53.schôdza

16.6.2015 - 3.7.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2015 o 18:40 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:40

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ešte k postaveniu prokuratúry, ja by som len rád upriamil, lebo ja, lebo, lebo fakt, že o sebe prokuratúra tvrdí, že je orgánom sui generis. Ja tu tvrdím dlhodobo, že to je podľa mojej mienky prázdny termín. V 90. rokoch, v ’96.-’7. bolo rozhodnutie Ústavného súdu, že prokuratúra podľa rozhodnutia Ústavného súdu patrí k výkonnej moci, ale nechcem ísť ja teraz do právnych polemík. Faktom je, že nikde vo svete prokuratúra nie je ďalšou mocou v štáte. Je buď súčasťou výkonnej moci, aj keď nezávislejšou, alebo súdnej. Sú frankofónne krajiny, kde je prokuratúra súčasťou moci súdnej. Ale nie je niekde proste nad, nad, nad mocami alebo vedľa nich.
K tej, k tej odvahe. Pre mňa je smutným svedectvom, že, že aj v pondelok, keď sa rokovalo o Gorile, že, že z vládnej strany, ale aj v podstate za 10 posledných rokov sa nikto nemal odvahu poberať. Tak toto sa mi nepáči. Tak táto kauza proste cez čiaru. Ja osobne si myslím, že to je zlé. Čo je mne teda ľúto. Čo je mne strašne ľúto. Mne doteraz mnohí kolegovia vyčítajú aj z dnešnej opozície, aj, aj z vládnej strany SMER, že som povedal, že, že prechádzanie poslancov v roku 2005, keď prechádzali poslanci HZDS do vládnej koalície, bolo nevysvetliteľné, zlé, neprijateľné. A áno, lebo som to pociťoval tak aj vtedy, aj potom. A mrzí ma, že, že podobné prípady, podobné kauzy zostávajú nepovšimnuté. Že sa nenájde, že to možno mnohým prekáža z vládnej strany, ale nikto to nenájde odvahu to proste verejne povedať. To mi je ľúto.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.6.2015 o 18:40 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:42

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

144.
Ďakujem pekne. Dovoľte mi v krátkosti zhrnúť to, čo bolo povedané. Naozaj v krátkosti. Ombudsmanka je kreovaná tu. Tu sa v zásade zodpovedá rovnako ako generálny prokurátor. A má podobné právomoci ako generálny prokurátor. Je to výkonná moc? No.
Ale zdá sa mi, že to, čo robí špeciálny prokurátor, zaujíma iba opozíciu, a myslím, že je to veľká škoda, pretože to, čo sa deje na špeciálnej prokuratúre, sa javí veľmi, veľmi nešťastne, veľmi zvláštne, a toto si naozaj nikto nezaslúži. A myslím si, že je, je možno správny čas hovoriť o tom, ak to nechcú počuť poslanci vládnej strany dobrovoľne, možno sa bavme o tom, či nie je správny čas si vypýtať správu špeciálneho prokurátora do tejto, do tejto siene alebo mimoriadnu schôdzu k tomu, hovoriť o tom, aká je činnosť špeciálneho prokurátora. Nepochybne to nebude nezákonné, pretože my máme právo podľa mňa vedieť, akú činnosť doteraz vykonal, čo urobil, skončené veci. Prečo nie? Povedzme si minimálne v rámci opozície, že poďme sa opýtať špeciálneho prokurátora, čo urobil pre túto krajinu, aby tu nebola nielen korupcia, ale aj iné trestné činy, ktoré spadajú do jeho kompetencie.
Ďakujem a žiadam o podporu pre tento návrh pre navrhovateľov.

Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

17.6.2015 o 18:42 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:44

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, cieľom novely zákona je, aby predpôrodnú starostlivosť a starostlivosť po pôrode, teda v šestonedelí mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi. Toto by znamenalo, že na základe verejného zdravotného poistenia by im bola táto služba uhrádzaná. To len na uvedenie chcem povedať, že toto už je trošku iná téma ako prokuratúra.
Pôrodná asistencia je dnes podľa platnej legislatívy charakterizovaná ako zdravotná starostlivosť o ženu v každom období jej života od adolescencie cez fertilné obdobie a obdobie fyziologickej gravidity a pôrodu až po obdobie menopauzy. V každej z krajín Európskej únie majú možnosť pôrodné asistentky vykonávať samostatnú prax po splnení podmienok v plnom rozsahu a v plnom rozsahu im ju zdravotné poisťovne aj uhrádzajú. Rovnako ako pôrodné asistentky v Európskej únii, aj pôrodná asistentka na Slovensku vykonáva regulované povolanie.
Napriek pozitívnym zmenám zákonov v pôrodnej asistencii pôrodné asistentky v praxi len ťažko nanovo získavajú postavenie samostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti, umožňujú žene slobodný výber zariadenia, v ktorom porodí svoje dieťa, a slobodný výber lekára alebo pôrodnej asistentky, ktorý ju bude pri pôrode sprevádzať a dohliadať na jeho priebeh. Absentuje však autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu s fyziologickou graviditou a návštevná služba v šestonedelí.
Súčasťou navrhovanej starostlivosti o ženu počas tehotenstva je okrem iného návšteva v domácom prostredí za účelom zistenia podmienok v sociálnom prostredí klienta, kde príde po pôrode, či je pripravená k pôrodu, či má základné vybavenie, ktoré bude potrebovať vo všeobecnosti, a toto žiaden lekár nerobí ani, ani, samozrejme, robiť nebude. Ďalšia starostlivosť počas tehotenstva prebieha tiež v domácom prostredí budúcej mamičky. Jej obsahom je psychofyzická príprava žien na pôrod, poradenstvo týkajúce sa tehotenstva, cvičenia, ktoré pripravia budúcu mamičku na pôrod.
Po pôrode pôrodná asistentka navštívi mamičku do 24 hodín od návratu do domácnosti a následne raz do týždňa počas obdobia šestonedelia. Asistentka pomáha pri problémoch, ktoré môžu po pôrode nastať a sleduje aj zdravotný stav matky. V prípade, že vzniknú vážnejšie problémy, pôrodná asistentka odporúča okamžité vyšetrenie u gynekológa.
Starostlivosť počas tehotenstva a v šestonedelí zo strany pôrodných asistentiek prispeje k humanizácii a zvýšenej individuálnej starostlivosti zohľadňujúcej biopsychosociálne potreby žien v prirodzenom sociálnom prostredí, k predchádzaniu a skracovaniu hospitalizácií, k urýchleniu procesu uzdravenia, predchádzaniu popôrodných depresií a zvýšeniu kvality života. Cieľom novely zákona nie je nahradenie gynekológov či pediatrov pôrodnými asistentkami, ale po vzore z iných vyspelých krajín doplnenie zdravotnej starostlivosti pre tehotné ženy a ženy v šestonedelí.
Ďakujem, pán predsedajúci.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.6.2015 o 18:44 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:48

Janka Šípošová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku ma určil Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1544). Predkladám informáciu k tomuto návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokoval Ústavnoprávny výbor Národnej rady a Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 10. septembra tohto roku a gestorský výbor do 11. septembra 2015.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím vás, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

17.6.2015 o 18:48 hod.

PhDr. CSc.

Janka Šípošová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:50

Ivan Uhliarik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Cieľom vyššie uvedeného návrhu je znížiť dopad finančnej záťaže, ktorá je spojená s výškou zdravotnej starostlivosti, ktorá má, samozrejme, negatívny dopad na ľudí, ktorí tieto peniaze platia, zvlášť na dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých. V kontexte tohto dnes sme vlastne schválili rozšírenie doplatkov na lieky, ktoré sa vracali práve dôchodcom a zdravotne ťažko postihnutým, a vláda alebo respektíve vládni poslanci a Richard Raši navrhovali rozšíriť vlastne skupinu týchto ľudí o deti a takisto o niektorých iných dôchodcov.
Presne v tomto duchu navrhujem, aby nielen doplatky za lieky, ale aj poplatky, ktoré dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí platia, pretože sú, samozrejme, najčastejšie chorí a najčastejšie chodia k tým lekárom, tak aby tie poplatky im zdravotná poisťovňa vracala. Do 1. apríla sa to vracať nedalo, pretože nebolo tieto poplatky kontrolované, nebol o nich nijakým spôsobom vedený zápis. Vieme, že od 1. apríla majú lekári povinnosť vydávať bločky alebo teda majú registračné pokladnice, to znamená, je už vedený nejakým spôsobom zápis o tom alebo záznam o tom, že pacient daný poplatok zaplatil. Samozrejme, že poplatky za úkony, ktoré súvisia s vyšetrením, ktoré lekárom plne hradia poisťovne, nie sú dovolené. Nie je stanovená ani presná výška, ani limity poplatkov, čo som navrhoval na minulej schôdzi, aby bol aspoň, aspoň stanovený horný strop, pretože v niektorých regiónoch Slovenska jednoducho tie poplatky môžu byť vyššie.
Každý vyšší územný celok bude výšku schvaľovať na základe návrhu lekárov. A myslím si, že dôchodcovia a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sú naozaj, ako som povedal, najviac zraniteľní a potrebujú túto zdravotnú starostlivosť oveľa častejšie. Myslím si, že tento zákon pomôže zvýšiť finančnú ochranu práve týchto pacientov ZŤP a dôchodcov, a myslím si, že títo ľudia si to zaslúžia, pretože naozaj sú vo vyššom veku, prípadne nie vlastnou vinou, keďže sú ZŤP, sú viac ohrození a sú viac ohrození aj týmito finančnými dopadmi.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.6.2015 o 18:50 hod.

MUDr.

Ivan Uhliarik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:53

Janka Šípošová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená Národná rada Slovenskej republiky, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určená výborom pre zdravotníctvo za spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1589). Tu je informácia k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 10. septembra 2015 a gestorský výbor do 11. septembra 2015.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

17.6.2015 o 18:53 hod.

PhDr. CSc.

Janka Šípošová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:55

Eva Horváthová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som uviedla náš návrh zákona. Je to zmena zákona o ochrane nefajčiarov. V tomto zákone sa snažíme zabrániť tomu, aby sa fajčilo v prítomnosti detí v aute, počas jazdy v aute, aj keď je auto odstavené.
Veľmi jednoduchý návrh, veľmi jednoduchá zmena a je mi veľmi ľúto, že musíme s takýmto zákonom prísť a že existujú na Slovensku rodičia, ktorí sú schopní si v aute zapáliť cigaretu, a pritom vzadu v sedačke majú umiestnené svoje dieťa. Ja osobne aj spolupredkladatelia to považujeme za nehoráznosť a je mi teda ľúto, že to musíme zakazovať, ale myslím si, že takýto návrh zákona by nemal nikomu robiť problém. Jednak to ohrozuje zdravie aj toho vodiča, aj spolujazdca a ohrozuje to zdravie aj toho dieťaťa. Nielen teda účinky pasívneho fajčenia, ktoré potom v rozprave vysvetlím, môžu byť a sú oveľa horšie, ako aj aktívne fajčenie a zvlášť u dieťaťa. A zvlášť, keď sa fajčí v uzavretom malom priestore, určite nepomôže otvorené okienko. Navyše cigareta a fajčenie počas jazdy spôsobili už nejednu dopravnú nehodu.
Sama osobne mám dokonca lekára známeho, ktorý vyhadzoval špak z auta, otočil sa za ním, lebo mu spadol do auta a ťažko havaroval. Keby nemal dobré auto, tak už tu nie je medzi nami. Auto skončilo v šrote a neni to jediná takáto dopravná nehoda. Čiže malo by to byť absolútnou samozrejmosťou. Nie je to.
Takýto zákaz platí vo viacerých krajinách, napríklad platí vo Veľkej Británii, kde nedávno prišiel takýto zákon, ktorý umožňuje vláde, aby zakázala fajčenie v autách, tiež je to v prítomnosti detí, ale máme ambíciu so spolupredkladateľmi rozšíriť zákaz fajčenia v prítomnosti detí, kdekoľvek, na ulici, v rôznych podnikoch, čiže toto je taký prvý krok a verím, že aspoň na tomto kroku by sme sa vedeli zhodnúť.
Viac by som potom povedala v rozprave, aby ste mali prípadne možnosť reagovať na tento návrh zákona.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

