35. schôdza

13.5.2014 - 12.6.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2014 o 19:01 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:01

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Budem za, tak isto ako budem za tento návrh zákona, ja zaň bez problémov aj zajtra by som kľudne zahlasoval, keby bolo hlasovanie, bude až v utorok, a budem za ten návrh. Len otázka stojí, či príde ten návrh, a skončím s tým a len zdôrazňujem, ak nepovie minister v záverečnom slove, lebo pán Senko, ja mám k vám úctu, ale moc tu má niekto iný. A pokiaľ nepovie pán minister v záverečnom slove, že zabezpečí to, aby prišla zmena banského a geologického zákona tak, aby sa riešila tak invazívna, tak, tak toxická metóda ťažby zlata, nerastov, ako je kyanidová, pokiaľ to nepovie a nezadefinuje nejaký termín, tak Detvanci sú tam, kde by nechceli byť. Detto platí pre Kremničanov a neviem, kde ešte všade nejaké zlato takých, v takej koncentrácii, že je ho potrebné tlačiť, ťažiť tak, tak toxickou metódou, ako je kyanid, ešte na Slovensku je. To je celé. O to ide. V záverečnom slove to musí povedať. Keď to nepovie, je zle.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.5.2014 o 19:01 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie v rozprave 9:02

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážený pán minister, vážený pán spravodajca, vážené dámy, vážení páni, ja už som k tomuto vládnemu návrhu zákona vystúpil v skrátenom legislatívnom konaní, keď sme teda rokovali o skrátenom legislatívnom konaní aj v prvom čítaní, ale považujem za potrebné vystúpiť aj v druhom čítaní a povedať ešte niekoľko zaujímavých myšlienok, ku ktorým sme dospeli počas rozpravy v Národnej rade Slovenskej republiky.
Hneď na úvod by som chcel povedať, že boli sme trochu prekvapení, prečo je tento zákon v skrátenom legislatívnom konaní v Národnej rade, čo také mimoriadne sa deje, prečo tak náhle vzniklo ohrozenie zdravia a bezpečnosti ľudí, o ktorom sa hovorí v dôvodovej správe k skrátenému legislatívnemu konaniu, a v pri prerokovaní tohto návrhu, ako aj v prvom čítaní som hovoril teda o tom, ako to SMER nemá jednoduché, keď na jednej strane sa snaží byť trošku populistický a hlavne marketingový, keďže sa blížia komunálne voľby, a na druhej strane, žiaľ, je pod tlakom lobistických skupín.
Ale v priebehu rozpravy sa tu odhalila okrem tej populistickej tváre SMER-u a okrem tej lobistickej tváre SMER-u aj taká tretia tvár SMER-u, priznám sa, že to som neočakával, aj preto som sa rozhodol dnes vystúpiť, a tá tretia tvár SMER-u by sa dala pomenovať ako tvár účelová alebo, keď chcete, aj nespravodlivá. A o tom by som chcel vo svojom vystúpení hovoriť.
Najprv by som rád povedal, že som vnímal veľmi pozorne všetky vystúpenia a vnímal som veľmi pozorne aj pána ministra Žigu, ako tu opakovane deklaroval, že on bol vždy proti ťažbe uránu. Bola to silná deklarácia, povedal to opakovane aj v médiách, hovoril to aj pán primátor poslanec Raši, či už tu v pléne, alebo v médiách, že on bol vždy proti ťažbe uránu. Toto je zásadná pozícia, ktorú stále zastávali. A preto teda aj predkladajú tento návrh zákona a preto ho aj predkladajú v skrátenom legislatívnom konaní, lebo trvalo im nejaký čas, kým teda ako pripravili takéto dobré riešenie.
Viete, samozrejme, ľudia, ktorí nepoznajú celé pozadie tejto kauzy, by tomu aj mohli uveriť a dokonca by mohli povedať, že ten pán minister s tým pánom primátorom sú chlapíci, sú to chlapi, ktorí jednoducho sa vedia postaviť za svoj názor a idú, idú a presadia si ho aj tu v Národnej rade Slovenskej republiky. Faktom ale je, že treba sa pozrieť na to trošku podrobnejšie a naozaj som zvedavý, ako sa dá vysvetliť skutočnosť, že keď boli tak zásadne proti ťažbe uránu v strane SMER a keď zásadne boli vrcholoví predstavitelia strany SMER proti ťažbe uránu, prečo neboli proti ťažbe uránu v roku 2009, keď sme tu prerokovali poslanecký návrh zákona pani poslankyne Tkáčovej z SDKÚ - DS, dnes už nie je poslankyňou, ale v tom čase bola. Vtedy nikto zo SMER-u nehlasoval za zákaz ťažby uránu.
Čiže tu do určitej miery začína prvá vážna pochybnosť, prečo nepresadili potom svoj návrh zákona kolegovia zo SMER-u v roku 2009, keď do Národnej rady - tuto mám napísané - bola doručená petícia občanov Košíc a okolia, pod ktorú bolo podpísaných 113-tisíc občanov. Myslím si, že keď 113-tisíc občanov podpíše petíciu v Košiciach a v okolí proti ťažbe uránu v lokalite Jahodná, tak mám taký dojem, že je to dostatočný argument o tom, že verejná mienky si to nepraje. A to bol rok 2009, teraz píšeme rok 2014, dámy a páni. Tak prečo nie vtedy prišiel SMER s takou iniciatívou? Prečo SMER nezahlasoval za iný zákon z roku 2009, ktorý znovu predkladala moja skvelá kolegyňa pani poslankyňa Tkáčová z SDKÚ - DS, za zákon na zavedenie moratória na ťažbu? Teda dobre, prieskum áno, ale potom moratórium na ťažbu, ani vtedy nikto z poslancov SMER-u za to nehlasoval.
Musím povedať, že je celkom potom nepochopiteľné, keď strana SMER je proti ťažbe uránu a vždy bola, ako hovorí pán minister Žiga, vždy som bol proti tomu, povedal opakovane v rozprave aj v médiách, prečo sa 15. februára minulého roku ministerstvo pokúsilo novelou geologického zákona odňať samosprávam tie kompetencie, ktoré nadobudli v roku 2010? Teda kompetenciu veta pri tejto ťažbe, ktorú sme do zákona geologického dávali práve počas vlády Ivety Radičovej.
