4. schôdza

24.7.2012 - 2.8.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 16:39 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Prednesenie interpelácie 15:36

Ján Hudacký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážení kolegovia, dámy a páni, ak dovolíte, ja by som rád interpeloval člena vlády Slovenskej republiky pána ministra životného prostredia, pána Žigu.
Vážený pán minister, v súlade s čl. 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky si dovoľujem obrátiť sa na vás s nasledovnou interpeláciou.
Na základe pozvania viacerých občanov obce Hrboltová, mestská časť mesta Ružomberok, predovšetkým poslankyňou za mestskú časť Hrboltová pani Ing. Annou Šotolovou, som vykonal dňa 5. 7. 2012 poslanecký prieskum ohľadom kvality životného prostredia v danej lokalite. Obyvatelia mestskej časti Hrboltová sú exponovaní koncentráciami dávok sírnych zlúčením v ovzduší a obťažujúcemu zápachu, ktorý som mohol aj ja ako nestranný pozorovateľ výrazne zaznamenať. Imisia týchto sírnych zlúčením a prenikavý zápach spôsobuje občanom tejto lokality vážnu zdravotnú ujmu, znehodnocuje životné prostredie, a tým aj kvalitu ich života. Výsledkom tohto pretrvávajúceho stavu je sťahovanie sa prevažne mladých občanov z danej lokality, čo spôsobuje výrazný úbytok obyvateľov a obmedzuje rozvoj daného územia.
Zdrojom týchto škodlivých imisií je čistička odpadových vôd na území Hrboltovej. Čistička odpadových vôd je vo vlastníctve spoločnosti Mondi SCP, a. s. Táto spoločnosť Mondi SCP meria intenzitu zápachu piatimi monitorovacími stanicami, z ktorých štyri sú stacionárne a jedna mobilná. Od februára 2012 mobilná stanica sa nachádza aj v Hrboltovej. Spomedzi všetkých meraných stanovísk hodnoty nameraných imisií v Hrboltovej sú najvyššie.
Monitoring je zameraný na hodnoty TRS v ovzduší (Total Reduced Sulphur). Spoločnosť Mondi SCP síce uverejňuje dané priemery nameraných hodnôt každý druhý týždeň v mestských novinách Ružomberský hlas. Keďže sú ale priemerné, nezohľadňujú možné nebezpečné špičky v kratších časových úsekoch.
Na tému zápachu sa uskutočnilo niekoľko stretnutí zástupcov Mondi SCP s občanmi mestskej časti Hrboltová. V máji 2012 Mondi SCP ukončilo výmenu tzv. Messnerových platní, ktoré by mali znížiť zápach. Napriek týmto opatreniam sú namerané imisie aj naďalej vysoké.
Na základe komunikácie s prítomnými odborníkmi a občanmi na spomínanom prieskume navrhujem:
- skvalitniť prečistenie odpadových vôd vo fabrike Mondi SCP,
- merať odpadové vody na výstupe z fabriky Mondi SCP,
- v mestskej časti Hrboltová vybudovať stacionárnu monitorovaciu stanicu na meranie imisií s externým displejom nameraných hodnôt,
- okrem zlúčením síry merať v ovzduší aj organické zlúčeniny, aldehydy a ketóny,
- výsledky nameraných imisií zo všetkých staníc zverejňovať on-line na stránke mesta Ružomberok,
- v novinách nevyznačovať ako akceptovateľnú hodnotu 40, obťažujúci zápach je už pri hodnotách nižších ako 5,
- nájsť riešenie, aby stály odborný monitoring regionálneho znečistenia vôd, ovzdušia vykonávala na Mondi SCP nezávislá organizácia.
Na základe týchto skutočností vás, pán minister, úctivo žiadam o prešetrenie tejto situácie a podporu navrhovaných riešení prostredníctvom odborných štruktúr v pôsobnosti vášho ministerstva a zjednanie nápravy v prospech občanov danej lokality.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:36 hod.

Ing.

Ján Hudacký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:40

Mikuláš Huba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážené dámy, vážení páni, ja mám dve kratšie interpelácie. Jedna je adresovaná, alebo bola adresovaná, pánovi podpredsedovi vlády a ministrovi vnútra a druhá ministrovi životného prostredia. Prednesiem ich v chronologickom poradí tak, ako som ich podal.
Čiže, vážený pán podpredseda vlády a minister vnútra, v poslednom období sa množia prípady, kedy dochádza k celospoločensky nežiaducemu konaniu rôznych subjektov. Polícia je na túto skutočnosť upozornená, a napriek tomu nekoná. Za mnohé si dovolím uviesť len dva konkrétne príklady, ktoré mali značný mediálny ohlas a vyvolali pobúrené reakcie nemalej časti verejnosti.
V prvom prípade išlo o neohlásenú asanáciu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne, skrátene Cvernovka, na Páričkovej ulici v Bratislave. Aj keď bolo dôvodné podozrenie, že búracie povolenie, na základe ktorého sa táto aktivita konala, nie je platné a privolaná polícia bola na túto skutočnosť upozornená, nezasiahla a následne došlo k značným a nezvratným celospoločenským škodám na kultúrnom dedičstve.
V druhom prípade ide o tzv. hausbóty na dunajských ramenách pod Bratislavou, ktoré boli zjavne vybudované bez príslušného povolenia. Významným spôsobom poškodzujú prírodu, ohrozujú vodné zdroje a bránia vo verejnom rekreačnom využívaní časti bratislavského lesoparku, čím sa dostávajú do rozporu s verejným záujmom. Táto skutočnosť je už dlhšiu dobu verejným tajomstvom, pričom nám nie je známe, že by polícia proti takýmto aktivitám, ktoré sú v rozpore s viacerými zákonmi, účinne konala.
Moja interpelácia adresovaná vám, vážený pán podpredseda vlády a minister vnútra, znie:
1. Je pravda, že polícia nie je kompetentná zasiahnuť vo vyššie uvedených a podobných prípadoch, kedy sa porušuje zákon a sú ohrozené či priamo poškodzované celospoločenské hodnoty a verejný záujem?
2. V prípade, ak je vaša odpoveď na predchádzajúcu odpoveď kladná, predchádzajúcu otázku, samozrejme, a naša polícia je v takýchto prípadoch skutočne bezmocná, ako plánuje váš rezort túto ťažko akceptovateľnú skutočnosť zmeniť?
S nádejou na konštruktívnu odpoveď a s pozdravom Mikuláš Huba.
A tá druhá, podobne stručná, adresovaná pánovi ministrovi životného prostredia znie:
Vážený pán minister, Národná rada Slovenskej republiky na svojej 4. schôdzi schválila v zrýchlenom legislatívnom konaní vládny návrh novely zákona č. 543/2007 Z. z. o pôsobnosti orgánov štátnej správy pri poskytovaní podpory v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka v znení neskorších predpisov, ktorý predpokladá poskytnutie nízkoúročnej pôžičky zo strany Environmentálneho fondu Poľnohospodárskej platobnej agentúre na zmiernenie vplyvu extrémnych poveternostných podmienok v poľnohospodárstve. Toto opatrenie podľa predkladateľa nebude mať žiadny vplyv na životné prostredie.
Navrhol som, aby sa tieto potreby kryli zo zdrojov rozpočtu a fondov rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka alebo z rezervy vlády a nie zo zdrojov Environmentálneho fondu. Argumentoval som tým, že zdroje Environmentálneho fondu sú určené na iné účely, než ako sa navrhovalo v spomínanej novele. Ako reakcia na moje argumenty v rozprave okrem iného odznelo, že takáto forma nevýhodnej pôžičky, ktorej návratnosť nie je ničím garantovaná a ktorá bude viazať prostriedky Environmentálneho fondu minimálne po dobu 18 mesiacov, je pre Environmentálny fond vlastne výhodná, lebo v banke, kde vraj tieto prostriedky fondu ležia nevyužité, by sa znehodnocovali rýchlejšie.
Keďže som si nie vedomý, že by stav životného prostredia na Slovensku bol v takom dobrom stave, aby si nevyžadoval na svoje zlepšenie efektívne a operatívne investície z Environmentálneho fondu, interpelujem vás, vážený pán minister vo veci minulého, súčasného a plánovaného narábania s prostriedkami Environmentálneho fondu, a to v nasledujúcej štruktúre:
1. prehľad hospodárenia Environmentálneho fondu v uplynulých piatich rokoch,
2. plánované príjmy a výdavky Environmentálneho fondu na rok 2012 a ich doterajšie čerpanie a
3. plánované príjmy a výdavky Environmentálneho fondu na roky 2013 - 2015.
Okrem informácie o finančnom čerpaní žiadam aj o detailný vecný prehľad investícií a projektov podporených z Environmentálneho fondu v tomto kalendárnom roku, ako aj prehľad plánovaných priorít na roky 2013 - 2015.
Teším sa vašu operatívnu a vecnú odpoveď. S pozdravom Mikuláš Huba.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

