46. schôdza

27.1.2015 - 13.2.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2015 o 11:11 hod.

PhDr. CSc.

František Šebej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:42

Ján Hudacký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Chcem poďakovať obom kolegom za podporné stanoviská. Je určite budem ďalej konzistentný vo svojej činnosti tuto v Národnej rade, jednak tým, že sa už v podstate profesionálne venujem hospodárstvu 20 rokov minimálne a snažím sa v podstate hľadať tie možnosti, aby sme vylepšovali to podnikateľské prostredie. V každom prípade tie problémy sú jasné, ja už tu ich nebudem opakovať. Určite prídem s ďalším návrhom aj trošku vyprecizovaným, čo sa týka ochrany subdodávateľov, teda zákona o ochrane subdodávateľov, ktorý je skutočne kritickým teda návrhom a môže riešiť ten problém neplatičstva, ak to tak môžem nazvať, na Slovensku. Ja si myslím, že ak by tento zákon bol už prijatý pred takmer troma rokmi, keď som ho prvýkrát predkladal, tak nemuseli by sme mať množstvo týchto problémov, teraz ako to poznáme v súvislosti s Váhostavom alebo Doprastavom.
Tak isto momentálne pracujem na zákone o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý, ja si myslím, že prichádzam s originálnym návrhom, ako tie malé firmy a živnostníci by mohli mať ďaleko lepšie uspokojené tie svoje pohľadávky voči tým veľkým povedzme firmám, ktoré, samozrejme, podiel na tom zostatku mali nejaký. Tie malé firmy obyčajne nedostanú nič, čiže nedostanú ani len toľko zdrojov, aby mohli si v podstate vykompenzovať toto dépeháčko, ktoré vlastne už dopredu musia zaplatiť. Takže určite ja budem konzistentný v tomto, v tejto svojej činnosti a budem sa snažiť hľadať tie možnosti, aby sme zlepšili tú situáciu v oblasti finančnej disciplíny na Slovensku.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2015 o 10:42 hod.

Ing.