Čiže, dámy a páni, hovorím to preto a možno aj opakujem niektoré vety, ktoré tu už opakovane odzneli v pléne Národnej rady, lebo to si treba všimnúť, bez toho sa nám ten komplexný obraz o tejto novele zákona jednoducho neposkladá.
Čiže treba povedať, že na jednej strane sú tu tie deklarované, prezentované postoje proti ťažbe uránu, za to, aby sa občania vyjadrili proti tejto ťažbe uránu, aby mali možnosť v referende rozhodnúť o tom, či sa má, alebo nemá ťažiť urán, ale na druhej strane sú to tieto skutočnosti, že SMER sa zobudil teraz s týmto návrhom zákona, ale od roku 2009 protestujú občania a predkladajú sa návrhy zákonov.
Tá druhá tvár SMER-u, ktorú nemožno oddeliť od tejto prvej tváre, je tvár lobistická. Áno, SMER, a to by sme mohli hovoriť o mnohých návrhoch zákona, ktoré prerokúvavame v tomto pléne Národnej rady, aj o zákonoch, ktoré boli na tejto schôdzi prerokované, podlieha tlaku lobistických skupín. Podlieha tlaku lobistických skupín vo veľmi významnej miere. Skúste si len tak spomenúť, dámy a páni, na návrh zákona o významných investíciách, o ktorom tu tiež prebiehala veľmi silná diskusia v Národnej rade. Pamätáte sa? Vláda rozhodne o tom, čo je významná investícia, boli tam nejaké parametre uvedené a potom názor samosprávy nie je dôležitý, ani územný plán samosprávy. Pamätáte sa na zákon Maroša Kondróta ani nie tak dávno? Aj vtedy sme už hovorili o Jahodnej, aj vtedy sme už hovorili, či náhodou sa nám nestane takou významnou investíciou aj ťažba uránu na Slovensku. Ale predovšetkým v tejto lokalite, kde je asi ten proces najvypuklejší alebo v najvyššom štádiu rozpracovania.
Čiže SMER podlieha týmto lobistickým tlakom, a to, prečo je v Košiciach taká nervozita, to, prečo je taká nervozita, nie je spôsobené tým, že sa ide ťažiť, ako to tu niekto spotreboval, á, ako to tu niekto využíval. Pretože vieme, že beží zatiaľ prieskum, ale je spôsobený tým, že kým na jednej strane predstavitelia SMER-u deklarujú, že sú proti ťažbe uránu, na druhej strane tento proces veľmi, veľmi pomaličky, plazivo pokračuje.
Keď Košický samosprávny kraj uznesením č. 563/2013 z 29. apríla 2013 a Mestské zastupiteľstvo v Košiciach uznesením č. 728 zo 16. septembra 2013 žiadali zapracovať do územných plánov zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov, tieto uznesenia boli prijaté, ale napriek tomu nedošlo doposiaľ k ich naplneniu. Dôvodom sú stanoviská ministerstva hospodárstva a Banského úradu, ktoré ich zablokovali. Výkon uznesenia Mestského zastupiteľstva č. 728 primátor mesta Košice pán poslanec Raši pozastavil 23. septembra 2013 z dôvodu, že je v rozpore s banským zákonom, so zákonom o banskej činnosti a stavebným zákonom bez bližšej špecifikácie, v čom vidí protizákonnosť tohto uznesenia. Následne sa pán primátor obrátil so žiadosťou o stanovisko na Obvodný banský úrad v Košiciach a odvtedy sa zmena územného plánu neudiala.
Čiže prečo to hovorím? Lebo to tu odznelo v rozprave: Netreba takýto zákon. Počul som to tu v rozprave. Netreba takýto zákon, stačí zmeniť územný plán. No veď my sme sa aj snažili. Aj Košický samosprávny kraj v roku 2013. Bol som ešte poslancom v tom čase v Košickom samosprávnom kraji. Aj mesto Košice v roku 2013. Ale znovu štátna inštitúcia nám neumožnila túto zmenu územného plánu urobiť, pretože mala voči tomu námietky. V roku 2013, musím poznamenať, že pán Simon nebol na žiadnom ministerstve.
V roku 2012 14. decembra pán minister hospodárstva Tomáš Malatinský podpísal s kanadskou ťažobnou firmou memorandum o porozumení a spolupráci, v ktorom sa jednoznačne píše, že ministerstvo bude podporovať povoľovací proces. Čiže viete, ako SMER nám deklaruje v Košiciach, že nebojte sa, občania, my vás pred uránom ochránime. A na druhej strane minister vlády SMER-u podpisuje memorandum o porozumení s kanadskou ťažobnou spoločnosťou, v ktorom sľubuje, že bude napomáhať povoľovaciemu procesu. Čo si o tom môžte myslieť? To, že na jednej strane robí SMER marketing a populizmus v Košiciach a že na druhej strane podlieha lobistickým tlakom.
31. januára 2013 ministerstvo životného prostredia schválilo predĺženie prieskumného územia bez konzultácie s dotknutými obcami a podľa názoru generálneho prokurátora aj v rozpore so zákonom. Pán minister Žiga najprv vyhovel protestom prokuratúry, ale potom po odvolaní ťažobnej spoločnosti 10. januára 2014 vydal pán minister Žiga rozhodnutie, ktorým napriek protestu prokurátora, občanov dotknutých obcí vyhovel firme Ludovika a predĺžil prieskumné územie do apríla 2015.
Čiže znovu príklad toho, ako na jednej strane verbálna deklarácia a na druhej strane fakt, skutočnosť, že znovu sa tam skúma. A keď to bolo spochybňované v pléne, že no a čo, veď to je len prieskum, zase si to mýlite, prieskum nie je ťažba. Áno, len podľa platnej legislatívy ten, kto robí prieskum a má povolenie na prieskum na základe vlastných nákladov, tak keď dokončí prieskum a požiada o právo dobývať nerast v danej lokalite, má prednostné právo na to. Čiže nie je to len tak, že sa tam deje prieskum, že to nič nie je, ako to tu mnohokrát predstavitelia SMER-u zľahčovali.