2.8.2012 o 15:40 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15:50

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Vážená pani predsedajúca, dovolil by som si na žiadosť dvoch poslaneckých klubov, poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a poslaneckého klubu SDKÚ - DS, zvolať alebo požiadať o zvolanie poslaneckého grémia z dôvodu pochybností práve ohľadom prejednávaného bodu a jeho zaradenia do schôdze. Ďakujem. Ihneď.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

2.8.2012 o 15:50 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 16:38

Ľubomír Jahnátek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Podľa zákona č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách členov Rady Slovenského pozemkového fondu volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky, a to šiestich členov na návrh vlády Slovenskej republiky a piatich členov na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán a politických hnutí, za ktoré boli poslanci zvolení do Národnej rady Slovenskej republiky, na návrh výboru.
Vláda Slovenskej republiky uznesením č. 284/2012 z 20. júna 2012 schválila návrh na odvolanie a voľbu šiestich členov Rady Slovenského pozemkového fondu. Na základe citovaného zákona predkladám vládou schválený návrh na odvolanie a voľbu šiestich členov Rady Slovenského pozemkového fondu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

2.8.2012 o 16:38 hod.

prof. Ing. CSc.

Ľubomír Jahnátek

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:39

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, podľa § 35a ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov o činnosť a hospodárení pozemkového fondu kontroluje fond 11-členná Rada. Členov Rady volí a odvoláva Národná rada Slovenskej republiky, a to šiestich členov na návrh vlády Slovenskej republiky a piatich členov na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán a politických hnutí, za ktoré boli poslanci zvolení do Národnej rady Slovenskej republiky, na návrh Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Funkčné obdobie členov Rady je tri roky.
Vláda Slovenskej republiky predložila dňa 22. júna 2012 návrh na odvolanie členov Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorých volí Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády, a to: Zoltána Kovácsa, Jozefa Kršku, Jána Mrvu, Františka Sojku, Antóniu Mikulíkovú a Jozefa Bolješika.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie na svojej 4. schôdzi dňa 28. júna 2012 prerokoval návrh vlády na odvolanie členov Rady Slovenského pozemkového fondu. Vo svojom uznesení č. 15 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky tieto návrhy schváliť a odvolanie členov Rady Slovenského pozemkového fondu na návrh vlády uskutočniť verejným hlasovaním spoločne.
Členmi Rady Slovenského pozemkového fondu navrhnutých Výborom Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sú František Haník, Peter Štefanko, Peter Stanko, Peter Marčulinec, Ján Ilavský, ktorý listom z 18. apríla 2012 oznámil, že dňa 11. apríla 2012 ho vláda Slovenskej republiky uznesením č. 123/2012 menovala do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Podľa § 61 ods. 2 zákona č. 400/2009 Z. z. štátny zamestnanec nesmie okrem iného byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb. Preto v súlade s § 35a ods. 7 písm. b) zákona č. 330/1991 Zb. sa vzdáva členstva v Rade Slovenského pozemkového fondu ku dňu vymenovania do funkcie štátneho tajomníka, t. j. k 11. aprílu 2012.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie rokoval o návrhu na odvolanie ďalších členov Rady Slovenského pozemkového fondu navrhnutých výborom dňa 28. júna 2012. Vo svojom uznesení č. 16 odporučil Národnej rade Slovenskej republiky týchto nominantov odvolať s tým, že aby odvolanie členov Rady Slovenského pozemkového fondu na návrh výboru uskutočnila verejným hlasovaním spoločne.
Vláda Slovenskej republiky predložila dňa 22. júna 2012 návrh na voľbu šiestich členov Rady Slovenského pozemkového fondu, ktorí sú: Marek Gocník, Roman Jilly, Ivan Mišík, Radomil Květon, Jaroslav Lovašš a Vladimír Bajan.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie na svojej 4. schôdzi dňa 28. júna 2012 prerokoval návrh vlády na voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu a vo svojom uznesení č. 15 konštatoval, že predložené návrhy spĺňajú podmienky ustanovené a sú v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 285/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov. Odporučil Národnej rade Slovenskej republiky, aby uvedených nominantov Národná rada zvolila a súčasne konštatovala, že predložené návrhy spĺňajú ustanovené podmienky a sú v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 285/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov, pričom voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu na návrh vlády uskutočniť verejným hlasovaním spoločne.
V súlade s čl. 2 volebného poriadku o voľbe a odvolávaní funkcionárov požiadal predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie listom politické strany a politické hnutia, za ktoré boli poslanci zvolení do Národnej rady Slovenskej republiky, o zaslanie návrhov kandidátov na členov Rady Slovenského pozemkového fondu.
Výbor dostal vrátane nového návrhu klubu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER - sociálna demokracia, keďže navrhovaní pôvodní kandidáti Dušan Muňko a Anton Martvoň vzali späť svoj súhlas s kandidatúrou, tieto návrhy kandidátov na členov Rady Slovenského pozemkového fondu. Kandidátmi sú pán Ing. Boris Brunner, JUDr. Milan Cíbik, Ing. Jozef Gajdoš, Ing. Miloslav Masarik a Ing. Jarmila Tkáčová.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prerokoval predložené návrhy a konštatoval, že kandidáti spĺňajú všetky náležitosti a predložené návrhy sú v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 285/2008 Z. z., ktorými sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov a o doplnení niektorých zákonov.
Výbor vo svojom uznesení č. 16 z 28. júna 2012 a uznesení č. 27 z 27. júna 2012 odporúča Národnej rade Slovenskej republiky zvoliť navrhovaných kandidátov za členov Rady Slovenského pozemkového fondu a konštatovať, že predložené návrhy spĺňajú ustanovené podmienky a sú v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 285/2008 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb.
Voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu na návrh výboru uskutočniť verejným hlasovaním spoločne podľa § 39 ods. 8 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Výbor navrhuje uskutočniť druhé kolo voľby v prípade, že v prvom kole nebude zvolený potrebný počet členov z navrhovaných kandidátov v súlade so schváleným volebným poriadkom o voľbe a odvolávaní funkcionárov.
Výbor schválil návrh na odvolanie a voľbu členov Rady Slovenského pozemkového fondu (tlač 117) na svojej 4. schôdzi dňa 28. júna 2012 a schválil ho uznesením č. 17. V ňom ma poveril vystúpiť na dnešnej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky a predniesť uvedený návrh, ako aj návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je prílohou predmetnej tlače.
Pani predsedajúca, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 16:39 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:49