Ján Hudacký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:44

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, v zásade sú viaceré taktiky, ako sa dopracovať k výsledku, ak nám ide o výsledok, že buď jeden veľký silný frontálny, alebo množstvo malých, drobných, možno niektoré diverzné. Na konci by bol výsledok, že dokopeme SMER k tomu, že sa k tej otázke postaví čelom. A ja oceňujem, samozrejme, oceňujem tento návrh. Na tejto schôdzi je viacero návrhov, ktoré riešia túto problematiku, možno teda stojí za to teda, že ísť týmito viacerými drobnými. Pre túto chvíľu možno lepšie, lebo sa to bude tak objavovať a na konci dokopeme SMER k tomu. Potom oni ohlásia, tam niekoho pošlú, že jak teda zachránili živnostníkov. Ten folklór už poznáme, ale nevadí, lebo tých živnostníkov treba naozaj ochrániť, vážení! Však my chránime viacej kamzíka a plesnivec ako živnostníka, hej, že tých živnostníkov bude pomaly menej ako tých kamzíkov, ale ani zďaleka nemajú tú ochranu. Na tých živnostníkov, oni dostávajú morové rany, už kto mohol, každý sa na nich vybúril.
Viete, to je presne v zmysle stratégie, keď neviem vybrať milión naraz, tak vyberiem od milióna ľudí po euro. To znamená, áno, niekto zistil, že z tých malých biedakov... Bol niekto ráno o tretej v Námestove na autobusovej stanici? Na Orave, bol tam niekto? Keby ste tam šli, tak máte pocit, že je 1. máj. Viete, ako je to o tretej ráno v pondelok na autobusovej stanici na Orave? Viete, koľko chlapov s taškami ide do sveta robiť, a viete, koľko ľudí si povedalo, teda rádovo menej, ale v takých parádnych oblekoch a kravatách, že ako by sa z tých ľudí dalo vydrieť nejaké tie peniaze? Z tých biedakov, ktorí ráno o tretej v tej zime prešľapujú z nohy na nohu, idú do Bratislavy, idú kde všade, tak tu si porozmýšľali, zarozmýšľali, že ako by sa... a prišli na to.
Tí živnostníci naozaj dostávajú morové rany. Morové rany dostávajú. Splatnosti faktúr, naschvál natiahnuté splatnosti faktúr, aby sa ten biedak až po 120 dňoch dozvedel, že nedostane zaplatené. Koľkokrát ste zmietli, vy ste to myslím predkladali, ja som to predkladal, to tu už bolo nie raz, nie dvakrát, skrátene aj teraz je adaptácia toho. Princípom je, že ten chlap sa dozvie, že mu niekto nezaplatí, za mesiac, to je zjednodušene. Ja sa, ľuďom, aby tomu prípadne rozumeli. Teraz sa ten človek dozvie za 120 dní, lebo vtedy mu príde splatnosť prvej faktúry, za 120 dní sa dozvie, keď mu po 120 dňoch nepríde platba, že čosi nie je v poriadku. Možno sa chvíľku začne krútiť, neviem čo, ale on medzitým stále robí, ten chlap.
A ten návrh, ktorý tu bol a ktorý proste má opodstatnenie, že po 30 dňoch, keď mu nezaplatí a začne sa vyhovárať, no tak ten živnostník zistí, že čosi nie je v poriadku, tak už ďalších 90 dní tam aspoň nerobí, nehrdlačí, lebo povie, tak nebudem robiť, keď nemám zaplatené. Viete, že v tom je tá oddialená splatnosť faktúr. Prečo by ste mali živnostníkovi platiť oddialenú splatnosť faktúr? Prečo? Veď je to jeho výplata! Ale to tu nikoho, s vami to tu vôbec nepohne, vôbec, to nechávate tak.
Teraz sexy móda: konkurzy, po tomto idú dva návrhy zákonov o konkurze a reštrukturalizácii. Čo sme dokázali, čo niekto dokázal v tých parádnych kvádrach urobiť z návrhu zákona o konkurze a reštrukturalizácii? No elegantný spôsob, ako si nechať posvätiť súdom, že tým biedakom, ktorí ráno o tej tretej na tej autobusovej stanici čakajú s tými taškami a vŕtačka v nej, ako nezaplatiť faktúry a zakývať im papierom, že to je legálne, lebo ten chlap sa bude čudovať, to sú častokrát ľudia, ktorí nevedia, čo je podanie, neviem čo, uznesenie, oni, chudáci, nevedia, oni vedia navŕtať hmoždinku, oni vedia urobiť peknú sadrokartónovú stenu a niekto zistil, že z týchto peňazí sa dajú vytrieskať peniaze. A ten chlap sa bude čudovať, že prečo mi nechcete zaplatiť, a on mu povie: reštrukturalizácia, schválený plán reštrukturalizácie. Uspokojenie pohľadávky vo výške 15 %. A pritom ten biedak už zaplatil DPH.
Viete, a to je presne aj tá zodpovednosť toho štátu, však 20 % už štát dostal. A uspokojenie pohľadávky dostane vo výške 15 %, to, myslím, Doprastav tak vysporiadali, 15 % a v priebehu piatich rokov. Však to je nonsens, že súd posvätí niečo také! Však tam malo byť 20 % plus uspokojenie pohľadávky. Však tých 20 % on poslal štátu, to neni uspokojenie jeho pohľadávky! To je, už z princípu to je celé zlé. A rozumiete, to je tá ďalšia morová rana, to je ten ďalší sexy model.
A kto vám krachuje? Všetko vaši kamaráti: Doprastav, Váhostav, poórovci, všetci proste zistili, že aká je to super sexy vec, dáš to tam, nemusíš zaplatiť, máš na to dekrét. A povedz tomu Janovi z Lesnej, že môžeš ísť na lampáreň, tam volaj Hudackému, môžeš zavolať, komu chceš, nepomôže ti nikto, chlapče môj zlatý. Lebo ja mám uznesenie súdu o schválení plánu reštrukturalizácie. To je hrozné!
Zajtra sem príde pán Čislák, zajtra sem príde pán Čislák, ktorý donesie novelu zákona o zdravotnej starostlivosti v tom, že pokiaľ sa ten biedak omešká s jednou platbou do zdravotnej poisťovne, no tak ho nechajú umrieť na chodbe. Zjednodušene, doteraz to bolo tak, že tri mesiace pokiaľ ste mali omeškané platby, tak ste sa stali dlžníkom, a teda je vám poskytovaná len nevyhnutná zdravotná starostlivosť, teraz, Dôvera to priznala, Dôvera priznala, že áno, že oni proste chcú ten trh vyčistiť, lebo tak sa u nás čistí trh. Čiže nebude to tri mesiace, bude to sto euro, čo u životaschopného živnostníka znamená jeden mesiac, čiže ten biedak, keď sa omešká jeden mesiac s platbou, tak sa stane dlžníkom. Bude mu poskytnutá nevyhnutná zdravotná starostlivosť, ale veľkoryso povedali, ale môže sa s nami dohodnúť. Áno, tak potom ten biedak v tej Oravskej Lesnej musí zavolať na Dôveru a poprosiť, či mu dajú splátkový kalendár, musí ísť podpísať splátkový kalendár a potom ho možno ošetria. (Reakcia z pléna.) Bude stále dlžníkom, ale teraz, áno, to je presne to zákerné, cynické, že teraz hovoria, ale môžete aj pri, keď máte splátkový a plníte si povinnosti zo splátkového, tak môže vám byť poskytnutá plná zdravotná starostlivosť.
Ja proste žasnem! Žasnem, že pod čo všetko sa tu dá podpísať. A na tých biedakov hovorím, na tých biedakov, čo ráno o tretej, to neni len Námestovo, to sú aj Michalovce, to je Kežmarok, to je jedno, tam proste tí ľudia ráno stoja na tých zástavkách, tí, čo idú autom, tí, čo idú autobusom. Idú do sveta skúsiť zarobiť nejakú tú korunu, domov aby ju mohli doniesť svojim deťom. Aby ju mohli poslať žene. A niekto sa tu, sa nastavil, že ako z nich vytrieskam tie peniaze. Nebridí sa vám to? Nebridí sa vám to, že aby, viete, akí sú to ctihodní občania? Viete, jak tí ctihodní občania vedia chodiť po nejakých plesoch, viete, jak tí ctihodní občania vedia mať patetické reči, viete, koľko je takých ctihodných občanov? Motajú sa okolo vás, vážení! Koľko ctihodných občanov? Pán Široký, ctihodný to občan, nie?
Prosím vás, pod niečo sa podpísať, pod niečo sa nepodpísať. Už som to tu hovoril, v Amerike je taký think tank, zarobiť peniaze tak, aby ste neboli sviňa. Viete, to je to, že dajú sa zarobiť. U nás, zdá sa, že to tu nikto s tým nerozporuje. U nás keby niekto založil ten think tank, tak sa mu tam asi nikto neprihlási, mám obavu určitý moment, prosím vás.
Samozrejme, s tým skončím, sa plne stotožňujem s týmto návrhom.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.2.2015 o 10:44 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:52

