57. schôdza

30.10.2015 - 30.10.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 12:18 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

12:12

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Pán poslanec Martvoň.
Skryt prepis

30.10.2015 o 12:12 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:14

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán premiér, dobre, že ste tu nezostali, lebo počúvať ľudí a poslancov, na ktorých prichádzajú vízie od občanov, aby ich umiestnili na psychiatriu, ako to prišlo na jedného nemenovaného lídra opozície z klubu KDH, alebo počúvať ľudí, ktorí v podstate priniesli do zdravotníctva novú metódu, ktorá sa zapíše do dejín, a to je metóda špeciálnych prenájmov, ktorú ani mafia nevymyslela, aby niekto dokázal prenajať na štyri dni stacionárny bicykel za 30-tisíc eur alebo prístroje na diagnostiku za 700-tisíc eur, alebo cétečko na 21 mesiacov za 1,25 mil. eur, jednoducho to človek tu nevymyslí. To ani mafia nevymyslela. Nehovoriac o tom, že aby niekto dokázal uzavrieť zmluvu so spoločnosťou na upratovanie, ktorá nemá upratovačky, tak ako sa stalo počas pána Uhliarika v trnavskej nemocnici, to je tiež umenie.
Ale ja čo chcem povedať, je to, že toto treba všetko verejnosti pripomínať, aké biznisy od prenájmu cétečka až po, samozrejme, prenájom budovy daňového riaditeľstva dokázala opozícia vytvoriť tie zlaté a platinové padáky, ktoré dostali. Aj pán Faktor, čo je na kandidátke KDH, aj ďalší ostatní, to treba pripomínať.
No a samozrejme, ja vás plne chápem, pán premiér, že ste odišli, lebo počúvať ľudí z poslaneckého klubu KDH, ktorí majú v podstate iba dva spôsoby rokovania, a to je buď napadnúť poslanca, alebo zamurovať bezbrannú ženu. Teda ľudia poslanci, ktorí používajú stredoveké metódy, tak takíto ľudia si nezaslúžia, aby ich tu niekto počúval.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 12:14 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

12:14

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Pán poslanec Frešo.
Skryt prepis

30.10.2015 o 12:14 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:16

Pavol Frešo
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda, za slovo. Vážené dámy, vážení páni, to prvé, čo treba povedať, je, že pred rokom, keď sme odvolávali za miliónový vývar v piešťanskom cétečku, v kauze piešťanského cétečka priamo pána premiéra, ktorý nakoniec viedol k pádu pána Pašku, tak vtedy sme dúfali, že ten minister, ktorý príde ďalej po pani Zvolenskej, urobí aspoň nejaké opatrenia, aby sa to neopakovalo.
To, prečo je pán Čislák, má byť zmenený, prečo by mala nastať okamžite zmena, mal by byť vymenený, mal odísť už dnes, je úplne jednoduché. Predsa neurobil ani jeden legislatívny riadok, ktorý by ďalším Piešťanom zabránil. Ani jedno legislatívne opatrenie.
To druhé spomenul pán premiér, prečo by mal byť odvolaný. To je dôvod, že v poplatkoch zaviedol taký chaos, o ktorom budem rozprávať, keď robí doslova z lekárov idiotov a núti si ich vymýšľať poplatky, napríklad za nespolupracujúce decko, infekčný poplatok a ďalšie. Všetky vám tu prečítam, k čomu donútil pán minister Čislák lekárov.
A to tretie pomerne dobre popísala už jedna kolegyňa poslankyňa. Ak naozaj veríte, že medzi lekármi a sestrami je niekto, kto si myslí, že pán minister Čislák je dobrý minister a že urobil nejaké opatrenie, choďte do najbližšej nemocnice. Choďte medzi ľudí a porozprávajte sa s nimi, ako sú spokojní so stavom zdravotníctva. A môžem vás ubezpečiť, že je to téma číslo jedna. A nenájdete nikoho súdneho, kto by veril, že tá zmena nie je potrebná.
Len vám poviem. Tak veľmi, tak veľmi sa hovorí o tom, že finančné skupiny ovládajú zdravotníctvo, že sa podpisujú len vopred vybraté zmluvy, že to nie je normálne. Ja tých pár príkladov prinesiem rovno z praxe. Pán Čislák na ne, samozrejme, odpovedať nebude, lebo vie dobre, že v tomto máme všetci, ako o tom hovoríme, totálnu pravdu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 12:16 hod.

Ing. Bc.

Pavol Frešo

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

12:16

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Pán poslanec Osuský.
Skryt prepis