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani podpredsedkyňa, vážený pán minister, vážení kolegovia, dovoľte mi k tejto ďalšej z mnohých volieb niečo krátko povedať.
Skôr ako poviem, oceňujem a naozaj oceňujem, vážení kolegovia, že ste sa vzopreli pri hlasovaní do ÚPN. Naozaj to beriem ako vzopretie, i keď váš kolega Kolesík to chcel odkomunikovať a stále komunikuje, že neviete vypísať ani lístky. Keby som ja bol u vás, tak by ma to urážalo, lebo keby niekto pochyboval, alebo že nie ste schopní ani vypísať lístky, takže si to prípadne s ním odkonzultujte. Ja verím, že nie je problém v tom, že neviete vypísať lístky, ale ste sa vzopreli tomu, že tie kandidatúry, ktoré boli postavené, boli nezodpovedné. Naozaj to oceňujem a som rád.
Verím, že prípadne tí ďalší noví kandidáti, ktorí budú, budú legitímnejší a primeranejší už aj k tej symbolickej funkcii, ktorú ÚPN plní a má plniť, a verím teda, že aj tí kandidáti noví, ktorí budú na verejnom vypočutí, ktoré, verím, že bude na výbore, mi zodpovedajú na otázku, na ktorú mi nezodpovedali predchádzajúci kandidáti, lebo to bola zastavená tá diskusia... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Jurinová Erika, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec...

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Už to končím.
Na otázku, či sa budú venovať kauze pána generála Lorenca.