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Podľa mňa k tomuto by bolo treba ten celý kolotoč uzavrieť, pretože čiastočne je to pomenované, ale ono to má ten systém asi takýto: Tu sa bude sociálna demokracia do pŕs biť, akými parametrami ošetrí Zákonník práce, ale na druhej strane obrovské množstvo ľudí nechá robiť ako živnostníkov veci, ktoré by mal vykonávať zamestnávateľ, a tam už nie je žiadna ochrana, tam už sú 120 dní splatné lehoty, tam už sú potom reštrukturalizačne momenty. A dokonca ten cynizmus ide tak ďaleko, že týmto ľuďom, ak veľký pán Doprastav, Váhostav, Poór v Trnave a podobne nezaplatia, no tak on nemôže platiť zdravotné odvody. A na týchto ľudí im potom ani neposkytneme zdravotnú starostlivosť. Toto je to farizejstvo! Vymontujme, tu príde minister Richter, bude rozprávať o parametroch ochrany pracovnej sily, ale to, aby sme nerobili umelých živnostníkov, ktorí potom chodia a robia pre týchto podľa mňa zlodejov, už to inak neviem povedať, a nám sa len množia tisíce sťažností, ako im krachujú existencie a životy preto, že príde reštrukturalizačný proces. Kto toto vymyslel, to je proste čertovská zlodejina prvého rangu! Načo sa baviť o štandardoch, sociálnych štandardoch, keď tu máme 300-tisícový zástup ľudí, ktorí nemajú žiadnu ochranu, 120-dňové splatnosti a navyše to, čo hovorí tento návrh, ešte aj štátu platia dépeháčku, ktorú im nikto nezaplatil? Toto je proste taký cynizmus, keby ten 83-členný mandát váš sa bol využil aspoň na opravu tohoto, tak s tou krajinou niečo urobíme a odkážeme ľuďom, že nám na nich záleží, toto, čo robíte a že to nechcete prijať, je podľa mňa katastrofa.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2015 o 10:52 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:55