30.10.2015 o 12:16 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:18

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. No, pán premiér vo svojich najlepších tradíciách bojových na úvod naložil predkladateľom. Teda argumentoval ako taká diskutujúca, nechcem povedať, priam spodina na diskusných fórach, ad personam. Až potom prišlo meritum veci.
Ja ako súcitný lekár chápem, že ak dostal akútny záchvat fantómovej bolesti chrbtice, tak musel odísť a nevypočul si to, čo tu teraz zaznelo. Ku cti chrbtice pani premiérky Radičovej slúži to, že tá si hodiny útokov a kýbľov špiny odsedela. Ale prosím.
Premiér sa takto chová tradične ako sopľavý šarvanec, ktorý rozbije prakom okno a potom zdrhne. Hovorí, že on stojí za svojím ministrom. Jeho minister je v zásade nešťastný človek, ktorý v pravidelných poryvoch škandálov drží paraván a pôsobí dojmom, že za tým paravánom je všetko v poriadku. On stojí, pán premiér, za svojím ministrom, pretože tento nešťastný minister stojí pred ním a zakrýva, ako funguje zdravotníctvo za dlhé roky rokúce v réžii SMER-u.
Viete, o vlastnej hlave a o Vazovovej sa tu hovorilo. Že tam chodil Haščák, je isté, že tam bol premiér, je tiež isté. Že pán expredseda parlamentu Paška bol výborný partner na rozhovory o zdravotníctve, je notoricky známe. Treba ale povedať, že keď sa čokoľvek v zdravotníctve blahého dialo, tak napríklad úspešné pokusy pána Širokého po úspechoch vo Váhostave, aj v zdravotníctve, SMER stál vždy po boku týchto podnikateľov... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 12:18 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

12:18

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Pán poslanec Brocka.
Skryt prepis

30.10.2015 o 12:18 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:20

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Musím povedať, že po vystúpení pána premiéra som tak premýšľal, že čo by sa muselo stať, aby bol dôvod na odvolanie ministra. Prosím vás, veď to, čo on dnes rozprával o zdravotníctve, tak ja teraz neviem, ja si to len tak, to je nejaký môj dojem, že pre kauzy v zdravotníctve odstúpil predseda parlamentu, podpredsedníčka Zmajkovičová, ministerka Zvolenská? Mne sa to len tak zdá alebo to bola naozaj skutočnosť za vlády Roberta Fica? Akože čo sa musí stať, aby Národná rada odvolávala ministra?
Pani alebo teta Anka by mala mať nie 7, ale 17 firiem? Potom by to už bolo rodinkárstvo? Ako ten obrat, ktorý tam u nás s tým svojím synovcom urobila, by mal byť 104 mil. eur, a nie 14 mil.? Ako čo sú, kde sú tie hranice pre SMER, aby to bol dôvod, že minister nemá na to kompetencie, resp. kvalifikáciu, aby zostal ďalej ministrom?
Pán premiér tu opakovane hovorí o tom, že schôdza na odvolávanie ministra je nezmyselná, absurdná. Hovoril to aj pri Draxlerovi, ale on je nervózny. Ja si myslím, že naša schôdza, ona sa dá aj ekonomicky vyčísliť, o koľko menej ukradnú tí nominanti SMER-u alebo koľko peňazí ušetríme tým. Pri Draxlerovi, ak si pamätáte, tak pol milióna eur sa stratilo z účtu ministerstva. A deň pred schôdzou pri odvolávaní Draxlera sa záhadne peniaze našli. Tá startupová konferencia mala stáť 1,4 mil. Keď sme nasvietili reflektory na zlodejov, už bolo o 300-tisíc menej.
Prosím vás, aj z tejto schôdze uvidíte, to budeme vyčíslovať, aké úspory pre tento štát sú, že my odvolávame ministra.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 12:20 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

12:20

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Pán poslanec Figeľ, pán podpredseda Figeľ.
Skryt prepis

30.10.2015 o 12:20 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:22

Ján Figeľ
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Neďakujem premiérovi, že spomínajúc ústavu, nenapĺňa aj svoju politickú povinnosť dialógu, ústavného dialógu. Áno, ako predseda vlády tu nakydal, poobviňoval, populisticky porozprával a ušiel. Toto sa nepatrí.
Ale len k dvom veciam pripomeniem pohľad, pretože nezvolanie schôdze by bolo absurdné. Nezvolanie schôdze zo strany tých, ktorí majú zodpovednosť pred občanmi kontrolovať moc.
Nikdy nebolo zdravotníctvo v takom biednom stave aj z hľadiska dostupnosti, aj z hľadiska kvality služieb. Odvolávanie je tu aj za to, čo minister nerobí. Práve to je problém, čo nerobí, aj proti korupcii, aj pre naozaj ozdravné zmeny v systéme, ktorý by mal byť garantom zdravia.
Pijavice tiež vedia, že je 120 dní do volieb, pijavice v rezorte zdravotníctva. Hovorím to práve preto, že čas je vzácny pre každého a my chceme zastaviť alebo obmedziť to, čo dnes je každý druhý deň publikované: škandály, rozkrádanie a vlastne zadlžovanie rezortu.
Robert Fico vystupuje ako ten, ktorý má moc, ale nemá pravdu. Má moc, ale pravdy sa bojí. A preto uteká zo sály vždy, keď takto využije svoje právo vystúpiť, ujde, pretože pravda je nepríjemná. Toto je prejav populizmu, povrchnej politiky, ktorá nerieši problémy, ale ich zakrýva.
Ja som tu bol v podstate hodnotený ako prvý za Radičovej vlády kvôli diaľniciam. Teraz je už jasné, že išlo o rozkrádačku, o megakšeft na úrovni miliárd. Vtedy som musel vydržať, aj som vydržal v presvedčení, že svetlo, transparentnosť, zákonnosť a verejný záujem stojí za to. Pravda vyžaduje obhajobu a ona víťazí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2015 o 12:22 hod.

Dr. h. c. Ing. PhD.

Ján Figeľ

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom