37. schôdza

9.9.2014 - 24.9.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2014 o 18:53 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 18:47

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pánečku, tri dámy sú tuná teraz. Vážená pani spravodajkyňa, predkladateľka, pani podpredsedníčka, pani podpredsedníčka, kolegovia v pléne, dovoľte mi niekoľko slov.
Ja sa teším, že obidve dámy predkladateľky si držia líniu, že sú štíhle, hej, aj tuná keď predkladajú zákon, ktorý, naozaj dnešná spoločnosť má problém s tou obezitou. Ja som si to tiež všimol. A je to za tých posledných 25 rokov veľmi veľa obéznych ľudí nám pribudlo. Áno, aj medzi deťmi. Ja keď si spomínam, keď som bol školák, tak možno keď jedného spolužiaka, keď sme mali trošku obéznejšieho, tak ale to bol možno z celého ročníka, nie z triedy, ale dnes ich máme veľmi veľa. Manželka je lekárka, pediatrička, tak občas sa rozprávame aj o tomto probléme a naozaj prichádzajú deti aj do ambulancie s tou obezitou. Ale veľakrát, áno, tu je to veľmi pekne predložené, hej, áno, súvisí to aj s tou zdravou výživou aj v tých školách, aby sme to tam limitovali. Ale ako to odstrániť, ako to urobiť, aby to bolo aj v domácnostiach? Veľakrát tie matky majú problém s tými deťmi, hej, ale chyba je v nás v rodičoch a pri tej samotnej výchove. To sú tie sladké vody, sladkosti a proste energeticky veľmi vysoké, hodnotovo vysoké tie potraviny a, samozrejme, tie deti priberajú. Ale to, že sa to robí v školách, aby tie automaty naozaj tam neboli a tie deti cez prestávky si nerobili tie nákupy, aj tých nápojov, ešte aj z tých sa priberá a sú navyše, sú nezdravé koľkokrát aj tie vedľajšie účinky, ktoré sú tuná. A veľmi správne tuná to aj podotýkate v tej dôvodovej správe, že je tu v podstate, ide o zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva a tie problémy, ktoré sú ako kardiovaskulárne choroby, niektoré onkologické a diabetes či osteoporóza. Dovoľujem si len tak, neberte to tak osobne, tak položartom a polohumorne alebo možno aj humorne, som si pozeral aj tú doložku vybraných vplyvov, tak myslím, že tu máte chybu, lebo tu máte krížiky všetko tie vplyvy, že žiadne, teda neutrálne. Ja si dovolím povedať, že v bode 4 vplyv na životné prostredie, tu ste kľudne mohli dať pozitívne. Určite pozitívne, jednak to by bolo aj pri tej produktivite tých potravín, ale najmä pri tých liečbach, ktoré som pred chvíľou prečítal, hej, tie kardiovaskulárne, onkologické a tak ďalej. Má to pozitívny dopad, lebo keď my nebudeme liečiť následne ako týchto ľudí a nebudeme ich musieť riešiť, tak nebudeme musieť vyrábať lieky, nemusia byť ožarovaní, ja si myslím, že spokojne to môže byť ako pozitívny dopad.
A rovnako si myslím, že je to pozitívny dopad aj na tie sociálne vplyvy, lebo si myslím, že tá rovnosť príležitostí a hlavne pri tom zamestnaní, viete, aj keď to máme my v zákone, ale ten zamestnávateľ, keď si má vybrať, možno vy by ste prišli ako dámy k zamestnávateľovi, tak na vás pozrie a ten prvý, ten dojem, naozaj myslím si, že robí ako veľa, a tí štíhlejší ľudia naozaj majú tú väčšiu výhodu. Takže spokojne ste mohli dať aj tuná, že toto je ten pozitívny dopad, a myslím si, že tá obezita, tak vážne ako poviem, trápi to aj mňa, lebo naozaj keď vidím medzi tými mladými ľuďmi a deťmi a majú vysokú nadváhu tí mladí ľudia, akonáhle sa dostávajú už do obdobia tej adolescencie, naozaj je to už chorobné a v dospelosti už nezvládajú tú svoju nadváhu a veľakrát ich to trápi, ale to telo veľakrát, oveľa viac víťazí nad tým duchom, ten duch je obyčajne slabší. Lebo je to aj tá samotná vizáž, ktorá trápi ako týchto ľudí, aj keď ich nechcem ani diskriminovať, ani teraz podceňovať, ale človek sa naozaj cíti lepšie, keď má tú, je tak kondične vo forme.
Jedna vec, ktorá tuná chýba medzi tými deťmi a mladými ľuďmi, to je tá, že chýba im prirodzený pohyb. Ten virtuálny svet, ktorý majú pred sebou, sedia pri televízore a pri počítačoch, jedia tie čipsy, zapíjajú to kokakolou, aj to je jedna z vecí, ktorá v podstate tú nadváhu ako len zvyšuje. Myslím si, že treba viac pohybu, ale vidím, kolegyne, že vám ten pohyb nechýba, tak vám držím palce. Ďakujem.
Zákon, žiaľ, nepodporím, aj keď by som veľmi rád hlasoval zaňho, ale nebudem na tom hlasovaní, takže mi to prepáčte.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.9.2014 o 18:47 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:52

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne. Dovoľte na záver dňa povedať, že konečne poriadny návrh zákona a konečne niečo, čo vyzerá, že ani čo tomu vyčítať, a ja sa tiež teda pripájam aj k predrečníkovi a som rád, že vôbec ten návrh zákona tu prišiel a vyzerá, že aj prejde, tak to je dobrá správa. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2014 o 18:52 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:53

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ja tak isto môžem iba zreferovať, že je to ako podľa môjho svedomia a presvedčenia dobrý návrh zákona, ako si spomínal, aj ja to ešte potvrdím, je to všetko o spaľovaní, aké máme spaľovanie, pretože generácia našich otcov a dedov trošku ináč to mali, ako to máme my. Nemusia sa toľko fyzicky namáhať, pretože ten vedecko-technický pokrok nebol až taký, aký máme teraz, a, samozrejme, mlaď ide tým menším odporom. Keď nepotrebuje pracovať, tak radšej si tam sedí a vo virtuálnom svete sa hrá a tým pádom ten pohyb tam neni a myslím si, že to nie je dobrá cesta, takže kvitujem, pani kolegyňa, váš zákon, ale obdobne ako Števo Kuffa povedal, tak ako pani podpredsedníčka povedala, že asi až v druhom kole to podporím, pretože som tiež opozičný poslanec a držím líniu, ktorá tu je nastolená. Žiaľ, je mi ľúto, ale nemám z toho dobrý pocit, keď si musím takto svoje svedomie nejako znásilňovať, ale, žiaľ.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2014 o 18:53 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:54

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja len úplne krátko. Ja vám sľubujem, dievčatá, že v druhom čítaní vám tento návrh zákona podporím svojím hlasovaním, ale za predpokladu, že nám na najbližšej schôdzi nevyhodíte zase nejaké body z rokovania. (Povedané so smiechom.)
Ono ja som sa do istej miery aj tešil, už to tak je, tak voľne, končí pomaly 19.00 hod., ale tešil som sa na stretnutie s vami a musím sa tak aj priznať, za vás všetkých, lebo aj všeobecne som sa aj za vás modlil, aj za vaše zdravie, aby sme sa tuná naozaj stretli všetci šťastne po tých prázdninách. Ono to neni také samozrejmé byť zdravý, ráno vstať, nadýchnuť sa, obliecť, umyť sa. Ja pracujem ako s týmito ľuďmi a uvedomujem si, že aký to je vzácny dar. Ja to tak dennodenne, teraz dennodenne nie, lebo keď som v Bratislave, ale keď som doma, tak to mám takto pred očami a ja som sa úprimne tešil na to stretnutie aj s vami kolegovia, či už opozičnými, alebo koaličnými, ste moji priatelia a kolegovia a chcem si vás ctiť a vážiť, ale na druhej strane musím povedať, ja som meškal ináč, to aj do školy som tak prichádzal neskoro, to bol taký úvod školského roka, ale som nemal kde zaparkovať auto, som sa dostal do slepej uličky, ale keď som tuná prišiel, a ten kotol bol taký rozžeravený, a tie emócie sa tu priam dali ako krájať, tak som pozeral, že čo to je, aké hromy-blesky tuná bijú, tak po krátkej chvíli som zistil, že čo sa takto deje.
Myslím si, že mali by sme byť tolerantní. Ja som dneska už o tom hovoril, o odpustení, zabudnúť nemusíme, ale tu si veľakrát vyčítavame tieto veci, to by nebolo zlé, že si pamätáme, to je úplne super, ale že ten revanšizmus, ktorý tuná je aj tuná v tejto politike, to nie je cesta pre túto krajinu. Cesta pre túto krajinu je cesta odpustenia. Ak pôjdeme touto cestou, ja si myslím, že aj naša krajina sa pohne kdesi dopredu, a dievčatám ešte raz ďakujem za predložený tento návrh.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.9.2014 o 18:54 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:56

