46. schôdza

27.1.2015 - 13.2.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.2.2015 o 11:12 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 10:35

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Obsahom tohoto návrhu sú v podstate dve zmeny. Najprv krátko k jednej, ktorá nie je taká zásadná, ale má zaujímavý príbeh. Čo ma viedlo k zmene podmienok nároku na predčasný starobný dôchodok?
Stretol som človeka, ktorý mal 60 rokov, bol to človek, ktorý celý život ťažko robil, ale nemá žiaden príjem, lebo o jeho ruky už nie je záujem alebo už nedokáže tak pracovať, ako pracoval, tak rozmýšľal, že by si aj požiadal o predčasný dôchodok. Veď pracoval celý život, čiže podmienku poistenia mal vysoko prekročenú, aj vek už mal na to, že mohol požiadať o predčasný dôchodok. Len jeden problém mal, že keď mu Sociálna poisťovňa vyrátala jeho dôchodok, tak jeho dôchodok nebol aspoň 1,2-násobok životného minima. To je tretia podmienka pri nároku na predčasný dôchodok. To je v danej situácii 220 eur. Dvestodvadsať eur mu nevyšiel jeho dôchodok, a preto nemá nárok na predčasný dôchodok.
Ten človek býva na vidieku. Má záhradu, je pracovitý, to znamená, on ako nemá obavy z toho, že by sa ako neuživil v tej svojej záhrade, dorobí si mnohé veci, ktoré k živobytiu potrebuje, ale on nemá žiaden príjem a musí sa obrátiť na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie, ak chce nejakú sociálnu dávku. Ale on by tú dávku nepotreboval, on by tú sociálnu dávku nepotreboval, lebo ho to možno aj uráža, jemu by stačilo aj 200 eur, keby mu Sociálna poisťovňa predčasný dôchodok poskytla. Ale keďže zákon je tak tvrdý, že musí to byť minimálne 1,2-násobok, tak on nemá žiaden pravidelný príjem.
A mne sa zdá, že táto podmienka je zbytočne takáto tvrdá, ak sú tu spoločnosti, a na Slovensku možno sú aj chudobné regióny, kde ľudia bývajú na vidieku, že aj pravidelný príjem v takejto výške, že oni by akceptovali a boli by vlastne zabezpečení a relatívne v dôstojných podmienkach by mohli existovať.
A navrhujem to preto, lebo aj vláda pripravuje návrh novely zákona o sociálnom poistení a príde s návrhom minimálneho dôchodku. Minimálny dôchodok v podstate znamená, že rušíme túto hranicu. Respektíve inými slovami, každému, komu vyjde dôchodok, starobný dôchodok nižší, ako je životné minimum alebo ako násobok životného minima, lebo tam bude viacero stupňov, tak jednoducho tomuto človeku sa automaticky jeho minimálny dôchodok zvýši. My budeme sa solidarizovať ostatní a budeme týmto najnižšie, teda dôchodcom, budúcim dôchodcom s najnižšími dôchodkami, ich automaticky zvyšovať na úroveň minimálneho dôchodku a minimálny dôchodok bude mať viacero úrovní. Od počnúc životné minimum 1,2-násobok, možno 1,3-4-5-násobok, 1,5-násobok. Presne to neviem teraz reprodukovať, ale už som videl nejaké pracovné návrhy.
Čiže tento náš prvý pozmeňovací návrh je o tom, aby tí ľudia, ktorí sú na základe vlastného rozhodnutia ochotní akceptovať aj dôchodok nižší ako 1,2-násobok životného minima, aby sme im to umožnili.
Druhá zmena, ktorá je teda zásadná zmena do I. piliera a týka sa znižovania poistných odvodov na starobný dôchodok. Dovoľte, aby som to trošku všeobecne uviedol.
