35. schôdza

13.5.2014 - 12.6.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

29.5.2014 o 9:12 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:05

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady. Keď hovorím k zákonu o lesoch, tak vidím niekedy teda k konkrétnym paragrafom konkrétne doliny a konkrétne typy hospodárenia a uvažuje sa mi tak celkom dobre. A myslím si zase, že keď sa pán poslanec Pollák teraz vyjadroval k tomuto zákonu, tak videl zrejme tiež konkrétne osady, konkrétne rodiny, konkrétne osudy ľudí a asi tiež preto jeho vystúpenie bolo natoľko presvedčivé. A som preto ozaj veľmi rád, že nielen slovami, ale konkrétnymi činmi on môže napĺňať svoje poslanie. Sám som mal možnosť byť svedkom krásneho spôsobu, akým sa uchopil jeden zákon pri premene do trojrozmernej podoby nedávno v Turni nad Bodvou. Verím, že veľmi úspešný projekt sme tam rozbehli, a verím, že práve aj to, ten jeho sen, ktorý spomenul vo svojom vystúpení, aby sa raz tento zákon premenil na realitu detí, ktoré sú vychovávané správnym spôsobom, premenil na realitu, ktorá nebude tak veľmi vzdialená, že je to jednoducho ten spôsob, ktorý je správny, keď takýmto prístupom tu v parlamente rokujeme o zákone, ktorý má veľký zmysel a keď ho vie podporiť človek, ktorý naozaj za tým zákonom cíti, že sú nie slová, ale veľmi potrebné skutky, ktoré by mali nasledovať čo najrýchlejšie. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2014 o 19:05 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:07

Peter Pollák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja teda na záver iba zdôrazním to, že v rokoch 2014 - 2020 minimálne v 150 lokalitách postavíme teda materské školy a verím, že tieto materské školy, postavené materské školy naozaj budú plné, plné rómskych detí, ktoré pripravíme dôstojne a zodpovedne na ich život tak, aby sme v budúcnosti z nich mohli všetci, nie, nie aby sme na nich všetci sa skladali na ich sociálne dávky, ale aby sme z nich mohli všetci my dôstojne aj žiť. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.5.2014 o 19:07 hod.

Mgr. PhD.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
35. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia
 

9:06

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky návrh novely geologického zákona s cieľom zakotviť zákaz dobývania ložísk rádioaktívnych nerastov na Slovensku.
Nie je to téma, ktorá je jednoduchá, práve naopak, ide o tému, ktorá je, kde je potrebné citlivo zohľadňovať záujmy štátu, záujmy samosprávy a najmä záujmy obyvateľov. Dobývanie ložísk rádioaktívnych nerastov alebo, jednoducho povedané, v tomto prípade ťažba uránu je téma, ktorá dlhodobo traumatizuje slovenskú spoločnosť. Obyvatelia veľmi citlivo vnímajú túto tému z hľadiska bezpečnosti života a zdravia, bezpečnosti svojich rodín a majetku a v neposlednom rade aj z hľadiska ochrany priaznivého životného prostredia.
Je na mieste, aby sa za obyvateľov Slovenskej republiky svojou regulačnou autoritou postavil štát a jasne a zásadne vyjadril svoj postoj. Vláda preto navrhuje, aby bol v Slovenskej republike zákonom zakotvený zákaz dobývania ložísk rádioaktívnych nerastov. Súčasne navrhuje, súčasne ale návrh zákona rešpektuje názor obyvateľov dotknutých obcí a umožňuje im prostredníctvom nástroja, ktorý ich rozhodnutiu zabezpečí najvyššiu mieru legitimity, a to miestnym referendom vysloviť súhlas s tým, aby sa na území ich obce rádioaktívne nerasty dobývali. Toto miestne referendum navrhujeme časovo vložiť medzi ukončený geologický prieskum a pred podanie návrhu na určenie dobývacieho priestoru. Jeho výsledok bude následne povinnou prílohou žiadosti na obvodný banský úrad. Bez toho nebude môcť obvodný banský úrad o žiadosti o určenie dobývacieho priestoru na rádioaktívne nerasty rozhodnúť.
Pani predsedajúca, skončil som. Pevne verím, že predložený návrh zákona snemovňa podporí. Ďakujem.
Skryt prepis

29.5.2014 o 9:06 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:08

Róbert Puci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, pán minister, kolegyne, kolegovia, Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 1154 z 28. mája 2014 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, na prerokovanie týmto výborom: Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona.
Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, vyslovili s ním súhlas a odporučili ho Národnej rade schváliť. Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky nevyplývajú žiadne pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s § 79 ods. 4 a § 83 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon 569/2007 Z. z. o geologických prácach v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 259 z 28. mája 2014. V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

29.5.2014 o 9:08 hod.