Renáta Zmajkovičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ešte aspoň na chvíľočku, ja by som chcela poďakovať aspoň za túto slovnú podporu a som veľmi rada, že tento návrh nepovažujete, že je politický a že nie je spojený so žiadnymi nejakými (povedané so smiechom), niekedy ako sa tu hovorí, že skupinami a záujmami. Skutočne každým rokom ročne pribúda na Slovensku 22-tisíc pacientov na diabetes, a táto téma, zastavenie a stop automatom v školách je diskutovaná v rámci celoeurópskej, Európskej únie a ja som si pozrela jeden tiež údaj, napr. obezita stojí občanov v Európskej únii 70 mld. ročne, 70 mld. ročne, a to, čo hovorí pán kolega, skutočne ja to tam nemôžem dať, ten sociálny dopad, ale ja si myslím, že ten dopad možno práve, že ak začneme týmto, má práve na verejné financie, pretože my nebudeme mať taký nápor na zdravotnú starostlivosť.
Ak naučíme deti zdravo žiť, a to, čo, že aké budú prijímať potraviny, tak od toho sa bude vlastne odvíjať aj celá populácia. Ak my budeme ľahostajní, to, čo sa podáva, to, čo je v automatoch v školách, a budeme ľahostajní k tomu, to, čo je v tých bufetoch, tak vlastne my tým, tou svojou ľahostajnosťou legalizujeme ich obsah. A to si my nemôžeme dovoliť, čiže my musíme mať zodpovednosť za svoje deti a práve ja si myslím, že teraz je ten správny čas, aby sme aj takúto túto zodpovednosť dali aj do legislatívnej podoby.
Ďakujem vám všetkým za podporu, aspoň aj takúto.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.9.2014 o 18:56 hod.

JUDr.

Renáta Zmajkovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
37. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia
 

9:03

Miroslav Lajčák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie pléna predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 151/2010 Z. z. o zahraničnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 403/2010 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
Novela reaguje na prevzatie nových úloh ministerstva po viacerých novelizáciách kompetenčného zákona a zohľadňuje aj potreby aplikačnej praxe rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí. Do návrhu boli z týchto dôvodov zapracované zmeny v oblasti ekonomickej diplomacie, nové úlohy v rámci európskych záležitostí a nanovo boli legislatívne upravené konzulárne funkcie tak, aby korešpondovali s terminológiou a obsahom inštitútov ustanovených vnútroštátnymi právnymi predpismi a príslušnými medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Doplnené boli aj úlohy na úseku výkonu štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.
Legislatívne riešenie si vyžiadala tiež problematika odmeňovania počas dočasného vyslania na výkon štátnej služby v zahraničí. Dôvodom je valorizácia platových taríf v rámci kolektívneho vyjednávania koncom minulého roka o pevnú sumu 16 eur a nie ako doposiaľ percentuálnym zvýšením, čo zasiahlo do spôsobu výpočtu zahraničného funkčného platu zamestnancov vykonávajúcich zahraničnú službu.
V tejto súvislosti je potrebné okrem úpravy ustanovení v zákone o zahraničnej službe vykonať aj novelizáciu súvisiacich zákonov o verejnej službe a o štátnej službe.
Navrhované legislatívne zmeny boli prerokované s Úradom vlády Slovenskej republiky ako gestorom oboch zákonov, ako i so všetkými dotknutými ministerstvami, ktoré vysielajú štátnych zamestnancov na výkon štátnej služby v zahraničí. Zmeny nemajú dopad na rozpočet verejnej správy.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie tohto materiálu.
Ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis

19.9.2014 o 9:03 hod.

JUDr.

Miroslav Lajčák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

9:05

Marián Kéry
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, panie poslankyne, páni poslanci, Zahraničný výbor Národnej rady ma uznesením č. 112 určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 151/2010 Z. z. o zahraničnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 403/2010 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálno-právnej stránke náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách.
Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o cieli predloženého návrhu zákona, o súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, zákonmi a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 25. augusta 2014 č. 1146 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor, Výbor pre sociálne veci a Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor navrhujem Zahraničný výbor Národnej rady. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania v Národnej rade v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, skončil som, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

19.9.2014 o 9:05 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 9:09

Miroslav Lajčák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na rokovanie pléna predkladám návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou, ktorou sa zakladá pridruženie medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Strednou Amerikou na strane druhej.
Dohoda je prvou zmluvou v histórii, ktorú Európska únia uzatvára s iným regiónom - Strednou Amerikou ako strategickým partnerom. Dohoda poukazuje na záujem Európskej únie posilňovať svoju prítomnosť v regióne Strednej Ameriky a Karibiku. Ďalším potvrdením tohto zámeru sú už začaté rokovania o bilaterálnej zmluve Európska únia a Kuba.
Pridruženie medzi Európskou úniou a Strednou Amerikou založené dohodou sa opiera o tri základné piliere, a to pravidelný politický dialóg, vzájomná spolupráca a obchod. V tejto súvislosti za najvyššiu pridanú hodnotu dohody možno považovať práve obchodné ustanovenia, ktorými sa vytvára zóna voľného obchodu. Ich cieľom je odstrániť existujúce prekážky v rámci vzájomného obchodu s tovarmi a službami.
Za Slovenskú republiku bola dohoda s výhradou ratifikácie podpísaná 23. mája 2012 stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri Európskej únii. Slávnostný podpis v mene Európskej únie sa uskutočnil o viac ako mesiac neskôr, 29. júna 2012 v Hondurase.
Deväť členských štátov Európskej únie už dohodu ratifikovalo, rovnako aj všetkých šesť krajín Strednej Ameriky: Panama, Nikaragua, Guatemala, Honduras, Kostarika, Salvádor.
Pokiaľ ide o ostatné členské štáty Európskej únie v súvislosti s ich vnútroštátnymi schvaľovacími procedúrami, nie sú zatiaľ známe žiadne osobitné signály o akýchkoľvek prípadných komplikáciách.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, asociačná dohoda predstavuje míľnik vo vzájomných vzťahoch medzi Európskou úniou a regiónom Strednej Ameriky. Dovoľujem si vás preto požiadať, aby Národná rada Slovenskej republiky vyslovila s predloženou dohodou súhlas a tiež aby rozhodla o tom, že dohoda je medzinárodná zmluva podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

19.9.2014 o 9:09 hod.

JUDr.

Miroslav Lajčák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:11

Mikuláš Krajkovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou, ktorá zakladá pridruženie medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Strednou Amerikou na strane druhej.
Návrh pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1150 z 25. augusta 2014 na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti, Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Zahraničnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor určil Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady pre európske záležitosti uznesením z 8. septembra 2014 č. 126, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením z 2. septembra 2014 č. 467 a Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením zo 4. septembra 2014 č. 102 odporúčajú Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s dohodou a rozhodnúť, že dohoda je medzinárodná zmluva podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov vyjadrených v ich uzneseniach a stanovísk poslancov gestorského výboru odporúča Národnej rade vysloviť súhlas s dohodou podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky a rozhodnúť, že dohoda je medzinárodná zmluva podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní návrhu na vyslovenie súhlasu s dohodou, je to tlač 1128, bola schválená uznesením Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky č. 113 z 9. septembra 2014. Týmto uznesením ma výbor poveril plniť úlohy spoločného spravodajcu.
Toľko, prosím, pani predsedajúca, spoločná správa, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

19.9.2014 o 9:11 hod.

Mgr.

Mikuláš Krajkovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 9:14

Miroslav Lajčák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, na zasadnutí Európskej rady dňa 27. júna 2014 boli slávnostne podpísané dohody o politickej asociácii a ekonomickej integrácii Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny s Európskou úniou, čím sa zavŕšilo päť rokov intenzívnych rokovaní vedúcich k užším vzťahom týchto partnerských krajín a Európskej únie. Podporujúc ich európske smerovanie, predkladám dnes na rokovanie pléna návrhy na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so všetkými troma asociačnými dohodami.
Ako prvý predkladám návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s Dohodou o pridružení medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu a jej členskými štátmi na jednej strane a Gruzínskom na strane druhej.
Asociačná dohoda zakladá osobitný vzťah pridruženia medzi Európskou úniou a Gruzínskom s cieľom stimulovať vzájomnú politickú spoluprácu a podporiť hospodársku integráciu medzi zmluvnými stranami. Dohoda sa ďalej zameriava na širšiu spoluprácu v oblastiach spoločného záujmu za účelom posilnenia demokracie, princípov právneho štátu a rešpektovania ľudských práv a základných slobôd v Gruzínsku.
Osobitne významnou časťou dohody sú ustanovenia vytvárajúce prehĺbenú a komplexnú zónu voľného obchodu, tzv. DCFTA, ktorá má byť rozhodujúcim faktorom stimulujúcim hospodársky rast Gruzínska. DCFTA ako základný prvok Dohody o pridružení má predovšetkým priniesť nové obchodné príležitosti pre Európsku úniu a Gruzínsko a podporiť jeho skutočnú hospodársku modernizáciu a postupnú integráciu s Európskou úniou. Výsledkom tohto procesu by mali byť prísnejšie normy pre gruzínske výrobky, lepšie služby pre občanov a taktiež schopnosť Gruzínska účinne konkurovať na medzinárodných trhoch.
Slovensko sa ukončením vlastného ratifikačného procesu pripojí k doposiaľ štyrom členským krajinám Európskej únie, k Litve, Rumunsku, Malte a Bulharsku, ktoré uložením ratifikačných listín u depozitára vyjadrili Gruzínsku podporu v jeho integračnom úsilí. Gruzínsko už dohodu takisto ratifikovalo.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať, aby Národná rada Slovenskej republiky vyslovila s predloženou dohodou súhlas a tiež aby rozhodla o tom, že dohoda je medzinárodná zmluva podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

19.9.2014 o 9:14 hod.

JUDr.

Miroslav Lajčák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video