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážené dámy a páni, dovoľte mi tiež ako spolupredkladateľovi vystúpiť. A začnem tým, ako sme v minulosti spolu s kolegom Hudackým, v minulosti nie tak dávnej, dva roky sme predkladali návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejných zákazkách. To znamená pri tých prácach, ktoré sa robia zo štátneho rozpočtu alebo z eurofondov. Štyrikrát sme takýto návrh zákona predkladali. A v lete sa na nás obrátilo veľmi veľa živnostníkov, malých podnikateľov, ktorí pracovali veľakrát pre Váhostav, Doprastav, s tým, že nemajú zaplatené. A obrátili sa v lete na nás dvaja úplne zúfalí živnostníci, ktorí boli v situácii, zúfalej situácii, keď boli ochotní ísť svojimi ťažkými veľkými autami, bagrami, boli ochotní zablokovať cesty. Povedali, dáme sa dokopy a zablokujeme cestu. A boli zúfalí preto, lebo už mali exekúcie na krku. Už po nich išiel exekútor. Chcel im zobrať ich rodinné domy.
A viete, kto ich chcel exekuovať a prečo o tom hovorím pri zákone o DPH? Neboli to ich zamestnanci, ktorým nevyplatili mzdy, lebo nemali z čoho. Neboli to dodávatelia ich tovarov, lebo tí ešte povedali, že vydržia a počkajú. Boli to exekútori daňového úradu. Daňový úrad, tým, že nemali zaplatenú DPH, okamžite daňový úrad na to príde a okamžite exekútori daňového úradu pre nezaplatenú DPH im chceli zobrať ich rodinné domy. Tí chlapi boli v zúfalej situácii.
A my sme im navrhli v jednej chvíli, no my s vami asi cesty, zatiaľ, nepôjdeme blokovať, ale ponúkame vám tlačovú konferenciu, kde prídete, zavoláme celoštátne médiá a vy svoj príbeh takto pomenujete a pomenujete aj tú firmu, ktorá vám nezaplatila, a preto ste dneska v exekúcii a hrozí, že prídete o dom. A dopredu som povedal tým chlapom, chlapi, ale uvedomte si, že keď s nami sa postavíte na tlačovú konferenciu, s opozičnými politikmi, tak hrozí, že svoje peniaze nikdy neuvidíte. Oni povedali, my si to uvedomujeme, lebo tú situáciu už vidíme aj my takto, že tie peniaze pravdepodobne neuvidíme nikdy. A mali sme dohodnutú tlačovú konferenciu v utorok. Oni boli natoľko šikovní, že tomu Váhostavu to niekedy v štvrtok alebo piatok takto oznámili, a v pondelok nám zatelefonovali, že svoje peniaze dostali zaplatené od Váhostavu. A my sme neradi, ale aj radi kvôli nim tú tlačovú konferenciu na druhý deň zrušili. Deň predtým svoje peniaze na tento mediálny nátlak dostali.
Ale to boli dvaja živnostníci. Kde sú tí ďalší? S tými tiež budeme musieť robiť tlačové konferencie? Alebo budú blokovať cesty smerom na Oravu, tak ako nám to hovorili? Toto musia robiť živnostníci na Slovensku, aby prišli k svojim poctivo zarobeným peniazom?
Preto sme pripravili návrh zákona o DPH, aby dépeháčka sa platila až po zaplatení daňovému úradu. Dámy a páni, ono to v minulosti tak v jednej chvíli aj bolo na Slovensku. Naozaj zákon o DPH sa niekoľkokrát menil, ale bolo obdobie, neviem úplne presne ho pomenovať, v 90. rokoch, v jednej chvíli bolo, že sa dépeháčka platila; ´95 až ´99, áno, kolega mi našepkal; v jednej chvíli, v jednom období, nie chvíli, ale období to tak bolo, že sa platilo zo zaplatenej DPH daňovému úradu. A preto tento návrh.
Keď sme ho, tuším, že v novembri predkladali, keď sme ho pripravovali, vtedy sme nepočuli o tom, že by vláda, ministerstvo financií takýto návrh zákona pripravovali. (Zaznievanie gongu, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Poprosím o trošku kľudu v sále. Bude prestávka potom.

