40. schôdza

29.1.2019 - 14.2.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 16:24

Martin Beluský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Tak ešte raz ďakujem za slovo. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, výška súčasného platu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky je podľa aktuálnej legislatívy viazaná na priemernú nominálnu mesačnú mzdu zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok. Podľa predloženého návrhu zákona by sa po novom plat poslancov, ako aj ďalších ústavných činiteľov odvodzoval od výšky aktuálnej minimálnej mzdy v Slovenskej republike. Poslanecký plat by teda nebol stanovený ako trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale ako trojnásobok minimálnej mzdy v Slovenskej republike. Podobne by od minimálnej mzdy záviseli aj paušálne náhrady poslancov.
Predkladaná novela zákona zároveň ruší aj vyplácanie odstupného pre poslancov, ktorým zaniká výkon ich poslaneckého mandátu. Podľa súčasnej legislatívy totiž patrí poslancovi po zániku jeho mandátu plat vo výške dvoch až troch mesiacov v závislosti od času výkonu poslaneckého mandátu. Každý poslanec si musí byť vedomý toho, že poslanecké miesto je časovo ohraničená pozícia na dobu určitú, a preto nárok na odstúpenie, na odstupné nie je opodstatnený.
Naviazanie poslaneckých platov na priemernú mzdu v národnom hospodárstve považujeme za neprimerané. Oficiálne uvádzaná priemerná mzda na Slovensku totiž neodzrkadľuje reálne platobné pomery väčšiny bežných ľudí. Hoci oficiálne uvádzaná priemerná nominálna mesačná mzda dosahovala podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky za prvé tri kvartály kalendárneho roka 2018 výšku 984 eur, v skutočnosti približne 60 % zamestnancov zarábalo menej ako uvádzanú priemernú mzdu.
Vyššia hodnota vypočítanej priemernej mzdy je spôsobená nadpriemerne vysokými zárobkami malého počtu ľudí, napríklad aj vysokými zárobkami poslancov a tiež vysokými zárobkami iných ústavných činiteľov. Vysoké rozdiely v platoch vedú k zvyšovaniu sociálnej nerovnosti a k čoraz väčšej biede ľudí zarábajúcich minimálnu mzdu v porovnaní s ľuďmi zarábajúcimi nadpriemerne.
Jedným z dôvodov na predloženie tejto novely je aj negatívny vývoj dlhu Slovenskej republiky. Podľa schváleného vládneho návrhu štátneho rozpočtu na rok 2019 sa očakáva, že celkový hotovostný dlh Slovenskej republiky prekročí 45 miliárd eur. Každý obyvateľ Slovenska tak okrem svojich súkromných dlhov bude dlhovať v prepočte ďalších viac ako 8 270 eur. Zodpovednosť za tento stav nesú v rozhodujúcej miere práve poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vláda Slovenskej republiky a ďalší vedúci ústavní činitelia, ktorí dopustili, aby dlh Slovenska vzrástol do takejto extrémnej výšky. Súčasná výška vrátane paušálnych náhrad pre poslanca s trvalým pobytom mimo Bratislavy predstavuje 3 577 eur. Tento plat poberajú poslanci od roku 2011, pričom za celé obdobie prišlo len k jedinému symbolickému zvýšeniu platov o jedno euro v roku 2018. Od roku 2019 však príde k rozmrazeniu a skokovému zvýšeniu platov poslancov približne o tisíc eur. Takéto radikálne zvýšenie platu považujeme zo strany poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za arogantné a nesolidárne vo vzťahu k bežným a priemerne zarábajúcim ľuďom.
Správne nastavená minimálna mzda udržiava životnú úroveň obyvateľstva nad úrovňou existenčného minima a motivuje ľudí uprednostniť prácu pred rôznymi sociálnymi príjmami. Vytváranie podmienok pre zvyšovanie minimálnej mzdy na takúto úroveň by teda malo byť nielen prioritou poslancov Národnej rady, ale aj vlády Slovenskej republiky a ostatných ústavných činiteľov. Naviazanie poslaneckých platov na minimálnu mzdu bude zároveň predstavovať prejav pokory a úcty voči ľuďom, ktorí sú nútení živiť svoje rodiny z minimálnej mzdy. Najvyšší ústavní činitelia tým prejavia symbolické gesto, že sú ochotní podieľať sa na obnovení a ozdravení slovenského hospodárstva a že sú ochotní začať šetriť od seba.
Predložená novela zákona bude mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet. Predpokladaná úspora len na samotných mzdových nákladoch poslancov bude za jedno volebné obdobie predstavovať približne 14 miliónov eur a na paušálnych náhradách ďalších 7 miliónov eur. K ďalším výrazným úsporám príde vďaka racionalizácii platov členov vlády a ďalších ústavných činiteľov, ktorých plat sa vypočítava v závislosti od platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Na záver by som chcel požiadať ctené plénum o podporu nášho návrhu zákona, aby sme ho mohli prerokovať v druhom čítaní. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.2.2019 o 16:24 hod.