Jurinová Erika, podpredsedníčka NR SR
Rokujeme o pozemkovom fonde.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Teraz tu máme... Áno, idem k tomu. Teraz tu máme hlasovanie znova o ľuďoch, ktorých nepoznáte, nepoznáme, teda aj ja nepoznám. Ja som zmierlivo uznal, že kandidáti do ÚPN boli aspoň na výbore, aspoň, i keď to dopadlo, ako to dopadlo. Ako ste si všimli, nerobil som ani cirkus pri voľbe RTVS, riaditeľa, lebo boli vo výbore, čo znova som uznal, že bolo umením možného, robil som - pre niekoho - cirkus vtedy, keď sme tu volili sudcov, ktorí tu prebiehali, ako prebiehali, a vtedy som búchal tou topánkou a vôbec nemám s tým nejaký problém, aj teraz by som to urobil znova a už aj preto, že som sa medzitým dozvedel, že ja som tu vtedy hovoril na jedného sudcu, že tam prípadne môže byť nejaký problém. Keby on mal tú možnosť vtedy vystúpiť, tak by sa bol obhájil, lebo ja som sa s ním stretol a tie okolnosti mi vysvetlil.
Čiže už aj tu, aj v tomto drobnom hľadám zmysel a význam toho, čo hovorím, že tieto verejné vypočutia význam určite majú. Žiaľ, nedovolili ste to.
Teraz ideme voliť do pozemkového fondu, do rady pozemkového fondu. Môj dedo, gazda na Orave, hovoril, že pôda sa nepredáva, pôda sa dedí alebo kupuje. My ideme voliť ľudí do orgánu, ktorí budú rozhodovať o niečom takom, a teraz budem znova mierne patetický, kvôli čomu sa bojovalo, boli revolúcie kvôli pôde, na pôde je postavená aj naša civilizácia, čiže my do tohto podľa mňa vážneho orgánu ideme voliť ľudí, ktorých sme, predpokladám, určite aj vy, alebo skoro všetci, nehovorím, že všetci, nevideli.
Ja z tých kandidátov existujúcich, ako tak identifikujem pána Bajana, ale, pri všetkej úcte, ani som netušil, že pán Bajan má niečo s pozemkami, teda s pozemkami áno, ale s pôdou ako v pozemkovom fonde, to som fakt, čestné slovo, netušil. Môžeme sa prípadne sporiť, či majú kandidáti rozumieť pôde, len aby sme zase nedopadli ako Biľak, že bude takto šúchať pšenicu na poli a budú ho snímať, viete, to aby sme už naozaj tie doby prešli.
Čiže ja si myslím, že nejakým spôsobom ten kandidát by mal byť príbuzný pôde a mal by aspoň v nejakom základe tomu rozumieť.
Kandidáti nešli na vypočutie do výboru, tých, ktorých navrhla vláda, áno, tých, ktorých navrhla Národná rada, boli na vypočutí, čo znova oceňujem a som rád. Ja som na tom nebol, ale tuná kolega pán Fecko ma uspokojil, že je to v poriadku, že sú to ľudia, ktorí sú vecne, profesne k tomu plus-mínus príslušní.
Čiže budem konštruktívny a spýtam sa, že či má zmysel dávať návrh procedurálny, aby boli vypočutí, nebudem znova idealista, že v pléne, ale aspoň teda na výbore, aspoň teda na výbore tí kandidáti, ktorí sú za vládu.
Mňa nikdy pozemkový fond nejakým spôsobom nezaujímal, ja som sa nikdy do toho nestaral, ja len som počul. A keď som počul, tak nič dobré som nepočul. To raz bola výmena takých pozemkov, hentakých pozemkov, také zmluvy, hentaké zmluvy, v zásade, ak niekto vie, ma opravte, doplňte, ale ja som v zásade o pozemkovom fonde nič doteraz pozitívne nepočul, a ak mám teraz možnosť to nejakým spôsobom ovplyvniť čiastočne, tak to robím.
Aj vy, páni poslanci, by ste mali mať tú ambíciu v sebe, že keď máte možnosť to nejakým spôsobom aspoň čiastočne ovplyvniť, nuž by sme mali byť nadšení a hladní po tom, v úvodzovkách, aby sme tak urobili.
Preto, pani zapisovateľka (reakcie z pléna), spravodajkyňa (povedané so smiechom), dovolím si dať procedurálny návrh, aby kandidáti vlády do rady pozemkového fondu boli verejne vypočutí na výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 16:49 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:55

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Lojzo, uznávam a myslím si, že v tomto máš naozaj pravdu, že keď niekto kandiduje na post do správnej rady pozemkového fondu, tak mal by mať aspoň šajnu o tých pozemkoch, a nielen šajnu, ale keďže to je dosť kľúčová inštitúcia, tak mal by byť špičkový odborník. Bohužiaľ, toto je systém politických nominácií, ktorý my sme v minulosti nazývali a naďalej nazývame ako rakovinu politického systému. Rozdávanie trafík ľuďom, ktorí potom budú poslušní voči politickej strane, ktorá daného kandidáta nominovala, a potom sa nemôžme čudovať, že sú kauzy ako Veľký Slavkov a podobne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

2.8.2012 o 16:55 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:56

Magda Košútová
Skontrolovaný text
Ja by som chcela konštatovať len to, že sme postupovali v zmysle rokovacieho poriadku. Kandidáti vlády, máte ich v písomnej forme predstavených, kandidáti, ktorých predkladali výbory, boli vypočutí na výbore, takže nevidím v tomto nejaké porušenie. Myslím si, že postupujeme v súlade tak, ako hovorí rokovací poriadok. Takže toľko.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

2.8.2012 o 16:56 hod.

Ing.

Magda Košútová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video