Aby som možno úplne dokreslil ten obraz, 30. januára 2014 sa pán premiér stretol na Úrade vlády so zástupcami banských spoločností, medzi ktorými bol aj generálny riaditeľ spomínanej kanadskej spoločnosti. O čom sa asi tak rozprávali? Neverím, že sa rozprávali o predvolebnej prezidentskej kampani, to asi Kanaďanov až tak strašne nezaujímalo. Skôr ich zaujímalo to, že aký bude ďalší vývoj v lokalite Jahodná.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach, čítal som vám to pri skrátenom legislatívnom konaní, ale znovu to zopakujem, prijalo uznesenie 10. februára 2014, v ktorom vyzýva ministra hospodárstva Slovenskej republiky, aby odstúpil od Memoranda o porozumení a spolupráci v energetickom sektore medzi ministerstvom hospodárstva a European Uranium Resoures, a poveril pána primátora, aby s týmto uznesením oboznámil kompetentných ministrov. Ja som vám aj čítal list, ktorý zaslal pán primátor a ktorý sa zhodou šťastných náhod v kópii dostal aj ku mne, v ktorom je tá čarovná veta, ktorú stojí zato si prečítať a pripomenúť. Tá veta znie: "Uvedomujem si," hovorí primátor Košíc, "že v záležitosti prieskumu uránového ložiska v lokalite Jahodná - Kurišková pri Košiciach prevládajú emócie nad racionálnymi argumentmi a že verejná mienka je zvlášť v supervolebnom roku ovplyvňovaná spôsobom, ktorý vytvára tlak aj na poslancov mestského zastupiteľstva v našom meste, ktorého výsledok je aj predmetné uznesenie."
Dámy a páni, prečo to hovorím? Hovorím to preto, aby sme ten obraz videli plasticky, aby sme videli, o čo tu vlastne ide. Včera som sa zabavil trošku, keď som v médiách počul vyjadrenia pána primátora, že vlastne tie návrhy zákonov, ktoré predkladala opakovane SDKÚ - DS, a ten návrh zákona je predložený aj na túto schôdzu Národnej rady, je to zákon o zákaze ťažby uránu na území Slovenskej republiky, boli v podstate len také deklarácie, také manifesty, ktoré boli predkladané vždy v súvislosti s nejakými voľbami, či už to boli regionálne voľby v roku 2009, alebo eurovoľby. Pozrite sa, dámy a páni, eurovoľby máme zdarne za sebou, prebehli minulú sobotu, o uráne rozprávame teraz. S pánom poslancom Štefancom sme nemali ani jednu tlačovku o uráne, ani jednu tlačovú správu o tom, že sme podali tento návrh zákona do Národnej rady pred eurovoľbami práve z dôvodu, aby nás nikto neobviňoval, že nám ide o eurovoľby. Pán Štefanec v Košiciach nekandiduje v komunálnych voľbách, ani ja nebudem kandidovať v Košiciach v komunálnych voľbách do žiadnej pozície. Zato mám taký pocit, že pán primátor Raši by chcel obhajovať v Košiciach svoju pozíciu primátora. Takže, dámy a páni, kto tu robí predvolebný marketing?
A keď sa pozriete na vládny návrh zákona, aj keď teda pán minister, samozrejme, hovorí o tom, že je komplexnejší ako ten opozičný poslanecký návrh, pretože ten len deklaruje, že urán, rádioaktívne nerasty sa nesmú na Slovensku ťažiť a môžu sa ťažiť iba vtedy, ak prebehne súhlasné referendum v dotknutých obciach, v katastri ktorých by sa tento dobývací priestor mal nachádzať. Aj keď teda pán minister hovorí, že geologický zákon komplexne rieši túto problematiku a je naviazaný aj na novelizácie ostatných zákonov, na veci to nič nemení, dámy a páni, že kým zákon o zákaze ťažby uránu bol samostatným legislatívnym návrhom, toto je novelizácia geologického zákona. My sme nešli cestou, ale podstata je inde, to riešenie, to riešenie vymyslela pani poslankyňa Tkáčová v roku 2009, ktoré teraz použilo ministerstvo životného prostredia. To riešenie je dobré, a preto zaňho treba hlasovať, aj zaňho hlasovať budem, lebo je to naše riešenie a je to dobré riešenie. Ale treba niektoré veci uviesť na pravú mieru, aby sme si dobre rozumeli v tejto diskusii.
A spejem už pomaly k záveru, pretože to, čoho sme boli svedkami včera v diskusii, veľa vysvetľuje. Kolegovia poslanci prišli s tým, aby okrem zákazu ťažby rádioaktívnych nerastov, ktorých povolenie ťažby bude podmienené súhlasným referendom občanov dotknutých obcí, bol tento zákon rozšírený o rovnaký mechanizmus aj pre ťažbu kyanidovou metódou. Téma, ktorá rezonuje na Slovensku. A až jak prišli moji skvelí kolegovia z opozície s týmito návrhmi, či už u nich na výbore, alebo potom tu v samotnom pléne, začalo mi to trošku sa tak skladať. Viete, prečo skrátené legislatívne konanie? Prečo ten ohromný chvat? Od roku 2009 občania protestujú, ale zrazu teraz nastalo ohrozenie života a zdravia ľudí, musí to ísť v skrátenom legislatívnom konaní, nestíhame. Najprv som si myslel, že SMER je ješitný, keďže je poslanecký návrh zákona Novotný - Štefanec predložený v tejto Národnej rade a jednoducho nás chcú predbehnúť a ináč to už nejde, keď máte predložený návrh zákona, ibaže vláda niečo schváli a idú v skrátenom legislatívnom konaní, aby sme náhodou nezačali tú diskusiu my. Nie, nie. Nie o to tu išlo alebo možno nielen o to tu išlo.