Ing.

Róbert Puci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:12

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Príjemný dobrý deň prajem všetkým. Ctená pani predsedajúca, vážené kolegyne, vážení poslanci, dovoľte, aby som vystúpil k predloženému návrhu zákona. Dovoľte mi teda, aby som ako prvé predniesol pozmeňujúci návrh poslancov Richarda Rašiho, Otta Brixiho a Milana Géciho.
Pozmeňujúci návrh poslancov Richarda Rašiho, Otta Brixiho a Milana Géciho k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 1037).
1. V čl. I v § 24a sa na konci pripája táto veta: "Ak je dotknutou obcou hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava alebo mesto Košice, vyžaduje sa vyslovenie súhlasu s dobývaním rádioaktívnych nerastov v miestnom referende obyvateľmi hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy alebo obyvateľmi mesta Košice."
2. V čl. II bod 2 znie:
"2. V § 24 sa ods. 6 dopĺňa písm. e), ktoré znie:
"e) súhlasný výsledok miestneho referenda z každej obce podľa osobitného predpisu, odkaz 12aaa), ak ide o výberové konanie na dobývací priestor na dobývanie výhradného ložiska rádioaktívnych nerastov."."
Poznámka pod čiarou k odkazu 12aaa) znie:
"12aaa) § 24a zákona č. 569/2007 Z. z. v znení zákona č. .../2014 Z. z."
3. V čl. II bod 3 znie:
"3. V § 28 sa ods. 1 dopĺňa písm. g), ktoré znie:
"g) súhlasným výsledkom miestneho referenda z každej obce podľa osobitného predpisu, odkaz 12aaa), ak ide o dobývací priestor na dobývanie výhradného ložiska rádioaktívnych nerastov."."
4. V článku II v bode 4 v § 28 ods. 3 úvodnej vete sa slová "dotknutej obci, odkaz 13c)", nahrádzajú slovami "v obci podľa osobitného predpisu, odkaz 12aaa)".
5. V čl. II v bode 4 v § 28 ods. 5 sa slová "troch rokov" nahrádzajú slovami "štyroch rokov".
6. V čl. II v bode 4 sa vypúšťajú slová "poznámka pod čiarou k odkazu 13c) znie: "13c) § 24a zákona č. 569/2007 Z. z. v znení zákona č. .../2014 Z. z."."
7. Čl. IV a V znejú:
"Čl. IV
Zákon Slovenskej národnej rady č. 377/1990 Zb. o hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 523/1990 Zb., zákona Slovenskej národnej rady č. 130/1991 Zb., zákona Slovenskej národnej rady č. 295/1992 Zb., zákona č. 233/1998 Z. z., zákona č. 255/2007 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 535/2008 Z. z., zákona č. 113/2010 Z. z. a zákona č. 371/2012 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 8 ods. 1 písm. c) sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripája sa slovo "alebo".
2. V § 8 sa ods. 1 dopĺňa písm. d), ktoré znie:
"d) o prípad, ktorý ustanovuje osobitný zákon."
Čl. V.
Zákon Slovenskej národnej rady č. 401/1990 Zb. o meste Košice v znení zákona č. 130/1991 Zb., zákona č. 295/1992 Zb., zákona č. 109/1993 Z. z., zákona č. 222/2006 Z. z., zákona č. 273/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 258/2009 Z. z. a zákona č. 354/2012 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 8 ods. 1 písm. c) sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripája sa slovo "alebo".
2. V § 8 sa ods. 1 dopĺňa písm. d), ktoré znie:
"d) prípad, ktorý ustanovuje osobitný zákon."."
Odôvodnenie: Pozmeňujúci návrh súvisí s úpravou v navrhovanom § 24a geologického zákona, kde sa navrhuje stanovenie pravidla, že v prípade, ak bude dotknutým územím mestská časť Bratislavy alebo Košíc, tak sa miestne referendum vykoná na území celej Bratislavy, respektíve na území celých Košíc. Navrhuje sa tiež predĺženie moratória na konanie miestneho referenda z troch na štyri roky.
Pán spravodajca, nech sa páči, predkladám návrh.
Ctené dámy, vážení páni, zdôvodnenie tohto pozmeňujúceho návrhu ste počuli, je reakciou na to, že v prípade dvoch miest na Slovensku, ktoré majú mestské časti, je to mesto Košice, ktoré má 22 mestských častí, a mesto Bratislava, ktoré má 17 mestských častí, bola obava, že keby sa konalo referendum iba v dotknutých obciach, v prípade uránu a Košíc sú to dve dotknuté mestské časti, mohlo by sa teoreticky stať, že bude vyslovený súhlas, bude vyslovené súhlasné stanovisko v referende ku žiadosti o určenie dobývacieho priestoru napriek tomu, že verejná mienka ostatných obyvateľov daného mesta - či už Košíc, alebo Bratislavy - je proti tomu, preto sa v prípadoch, keď sa dotknutou obcou stáva mestská časť Bratislavy alebo Košíc, musí udiať miestne referendum, ktoré sa bude konať na celom území daného mesta, čiže celom území mesta Bratislavy alebo Košíc.
Druhou zmenou je požiadavka, ktorá prišla, aby doba na konanie moratória kopírovala dobu volebných období volených funkcionárov v oblasti municipality, teda miest a obcí, a preto sa tento návrh, a preto tento návrh podávam v pozmeňujúcom návrhu a doba sa mení z troch na štyri roky.
Ctené dámy, vážení páni, napriek tomu, čo tu odznelo a čo tu všetko odzneje, som presvedčený, že daný návrh nájde podporu všetkých poslancov a ukľudní sa verejná mienka, ktorá je, a ukľudní sa aj situácia, v tomto prípade najmä v meste Košice, ktorá je jasne proti uránu. Ťažby sa v Koši..., ťažby uránu sa Košičania boja a, bohužiaľ, sa táto téma stala aj súčasťou na sebaprezentáciu a na politický prospech rôznych skupín, preto chceme túto tému aj týmto zákonom čo najskôr uzavrieť aj kvôli tomu, aby táto téma, ktorá bola zneužívaná počas predvolebnej kampane, nebola zneužívaná aj počas kampane v komunálnych voľbách. Musíme to ukončiť aj preto, pretože v memorande, ktoré navrhlo ministerstvo životného prostredia, kde sa deklaruje vôľa dotknutých obcí proti ťažbe uránu, mnohé z týchto obcí túto ťažbu, toto memorandum nepodpísali. A jednoducho chceme, mesto Košice prijalo niekoľko uznesení mestského zastupiteľstva proti ťažbe uránu, začali sme robiť zmenu územného plánu, ale dostali sme sa do situácie, keď potrebujeme legislatívnu podporu, a preto som požiadal ministra životného prostredia na základe niekoľkomesačných konzultácií o to, aby pripravil zmenu legislatívy, ktorá by, ktorá by túto dilemu, tento problém pomohla vyriešiť.
Ctené dámy, vážení páni, ďakujem pekne za pozornosť.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.5.2014 o 9:12 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:22