Ing. PhD.

Martin Beluský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Maťo, tá tvoja žiadosť o podporu, vieš, tu je aj mnoho poslancov, ktorí ani neakceptujú inštitút minimálnej mzdy a ktorí by ju najradšej zrušili ako takú. A ja chápem, že im sa veľmi ťažko počúva o tom, že by sme chceli aj tie poslanecké platy aj platy všetkých tých ostatných činiteľov teda nastaviť teda v závislosti od minimálnej mzdy. Ale čo je teraz také naozaj aktuálne v súvislosti s týmto návrhom naším, aby teda naozaj platy poslancov nejakým spôsobom odpovedali, odpovedali tej životnej úrovni tých, tých najmenej zarábajúcich, ktorí sa ale živia poctivou prácou a nie ako paraziti, že iba natŕčajú ruky a žijú zo sociálnych dávok.
Je to, že my už teraz v januári, všetci poslanci, celá Národná rada robí za tie zvýšené platy a vidíme, že pred chvíľkou mal tu byť, predkladať, alebo teda spravodajcom v našom návrhu poslanec Marosz, ktorý proste nebol ani, ktorý nebol ani v pléne, jednoducho neprišiel tu, bol tu za vyšší plat, nesplnil si svoju povinnosť a to ukazuje tú úctu, respektíve neúctu poslancov aj voči tomu zvýšeniu platu. Zdvihneme si plat, však sami o tom rozhodneme, o 800 eur, o 1 000 eur, ale keď treba, tak ani tu nie sme a neplníme si svoje úlohy. A naozaj potom, ako sa majú cítiť tí ľudia, ktorí chodia poctivo do roboty, sedem a pol hodiny alebo aj na dvanástky a zarobia minimálnu mzdu, a tu sa zdvihne ľuďom plat za, o viac ako dvojmesačný, viac ako dvojmesačný čistý príjem ľudí žijúcich z minimálnej mzdy a niektorí si to ani proste nevážia.
Čiže toto je maximálne potrebná úprava. Ja som nechcel ísť znova do rozpravy, lebo by som to musel celé aj nanovo povedať, čo si povedal ty, a asi by som sa dostal do emócií. Ale keď si to ľudia, čo ľudia, poslanci keď si to uvedomia, tak musia jednoducho povedať, že niečo na tom bude.
Ďakujem ti za tvoj príspevok.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:39

