90. schôdza

2.5.2023 - 25.5.2023
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Uvádzajúci uvádza bod

25.5.2023 o 13:55 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:52

Marián Saloň
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, ja to skúsim asi do takých rečníckych otázok hodiť to moje vystúpenie, faktickú poznámku na vás a možno pán minister bude vedieť na to odpovedať prostredníctvom vás. Základnou úlohou v súčasnosti mestskej polície je verejný poriadok a stacionárna doprava. Myslím si, že dosť razantným spôsobom ideme zvýšiť kompetencie mestských policajtov na, aj na dynamickú dopravu, teda objektívnu zodpovednosť pri rýchlosti a kontrola alkoholu, čo ja nemám s tým žiadny problém, ale teraz sa budem pýtať, že čo to znamená v praxi, že obce a mestá začnú navyšovať tie počty tých mestských policajtov a štátnych začneme znižovať, keďže to ideme, nechcem to nazvať, že ideme suplovať činnosť štátnych policajtov, lebo dostávame sa dosť do prekrývania kompetencií, teraz moja druhá otázka je, že ako to bude s informačnými systémami, to znamená, že mestskí policajti dostanú priamy vstup do informačných systémov štátnej polície, čo sa týka tej objektívnej zodpovednosti polície pri meraní rýchlosti mestskej budeme hovoriť o mobilných radaroch a to bude vyhodnocovanie, tá objektívna zodpovednosť, že namerám mobilným radarom a následne riešim to v priestupku alebo to budú riadne označené stacionárne radary v obciach, pretože ministerstvo vnútra viem, že má tú ambíciu budovať sieť stacionárnych radarov na objektívnu zodpovednosť, ktoré budú riadne označené, ale má tak isto ambíciu to plne automatizovane riešiť, to znamená, že systém z kamery stiahne, vystaví rozhodnutie a to rozhodnutie ide. A teraz kto bude odvolacím orgánom pri takomto rozhodnutí, pri rozhodnutí mestskej polície o tejto objektívnej zodpovednosti a vieme, že keďže sme ľudia, tak pochybnosti a chyby robia aj ľudia a urobí ju aj mestský policajt, pri štátnych je to inšpekcia, kto bude riešiť nesprávne rozhodnutia...
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 12:52 hod.

Ing. PhD.

Marián Saloň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:54

Peter Dobeš
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem ti, pán poslanec Marcel Mihalik, poďakovať za prípravu tohto zákona, bolo to nespočetné množstvo alebo teda veľký počet sedení a rokovaní, aby sa našla cesta ako spracovať tento návrh zákona. Tak isto ďakujem všetkým, ktorí boli zainteresovaní do tohto rokovania, nielen rezort ministerstva vnútra, ale aj ďalšie organizácie vrátane mestských polícií a obecných polícií na Slovensku. Sám som ako primátor mesta v minulosti bol pri tvorbe mestskej polície a na základe určitého aj tlaku občanov došlo k zhode v mestskom zastupiteľstve a bola vytvorená takáto zložka na úrovni mesta a môžem povedať, že veľmi zabezpečovali, pomáhali zabezpečovať nielen verejný poriadok , ale aj rešpektovanie dopravných značení, parkovanie a všetko čo prináša, zhodou okolností išlo o kúpeľné mesto, takže bolo tu aj zvýšený počet turistov, návštevníkov, pacientov, takže bola opodstatnená táto otázka, aby mestská polícia bola u nás vytvorená.
===== na úrovni mesta a možno povedať, že veľmi zabezpečovali, pomáhali zabezpečovať nielen verejný poriadok, ale aj rešpektovanie dopravných značení, parkovanie a všetko čo prinášalo, zhodou okolností, išlo o kúpeľné mesto, takže bol tu aj zvýšený počet turistov, návštevníkov, pacientov, takže bola opodstatnená táto otázka, aby mestská polícia bola u nás vytvorená. Takže ešte raz srdečne ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 12:54 hod.

RNDr.

Peter Dobeš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:55

Lukáš Kyselica
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ja len chcem potvrdiť, že naozaj na ministerstve vnútra táto komisia fungovala cez dva roky, tento zákon sa pripravoval už dlhšie. Marcel je taký skromný ani nepovedal, že kde pôsobil, v združení náčelníkov mestských polícií. Zaznievajú tu také hlasy, za plénom, že proste nepodporia to niektorí, lebo ide sa tam merať tá rýchlosť, naozaj vieme, že je pred voľbami, v poriadku, posuňme to do druhého čítania. S niektorými problémami, alebo s niektorými vecnými pripomienkami, môžme sa o tom baviť, môžme ich prípadne prehodnotiť tak, aby prešiel zákon, lebo sú tam niektoré oprávnenia, ktoré naozaj vzhľadom na dobu je potrebné schváliť, oprávnenia napríklad. Čo sa týka tej objektívnej zodpovednosti, tá sa schvaľovala už asi pred dvoma rokmi, alebo kedy to bolo, na statické priestupky. Teraz by tam bolo to pridané meranie rýchlosti, tak dobre, môžme sa o tom rozprávať. Ohľadom dychových skúšok už aj teraz je jeden zákon, boja proti alkoholizmu a tam môžu obecní policajti dávať fúkať.
Čo sa týka prepojenia systémov, tak Marcel povie o tom viacej, už vtedy sme to do zákona dávali. To je prepojenie tých systémov cez DAP, sa to tuším volá, a tam sa tiež rieši, že ak v rámci objektívnej zodpovednosti, obecná polícia porieši priestupok a je tam odpor, teda je tam odvolanie, odpor podaný, tak druhostupňovým orgánom je dopravný policajt Okresného riaditeľstva Policajného zboru, správny orgán. Takže toto je vyriešené a takto isto by sa to riešilo zrejme aj pri tých rýchlostiach. Ale hovorím, pokiaľ to má ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 12:55 hod.