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ináč je úplne čarovné, jak pán primátor mesta Košíc a nádejný kandidát na znovuzvolenie do tejto funkcie povie, že táto téma bola zneužívaná na sebaprezentáciu. Ten pozmeňovák, máte 83 poslancov, o koľko, kľudne mohol predložiť, ja neviem kto, ma tak rýchlo nenapadá, úplne malebné! Ale ešte malebnejšie bolo to, čo bolo teraz pekne vidno, tu vpredu bola košická loby, pán Raši a pán Žiga, a vzadu sedela banskobystrická loby, pani Laššáková s pánom Senkom. A treba jasne povedať, že Detva a Kremnica, vyzerá to tak, že bola obetovaná. Detva a Kremnica bola obetovaná, to znamená košická loby, Košičania majú to šťastie, že majú takýto silný vplyv, Banskobystričania majú ten smútok, že to vyzerá s nimi zatiaľ podľa aktuálnych informácií veľmi bledo. Pokúsim sa povedať viac v rozprave.
Skončím s tým, že naozaj, pán Raši, úplne čarovné, že "využívajú na sebaprezentáciu"; pán Želiezka, teraz ma napadlo, mohol kľudne prečítať ten pozmeňovací návrh, ale že ste ho zrovna prečítali vy, to je úplne, úplne malebné.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2014 o 9:22 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:23