Počúval som aj veľmi dobre pána primátora Rašiho, čo povie na otázky, ktoré tu odzneli v pléne od mnohých mojich kolegov, že prečo skrátené legislatívne konanie. Prečo práve teraz došlo k ohrozeniu života a zdravia ľudí a bezpečnosti ľudí v Košiciach? Odpoveď bola zaujímavá. Pamätáte sa na ňu? Odpoveď bola, lebo niektoré mestské časti nechceli pristúpiť k referendu proti uránu. Niektoré mestské časti k tomu nechceli pristúpiť, k vládnemu návrhu referenda, pardon, ospravedlňujem sa, memoranda. Ďakujem pekne. Čiže preto dôvod, jediný dôvod, ktorý tu odznel, bolo, že existuje nejaké memorandum, ktoré pripravila vláda, ktoré by malo byť o tom, že sa nebude ťažiť urán a niektoré mestské časti, niektoré zastupiteľstvá mestských častí neschválili uznesenia, že sa pripájajú k tomuto memorandu, aby som to presne vysvetlil, ospravedlňujem sa.
Tak uvažujem, naozaj si niekto myslí v tejto Národnej rade, sme 400 kilometrov od Košíc, ale naozaj si tu niekto myslí, že existujú nejakí volení zástupcovia ľudu v zastupiteľstvách mestských častí, ktorí by boli za ťažbu uránu? Myslíte si, že preto nepristúpili k tomuto memorandu? Myslíte si, že je reálna hrozba, že napríklad taká mestská časť Sever, o ktorej tu bola reč, by súhlasila s tým, aby sa ťažil urán? Oni to tak zvážili v mestskom zastupiteľstve, mali zaujímavý program. Jedným bodom programu bola čistota parkov, druhým bola oprava chodníkov, tretím bolo povolenie ťažby uránu, štvrtým bodom bol bod rôzne. To vtipkujete?! To si naozaj myslíte, že keď 113-tisíc občanov Košíc podpísalo referendum, 113-tisíc občanov sa podpísalo, pardon, pod petíciu, ktorou žiadalo Národnú radu Slovenskej republiky o to, aby sa neťažil urán, aby zabránila Národná rada Slovenskej republiky ťažbe uránu v tejto lokalite?
A teraz znovu SMER na jednej strane povoľovací proces, na druhej strane memorandum, ktoré podpísal minister hospodárstva pán Malatinský s kanadskou ťažobnou spoločnosťou, ďalšie predĺženie možnosti prieskumu v lokalitách, kde sa nachádzajú rádioaktívne nerasty, v podaní pána ministra a potom prichádza memorandum. A k tomuto memorandu sa nejaká mestská časť nechce pripojiť, a to znamená, že je bezprostredne ohrozené zdravie a bezpečnosť ľudí, a preto skrátené legislatívne konanie. Toto bol jediný argument.
Nie, dámy a páni. Ja som to včera konečne pochopil, o čo tu ide. No ide tu o to, že SMER to potrebuje veľmi rýchlo urobiť, tento návrh zákona. Pretože ak by tu bol čas medzi prvým a druhým čítaním, tak tu máme petíciu občanov z Detvy, máme tu petíciu občanov z Kremnice, máme tu kompetentné pozmeňujúce návrhy, ktoré nám tu začnú posielať všetci, ktorí chcú zabrániť ťažbe kyanidovou metódou v Kremnici, ťažbe kyanidovou metódou v Detve. No, len, samozrejme, v takomto chvate z jedného dňa na druhý to zrejme nebudú vedieť stíhať. A SMER to teraz riešiť nechce.
Argument, ktorý som počul, že tam je už ten povoľovací proces v inej fáze, tam sa to už riešiť nedá. Ale dá. Dá sa to riešiť, len treba chcieť to riešiť. Lenže SMER to teraz riešiť nechce. SMER chce teraz použiť riešenie, ktoré tu ponúka SDKÚ z roku 2009. Riešenie, aby na ťažbu rádioaktívnych nerastov bol potrebný súhlas, súhlasné referendum, teda súhlas občanov v referende, ktoré bude platné v dotknutých obciach. Toto je teraz dôležité. Blížia sa komunálne voľby. SMER to vyriešil. Pán primátor to včera v médiách pekne povedal, že prečo to vlastne predkladajú. Odpoveď bola jednoduchá: Občania si to prajú. Typický, typicky populistická odpoveď. Nie, že ideme chrániť zdravie, lebo asi málokto by chcel bývať pri uránovej bani, že? Asi je dokázané, že keď to bude ťažené, tak vzniknú obrovské haldy hlušiny, ktoré úplne zmenia celú tú nádhernú lokalitu, kde sú dnes mestské lesy, kto to pozná. Čiže nie tieto argumenty. Argumenty, ktoré používajú aj ochranári. Argument bol jednoduchý. Odpoveď bola jedno, lebo občania si to prajú. Tak teraz si to už SMER musí všimnúť, lebo idú komunálne voľby. Pred rokom na to kašľali, ale teraz je to už dôležité, lebo idú komunálne voľby.
No ale prečo nie rovnaká metóda, prečo nie súhlasné referendum aj v Detve a Kremnici? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Tam nie je pán primátor Raši. Tam nie je žiaden z vysokopostavených funkcionárov SMER-u primátorom, ktorý potrebuje obhájiť svoju pozíciu. Čiže ten odkaz je jednoduchý. Teraz to neriešime. Teraz nás to netrápi. Potrebujeme vyhrať za každú cenu komunálne voľby v Košiciach, hovorí strana SMER, a čo sa deje v Detve a Kremnici, no však nech si tam protestujú. Ale možno, milí občania zo stredného Slovenska, možno v jednej chvíli sa dopracujeme do situácie, že aj tam bude mať SMER nejaký záujem a v tej chvíli okamžite prídu v skrátenom legislatívnom konaní s ochranou občanov pred kyanidovou metódou, pretože to jednoducho bude potrebné a bude sa to ľuďom páčiť. Dnes to nie je téma dňa. To je tá nespravodlivosť. To je tá odvrátená tvár strany SMER-u. To je tá účelovosť tohto návrhu zákona. Preto skrátené legislatívne konanie.