Medzigeneračná solidarita je princíp, ktorý sa uplatňuje výrazne najmä v prvom priebežnom dôchodkovom systéme. Generácie zamestnaných detí svojimi odvodmi z príjmu financujú dôchodky generácie rodičov. Tento systém však práve vďaka demografickým zmenám alebo zmene demografických parametrov spoločnosti prestáva byť dlhodobo udržateľný, pretože sa rodí menej detí, na druhej strane sa predlžuje dĺžka ľudského života. Napríklad na Slovensku kým v roku 1950 bola úhrnná plodnosť žien 3,6, v roku 2010 to bolo už iba 1,4. Slovensko patrí k štátom s najnižšou pôrodnosťou v Európe.
Tieto výrazné demografické zmeny viedli k reforme dôchodkového systému a zavedeniu II. sporivého dôchodkového piliera. V tom si ľudia v produktívnom veku sami "sporia" prostredníctvom odvodov na svoj budúci dôchodok. Náš dôchodkový systém je tak zložený z troch pilierov, dvoch povinných, priebežný plus sporivý a jedného doplnkového, ktorý je dobrovoľný. Dôchodok je kombináciou príjmu z viacerých zdrojov. Tento systém sa ukazuje ako správny z hľadiska jeho dlhodobej udržateľnosti aj tým, že rozkladá, znižuje riziko straty príjmu v starobe a tiež motivuje k zodpovednému správaniu pamätať v produktívnom veku na život v dôchodku.
Existujúci dôchodkový systém ale nie je ideálny z hľadiska nastavenia dôchodkových pilierov, ani ich jednotlivých parametrov. Je dokonca veľmi nespravodlivý voči niektorým občanom, napríklad preto, že neodráža v dostatočnej miere princíp zásluhovosti. Preto si dôchodkový systém vyžaduje zmeny aj v smere udržateľnosti, aj v smere väčšej spravodlivosti voči jednotlivcom aj rodinám.
Ja si myslím, že váhu II. piliera treba zvyšovať, v ideálnom prípade bude budúci dôchodok kombináciou príjmu rovnakého príjmu z I. aj II. piliera. Princíp zásluhovosti i solidarity, ktoré sa uplatňujú pri výpočte dôchodku z I. piliera, sú dnes výrazne deformované. Solidarita v I. pilieri je anonymnou solidaritou a to považujem, že je v rozpore s princípom spravodlivosti. Pretože sú niektoré rodiny, napríklad rodiny s deťmi, neúmerne zaťažené v porovnaní s jednotlivcami.
Zmena nastavenia parametrov v I. pilieri by mala byť aj z dôvodu posilnenia prirodzenej rodinnej solidarity a snahy zvýšenia zásluhovosti rodín s deťmi, pretože I. pilier stojí a padá na rodine, na deťoch ako budúcich klientoch, prispievateľov do I. dôchodkového piliera. Zásluhovosť v tomto systéme je dnes deformovaná tým, že zohľadňuje vplyv iba jedného parametra: príjem a odvody poistenca. Vôbec nezohľadňuje skutočnosť, že k udržateľnosti systému prispievame aj zvýšením počtu budúcich platiteľov poistených odvodov na dôchodok. Dnes sa tak zamestnané deti solidarizujú cez I. pilier viac s cudzími osobami, s inými viac ako so svojimi rodičmi. A preto rodičia sú vlastne, rodičia týchto detí, sú znevýhodnení minimálne dvakrát. V čase, keď pracujú a na dôchodok odvádzajú odvody, a potom druhýkrát, keď sú na dôchodku a ich dôchodok je preto nižší, lebo vďaka deťom možno mali nižší príjem, nepostupovali v práci tak, nemohli sa venovať svojej kariére, a to, samozrejme, sa odráža na výške ich budúceho dôchodku.
Posilnenie rodinnej solidarity vrátane zásluhovosti rodín týmto naším návrhom bude spočívať v úprave odvodov a naviazaním ich výšky na počet nezaopatrených detí v rodine. Sociálne odvody na dôchodok sa budú znižovať v závislosti od počtu nezaopatrených detí.