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, viete, že vás mám rád a mám pre vás slabosť. Ani vám nemôžem nič na to povedať, ale keď mal som taký pocit, že ako primátor Košíc by som asi tento pozmeňovák naozaj mal pripraviť ja, lebo kto iný? Ale keď tu raz budete stáť vy a budete možno raz primátor z hlavného mesta, verte mi, že vás vždy budem v týchto aktivitách podporovať.
A čo sa týka ďalších problémov, ktoré ste spomenuli, myslím si, že v blízkom období budú riešené aj problémy iných častí Slovenska. Tak ako vy bojujete za problémy v tomto prípade Košíc, tak aj ja, aj vy budete určite bojovať aj za to, aby sa vyriešili problémy iných častí aj iných obyvateľov iných častí Slovenska.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2014 o 9:23 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:24

Mikuláš Huba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani predsedajúca, vážený pán minister, pán spravodajca, dámy a páni, včera popoludní nám zo sekretariátu predsedu Národnej rady bol doručený list z mestskej časti Košice-Sever, podpísaný starostom pánom Mariánom Gajom, so žiadosťou, aby sme s jeho znením oboznámili poslancov Národnej rady. Ja si ho dovolím prečítať aj s prílohou, ktorá je po obsahovej stránke podstatná.
"Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, oznamujem vám, že mestská časť Košice-Sever sa pripojila k výzve predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi smerujúcej k tomu, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie. Poslanci miestneho zastupiteľstva mestskej časti Košice-Sever na svojom 33. zasadnutí, konanom dňa 12. 5. 2014, prijali uznesenie č. 285/2014, ktoré vám v prílohe tohto listu zasielam a dovoľujem si vás požiadať, aby ste s jeho obsahom oboznámili poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Ďakujem, ostávam s úctou, Marián Gaj, starosta."
Čiže v zastúpení pána predsedu si dovolím predniesť toto stručné stanovisko a potom prílohu k nemu.
Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Košice-Sever, uznesenie č. 285/2014.
"Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Košice-Sever
a) pripája sa k výzve Robertovi Ficovi, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie (výzva je prílohou tohto uznesenia),
b) žiada predsedu vlády Slovenskej republiky, aby okamžite vykonal opatrenia, na základe ktorých Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a jemu podriadené orgány štátnej správy, konkrétne banské úrady, zmenia svoje negatívne vyjadrenia vo vzťahu k legitímne určeným priestorovým limitom ťažby v územných plánoch, nerešpektujúce stanoviská verejnosti a dotknutých samospráv,
c) vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby schválili zákon o zákaze ťažby uránu na území Slovenskej republiky a pomohli tak zabezpečiť ochranu zdravia a životného prostredia obyvateľov mestskej časti Košice-Sever,
d) žiada starostu mestskej časti Košice-Sever:
1. aby v mene mestskej časti potvrdil pripojenie sa k výzve, ktorá je prílohou tohto uznesenia.
2. aby v mene mestskej časti Košice-Sever doručil výzvu podľa bodu a) a toto uznesenie predsedovi vlády Slovenskej republiky,
3. aby v mene mestskej časti Košice-Sever oboznámil s bodom c) tohto uznesenia poslancov a predsedu Národnej rady Slovenskej republiky."
No a teraz tá výzva, ktorá je prílohou. Nebojte sa, nie je veľmi dlhá a prečítam ju teda v plnom rozsahu.
"Výzva Robertovi Ficovi, aby nepripustil ťažbu uránu a zlata s použitím kyanidovej technológie.
Odporcovia ťažby rádioaktívnych nerastov a zlata s použitím kyanidovej technológie žiadajú premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica o vykonanie nápravy.
Ministerstvo hospodárstva nerešpektuje odmietavé stanoviská verejnosti k ťažbe rádioaktívnych nerastov a k použitiu kyanidovej technológie pri ťažbe a spracovaní zlata. V roku 2010 bola do Národnej rady predložená petícia 113-tisíc občanov odmietajúcich ťažbu uránu na Slovensku. Od roku 2011 prebieha aj petícia obyvateľov okresu Detva, ktorí protestujú proti zámeru dobývania a spracovania zlatých rúd v lokalite Detva-Biely vrch, spojeného s použitím technológie kyanidového lúhovania, ktorú doposiaľ podporil každý druhý dospelý obyvateľ regiónu. Mesto Kremnica sa už dva ostatné roky usiluje o zmenšenie dobývacieho priestoru zlato-strieborných rúd na svojom území.
Potrebu zapojenia verejnosti zdôrazňuje aj upozornenie Európskej komisie, ktorá pod hrozbou najvážnejšej sankcie odňatia všetkých druhov finančnej pomoci Európskej únie Slovensku žiadala zabezpečiť účasť a rešpektovanie stanovísk verejnosti vrátane jej volených zástupcov v rozhodovacích procesoch dotýkajúcich sa závažných dopadov na životné prostredie. Tieto požiadavky riešili vládne a zákonodarné orgány Slovenskej republiky v roku 2010 novelizáciou viacerých zákonov vrátane banského zákona.