17.6.2015 o 18:55 hod.

prof. MUDr. PhD. MPH

Eva Horváthová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:58

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Dovoľte mi, aby som vystúpil v prvom čítaní k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Evy Horváthovej, Igora Matoviča a Miroslava Kadúca, na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 377/2004 Z. z. o ochrane nefajčiarov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 1557).
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 80 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 1557). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Ďalej môže doplniť spravodajca.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národne rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 10. septembra 2015 a gestorský výbor do 11. septembra 2015 od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán podpredseda, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

17.6.2015 o 18:58 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
53. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia
 

9:01

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, cieľom predkladaného návrhu zmluvy je zmena dvojstrannej zmluvnej úpravy spolupráce príslušných orgánov Slovenskej republiky a Maďarska pri prevencii a vyšetrovaní trestných činov a pri ochrane verejného poriadku.
Potreba navrhovaných zmien vyplýva najmä zo vstupu oboch štátov do schengenského priestoru a následnou zmenou povahy policajných činností v priestore spoločnej štátnej hranice zo skúseností z aplikačnej praxe a najmä zo záujmu na ďalšom rozvoji overených metód cezhraničnej spolupráce a tiež z legislatívnych zmien v oblasti boja proti trestnej činnosti.
Predkladaný návrh preto obsahuje aktualizáciu úpravy dôležitých inštitútov medzinárodnej policajnej spolupráce, akými sú cezhraničné sledovanie, cezhraničné prenasledovanie alebo výkon spoločných hliadkových služieb.
Ďakujem pekne za podporu tohto návrhu.
Skryt prepis

18.6.2015 o 9:01 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:03

Milan Géci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

Vážená pani predsedajúca, vážený pán podpredseda vlády, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predložil správu Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor k návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Maďarskom, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o spolupráci pri predchádzaní cezhraničnej trestnej činnosti a o boji proti organizovanej trestnej činnosti podpísaná 2. októbra 2006 v Bratislave (tlač 1550), podáva Národnej rade Slovenskej republiky túto správu.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 1573 z 1. júna 2015 pridelil návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Maďarskom, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o spolupráci pri predchádzaní cezhraničnej trestnej činnosti a o boji proti organizovanej trestnej činnosti podpísaná 2. októbra 2006 v Bratislave (tlač 1550), na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Oba výbory Národnej rady Slovenskej republiky prerokovali návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Maďarskom, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o spolupráci pri predchádzaní cezhraničnej trestnej činnosti a o boji proti organizovanej trestnej činnosti podpísaná 2. októbra 2006 v Bratislave (tlač 1550), v určenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky A. vysloviť súhlas so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Maďarskom, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o spolupráci pri predchádzaní cezhraničnej trestnej činnosti a o boji proti organizovanej trestnej činnosti podpísaná 2. októbra 2006 v Bratislave, B. rozhodnúť o tom, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.

Prílohou tejto správy je aj návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky.
Pani predsedajúca, prosím, aby ste otvorili rozpravu k tomuto materiálu.

Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

18.6.2015 o 9:03 hod.

Mgr.

Milan Géci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video