Mgr.

Lukáš Kyselica

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:57

Roman Mikulec
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, veľa vecí bolo vysvetlené, ale pán Saloň sa pýtal, či toto bude mať za následok nejakú redukciu počtov Policajného zboru. Určite nie, my si vážime spoluprácu, alebo resp. Policajný zbor si váži spoluprácu s obecnými políciami. Viete veľmi dobre, že pri rôznych bezpečnostných opatreniach to funguje už roky. Samozrejme sú rozdiely, či obecná polícia v Bratislave, alebo v niektorých iných mestách, niektorých menších mestách, ale vo všeobecnosti to funguje dobre a takže na podnet aj obecných polícií, tento zákon prináša niektoré tie navýšené kompetencie, kde si vieme predstaviť lepšiu spoluprácu a samozrejme odbremenenie aj štátnej polície od vykonávania niektorých úkonov a čo sa týka tých stacionárnych, resp. tých radarov, tak samozrejme táto ambícia tu je, aby radary boli rozmiestnené po celej Slovenskej republike aj v rámci plnenia objektívnej zodpovednosti, a tam samozrejme tá spoluprácu aj tie kompetencie, či to bude teda štátna polícia, alebo obecná polícia sú a budú samozrejme vyriešené aj do budúcna, takže v tomto nevidíme, alebo ani pri návrhoch toho zákona toto nebol problém, kde by sme nevideli priestor na spoluprácu. Viete veľmi dobre, že aj v minulom roku bolo otvorené prvé operačné stredisko obecnej polície a dokonca tu v Bratislave, kde už priamo sú napojené aj komunikácia na štátnu políciu, kde priamo operátor mestskej polície vie priamo kontaktovať hliadku štátnej polície, čo prináša ušetrenie času a myslím si, že toto je ďalší príklad dobrej spolupráce, a tento návrh zákona smer ide touto cestou. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 12:57 hod.

Ing.

Roman Mikulec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12:59

Marcel Mihalik
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za faktické otázky. Ja by som sa snažil teraz vám odpovedať vlastne na tie otázky. Určite, určite rozumiem tomu, že tie hliadky, ktoré v podstate u nás, alebo teda medzi mestskými a obecnými políciami sa robia, tak viem, že veľa miest a obcí malo tzv. tých okrskárov. Ja som totiž riadil v Piešťanoch a bolo to veľmi dobré, pretože tí ľudia a policajti chodili do tých ulíc a poznali tam vlastne nielen tých ľudí, ale takisto čo sa tam všetko stalo. Ja by som možno teraz sa trošku povenoval pánovi Saloňovi a odpovedal by som mu na tie jeho otázky. V prvom rade si treba uvedomiť, že vy ste boli myslím si, že aj štátny tajomník ministerstva vnútra a veľmi dobre viete, že okolo 2 tis. policajtov chýba v terénoch, policajtov, štátnych policajtov. No a v podstate vo väčšine miest verejný poriadok ako taký zabezpečujú mestské polície a obecné polície. Čiže myslím si, že nie je treba vôbec navyšovať stavy, pretože úsekové merania rýchlosti, áno vykonáva, lebo je to obec, prostredníctvom obecnej polície, ale zároveň odvolací orgán by bol Policajný zbor, tak ako to tu kolega Kyselica povedal pred chvíľočkou, ako to je pri parkovaní. Čiže odvolací orgán Policajný zbor, no a rozhodnutie pri tej objektívnej zodpovednosti, samozrejme vydáva obec, alebo teda príslušný zamestnanec obecnej polície.
Ďalej by som možno odpovedal na to, čo ste sa pýtali, my už šesť rokov môžeme nahadzovať priestupky, dopravné priestupky do CEZDAP-u a USEP-u, čiže my máme to prepojenie, nemáme všetky tie možnosti.... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.5.2023 o 12:59 hod.

PaedDr. Ing

Marcel Mihalik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

12:59

Ivan Šimko
Text neporovnaný so zvukovým záznamom, bez jazykovej kontroly
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, chcem poďakovať za konštruktívnu diskusiu a možno k tým početným stavom, lebo to je, to je citlivá záležitosť. Samozrejme zákon to neurčuje. Zákon hovorí o pôsobnosti a o ďalších vzťahoch, ale tá početnosť potom už závisí od konkrétnej politiky, ktorú tá, ktorá vláda vykonáva. No, trend v súčasnom svete, v súčasnej Európe, ale aj v súčasnom svete je, že sa zvyšujú počty policajtov. Bohužiaľ, rastie váha potreby zabezpečiť, alebo aspoň udržať dostatočný štandard bezpečnosti. Tá bezpečnosť, ono je to v podstate jedno, či je to taký, alebo onaký policajt, ale, ale v konečnom dôsledku nás stojí stále viac, v súčasných podmienkach, ktorých žijeme a, a je dobré, samozrejme, keď sú tie dobre rozdelené tie pôsobnosti podľa toho, ktorá služba vykonáva čo, ale, ale toto je problém, ktorý bude riešiť, budú riešiť vlády, ktoré tu budú aj v nasledujúcich rokoch. Nie je to len preto, lebo, lebo prebieha konflikt na východ od nás, ale je to preto, lebo tak sa vyvíja spoločnosť v dnešnom svete a treba, treba na to samozrejme reagovať.
Isteže, že bolo by lepšie, keby sme vychovávali lepších ľudí, no ale máme tú spoločnosť takú aká je. Takže, prosím, o podporu toho to návrhu a pokiaľ ide o tie počty, tak hovorím celkom otvorene, že zrejme bude do budúcnosti musieť rásť počet členov, počet príslušníkov aj takých, aj takých. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

25.5.2023 o 12:59 hod.

JUDr. Ing.

Ivan Šimko

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
90. schôdza NR SR - 15.deň - B. popoludní
 

Uvádzajúci uvádza bod 13:55

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážená Národná rada, vážení členovia, členky vlády. dovoľte mi, aby som podľa § 131 ods. 7 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a zároveň oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomný je jeden člen vlády, pán minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pán Daniel... pán minister Daniel Bútora. Zastupuje ho pán minister dopravy Slovenskej... dopravy a výstavby Slovenskej republiky, pán minister Lančarič.
Neprítomní sú aj ministri, ktorým neboli položené otázky, a to konkrétne ministerka spravodlivosti pani Dubovcová, ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny pani Gaborčáková, minister hospodárstva pán Dovhun, minister vnútra pán Šimko a minister, minister obrany pán Sklenár, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí pán Wlachovský.
Takže ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

25.5.2023 o 13:55 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

13:55

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, ďakujem pekne aj za otázku, lebo naozaj je okolo toho trošku takého nedorozumenia, takže som rád, že môžem vniesť trošku viac svetla do tejto problematiky.
O tých kontrolách rozhodla ešte predchádzajúca vláda v tom danom časovom úseku s tým, že táto vláda sa rozhodla o tom, že dostanú dočasnú výpomoc od vojakov. A dôležité je ale povedať, že prečo sa tak vlastne rozhodli v minulosti, a to nie je len v súvislosti s podujatím konferencie GLOBSEC 2023, ale keď som sa aj pýtal pána policajného prezidenta, tak ma informoval, že je to súhra viacerých okolností. A on sa obáva teda najmä stretnutie, stretnutia motocyklového klubu Hell’s Angels MC, Slovakia – World Run 2023 a koncert hudobnej skupiny prepojené na tento klub. A okrem toho ešte sú nejaké ďalšie podujatia v tesnej blízkosti tohto zhromaždenia motorkárov, ako napr. triatlonové preteky, plus sa plánujú ešte iné medzinárodné podujatia.
A veľmi dôležité je ale, ale povedať jednu vec, že ten spôsob, ako sa reaguje na takéto hrozby, alebo z vyčíňania motorkárskych skupín nie je o tom, že by sme chceli kontrolovať každého jedného občana, ktorý prekročí tú vnútornú hranicu, ale naším cieľom je monitorovať situáciu, a v prípade potreby aby sme mali tie sily pripravené na to, že vedia, vedia zakročiť, takže neznamená to určite, že kontroly budú všade, a dokonca môže sa stať, že nebudú nikde, len tam budú tí príslušníci pripravení zakročiť v prípade potreby. A o tých už konkrétnostiach, že naozaj kde a v akej intenzite treba zakročiť, o tom bude rozhodovať operatívny štáb na základe aktuálnych operatívnych informácií, takže to je naozaj dôležité si povedať, aby ľudia si nemysleli, že teraz budú hranice hermeticky uzavrené.
Takže ďakujem veľmi pekne za túto otázku ešte raz a skončil som.
Skryt prepis

25.5.2023 o 13:55 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:06

Romana Tabák
Skontrolovaný text
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pán premiér Ódor, ďakujem vám za vašu odpoveď, lebo občania Slovenskej republiky sa o túto odpoveď zaujímali, a prajem vám veľa šťastia a síl, nakoľko si myslím, že parlament vám nevysloví dôveru, takže držím vám palce.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

25.5.2023 o 14:06 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:06

Ľudovít Ódor
Skontrolovaný text
Ja by som len, len poďakoval. Ďakujem pekne za, za tie priania. Urobíme maximum, čo sa dá.
Skryt prepis

25.5.2023 o 14:06 hod.

Mgr.

Ľudovít Ódor

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video