Napriek týmto skutočnostiam ministerstvo hospodárstva ignorovalo postoje verejnosti vyjadrené v petícii proti ťažbe uránu a v roku 2012 podpísalo memorandum o spolupráci a porozumení s banskou spoločnosťou Europen Uranium Resources, v ktorom vyjadrilo podporu aj povoleniu jej zámeru dobývať rádioaktívne nerasty v lokalite Jahodná - Kurišková v tesnej blízkosti mesta Košice. Tento zámer podporilo ministerstvo bez ohľadu na to, že pred podpísaním memoranda neprebehol proces posudzovania vplyvov zámerov na životné prostredie a doposiaľ ministerstvu nie je známy rozsah ohrozenia zdravia obyvateľov dobývaním uránu. Podpísaním memoranda ministerstvo stratilo objektivitu, ktorú si ako možný rozhodujúci orgán o zámeroch umiestnenia dobývacích priestorov a povolenia ťažby nerastov so závažným dopadom na životné prostredie určite malo zachovať.
Na tomto základe zastupiteľstvá mesta Košice a Košického samosprávneho kraja schválenými uzneseniami v roku 2014 požiadali ministra hospodárstva, aby odstúpil od uvedeného memoranda.
Mesto Košice, mesto Detva, Košický samosprávny kraj a Banskobystrický samosprávny kraj v spojitosti s pripravovanými zámermi ťažby a spracovania nerastov s mimoriadne závažnými dopadmi na životné prostredie (ťažba rádioaktívnych nerastov, ťažba a spracovanie zlata s použitím kyanidovej metódy; kyanidovej technológie, presnejšie;) využili svoje právomoci územno-plánovacích orgánov v súlade s platnou úpravou stavebného zákona. V návrhoch zmien regulatívov územného plánu v rámci určenia funkčného využitia svojich regiónov ustanovili neprípustnosť ťažby rádioaktívnych nerastov, resp. ťažby a spracovania zlata s použitím kyanidovej technológie na svojom území. Po ustanovení týchto priestorových limitov neprípustnosti dobývania vychádzali uvedené samosprávy aj z platného znenia aktualizácie surovinovej politiky v oblasti nerastných surovín ako strategického dokumentu Slovenskej republiky, ktorý uvádza, že jednou z hlavných úloh regionálnej politiky územnej samosprávy je aj stanovenie priestorových limitov ťažby, teda aj neprípustnosti alebo obmedzenia dobývania nerastných surovín v územných plánoch.
Ministerstvo hospodárstva v rozpore s týmto dokumentom, ktorý samo pripravilo, nesúhlasí s ustanovením priestorových limitov ťažby v územných plánoch, čím chce znemožniť ich záväznosť. V rámci svojich nesúhlasných stanovísk presadzuje, aby územné plány obsahovali v spojitosti so zámermi ťažby rádioaktívnych nerastov, resp. použitia kyanidovej technológie pri spracovaní zlatých rúd len neurčité všeobecné formulácie o dodržiavaní platnej legislatívy.
Vzhľadom na doterajšie postoje a postupy ministerstva hospodárstva je dôvodná obava, že ministerstvo predloží v blízkej budúcnosti návrh na zrušenie platnej úpravy banského zákona, ktorá umožňuje povolenie ťažby a spracovanie týchto nerastov len so súhlasom verejnosti zastúpenej dotknutými samosprávami. Na základe toho nič nebude brániť ťažbe a spracovaniu nerastov s najvážnejšími dopadmi na životné prostredie.
V prípade konkrétnych lokalít Jahodná - Kurišková a ďalších ložísk uránu na území Košického samosprávneho kraja sa jedná o územie s hustým osídlením, významnými zdrojmi pitnej vody, dlhodobým tradičným rekreačným využívaním území, európsky významných územiach ochrany prírody a krajiny. V prípade ložiska Detva-Biely vrch, v tomto území je zároveň umiestnená prevádzka najvýznamnejšieho zamestnávateľa dotknutého regiónu. Opísané využívanie ďalšia banská činnosť znemožní, resp. vážne ohrozí.
V dôsledku uvedeného žiadame predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, aby okamžite vykonal opatrenia, na základe ktorých ministerstvo hospodárstva zmení svoje negatívne vyjadrenia vo vzťahu k legitímne určeným priestorovým limitom ťažby v územných plánoch. Upozorňujeme, že nesúhlasné stanoviská ministerstva nerešpektujú stanoviská verejnosti a dotknutých samospráv. Zároveň požadujeme, aby ministerstvo odstúpilo od memoranda o spolupráci a porozumení s banskou spoločnosťou Europen Uranium Resources, ktorým bez dostatočných informácií podporuje zámer ťažby rádioaktívnych nerastov v tesnej blízkosti mesta Košice."
Pod touto výzvou je podpísaných osem subjektov, mesto Kremnica a mimovládne organizácie, v rozhodujúcej miere z regiónov Košice, Podpoľanie a Kremnica, plus teda miestne zastupiteľstvo mestskej časti Košice-Sever, ako bolo povedané v úvode.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