Skúsim to teraz konkrétne vysvetliť. Zamestnanec platí na svoj starobný dôchodok cez svoju výplatnú pásku 4 % odvodov na starobné poistenie. Jeho zamestnávateľ platí 14 %, čiže zjednodušene, 18 % z hrubého príjmu si odvádza zamestnanec na svoj starobný dôchodok. My navrhujeme, aby sa tie 4 % znižovali o 1 % za každé nezaopatrené dieťa. To znamená, kto má jedno dieťa, nebude platiť 4 % na svoj starobný dôchodok, ale 3. Kto má 2 deti, nebude platiť 4 %, ale iba 2 %. No a keď má niekto 4 deti, tak by vlastne zo svojej, prostredníctvom svojej výplatnej pásky na svoj starobný dôchodok neodvádzal žiaden odvod, ale jeho zamestnávateľ 14 %. Ten, kto má viac detí, sú tu v tejto sále aj takí, tak ak by už si nemohol znižovať tie 4 %, lebo jeho detí je viac, tak by sa znižovali poistné odvody zamestnávateľovi. Zamestnávateľ, to znamená, v prípade rodičov, ktorí majú 5 detí, tak nielenže by ten zamestnaný rodič neplatil tie 4 % odvodov, ale aj zamestnávateľ by mal o 1 % nižší odvod. V súčte 5 %. To znamená, takýto rodič, ktorý nielenže má deti, ale je, že sa stará sám o ich výživu a výchovu, tak by bol ešte aj lacnejší pre zamestnávateľa. Tento princíp práve cez platené odvody sa pokúšame presadiť tú zvýšenú zásluhovosť za existenciu I. dôchodkového piliera práve pre rodičov s deťmi. Práve pre rodičov s deťmi.
Priznám, že tento princíp nie je nový v našej legislatíve, že v jednom období pravicovej vlády už sme ho mali zakotvený, bola to naša iniciatíva, a vtedy to bolo symbolicky pol percenta. Pol percenta za každé dieťa. Dopadlo to tak, že tiež pri schvaľovaní štátneho rozpočtu v priebehu nasledujúcich rokov toto opatrenie, zrušenie tohto opatrenia zaplatilo vyššie mzdy policajtov a vojakov. Vtedy to bola väčšia priorita, ja si myslím, že dnes téma rodiny je živšia a podporovať rodiny s deťmi je priam nevyhnutné.
A toto je jedno opatrenie, ktoré opakovane ako pri tých predchádzajúcich, ak by si strana SMER osvojila aj Robert Fico, pretože SMER sa usiluje - naopak ako ostatní v opozícii - posilňovať I. pilier. Čiže ak teda bude I. pilier mať v nasledujúcich rokoch väčšiu váhu, ako mal doteraz, tak je opodstatnené, myslíme si, zvyšovať spravodlivosť v tomto systéme a cez toto opatrenie naviazania odvodov na starobný dôchodok na počet nezaopatrených detí je správne a aj spravodlivé.
Mohlo by nám lichotiť, že tento problém podobne sa pokúšajú vyriešiť aj v Českej republike. A som videl, myslím, že to bola Mladá fronta dnes, oni, u nich prevažuje prístup taký, že "čím víc dětí, tím vyšší penze". Čiže oni chcú, jedna z alternatív reformy dôchodkového systému, že bude to úplne naopak ako za socializmu, že ženy napríklad boli zvýhodnené, že ak mali viac detí, tak mohli ísť skôr do dôchodku. To znamená, keď muži v 60-ke, bezdetné v 57-ičke a jedno dieťa 56 rokov odchod do dôchodku a 2 deti 55 až po 54, už potom ďalej vyšší počet detí nemal na to vplyv, ale ženy mohli ísť do dôchodku vo veku 54 rokov. Tento systém sme opustili vďaka "demografii". V Čechách sa zaoberajú tým v opačnom zmysle, že počet detí v priebežnom dôchodkovom systéme by sa mal odraziť na výške dôchodku.