Zajac, Pavol, poslanec NR SR
Keď sme ho predkladali, vtedy vláda, ministerstvo financií nehovorili o tom, že pripravia takýto návrh zákona. Medzitým počúvame, že vláda, ministerstvo financií, chce takýto návrh zákona prijať. A my hovoríme, prečo čakať pol roka, prečo v prvom čítaní neprijať náš návrh zákona a v druhom čítaní sme ochotní ho vyprecizovať a prijať pripomienky, na ktorých ministerstvo financií pracuje. Nebolo by to prvýkrát, keď vláda SMER-u si osvojí návrh zákona z dielne KDH. Ja tu nechcem vymenovať všetky, ale niektoré, dovoľte mi, na ktoré si spomeniem, tu pomenujem. A to bol napríklad, keď sme navrhovali strop pre úroky pri nebankových pôžičkách, úveroch, zvýšenie dôchodkov o pevnú čiastku, jeden plat stačí pre verejných funkcionárov, súbeh platu a poberania sociálnych dávok do určitej miery, aj toto KDH v minulosti navrhovalo, zvýšenie nezdaniteľnej čiastky pre študentov, ktorí brigádujú, do 200 eur. Aj toto navrhovalo KDH... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.2.2015 o 10:55 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:56

Ján Figeľ
Skontrolovaný text
Pán kolega, prerušujem vaše vystúpenie. Vyhlasujem prestávku na prípravu hlasovania. Ďakujem pekne.

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.2.2015 o 10:56 hod.

Dr. h. c. Ing. PhD.

Ján Figeľ

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:04

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne. Nie je to celkom procedurálny návrh. Pán predseda, dopredu sa ospravedlňujem a trošku možno zneužijem rokovací poriadok, ale v dobrom a v rámci tejto veľmi príjemnej atmosféry, ktorá je tu dnes, by som chcel, myslím si, že v mene nás všetkých popriať všetko najlepšie pánovi podpredsedovi Národnej rady pánovi Čížovi k jeho milým narodeninám a popriať mu veľa, veľa, veľa úspechov v jeho ďalšej práci. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2015 o 11:04 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:10

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Iba dovoľte pripomenúť kolegom z európskeho výboru, že o jednej máme výbor s predsedom vlády, ale nie ako obvykle v miestnosti č. 30, ale v menšej miestnosti 149, keďže sme miestnosť č. 30 nezohnali. Takže ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2015 o 11:10 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:11

František Šebej
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, pán predseda. Kolegovia zo zahraničného výboru, dovoľte, aby som pripomenul, že o dvanástej zasadá výbor.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.2.2015 o 11:11 hod.

PhDr. CSc.