29.5.2014 o 9:24 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:35

Richard Raši
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Len kolegom poslancom veľmi krátko, lebo dosť dlhé to bolo a dosť to bolo, aby teda bolo jasno. Čiže prvá vec, aj mesto Košice prijalo toto uznesenie, pretože ide presne o to, ide o to, aby bolo jasné, že aj mesto Košice má odmietavý postoj aj k ťažbe uránu, aj k ťažbe zlata kyanidovou metódou. Po druhé, keď ste pozorne počúvali, zrejme pán starosta Gaj, váš starosta, úplne normálny chlapík, ale zrejme si neprečítal návrh zákona, ktorý dal pán minister, pretože keby si ho prečítal, by zistil, že to, čoho sa ľudia boja, je obsiahnuté práve v tomto geologickom zákone. Čiže práve to, aby sa nestalo, že niekto niekoho obíde.
No a tá posledná vec je to, že keď ste si všimli, že je podozrenie, že ministerstvo hospodárstva predloží zákon, ktorý by zmenil súčasný zákon, kde obce a mestá majú právo veta, majú právo veta a že keby ho obišiel, tak potom by sa to mohlo dostať do legislatívy. No nemohlo, lebo tú legislatívu schvaľujeme my. Takže keď dnes schválime postoj, kde dávame prvok referenda do rozhodovacieho procesu, prečo by sme my, v tejto téme aj vy, všetci mali schváliť niečo úplne opačné? Čiže tento zákon dáva jasný mandát a banský zákon takisto dáva jasný mandát veta obciam a mestám ku spôsobe, ku spôsobu dobývania.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2014 o 9:35 hod.

MUDr. PhD. MPH

Richard Raši

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:36

Mikuláš Huba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi stručne. Ja som rád tomu, čo povedal pán primátor a zároveň kolega, kolega Raši. Na druhej strane to, čo požadujú signatári tejto výzvy, je, myslím si, plne oprávnené a ani prijatie tohto zákona to celkom nerieši, a to je fakt pretrvávania toho memoranda. Nebudeme sa sporiť, čo je viac, určite by mal byť zákon viac ako takéto memorandum. Na druhej strane je to minimálne podozrivé, ak to tak mám povedať, že tu bude pretrvávať takýto schizofrenický vzťah, že na jednej strane jeden rezort bude ťažbu podporovať, pokiaľ sa to memorandum nezruší, na druhej strane druhý rezort bude vystupovať ako jej odporca a predkladať taký návrh zákona, ktorý by tú ťažbu mal výrazne regulovať, takže len toľko. Nezdá sa mi ten stav byť normálny.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2014 o 9:36 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video