My si myslíme, že rodičia, ktorí majú nezaopatrené deti, že potrebujú pomoc vtedy, keď tie deti majú, nie, keď budú až na dôchodku, lebo vtedy im to môže byť už aj jedno mnohým, alebo sú aj takí, ktorí by sa toho prípadne nedožili.
Keby vás zaujímalo, že aké čísla lietajú v tých Čechách pri návrhoch budúcich penzií, tak napríklad tam je dnes penzia v českých korunách u bezdetného občana Českej republiky 12 200 eur (reakcia z pléna), korún, pardon, 12 200, ospravedlňujem sa (zasmiatie sa rečníka), 12 200. A je jedno, či ten občan mal 1, 2, 3, 4 deti, proste dôchodkový systém je nastavený tak, že dôchodok dnes má 12 200 českých korún. Po novom by penze v Čechách mala vyzerať tak, že ten, kto nemá žiadne dieťa, tak by mala byť 9 600 českých korún oproti 12 200, kto má jedno dieťa, tak by mala byť 11 600 oproti 12 200 a až pri druhom dieťati, ak niekto mal dve deti, tak až v tomto prípade jeho budúca penze bude 13 600 oproti 12 200. A dokonca ten, kto vychoval tri deti a zaopatril, to znamená vzdelané deti, 15 700 oproti 12 200.
Mne sa zdá, že takýto prístup, na toto nemáme, na takýto štedrý výpočet dôchodkov v závislosti od počtu detí na Slovensku nemáme, teda naša ekonomika, naše príjmy to nedovoľujú. A ja si myslím, že to, čo oni poväzujú ako alternatívny návrh, že "nižší sociální pojištění pro rodiče dětí", to je návrh KDH, teda toto, čo ja teraz s kolegom predkladám, Přidalom, tak tento, si myslím, že je atraktívnejší, lebo nemusia tí rodičia čakať na vyšší dôchodok, keď už budú bezdetní a budú sami, ako istá forma odmeny, ale že keď im znížime odvodové bremeno teraz, keď majú deti, a okamžite zvýšime ich príjem, že to je lepšie riešenie. Že to je lepšie riešenie.
Ešte je zaujímavé, že oni v Čechách pri tom prístupe, že "důchod vyšší, čím víc dětí", tak oni rozlišujú, či tie deti napríklad majú len stredoškolské vzdelanie alebo vysokoškolské vzdelanie. To znamená, že ten, kto má deti, ktoré sú vysokoškolsky vzdelané, tak sa to premietne do výšky jeho dôchodku. Tiež veľmi zaujímavé.
Tie čísla, ktoré som spomínal a porovnával dôchodok v Čechách teraz a po novom, tak sa týkal rodín, kde tie deti boli vysokoškolsky vzdelané. Ak tie deti mali len stredoškolské vzdelanie, tak ten dôchodok v Čechách je vyrátaný alebo nastavený tak, že bude nižší, výrazne nižší. Napríklad dôchodok rodiča, ktorý má tri deti, dnes je 12 200 českých korún a po novom, ak má tri deti, ktoré sú len stredoškolsky vzdelané, je 13 800, ale tri vysokoškolsky vzdelané deti je 15 700. Rozumie sa tým, že keď niekto sa stará o deti do 18 rokov a ten, kto sa stará o deti do 25 rokov, tak tie náklady na výchovu a prípravu na povolanie tých rodičov sú iné, a preto tento odlišný prístup. To je Česká republika, zaujímavé úvahy.
Ja si myslím, že náš prístup v našich podmienkach je lepší, spravodlivejší a reálnejší, že si to môže aj slovenská ekonomika dovoliť. A z hľadiska spravodlivosti si myslím, že by to bolo potrebné a mnohí rodičia týchto rodín by to ocenili.
Ďakujem za vašu podporu tohto návrhu. A len preopakujem, že ak by aj neprešiel v tejto sále a si ho osvojí vládna strana, tak budeme vám vďační.
Ďakujem za vašu pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

6.2.2015 o 10:35 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:56

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. No, keď som počúval, kolega Brocka, tie výhody, nepochybne i to je nejaký posun. Napriek tomu, vzhľadom na to, že niekedy je v rozprávkach a povestiach veľký kus pravdy, v rámci trojgrošového príbehu musím povedať, že počet detí je zaujímavé kritérium. To, že tie deti sú nezaopatrené, je nepochybne sociálne závažná vec. Spravodlivejšie alebo najspravodlivejšie, to, čo zhodnocuje zásluhy a motivuje rodičov, by bolo v skutočnosti to, o čom sa už v Nemecku diskutovalo pred 10-15 rokmi, čo zvažoval i na pôde slovenskej politiky môj priateľ Vladimír Palko, a to je priame odvedenie do dôchodkov rodičov to, čo odvádzajú ich deti v istom percente, Pretože tri vysokoškolsky vzdelané deti na úrade práce nie sú víťazstvo. Naopak, tri stredoškolsky vzdelané deti, ktoré sú platcami dane a prispievajú do národného bohatstva, sú oveľa väčšie víťazstvo.
V tomto zmysle sa teda domnievam, že v čase elektronických prepojení medzi daňovými úradmi, odbormi a sociálnymi poisťovňami nemôže byť problém, aby zarábajúce, pracujúce, dane platiace a odvody platiace deti mohli v istom percente priamo bez sprostredkovania prispievať do dôchodkov svojich rodičov.
Pretože, ešte raz hovorím, počet detí ako taký nie je kritérium, ktoré bezpodmienečne rozvíja bohatstvo krajiny, len deti, ktoré sa na ňom podieľajú, sú takými.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.2.2015 o 10:56 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:58

Alojz Přidal
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No nie je tu kolega Brocka, tak chcel som naňho reagovať, ale je to dôležité aj to, čo chcem povedať aj pre tých kolegov, čo sú tu.
Jednoducho tento predmetný návrh zákona, ktorý prerokovávame, je to zákon o sociálnom poistení, ale aj tie predchádzajúce, ktoré išli za sebou, o dani z príjmov, aj novela Zákonníka práce, všetky prednostne sa týkajú rodiny, týkajú sa manželov, pracujúcich rodičov, v konečnom dôsledku teda prinášajú týždeň voľna otcovi narodeného dieťaťa a prinášajú pár desiatok eur pre rodinu podľa toho, koľko nezaopatrených detí má.
My chceme prednostne podporiť tých rodičov, ktorí aktívne pracujú, ktorí svojou prácou sa starajú a zarábajú teda na každodenný chlieb pre svoje deti. A verím, že nielen my kresťanskí demokrati, ale aj ostatní kolegovia poslanci si uvedomujú dôležitosť rodiny, dôležitosť manželstva, dôležitosť detí pre budúcnosť Slovenska.
Vážení kolegovia, ja si myslím, že pravda je v takej jednoduchej vete: Aká rodina, taká dedina a taká je aj celá krajina.
Ale aj tak som chcel kolegovi Brockovi povedať, že či predsa len sme málo nelobovali u ostatných kolegov, aj u kolegov zo strany SMER, či len predsa nie je málo spoliehať sa, že aj oni uvidia, že tieto naše návrhy sú dobré a či by sme teda ešte nemali zvážiť aj osobné rozhovory s ostatnými poslancami, pretože verím, že každému v tejto sále na rodine... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.2.2015 o 10:58 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:00

Marián Kvasnička
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja by som chcel len reagovať na ten fakt, ktorý uvádzal kolega Brocka, že paradoxne v liberálnejšom českom prostredí ten trend, aby dôchodky nejakým spôsobom koincidovali s počtom detí, to znamená, aby boli lepšie v prípade tých rodičov, ktorí majú viac detí, sa mi zdá veľmi zaujímavý.
My sme pred referendom a v predreferendovej diskusii zaznievali hlasy, že rodina je v zlej kondícii, rodina je v kríze. Páčil sa mi aj názor, keď ktosi povedal, že v kríze ani je tak rodina, ako jednotlivec a jeho morálny étos, ktorý je poklesnutý a rozvoľnený aktuálnymi civilizačnými trendami. No, ale páči sa mi... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím kľud.

Kvasnička, Marián, poslanec NR SR
Páči sa mi na tomto návrhu, že nejde do všeobecnej diskusie, kde sa všeobecne konštatuje kríza rodiny, ale prináša konkrétne riešenia, ako status rodiny, prípadnú jej krízu, jej diskomfort, jej koróziu nejakým spôsobom zlepšiť.
Preto oceňujem, aj keď nebudem skúmať, či je náhoda alebo či je to zámer, že sa dostali tieto návrhy zákonov na pretras práve v predvečer referenda. (Reakcia z pléna.) Ale chcem to každopádne oceniť... (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Poprosím kľud v rokovacej sále.

Kvasnička, Marián, poslanec NR SR
Viete, ako sa hovorí? Že psí hlas do neba nepôjde, a napriek tomu ako ja si psie hlasy vážim.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.2.2015 o 11:00 hod.

PhDr.

Marián Kvasnička

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:02

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Zníženie odvodového bremena je dobrým systémom a navodzuje istým spôsobom naozaj aj tú spravodlivosť a sú doceňované viacpočetné rodiny.
Ten český model je veľmi zaujímavý, aj keď bezpochyby aj mňa napadla taká skutočnosť, ak by všetky tie tri deti, ktoré sú vysokoškolsky vzdelané, skončili na tom úrade práce, tak akým asi by boli prínosom pre túto spoločnosť. Ale myslím si, že by to bolo skôr len v ojedinelých prípadoch, lebo predsa len na tých úradoch práce máme menej vysokoškolsky vzdelaných ľudí ako tých, ktorí sú s nižším vzdelaním. Ak je človek, ktorý prepadne rôznemu druhu závislosti, tak či už to vzdelanie má, alebo nemá, tak prepadáva spoločensky a na tom trhu práce sa neuplatňuje.
Ale bezpochyby je to minimálne hodné zamyslenia. A čím viac detí, tým vyššia penzia alebo dôchodok, tak ako to Česi majú ako ten slogan, aj u nás mnohé veci by to poriešilo.
Tá kríza tej rodiny, ktorá tuná je, no, ak rodina nebude tým základným pilierom a budeme ju nabúravať, čo sa stáva, koľkokrát sa to pertraktuje, táto rodina nabúrava sa systematicky aj v rôznych diskusiách, ale táto rodina, aby bola predovšetkým spoločenstvom lásky, kde tie deti naozaj môžu vyrastať, vzdelávať sa a byť plnohodnotné pre túto spoločnosť.
Tento návrh zákona ja osobne podporím a vyzývam aj kolegov, aby tak urobili. Je veľmi dobré a myslí aj na rodiny také, že to nielen to odpisovanie do úrovne tých 4 %, ale bolo by to atraktívne aj pre toho zamestnávateľa, ktorý by ďalej, ak bol to rodič, ktorý má viac ako štyri deti, mohol by mať úľavy na tých odvodoch. Veľakrát naozaj títo rodičia majú problém zamestnať sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.2.2015 o 11:02 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:04

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Len na kolegu Osuského, ktorý reagoval na tú alternatívu, o ktorej diskutujú v Českej republike, že rodičia budú mať vyšší dôchodok podľa počtu vychovaných detí, a spomenul zaujímavú situáciu, že môže sa stať, že rodičia majú troch vysokoškolákov, ktorí sú na úrade práce, čiže prečo by mali mať vyšší dôchodok. Veď preto túto alternatívu ja považujem za horšiu. Náš návrh je lepší. Jednoducho nižšie odvody vtedy, keď rodičia pracujú a starajú sa o deti, môžu byť situácie, že dokonca majú aj postihnuté dieťa. A to je princíp nediskriminácie, že by mali túto úľavu, aj keď dokonca nehrozí aj v budúcnosti, že to dieťa bude raz prispievať do dôchodkového systému.
Ale to, čo my aktualizujeme alebo, by som povedal, lepšie riešime situáciu aj dôchodcov, ak sa dobre postarali o svoje deti, ak tie deti majú prácu a pracujú, tak je obsahom iného nášho návrhu a ten sa volá o troch grošoch. Tak sme to ľudovo nazvali. Že zamestnané deti môžu časť zo svojej dane asignovať, odviesť na účet svojmu rodičovi na dôchodku. To znamená, tie deti, ktoré sú na úrade práce, tie deti, ktoré nepracujú, tak tie nemôžu odviesť daň svojmu rodičovi akoby z vďačnosti. Ale tie, ktoré sú zamestnané, ktoré prácu budú mať, tak budú môcť sa takto solidarizovať so svojimi rodičmi. Ale to je predmetom iného návrhu, ktorý toto rieši.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.2.2015 o 11:04 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:07

Július Brocka
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Pán predseda, po porade s kolegom Přidalom a aj teda v súvislosti s tou atmosférou, ktorá pri rokovaní o týchto bodoch bola v sále, a keďže máme informácie, že niektoré z týchto návrhov chcú v jednom klube ešte prediskutovať, tak sťahujeme z rokovania tlače 1355, 1356 aj 1357.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.2.2015 o 11:07 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:08

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, vážený pán predseda. Vážený pán predseda, chcem oznámiť, že po dohode všetkých predkladateľov sťahujeme svoj návrh (smiech v sále) o hospodárení nezávislých poslancov (tlač 1349) pod poradovým číslom 41.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
1349. A?

Mičovský, Ján, poslanec NR SR
Poradové číslo 41.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Čiže tlač 1349. (Ruch v sále.) Chcel by som poprosiť, kolegyne poslankyne a poslanci, ak máte záujem ešte niečo stiahnuť, skúsme to spraviť možno už teraz, aby sme o tom nemuseli ani rokovať, pretože rokujeme o tom a tesne pred hlasovaním to stále, neustále prerušovať, si nemyslím, že je ten správny spôsob. (Potlesk.)
Takže poprosím naozaj do budúcna, kto ešte nechce na tejto schôdzi prerokovať niečo, čo je na programe, kľudne nám to oznámte a veľmi radi to z rokovania na vašu žiadosť stiahneme. Ale poprosím, keby sa to nemuselo od budúcich schôdzí už opakovať v takomto veľkom meradle.
Pán poslanec Brocka, nech sa páči ešte raz, ešte niečo idete stiahnuť?
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.2.2015 o 11:08 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:09

Július Brocka
Skontrolovaný text
Áno. Pán predseda (ruch v sále), pán predseda... (Reakcie z pléna.) Pán predseda, ospravedlňujem sa. Inak by to bola dobrá správa, ale ja som sa dozvedel, že jeden z návrhov, teda tie, ktoré som ja tu prednášal dnes, budú obsahom druhého sociálneho balíčka SMER-u. A keďže by to mohla byť dobrá správa, že teda SMER si osvojuje návrhy opozičných poslancov, tak som v tejto chvíli považoval za dôležité tieto naše návrhy stiahnuť.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.2.2015 o 11:09 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:12

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Áno, v zásade ja tiež zvyknem niečo stiahnuť, niečo dám do hlasovania, postupujem relatívne korektne, ale ja deklaroval som už dávno a deklarujem znova, v prípade, že sa niekto z poslaneckého klubu SMER vyjadrí k môjmu predkladanému návrhu akýmkoľvek spôsobom, tak za seba prehlasujem, že ho nestiahnem. Čestné slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

6.2.2015 o 11:12 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video