Takže, dámy a páni, ja nepodám žiaden pozmeňujúci návrh, pretože môj pozmeňujúci návrh je už priamo obsiahnutý vo vládnom návrhu zákona, pretože systém, ktorý navrhuje pán minister Žiga na ochranu občanov, toto riešenie, aby ťažba rádioaktívnych nerastov podliehala súhlasnému referendu, v ktorom sa vyjadria občania dotknutých obcí, je riešením SDKÚ - DS z roku 2009, sme opakovane predkladali, takže nemám zapotreby dávať žiaden pozmeňovací návrh. Nebudem sa ani snažiť presadzovať ochranu občanov pred kyanidovou metódou ťažby nerastov. Myslím si, že moji kolegovia podali pozmeňujúce návrhy, ktoré to už riešia, za ktoré treba hlasovať.
Ja za tento vládny návrh zákona zahlasujem, len považoval som za potrebné vysvetliť tieto súvislosti, aby sme reálne vedeli, o čo ide strane SMER, a ochrana zdravia a životov ľudí je len vynikajúca marketingová veta, ktorú používajú, pretože ak by to mysleli vážne, tak to mohli urobiť už v roku 2009, keď by boli podporili návrhy zákonov SDKÚ - DS.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.5.2014 o 9:02 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:26

Ján Senko
Skontrolovaný text
Pán poslanec Novotný, chcem vás ubezpečiť, že SMER chce aj bude riešiť problematiku ťažby zlata na Podpoľaní a v Kremnici.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 9:26 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:26

Peter Žiga
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Všetkým vám prajem príjemné, dobré ráno.
Musím hneď reagovať na pána Novotného, pretože on za chvíľku odíde. On to robí tak, že on príde, povie sedem viet v rozprave a potom hneď rýchlo odíde. Tak ho zaujíma tá téma. Lebo bol v prvom čítaní, resp. bol v čítaní, v rozprave, keď sme dávali ako skrátené legislatívne konanie. Povedal šesť viet o tom, že sme mu ukradli zákon, a potom hneď išiel robiť tlačovku o tom, ako sme mu ukradli zákon, a už sa tu neukázal. A príde až tak tesne pred hlasovaním a veľmi sa zaujíma o tento zákon a o to, že či bude sa ťažiť urán v Košiciach, alebo nie, ako Košičan. Ale dobre, pán Novotný, však práve preto som prišiel, aby ste ešte si ma trošku vypočuli a možno budete chcieť aj zareagovať.
Je dojemné, pán poslanec Novotný, ako sa SDKÚ snaží pomôcť ľuďom, ako dáva návrhy zákonov, ako prináša riešenia pre Košičanov v uráne, ale vždy len vtedy, keď je v opozícii, pán Novotný. Vždy prinášate zákony, riešenia vtedy, keď ste v opozícii. Keď ste vo vláde, vydávate povolenie na geologický prieskum, v roku 2005. Keď ste vo vláde, neiniciujete ani jeden zákon.
Pán poslanec Novotný, vy ste boli v rokoch 2010 až 2012 predsedom zdravotníckeho výboru. Je to tak? Keď si dobre pamätám. Tento zákon, ktorý ja predkladám, hovorí aj o tom, že je ohrozená bezpečnosť a zdravie ľudí v Košiciach. Predseda zdravotníckeho výboru, ktorý od roku 2009 tlačí tému urán v Košiciach, neprišiel ani raz počas dvoch rokov, ako bol predseda, a mali ste väčšinu v tomto parlamente, lebo ja som tu sedel tie dva roky, ani raz ste neprišli so žiadnym návrhom na to, aby sme vyriešili problematiku uránu v Košiciach, a hovoríte, že protestujú ľudia už od roku 2009. Ja si myslím, že už aj skôr protestovali, aj v roku 2006, a nič ste neurobili, len vtedy, keď ste v opozícii, keď nemáte väčšinu. Vtedy kričať je dobré, ale keď treba, keď môžte rozhodnúť, tak vtedy nie.
A potom prídete s návrhom, ktorý má, ktorý je novým zákonom, pán poslanec Novotný, a má tri riadky. Neboli ste tu, ja som sa včera aj ku vám vyjadroval v tejto súvislosti. A pri všetkej úcte, ja viem, že vy ste doktor a venujete sa skôr zdravotníctvu, pri všetkej úcte, predložiť nový zákon, ktorý má tri riadky, na to, že ste poslancom od roku 2006, možno aj dlhšie, je vážna hanba, pán poslanec.
Nemáte vyriešené v tom zákone, ktorý ste navrhovali, a možno by sme si ho boli aj osvojili, ten váš zákon. No len ako môžte urobiť na trojriadkový zákon 74 strán ďalších alebo 40 strán ďalších úprav a noviel? Lebo však toľko by k tomu bolo treba urobiť. Ja hovorím, že návrhy zákonov, ktoré predkladajú poslanci, sú aj nejakou vizitkou ich kvalít a ich práce, no a tak vyzerá aj ten váš návrh.
Hovoríte a vytýkali ste mi, že som odmietol obce. A aj napriek tomu, že mi to vytkol generálny prokurátor alebo Generálna prokuratúra, takže som ich odmietol. Neodmietol som ich, pán poslanec Novotný, ja som ich prizval do konania dokonca. A skúsim to tak, aby ste to pochopili možno. Vy ste doktor a budem preto skúšať hovoriť v takej vašej medicínskej hantírke. A poviem to tak.
Príde niekto ku vám so zlomenou rukou a pred tým, ako vy začnete robiť zákrok, predpokladám, že ako doktor ho pošlete na röntgen. A ja by som to prirovnal, ten röntgen, ku takému prieskumu geologickému. Čiže najprv zistíte, čo tam je. A potom, keď zistíte, že či táto ruka je zlomená, alebo nie je zlomená, alebo je tak zlomená, že ju treba operovať, až na základe toho urobíte buď chirurgický zákrok, alebo nejaký iný zákrok, ospravedlňujem sa, keď neviem sa presne medicínsky vyjadrovať, len skúšam to, aby ste to, aby ste to pochopili. Lebo vyjadrujete sa k veciam, ktorým zjavne nerozumiete, a mentorujete tu a je to pre mňa úsmevné.