Stanislav Drobný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, verejnosť spravidla chápe pod slovom plat poslanca súčet platu poslanca a paušálnych náhrad. To v jej očiach pôsobí ako až príliš vysoká suma v krajine, kde mnoho statočne pracujúcich ľudí žije na hranici chudoby.
My poslanci reálne žijeme v priestore, ktorý nie je ani zamestnaním, ani živnosťou. Nejde tu o klasické zamestnanie, kde na prácu nafasujeme od zamestnávateľa všetko potrebné. Náklady na stretnutia s občanmi, na pracovné cesty po rôznych kútoch Slovenska idú z toho, čo verejnosť vníma ako plat, ako peniaze na našu osobnú spotrebu. V inej situácii sú tí, ktorých plat sa vypočítava z platu poslanca ako jeho násobok, a pritom majú služobné autá, ochranku a podobne. Nechcem tým tvrdiť, že člen vlády nepotrebuje spomínané veci, ale v jeho prípade je oprávnené hovoriť o plate v plnom význame toho slova. Napríklad člen vlády si na základe zvýšenia platu poslanca príde na približne 4 500 euro a prezident 12-tisíc euro.
Pozrime sa na vec z inej strany, z pohľadu občana. Dostáva občan od Národnej rady Slovenskej republiky to, čo by mal dostávať za tie peniaze? Čo prináša parlament do jeho života? Národná rada Slovenskej republiky vydáva jednu novelu za druhou. Obsahovo jednu horšiu od druhej. Zákonov je už tak mnoho tak nezrozumiteľných, že firmy sú už nadmieru administratívne zaťažené a bežný občan sa už v tých zákonoch nemôže vyznať. Právo produkované Národnou radou Slovenskej republiky stráca predvídateľnosť, kvalitu a v mnohých prípadoch, bohužiaľ, aj zdravý rozum. Z tohto pohľadu je aj to zníženie platu navrhované v tomto našom návrhu ešte nízke. Koľkokrát v tomto parlamente miesto vecnej a riešenie hľadajúcej diskusie prebieha teatrálny cirkus, teatrálne politikárčenie. To, v akých podmienkach mnohí obyvatelia Slovenska musia žiť, to je výsledkom aj Národnej rady Slovenskej republiky a rozhodne nie v nepodstatnej miere.
Zníženie platov poslancov je preto aj priznaním si reálne neveselej skutočnosti a zároveň gestom solidarity s radovými občanmi. Gestom, ktoré samo osebe by bolo aj nevýznamné, pokiaľ spolu s ním nenastane radikálne zlepšenie práce Národnej rady, stavu politiky a riadenia vecí verejných na Slovensku.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

5.2.2019 o 16:39 hod.

Bc.

Stanislav Drobný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Stano, správne si pomenoval. Naše platy treba znížiť, platy občanov treba zvýšiť. O tých zákonoch a novelách si mal úplnú pravdu, je ich veľa, častokrát sú nezmyselné, častokrát sú škodlivé pre štát a národ. Prečo máme mať zvýšené platy? Poviem príklad. Včerajšok, dnešok. V rokovaní je absolútny chaos. Body sa preskakujú kvôli chorobám, taktike či darebáctvu. Za toto máme mať zvýšené platy?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Martin Glváč
Skontrolovaný text
Pán poslanec Marosz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

JUDr.

Martin Glváč

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Ján Marosz
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Nezvyknem reagovať, ale, pán kolega, zareagujem na vaše otázky, pýtate sa, že čo prináša parlament občanom a že čo by, pýtate sa, čo zlepší prácu Národnej rady.
Tak najskôr k tomu zlepšeniu práce Národnej rady. Môžem súhlasiť aj s predrečníkmi, že ide o organizáciu celkovej práce. A môžem napríklad aj za seba povedať z dnešného dňa, že som v kancelárii počúval jedným uchom rozpravu, popritom som odpovedal novinárovi na otázky a pripravoval som úvodník k reforme dopravy, ktorú budeme predstavovať občanom. A počas toho predsedníctvo parlamentu preskočilo asi päť bodov a v tej chvíli som zistil, že mám robiť spravodajcu, tak som zobral papiere a bežal som, môžte si pozrieť na kamere, do parlamentu. Ale som to nestihol, pretože boli preskočené viaceré body. Takže toto je tá, ten zlý možno manažment, na ktorý narážate.
Ale na druhej strane aj od vás, páni kolegovia, pán kolega, by som očakával, že čo vy okrem kritiky ponúkate občanom Slovenskej republiky? Čo dobré chcete spraviť pre to, aby sa nám tu žilo lepšie? Takže ja za seba môžem, si nesiem zodpovednosť za svoj poslanecký výkon a ten si môžu občania jednoducho prečítať, dostanú ho k dispozícii a za ten sa nemusím hanbiť. Len to isté by som očakával aj od vás ako od skupiny poslancov.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

