvodného stavu s kozmetickou úpravou, kde oddelíme šéfa Najvyššieho súdu od šéfa Súdnej rady, čo už ste sa zhodli viacerí na tom, že až tak nejak zásadne nič reformné nebude, tak zase sme sa dostali do situácie, a aj som to povedal viackrát aj verejne, že, no dobre, tak budeme diskutovať. To vôbec nie je podmienka. Vychádzalo to z logiky toho pôvodného návrhu, aby bola aspoň aká-taká gescia, keď sme povedali, že rozhranie medzi súdnou a exekutívnou mocou musí byť veľmi silné z pohľadu autonómie súdnej moci, ale zároveň sme presne v tejto organizačno-manažérskej exekutívnej rovine, kde ako potom exekutíva tu priam žiaducu ústavnú prepojiteľnosť zachová aj s nejakou mierou vplyvu. Takže z toho to vzniklo.
Ale znovu opakujem. Veľmi rád privítam aj o tomto širokú diskusiu, aby skutočne ale sa zachoval princíp, aby tá Súdna rada mala vysokú mieru autonómie, aby prevzala okrem povinností aj zodpovednosť za ciele efektívnosti a dôveryhodnosti.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.3.2014 o 9:58 hod.

Mgr.

Pavol Paška

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:01

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Ja rád by som len zareagoval na to, čo hovoril Paľo Zajac, lebo tu cítim potom nejaký, nejaký rozpor. Ja som, keď som sa rozprával aj s Paľom Hrušovským, tak som bol toho dojmu, že ten chorvátsky vzorec je prijateľný pre KDH. To znamená, že keď by prešla táto zmena ústavy, tak ako v Chorvátsku prešla na základe referenda, tak by bola otvorená diskusia o tom, akým spôsobom budeme legislatívne riešiť iné ako manželské zväzky v legislatíve. V Chorvátsku to je tak, že prešla zmena ústavy, manželstvo bolo zavedené do ústavy, bolo to napadnuté na Ústavnom súde a Ústavný súd povedal, že to, že je manželstvo v ústave, je okej, ale treba riešiť registrované partnerstvá. A tým pádom prešli potom registrované partnerstvá do legislatívy a stali sa jej súčasťou.
A som si istý, že pre sociálnu demokraciu, ak sa má naozaj hlásiť ku svojim, ku svojim, ku svojej európskej DNA, by toto mal byť najmenší problém, ak sa ešte chcú hrať na sociálnodemokratickú stranu, keď už sme pri tých poučkách, o ktorých ste hovorili, pán kolega, včera.
Ale myslím si, že pre KDH by to malo byť, by to malo byť prípustné. A na pomoc si vezmem autoritu priamo z radov katolíckej cirkvi. Pápež František nedávno v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera povedal, že, áno, manželstvo je zväzkom muža a ženy a na tom netreba nič meniť, ale potreba regulácie ekonomických aspektov medzi ľuďmi, napríklad keď ide o zabezpečenie zdravotnej starostlivosti alebo užívania spoločného majetku, vyžaduje aj reguláciu rozličných spôsobov spolunažívania. To znamená, keď už sa pápež vyjadruje podľa mňa v tendenciách, že, áno, tie problémy každodenného života by mali byť vyriešené aj pre páry rovnakého pohlavia nejakým spôsobom, tak ja naozaj nevidím dôvod, prečo by KDH s takýmto niečím malo nesúhlasiť.
Ono je otázne, Paľo, že či naozaj nutne musí, musí nasledovať ten sled udalostí tak, ako si ho menoval, pretože registrované partnerstvá sú naozaj o každodennom žití, kdežto manželstvá párov rovnakého pohlavia sú už statusovou záležitosťou a nie je nutné tam treba medzi nimi hľadať súvzťažnosť.
Ale ak by sme sa bavili o tom, že riešiť nejakým spôsobom spolunažívanie párov rovnakého pohlavia je proti konzervatívnym a tradičným hodnotám, tak si zoberiem na pomoc tentokrát iného konzervatívneho politika, a to je David Cameron. David Cameron v Británii ako predseda konzervatívnej strany presadil manželstvá homosexuálov vo Veľkej Británii. A keď sa ho pýtali prečo, tak povedal, že on si ctí a uznáva konzervatívne hodnoty, ktoré môže vidieť aj v týchto, aj v živote týchto párov. To je vernosť, to je ochota starať sa jeden o druhého - a to sú všetko veci, s ktorými predsa KDH určite súhlasí.
Takže ak toto má byť prvým krokom k tomu, aby sa úplne zabetónoval stav a už sa nikdy nič nezmenilo, tak sme na veľmi zlej ceste. Sme na veľmi zlej ceste a táto cesta je aj proti Európe, aj proti vývinu v katolíckej cirkvi, tak ako o ňom hovorí jeho hlava.
Ak má byť toto pre vás to posvätné, no nejdem do tých biblických obrazov, lebo zase sa dostanem do správ, ale ak toto, ak toto má byť tá dôležitá, ak toto má byť tá dôležitá vec a potom ste ochotní sa konečne začať baviť o tom, aby sme vyriešili každodenný život ľudí, ktorí sa stále cítia na Slovensku ako občania druhej kategórie, tak nebudem z toho šťastný, ale budem rád, ak v momente, keď prejde táto zmena ústavy, sa začneme konečne rozprávať o tom, čo pre týchto ľudí môžeme v legislatíve spraviť. A očakával by som, že aj zo strany SMER-u sa k tomuto vyjadríte, pán predseda parlamentu.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

21.3.2014 o 10:01 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:06

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, je to tak, že pápež František naozaj oslovil aj tuná kolegu Počiatka, Poliačika, pardon. Viete, čo môže nastať. Geniálni plánovači SMER-u môžu naplánovať teraz ďalšiu ústavnú zmenu s vami. Vám síce jeden hlas chýba, ale niekde ho asi zoženiete. A keď to dobre naplánujú, nech to dajú pred parlamentnými voľbami, vám tým pomôžu, sebe nech to vyanalyzujú oni. A nedá sa vylúčiť, len ja za seba viem povedať, že keby k takémuto spojenectvu došlo, to znamená, veľa ľudí bude spokojných, že to, čo je úplne normálne a každý tomu tak rozumie, je aj v ústave, čiže na to sa už siahať nebude, a budeme sa snažiť definovať korektne niečo, čo aj ty spomínaš a s čím ja nemám nejaký, by som povedal, principiálny rozpor, len aby to bolo vyvážené. Tak ja za seba viem povedať, že tu nebudem vykrikovať, že kšeft, obchod a všetky tieto, čo tu zaznelo ixkrát, zmluva s diablom.
Veď nevieš, vy ste už urobili zmluvu s diablom pri znižovaní trestov za marihuanu, nie? To vykrikoval vám to tu niekto? Alebo... (Reakcia poslanca.) No ale určite nie týmto slovníkom. Ale keby ste sa dostali k tejto ľudskoprávnej agende, lebo k nej pristupujem s rešpektom, tak ja za seba vám poviem, že nebudem tu vykrikovať, že robíte zmluvu s diablom, budem pozorne počúvať, či je to korektné, či je to primerané, či to neni úlet. Lebo tu v tejto krajine my ideme z extrému do extrému. Čiže pokiaľ to nebude nejaký úlet, pokiaľ to bude v tých hraniciach, o ktorých sa v modernej Európe diskutuje, bude to primerané, tak ja nebudem vám, teda poviem otvorene, hlasovať za, ale nebudem ani vám tu vykrikovať toto, čo tu zaznelo ixkrát. Budem korektný, čo tuná určite zatiaľ takto nefunguje.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.3.2014 o 10:06 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:10

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Martin, ďakujem ti za dnešné vystúpenie. Dneska si vystúpil, by som povedal, štandardne, normálne, dneska síce nebudeš v televízii, lebo včera si používal expresívnejšie slová, útočil si na KDH a hovoril si to o zmluvách a nechcem pokračovať ako ďalej. Áno, dneska si hovoril normálne.
Áno, pápež František, ale aj pán Hrušovský v rozhovore pre jeden denník pripustil, že poďme legislatívne riešiť problémy aj ľudí, ktorí žijú rovnakého pohlavia, ktorí spolu žijú, poďme vyriešiť legislatívne to, aby nebol problém s dedením alebo s informovaním o zdravotnom stave. Ja osobne som presvedčený, že aj podľa dnešných legislatívnych zákonov a pravidiel sa to dá vyriešiť. Ale v žiadnom prípade nemôžme ísť touto cestou, že pôjdeme do registrovaných partnerstiev, ktoré postupne dáme na úroveň manželstva. Touto cestou, o tom som hovoril vo svojom vystúpení, touto cestou teda nie. Lebo vo všetkých krajinách, kde dneska sú manželstvá homosexuálnych párov, adopcie detí pre takéto páry, to začínalo tým, že najprv registrované partnerstvá.
Ak sa dá legislatívne ošetriť ten problém, ktorý neustále je spomínaný pri spolužití partnerov rovnakého pohlavia, to znamená to dedenie, informovanie o zdravotnom stave, toto skúsme v legislatíve ošetriť. S takýmto návrhom keď prídete, budeme podstatu toho problému riešiť v Národnej rade, ale nie ideológiou, nie vykrikovaním, tým, že nejaké biznisy, tak ako ty si to včera robil na KDH. Aj pri tom drogovom zákone ste sa spojili so SMER-om a nevykrikovali sme, že ste urobili zmluvu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.3.2014 o 10:10 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video