František Šebej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:13

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, dovoľte mi pokračovať v mojom príhovore k navrhovanému zákonu ako spolupredkladateľovi. Áno, popísal som situáciu, do ktorej sa dostávajú živnostníci. Jedným z následkov toho, že nedostávajú zaplatené za svoju prácu, je, že sú situácie, keď oni zase nezaplatia daňovému úradu DPH a následne sú exekuovaní. Tento návrh, keď sme predkladali v novembri, nevedeli sme, že ministerstvo financií má taký zámer, že aj ono pripravuje podobný návrh zákona, aby dépeháčka sa aspoň do určitých objemov, limitov platila daňovému úradu až po zaplatení. To znamená, najprv dostane živnostník, podnikateľ zaplatené, až tak odvedie DPH. A my si myslíme, že by bolo efektívnejšie, rýchlejšie, ak by sa schválil na tejto schôdzi náš návrh zákona a v druhom čítaní by sa zapracovali tie pripomienky, návrhy, ktoré má pripravené ministerstvo financií. Takýto tlak na vládu, na vládnu stranu SMER sme už urobili pri viacerých návrhoch zákona, niektoré som vymenoval.
Chcem doplniť ešte, že bolo to KDH, ktoré navrhovalo zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, tak ako aj ďalšie návrhy, alebo v piatok moji kolegovia Brocka, Přidal navrhovali takú sériu zákonov na podporu rodín, na podporu pracujúcich rodičov. Jedným z takých najzásadnejších návrhov bolo, aby sa zvýšila odpočítateľná položka pre pracujúcich rodičov na dieťa na 1 200 eur ročne za každé dieťa, čo by znamenalo, že by týmto rodičom zostalo zhruba na každé dieťa každý mesiac asi o 20 eur na výplatnej páske viacej. Aj pri tomto návrhu sme sa dopočuli, že vládny návrh, teda vláda SMER-u si pravdepodobne chystá osvojiť takýto návrh.
Je to úloha opozičných poslancov poukazovať na problémy, ktoré trápia občanov Slovenska, ktorými žijú občania Slovenska. Takto, týmto spôsobom tlačiť na vládu, aby po určitom čase sa vytvoril taký aj mediálny tlak, aj tlak tuto v parlamente a vláda si to osvojí.
Som presvedčený, že takto sa to musí stať aj so zákonom o ochrane subdodávateľov, ktorý už dva roky predkladáme, o ktorom vládni poslanci vedia, že je potrebný, keď sa niečo financuje zo štátnych peňazí, europeňazí, nie je normálne, aby hlavný dodávateľ dostal svoje peniaze a subdodávatelia v druhom, treťom, štvrtom rade svoje peniaze nedostanú. A nejde len o DPH, teraz máme ten návrh, aby sa dépeháčka platila až po zaplatení, ale DPH je iba časť toho, čo živnostník, podnikateľ má dostať zaplatené. Takže dépeháčka je iba časť toho. Preto hovorím, že bude potrebné, aby vláda si osvojila aj náš návrh o ochrane subdodávateľov pri verejných zákazkách, ale aj treba robiť a opraviť, vylepšiť zákon o reštrukturalizácii a konkurze, lebo ten nebol pred tými zhruba desiatimi rokmi takto zamýšľaný, a aby veľkí dodávatelia takto finančne zneužívali tento zákon, finančne tým spôsobom, že pošlú firmu, vlastnú firmu do reštrukturalizácie, konkurzu a následne nevyplatia svojich subdodávateľov, alebo vyplatia ich nejakými desiatimi, pätnástimi, dvadsiatimi percentami, čo, ako hovoril kolega Hlina, nie je niekedy ani výška tej DPH. Preto by bolo dobre, a my takto vyzývame nepriamo vládu, že predkladáme návrhy zákona o dépeháčke, návrh zákona o ochrane subdodávateľov alebo niektorí kolegovia zákony o reštrukturalizácii a konkurze, aby takýto súbor opatrení vláda prijala, lebo je to nevyhnutnosťou.
Neviem, či vláda čaká až na voľby a niekedy tesne pred voľbami to prijme. Som presvedčený, že vláda napríklad zákon o ochrane subdodávateľov nechce prijať preto, niežeby nevedela o tomto probléme, veľmi dobre vie. Ak nám opozičným poslancom chodia maily, ak my máme telefonáty a stretnutia s občanmi, ktorí na to poukazujú, ja si viem predstaviť, že takéto maily chodia aj na Úrad vlády, aj vládnym poslancom. Takže vedia o tomto probléme. Z druhej strany ale predpokladám, že dostávajú telefonáty od spriatelených firiem, veľkých firiem – Váhostav, Doprastav –, ktoré určitou formou sú aj sponzormi SMER-u a tí im zavolajú, vedenia Váhostavu, Doprastavu, a povedia: Nie, nie, zatiaľ nie, nám to takto nevyhovuje. Nám vyhovuje súčasný stav, keď nemusíme platiť živnostníkom, subdodávateľom, podnikateľom, a nás nezaujíma osud týchto občanov Slovenska.
Veľakrát sú to živitelia rodín, je to jediný spôsob, ako sa vedia uživiť chlapi na Orave, na východe, niektorí so slzami v očiach nám rozprávali, že nemám zaplatené od Váhostavu a aj naďalej preňho robím. Sa ich pýtame: Prečo robíte, keď vám tri-štyri mesiace nezaplatili? Inú prácu nemám, inak svoju rodinu neviem uživiť a ešte verím, že mi raz zaplatia.
Takýto zákon o ochrane subdodávateľov v súkromnom sektore funguje. Systém, nie zákon, ale systém súkromné firmy majú. Nie je možné predsa, aby súkromný investor sa raz dožil toho, že po skolaudovaní stavby mu niekto príde vymontovať okná, lebo ich v subdodávke na tú stavbu dodával a nedostal za to zaplatené. Preto súkromní investori pri kolaudácii, pri záverečnej faktúre vyžadujú od hlavného dodávateľa, aby doniesol, aby doniesol potvrdenia, že svojich subdodávateľov vyplatil. Takisto požaduje hlavný dodávateľ, aby po nástupe subdodávateľov okamžite o takýchto vedel.
Prepáčte, že hovorím možno viacej o zákone o ochrane subdodávateľov, ale on veľmi úzko súvisí s týmto zákonom o DPH. Lebo ak niekto nedostane zaplatenú istinu, nedostane zaplatenú ani DPH, tak sa dostáva do tých problémov, ktoré som spomínal na začiatku, že on potom nezaplatí daňovému úradu a daňový úrad ho exekuuje. Preto sa obraciame na poslancov, na vládnych poslancov, aby podporili tento návrh zákona a do budúcnosti podporili aj návrh zákona o ochrane subdodávateľov a vylepšení zákonov o reštrukturalizácii a konkurze.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.2.2015 o 11:13 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:21

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán kolega Zajac a platí to aj pre druhého predkladateľa, pána kolegu Hudackého, myslím, že toto je zákon, ktorý ide po veci. Toto je zákon, ktorý sa oplatí podávať aj z opozície, a v konečnej fáze si myslím, že je to aj zákon, ktorý by si vládna strana alebo poslanci vládnej strany – či už teraz, alebo v budúcnosti – mohli osvojiť. Som rád, že kolegovia z klubu KDH neúnavne podporujú návrhy alebo dávajú, iniciujú návrhy, ktoré podporujú podnikateľské prostredie a aj tento návrh zákona takým je. Pomáha predovšetkým strednej vrstve a živnostníkom, tým menším, ktorí si vlastnou prácou zarábajú na vlastné živobytie a ktorým, bohužiaľ, nie je SMER veľmi priateľsky naklonený. Táto vrstva je tá, ktorá je pre ekonomiku veľmi zdravá, pretože je najefektívnejšia, pretože najlepšie sa bráni výkyvom v ekonomických problémoch alebo vo finančných a ekonomických krízach a, bohužiaľ, v našej krajine pre zdravý chod ekonomiky je málo početná, preto by si tú podporu určite zaslúžila.
A ak kolegovia zo SMER-u avizujú, respektíve z vlády prichádzajú informácie, že vláda chce podobným spôsobom pomôcť malým a stredným podnikateľom a živnostníkom, tak sa domnievam, že bolo by to načim urobiť čím skôr. Možno aj takým spôsobom, že by sa tento návrh zákona posunul do druhého čítania a kolegovia zo strany SMER by tam mohli doplniť tie veci, ktoré povedzme ešte chcú doplniť v nejakej širšej novele. Ak sa tak nestane, tak by bolo ozaj dobré, aby z vlády prišiel čím skôr návrh zákona, ktorý bude podporovať malých, stredných podnikateľov pri problémoch, ktoré majú s veľkými dodávateľmi.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2015 o 11:21 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video