Mgr.

Ján Marosz

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Stano, ďakujem ti za taký kultivovaný, kultivovaný prejav na tému previazania poslaneckých a iných, nazvem to papalášskych, platov s úrovňou minimálnej mzdy na Slovensku, a to znamená so životnou úrovňou tých, ktorí zarábajú najmenej. A ja to chápem, že mnohým sa to nepočúva dobre, pretože v tomto pléne sme za toto volebné obdobie počuli aj o tom, že poslanci by mali mať aj 10-tisíc eur plat a bolo by to v pohode a boli by tu kvalitní ľudia. No ale vidíme, vidíme, že tá korupcia v štátnych orgánoch funguje bez ohľadu na to, aký vysoký plat tí funkcionári a rôzni iní papaláši poberajú, takže asi to nie je správna cesta. Skôr by sme asi mali opakovane predkladať tento návrh a opakovane hovoriť o tom, že musí tam byť, musí tam byť priama úmera medzi tým, ako žijú ľudia, a tým, ako budú žiť aj poslanci, aj iní funkcionári štátu, lebo nemôžme to úplne odtrhovať a spraviť dva virtuálne svety a jednoducho najprv z rozpočtu dať sebe a potom sa pozrieť, že koľko ostane ostatným. Tak normálny funkčný štát fungovať jednoducho nemôže.
A keď vidíme, že dnes stále, stále si pacienti musia nosiť aj do, žiaľ, aj do štátnych nemocníc toaletný papier, mydlo, uteráky, jednoducho hygienické potreby, ktoré sú výsmechom, výsmechom toho, že žijeme v nejakom systéme zdravotného poistenia a nejakej starostlivosti, tak v takejto, v takejto chvíli hovoriť o tom, že je primerané, aby si poslanci a ministri a vládni činitelia zdvihli platy, je absolútne nespravodlivé a smiešne, a preto ak to neprejde, budeme dávať ten zákon znova a znova.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39

Stanislav Drobný
Skontrolovaný text
Ďakujem. Ďakujem kolegom za reakcie.
Pán kolega Marosz, však sedíte tu, keby ste sa nebavili a počúvali, tak počujete, aké zákony návrhov predkladáme. Tu napríklad teraz sú tri v dnešný deň. A doteraz sme ich predložili zopár desiatok, nejakých 64, a mňa by zaujímalo, že koľko z tých 64 návrhov ste podporili vy, pán Marosz. Koľko? A na rozdiel od vás my podporujeme vaše návrhy.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2019 o 16:39 hod.

Bc.

Stanislav Drobný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16:54

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Ja sa len teda chcem spýtať, že sme si schválili, že po hodine otázok začíname rokovať o voľbe ústavných sudcov, ale zároveň sme si schválili program, že písomné odpovede na interpelácie a interpelácie sa prerokujú vo štvrtok 7. februára po hodine otázok. Takže máme schválené dva body na ten istý termín. Tak len by to bolo dobré trochu ujasniť. Lebo nebudeme asi paralelne rokovať o dvoch bodoch.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.2.2019 o 16:54 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 16:54

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Ja som sa chcel, pán podpredseda, spýtať to isté, ale vždycky je Dostál rýchlejší, takže už mám odpoveď. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

5.2.2019 o 16:54 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video