Takže najprv si urobíte tú diagnostiku cez röntgen alebo cez MR, alebo cez CT a potom poviete, čo treba urobiť. A ja som sa tých obcí pýtal, či súhlasia s tým, aby som urobil ten röntgen, a ony mi odpovedali, že ony nesúhlasia s operáciou. To je, ako keď nejaká, nejaká sekta povie, že nechce, aby sa operovalo alebo niečo, tak takto mi aj obce povedali, my nechceme operáciu, ale ja som sa ich nepýtal na operáciu. Ja som sa ich pýtal, čo hovoria, že urobíme röntgen. Čiže nemohol som ich pripomienky ani uznať, pretože ony sa mi vyjadrovali k tomu, že ony nechcú operáciu.
Práve preto som musel predložiť to prieskumné konanie ďalej a práve preto som tu dnes tuná so zákonom, ktorý zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na Slovensku. Pretože presne tie isté obce, ktoré sa mi najprv nevyjadrili k tomu, že či treba röntgen, ony sa mi vyjadrovali, že nechcú operáciu, ako mi hovoríte. Mne napísali. (Rečník zobral do rúk papier, ukazujúc ho plénu.) Však mi nehovorte, čo si myslíte, že vy si myslíte, že by mohol niekto z poslancov mestského zastupiteľstva alebo miestnej časti Sever hlasovať za ťažbu uránu? No, ja to mám čierne na bielom. (Rečník opäť zobral do rúk papier, ukazujúc ho plénu.) Ja mám tu čierne na bielom.
A navyše si predstavte, pán poslanec Novotný, že keď som prišiel so zákonom do výboru, tak traja členovia výboru nehlasovali za tento zákon z opozície. Tak čo si mám o tom myslieť?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.5.2014 o 9:26 hod.

Ing. PhD.

Peter Žiga

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:34

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja chápem pána ministra Žigu, že je nervózny, pretože podarilo sa nám úplne odhaliť to, čo tu presne SMER hraje pred nami. A chápem aj to, že keď dochádzajú argumenty, tak ten základný, tá základná zbraň, s ktorou vždy SMER začne, je, že dehonestuje svojho súpera. Čiže ja som len doktor, ja tomu nerozumiem, ja som to nepredkladal. Zákon, ktorý dávame, je zlý, to je nepoužiteľné, proste celé je to zlé. Proste ja som tu len také smetie. Čiže toto je normálna hra. Na to sme zvyknutí a ja sa k tomu ako neuchýlim, pretože to nie je zapotreby.
Chcem upozorniť pána ministra Žigu na to, že zákon, ktorý sme predkladali my, sa volá zákon o zákaze ťažby úradu a je to samostatný zákon. Vy predkladáte novelu geologického zákona. Ja len hovorím, že to riešenie, ktoré je v zákone o zákaze ťažby uránu, je presne to isté, ktoré ste vzali do vášho geologického zákona, a teda že zakazuje sa ťažba rádioaktívnych nerastov a na povolenie tejto ťažby treba súhlasné referendum dotknutých obcí.
Druhá moja poznámka k tomu, že my to drobíme vždy len v opozícii, a keď vládneme, to nerobíme. Vy sám veľmi dobre viete, pán minister, že to nie je pravda. V roku 2010 bol novelizovaný geologický zákon, kde sme presadili ako vládna koalícia, vtedajšia, právo veta pre obce pri povoľovaní ťažby. Vy veľmi dobre viete, že sme presadzovali v meste aj v Košickom samosprávnom kraji v čase, keď sme boli vo vládnej koalícii, zmenu územného plánu, uznesenia proti ťažbe uránu. A informujem vás aj o tom, že nestihli sme predložiť zákon o moratóriu. Žiaľ, počas vlády Ivety Radičovej, ktorá trvala 18 mesiacov, takže mala väčšinu, ale bola dohoda s pánom ministrom hospodárstva Miškovom o predložení takéhoto návrhu zákona, môžete sa opýtať aj pána poslanca Fecka alebo bývalej pani poslankyne Sabolovej... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 9:34 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:37

Ján Senko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, predpokladal som, že pri prerokovávaní tohto návrhu zákona sa otvorí aj problematika ťažby zlata na Podpoľaní a v Kremnici. Je dobré, že o tom tu nahlas hovoríme a snažíme sa nájsť riešenie. Nakoniec aj ja spoločne s mojimi kolegami a kolegyňami z klubu sme hľadali možnosť, ako do tohto návrhu zákona vstúpiť a reagovať tak na aktivity ľudí, ktorí čoraz častejšie vyjadrujú svoj názor na túto problematiku. Hlavne v súvislosti s tým, že v Detve sa ako metóda spracovania vydobytého nerastu predpokladá metóda kyanidového lúhovania a s tým súvisiace budovanie odkaliska, a to na území, ktoré nezasahuje do katastra obcí, do ktorých zasahuje návrh na určenie dobývacieho priestoru. Tieto obce, kde má byť umiestnené alebo sa plánuje umiestnenie odkaliska podľa platného banského zákona, nie sú účastníkmi pripomienkového a rozhodovacieho procesu.
Boli sme si vedomí a v priebehu našich konzultácií sme boli na to upozorňovaní, že v tomto prípade musíme vstúpiť predovšetkým do banského zákona. Aj vzhľadom k tejto skutočnosti, aj vzhľadom k iným okolnostiam sme sa rozhodli, že budeme hľadať iné riešenie, ktoré by sme chceli onedlho navrhnúť. Nie v tomto návrhu zákona, nie v zrýchlenom konaní.
Oceňujem podnetné návrhy, ktoré tu odzneli a môžu byť dobrým základom pre riešenie tejto problematiky. Ubezpečujem vás, že budeme s nimi pracovať.
Problematiku ťažby zlata, predovšetkým na Podpoľaní, sledujem už dlhodobejšie. Nekričím, snažím sa v rámci možností hľadať riešenie tak, aby som tejto problematike pomohol. Bol som účastníkom viacerých protestných stretnutí, nielen jedného, pán Hlina. Komunikujem so starostami dotknutých obcí, primátorom Detvy, signatármi výzvy Podpoľanie nad zlato, ľuďmi z prostredia Podpolianskych strojární Detva, zástupcami firiem, ktoré rozvíjajú činnosť v areáli Podpolianskych strojární Detva, ale aj v bližšom či širšom okolí. Poznám ich názory, zdieľam ich obavy, počúvam ich návrhy na riešenie problematiky a aj práve preto som interpeloval v roku 2011, v období, kedy začínalo vznikať Občianske združenie Podpoľanie nad zlato, predchádzajúcich ministrov z vlády Ivety Radičovej pána Nagy aj pána Miškova. Poznám teda aj názor minulej exekutívy na túto problematiku.
Napríklad, ako mi odpovedal pán Nagy, bývalý minister životného prostredia, že "ťažbu zlata", počúvajte, "na lokalite Biely vrch v Detve je potrebné posudzovať rovnako ako ktorúkoľvek inú domácu a zahraničnú investíciu, ktorá vytvorí nové pracovné príležitosti a prinesie ekonomický rast na Slovensku", že "ide o podobnú investíciu ako napríklad Peugeot alebo Kia". Zdôraznil, že "v rámci Európskej únie sa v poslednom období presadzujú v legislatívnych opatreniach trendy na uľahčenie prístupu k nerastným zdrojom a k zlepšeniu podmienok na investície".
Dnes počúvame z tohto prostredia iné názory. Snažia sa urýchľovať procesy udelenia povolenia na prieskumnú, ako aj ťažobnú činnosť.
Či názor pána Miškova. "Sú len úvahy o úprave vydobytého nerastu s použitím metódy kyanidového lúhovania, čo je podstatný rozdiel, nakoľko v danom prípade sa kyanidový roztok vnáša až do vydobytého nerastu na osobitne určených skládkach, ktoré musia byť prispôsobené zvolenej technológii, bezpečnostnej, ekologickej atď., preto sú obavy obyvateľov dotknutej lokality z ekologickej záťaže predčasné."
V tomto období som bol opozičný poslanec. V tomto období som sa snažil zorientovať v tejto problematike. V tomto období som hľadal možné riešenia, opäť ako pomôcť, ako čestne stáť pred očami ľudí a povedať im, ako ďalej postupovať. Aj teraz, aj v tomto prípade, to riešenie hľadám.
Preto sme aktívne spoločne aj s mojimi kolegami, keď sme už boli v koalícii, vstúpili počas procesu určovania dobývacieho priestoru a po dohode pán poslanec Lebocký inicioval poslanecký prieskum na obvodnom banskom úrade. Ja sám som ministra hospodárstva v roku 2013 upozornil, že rozhodnutie o dobývacom priestore vyvolalo nespokojnosť, a to hlavne preto, že pri svojom rozhodovaní obvodný banský úrad nezohľadnil nové záväzné dodatočné nesúhlasné stanoviská obcí, hoci boli zo strany obvodného banského úradu k nim vyzvané z dôvodu iba jednoročnej časovej platnosti ich pôvodných stanovísk a proces určenia dobývacieho priestoru ku dňu platnosti záväzných stanovísk nebol uzatvorený.
Obvodný banský úrad neuznal za účastníka konania ani Občianske združenie Podpoľanie nad zlato, hoci Krajský súd v Banskej Bystrici rozhodnutie Obvodného banského úradu, ako aj potvrdenie tohto vylúčenia Hlavným banským úradom zrušil, a preto si myslím, že predmetné občianske združenie malo byť účastníkom konania a k jeho námietkam sa malo prihliadať.
Takisto som upozornil, že rozhodnutím o určení dobývacieho prostredia je ohrozená výrobná činnosti v Podpolianskych strojárňach Detva, je ohrozená zamestnanosť takmer 1 300 ľudí.
Takže ako koaličný poslanec som interpeloval a žiadal o pomoc vlastného, dá sa povedať, ministra a na základe takýchto rôznych aktivít, o ktorých tu už hovoril aj pán minister Žiga vo svojom vystúpení, nakoniec bolo rozhodnutím Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici dňa 16. decembra 2013 prerušené konanie o určení dobývacieho priestoru Detva až do 31. decembra 2016 a bolo rozhodnuté, že sa prerušuje konanie a že medzi inými treba doklad o zosúladení návrhu na určenie dobývacieho priestoru Detva s územnými plánmi obce Dúbravy, mesta Detva, ako aj vyšším územným celkom Banskobystrického samosprávneho kraja z pohľadu využitia územia na dobývanie nerastného bohatstva. A zároveň predložiť záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Obce, ak sa to dá tak povedať, sú v hre a k ich stanovisku sa bude prihliadať.
Ale uvedomujem si, že momentálne sme v období, kedy by sme sa mohli dostať pri riešení tejto problematiky spracovania nerastov metódou kyanidového vylúhovania ďalej. Súhlasím s tým. Aj vzhľadom na predkladaný tento návrh zákona, o ktorom práve rokujeme, jeho filozofie, spôsobu riešenia formou miestneho referenda napríklad. Zároveň po rozhovoroch a konzultáciách si uvedomujem, že to musíme urobiť spôsobom a ustanoveniami, ktoré by neboli spochybňované a nevytvorili by finančný problém štátu aj vzhľadom k tomu, že rozhodovací proces v prípade Detvy, aj v prípade Kremnice je už začatý, sú už vydané rozhodnutia a prípadné retroaktívne opatrenia by problému nemuseli pomôcť. Práve naopak, mohli by situáciu ešte skomplikovať a dať nástroje do rúk banským spoločnostiam. A tomu by sme sa chceli vyhnúť, a preto nechceme konať unáhlene, ale s rozvahou a za pomoci odborníkov pracujúcich v tejto oblasti riešiť predmetný problém.
Zastávam aj ja v tejto chvíli názor, že inštitút referenda pri zámere či príprave novej ťažby by bol asi najvhodnejším riešením. Musíme ho ale skombinovať tak, aby nenarušil už predchádzajúce všeobecné záväzné nariadenia obcí ohľadom územného plánu obcí. Musia sa tieto veci jednoducho dať nejakým spôsobom ozaj do súladu.
Zároveň musíme prihliadať aj k tomu, že napríklad nesúhlas s použitím akejkoľvek chemickej technológie pri ťažbe by mohol znamenať aj napríklad nesúhlas s hlbinnou ťažbou zlata v Hodruši-Hámroch, ktorá zamestnáva v súčasnom období zhruba sto ľudí, a používa sa tu technológia flotácie veľmi dlho. Ale určite sa nebudeme vyhýbať aj iným návrhom, ktoré by pomohli pohnúť problém v prospech obyvateľstva a možno ho vtiahli do spolurozhodovacieho procesu.
Predložené návrhy poslancov, ktoré tu odzneli, filozofia dnes prejednávaného návrhu zákona, ako aj ďalšie podnety, ktoré sa k nám dostávajú, by mohli byť základom pre hľadanie riešenia, ktoré by nemuselo byť spochybňované, vytvoril by sa priestor aj na diskusiu, ktorá by tiež prispela k nájdeniu vhodného paragrafového znenia návrhu zákona.
Asi nielen ja budem rád, keď by sa nám to podarilo. Nemali by sme zahodiť túto šancu, ale využiť ju. Budem veľmi rád, ak nás v tomto úsilí podporíte. Myslím si, že príde veľmi skoro ten čas, keď vás s naším riešením oboznámime.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.5.2014 o 9:37 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:51

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja nielen po tomto vystúpení, ale aj predtým som pánovi Senkovi veril jeho úprimný záujem a snahu, to a teraz to len aj je zadokumentované na veky vekov, že je to naozaj tak.
A naozaj treba aj povedať, že tie stanoviská, ktoré čítal, alebo odpovede na jeho interpelácie sú plné cynizmu. Naozaj, som sám prekvapený, lebo teraz som ich prvýkrát počul a sú cynické, tiež treba povedať. Ale zase treba povedať, že čo pre určitú chvíľu, zjednodušene, že čo bolo, bolo, nech sa s tým vysporiada niekto iný a prídu roky, keď sa s tým dá vysporiadať, volebné, ale výsledky. A, pán Senko, a to je, tým zakončím, naozaj výsledky, aby sme nemuseli dokumentovať, že koľko snahy sa urobilo, ale nepodarilo sa, lebo jak sa hovorí, že dejiny píšu víťazi, tak aj len tie výsledky sa pamätajú. Viete, tu že ste prekonali nejakú cestu a bez výsledku, už v zásade na konci podľa mňa nebude zaujímať nikoho, iba vás do tej Očovej nepustia.
Čiže naozaj, tlačte na výsledok, máte možnosti, ako môžte tlačiť na výsledok, a tlačte na výsledok. Lebo ak v záverečnej reči za chvíľku pán minister nepovie nejaký termín dokedy, tak podľa mňa platí to, čo som povedal, že sa nad tým sťahujú mraky. A to odloženie, to prerušenie toho konania, ktoré v určitom momente vyzerá ako víťazstvo, nie je víťazstvom, to je len time out na to, aby to nezasiahlo do volieb, a potom sa spustia procesy, ktoré sa skončia napríklad aj takým cynickým zdôvodnením, ako bolo prednesené tu v odpovedi, a výhovorkou, premostením, že kto za to vlastne môže. Len to už nikoho nebude zaujímať, ten daný moment. Najdôležitejšie, vždycky je najdôležitejší výsledok. Čiže ak by som mohol, pán Senko, ja vás podporím vo všetkom, keď na konci bude výsledok.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 9:51 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:53

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja tiež chcem vyjadriť solidaritu s pánom poslancom Senkom, lebo nemá to jednoduché v tom regióne. Viem, o čom to je. Viem, ako občania žiadajú od poslancov, ktorí sú zvolení z daného regiónu, alebo žijú v danom regióne, aby sa ich zastali, aby to presadzovali, poznám to veľmi dobre s ťažbou uránu v lokalite Jahodná.
Takže držím pánovi poslancovi palce, aby sa to podarilo. A určite, ak príde také riešenie, tak jak budeme teraz skoro celá opozícia alebo celá opozícia hlasovať za tento vládny návrh zákona o zákaze ťažby rádioaktívnych nerastov, určite budeme hlasovať aj za takéto riešenie, ak sa nájde pre Detvu a Kremnicu.
Jediné, čo ma prekvapilo, je, že pán poslanec Senko hovoril pomerne krátko, skončil o 9.52, takže som teraz celkom zvedavý, pán poslanec, ako bude pán minister Žiga hovoriť do 11.10, aby sa teda vysvetlilo, prečo nehlasujeme dnes o 11. hodine, keďže kolegovia zo SMER-u už odišli. Pán minister má záujem skôr o moju dochádzku, ale nie je tu ani pán primátor Raši, takže nič sa nedá robiť, ochrana života a bezpečnosti ľudí musí počkať do utorka, lebo dneska sa hlasovať nebude. Hlavne že na výbore, kde chceli predložiť opoziční poslanci pozmeňovák, nebolo ani päť minút. Teraz na to máme celý víkend, aby sa hlasovalo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 9:53 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:55

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pani predsedajúca. Pán kolega Senko, chcem oceniť tvoje vystúpenie, hlavne jeho vecný tón, tón, ktorým si popísal stav okolo ťažby uránu, okolo ťažby zlata a nielen v Kremnici, ale aj na Detve.
Ja si myslím, že systémom slon v porceláne sa politika robiť nedá. Tu je niekedy snaha, aby sa tento systém zaviedol. Preto si myslím, že toto neprospieva nikomu, a verím, že aj situáciu okolo a všetky tie ťažké stavy okolo ťažby zlata sa budú môcť vyriešiť v tejto snemovni v dostatočne krátkom čase.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 9:55 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:56

Ján Senko
Skontrolovaný text
Ešte raz by som chcel zdôrazniť, že moja snaha bola v predchádzajúcom období pre riešenie problému. Tá snaha bola, keď som bol aj opozičným poslancom, tá snaha je, keď som aj koaličným poslancom a budem v nej pokračovať. A osobne si myslím, že teraz prišla tá chvíľa na riešenie. Ďakujem aj za podporu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.5.2014 o 9:56 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video